Rusland bracht aangekondigde reuzenbom tot ontploffing DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND WIL BESPREKINGEN MET FINLAND Mogelijk militaire bezetting Dr. Drees hield radiotoespraak over kernexplosies in Rusland Kennedy over Russische kernproef De kernbom en Nederland Nieuw-Guinearaad aanvaardt manifest Nationaal Comité Autobotsingen door mist DINSDAG 31 OKTOBËEl 1961 118e jaargang Np,_J9iMi7 ZIERIKZEEMMBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: L Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus f, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Onverwachte nota uit Moskou HELSINKI, 30-10. De Sowjet-Unie heeft, op grond van het in 1948 tussen Rusland en Finland gesloten verdrag inzake militaire bijstand, om besprekingen met Finland gevraagd, omdat er gevaar voor een aanval van Duitsland bestaat. Het Russische persbureau Tass heeft gemeld, dat de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko, maandag de Finse ambassadeur in Moskou, Vuori, heeft ontvangen en deze een nota heeft over handigd. De Russische boodschap aan de Finse regering zal - zo vreest men in Helsinki - wellicht de voorbode zijn van het vestigen van Russische bases en garni zoenen op Fins grondgebied - in feite dus van een militaire bezetting. In de door Tass gepubliceerde tekst van de nota wordt gezegd, dat de Russische en Finse veilig heid rechtstreeks betrokken is bij de „penetratie van de Westduitse militaristen en revanchisten in het noorden van Europa en het gebied van de Oostzee en hun streven om dit gebied te gebruiken als een van hun springplanken voor nieu we militaire avonturen". Volgens de nota is het Westduit se leger de voornaamste strijd macht van de Navo in Europa; het is numeriek sterker dan dat van een van Westduitsland's bondgeno ten in Europa. De generaals en of ficieren van het Westduitse leger bezetten een sterke positie in de staven van de Navo, en onder dek king van de Navo trachten de Westduitse generaals de meest ver nietigende wapensthermonucle- aire wapens, in handen te krijgen, waarin zij worden gesteund door de Westduitse regering. Radio Moskou meldde maandag avond, dat minister Gromyko van daag aan de Finse ambassadeur in Moskou een nota heeft overhan digd, waarin wordt voorgesteld dat beide landen overleg plegen over beveiliging van hun grenzen „tegen een aanval van west-Duitsland en zijn bondgenoten". In de nota wordt een beroep ge daan op de bepalingen inzake over leg van het door Rusland met Fin land gesloten verdrag tof weder zijdss bijstand, aldus radio-Moskou. Datum en plaats van de besprekin gen kunnen langs diplomatieke weg worden vastgesteld, zo werd in de nota gezegd. De Russische nota aan Fin land, waarin op grond van het tussen beide landen bestaande verdrag tot wederzijdse bij stand om besprekingen wordt gevraagd, zal dinsdag door het kabinet in behandeling worden genomen, aldus heeft de Finse premier medegedeeld. Uit Stockholm werd gemeld, dat volgens een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken de Zweedse ambas sadeur in Moskou vandaag door minister Gromyko werd ontboden. In uit Helsinki in Stockholm ont- DEN HAAG, 30-10. De minister van Staat, oud-ministerpresident dr. W. Drees, heeft maandagavond voor de zender Hilversum I een toespraak gehouden naar aanlei ding van de kernexplosie welke de Sowjet-Unie maandag te weeg ge bracht heeft. In zijn toespraak zei dr. Drees onder meer, dat noch de dringende verzoeken om van de proefnemin gen af te zien noch het beroep dat een overweldigende meerderheid in de Verenigde Naties op Rusland heeft gedaan, Chroesjtsjef van het voornemen dat hij zo dreigend had aangekondigd hebben afgebracht. De technische voorbereidingen voor de reeks van 25 kernexplosies welke die van maandag vooraf gingen moeten getroffen zijn, aldus dr. Drees, tijdens langdurige be sprekingen welke werden gehou den om te komen tot het volledig stop zetten van zulke proeven. Dr. Drees merkte verder in zijn toespraak op, dat Chroesjtsjef de reacties op de bomexplosies hyste risch genoemd heeft, zulks terwijl vroeger van communistische zijde de gevaren van zulke explosies in de schrilste kleuren zijn getekend. Zulks ook, terwijl de Russen korte tijd geleden vrijwillig verklaarden dat zij nooit als eersten de proeven zouden hervatten. Dr. Drees merkte verder op, dat in januari van dit jaar de Sowjet- Unie verzekerde geen behoefte te hebben aan een hervatting der proeven. Toch werden ze hervat. Hij zei dat de Sow jet-leiders niet kunnen verdragen, dat west-Ber- lijn met het vrije westen verbon den blijft en dat zij onder de leuze dat Berlijn een vrije stad moet worden deze stad in werkelijkheid van haar vrijheid willen beroven. Spreker merkte verder op, dat deze dag bijzonder geschikt is, om ook de communisten tot voorzich tigheid te manen. Immers, aldus dr. Drees, jarenlang is Stalin bijna af godisch vereerd, maar nu wordt diens gebalsemde lijk uit het mau soleum verwijderd en zal er een monument worden opgericht voor de duizenden onschuldig vermoor den in de Sowjet-Unie. De tijd kan echter komen, aldus spreker, dat ook de leider die nu de wereld doet daveren met zijn dreigementen en zijn bommen, ontluisterd terzijde zal worden geschoven. Op het circuit van Monthlery bij Parijs is een apparaat gedemonstreerd, dat het gevaar van slippen aanmerkelijk moet beperken: een stalen schoen met een vervaarlijke klauw wordt onder aan de achterzijde van de auto gemonteerd. De bediening geschiedt door middel van een extra pedaal, dat, ingetrapt, de schoen met een druk van 80 kg. op de straat drukt. Het afremmen door deze schoen moet voldoende zijn om de slippende wagen weer recht te „trekken". - Op de foto zien we links de schoen tijdens het rijden en rechts in actie tijdens een slip. vangen berichten werd gezegd, dat de ambassadeur door Gromyko op de hoogte werd gesteld van de Russische nota aan Finland. Het Zweedse kabinet komt dins dagmiddag in buitengewone verga dering bijeen om de nota te bestu deren. WASHINGTON, 30-10. President Kennedy heeft maandagavond de Sowjet-Unie ervan beschuldigd met de kernproef van 50 megaton de wereld te willen terroriseren met het doel vredelievende mensen te dwingen zich aan de Sowjet- Russische eisen te onderwerpen. Kennedy zei, dat de kernwapens waarover de Verenigde Staten be schikken beter z(jn dan van elk ander land. Hü verklaarde, dat de V.S. „zoals altijd bereid zijn een verdrag tot verbod van kern proeven te tekenen". „De Verenigde Staten zullen voortgaan alle noodzakelijke maat regelen te treffen om eigen veilig heid en die van de landen die op ons rekenen te verzekeren". Ontwerp V.N.-resolutie inzake Zuid-Afrika NEW YORK, 30-10. Een afvaar diging van Ghana en die van een aantal andere landen heeft maan dag in de algemene vergadering der Verenigde Naties een ontwerp resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld sancties tegen de Zuid- Afrikaanse Unie af te kondigen. Volgens de resolutie moet de Assemblee voorts de Veiligheids raad vragen te overwegen of de Zuid-Afrikaanse republiek wel lid der Verenigde Naties kan blijven. DEN HAAG, 31-10. Naar aan leiding van berichten over de ex plosie van een kernbom van zeer zwaar kaliber deelt de woord voerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede, dat op het ogenblik nog niet kan worden gezegd of en wanneer de gevolgen van deze explosie in ons land merkbaar zullen zijn. Een en ander is af hankelijk van de weersomstan digheden en van de wijze waar op deze bom tot ontploffing is gebracht. Dagelijks worden metingen van radioactiviteit in de lucht en in de neerslag verricht. Een toene ming van de radioactiviteit in de neerslag kan een verhoogde be smetting van het voedsel tenge volge hebben. Daarom worden de regelmatige metingen in voe dingsmiddelen, speciaal in de melk en een aantal bladgroenten die in verschillende gebieden in Nederland worden uitgevoerd, met bijzondere aandacht gevolgd. Ook het oppervlaktewater wordt verband met de drinkwater voorziening regelmatig gecontro leerd. Indien de resultaten van deze metingen daartoe aanleiding geven, zullen hierover medede lingen worden gedaan. 0 yt&m S IJ iVyvWwsWAAv A/V^S f\ W"V\ «►'MAW/AW yVWAA^WA». 0 0 Cr y Het K.N.M.I. heeft van 9.52-10.00 uur Nederlandse tijd een explosie ge- i egistreerd, waarvan de kracht ongeveer vier maal zo groot is als van de ontploffing, die men vorige week maandag constateerde. De seis- mografen sloegen maandagochtend tweemaal zo ver uit als vorige week maandag het geval was. - De Sotojet-Unie heeft maandagochtend de reuzenbom tot ontploffing gebracht. - Een beeld van de door de seis mograaf geregistreerde ontploffingen op resp. 10 sept. '61, 23 okt. '61 en 30 okt. '61. MOLLANDIA, 30-10. De Nieuw- Guinea-raad heeft maandag te Hollandia tijdens een buitengewone zitting met algemene stemmen een door tien leden ingediende ont- werp-motie goedgekeurd, waarbij de raad het volgende als zijn oor deel uitspreekt, dat: a. de benaming Nederlands Nieuw Guinea dient te worden vervan gen door „West Papoea". b. het volk van West-Papoea dient te worden aangeduid met de be naming „Papoea"; c. de vlag, zoals die door het Na tionaal Comité in de vergade ring van negentien oktober ge kozen is, behoort te worden er kend als de landsvlag van West- Papoea; d. als landswapen dient te worden erkend het wapen, dat door het Nationaal Comité op genoemde vergadering is aangenomen; e. het „Hai Tanahkoe Papoea" dient te worden erkend als het volkslied van West-Papoea. De Nieuw-Guinearaad aanvaard de voorts met algemene stemmen een ontwerp-adres aan de gouver neur, dat dinsdag (vandaag) zal worden aangeboden, tezamen met de nationale vlag. De raad besloot voor deze bijzondere gelegenheid het adres niet schriftelijk maar persoonlijk door een vertegenwoor diging te laten aanbieden. De raad wees hiertoe acht raadsleden aan onder leiding van de heer M. Kai- siepo. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Eigenliefde is de enige lief de, waaraan men nooit on trouw wordt. BUSSUM, 30-10. Maandagmorgen is de dichte mist oorzaak geweest van een aantal botsingen op rijks weg 1 tussen Muiden en Diemen. Hierbij waren vijftien auto's, zo wel vracht- als personenwagens, betrokken. De botsingen ontstonden vooral doordat verscheidene be stuurders moesten afremmen om dat vóór hen écn of meer auto's waren gestrand. Op de Merwedebrug moest een vrachtautobestuurder afremmen voor twee auto's, die met elkaar in botsing waren gekomen. Een tweede vrachtwagen moest daar voor eveneens afremmen, doch de ze botste op de eerste vrachtauto. De bestuurder van de tweede vrachtwagen kwam met de schrik vrij, de wagen werd van voren geheel in elkaar gedrukt. Aan het begin van de brug op Muidens gebied moest een andere vrachtautöbestuurder remmen, ook voor twee vóór hem gestrande per sonenauto's. Hierdoor raakte de vrachtautobestuurder de macht over zijn wagen kwijt. Deze schoot dwars over de weg en kwam in een langs de weg lopende sloot te-' recht. Op Muidens gebied kwamen zes auto's met elkaar in botsing, op het gebied van Diemen negen. Van de vijftien wagens konden er zeven niet meer op eigen kracht weg komen. i Het 22ste congres van de com munistische partjj van de Sowjet- Unie heeft maandag besloten dat Stalin's stoffelijk overschot uit het mausoleum op het Rode Plein in Moskou wordt verwijderd. VER. NATIES, NEW YORK, 30-10 Indonesië heeft maandag bij de V.N. een document laten rond gaan, waarin de waarschuwing van minister van buitenlandse za ken Soebandrio vervat is, dat In donesië mogelijk geweld zal gebrui ken als Nederland zou proberen Indonesië te „treffen" door het be heer van westelijk Nieuw-Guinea aan de V.N. over te dragen. DEN HAAG, 30-10. De Sowjet-Unie heeft maan dagochtend de reuzenbom tot ontploffing ge bracht, die minister-president Chroesjtsjef op 17 oktober op het 22ste congres van de communis' tische partij van de Sowjet-Unie had aangekondigd. De premier zei toen dat voor het einde van de maand een bom van vijftig megaton zou ont' ploffen. Het K.N.M.I. registreerde een ontploffing waarvan de kracht on geveer viermaal zo groot was als de ontploffing die men vorige week maandag constateerde. De seismo- grafen sloegen tweemaal zo ver uit als vorige week. Waarschijnlijk werd ook deze reuzenbom in het gebied van Nova Zembla tot ont ploffing gebracht. In Nederland werd de explosie tussen 09.52 en 10.00 uur geregistreerd. Buitenlandse persbureau's meld den het eerst berichten over deze proef uit Zweden, waar de ontplof fing reeds om 09.30 werd waarge nomen op de seismografen. De aan vankelijke Zweedse schatting over de kracht van de ontploffing vari eerden van twee- tot viermaal die van vorige week. Ook uit Kopen hagen en Londen zijn berichten ontvangen die de ontploffing van de reuzenbom bevestigen. Een Deense weerkundige heeft meegedeeld dat de wind in het ge bied van Nova Zembla van het noordwesten naar het zuidoosten waait, zodat eventueel radio-actief afval niet naar Scandinavië wordt gevoerd. Reuzenbom Een bom van vijftig megaton is 2.500 maal zo krachtig als de atoom bommen die de Amerikanen in 1945 boven Hirosjima en Nagasaki tot ontploffing hebben gebracht. De kracht van deze reuzenbom is even eens gelijk aan 25 maal de kracht van alle bommen die in de wereld oorlog op Duitsland en op de door Duitsland bezette gebieden zijn ge worpen. De protesten In de wereld tegen deze bom hebben vrijdag j.l. hun hoogtepunt bereikt met het beroep van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op de Russen de bom niet te doen ontploffen. De desbetreffende resolutie werd aan genomen met 87 stemmen vóór, 11 tegen en één onthouding. Premier Chroesjtsjef heeft vrij dag op het partijcongres te Moskou de reactie van de tegenstanders van de kernproef „hysterisch' ge noemd. LONDEN, 31-10. Verschillende Engelse kranten leggen dinsdag verband tussen de jongste Russi sche kernontploffing en het besluit om het gebalsemde lijk van Stalin uit het mausoleum in Moskou te verwijderen. Het onfahankelijke blad „Times" schrijft: „Terwijl Chroesjtsjef en zijn vrienden met de bom laten zien hoe sterk zij wel zijn, onderstrepen zij hun geschil met China, dat bin nen- en buitenlandse aangelegen heden betreft, door Stalin te ont tronen". In andere hoofdartikelen worden de proefontploffingen veroordeeld terwijl het Westen wordt aange raden goed na te denken alvorens met nog grotere proefontploffingen te beginnen. In Algiers hebben maandag avond veertig aanslagen met kneedbommen plaats gehad, waar bij tal van gewonden zijn gevallen en grote materiële schade werd aangericht. Een Algerijnse bede laar werd gedood door een ver dwaalde kogel van militairen ,die op de in een auto vluchtende da ders van een der aanslagen scho ten. Een inspecteur van politie en een andere Europeaan werden door opstandelingen met revolverscho ten gedood. „Mensonterend", heeft dinsdag avond de voorzitter van de Bel gische nationale raad voor weten schapsbeleid, prof. Massart, de ont ploffing van de Russische „super- bom" genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1