DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOORBEREIDINGEN VOOR EVENTUELE PROEVEN DOOR DE VERENIGDE STATEN Oproep van politieke commissie tot staking der kernwapenproeven V.N.-rapport over dood van Loemoemba De Ned. Herv. Kerk over kernexplosies Kongolese troepen in Katanga begonnen offensief NATUURRAMP IN HONDURAS Twee nieuwe Russische kernproeven Jonge babies zijn de enige schepselen, die nog hulpelozer zijn dan jonge vaders. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; P/Ijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 4,15per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jarwewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tol. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ,Om klaar te zijn als het nodig wordt" Nederland tivee minuten stil DU nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON. 2-11. - President Kennedy heeft donderdag gezegd, dat de Verenigde Staten de nodige voorbereidingen zullen treffen voor kernproeven In de dampkring „om klaar te z(jn als het nodig wordt de proeven te verrichten". De president zei dit nadat h(j in het Witte Huis een conferentie had gehouden met de nationale vei ligheidsraad over de kwestie van de kernwapen proeven. Volgens Kennedy zullen geen Amerikaanse kern proeven in de dampkring gedaan worden, zoals de Sowjet-Unie had gedaan om zogenaamde psycholo gische of politieke redenen. Maar mochten dergelijke proeven nodig geacht worden om de Amerikaanse verantwoordelijkheid voor de veiligheid der vrije wereld te handhaven, in het licht van een beoor deling van de Russische proeven in de dampkring, dan zouden zij slechts verricht worden, inzoverre een doelmatige vooruitgang op het gebied der ontwikke ling van kernwapens op een andere manier niet mogelijk is. De Amerikaanse president be loofde ook plechtig, dat eventuele later te verrichten Amerikaanse proeven in de dampkring binnen zodanige perken zullen blijven, dat de radioactieve neerslag „tot een absoluut minimum" beperkt blijft. Kennedy zei verder, dat de Ver. Staten ook de nodige voorbereidin gen zullen treffen voor kernproe ven „uit voorzichtigheid", met het oog op de verantwoordelijkheid van de Ver. Staten voor hun bond genoten en voor zichzelf. De V.S. hadden de jongste Rus sische kernproeven, die waren ge nomen met volkomen veronacht zaming van het welzijn der mens heid, zorgvuldig getaxeerd. Ken nedy zei, dat hij het niet wilde doen voorkomen, dat de proeven afgedaan konden worden als louter bluf, maar wat de Sowjet-Unie ook had bereikt, in termen van totale militaire kracht zouden de Ver. Staten met geen enkel land ter we reld willen „oversteken". Kennedy zei; „Wij hebben in de afgelopen maanden belangrijke maatregelen genomen om onze lei ding te behouden en wij zijn niet van plan deze af te staan". Beroep op de Sowjet-Unie De Amerikaanse president zei nog, dat de V.S. vatsbesloten blij ven een wereld tot stand te bren gen, vrij van vrees voor kemproe ven en kernoorlogen. Hy deed opnieuw een beroep op de Sowjet-Unie, akkoord te gaan met het ontwerp-verdrag voor toe zicht op het naleven van een ver bod op kernproeven, dat Engeland en de V.S. op de laatste Geneefse conferentie over het staken van kernproeven hadden ingediend. Het Russische persbureau „Tass" heeft naar aanleiding van Kenne dy's verklaring gezegd, dat de Amerikaanse president zich heeft beijverd, de verantwoordelijkheid voor de aangekondigde Ameri kaanse maatregel op de Sowjet- Unie te schuiven, „hoewel de V.S. het eerst de kembewapeningswed- NEW YORK, 2-11. - De politieke commissie der Verenigde Naties heeft donderdag een beroep gedaan op Oost en West om het nemen van proeven met kernwapens te beëindigen. Zij schoof hiermede zowel de argumenten van het Westen, dat een staken der kernwapenproeven gepaard moet gaan met afdoend inter nationaal toezicht op naleving van een dergelijk besluit, als het door de Sowjet-Unie aangevoerde, dat beëindiging van deze proefnemingen een onderdeel moet zyn van een algemene internationale ontwapenings overeenkomst, terzijde. De politieke commissie heeft een verklaring goedgekeurd, waarin zij zegt „erop te vertrouwen dat de kernwapens bezittende mogendhe den zo spoedig mogelijk een over eenkomst zullen sluiten, om tot het onder toezicht staken van de proe ven met kernwapens te komen". De communistische staten stem den tegen deze verklaring, die was vervat in een amendement op een door India en vijf andere lan den ingediende resolutie, waarin er bij de betrokken mogendheden op aan werd gedrongen zich, in af wachting van het sluiten van een internationale overeenkomst, te onthouden van kernwapenproeven. Het amendement werd aangeno men met 86 tegen 10 stemmen, bij vijf onthoudingen. Engeland en de Verenigde Staten stemden voor het amendement, ter wijl Frankrijk zich van stemming onthield. De politieke commissie had tevo ren twee andere amendementen verworpen. In het ene, door Ghana ingediend, werd „grote ongerust heid" uitgesproken over „de beslis singen der kernwapens bezittende mogendheden, om de proefnemin gen hiermede te hervatten". In het andere, door Afghanistan ingediende amendement, werd ge sproken over de „grote ongerust heid der politieke commissie over de internationale spanning, die ge leid heeft tot het hervatten der kernwapenproeven door de betrok ken mogendheden". Van 1 tot 31 oktober hebben 5.366 inwoners van oost-Duitsland in west-Duitsland asiel gevraagd. loop zijn begonnen en stelselmatig de herhaaldelijk gedane voorstellen van de Sowjet-Unie voor algemene en volledige ontwapening, die een verbod op kernwapens en vernie tiging van kemwapenvoorraden mede omvatten, hebben afgewezen en blijven afwijzen". GENEVE, 2-11. De commissie der Verenigde Naties, die een onder zoek heeft ingesteld naar de om standigheden waaronder de voor malige Kongolese eerste minister Loemoemba in februari 1960 in Katanga om het leven is gekomen, heeft haar rapport terzake voltooid. Het zal naar het hoofdkwartier der V.N. in New York worden gezom den. Publikatie ervan zal binnen een halve piaand geschieden. De commissie heeft dinsdag de thans te Genève verblijvende Ka- tangaanse president Tsjombe schriftelijk verzocht mede te delen wat hij van Loemoemba's dood af weet. Tsjombe heeft geweigerd dit te doen en een mededeling hier omtrent is in het rapport opgeno men. Naar aanleiding van een bespre king in de zitting van de generale synode der Nederlandse Hervorm de Kerk op 31 oktober werd over wogen op welke wijze de synode aan haar verontrusting over de huidige wereldsituatie uiting zou kunnen geven. De synode heeft besloten zich te richten tot de commissie voor in ternationale zaken van de Wereld raad van Kerken, welke commissie de tolk is van de raad en de daar bij aangesloten kerken. Aan deze commissie is verzocht in verband met de gevaren, ver bonden aan de kernexplosies, zich te wenden tot de Sow jetregering met de vraag de kernexplosies de finitief te beëindigen. Verder is deze commissie verzocht een be roep te doen op de westerse mo gendheden om hun terughoudend heid te bewaren. Donderdagmiddag om één uur hebben vele Nederlanders, waaronder het personeel van openbare diensten en bedrijven, twee minuten stilte in acht genomen uit protest tegen de Russische kernbomproeven. Ook de Nederlandse Spoorwegen namen totaal aan deze zwijgende demon stratie deel. - Deze foto werd gemaakt op het centraal station in Am sterdam. LEOPOLDSTAD, 2-11. - Kongo lese troepen ztfn in Katanga een offensief begonnen, aldus heeft de bevelhebber van het Kongolese le ger, generaal Moboetoe, donderdag op een persconferentie in Leopold- stad meegedeeld. De generaal zei dat troepen van het nationale Kongolese leger zich thans ongeveer zestig kilometer op Katangaans gebied bevinden. Zij hebben de noordwestgrens met Ka- tanga op verscheidene punten over schreden. In de achtste finales van het toernooi om de Europese beker heeft Feijenoord woensdag avond in Rotterdam met 1-3 van Tottenham Hot spur verloren. Foto: rechtsbuiten Jones (7) geeft een gerichte kopbal, waaruit het eer ste Engelse doelpunt wordt gescoord. Moboetoe verklaarde dat hij thans het bevel tot de aanval heeft ge geven na vorige week donderdag in Loeloeaburg vernomen te heb ben, dat Katangaanse vliegtuigen Kongolees gebied hadden gebom bardeerd. Volgens Moboetoe wor den de Kongolese troepen in Ka- tanga met vreugde ontvangen en wappert de Kongolese vlag reeds in verscheidene Katangaanse dor pen. Moboetoe zei dat de Kongolese soldaten onder leiding staan van Afrikaanse officieren, doch hij wil de geen inlichtingen over de sterk te van de troepen geven. Het doel van-de aanval is een einde te ma ken aan de afscheiding van Katan ga, zo zei de bevelhebber. Hij verklaarde voorts dat in zuid- Kasaï een Katangaans vliegtuig was neergehaald waarin zich vijf Europeanen in mohammedaanse kleding bevonden. Twee van hen werden gedood toen het vliegtuig de grond raakte en de overigen werden door Kongolese militairen terechtgesteld. Commissie vijfdaagse schoolweek DEN HAAG, 2-11. Het Tweede Kamer-lid mejuffrouw Knol (KVP) heeft de minister van Onderwijs gevraagd, de „commissie vijfdaag se schoolweek" uit te breiden. In schriftelijke vragen stelt zij, dat het Mulo met 250.000 leerlingen in deze commissie niet als zodanig is vertegenwoordigd, terwijl het V.H. M.O. met 180.000 leerlingen vijf vertegenwoordigers in deze com missie telt. Zij vraagt een dusda nige uitbreiding, dat door een re delijk aantal vertegenwoordigers van het Mulo aan de werkzaamhe den kan worden deelgenomen. In het district Bhind, in de In diase staat Madhya Pradesj, zijn als gevolg van een hagelstorm 12 mensen en 700 stuks vee omgeko men. CHETUMAL (Mexico), 3-11. Vol gens nog niet bevestigde berichten, omgeroepen door een radiostation op Jamaica, zouden in de kust plaats Stann Creek, in Honduras, als gevolg van de orkaan „Hattie" 300 mensen zijn omgekomen. Het plaatsje, dat 11.000 inwoners had, zou volgens waarnemingen uit de lucht op drie huizen na volkomen zijn verwoest. Op enkele eilandjes aan de kust zouden tussen vijftien en twintig doden te betreuren zijn. In Belize is naar schatting de helft van de bevolking van 31.000 zielen dakloos. WASHINGTON, 2-11. De Sowjet- Unie heeft donderdag twee kern proeven in de atmosfeer genomen, zo heeft de commissie voor atoom energie van de Verenigde Staten bekend gemaakt. Beide waren van geringe tot gemiddelde omvang. Boerderij verbrand LOENEN, 2-11. Donderdagavond is een brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe B. H. B. aan'het Hameinde te Loenen. Bij de brand ging de boerderij en het grootste gedeelte van de inboedel verloren. Slechts het vee kon wor den gered. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade onge veer f 80.000,De brandweren uit Apeldoorn en Loenen hebben de brand bestreden. Volgens een zoon van mevrouw B. is dit de vierde maal in honderd jaar tijds, dat op deze plaats een boerderij afbrandde. Men was te gen brandschade verzekerd. Door vrachtauto gegrepen NIEUWSTADT, 2-11. Donderdag is de 81-jarige P. G. de B. uit Hol- tum (Limburg) in het centrum van Nieuwstadt door een vrachtauto gegrepen, toen hij met zijn fiets de rijksweg Roermond-Sittard over stak. De heer de B. werd op slag gedood. Belgisch-Nederlandse t.v.-besprekingen BRUSSEL, 2-11. - De vertegen woordigers van de programmalei ding van de B.R.T., van de Neder landse televisiestichting (N.T.S.) en de hierin samenwerkende omroep organisaties zijn donderdag bijeen gekomen te Brussel ter behande ling van samenwerkingsproblemen op het gebied van de televisie. Volgens een donderdagavond uit gegeven communiqué besprak de vergadering uitvoerig de resultaten van de Nederlands-Belgische week en was unaniem van mening, dat een nauwer contact tussen beide televisie-organisaties wenselijk en noodzakelijk is, teneinde een bre dere samenwerking inzonderheid op het gebied van de culturele programma-uitwisseling te berei ken. In verband hiermede werd be sloten, dat iedere drie maanden werkgroepen op het gebied van drama, amusement, documentaire en cultui'ele programma's, sport en actualiteit, alsook jeugdprogram ma's bijeen zullen komen. Derde K.N.A.C. anti-slipschool DEN HAAG, 2-11. De derde oefenbaan van de K.N.A.C. anti slipschool wordt donderdag 16 no vember bij Drachten geopend door de Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. De nieuwe oefenbaan is gelegen oostelijk van Drachten, aan de rondweg, die een zijtak vormt van de rijksweg Afsluitdijk-Sneek- Heerenveen-Groningen. De baan heeft de vorm van een ovaal cir cuit ter lengte van bijna 400 meter. De andere oefenbanen van de K.N.A.C. zijn in Amsterdam en Arnhem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1