K?SDampo 1 APPÈL 5 Veel verkeerszondaars op het matje tijdens strafzitting van het kantongerecht Niet-te-beschrijven-lekkere pepermunt-dragée Zierikzeese delegatie zag Londen in feesttooi uw lot is hun lot Ze hebben 't ontdekt, die op vissen verzotte Belgen. En in het schilderachtige maar sinds lang bijna vergeten haventje aan Scliou- wens stille zuidkust liggen nu dan ook hun bootjes als het wiebe lende bewijs dat er iets veranderen gaat op Flaauwers De mensen van Schouwen komen er bijna niet. Vooral in de jaren na de watersnood werd Flaauwers een vergeten hoek want de grote weg gaat er sindsdien niet meer heen. Niemand stoort er dan ook de krijsende meeuwen in hun spel met de golven en de wind. De bootjes van de Belgen vormen sinds kort hun wiegend speelgoed. Die Belgische bootjes betekenen méér dan enkel maar speelgoed voor de vissers en de vogels. Niemand die dat beter weten kan dan Simon Hart, de man van Flaauwers en Schoiiweiis kastelein-havenmeester Simon Hart is niet alleen op Schouwen-Duiveland de enige die deze uiteenlopende bezigheden tot een merkwaardig geheel combi neert, maar waarschijnlijk is deze vorm van kastelein-havenmeester zelfs uniek voor ons land om de simpele reden dat een kastelein volgens de wet nooit havenmeester kén zijn. Maar omdat Hart nu eenmaal de man van Flaauwers is en omdat ook zijn vader en groot vader dat waren kan hij zich offi cieel toch havenmeester noemen al is hier dan „waarnemend" aan toe gevoegd - om te voorzien in de wet. Als havenmeester heeft Hart het toezicht op het uitstekend onder houden haventje, als kastelein waakt hij over de bootjes en de belangen van de Belgen. Uiteraard heeft hij in deze laatste functie de Vlamingen met vreugde begroet. Immers, Schouwen-Duiveland ver gat niet alleen Flaauwers maar ook de Heerenkeet, het aardige cafeetje daar boven op de dijk. Het knusse zaakje dat Hart en zijn vrouw, een schippersdochter afkomstig van Tholen, voor niets ter wereld meer zouden willen missen. Daarom was er vorig jaar blijdschap in de Hee renkeet toen opgewekte Belgen en Brabanders onverwachts en onver moed de weg naar Flaauwers von den, want dat betekende voor de Heerenkeet weer gasten in huis. En nu is het zo dat Hart bijna ieder weekeinde weer mensen krijgt die koud en moe van het vissen het cafeetje met het fraaie uitzicht wel weten te waarderen. Dit doet de kastelein in Hart al voorzichtig spelen met de gedachte om straks zelf bootjes te gaan verhuren. Maar er is meer. In gedachten ziet hij reeds vaagjes de zeilen van jacht jes in het haventje voor de deur van z'n Heerenkeet. En dat komt vast niet omdat hij als jongen van 13 jaar al voer op een klipper op de binnenvaart, maar eerder door het nuchtere weten dat straks, als de zeegaten afgesloten zullen zijn, Flaauwers niet meer droog zal val len. Want dat kunnen de jachtjes met hun kielen niet hebben. Hart hoopt maar dat het zó zal zijn. 's Avonds, wanneer hij als havenmeester de havenlichten ontsteekt en soms als de storm het water hoog opzweept tot vlak voor zijn .deur, dan denkt en hoopt hij dat de toekomst zal zijn zoals hij die nu reeds inwen dig beleeft. Eén ding staat hier bij wel vast: al komen er duizen den of al komt er niemand, de zee en het haventje van Flaau wers blijven even onveranderlijk een boeiend en onmisbaar ele ment in het leven van Simon Hart, Schouwen's havenmeester kastelein. De Heerenkeet werd na de oorlog in deze vorm herbouwd. Het oor spronkelijke gebouwtje was, na 97 jaar op deze plaats te hebben ge staan, precies zeven weken voor de bevrijding gesloopt. De Heeren keet werd gesticht door de polder Schouwen en diende aanvankelijk als plaats voor samenkomst van de dijkgraven. Hieraan ontleent het ook zijn merkwaardige naam. De eerste eigenaar was de heer Joh. Fondse die er nog een vlasbedrijfje in uitoefende. In de oorlog '14-18 kwam de Heerenkeet in eigendom van de nu 80-jarige heer Martinus Hart, die zijn bestaan voornamelijk vond met werken op de haven en in de thans verdwenen roggenvangst. Vanaf 1943 woont er waarnemend havenmeester Simon Hart. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Woensdag is een poging te Ca pe Canaveral o'm een ruimtecabine in een baan om de aarde te bren gen met behulp van een „Blue Scout"-raket mislukt. De raket ont plofte twintig seconden na de lan cering. Ingezonden mededeling Z1ERIKZEE, 2-11. Op de woens dag gehouden strafzitting van het Kantongerecht alhier, kwam aller eerst de op 4 oktober j.l. aangehou den zaak tegen M. K., monteur hg de P.T.T., wonende te Haamstede, in behandeling. Deze had op 23 ju ni j.l. op een voorlopig hersteld ge deelte van Rgksweg 18 onder Nieu- werkerk, waar waarschuwingsbor den waren geplaatst i.vjn. los lig gend steenslag en waar met maxi mum vgftien kilometer snelheid mocht worden gereden, met te gro te snelheid gereden, waardoor de voorruit van de daar - stapvoets rijdende - auto van de aannemer W. uit Nieuwerkerk werd vernield. K. was telefonisch door de po litie verhoord en volgens getuige- verklaringen zou hij 45 a 50 km. per uur of meer hebben gereden. Als getuige-deskundige werd ge hoord wachtmeester C. J. Papeveld uit Nieuwerkerk, die het proces verbaal had opgemaakt en ver klaarde de inhoud hiervan te hand haven. K. had een stofwolk van op vliegend grind veroorzaakt en op die dag waren, voor zover bekend, 18 autoruiten verbrijzeld. Getuige zette uiteen waarom telefonisch verhoor had moeten geschieden en verklaarde dat K. accoord was ge gaan met een snelheid van 50 a 60 km. in het proces-verbaal op te ne men. De 2e getuige, A. W. W., aan nemer wegenbouw te Nieuwerkerk schatte de snelheid wel op 70 a 80 km. per uur. De officier van jus titie, mr. J. Andreae, achtte be wezen dat K. te hard had gereden en eiste tegen hem een geldboete ad f 30 subs. 6 dagen hechtenis en toewijzing van de door W. inge diende civiele vordering ad f 98,75. K. verklaarde tijdens het telefoon gesprek misschien een snelheid van 50 km. schoorvoetend te hebben toegegeven, omdat hij niet wist-wat hij moest zeggen. Hij had de bor den wel gezien en toen snelheid geminderd en 70 of 80 km. had hij zeker niet gereden. Hij had sto ringsdienst en had haast. De kan tonrechter oordeelde dat hij zich aan de maximumsnelheid had moe ten houden en als werknemer in overheidsdienst een. voorbeeld had moeten geven. Hij veroordeelde K., die op 20 juni jl. te Renesse een aanrijding had veroorzaakt en des wege reeds eerder veroordeeld was, conform de eis. De zaak tegen D. R., aannemer te Noordgouwe en A. W. W., aan nemer te Nieuwerkerk werd aan gehouden tot 6 december a.s., zulks op verzoek van hun raadsman. Botsing met brommer M. C. M., landbouwer te Brui- nisse, had op 25 juli op de Gracht- weg voor het R.T.M.-station te Zie- rikzee een botsing veroorzaakt met de 16-jarige bromfietser J. L. A. uit Zierikzee. G. verklaarde goed te hebben uitgekeken en geclaxon neerd te hebben en de, bromfietser niet te hebben gezien. De aange- redene wilde er geen politiezaak van maken en had ook weinig schade. G. ontkende pertinent te hebben gereden op het ogenblik dat de bromfietser naderde. Ge tuige J. S., zonder beroep te Nieu werkerk, verklaarde dat de auto van G. links op de weg stond met 1 wiel op de rijbaan en het andere op het plein. Toen de bromfietser er tegen reed was de auto aan het starten, maar niet in beweging. A. keek tijdens het rijden in de rich ting van het sportpark. A. als ge tuige gehoord, verklaarde dat de auto ging rijden toen hij er dicht bij was. Hij dacht dat de auto ach ter hem om zou rijden, maar deze reed de weg op, waardoor de bot sing ontstond. Overigens had hij de auto duidelijk zien aankomen. Hijzelf reed uiterst rechts. Daar hij het raadzaam achtte alsnog een ge tuige (de heer v. Klaveren uit Am sterdam) te horen, wilde de offi cier de zaak aanhouden, waarmede de kantonrechter zich verenigde. M. C. B., arbeider te Haamstede, had op 12 augustus jl. op de Oude Haven te Zierikzee als berijder van een bromfiets op de hoek van de Paardenstraat de doorgang niet vrijgelaten voor een uit de Paar denstraat komende personenauto, bestuurd door de heer J. L. L. uit Zierikzee, waardoor een lichte aan- i-ijding was ontstaan. B. verklaar de dat de auto had stilgestaan en dat hijzelf had afgeremd. Latei- was de auto gaan rijden, doch hij was van oordeel dat de bestuurder eerder van zijn recht van voorrang had' moeten gebruik maken. De heer L., als getuige gehoord, zeide stil gestaan te hebben met zijn auto en dat tijdens het optrekken de aanrijding plaats vond. Hij had de bromfietser tevoren niet gezien, doordat er enkele voetgangers lie pen. De officier verklaarde B. schuldig, zonder toepassing van straf, waarmede de kantonrechter zich verenigde. Voorrangskwestie J. S. K., koopman te Den Haag, had op 12 augustus, in een perso nenauto rijdende over de Gracht- weg te Zierikzee bij de Caustraat niets rechts gehouden op de rij baan, waardoor een aanrijding ont stond met een uit de Caustraat ko mende personenauto met caravan, bestuurd door de heer V. uit Breda. K. zette uitvoerig uiteen hoe het gegaan was. Als de auto van de heer V. niet zou stoppen had hij die zo snel als mogelijk willen pas seren. De auto draaide echter de Grachtweg op en, mede doordat ter plaatse een lantaarnpaal staat, durfde hij niet snel naar rechts te gaan. Hij moest van twee kwaden het beste kiezen, temeer daar hij geen tijd meer had gehad om uit te kijken. De andere auto reed uiterst langzaam en hij had gedacht dat passeren goed zou gaan. De kan tonrechter was van oordeel dat men ter plaatse altijd risico loopt. De officier achtte beide bestuurders schuldig, van wie echter de heer K. alleen is vervolgd. Deze heeft niet voldoende rechts gehouden al waren er omstandigheden, die dit rechtvaardigden. Hij heeft zichzelf in een noodsituatie gebracht. Spr. eiste tegen de heer K. f 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. De raads man van de heer K., mr. van Staaij uit Den Haag, zeide de situatie ter plaatse te hebben bekeken en wees er op dat de andere auto van links kwam. T.o.v. de Caustraat is de Grachtweg een voorrangsweg en alles verliep tegen elke redelijke verwachting in. Z.i. kon de heer K. niet anders handelen dan hij ge daan had, daar de omstandigheden dit zelfs vereisten. Hij vroeg daar om vrijspraak. De kantonrechter merkte op dat er altijd iets uit de Caustraat kan komen en dat men bij een kruising niet mag inhalen. K. is daarom schuldig aan deze zuiver formele verkeersovertre ding. Hij veroordeelde hem tot f 11 boete subs. 2 dagen hechtenis. Met auto in sloot C. B., smid te Zierikzee, had op 16 juni jl. onder Kerkwerve als be stuurder van een bestelauto, bij het uitrijden van een uitrit van een boerderij een aanrijding met een personenauto veroorzaakt, waarna deze auto van de berm in een sloot was terecht gekomen. B. verklaar de door de beplanting ter plaatse geen goed uitzicht te hebben gehad, doch de kantonrechter wees er op dat hij zelf of een medepassagier eerst op de weg had moeten uit kijken naar ander verkeer. Boven dien moet men een uitrit uiterst langzaam uitrijden. De officier eiste f 40 boete, subs. 8 dager, hechtenis, waarna de kantonrechter de uit spraak bepaalde op f 35 boete subs. 7 dagen hechtenis. Ma. Ca. G. te Duivendijke had op 23 september jl. op de Zuiddijk te Dreischor gereden op een brom fiets met ingeschakelde hulpmotor zonder dat er een goede rem op zat. Zij verklaarde dat er wel een trommelrem op zat, die zij echter niet in werking kon stellen. De achterrem was goed, doch de voor- rem niet. Tijdens het remmen was de goede rem kapot gegaan. Zij kon deze ter plaatse niet laten re pareren en wilde #»t in Zierikzee laten doen. De officier eiste f 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis, doch de kantonrechter veroordeel de haar tot f 5 boete subs. 1 dag hechtenis. G. V., landbouwer te Noordwelle had op 20 juli jl. koeien op bezaai de percelen tarwe, erwten en bie ten laten lopen van zijn buren. Hij verklaarde het zelf niet gezien te hebben en dat de omheining altijd prima in orde was. De kanton rechter merkte echter op dat een lus was doorgeroest en het hek te gen de grond was gelopen. De offi cier meende dat V. hier toch wel schuld heeft en dat vaker vee van hem bij anderen heeft gelopen. Hij dient maatregelen te treffen dat dit niet kan voorkomen. Hij eiste f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis en wees V. er op dat hij er voor moet zorgen dat zijn buren geen last van hem hebben. V. verklaar de nog dat de verstandhouding tus sen hem en zijn buren niet goed is, wat hij betreurt. Uitspraak f 40 boete subs. 8 dagen hechtenis. P. van D., onderwijzer te Ooster- land, had op 25 augustus 1.1. op de hoek Poststraat-Dam te Zierikzee met zijn personenauto niet vol doende rechts gehouden. Hij ont kende dit laatste, daar hij reke ning moest houden met hoge stoe pen. Hij wilde voorzichtig langs een stilstaande tegenligger rijden. Deze reed echter ineens schuin achteruit, waardoor een bumper juist achter een spatbord haakte. De officier merkte op dat de an dere bestuurder de schikking had aanvaard en eiste ook tegen de heer v. D. f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis. De kantonrechter ver laagde dit tot f 17,50 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Als laatste kwam voor W. B. uit Zierikzee. Deze had op 6 augustus met zijn personenauto, komende van de N.Z. Havenplein, rijdende richting Appelmarkt, de doorgang niet vrij gelaten voor een andere personenauto, die rechts vanaf de Appelmarkt kwam. Uitvoerig zette B. uiteen hoe het geval zich had toegedragen. Hij had door de 2e voorruit gekeken, omdat hij een signaal hoorde en wilde zien waar de andere was. Hij had haast om op tijd in de kerk te komen en had daardoor geen voorrang verleend, hoewel dit toch had gemoeten. De kantonrechter merkte op dat B.'s houding tegenover de politie ook niet juist was geweest, daar hij o.a. had gezegd: „Ik spreek je nog wel voor je tachtig bent". Hij had het gehele kruisvlak vrij moeten laten. B. vulde nog aan dat als hij geen haast had gehad hij gestopt zou hebben. Nu dacht hij dat het nog kon. De officier was van mening dat men moet rijden alsof men geen haast heeft en eiste tegen B. f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. B. vond dat veel, temeer omdat ande ren die een botsing hadden veroor zaakt met schade minder straf had den gekregen. De kantonrechter achtte dit hier niet terzake en sloot zich aan bij de eis van de officier. Enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tol krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en noord west; kouder. 3 nov. Zon op 7.37, onder 17.09. Maan op 1.49, onder 15.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 nov. 11.31 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 3 nov. 11.22 v.m. 23.53 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woens dag op donderdag trok een aktieve depressie met grote snelheid langs Schotland naar zuid-Scandinavië. Achter de depressie om stelt zich een noordelijke tot noordwestelijke stroming van koude poollucht in. Deze stroming zet zich over de Noordzee voort tot over de noorde lijke provincies, met krachtige of stormachtige winden aan de kust en matige wind in het binnenland. In de polaire lucht komen naast opklaringen ook buien voor. Op de Oceaan nadert intussen een rug van hoge luchtdruk. Deze heeft la ter weer een stabiliserende invloed op het weer. Scheepvaartberichten Koratia (t.), 31-10 van Curagao naar Manaus. Korenia (t.), pass. 1-11 Quessant naar Curagao. Philippia (t), 31-10 van Port Said naar Rotterdam. Ontploffingen in Parijs PARIJS, 2-11. Door het ontplof fen van een kneedbom hebben van ochtend (donderdag) vijftien men sen, die zich in een snackbar in west-Parijs bevonden, verwondin gen opgelopen. Drie van hen waren er ernstig aan toe. In de noordelijke voorstad Ville- monble explodeerde een bom voor een niet-gebruikte politie-post. Er werd aanzienlijke schade aange richt. Ingezonden mededeling Morgen eindigt geslaagd vriendschapsbezoek (Telefonisch van onze redakteur) HATFIELD, 2-11 1961. Londen zien op een uitzonderlijk fraaie herfstdag, zo uitzonderlijk mooi, dat, vooral de Engelsen, over dit weer nog lang zullen napraten, is het buitenkansje geweest van de Zierikzeese gemeenteraadsleden en hun dames, die, onder deskundige leiding van burgemeestr Fitzpa- trick van Hatfield en de gemcen- secretaris, mr. Jago, er in zijn geslaagd een groot deel van Lon- dens beroemde bekoorlijkheden op één dag onder de ogen te krijgen, zoals Westminster Abbey, het 1000 jaren bestaande parlementsgebouw met de Big Ben, Buckingham Pa lace, Regent- en Hydepark en na tuurlijk de voornaamste hoofdstra ten en -pleinen. Een rondrit werd gemaakt met een rode dubbele bus, waarvan de bovenverdieping geheel werd inge nomen door het Zierikzeese gezel schap. Het gemeentebestuur van Hatfield bood in het Cumberland hotel een lunch aan en in de avonduren een diner. Het strijkor kestje speelde, op verzoek van bur gemeester Fitzpatrick Nederlandse liederen, waaronder „Tulpen uit Amsterdam", dat door de Zierik zeese groep geestdriftig werd mee gezongen. In de middaguren was ,er tijd om wat te winkelen en zonder ge leide in het stadscentrum rond te drentelen. Op Trafalgar Square, met cen traal Nelsons beroemde zuil, wer den de duiven gevoerd en werd wat gerust op de rand van de hoog spuitende fonteinen. Om 5 uur begaf men zich naar de Nederlandse ambassade, waai de Nederlandse ambassadeur baron A. Bentinck van Schoonheeten de gemeenteraad hartelijk ontving. Aan de ambassadeur en de cultu rele attaché werd het fotoboek van Zierikzee aangeboden. Na het diner in Cumberland volgde een bezoek aan Palladium, een van Londen's beroemde revue- theaters, waar een show van we reldklasse werd gepresenteerd dooi de, in Engeland beroemde T.V.-ko- miek Harry Secombe en de confe rencier Roy Castle, geassisteerd door tientallen medewerkers en een voortreffelijke groep dansende revuemeisjes. Het was reeds 1 uur toen de bus Hatfield weer bereikte. Heden (donderdag) vindt een autotocht plaats naar Cambridge, gevolgd door een afscheidsdiner in een der hotels van Hatfield. Morgen (vrijdag)ochtend vroeg Schipper voer op Kurkeiiolclam ZIERIKZEE, 2-H. - Misleid door het sectorlicht van de west-havcn- dam alhier, is het 550 ton metende schip „Hoop van Zegen", schipper B. Waardenberg te Rotterdam, van nacht op de Kurkcnoldam omhoog gevaren. Het schip was leeg op weg naar Zierikzee om bieten te laden. Heden (donderdag)-morgen is het schipper H. Berrevoets met de „Ja- colga" gelukt het schip, dat in een vrij gevaarlijke positie verkeerde, te bergen en de haven binnen te brengen. Dit gebeurde vanmorgen om half elf omdat eerst gewacht moest worden op voldoende hoog water. In de glooiing van de Kurkenol- dam schijnt, naar wij vernemen, op de plaats waar het schip terecht kwam een nogal flink gat te zijn ontstaan. wordt de terugreis naar Zierikzee aanvaard en is het vriendschaps bezoek dus weer geëindigd. 's-HERTOGENBOSCH. - Op de Vughter rotonde te 's-Hertogen- bosch is de 16-jarige H. van H. uit Tilburg door een militaire auto ge grepen en op slag gedood. Ingezonden mededeling AMSTERDAM. Zestien bewoners van een pand in de drukke Amstel- straat in Amsterdam hebben hun woonstee moeten verlaten omdat cr instortingsgevaar voor dit pand bestaat. Naast het huis is een bouwput gegraven voor een bank gebouw van vijf etages. Hierdoor zijn de muren van het bewuste pand gaan scheuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2