Nieuwe provinciale weg over de dam in Veerse Gat in gebruik Laatste nieuws BOETE Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk had al geruime tijd nieuwe uniformen, maar thans heeft het pas nieuwe uniformen. Dit contradictiolaat zich verklaren als men bedenkt dat de uniformen van toen, thans geheel schuldenvrij zijn, dank zij een geslaagde bazar, die voldoende opleverde om de gemaakte kosten te bestrijden. Thans eerst zitten de „pakjes" echt lekker. Koningin Wilhelmiua Fonds voor de kankerbestrijding start autoplaatjes-actie (Ingezonden) De menselijke liefdadigheid wordt vrijwel zonder rustpozen op een zware proef gesteld. Weliswaar voor een goed doel. Maar - alweer een colllekte, alweer een loterij, alweer een actiedat moet op de duur zelfs de mildste mensen vriend vermoeien en zijn offer vaardigheid doen afstompen. Ver nuftige denkers streven er daarom naar steeds weer nieuwe vormen te vinden voor campagnes die alle gemeen hebben, dat zij „het geven voor een doel" zo aantrekkelijk mogelijk trachten te maken. Het Koningin Wilhellmina Fonds voor de Kankerbestrijding start op 1 november a.s. haar „autoplaatjes- actie". Het vraagt iets, maar het geeft ook iets terug. Bij duizende kruideniers en siga renwinkeliers zal in de komende maanden een bontgekleurde doos op de toonbank staan met prach tige, in natuurlijke kleuren uitge voerde plaatjes van alle personen auto's, model 1961, die er op de wereld bestaan. De plaatjes kosten per 24 stuks, verpakt in een poly- thyleen zakje, een kwartje. Vier zakjes vormen een serie en het bij behorende albumpje kost een dub beltje. Het ligt in de bedoeling drie albums te laten verschijnen, plaats biedend aan 3 maal 96, dus 288 plaatjes. Een unieke verzameling! Aan de verzamelactie is boven dien een zeer attractieve prijsvraag verbonden met kans op 5.000 prachtige prijzen, o.a. jeugdreizen (met zakgeld), sportfietsen, tran sistorradio's, grammofoons, rol schaatsen, enz. DIERENDRAMA BIJ DE VAL Honden beten drie schapen dood en verwondden drie andere ZIERIKZEE, 27-10. Twee honden hebben in de buurt van de veerha ven „De Val" een aanval gedaan op aldaar grazende schapen. De ge volgen waren - als gewoonlijk - verschrikkelijk. Drie schapen wer den door de honden gedood en drie andere werden zo ernstig gekwetst dat hun herstel onzeker is. De politie stelde een onderzoek in en het mocht haar gelukken de twee honden te vangen, waarna de dieren werden opgesloten. Zij heeft hoop de eigenaar of eigenaars van de honden te kunnen opsporen. Men wijst er ons op dat het ver boden is 'honden te laten loslopen, Nieuw boiulskantoor voor de A.B.VA. DEN HAAG, 28-10. De algemene bond van ambtenaren heeft zater dagmiddag officieel het nieuwe bondskantoor aan de Stadhouders laan in Den Haag in gebruik geno men. De A.B.V.A. was voorheen ge vestigd aan de Burgemeester van Kacnebeeklaan in Den Haag. Dit pand, een oude patriciërswoning, voldeed niet meer aan de eisen die het bondsapparaat stelde, en bo vendien was bekend dat het in een saneringsplan van de gemeente was opgenomen. Dodelijk ongeluk op gevaarlijke plaats VENRAIJ, 28-10. Zaterdagnacht omstreeks één uur is een Volks wagen, bestuurd door een 20-jari- ge dienstplichtig militair uit Vier lingsbeek, op de provinciale weg Venraij-Deurne tor hoogte van de Nachtegaal uit de bocht gevlogen en tegen een langs de kant staande boom gebotst. De naast de bestuur der zittende heer v. d. Broek, op zichter der Grontmij uit Sevenum, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder werd met zware ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis te Venraij. De wagen werd totaal vernield. Enkele maanden geleden is tegen dezelfde boom een auto gebotst, een ongeluk dat aan een persoon het leven kostte. Binnen het half jaar is dit al het derde verkeersongeval met dodelijke afloop op deze plaats. Dodelijk ongeluk op sleepboot IJMU1DEN, 29-10. - Tijdens het verlenen van assistentie aan het Nederlandse motorvrachtschip „Ni- as" bij het vertrek uit de Noorder- sluis te IJmuiden naar zee heeft zich zaterdagmiddag op de zee sleepboot „Titan" een noodlottig ongeval voorgedaan. De dienstdoende eerste stuurman aan boord van de sleepboot, de 35- jarige R. B. van der B. uit Wou denberg, kwam hierbij om. het le ven. Toen het ongeval des middags omstreeks vijf uur plaats vopd had de „Titan" in de sluis achtdr op de „Nias" vastgemaakt. Hiertoe was een tros van het achterschip van de 6.875 ton metende „Nias" vast gemaakt op de kopbolder van de „Titan". Bij het vertrek uit de sluis is deze tros* tegen het stuurhuis te recht gekomen, waar de stuurman op de buitenbrug stond. Aangeno men moet worden ,dat de heer Van der B. door de tros is getroffen of tussen tros en stuurhuis is bekneld geraakt en op slag is gedood. Stuurman Van der B. was ge huwd en had twee kinderen. een verbod dat welsprekend wordt in het onderhavige geval, want worden de eigenaars opgespoord van de honden, dan zullen zij aan sprakelijk worden gesteld voor de toegebrachte schade, die geschat* wordt op f 700,f 800,Deze schade kan nog hoger worden om dat als gevolg van het rumoer in de kudde de ooien vroegtijdig lam meren kunnen werpen. Nationaal Christelijk Scboolcongres AMSTERDAM, 30-10. „De mo- derne cultuur en de christelijke school: uitdaging en antwoord", is het onderwerp dat maandag en dinsdag 30 en 31 oktober, tijdens het tiende nationaal christelijk schoolcongres in Bellevue te Am sterdam wordt behandeld. In zijn openingstoespraak zei vanochtend mr. dr. K. de Vries, di recteur van de christelijke kweek school te Leiden en voorzitter van het congres, o.m. dat dit schoolcon gres een samenkomst is van man nen en vrouwen, die als bestuurs- of als personeelslid betrokken zijn bij het onderwijs van de kleuter school af tot het gymnasium toe. Achter dit congres staan 22 orga nisaties, waaronder ruim 4400 scholen ressorteren met tezamen rond 683.000 leerlingen. Amerikaanse vliegtuigen voor Indonesië DJAKARTA, 28-10. De Indone sische luchtmacht heeft vrijdag 37 Amerikaanse Beechcraft T-34 „Mentor" vliegtuigen in ontvangst genomen. De V.S. zullen, volgens een kredietovereenkomst met In donesië die 25 jaar geldt, 50 toe stellen van dit type leveren. De vliegtuigen die zullen worden ge bruikt voor oefening van het vlie gend personeel, werden op een plechtige bijeenkomst aan de Indo nesische luchtmacht overgedragen. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, maarschalk Suryadar- ma, verklaarde op de plechtigheid, dat Indonesië „bereid is van elk vriendschappelijk land hulp te ont vangen". Nieuwe prijsverhoging verse boter AMSTERDAM, 28-10. Met ingang van maandag 30 oktober wordt de prijs van verse boter - zo verneemt het A.N.P. - opnieuw verhoogd en wel met 12 cent per kg. De prijs van koelhuisboter blijft onveran derd. MARKTBERICHTEN Elerprijzcn V.E.C.E. In de periode van 23 pktober tot en met 28"-oktober werden de vol gende eiefprijzen uitbetaald. 62 gram en hoger f 2,10; 60 tot en met 61 gram f 2,04; 58 tot en met 60 gram f 1,97; 56 tot en 57 gram f 1,90; 55 gram f 1,85; 54 gram f 1,80; 53 gram f 1,75; 52 gram f 1,70. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk min der uitbetaald. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zuid 4e klasse G: Zierikzee-NVS 1-2; Brouwershaven-Halsteren 2-4; S.C. Gastel-Burgh 5-3; Vosmeer-Nieuw Borgvliet 2-2; NS V-Kruisland 2-2; Cluzona-De Schutters 1-1. Afdeling Zeeland le klasse B: Renesse-Dreischor 5-1; Burgh II-SVOWK 6-1. 2e klasse C: Dreischor II-Renes- se II 0-1; SVOWK II-Brouwersha- ven II 2-4. Zaterdagcompetitie le klasse: Bruse Boys-VCK 4-2; Yerseke III-Kapelle 0-3; Middel burg V-AZVV II 3-2; Hoek-SVD 5-3; Veere-Wolfaartsdijk 1-1. 2e klasse C: Duiveland-Duive- land II 5-1; Burgh III-MEVO II 5-2; Brouwershaven III-WIK 5-2. 3e klasse D: Nieuwerkerk-Zwa- luwen '61 1-6; WIK II-Zeemeeu- wen 1-7; MEVO III-Bruse Boys II 2-11. 4e klasse A: MEVO-VVN 1-9; Spui-Smerdiek 2-2 (o.p. v. Smer- diek); Nieuwdorp-AZVV 2-2; Tern. Boys-Dinteloord 2-2. Junioren Groep A V: Robur A I-Zierikzee A I 0-2. Groep B VII: Dreischor B I-Zie- rikzee B I 0-8; Burgh B I-Renesse B I 1-3; Br.haven B I-Bruse Boys B I 2-4. j Groep B VIII: MEVO B I-Zon- nemaire B I 6-3; Burgh B II-Zwa- luwen B I 0-4; Nieuwerkerk B I- Zierikzee B II 1-2; Bruse Boys B II -Zierikzee B III 1-2. Twee centrale trainingen voor Nederland-België DEN HAAG, 29-10. - Aangezien zowel Ajax als Feijenoord deze week wedstrijden voor de toernooi en om de Europese bekers moeten spelen heeft bondscoach Schwartz besloten de kandidaten voor het Nederlandse elftal voor de wed strijd tegen België op 12 november aanstaande te Amsterdam slechts tweemaal bijeen te brengen. De centrale trainingen zijn vastgesteld op dinsdag 7 en donderdag 9 no vember aanstaande. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de spe lers dinsdags in Den Bosch bijeen komen en donderdags in Amster dam. Elek Schwartz zal de kandidaten voor het Oranjeteam pas eind van deze week selecteren. Hij zal de ontmoetingen Feije- noord-Tottenham Hotspur van a.s. woensdag en Ajax-Ujpest van a.s.' donderdag afwachten alvorens hij de trainingsgroep samenstelt. Robur A I-Zierikzee A I 0-2 Een verdiende overwinning van een technisch beter spelend „Zie rikzee". Beide doelpunten werden in de eerste speelhelft gescoord door rechtsbuiten C. Klink uit voorzetten van linksbuiten M. Koé- voets. Ook na de hervatting bleven aanvoerder Wiltenburg c.s. de „Ro- bur"-voorwaartsen de baas. Voor de goede orde delen wij mede, dat de vereniging Zierikzee' dit seizoen 17 spelen heeft voor de A-junioren, waardoor de speel- sterkte van het elftal van week tot week nog al eens verschilt (bv. Zierikzee A 1-Goes Al: 5-0 en Zierikzee A 1-Kloetinge A 1: 1-3). Voorts komen van het kampioens team van vorig seizoen maar vier spelers meer in het huidige elftal uit. Een en ander ter verduidelij king voor de beoordeling van de prestaties. Dreischor B I-Zicrikzcc B I 0-8 De gasten waren in het veld ster ker, hetgeen van den Hoek, de Hooge, Hendrikse, Visser en Moel- ker voor de rust uitdrukten in een vijftal doelpunten. Na de rust bepaalden v. d. Hoek 2 x en de Hooge 1 x de eindstand op 0-8. Zaterdag a.s. ontmoet Zierikzee B I op eigen terrein Bruse Boys B I, eveneens nog ongeslagen. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" De uitslagen van de op 27 okto ber jl. gespeelde wedstrijden zijn als volgt: S. W. M. Dijkman-A. Knuist 2-0; G. Merle-J. H. Koster 0-2; F. Rog- geband-J. Willemse 2-0; J. Huigens -P. Coppoolse 0-2; W. Stoutjesdijk- F. Harthoorn 1-1; W. Stoutjesdijk Jz.-J. Kostense 1-1; Jac. de Vrieze- H. Kouijzer 2-0; J. P. Geleijnse-K. B. Hogerland 0-2. Laatste officiële daad van ir. A. G. Maris „Een provinciale weg over een Rijksdani" VLISSINGEK 27-10. - Ir. A. G. Maris heeft vrüdag zijn laatste of- ficiële daad als direkteur-generaal van Rijkswaterstaat verricht de officiële opening van de nieuwe provinciale weg over de dam in het Veerse Gat. Vele autoriteiten woon den deze plechtigheid bij evenals schoolkinderen die met bussen wa ren aangevoerd uit het eilandenge- bied, de voormalige eilanden Noord- Beveland en Zuid-Beveland en het eiland Walcheren. De Commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zei in een toespraak dat het een haartje heeft gescheeld of deze weg was geopend door ir. Maris als ex- directeur-generaal van Rijkswater staat in verband met diens aan staande pensionering. Hij noemde de nieuwe weg een bijzondere weg: een provinciale weg over een Rijksdam die wordt, geopend door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Op deze weg komt drie keer een gemeente-aanduiding te staan: namelijk borden van de gemeenten Vrouwenpolder, Veere en Wissekerke. Ir. Maris zei in zijn toespraak voordat hij het witblauwe lint aan het begin van de weg doorknipte, dat hij het bijzonder op prijs heeft gesteld de weg te mogen openen. „Ik zou haast zeggen, ondanks alles omdat wij op vele manieren op eer lijke wijze in de clinch zijn ge weest". Ir. Maris sprak onder meer over de wensen die in Zeeland nog le ven: onder meer een vaste brug- verbinding over de Oosterschelde en een oeververbinding met west- Vlaanderen. Hij achtte het beter dat men daarover op deze dag niet al te zeer zou spreken. Ir. Maris noemt Zeeland een pa rel in de kroon van Nederland. „Deze parel krijgt thans een njeu- we zetting". Hij voorspelde een grote toekomst voor het Recreatie gebied voor Zeeland. Daarna liepen de genodigden over de nieuwe weg naar Beveland waar de burgemeester van Wisse kerke, burgemeester J. van Halst, namens de drie gemeentebesturen, ongerustheid uitsprak over het uit blijven van aansluitende wegen op de wegen over de dammen. NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Inter Amicos" bracht „Vriend op bezoek9' Traditiegetrouw heeft de Kon. Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht het Nutsdepartement een pittige toneelavond bezorgd. Vrijdagavond bracht het gezelschap Arthur Watkyn's blijspel in drie bedrijven „Vriend op bezoek" op de planken van de Concertzaal. Geen onbekend stuk voor Zierikzee, want enkele jaren geleden werd het blij spel - we menen door het gezel schap „Puck" - opgevoerd voor de Z.V.U. Een handvol tekstwijzigin gen of -aanvullingen, een ander soortige regie en uiteraard andere spelers maakten het stuk ook voor de tweede keer licht verteerbaar. Het blijspelkarakter trouwen stond daar borg voor. „Vriend op bezoek" is een mis daadverhaal, waarin de ideeën van een detektive-schrijver op hun praktische bruikbaarheid worden beproefd, als er bij een achtens waardig burger van Wokenham - een klein stadje buiten Londen - een Zuid-Amerikaanse chanteur op bezoek komt, die het betrokkene bijzonder lastig maakt. Het loopt bijna falikant af, want helemaal waterdicht is de story blijkbaar toch niet en de gechanteerde - An drew Bennett - ontsnapt ternau wernood - dank zij veel zweet en zenuwen - aan de politie, zij het dat zijn „beter ik" hem in werke lijkheid al veilig had gesteld. „Inter Amicos" haalde het blij spel aardig uit de verf, zij het dat er duidelijke spelkwalitatieve ver schillen waren onder de medespe lenden. De vrouwelijke hoofdrol - Sylvia Bennett, echtgenote van ge chanteerde - was in handen van mej. J. Moolekamp, een bekende op de Zierikzeese planken, die ook ditmaal geroetineerd spel te zien gaf. De heer J. K. van Gulik bracht een gave vertolking van de rol van Andrew Bennett, met zorgvuldig heid het gevaar van „overtrekken" vermijdend. De heer Jac. H. van der Laan zette met zwier de chan teur Pedro Juarez neer; een spec taculaire. rol met bravour gebracht. Bijrollen waren in handen van de heren J. van Randwijk (kolonel Barstow), W. Teepe (dokter Locke), D. Houtzager (Michael, zoon van LAND- EN TUINBOUW Bedrij f spensiocnf onds vlasbewerkende industrie DEN HAAG, 28-10. Op verzoek van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid de deelneming in de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Vlasbewerkende Industrie met ingang van 30 oktober 1961 verplicht gesteld. Deze verplicht stelling geldt, behoudens enkele uitzonderingen, voor mannelijke en vrouwelijke werknemers van 21 tot en met 64 jaar. Het totaal aantal bedrijfspensi oenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds is verplicht gesteld, bedraagt thans een-en-veertig. Conferentie grond en pachtzaken van de C.B.T.B. DEN HAAG, 28-10. Op 21 en 22 november zal de Nederlandse Chr. Boeren- en Tuinderbond in het conferentieoord „Woudschoten" in Zeist een conferentie houden over grond- en pachtzaken. De bijeen komst wordt geopend op dinsdag 21 november te twee uur 's mid dags door de voorzitter van de con ferentie de heer J. Oosterhuis uit Dieverbrug. Ir. G. Veldman, directeur van het proefstation voor de akker- en weidebouw te Wageningen, zal die middag spreken over „Enkele as pecten van het uitgiftebeleid van Oostelijk Flevoland". Op woensdag 22 november (te 9.15 uur) houdt de heer J. E. Stuvers, secretaris van de ruilvcrkalveling Tielerwaard- Wcst een inleiding over: „Ruilver kaveling en recreatie". het echtpaar Bennett) en M. J. Rienks (inspekteur van politie). Onze oud-stadgenoot de heer J. C. A. Ribbens speelde een overtuigen de detectiveschrijver (Timothy Gregg), met gevoel voor nuance ring, zoals hij reeds vaker gede monstreerd heeft te bezitten. De regie van het stuk was in handen van Han König. Een Delta schilderij met kraan hadden wij liever gemist in dit Engelse stuk. Zierikzeese zaken leverden de at tributen voor het stuk, een geste waarvoor de Nutsvoorzitter dr. J. C. Röhner hen hartelijk dankte. Na afloop waren er bloemen voor de hoofdrolspeelster. De voorzitter sprak een hartelijk dankwoord tot de medewerkenden, dat werd be antwoord door de heer J. K. van Gulik, die ten onrechte meende dat Zierikzee nachtclubs bezit. Dit moet op een diepwortelend misverstand berusten. Vergadering gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 30-10. De gemeente raad van Bruinisse zal op vrijdag 3 november in openbare vergade ring bijeen komen. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland om de subsidie te ver hogen van 5 cent op 8 cent per in woner en een verzoek van de land- bouwvereniging „Landbouwbelang" om de percelen die niet aangesloten zijn op de gemeentelijke riolering vrij te stellen van rioolbelasting. In verband met het begraven op de algemene begraafplaats in de toekomst is er een voorstel van b. en w. tot het gesloten, verklaren van een gedeelte van de algemene begraafplaats, waarop sedert 1942 geen begravingen meer zijn ver richt, terwijl men in de toekomst wil overgaan tot het in twee ver diepingen begraven van huurgra- ven. Voorgesteld wordt enkele tarie ven van havengeld (zand, grind, cement) te verlagen. 98-jarige in Bruinisse BRUINISSE, 30-10. De weduwe M. van Gilst-Westdorp té Bruinis se, vierde zondag 29 oktober haar 98e verjaardag. Zij is de oudste in woonster van Bruinisse, wellicht zelfs van het gehele eiland Schou- wen-Duiveland. Mevrouw van Gilst-Westdorp ge niet nog een uitstekende gezond heid, alleen is zij wat hardhorend. Zij is nog ongekend helder van geest en weet zich de dingen van vroeger*, zowel als die van de laat ste tijd nog goed te herinneren en kent de gehele Bruinisse gemeen schap van haver tot gort. Haar ouders waren werkzaam in de mee krapindustrie zoals die 100 jaar ge leden nog bij iedere Zeeuwse plaats de nodige levendigheid gaf en in die tak van bedrijf heeft zij zelf als jong meisje en jonge vrouw nog aktief mee geholpen. Zij mocht enkele jaren geleden het zeldzame feit beleven 65 jaar getrouwd te zijn, doch haar echt genoot, de heer A. van Gilst, over leed in 1957. De New York Times meldt, dat de Westduitse regering bereid is Amerikaanse militaire uitrusting, voorraden en faciliteiten in Europa voor een bedrag van ongeveer 600 miljoen dollar aan te kopen. Het bericht is afkomstig uit betrouw bare bron in Londen. ARNHEM. In de nacht van vrij dag op zaterdag is de 60-jarige D. J. Heezcn, voerman van beroep, om het leven gekomen, toen hij op de Rozendaalseweg te Arnhem vlak voor een hem tegemoetkomen de auto met. zijn bromfiets naar dc linkerkant van dc weg reed. Hij werd door de auto gegrepen en was op slag dood. De man woonde in Arnhem. Toenemende wind Verwachting tot dinsdagavond: In het zuiden van het land aanvan kelijk hier en daar mist, overigens veel bewolking met later plaatse lijk enige regen; weinig verande ring in temperatuur; tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.15. Maan op 23.44, onder 14.19. Laatste kwax*tier: 31 okt. te 9.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 okt. 7.49 v.m. 20.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 okt. 7.41 v.m. 20.09 n.m. Doodtij: 2 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde bevond ons land zich in een over gangsgebied tussen een lagedruk gebied langs de kust van Noorwe gen en een lagedrukgebied dat zich uitstrekte over de Golf van Bis- caye en het zeegebied westelijk van Portugal. Bij zwakke wind en op klaringen vormde zich in de nacht in ons land plaatselijk dichte mist. In verband met de lage tempera turen in de bovenlucht kwamen ook buien voor, waarvan sommige vergezeld gingen van onweer. Intussen is ten zuiden van IJs land een nieuwe depressie versche nen, die in de richting van de Shet- land-eilanden koerst. Onder invloed van deze depressie neemt de wind weer in kracht toe uit zuidweste lijke richting. Waarschijnlijk zal de storing later op de dag ook enige regen veroorzaken. Kernbomproef geregistreerd UPPSALA, 30-10. Het Zweedse seismologische instituut te Uppsala heeft maandag gemeld om half tien 's morgens Ned. tijd een krachtige kernontplofifng te hebben geregi streerd. Het hoofd van het instituut, Baath, heeft gezegd dat de kracht van de ontploffing van maandag ochtend twee of drie maal zo groot was als de zware explosie van een week geleden. In het Palais des Sports te Nice hebben bijna 6.000 mensen een hul diging bijgewoond van de kunste naar Pablo Picasso, ter gelegenheid van diens 80ste verjaardag. Vele vooraanstaande kunstenaars, ar tiesten en diplomaten waren aan wezig. Het valt niet mee het boetekleed aan te trekken, maar soms moet het, zoals in dit geval. Een „noor delijke" meneer maakte zich vrij dagavond los uit het volk, dat de Concertzaal vulde en stopte Eilandman een briefje in de hand. Daar stonden zwart op wit schan delijke feilen in, die ondergeteken de aankleefden, toen hij de euvele onvoorzichtigheid beging de draak te steken met de heilige wateren van het Groningerland, enige we ken geleden. Hij noemde toen het Hoendiep het begin zijner geogra fische opvoeding, maar het proces is blijkbaar in het embryo blijven steken, als men het briefje leest, waar keiharde dingen in staan. Tn het kader van het stukje viel ook het woord „Rijtdiep", maar het is fout hoor vrienden: het moet zijn Reitdiep. Dat maakt heel wat uit en het Van Haringsmakanaal is ook verkeerd geschreven. Dat gaat zo: Van Harinxsmakanaal, met een „,x"-je dus. Ja, „noordelijke" me neer, het is waar en ook is waar „dat beiden lai\g geen sloten zijn", maar goed bevaarbare wateren. Die correctieve tip stond ook in het briefje. Eilandman is een nutteloze slam pamper geweest toen hij zo slordig met de Groningse wateren om sprong, maar hij hoopt eenmaal de kans te hebben het goed te maken. Hij zal derwaarts reizen, om het Reitdiep te bezien. Met enig sum mier ceremonieel zal hij zich be- zwembroeken en het koele water van het Reitdiep instappen, als was het de Ganges.Hetselfde geldt voor het Van Harinxsmakanaal. Na een statistische studie te hebben ge maakt van de economische bete kenis dezer wateren, zal hij wach- teii tot de avond komt aandumste- ren over het „Groninger la(a)nd" en Gezelle citeren: „Hoe dikwijls, dikwijls zat ik niet, nabij den stillen waterboord, alleen en van geen mens gestoord". Dat moet toch wel voldoende zijn voor een „ei"-tje en een „x"-je. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2