I DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIJ INCIDENTEN IN ALGERIJE WERDEN ZES EN ZEVENTIG MENSEN GEDOOD Protestoptochten in Amsterdam tegen „elke kernbewapening" „Geen rechtvaardige verdeling van toenemende welvaart" De Sporttoto FINLAND EN RUSLAND Protest tegen proefexplosies a v Zakelijk voetbal van Tottenham Spur juist te goed voor Feijenoord DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19068 ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: P/ijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Loise nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Algerijnen in Frankrijk in hongerstaking ALGIERS. 1-11. - In een officieel communiqué is woensdagavond in Algiers bekend gemaakt dat bU de incidenten in Algerië op de zeven de verjaardag van de Mohamme daanse opstand 76 mensen zijn ge dood. PARIJS. 1-11. - In de noord- Franse plaats Rjjssel hebben Mo hammedanen twee leden van de Algerijnse nationale beweging (M. N.A.) gedood. De M.N.A. is een ri vaal van de F.L.N. Tien Moham medanen werden gewond. In gevangenissen in Nancy en in Toul hebben 200 Mohammedanen de „nationale dag" met een honger staking gevierd. De verzetsleider Mohammed Ben Bella en vier metgezellen, in het kasteel Turquant in midden-Frank rijk gevangen gehouden, zullen donderdag beginnen met een hon gerstaking van „onbeperkte duur", zo hebben hun advocaten woensdag medegedeeld. In een communiqué wordt ge zegd dat Ben Bella en zijn vier metgezellen alle voedsel zullen wei geren „uit solidariteit met de alge mene hongerstaking die op 2 no vember door gevangen landgenoten in Frankrijk zal worden ingezet om behandeling als politieke gevange nen te verkrijgen". In Parijs ontplofte een kleefbom voor een standbeeld op de Place Maubert, toen de politie een „stille protestaktie" tegen rassenonder scheid en voor vrede in Algerië verspreidde. Twee voorbijgangers werden licht gewond. Twee geiten met vlaggen van de Algerijnse verzetsbeweging op de rug werden door de Parijse politie in de voorstad Nanterre gevangen, waar 7.000 Mohammedanen wonen. Kasjba afgesloten De demonstraties, die volgens de voorlopige Algerijnse regering, vreedzaam moeten verlopen en die gericht waren op de eis voor di- rekte onderhandelingen met Frank rijk over de onafhankelijkheid van Algerië, zijn woensdagochtend in Algiers begonnen. Gesluierde vrou wen riepen van de daken van hun huizen leuzen naar de demonstran ten. Op het Franse verbod van sa- AMSTERDAM, 1-11. - Ongeveer 3.000 Amsterdammers hebben ge demonstreerd tegen „elke kernbe wapening en alle atoombommen waar ook ter wereld". Vijf minuten voordat woensdagavond de stoet van het Leidseplein zou vertrekken ging een groep van 200 demon stranten, bijeengebracht door „het oomlté van solidariteit met de Al gerijnse onafhankelijkheids bewe ging" op weg naar het Franse con sulaat om te protesteren tegen de politiek van Frankrijk in Algerije. De opzet van deze laatste groep om de andere demonstranten mee te krijgen mislukte. De demonstratie voor de Alge rijnse onafhankelijkheids beweging waarvoor geen toestemming was gevraagd, werd door de gemotori seerde politie verspreid. Hierbij deden zich enkele vechtpartijen voor. Inmiddels waren de demon stranten tegen de kernbommen op het Museumplein gearriveerd. Een delegatie bestaande uit A. den Doo laard, Simon Vinkenoog, Frits Mül- ler en mevrouw Van der Elsken overhandigde aan het consulaat van de Verenigde Staten een brief waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgenomen atoombewapening van West-Duitsiand. De delegatie werd ontvangen door de huisbe waarder van 'het consulaat. Er wa ren geen personeelsleden van het Amerikaanse consulaat aanwezig. Een delegatie bestaande uit ds. W. Veen, mr. M. A. Verdaasdonk, prof. dr. S. A. Wouthuyzen, me vrouw Hoekstra en mevrouw Post- huma de Boer werd door drie le den van de Sowjet-Russische han dels-delegatie ontvangen, waar zij een brief overhandigde met protes ten tegen de recente proeven met atoombommen. De delegatie-leden ontvingen hier een nieuwsbulletin met het antwoord van de premier van Rusland aan de premier van Ghana over de atoombom-proeven. Deze demonstratie had een zeer vreedzaam verloop. ALG. BOND VOOR BEJAARDEN VERGADERDE IN AMSTERDAM AMSTERDAM, 1-11. - Op een woensdagmiddag in „Bellevue" te Amsterdam gehouden openbare en druk bezochte vergadering van de algemene bond voor bejaarden, heeft de bondsvoorzitter, de heer F. Rippen gesproken over ,de troon rede en de bejaarden', en de twee de secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. G. van der Zeeuw, over ,de gemeenten en de bejaarden'. Aan het slot der vergadering werd een resolutie aangenomen waarin o.m. wordt opgemerkt dat uitkeringen krachtens de A.O.W. voor gehuwde bejaarden van 1957 tot 1961 zijn gestegen met f 314,- en voor alleenstaanden met f 263,75. Voorts dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in me morie van toelichting op de begro ting 1962 heeft vastgesteld, dat in dezelfde vier jaar het nationaal in komen per hoofd is gestegen met f 1.506,— en het loon per hoofd met f 1.076,—. „Daarmede is duidelijk aange toond, dat er van een rechtvaardi ge verdeling van de toenemende welvaart geen sprake is", aldus de resolutiën waarin wordt aangestipt dat in de troonrede geen woord is gewijd aan het voornemen ,.aan deze wanverhouding" een einde te maken. Verder wordt in de resolutie een ernstig en dringend beroep op de regering, en met name op de leden der Staten-Generaal, gedaan om te besluiten de uitkeringen krachtens de A.O.W. belangrijk te verhogen, door gebruik te maken van de mo gelijkheid van artikel 9 van de A.O.W. In de resolutie wordt ge vraagd de uitkeringen aan de be jaarden in overeenstemming te brengen met de stijgende welvaart, waardoor het niet noodzakelijk wordt, dat duizenden oude werkers nog een beroep moeten doen op de uitkeringen van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, krach tens de Armenwet. In de resolutie wordt tenslotte er nu reeds bij de gemeentebestu ren op aangedrongen, wanneer de uitkeringen krachtens de A.O.W. worden verhoogd en er toch nog een aantal bejaarden een beroep moet blijven doen op deze gemeen telijke steun, de verhoging niet in mindering te brengen van de uit keringen, opdat de armlastige be jaarden, evengoed als de anderen ten volle zullen profiteren van de verhoging der uitkeringen krach tens de A.O.W. DEN HAAG, 1-11. Niet minder dan 106 deelnemers hebben zich gemeld met een foutloos ingevuld toto-formulier. Bij hen waren er twee die in twee kolommen 13 uit slagen goed hadden, zodat de eer ste prijs per correcte kolom f 133.493,25 gedeeld door 108 is f 1213 bedroeg. Voor de tweede prijs kwamen 2780 meldingen binnen. Daarbij be vonden zich 39 deelnemers met twee kolommen van 12 goede uit slagen, 4 met drie kolommen, één met vier kolommen en één met vijf kolommen. Deze laatste had ook één rijtje van dertien goede uit slagen. Zij allen delen de tweede prijs, die deze week f 72.814,50 bedroeg, zodat men per kolom f 25 zal ont vangen. De extra-prijs voor de gelijke spelen - deze week groot f 36.407,25 - kon wederom niet worden uitge keerd. menscholingen van meer dan drie personen werd geen acht geslagen. In de door Algerijnen bewoonde wijken begonnen demonstranten, getooid met groene en witte op- standelingenvlaggen, zich te ver zamelen. Tanks en gehelmde gendarmes sloten alle toegangswegen van de Algerijnse wijk Belcourt af. Het oude centrum van Algiers, de Kasj ba, is woensdagochtend met prik keldraadversperringen van het ove rige deel van de stad afgesloten. Anti Honger Actie De hele wereld wordt ge mobiliseerd in een Anti- Honger-Actie, om de hon ger en de ondervoeding in de ontwikkelingslanden te bestrijden. Dat kan gebeu ren door technische voor lichting en financiële hulp in die landen, waar land bouw-, veeteelt- en voe dingsmethoden verbeterd moeten worden. Er moet een eind worden gemaakt aan de honger, die jaarlijks miljoenen mensen het leven kost. Geeft daarom de Anti-Hon- ger-Actie uw royale steun btf de nationale inzameling die deze week wordt ge houden of stort op giro rekening no. 100 200 van de Anti-Honger-Actie te Den Haag. - Uw bijdrage kan mensenlevens redden! HELSINKI, 1-11. In Finse rege ringskringen vraagt men zich op het ogenblik af wat nu eigenlijk de bedoeling is van de jongste Rus sische nota aan Finland. Willen de Russen een militaire basis op Fins gebied en zo ja welke? Zoals be kend hebben de Russen de" basis op het schiereiland Porkkala, die zij krachtens de bestandsovereen komst van 1944 voor 50 jaar van Finland hadden gepacht, in 1956 weer aan de Finnen overgedragen. Het is mogelijk dat Moskou niet deze basis, maar een basis op de Aanlandeilanden wil. Deze eilanden liggen tussen Finland en Zweden. Krachtens een verdrag moeten deze eilanden echter permanent neutraal gedemilitariseerd blijven. DEN HAAG, 1-11. Als een uiting van zwijgend protest tegen de gro te kernexplosies, die in de afgelo pen dagen door de Sowjet-Unle zjjn veroorzaakt, zullen heden, donder dag 2 november, in het gehele land twee minuten stilte in acht worden genomen. De oproep tot deze zwij gende protestaktie is uitgegaan van het bestuur van de Stichting van de Arbeid en van de besturen van zeven politieke partijen. Deze besturen hebben gezamen lijk het Nederlandse volk opgeroe pen uiting te geven aan de gevoe lens van diepe bezorgdheid en ver ontwaardiging over de kernexplo sies. Aan deze landelijke protest-aktie wordt o.m. deelgenomen door de Nederlandse Spoorwegen. Het N.S. bedrijf zal morgen van één uur tot twee minuten over één geheel stil worden gelegd. Koningin en prinses in Engeland DEN HAAG, 1-11. Koningin Ju liana en prinses Marijke zijn woensdagochtend voor een parti culier bezoek van Soesterberg naar Londen vertrokken. Zij zullen daar logeren bij de nicht van de konin gin, princess Alice, countes of Ath- lone. Zaterdag 4 november zullen de koningin en prinses Marijke op Soestdijk terugkeren, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. Foto boven: een beeld uit Algiers, waar woensdag demonstraties zijn gehouden ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Algerijnse revolutie. - Algerijnse jongeren dragen en spandoek met de eis,, on middellijke onderhandelingen". Foto onder: in Parijs hebben pacifisten een protest-demonstratie ge houden tegen wat zij noemden „rassen-discriminatie en de houding van de Franse politie ten aanzien van Noordafrikaanse demonstranten". - Een dubbele rij politiemannen met helmen op duwt een menigte de monstranten terug, die zich op een door de politie verboden terrein willen begeven. Zeer eervolle 3-1 nederlaag voor Rotterdammers ROTTERDAM, 1-11. - Het eerste treffen tussen Feijenoord en de En gelse kampioen Tottenham Hotspur in de tweede ronde van het tour- nooi om de Europa-beker is woens dagavond in een uitverkocht Felje- noord-stadion met 3-1 door Totten- ham Hotspur gewonnen. De Engel sen leidden bij de rust met 1-0. De doelpunten in de tweede helft werden gescoord door middenvoor Saul in de derde minuut (0-2), door rechtshalf Kreyermaat in de vijf tiende minuut (1-2) en opnieuw door Saul in de zes-en-twintigste minuut (1-3). „Het elftal van de eeuw" heeft er voor moeten vechten. Tweemaal drie kwartier hebben de mannen van Bill Nicholson in een door 65.000 toeschouwers gevuld Feije- noord-stadion moeten zwoegen om de volle winst mee naar Engeland terug te nemen. Toen Feijenoord, na twintig minuten van angstig verkennen, zich aan het sublieme, puur zakelijke en doelmatige spel van Tottenham Hotspur optrok, waren de Rotterdammers bijna ge lijkwaardige tegenstanders van de technisch en tactisch zeldzaam be kwame Britse profs. Het werd uiteindelijk een 3-lme- derlaag voor de Feijenoorders die juist voor de rust door een enkel onachtzaam moment met 1-0 kwa men achter te staan. Een nederlaag zeker, maar zelden zal in Neder land een nederlaag zo eervol zijn geweest. Geen walk-over" Het zakelijke, bijna mathemati sche voetbal van de Britten - zowel bekerhouder als Engels leaguekam pioen - was juist te goed voor de voortreffelijk spelende Feijenoor ders. Het is echter, alle Engelse voorbeschouwingen in alle Engelse bladen ten spijt, geen „waïk-over" voor de Spurs geworden, die in de ze eerste ontmoeting voor de acht ste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen zelfs beslist niet over geluk te klagen hebben gehad. Feijenoord zag, vooral in het laatste deel van de eerste helft, zelfs herhaaldelijk kans het initiatief van de Londena- ren over te nemen. Het i9 de grote verdienste van de Rotterdammers dat zij tot de laatste minuut van de wedstrijd zijn blijven vechten. Bijzonder duidelijk heeft Feije-' noord op deze prachtige herfst avond aangetoond, dat de dagen van Huddersfield, waar het Neder lands elftal in 1946 met 8-2 kans loos van de Britten verloor, niet alleen in tijd zoveel achter ons lig gen. Demonstratieve vergadering P.v.d.A. AMSTERDAM, 1-11. Zaterdag 4 november te half drie houdt de Partij van de Arbeid een landelijke demonstratieve vergadering naar aanleiding van de kernexplosies in Sow jet-Rusland in de Ahoy-hal te Rotterdam, onder het motto „Een socialistisch antwoord op de Sow- jet-bom". De sprekers op deze bijeenkomst zijn: dr. L. de Jong, over: Onze verantwoordelijkheid na de Sow- jetbom; mr. J. A. W. Burger, over: Berlijn - niet bukken voor chan tage; prof. dr. R. A. J. van Lier, over: Gelijkwaardigheid van vol ken en rassen; ir. H. Vos, over: So lidariteit met de onderontwikkelde gebieden; drs. D. Roemers, over: Rechtvaardigheid in eigen huis; dr. W. Drees, over: De innerlijke kracht der democratie. Reydon en De Jager in beroep MOSKOU, 1-11. De Nederlandse zeelieden E. Reydon en L. de Jager die vorige maand te Kiev werden veroordeeld tot dertien jaar vrij heidsstraf, zijn in beroep gegaan tegen de uitspraak van de militaire rechtbank te Kiev. Volgens één van de Russische ad vocaten die de zeelieden hebben verdedigd, zal het militaire hof van beroep hun zaak in de tweede helft van november in behandeling ne men. De twee Nederlanders hebben, zoals bekend, tijdens de openbare zitting van de militaire rechtbank te Kiev toegegeven zich schuldig te hebben gemaakt ean spionage in de Sowjet-Unie ten gunste van de Nederlandse geheime dienst en de NAVO. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Deugden en meisjes zijn het l mooist voor zij weten dat zij mooi zijn. „Actie informatie Algerije" AMSTERDAM, 31-10. In de grote zaal van Krasnapolsky in Amster dam is dinsdagavond een bijeen komst gehouden door de „Actie in formatie Algerije" ter herdenking van het feit dat zeven jaar geleden de oorlog in Algerije uitbrak. Zeer vele belangstellenden, onder wie een groot aantal studenten, woon den de bijeenkomst die onder voor zitterschap stond van Fons Her mans, bij. Dr. K. Strijd, predikant, veroor deelde in zijn toespraak de marte lingen die de Fransen de Algerij nen laten ondergaan. Hij vroeg zich af waarop men voortdurend van de Algerijnse rebellen spreekt in plaats van de Algerijnse vrijheids strijders. Als taken van Nederland in het Algerijnse vraagstuk noemde hij het steunen van hulpacties en het streven het geschil op wereld niveau, in de V.N. behandeld te krijgen. Nieuwe Israëlische regering JERUZALEM, 31-10. In Jeruza lem is de vorming van een nieuwe Israëlische coalitieregering bekend gemaakt, met als premier David Ben Goerion. Aan deze regering nemen deel de Mapai-partij, de socialistische Ach- doeth Avodah-partij, de religieuze nationale partij en de religieuze arbeiderspartij. Deze coalitie be schikt over 68 van de 120 stemmen in het parlement. Nieuwe taalwetten in België BRUSSEL, 31-10. De Belgische minister van binnenlandse zaken, A. Gilson, heeft dinsdagavond in een rede voor de Belgische televi sie aangekondigd, dat het de wens van de Belgische regering is „voor het einde van de winter" de nieuwe taalwetten af te kondigen. De (Franstalige) minister, die zijn rede in het Nederlands voor de Vlaamse t.v. voorlas, deelde mede dat het eerste van de twee nieuwe taalwetten - de vastlegging van de taalgrens - reeds door de Belgische ministerraad is goedgekeurd. Hier in wordt bepaald, dat alle gemeen ten in België, met uitzondering van Brussel, tot een afgebakend taal gebied - het Frans of het Neder lands - zullen behoren. In de ge meenten, waar de beide landstalen worden gebruikt, zullen hetzij voor de Waalse, hetzij voor de Vlaamse inwoners speciale maatregelen ge troffen worden. Het wetsontwerp bakent in België de twee taalgebie den „definitief" af, zei minister Gilson, en talentellingen zullen niet meer worden gehouden. „Wat Vlaams is blijft Vlaams, wat Waals is blijft Waals", voegde hij hier aan toe. Braziliaans vliegtuig verongelukt RIO DE JANEIRO, 1-11. - Een D.C.-7 verkeersvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschap pij „Panair do Bresil" is woensdag neergestort toen het op het vlieg veld van Recife in noord-Brazlllë zou landen. Van de 86 inzittenden, onder wie negen bemanningsleden, zouden 35 mensen de ramp hebben overleefd, maar van een aantal zou de toe stand zeer ernstig zijn. De passagiers waren 40 Portuge zen, 35 Brazilianen, een Franse vrouw en een Nederlandse priester. Het toestel maakte een „vriend- schapsvlucht" van Lissabon en had Portugees marinepersoneel dat een onlangs van Brazilië gekocht op leidingsschip zou bemannen, aan boord. Militair verongelukt APELDOORN, 1-11. Op het kruis punt Deventerstraat-Stationsstraat in Apeldoorn is de 21-jarige dienst plichtige soldaat W. J. Kool uit 't Harde met zijn bromfiets onder het achterwiel van een trekker met oplegger geraakt. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij later in het „Juliana ziekenhuis" is over leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1