DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Ver. Staten brengen miljoenen koperen naaldjes in baan om de aarde Huurverhoging van 1 juli 1962 kan na advies vervallen Demonstraties in Algerije voor. vrijlating van Ben Bella Het Russische partijcongres Belgische hoofdstad beleefde imponerende Vlaamse betoging MAANDAG 23 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19062 MRIKZEESOUNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per ram. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. VOOR BETER RADIOVERKEER Vele deskundigen zijn er weinig blij mee POINT ARGUELLO (Californië), 21-10. De Amerikanen hebben za terdag een Midas raket gelan ceerd, die een wolk van 350 mil joen kleine koperen naaldjes in een baan om de aarde moet bren gen. De wolk moet dienen voor het terugkaatsen van radiogolven. Geleerden van diverse landen hebben zich tegen dit plan verzet omdat zij vrezen dat de naaldjes het radio-astronomisch onderzoek zullen belemmeren als zij zich in de ruimte verspreiden. De wetenschappelijke raadgever van president Kennedy, dr. Jerome Wiesner, heeft ondanks de kritiek toestemming gegeven het plan uit te voeren. De naaldjes zullen op 3.Q00 km. hoogte worden losgelaten. Er zal naar schatting een gordel van 8 km. dikte en 40 km. breedte wor den gevormd. JODRELL BANK. Sir Bernard Lovell, directeur van de radio-te lescoop te Jodrell Bank in Enge land, is weinig ingenomen met de lancering. „Het is naar mijn me ning een vlek op het Amerikaanse program voor ruimte-onderzoek", zei hij. Hij vreest dat de Sowjet- Unie deze Amerikaanse operatie zal gebruiken om haar eigen be smetting van de atmosfeer te rechtvaardigen. Volgens de Britse geleerde gaat het niet om een wetenschappelijk experiment maar om een verbete ring van de militaire verbindingen. Ook een Nederlandse deskundige heeft zich tegen de lancering uit gesproken. In baan om aarde Intussen is de Amerikaanse ra ket met koperen naalden in een baan om de aarde gekomen. Op ongeveer 3.300 km. hoogte is de Midas raket volgens plan begonnen de naaldjes in de ruimte los te la ten. Het zal naar verwachting nog verscheidene dagen duren alvorens men door middel van radar kan vaststellen of de verspreiding van de naaldjes naar wens is verlopen. Beslissing bij huuradviescommissie DEN HAAG. Ook na de komende huurverhoging zullen huurders van woningen, die gebreken vertonen of waarvan de verhuurder het onder houd heeft verwaarloosd, de huur- adviescommisise kunnen verzoeken om een verklaring, op grond vvaar- van de huurverhoging van 1 juli 1962 vervalt. Dit verzoek zal bin nen een bepaalde termyn moeten worden ingediend. De mogelijkheid tot het verkrij gen van een dergelijke verklaring zal worden uitgebreid tot wonin gen, die zijn gebouwd vóór 1 juli 1962. Het zal ook mogelijk worden een verklaring te vragen voor een woning, die weliswaar in goede staat verkeert, doch waarbij dit kennelijk het gevolg is van voor zieningen, die de huurder voor zijn rekening heeft getroffen. De huuradviescommissie kan een zodanige beslissing nemen, dat de huurverhoging achterwege blijft, tenzij de verhuurder alsnog de kos ten voor zijn rekening neemt, die voor de verbetering nodig waren. In het geval dat de huurverho ging op grond van een verklaring van de huuradviescommissie is ver vallen, zal het mogelijk blijven dat de verhuurder, na de woning in goede staat te hebben gebracht, aan de huuradviescommissie een verklaring vraagt die hem het recht geeft de huur te verhogen. Ook de eventueel eerder vervallen ver klaarde huurverhoging van 1 april 1960 zaL dan weer mogen worden toegepast. Verdere bepalingen Bij de huurverhoging van 1 april 1960 is bepaald, dat de huren van v r 5 mei 1945 gebouwde wonin gen niet zouden worden verhoogd, indien die huren op 31 maart 1960 naar gelang van de gemeenteklasse niet hoger waren dan resp. f 9, f 8,—, f 7,—, f 6,— en f 5,— per week. Deze bepaling blijft - straks ook voor nè 1945 gebouwde wo ningen - van kracht; de huren van deze woningen blijven dus gehand haafd op die van 31 maart 1960. Het blijft echter ook mogelijk, dat de verhuurder van een derge lijke woning de huuradviescommis sie verzoekt om een verklaring, dat de woning geen gebreken of onder- .bouds-achterstand vertoont. Op grond van een dergelijke verklaring mag de huur dan worden verhoogd met twintig procent (de huurver hoging van 1 april 1960) en met het percentage van de nieuwe huur verhoging. Vrijheidsbetogingen op 1 november ALGIERS, 22-10. In talrijke ste den en dorpen in Algerië is zondag gedemonstreerd voor vrijlating van Ben Bella, de vice-premier van de Algerijnse regering in ballingschap die vjjf jaar geleden door de Fran sen werd gevangen genomen. Vrou wen en kinderen trokken, met de groen-witte vlag van het bevrij dingsfront voorop, door de straten van Saint Arnaud, Ain Mlila en Batna. In Constantine, Setif, Saint Ar naud, Batna, Philippeville, Ain Mlila en Sidi Bel Abbas, waren de Algerijnse winkels gesloten. In Se tif hebben ook de buschauffeurs het werk neergelegd. De Europese wijken van de ste den in Algerië worden door een grote macht politie, veiligheids troepen en militairen bewaakt. Demonstraties De minister van voorlichting in de Algerijnse regering in balling schap, Yazid, heeft op een pers conferentie in Tunis verklaard dat op 1 november demonstraties voor een onafhankelijk Algerië zullen worden gehouden. Deze betogingen zullen, „voor zover dit het bevrij dingsfront betreft, een vreedzaam karakter dragen. Zij zijn in geen enkel opzicht gericht tegen de Europese bevolking van Algerië. Yazid verklaarde dat Parijs sinds de Duitse bezetting niet zulke mas sale arrestaties heeft gekend als de afgelopen week. In totaal zouden vijftig Algerijnen zijn gedood en zouden nog honderden demon stranten worden vermist. NEW YORK, 22-10. De „New York Times" schrijft naar aanlei ding van het 22ste congres der Sowjet-Russische communistische partij, dat thans te Moskou wordt gehouden, onder meer: „De alge mene indruk, die men krijgt, is er een van economische en politieke spanning in de Sowjet-Unie. Dit maakt het weinig geloofwaar dig, dat premier Chroesjtsjef zijn beloften over de heilstaat, die de Sowjet-Unie in 1980 moet zijn, zal kunnen waar maken. Dit neemt niet weg dat Sowjet-Rusland thans veel sterker is, dan het ooit ten tijde van Stalin is geweest". Doden en gewonden in Algiers ALGIERS, 21-10. In Algiers zijn zaterdag vier doden gevallen en werden dertien mensen gewond. Een granaat die in een cafe gewor pen werd, doodde een Mohamme daan en verwondde zeven mensen, van wie vijf Europeanen. Bij een geweergevecht tussen twee auto's werd een Mohammedaan gedood, vijf werden er gewond. Bij de ont ploffing van een granaat in een ander cafe werd een Europeaan gewond. Echtpaar verongelukt in Frankrijk BRIGNOLES, 22-10. Een Neder- lands echtpaar, de heer en mevr. J. Doornbos-Visscher uit Wasse naar zijn bij Brignoles in Zuid- Frankrijk verongelukt toen hun auto met een andere wagen in bot sing kwam. Mevrouw Doornbos werd bij dit verkeersongeluk ge dood en haar echtgenoot zwaar ge wond. De bestuurder van de an dere auto, een Fransman, liet bij de botsing ook het leven. Anti-revolutionair partijconvent te Amsterdam DEN HAAG, 21-10. Het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire kiesverenigingen houdt op 28 ok tober een partij convent in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam. Voorzitter dr. W. P. Berghuis zal de bijeenkomst met een toespraak openen. Hierna zal een huishoude lijke vergadering gehouden wor den. In de middagvergadering zal prof. dr. A. M. Donner spreken over „Rechtsbescherming in Euro pees verband". De anti-partijgroep in Rusland MOSKOU, 21-10. De „Prawda" meldt dat de afgevaardigden op het 22ste congres van de Sowjet- russische communistische partij zich „eensgezind" achter de eis ge plaatst hebben om de „anti-partij groep" uit de partij te stoten. Tot deze groep behoren Molotov, Kaganowitsj, Malenkov, Worosji- lov, Boelganin, Perwoechin, Saboe- rov en Sjepilov. Matrozen beschadigden kruiser DEN HAAG, 21-10. Aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" heeft een drietal jeug dige schepelingen onlangs schade toegebracht in het bijzonder aan elektrische leidingen, zo deelt de Marine-voorlichtingsdienst mee. Bij het onderzoek kwam naar voren, dat het motief dient gezocht te worden in baldadigheid. De vernielingen blijken achteraf geen ernstige gevolgen te hebben. Het drietal is thans van boord en bevindt zich in arrest, in afwach ting van verwijzing naar de zee krijgsraad. De dure brandstof voor de landbouw DEN HAAG, 21-10. Het Land- bouwschap heeft de Tweede Ka mer een brief gezonden, waarin gepleit wordt voor een wijziging van het wetsontwerp tot invoering van een bijzonder invoerrecht op minerale oliën. Het Landbouw schap zou stookolie, dieselolie en petroleum voorzover die worden gebruikt bij de voortbrenging van agrarische produkten, van dit bij zonder invoerrecht willen zien vrij gesteld. In de tweede brief aan de Tweede Kamer wordt onder meer betoogd, dat deze bijzondere hef fing voor de Nederlandse land- en tuinbouw een jaarlijkse last van 5 miljoen gulden zou betekenen, dat bij verschillende tuinbouwteel ten de brandstofkosten 25 tot 30 procent van de totale produktie- kosten uitmaken. Strijd tegen de honger De ontwikkelingslanden van de we reld, waar tweederde van de we reldbevolking woont, moeten wor den geholpen hun voedselproduktie te vergroten, opdat ondervoeding en honger voorgoed kunnen wor den uitgebannen. Daartoe is tech nische kennis nodig, machines, ka pitaal. De Anti-Honger-Aktie kan uitkomst brengen. Steunt die aktie by de nationale inzameling deze week of door storting van een roy aal bedrag op girorekening num mer 100200 van de Anti-Honger- Aktie, Den Haag. De inzamelings- week is van 23 tot en met 29 okt. Grote schade in Italië ROME, 21-10. De schade die het noodweer van de afgelopen twee dagen in het zuiden van Italië en op Sicilië heeft aangericht, wordt geraamd op ongeveer 240 miljoen gulden. Meer dan tweeduizend mensen zijn dakloos geworden. Uit gestrekte gebieden staan nog onder water en op tal van punten zijn de verbindingen verbroken. In Ragusa, waar volgens eerdere berichten zeven mensen zijn omge komen, wordt nog gezocht naar mogelijke andere slachtoffers. Landbouwhuishoud- kundig congres ENSCHEDE, 20-10. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft tijdens het congres van de vereniging „Het Ne- derlandsch landbouwhuishoudkun- dig congres", dat te Enschede wordt gehouden, opgemerkt dat het stre ven om zo veel mogelijk mensen aan te houden in de landbouw een onjuiste politiek is. De heer Bie wenga ziet voor de Nederlandse landbouw een goed perspectief. Ne derland kan, onder andere door zijn gunstige ligging, producent voor en leverancier van heel noordwest- Europa worden. Voorwaarden daar voor zijn, dat men meer moet me chaniseren en rationaliseren en vooral dat er hoogwaardige pro dukten worden geleverd. Dit vraagt durf van de boeren om zich aan te passen en voorts wordt van hen aktiviteit verwacht om afzetgebie den te veroveren. De heer Biewenga was verder van oordeel dat de kredietmoge lijkheden moeten worden ver nieuwd en dat er een vrijere prijs vorming voor landbouwartikelen dient te worden ingevoerd. Telefonisch -weerbericht voor de bouwvakken DEN HAAG, 20-10. In het laatste winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwvakken 112.500 maal beluisterd. Het dagge middelde bedroeg hierbij 883 aan vragen, zo deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid mede. Van 1 november aanstaande tot 1 april 1962 kunnen deze speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch beluisterd worden. De telefoonnummers van het tele foonnet Utrecht (netnummer 030) zijn voor de vier rayons waarin het land is verdeeld, ongewijzigd gebleven. Het rayonkaartje en ver dere bijzonderheden over de bouw- weerberichten zijn opgenomen in een vouwblad dat op aanvraag gra tis beschikbaar wordt gesteld door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, van Alkemade- laan 85 te Den Haag. Inlichtingen over de weertoe- stand in een voorbije periode die nen in het algemeen schriftelijk bij het K.N.M.I. te De Bilt te worden aangevraagd. Zij worden tegen ver goeding van kosten verstrekt. De Katangese autoriteiten heb ben de commandant van het Zweedse kamp bij Elisabethstad, majoor Ulf Mide, en twee Zweedse soldaten van de strijdmacht van de Verenigde Naties, zaterdagavond vrijgelaten. Zij werden twee dagen geleden door Katangese gendarmes gevangen genomen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Geen twee mensen zijn ge- i lijk en allemaal zijn zij er blij om. i „MARS OP BRUSSEL" BRUSSEL, 22-10. Brussel heeft zondag een van zyn grootste Vlaamse betogingen uit zyn ge schiedenis meegemaakt .„Een tri omfdag voor het eendrachtig en bewust geworden Vlaanderen", verklaarde het Vlaamse aktieko- mité na afloop van de „mars op Brussel", waarbij volgens op ge gevens van de politie gebaseerde en door het komité bekendgemaak te schattingen tegen de 100.000 Vlamingen uit alle delen van Bel gië naar de hoofdstad waren ge komen om kracht by te zetten aan hun eisen. Twee-en-een-half uur lang trok ken door het voor alle verkeer af gesloten centrum van Brussel de betogers, de Vlaamse leeuwenvlag en spandoeken meevoerend, waar op de Vlaamse wensen stonden vermeld. „De 'betoging betekent, dat de Vlamingen geen dag langer vreemdelingen willen blijven in de eigen hoofdstad, noch tweederangs burgers in België. Zij luidt de op gang in naar volledige ontvoog ding van een bewust geworden volk, dat vastbesloten is alle maat regelen van economische, culturele en politieke aard, af te dwingen, die vereist wordt voor een inte grale menselijke ontplooiing", aldus luidde een memorandum, dat tij dens de betoging op het kabinet van eerste minister Theo Lefèvre, die zelf niet aanwezig was om het in ontvangst te nemen, werd over handigd. Nieuw-Guinea kreeg een eigen vlag en een volkslied HOLLANDIA, 20-10. „Het is van- daag een historische datum", aldus Nicolaas Jouwe, een der vier ini tiatiefnemers uit de Nieuw-Guinea- raad na een by eenkomst van de Papoea-raadsleden met een groot aantal vooraanstaande autochto nen, toen naar 7'jn indrukken ge vraagd werd over een besloten ver gadering. Een manifest werd on dertekend en vlag en volkslied werden aanvaard. Alle genodigden, acht uit iedere residentie, hadden de uitnodiging aanvaard voor dgze bijeenkomst, die donderdagavond om 20.00 uur begon. Om 23.00 uur werd een ma nifest ondertekend door de gekozen leden van het nieuw opgerichte na tionaal comité. Het comité sprak zich uit over de vorm van de na tionale vlag en het volkslied. Met algemene stemmen riep het natio naal comité het lied „Hai Tanahku Papoea" van ds. Kijne uit tot het nationale volkslied. Vervolgens deed het comité een keuze uit drie vlagontwerpen, van Jouwe, van Bonay en van Tang- gahma. Het ontwerp van Jouwe FLITSEN UIT HET BUITENLAND BELGRADO. Radio-Tirana heeft omgeroepen dat het centrale co mité van de Albanese arbeiders (communistische) partij een verkla ring heeft uitgegeven waarin pre mier Chroesjtsjef scherp wordt aangevallen wegens zijn verklarin gen over Albanië in het communis tische congres. De verklaring is ge publiceerd als antwoord op diens woorden. WASHINGTON. President Ken nedy doet lichaamsoefeningen om in staat te zijn omstreeks Kerst feest weer golf te spelen. Sinds hij in mei zijn rug blesseerde heeft hij niet meer gespeeld. ESBJERG. Het Deense vissers vaartuig „Oceceia" uit Esbjerg, dat vermist werd en waarnaar door Britse en Deense vliegtuigen is ge zocht, wordt verloren geacht. Het scheepje had een bemanning van drie koppen. WENEN. President Soekarno is in Wenen aangekomen, waar hij wegens nierklachten behandeld zal worden. ROME. Het noodweer in Italië heeft negen mensenlevens geëist. Het gebied van Ragusa in zuidoost- Sicilië werd geteisterd door een wervelwind, die grote verwoestin gen aanrichtte. Vijf mensen kwa men hier om het leven, vele wer den gewond. De schade wordt ge schat op rond zes miljoen gulden. Het zuiden van het vasteland werd getroffen door overstromingen na zware stormen. Vier mensen kwa men om. CAIRO. Bij het Egyptische dorp Belbeis - een vijftig kilometer ten noordoosten van Cairo - is in het Ismailia-kanaal een veerboot ge zonken. Enige tientallen passagiers - meest vrouwen - zijn verdronken. werd met veertien van de zeven tien stemmen aangenomen. De vlag bestaat uit een rode baan op een derde der vlagbreedte met in het midden ervan een witte vijf puntige ster, het rechter tweederde gedeelte wordt ingenomen door horizontale banen afwisselend blauw en wit. Nationale wapen Op de bijeenkomst werd voorts het nationale wapen, door Jouwe ontworpen, aanvaard. Dit stelt een gestyleerde kroonduif voor met af hangende nationale vlag op borst en lijf, en beneden de spreuk „Ban jak Dalam Satu" (verscheidenheid in eenheid. De heer Jouwe deelde later mee dat de Nieuw-Guinea-raad hierin mogelijk nog verandering zal aan brengen door de bannier met de spreuk elders neer te zetten en de klauwen van de kroonduif zes pij len en bogen te laten vasthouden die de zes huidige residenties en de door Jouwe geachte zes toekom stige provincies van Nieuw-Guinea symboliseren. Naar in Bonn verluidt zal Bondskanselier Adenauer op 2 en 3 november in Washington bespre kingen voeren met president Ken nedy. Kennedy zou „de nieuwe Bondskanselier" van west-Duits- land hebben uitgenodigd voor een zo spoedig mogelijke ontmoeting. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Smaldeel 1, op na- jaars-oefenreis in het Middellandse Zee-gebied, brengt van 20 tot 23 oktober een niet-officieel bezoek aan Tanger. AMSTERDAM. In de week van 30 oktober tot 5 november a.s. zal in ons land een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de zorg van zwakzinnigen die niet in inrichtin gen verblijven. ROTTERDAM. Het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", is vrij dagmiddag vertrokken voor zijn veertiende wereldreis. Het is de be doeling dat het schip kort voor Kerstmis weer in Rotterdam is. DEN HAAG. Begin november zal de Nederlandse delegatie naar de derde assemblee van de Wereld raad van Kerken, welke van 18 no vember tot 6 december te New Delhi (India) gehouden wordt, vertrek ken. AMSTERDAM. Ds. Y. Schaaf vertrekt op 31 oktober opnieuw naar Kameroen met opdrachten van het Nederlandsch Bijbelge nootschap. Ds. Schaaf zal zich be zig houden met de mogelijke reali sering der plannen tot stichting van een literatuurcentrum in het bijbelhuis van Yaoundé, de hoofd stad van Kameroen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1