DE ZIERIKZEESCHE COURANT „NIEUWE RUSSISCHE KERNPROEF" BLEEK AARDBEVING TE ZIJN Nieuwe verhoogde defensie-uitgaven voor Amerikaanse paraatheid Ondergrondse kernexplosie in de Ver. Staten l Herdenkingsrede dr. Drees op Dag der V.N. in Amsterdam MAANDAG 30 OKTOBER 1961 I18e jaargang No. 19066 ZIERIKZEESCHEfflNIEÏIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Amerikaanse commissie: geen enkele aanwijzing LONDEN, 29-10. - Het seismolo gisch instituut van Uppsala heeft zondag bekend gemaakt, dat de Russen in de atmosfeer boven het gebied van Nova Zembla in de nacht van zaterdag op zondag om één minuut na middernacht een nieuwe kernbom tot ontploffing hebben gebracht. De kracht van deze proef zou ongeveer een kwart zyn van de zware Russische kern explosie op 23 oktober, waarvan de kracht op dertig megaton werd ge schat. Korte tijd later meldden functio narissen van de Franse commis sie voor kernenergie, dat zij zon dagochtend om 10.45 uur een kern ontploffing in het gebied van Nova Zembla hadden geregistreerd, waar van de kracht bijna tweemaal zo groot was als die van de Russische bom van 23 oktober. Deskundigen in Engeland, Japan, Denemarken en van het genoemde seismologische instituut te Uppsala verklaarden echter, dat een seis mische beweging die zij omstreeks 10.45 uur hadden geregistreerd, ver oorzaakt was door een aardbeving waarvan het epicentrum veel ver der weg lag dan Nova Zembla. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld over geen enkele aanwijzing te be schikken dat zondag in de Sowjet- Unie een kernontploffing heeft plaats gehad, zoals door de Franse commissie voor atoomenergie was gemeld. UTRECHT, 29-10. - De seismo- grafen van het K.N.M.I. hebben zondagmorgen van 09.40 tot 10.00 uur g.m.t. een aardbeving van gro te afstand geregistreerd. De aard beving had 'n middelmatige kracht. Dr. J. Veldkamp, direkteur van de geofysische afdeling van het K. N.M.I., verklaarde desgevraagd dat het hier pertinent geen kernexplo sie betreft. Jaarlijks registreert men in De Bilt ongeveer vijfhonderd aardbe vingen. WASHINGTON, 30-10. Het Ame rikaanse bureau voor de begroting raamt, dat het Amerikaanse mini sterie van Defensie in het lopende begrotingsjaar 3.700 miljoen dollar meer zal uitgeven dan het vorige begrotingsjaar. In een overzicht van het huidige begrotingsjaar, dat op 1 juli is be gonnen, voorspelt het bureau een tekort van 6,9 miljard dollar. De verhoogde defensieuitgaven staan in verband met maatregelen om de Amerikaanse paraatheid te vergro ten zowel met het oog op beperkte oorlogen als op kernaanvallen. De maatregelen omvatten o.a.: 1. een vermeerdering van het aan tal Polaris-onderzeeboten met vijftig procent tegen het einde van het begrotingsjaar 1964; 2. uitbreiding van het minimum program voor de vervaardiging van strategische raketten met vaste brandstof. Verder uitbreiding van de lucht macht, het leger, het anti-duik bootwapen, verbetering van andere dan kernbewapening en uitbrei ding van de bescherming van de burgerbevolking. VERKLARING VAN MINISTER SUBANDRIO: „Regeling kwestie Nieuw-Guinea zonder ons zal worden verijdeld" DJAKARTA, 29-10. De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft zon dag verklaard dat zyn land elke Nederlandse poging om Indonesië buiten een regeling van de kwes- tie-Nieuw-Guinea te houden, zou verijdelen. Hjj zei dat hij het noodzakelijk achtte een verklaring af te leggen met het oog op onjuiste Nederland se persberichten over een recente bijeenkomst van Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers in New York over de kwestie-Nieuw- Guinea. Hij zei dat deze bijeenkomst tot stand was gebracht op aandringen van andere V.N.-leden. „Om het Indonesische standpunt nog eens te bevestigen: een rege ling van de kwestie kan niet langer worden uitgesteld en Indonesië zal met al zijn vermogen elke poging tot een eenzijdige regeling door de Nederlanders verijdelen. De bijeenkomst in New York be trof geen onderhandelingen maar oriëntatie". De minister vervolgde: „Indien de Nederlanders van mening zijn dat het niet nodig is de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland te normaliseren, dan denk ik dat Indonesië ook de factor van nor malisatie zal negeren. De basis voor de regeling van de kwestie-West-Irian is een van ge lijkheid en wederzijds respect. Wij eerbiedigen Nederlands ge bied als een eenheid en wij willen dat de Nederlanders Indonesisch gebied als een eenheid respecte ren". FILM „VERGEET TIBET NIET" Nederlandse cineast terug van Hiinalaya-expeditie SCHIPHOL, 27-10. Met 1500 fo to's en 2000 meter film is de 52-ja- rige Nederlandse cineast, skikam pioen en bergbeklimmer Jan Boon vrijdagmiddag op Schiphol terug gekeerd van zijn één-mans expe ditie in de Himalaya. Hij hoopt uit die 2000 meter film een documen taire van 20 minuten samen te stel len, die „Don't forget Tibet" zal heten. Op 4 oktober heeft de heer Boon op een hoogte van ongeveer 6000 meter een koperen plaat aange bracht op de helling van de Cho- Oyu berg ter nagedachtenis van de twee vrouwen, die in deze buurt 2 jaar geleden tijdens de internatio nale dames expeditie om het leven kwamen: de Belgische skikampi oene Claudine van der Straaten en de Franse Claude Kogan. Gedurende zijn vijf maanden lange tochten zette hij op de grens van Tibet en Nepal niet alleen voet op talloze plaatsen waar nog nooit een Nederlander is geweest, doch bovendien beklom hij met sherpa s en dragers twee toppen van 6000 meter, die nog maagdelijk waren, zo deelde hij na zijn aankomst op Schiphol mede. Mausoleum van Lenin en Stalin gesloten MOSKOU, 29-10. Het mausoleum van Lenin en Stalin op het Mos- kouse Rode Plein was zondag ge sloten. Gewoonlijk is het zondags toegankelijk voor de Russische en buitenlandse bezoekers. Volgens op wacht staande politiemannen was het monument gesloten voor her stelwerkzaamheden. Welingelichte kringen hadden za terdag verklaard, dat Russische studenten bijeenkomsten houden om te eisen dat het stoffelijk hulsel van Stalin uit het mausoleum ver wijderd wordt. Vrijdag j.l. stelde Chroesjtsjef in een rede voor het partijcongres voor, een gedenkteken op te rich ten voor „de kameraden die onder het bewind van Stalin slachtoffers van geweld zijn geworden". De afgelopen weken toonden wel aan, hoe dringend nodig goede re genkleding is in Nederland. Hier een voorbeeld van een vlot model regenjasecht iets voor „teenagers" De rond lopende kraag, de schuin ingeplaatste zakken en de strik- ceintuur geven het aanzien van vlotheid. Van deze katoenen man tel zijn de zakken met leer gegar neerd, terwijl op de manchetten een breed sierstiksel is aangebracht WASHINGTON, 29-10. De Ame rikaanse commissie voor atoom energie heeft medegedeeld zondag in de loop van de dag een onder grondse kernontploffing van gerin ge sterkte tot stand te hebben ge bracht. De ontploffing had plaats op het proefterrein Nevada. Een ontploffing van geringe sterkte komt overeen met ongeveer 20.000 ton t.n.t. Dit was de vierde door de Ver enigde Staten bekend gemaakte kernproef sinds zij de proeven her vatten. Nadere bijzonderheden werden door de commissie niet verstrekt. C.H.U.-resolutie over kernproeven UTRECHT, 28-10. Tijdens een za terdag in Utrecht gehouden verga dering van het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie heeft het bestuur een resolutie aan genomen van de volgende inhoud: „Het dagelijks bestuur van de C.H.U. sprak in zijn vergadering van vandaag zijn diepe veront waardiging en verontrusting uit over het nemen van proeven met kernwapens, zoals dat door de Sowjet-Unie plaats vond. Het sprak de hoop uit, dat in internationaal verband al het mogelijke zal wor den gedaan om langs vredelievende weg hervatting van deze explosies, waarvan de gevolgen de mensheid bedreigen, te voorkomen". Gevecht met stenen in Berlijn BERLIJN, 29-10. Ongeveer vijf tien West-Berlijners en verscheide ne Oostduitse politiemannen heb ben zondagochtend vroeg elkaar bij de grens aan de Zimmerstrasse tussen de Amerikaanse sector en Oost-Berlijn, met stenen bekogeld, aldus meldt de Westberlijnse po litie. Twee ruiten van een Westber- lijns restaurant sneuvelden voordat de Westberlijnse politie de West- berlijners uiteen joeg. Bonn roept 5.000 reservisten op BONN, 29-10. West-Duitsland zal binnen enkele dagen ongeveer 5.000 reservisten oproepen met het oog op de „defensieparaatheid", zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van Defensie zondag in Bonn bekend gemaakt. De betrokkenen zullen ten hocgste twee maanden dienen. Door het oproepen van de 5.000 reservisten zal de sterkte van de Westduitse strijdkrachten komen op 365.000 man. 36.000 dienstplich tigen die op 1 oktober met groot verlof zouden gaan, worden nog drie maanden onder de wapenen gehouden. Auto reed gracht in DEN HAAG, 29-10. In Den Haag is bij een inhaalpoging zondag middag een personenauto geslipt op het natte wegdek en in de Konin ginnegracht gedoken. De drie jeug dige inzittenden, twee meisjes en een jongeman, konden zich zelf uit de wagen bevrijden. Na naar de kant gezwommen te zijn werden zij door passanten op de kant ge hesen. De auto werd later door de brandweer opgetakeld. Vereniging voor „Volksonderwijs" UTRECHT, 28-10. Tijdens een za- terdagmorgen in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergade ring van de vereniging „Volkson derwijs", heeft de algemeen secre taris, de heer P. van Thuijl, af scheid genomen. Hij wordt opgevolgd door de heer J. J. Feringa als algemeen secre tarissen en de heren A. A. J. van Zoest en J. W. Levij, als adjunct secretarissen. NEW YORK, 28-10. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft een plechtig beroep gedaan op de Sow jet-Unie, de aangekondigde ont ploffing van een waterstofbom van vijftig megaton niet te laten ont ploffen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie z\jn toorn inslikt heeft hem vaak nog lang niet ver teerd. Man stak zijn vrouw met een mes UTRECHT, 27-10. De 27-jarige Utrechtse opperman J. van T. is wegens zware mishandeling in ver zekerde bewaring gesteld. Het echt paar van T. lag na het eten te rus ten toen het gesprek kwam op een vroegere vriend van de vrouw. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de man zo in woede ont stak dat hij 'een mes greep en zijn vrouw daarmee twee steken in de rug toebracht. Zij werd in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht, maar verkeert niet in levensgevaar. De man kwam zichzelf bij de po litie aangeven. Bij opgravingen in Pompeï is het skelet van een geketende slaaf gevonden, die bij de grote uitbars ting van de Vesuvius bijna twee duizend jaar geleden om 'het leven is gekomen. In de ruïne van een nabijgelegen villa werd een gaaf bronzen beeld gevonden, voorstel lend Amor op een dolfijn. Concrete taak voor Nederland: Bijdragen aan hongeractie AMSTERDAM, - 28-10. Door een blijvend steentje bij te dragen aan de internationale hongeraktie kan het kleine Nederland mét een con crete taak helpen iets weg te ne men van de tegenstellingen tussen armoede en welstand in de wereld en daardoor een bijdrage leveren aan de grote taak van de Verenig de Naties. Dit zei zaterdagmiddag de minis ter van staat dr. W. Drees, die ter gelegenheid van de zestiende her denking van de stichtingsdag der Verenigde Naties op de Dam in Amsterdam een herdenkingsrede hield. De ruim honderd vlaggen van de bij de V.N. aangesloten landen wap perden in de gure wind, fier om hoog gehouden door tegen het pa leis opgestelde padvinders. Wan delgroepen van de Nederlandse Christelijke Wandelsportbond ston den er voor. Zij vormden de letters V.N. Er waren slechts 1000-1500 toeschouwers. Als de hoge verwachtingen van destijds beantwoord zouden zijn geworden, zou de Dag der Verenig de Naties een feestdag kunnen zijn, zo zei dr. Drees, nadat de Amster damse politiekapel en het K.L.M.- mannenkoor muziek en zang ten gehore hadden gebracht. De tegen stellingen in de wereld zijn niet overbrugd, maar toch zal de mens heid volgens dr. Drees op de doel stellingen van de V.N. moeten blij ven richten wil er werkelijk vrede in de wereld komen. De V.N. als organisatie blijft daarom noodza kelijk. Heel wat kleine conflicten konden dankzij de V.N. reeds wor den opgelost en daarnaast verrich ten de gespecialiseerde V.N.-orga- nisaties vruchtbaar werk. Tegenstellingen Nog lijdt een groot deel van de wereldbevolking honger en gebrek, de tegenstellingen tussen de groei ende welstand in het Westen en de miljoenen die in armoede leven worden feitelijk in toenemende ma te merkbaar doordat de volken meer over elkaar te weten komen. Dr. Drees meende daarom dat het goed is d.m.v. de internationale hongeraktie de in nood verkerende volken te helpen. Schipper schoot „zo maar' vuurpijlen af op zee Reddingsapparaat kwam in actie IJMUIDEN, 27-10. De politie te Velsen heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 36-jarige schipper J. V. uit IJmuiden van de Katwijk- se motorkotter Katwijk 128. De schipper schoot vrijdagnacht twee vuurpijlen af waardoor het red dingsapparaat langs onze kust in actie kwam en ook een loodsboot naar „het in nood verkerende" schip ging zoeken. De politie heeft het proces-ver baal opgemaakt wegens overtre ding van de bepaling in de sche penwet, die inhoudt dan men ver plicht is te voorkomen dat valse of onjuiste seinen worden gegeven, vooi'ts wegens overtreding van ar tikel 142 van het wetboek van strafrecht waarin rustverstoring door opzettelijke kreten of signa len strafbaar is gesteld. Voor de eerste overtreding kan maximaal Inleg sport-toto ruim f 735.000,— DEN HAAG, 29-10. Voor de sport- toto van zondag 29 oktober hadden zich 598.480 deelnemers gemeld. De totale inleg bedroeg f 735,502. De eerste prijs bestond uit f 133.494, de tweede prijs uit f 72.815,De extra prijs (gelijke spelen) ten be drage van f 36.407,blijft weer staan tot de volgende toto aange zien het aantal gelijke spelen van vijf weer niet werd gehaald. Zondagavond om 21.00 uur had den zich 80 deelnemers met dertien punten en 300 deelnemers met twaalf punten gemeld. zes maanden hechtenis worden ge- eist, voor de tweede veertien da gen hechtenis. Bij het verhoor van de schipper en de twee matrozen van de Kat wijk 128 is komen vast te staan dat zij zich niet gerealiseerd hebben welke gevolgen hun daad zou heb ben. Hun motief was, dat zij de vuurpijlen al geruime tijd aan boord hadden en wilden zien of deze het nog wel deden. .Wanneer ergens plotselinge nood is door overstroming of een mis oogst dan spreekt dat tot ons hart en zijn we bereid meteen te hel pen, maar als het om de miljoenen gaat die honger lijden, dreigen de getallen tot statistieken te worden, getallen die niet meer tnt het men selijk hart en geweten spreken'. Dr. Drees beschouwde het als een internationale plicht de vrede te helpen bevorderen door de vol keren in de onderontwikkelde ge bieden bij te staan. Goudvondst aan de Rijn NEUW1ED, 27-10. Aan de oever van de Rijn nabij Leutesdorf in het district Neuwied heeft vrijdag een wandelaar goudstaven en nieuwe Duitse en andere munt engevonden ter waar de van 20.000 mark (onge veer 18.000 gulden). De po litie vermoedt dat deze vondst verban dhoudt met de begin juni gepleegde ge heimzinnige diefstal van goud uit een vliegtuig, dat van Amsterdam op weg was naar Rome. Het goud werd vermist toen het toe stel op Frankfort landde. Een dronken automobilist is bij Marburg op 'n marskolonne West duitse soldaten ingereden. Negen en-dertig soldaten werden gewond, van wie achttien ernstig. ACTIE „VIGLA" ROEPT U Laatste koeientransport naar Griekenland UTRECHT, 27-10. In juli van het vorige jaar deed de Christelijke Boeren- en Tuindersbond een op roep onder het motto „Collega-boe ren hebben uw steun nodig. Vigla roept u". Hiermee startte een hulp actie voor het dorp Vigla in Grie kenland waar vluchtelingen uit Rusland en Roemenië sinds 1957 een onderdak hebben gevonden. Het dorp Vigla werd gebouwd met hulp van de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Naties, maar ondanks de behoorlijke wo ningen verkeerden de boeren in moeilijke omstandigheden. Daarom deed de C.B.T.B. een dringend be roep op alle leden, geld bijeen te brengen voor de aankoop van vee. Deze actie had tot resultaat, dat een bedrag van ruim 100.000 gul den bijeen werd gebracht. Hiervoor werden in maart 10 koeien en 2 stieren aangekocht en naar Grie kenland gezonden, in mei volgden nog eens 36 koeien. Donderdag 2 november vertrekt het laatste vee transport. Dit zal bestaan uit 34 vaarzen, 12 pinken, 3 zeugen, 1 fok- beer, 2 rammen en een bok. Bij dit transport zijn ook drie koeien, die geschonken zijn door de vluchte- lingencommissie „'t Gooi", die in het voorjaar een actie voor Vigla voerde. Man verdronken in haven Dinteloord DINTELOORD, 28-10. Uit de ha- ven bij de coöperatieve suikerfa briek Dinteloord is vrijdagavond het lichaam van een man opge- dregd. Bij identificatie bleek het de 21-jarige, ongehuwde, F. de Ridder uit Zundert te zijn, die werkzaam was op die fabriek. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van het ongeval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1