COLONNE VAN DERTIG RUSSISCHE TANKS TROK BERLIJN BINNEN Vakbondsprotest tegen kernbomproeven Ruim half miljoen Franse arbeiders ging in staking „Nederland mag belofte van zelfbeschikkingsrecht Nieuw-Guinea niet loslaten" Militair personeel in burgerkleding mag niet door VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19065 /iraiMMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 1% E 7IEDII/^*7IZEZCf*LIEZ PAI ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt meende g, IJE JL. 111\ I IvX. C C O w li C VV/UK AM 1 na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs t 4qqo Redakteur: m. j. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. 1797-1889 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. h T^VORP 1 ALTIJD PRIJS!? Donderdagochtend vroeg is in Frankrijk een 24-uurs staking begonnen van het openbare vervoer. Duizenden Parijzenaars waren hierdoor ge dwongen naar hun werk te lopen, een taxi te nemen of - zoals op deze foto te zien is - gebruik te maken van een van de legerbussen welke door de regering in allerijl zijn ingezet. Vele kantoren en bedrijven hebben het zekere voor het onzekere genomen en hun personeel een dagje vrij gegeven omdat de komst van hun werknemers toch onzeker was. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Liefde en schandaaltjes zijn voor velen de lekkerste koek- jes bij de thee. Prinses Beatrix terug uit Griekenland SCHIPHOL, 26-10. Met een blijde glimlach haar moeder omhelzend, die haar op het platform begroette, is prinses Beatrix donderdagmid dag vijf uur uit Griekenland op Schiphol teruggekeerd. Zij maakte de terugreis van Athene (evenals de heenreis via Brussel met Cara- velle-toestellen van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. De prinses heeft drie en een hal ve week in Griekenland doorge bracht. Schoenfabriek volledig uitgebrand TILBURG, 26-10. Een felle brand heeft donderdagmorgen een schoen fabriek van de fa. Franken te Til burg volledig in de as gelegd. De schade bedraagt vele tienduizen den guldens. Over de oorzaak tast men in het duister. Bij het blus- singswerk zijn twee brandwachten gewond doordat een vier meter hoge muur waarop zij stonden in stortte. Na onderzoek en behande ling in het St. Elizabeths zieken huis zijn zij naar huis vervoerd. Ontsnapte gevangene aangehouden ALPHEN a.d. RIJN, 27-10. Na een vrijheid van amper zeven da gen is donderdagmiddag te Alphen aan de Rijn aangehouden de 18- jarige gedetineerde J. van der S. die er eind vorige week in geslaagd is uit een tuchthuis te Ginneken te ontvluchten. Van der S. had de laatste dagen in Alphen aan de Rijn doorgebracht, waar hij vroe ger enige tijd had gewoond. Hij trachtte daar nu aan de kost te ko men door diefstal van chocolade en koek uit een cantine van een voet balvereniging. Eerste grote intocht van rode strijdkrachten BERLIJN, 26-10. Een colonne van meer dan dertig Russische tanks is donderdagavond Oost-Berlyn bin nengetrokken. De tanks werden ge zien in een straat die naar het cen trum van de stad leidt. De vecht- wagens werden gevolgd door jeeps en pantserwagens voor het vervoer van militair personeel. De tanks hebben geen onder scheidingstekens op nummers na. De bemanningsleden droegen zwar te uniformen en petten van Rus sisch model. De jeeps hadden Rus sische nummerplaten en de solda ten in de pantservoertuigen droe gen Russische uniformen. Kleine groepjes mensen sloegen het voorbijtrekken van de colonne tanks, jeeps en pantserwagens gade maar een groepje jongelui juichte en zwaaide. De Russische troepenbeweging kwam als een volkomen verrassing. Ze is de eerste grote intocht van Russische strijdkrachten van dit jaar. De tanks stelden zich later op in een afgezet vak bij de Unter den Linden. Dit punt ligt ongeveer één kilo meter van de Brandenburger Poort, die aan de sectorgrens tussen Oost en West-Berlijn staat. Twintig doden aan de grens DORTMUND, 26-10. De Westduit- se minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Lemmer, heeft donderdag te Dortmund gezegd dat minstens twintig mensen bij inci denten aan de grens tussen Oost en West-Duitsland en Oost- en West-Berlijn zijn gedood. Minister Lemmer sprak bij de begrafenis van de journalist Kurt Lichtenstein die twee weken gele den door Oostduitse grenswachten werd doodgeschoten. BERLIJN, 26-10. De Westberlyn- se politie heeft donderdag meege deeld dat de Oostduitse autoriteiten 99 luidsprekers langs de sector grens in Berlijn hebben doen aan brengen. Langs de 41 kilometer lange sectorgrens schetteren deze installaties nieuwsberichten afge wisseld met muziek, over West- Berlijn. LONDEN, 26-10. Vakbondsleiders uit zestien landen hebben donder dag een verklaring uitgegeven waarin krachtig wordt geprotes teerd tegen het voornemen van de Russen een kernbom van vijftig megaton tot ontploffing te brengen. De bonden die deel uitmaken van het internationale verbond van or ganisaties van fabrieksarbeiders, dringen er bij hun aan zo krachtig Sowjet-Unie te protesteren haar ongerechtvaardigd en onmen selijk optreden. De leiders, onder wie Nederlan ders, zijn te Londen voor een con ferentie bijeen. Parijzenaars lopen naar hun werk PARIJS, 26-10. - Ruim een half miljoen Franse arbeiders zyn na donderdag in staking gegaan. In Parijs reden vrijwel geen bussen. Vele Parijzenaars liepen of liften naar hun werk. De ondergrondse treinen, die in de vroege morgenuren nog reden, waren zo goed als leeg. Op het vliegveld Orly waren de gevolgen van de staking van het grondper soneel duidelijk merkbaar. Het aantal vluchten van de „Air Fran ce" bedroeg niet meer dan een zes de van het normale aantal. De Franse regering liet woens dagavond nog bekend maken dat zij het overheidspersoneel loons verhoging zal geven. Men neemt aan dat deze verhoging rond twee en een half percent zal bedragen. De vakbonden eisen echter veel meer. Zij stellen dat het loon van het personeel van de overheidsbe drijven zeven tot veertien percent lager is dan dat van de werkne mers bij de partikuliere bedrijven. Heden (vrijdag) zou het perso neel van de gas- en elektriciteits bedrijven van Parijs vier uur lang gaan staken. Dodelijk ongeluk in Goes GOES, 26-10. De zesjarige Johan nes Kapello uit Goes is donderdag op de rijksweg in zijn woonplaats tegen een rijdende bromfiets opge lopen. Hij is kort daarna aan de gevolgen van dit ongeluk in het ziekenhuis in Goes overleden. De jongen was op weg naar school en is daarbij onverwachts de weg overgestoken. Jongetje verdronken in vaart LEEUWARDEN, 26-10. Donder- dagmorgen is te Warga de drieja rige Jan Weitze Mulder, terwijl hij achter de ouderlijke woning speel de, in een vaart geraakt en ver dronken. Een buurvrouw zag het kind in het water liggen en waarschuwde een melkboer die het jongetje op het droge bracht. De plaatselijke arts probeerde nog geruime tijd de levensgeesten op te wekken. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. „Beproeving van landbouwtrekkers" WAGENINGEN, 26-10. Donder- dag heeft prof. ir. G. J. Quast door het uitspreken van een rede geti teld „Beproeving van landbouw trekkers" het ambt van hoogleraar in de landbouwwerktuigkunde aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen aanvaard. Prof. Quast is een van de twee opvolgers van prof. ir. G. Riemer. Dat er nu twee hoogleraren zijn gekomen in plaats van prof. Rie mer is een gevolg van de vlucht die de landbouwmechanisatie na de laatste oorlog heeft genomen. In zijn inaugurele rede vergeleek prof. Quast de manieren waarop landbouwtrekkers in de verschil lende landen van de wereld, spe ciaal in Europa, worden beproefd. DEN HAAG. Op 4 november aanstaande zal het vijf jaar gele den zijn dat een eind kwam aan de opstand der Hongaren. Tevens zal het dan vijf jaar geleden zijn dat enige duizenden Hongaren in Ne derland een toevluchtsoord vonden. AMSTERDAM. Het 40-jarig be staan van het Amsterdamse bios coop-theater Tuschinski is donder dagavond gevierd met een gevari eerd variété- en filmprogramma, waarin vele oude herinneringen aan Amsterdam in het algemeen en aan het verleden van Abraham Tuschinski's filmtheater, dat een van de meeste luxueuze bioscopen van Europa was, werden opgehaald Verklaring van 240 Nederlanders: DEN HAAG, 26-10. Aan minister J. M. A. H. Luns is donderdag een verklaring van 240 Nederlanders overhandigd waarin met nadruk wordt gesteld, dat Nederland zyn belofte inzake het zelfbeschik kingsrecht voor Nederlands Nieuw Guinea niet mag loslaten. De ondertekenaars van de ver klaring, o.w. 39 hoogleraren en een twaalftal parlementsleden, verklaren dat zij „ten volle de ernstige gegriefdheid" begrijpen van een delegatie van de Nieuw- Guinea-raad, die onlangs bij een bezoek aan Nederland werd -ge plaatst voor -het feit dat „de laat ste tijd personen en groeperingen in Nederland bij herhaling pleiten voor overdracht van Nederlands Nieuw Guinea aan Indonesië, zon der instemming der bevolking". De verklaring wijst „dergelijke - in wezen koloniale - gedachten zonder meer af". Op een persconferentie hebben de initiatiefnemers verklaard, dat zij uit morele verontwaardiging hun stem hebben willen verheffen tegen tendenties die Nieuw-Guinea als onderhandelingsobject voor op lossing van de geschillen met In donesië zien. Zij verklaai"den dat een volgende delegatie van de Nieuw-Guinearaad bij een bezoek aan Nederland ook andere gelui den dient te horen dan die van de groep-Rijkens, prof. Duynstee en bepaalde kranten. De ondertekenaars „voelen zich gedrongen als hun mening kenbaar te maken dat herhaaldelijk aan het volk van Nieuw-Guinea plechtig is beloofd, dat Nederland het zo snel mogelijk zal brengen naar het ogenblik van vrije zelfbeschikking. Zij stellen dat individuën en vol ken de morele plicht hebben be loften te houden en dat Nederland, als rechtsstaat, bovengenoemd be ginsel nadrukkelijk moet voor staan. Een verloochening ervan in de zaak Nieuw-Guinea zou ernsti ge gevolgen kunnen hebben, daar ons land dan immers zelf mee werkt aan de ondergraving van dit beginsel in het onderling verkeer der volken. Voort® stelt de verklaring dat het zelfbeschikkingsrecht der vol ken een naar huidig volkenrecht algemeen aanvaard rechtsbeginsel .3. Hiermee is ten enenmale in strijd dat over de status van een volk wordt beschikt door het uit te leveren aan derden. Tenslotte wordt gezegd dat geen vermeende zakelijke of andere belangen de innerlijke kracht mogen ondermij nen zowel van gegeven belofte als van rechtsbeginsel. Beroep op het Nederlandse volk De ondertekenaars spreken daar om hun waardering uit voor de pogingen die de Nederlandse rege ring doet om het zelfbeschikkings recht van de bevolking van Nieuw Guinea ook internationaal verze kerd te krijgen. Zij doen een be roep op het gehele Nederlandse volk om thans, meer dan ooit, in een grootscheepse nationale in spanning, moreel en materieel, aan de bevolking van Nieuw Guinea de nodige bijstand te verlenen, in samenwerking met de geëigende organen der Verenigde Naties ,om haar tot ontwikkeling te brengen en in de naaste toekomst vrij en eerlijk over haar politieke en vol kenrechtelijke status te doen be slissen. Zij achten dit de juiste wijze om duidelijk te maken dat er met ons land niet valt te marchan deren met een zich aan ons toe vertrouwd hebbend volk als inzet. Speldeprikken in Berlijn BERLIJN, 26-10. Een hoogge plaatste Amerikaanse militair is donderdag de toegang tot oost- Berljjn geweigerd, toen btf zich in burgerkleding aan de grenspost vervoegde en weigerde zich te identificeren. Toen hy later in ma joorsuniform verscheen werd h(j doorgelaten. De militair in kwestie was ma joor Irwin Firestone, hoofd van de verbindingsdienst van de mili taire politie. Hij heeft in oost-Ber- lijn de Sowjet-commandant, kolo nel Andrej Solovjef, een bood schap van diens Amerikaanse ambtgenoot, generaal-majoor Al- bert Watson, overhandigd. Franse, Engelse en Amerikaanse militairen ondervinden geen moei lijkheden wanneer zij in uniform naar oost-Berlijn gaan. De oost duitse autoriteiten verlangen ech ter dat westelijk personeel in bur ger zijn identiteitspapieren toont. De kwestie van de identiteits papieren van militair personeel in burgerkleding wordt door de drie westelijke stadscommandan- ten en de werkgroep in Washing ton, besproken, aldus heeft een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. BEST. De 22-jarige W. van den Biggelaar uit Best is donderdag avond om het leven gekomen op een niet-beveiligde overweg in Best. Waarschijnlijk is het slacht offer toen hij vlak bij de overweg sterk afremde geslipt, van zijn mo tor geslagen en tegen de trein aan gekomen. Noordgouwse reuze-kroot Twee beelden van de vreuesueniunsLiunt;, mutoou-yuyu-,- „»t Amsterdam is gehouden naar aanleiding van de recente Russische kern bomproeven. - Foto boven: terwijl Wim lbo (voorgrond), een van de leiders, toekijkt belt Simon Vinkenoog aan aan het hek voor het gebouw van dé Russische handelsmissie op het Museumplein, voor het aanbie den van een protestbrief. - Foto onder: de demonstranten met span doeken op weg naar het Museumplein. NOORDGOUWE, 26-10. Het houdt niet op met reuze knollen. Ditmaal is 't geen aardappel of suikerbiet, maar een enorm uit de kluiten gewassen kroot (roodbiet). De biet werd gerood door de heer C. van As, Donkereweg te Noord- gouwe en bleek 'het res pectabele gewicht te heb ben van 7 pond en 4 ons. Overigens is deze reuze kroot van pas gekomen, want de heer van As heeft vrouw en dertien kinderen die er vast wel weg mee weten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1