II De grote show in Moskou Sirjansland's kustlicht op nieuwe dijk De klokken van poort en kerk waren afgestemd op de scheepstimmerlieden u n\ C>b R°yaJWo^c de enige echte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 20 oktober i96i no. iswi ZIERIKZEE, 19-10. Met de grage grijpmuil van zijn machtige dragline sleurt machinist J. van Keulen uit Noordwelle de zware klei van de perskade naar boven. De dertien meter lange giek van de kraan zwenkt en dan stort de zwarte grond zich uit de grijper over het blanke wit van het 900 meter lange dijklichaam bij Sir- jansland. 57.000 kubieke meter zand wordt op deze wijze een oud en ver trouwd jasje aangetrokken, want de klei van de perskade is afkom stig van het oude dijkgedeelte, dat tot voor kort een zwakke plek vormde in de Duivelandse zeewering .De dijkverzwaring tussen Dillingsweg en Noordelijk (Oudendijk) is, zoals reeds gemeld prak tisch voltooid. Het onder profiel brengen is in volle gang en dat betekent dat de laatste fase van dit machtige werk is ingezet. Voor dat echter over drie of vier weken het werk geheel gereed komt zal de dragline nauwelijks rust worden gegund want niet alleen de landzijde van de dijk maar ook het buitenbeloop moet met klei worden bekleed. Voor die buitenzijde is in een periode yan enige weken door kempenaers 11.500 ton rivierklei ter plaatse gestort. De klei ligt tot aan het betonmuurtje dat gaat verdwijnen om te dienen als verhardingsmateriaal voor de kruin van de dijk. Als een baken voor de scheepvaart en als het ware als een sym bool voor het vertrouwen dat uitgaat van de nieuwe dijk staat daar ongeveer in het midden van het nieuwe gedeelte het kustlicht van Sirjansland. Enige honderden meters verderop, nog juist zichtbaar op de foto, ligt aan de voet van de dijk de nieuwe boerderij van de heer Mar. de Ronde, wiens vader, de heer Joh. de Ronde, tot aan de ramp van jongsafaan de functie heeft vervuld van kustlicht wachter. De heer de Ronde herinnert zich nog de tijd dat het licht brandde op petroleum. Vóór de tijd van de heer Joh. de Ronde werd het lichtwachterschap uitgeoefend door de heer B. de Ronde, de grootvader van de heer Mar. de Ronde, welke laatste de familie traditie wat dit betreft, dus niet heeft voortgezet. Het kustlicht werkt thans automatisch. Slechts éénmaal in de week komt thans de heer Beekman uit Bruinisse om de klok te verzetten naar gelang de stand van de zon - dezelfde zon die straks in het voorjaar het zaad in de nieuwe dijk van Sirjansland zal doen ontkiemen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode), Ingezonden mededeling NOG EEN KLEIN KANSJE VOOR HET SCHIP Opvarenden van de „Noord-Holland' terug in Nederland SCHIPHOL, 19-10. De sleepboot „Noord-Holland" van de N.V. bu reau Wijsmuller uit IJmuidcn, die de Indonesische regering thans ver beurd wensen te verklaren, is het vorig jaar ook in de territoriale wateren van Indonesië geweest om in de buurt van Palembang de ge strande Panamese vrachtboot „Me tropolitan" los te trekken. Dit vertelde gisterochtend Jan Zeegers, die destijds deel uit maak te van de bemanning en die op Schiphol aanwezig was, toen daar zijn vroegere makkers uit Singa pore terugkeerden. Na vele maan den afwezigheid en na tot slot bij na zes weken door de Indonesische autoriteiten te zijn vastgehouden, konden zij op de luchthaven einde lijk weer hun familieleden omhel zen. Intuusen is nog niet zeker of Wijsmuller de „Noord-Holland" de finitief verloren heeft, want kapi tein en stuurman hebben in het proces tegen de opgelegde ver beurdverklaring hoger beroep aan getekend en de heer Wijsmuller zelf, die vanochtend zijn beman ning op Schiphol kwam afhalen, zei nog wel enige hoop te hebben. De zeelieden keerden terug met een aantal verrekijkers-sextanten en andere kleine instrumenten van de sleepboot, die zij blijkbaar in veiligheid hebben kunnen brengen of met toestemming van de Indo nesische autoriteiten hebben mo gen meenemen. SCHETS VAN ZIERIKZEE IN 1861 's Winters bleef iedereen thuis en zocht gezelligheid De negentiende eeuw gaf voor Zierikzee 'n niet zo florissant beeld te zien, maar alle karakteristieken bljjken toch ook weer betrekkelijk te zijn en feit was dat het Zierikzee van 1861 toch nog bogen kon op verschillendsoortige industrietjes, waarvan rond de eeuwwisseling geen spoor meer was te vinden. Ook de scheepvaart had nog iets in te brengen, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van enkele rederijen. Enkele grote koopvaardijschepen overwinterden in de Nieuwe Haven en men gebruikte die tijd om de schepen uit te rusten voor nieuwe tochten. Die schepen droegen na men als de „Haamstede", de „Ma ria Catherina" en de „Grondwet", welk laatste schip een lelijk wit beeld van Thorbecke aan zijn voor steven droeg. Uiteraard kwamen heel wat takken van nijverheid te pas aan het uitrusten van derge lijke schepen. Het werd gekoperd, gekalefaat en opgeschilderd. Zeilen en tuig moesten worden gerepa reerd of vernieuwd en levensmid delen werden ingeslagen. Was er veel aan de schepen op te knappen, dan gingen zij op de werf bij het Sas, waar verschillende Oost-Indië- vaarders zijn gebouwd of vaar klaar gemaakt. Vooral de stapel loop van zo'n schip was een groots schouwspel, dat veel publiek trok. Klokken Zelfs de klokken hielden reke ning met de scheepsbedrijvigheid, want de Zuidhavenpoort-klok sloeg twee minuten eerder dan die van de Kleine Kerk en laatstgenoemde weer twee minuten eerder dan de klok van het stadhuis. Het was een vriendelijkheidje tegenover de scheepstimmerlieden, die het werk het werk lieten als de Zuidhaven poort begon te sla3lk. Zij kwamen huis als de andere klokken de werkelijke tijd sloegen. Aan het einde van de Poststraat bevond zich een groot, witgepleisterd ge bouw waarin men voortdurend het tikken van het weefgetouw hoorde. Het was een weverij - toebehorend aan zekere heer Wertheim - waar in talrijke stadgenoten werk von den. En dan was er in 1861 nog de meekrapindustrie. Eerst kwamen de delvers. Forse mannen die met hun lange spaden de dichte rode worteltrossen uit de bedden groe ven en naar de meestoven reden, die in grote getale rónd Zierikzee waren te vinden. In die meestoven zag men des winters een zestal paarden als in een karnmolen, van des avonds zes tot des morgens zes in het rondlopen. Onnodig te zeg gen dat die dieren het zwaar had den. Ze zagen er dan ook weinig florissant uit. Terugkomende op de schepen, is nog interessant te vermel den, dat de uit Indië terugke- renden hun komst in de haven meldden - met saluutschoten. Wat biedt de BEELDBUIS? Dorus is weer teruggekeerd in de huiskamers, tot grote vreugde van de jeugd. Eerlijk gezegd viel het geheel ons tegen, want de vaart en de stemming van vorige seizoenen ontbraken. Tom Manders heeft ontegenzeg gelijk oorspronkelijke ideeën. Wij hebben bewondering voor zijn kunnen. Doch hij droeg nu zijn show in hoofdzaak zelf en wij mis ten de sterren uit zijn vorige pro gramma's node. Waar bleven grote figuren als Sonja Oosterman, Cor Steyn, Willy Alberti, Sacha Denis- sent? Met één goed nummer en enkele nieuwbakken krachten zon der meer kun je toch geen grootse show formerenDat er toch nog zo'n onderhoudend geheel uit de bus kwam, pleit voor Dorus. Deze veelzijdige rasartiest moet evenwel oppassen, dat hij niet teveel zelf wil doen, want dan krijgen zijn vertoningen een te eenzijdig karak ter, terwijl het publiek juist vari atie en afwisseling nodig heeft. UIT OF THUIS? Deze zaterdagavond zullen velen afstemmen op de K.R.O., want dan komt onze enige goede amusements show „Zaterdagavondakkoorden" in de ether. Na de sportrubriék, die wij hier eigenlijk minder op zijn plaats achten, de traditionele Hitchcock. Zondag zijn wij weer benieuwd naar de nieuwe Duitse reeks van een televisie-rechtspraak welke maandag en dinsdag wordt voortgezet (D 1, 8.10). Dinsdag avond in het Ned. programma de bekende film „High Noon", van B. VI. „Wet is wet". Op woensdag kunt u het beste uw visites afste ken of de kaartpot spekken. Uw aandacht voor het toneelstuk „Oom Wanja" van de Ned. Come- die, donderdag, of het kijkspel „Anfrage" van Duitsland één. Lief hebbers van detective-verhalen moeten afstemmen op D 2 voor „Trucs in zwart-wit". Op vrijdag d.a.v. kunnen wij de Music-box van de K.R.O., de speelfilm Bo- bosse van D 1 en het toneelstuk „Dubbele zelfmoord" van D 2 aan bevelen. Een moeilijke keuze, die avond, voor degenen die de beide Duitse zenders ontvangen. Eens op een zondag werd de Lutherse gemeente - in de kerk bijeen - hevig opgeschrikt door kanongebulder. De predikant onderbrak zijn preek en zei, de handen bezwerend heffend, ,,'t is de „Catherina Maria" ge meente, die schiet". Andere aktiviteiten Op de plaats in de Nieuwstraat, waar zich thans de o.l.-school be vindt stond een fabriek, waarin de meekrap werd verwerkt tot garan- cine, die - in grote vaten verpakt - werd verscheept naar Holland. Vertier gaf verder de beurtvaart. Er voer een vaste beurtman op Goes, Middelburg en Rotterdam. Ook de visserij deed nog wat mee. Vrij geregeld werd vis afgeslagen op de Vismarkt, waar de „couleur locale" niet weinig werd bevorderd door een tamme ooievaar, die leef de van de visafval. Verder waren ter plaatse aanwezig een paar hout zaagmolens en een oliemolen bui ten de Havenpoort. Een belangrijke zoutziederij was „De Leije Keet". Gësloten gemeenschap Niet al te doods wa9 het hier dus honderd jaar geleden, maar wel heel anders was het levensrit me van de burgerij. Reizen en trek ken vooral in de winter was er niet bij. Het was ook heel wat moeilijker dan tegenwoordig, maar de lust tot „heen en weer vliegen" ontbrak ook volkomen. De stads gemeenschap was een geslotene en met name dus des winters bleef iedereen thuis en zocht hier de ge zelligheid. De meeste betrekkingen werden vervuld door geboren Zie- rikzeeënaars en dat gaf al een gro te binding aan 'hun (geboortestad. Iedereen kende iedereen en groot was het solidariteitsgevoel. Predi kanten bleven zeer lang, zo niet hun gehele leven te Zierikzee, als PREDIKBEURTEN voor zondag 22 oktober Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur (Bed. H.A.) en 7 uur ds. Bezemer. Gast- huiskerk.- 10 uur (Bed. H.A.) en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Duvekot, 11.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 2.30 uur ds. Boer. Burgh: 10 uur (H.A.) ds. Don, 7 uur vic. Keiling (jeugd dienst). Haamstede; 10 uur (gezins- dienst) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. van Liere (Dorpshuis). Eikerzee (Scharendüke): 10 uur ds. v. d. Ban (Viering H.A.). Brouwers haven: 7 uur ds. van Liere (H.A.), 11; uur zondagsschool. Zonnemaire: 11 uur ds. Duvekot (gezinsdienst). Noordgouwe: 9.30 uur vic. Kelling (gezinsdienst). Dreischor: 11 uur vic. Kelling. Ouwerkerk: 7 uur ds. v. d. Sar. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (H.A.) en 6.30 uur ds. Rijks. Sir jansland: 10 en 6.30 uur dhr. W. G. de Jonge, Twello. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees, Amersfoort. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma (V.B.). Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: geen dienst. Scharendüke; 10 en 2.30 uur ds. Vreugdenhil, em.pred., Den Haag. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (H.A.). Oos terland: 10 en 3 uur ds. Maaskant, Leiden. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. H. den Boeft jr., Veendam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur kand. D. Wielinga, Rotterdam. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur dhr. Biesma, ber. pred. te Stadskanaal. Kerk werve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk; 10 uur leesdienst, 3 uur dhr. Biesma. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 en 10 uur. In de week te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 9 uur. Dumans, Barenbrug, Fortuyn en Stetterogge. Dominee en gemeente leden kenden wederzijdse eigen aardigheden van haver tot gort. (Het eerste deel van: „Schets van Zierikzee in 1861" treft men aan in het nummer van donderdag jl.). OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de personen, die niet in staat zijn ge weest aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. deel te nemen, de door hen betaalde gelden tot en met woensdag 25 oktober a.s. ter ge meentesecretarie, onder overleg ging van hun oproepkaart, terug kunnen ontvangen. Zierikzee, 20 oktober 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Ingezonden mededeling voor mensen die kwaliteit verlangen! Blik door het wereldvenster De openingsrede van Chroesjt- sjef op het 22ste congres van de Sowjet-Russische comunistische partij heeft, ondanks haar enor me duur, weinig nieuws ge bracht. Dat de Russische leider zijn dreigement om voor het einde van het jaar een afzonder lijk vredesverdrag met oost- Duitsland te sluiten introk, kan, na alles wat er aan was vooraf gegaan, nog moeilijk een verras sing heten. Evenmin was zijn verklaring, dat de Sowjet-Unie haar huidige reeks proeven met kernwapens op 31 oktober zal beëindigen met het tot explosie brengen van een waterstofbom van 50 megaton, bijzonder op zienbarend. Het was immers toch al duidelijk, dat de serie proef nemingen haar einde naderde. Een verzoenend gebaar behoeft men er ook niet in te zien wan neer de Russische technici en militairen een nieuwe test nodig achten, kan Chroesjtsjef daartoe op ieder gewenst moment toe stemming geven. Van de rede in haar geheel kan worden gezegd, dat zij ge matigd was. Natuurlijk ontbrak de gebruikelijke grootspraak over de militaire kracht van de Sow jet-Unie, haar verrichtingen op het gebied van de ruimtevaart en haar vooruitgang op economisch gebied, niet. Daartegenover gaat dan, althans volgens Chroesjtsjef, het verval der kapitalistische lan den onherroepelijk voort. Men had in het propagandistische ka der, waarin de rede werd gehou den, ook moeilijk andere uit spraken kunnen verwachten. Maar daarnaast herhaalde hij toch, dat tegenwoordig oorlogen tussen de staten kunnen worden venneden en dat er vooruitzich ten bestaan om voor geruime tijd een toestand te bereiken van Vreedzaam naast elkaar leven - een opvatting, waarvoor nu ook de Chinese communistische par tij schijnt te zijn gezwicht. Slechts "show" Natuurlijk mag men er niet op rekenen, dat op het congres over dergelijke theorieën een ernstig debat zal worden gehouden. Naar buiten zijn de communis tische partijcongressen niet veel meer dan grandioze „shows" en voor het 22ste congres geldt dit nog meer dan voor vroegere. In het verleden immers werd per 6000 partijleden een gedelegeer de naar het congres afgevaar digd; nu geschiedt dit naar Chroesjtsjefs wil, door iedere 2000 leden. Aldus zijn er 5000 gedelegeerden op het congres, een prachtig gezelschap om op tijd geestdriftig te juichen en handen te klappen, maar niet om op serieuze wijze belangrijke za ken te bespreken. Werkelijke beslissingen moeten worden genomen achter de schermen en deze zullen, volgens wentlial, vooral op twee gebie den liggen: de persoonlijke sa menstelling van de leidende par tij-organen en de politiek tegen over de neutralistisch-nationalis- tische regiems van het type Nas ser. Meer mutaties Voor wat de bezetting der hoogste posten onder Chroesjt sjef betreft, heeft Lowenthal er onlangs in een in de New York Herald Tribune verschenen arti kel op gewezen, dat de perso neelswisseling op het hoogste ni veau in het afgelopen jaar, zij het ook zonder bloedvergieten, drastischer en omvangrijker is geweest dan onder de bloedigste „zuiveringen" van Stalin. Daarom mag worden veron dersteld, dat in het nieuwe cen trale comité, dat officieel door de gedelegeerden wordt gekozen (maar op wie zij moeten stem men, is hun al lang door de plaatselijke partij-secretaris mee gedeeld) vele nieuwe gezichten zullen verschijnen en dat zich zelfs aan de top van de pyramide in het partij-presidium en in het secretariaat, veranderingen zul len voltrekken. Als resultaat daar van zal wel Frol Koslow als de machtigste man na Chroesjtsjef en dus als diens waarschijnlijke opvolger te voorschijn treden. Overigens schijnen Chroesjt sjefs onbloedige „zuiveringen" economische en geen politieke tegenstellingen als oorzaak te hebben. Bekend is, dat reeds weggezuiverde partijleiders als Kiritsjenko en Aristow weinig vertrouwen hebben in Chroesjt sjefs agrarische hervormingen, die zojuist in Kazakstan op een gedeeltelijke mislukking zijn uit gelopen. Breuk met China gelijmd? Wat de vaststelling van de po litiek tegenover de zogenaamde neutralistische landen aangaat - een zaak, die buiten het congres om door de Russen met hun bui tenlandse gasten moet worden geregeld - op dit punt schijnt de dramatische breuk van verleden jaar tussen Moskou en Peking wel te zijn gelijmd, vooral door concessies van Russische zijde. Als gevolg daarvan is Tito nu meer dan ooit uit de gratie en re giems als die van Nasser en Soe- karno, die in hun buitenlandse i communisten vervolgen, zullen thans niet zo vast meer op eco nomische en militaire steun van de Sowjet-Unie mogen rekenen. In tegenstelling met Tito immers gelooft Mao Tsje Toeng, dat der gelijke regiems zijn voorbestemd om „reactionair" te worden. Wordt, achter de schermen, de Chinese zienswijze werkelijk aan vaard, dan zou dit zeer goed de belangrijkste gebeurtenis van de huidige communistische samen- politiek „anti-imperialistisch" zijn maar binnen eigen grenzen de de „kremlinoloog" Richard Lo- komst in Moskou kunnen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9