POTTER'S ..UN IA" en de elfjes vinden 't sla pende meisje in het bos. De klok ken gaan luiden en dan komen alle mensen uit hun huisjes. De kleuters vinden het prach tig. Opgetogen rukken de jon gens op de maat van de muziek aan de denkbeeldige klokketou- wenbim-bam, bim-bam bim-bam. De meisjes snellen naar 't slapende meisje en brengen haar in triomf terug naar het dorp, waar de jongens hun best blijven doenbim-bam. Op deze manier gaat het iedere maandagmiddag toe op de kleu tercursus in de Zierikzeese mu ziekschool. Een nieuwe cursus voor vier- en vijfjarigen die op een unieke wijze, dat wil zeggen vol gens een natuurlijke methode, mu zikaal worden „opgevoed". We hebben ze gezien: de enthousiaste In Zierikzee is muziek geen stiefkind meer meisjes en jongens die hier geen passieve richtlijnen krijgen voorge houden maar zelfstandig en al ex perimenterend groeien naar hun eigen muziektaal - creatief, onbe vangen en ongekunsteld. Wie wil er op de trom?Als „meester Luijkenaar" dit vraagt gaan bijna alle vingertjes de lucht in. Eén voor één mogen dan de Jantjes en Nellies de pianist bege leiden. Eén twee - één twee. Het gevoel voor ritme lijkt di ekleintjes wel aangeboren. De grootste kunst is wel het gelijktijdig stoppen met de pianomelodieHet kind gaat zó op in het wondere doffe geluid dat het zelf op de trom veroor zaakt, dat 't rustig doorspeelt als de muziek reeds is gestopt. Expres sie en creativiteit, dat is het doel van deze cursus. En dan - gaande weg de muziek gaan hanteren. De muziek, die tot nog toe altijd stief kind was ten opzichte van bijvoor beeld het onderwijs in het tekenen en schilderen, waarbij de vrije ex pressie immers reeds lang algemeen is aanvaard. De kleuters zelf zien niets vreemds in deze wijze van mu- ziekonderricht. Integendeel, zij aanvaarden de nieuwe mogelijk heden als vanzelfsprekend. Eigen lijk is het zo dat de kinderen met de muziek vertrouwd raken op de zelfde manier als ze zich het lopen en praten eigen maakten zónder dat hun moeder hun dit leerde volgens een speciale methode. Zierikzee en Schouwen-Duive- land kunnen er intussen trots op zijn dat deze nieuwe inzichten in de plaatselijke muziekschool tot bloei zijn kunnen komen. Op deze wijze wordt er immers baanbre kend werk verricht dat enig is in Zeeland en zelfs uniek voor het ge hele land. Daarom is het ook bij zonder prettig dat deze kleuterop leiding zich in zo'n grote belang stelling mag verheugen. Van groot belang hierbij is wel de praktische kant van het cursus geld dat dank zij een belangrijke gemeentelijke subsidie zeer laag kon worden gehouden. De gemeen telijke overheid heeft met deze fi nanciële medewerking blijk gege ven open te staan voor eigentijdse plaatselijke initiatieven. In Zierikzee is de muziek geen stiefkind meerDaar om is het maar te hopen dat de jeugd veel plezier mag heb ben aan het spel met dit „vrij- geworden" kind. Spel dat de jeugd zeker de overtuiging zal leren dat muziek een algemeen en universeel bezit is! (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). SUCCESVOLLE, GEZELLIGE EERSTE AVOND Burgemeester C. H. van de Linde opende bazar voor „Nu met Hope" De grote bazar van de muziek vereniging „Nu met Hope" te Brui- nisse werd donderdagavond door burgemeester C. H. van de Linde officieel geopend. Burgemeester v. d. Linde noemde de grote populari teit die „Nu met Hope" op Brui- nisse geniet, zeker verdiend, ge zien wat in de loop der jaren al is gepresteerd. De muziekvereniging is een ver eniging geworden die op Bruinisse niet meer is weg te denken. En een levende vereniging heeft geld nodig, vandaar dat van tijd tot tijd een bazar moet worden georgani seerd. Hij hoopte dat ook deze ba zar weer zal mogen slagen en wenste de vereniging veel succes toe. De voorzitter der vereniging, de heer G. van der Weele, dankte burgemeester van de Linde voor zijn medewerking, reeds van het begin af gegeven. Hij dankte ook allen die aan de tot standkoming van de bazar hadden meegewerkt en gaf een opsomming van wat zoal op deze bazar aan attracties te zien en te beleven is. Ook hij hoopte in het belang van zijn ver eniging dat al die moeite en zor gen niet tevergeefs zouden zijn ge weest. De eerste avond was het reeds gezellig druk en inderdaad is er naar heel wat manieren gezocht om het publiek te amuseren. Men kan er schieten, met ballen werpen, ra den naar verschillende dingen, spijkers in een plank slaan. Zelfs een bromfiets is raison van een gulden te winnen. Het rad van avontuur snorde lustig, vooral als Kinderbijslag voor Spaanse arbeiders DEN HAAG, 19-10. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te ver wachten waarbij aan hier te lande werkzame Spaanse arbeiders, wier gezinnen in Spanje verblijven, kin derbijslag wordt toegekend inge volge de kinderbijslagwet. Dit is meegedeeld door het ministerie van sociale zaken. De regeling zal terugwerkende kracht hebben tot 1 april 1961. Het aantal in ons land werkzame Span jaarden bedraagt thans rond 1000, waarvan ongeveer 400 man bijslag zullen ontvangen voor in totaal 700 kinderen. Tachtig vragen aan minister DEN HAAG, 19-10. Naar aanlei ding van de miljoenennota heeft de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer ruim tachtig vragen aan de minister van Finan ciën gesteld. Men wil o.a. weten of het uitgangspunt van de nota niet meer gericht is op het speculatieve karakter van economisch beleid, dan op concrete financiële belan gen van de schatkist. Met het oog op de krappe arbeidsmarkt wordt gevraagd naar mogelijkheden tot opvoering van produktiviteit door middel van overwerk met een ma tiger belastingtarief. een taart als prijs beschikbaar ge steld werd. De oliebollen en de koffie lieten zich goed smaken en vonden dan ook gretig aftrek. Deze eerste avond, waarbij voor al veel mensen die bij de Deltawer ken betrokken zijn een kijkje kwa men nemen, geeft goede moed dat de bazar een succes zal worden. Ingezonden mededeling „„«gap.- n M«HTHOLP«LlCTS IJ TecJen hoest en Keelpijn Uitwerking frappan^j^^/j Overleden na aanrijding GOES, 19-10. In het ziekenhuis „Oostwal" te Goes is donderdag morgen overleden de 68-jarige me vrouw J. M.-E. uit Wolphaartsdijk. Zij is daar woensdagavond ernstig gewond opgenomen. Mevrouw M. was aangereden door een perso nenauto. Samen met haar echtge noot stak zij plotseling de rijksweg bij Goes over, vlak naast een ter plaatse aanwezige oversteekplaats voor voetgangers. Zij werd gegre pen door een auto. Haar man kwam met de schrik vrij. Jongetje uit trein gevallen MAASSLUIS, 19-10. De 6-jarige O. van der V. uit Maassluis is don derdagmiddag uit 'n rijdende trein op het perron van Maassluis ge vallen .Hij reisde met twee oudere zusjes, die hem uit het oog hadden verloren. De jongen heeft waar schijnlijk de portieren te vroeg open willen doen. De trein reed na zijn val nog zeventig meter door. De jongen is met een hersen schudding naar een ziekenhuis ge bracht. Unieke Europese cursus in Delft DELFT, 19-10. - Sinds verleden jaar wordt in het oude hoofdge bouw van de technische hogeschool in Delft een voor Europa unieke cursus gegeven over de Europese gezondheidstechniek. Deze cursus gaat uit van de technische hoge school in Delft en van de Nether lands Universities Foundation For International Co-operation (NUF FIC) in Den Haag. Direkteur van deze leergang, welke financieel ën moreel gesteund wordt door de We reldgezondheidsorganisatie en door de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking, is prof. Mostertman, die zelf de cursisten college geeft in de toegepaste sta tistiek. De eerste leergang werd bijgewoond door twintig personen, afkomstig uit veertien verschillen de landen. „TERUG NAAR NORMALE VERHOUDINGEN" Waarnemend burgemeester van Goes legt zijn functie neer GOES, 19-10. - De waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Nooteboom, heeft de gemeenteraad medegedeeld, dat hjj de tjjd geko men acht zijn funk tie neer te leg gen. Htf zal de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F« O. de Casembroot, verzoeken hem van zijn ambt te ontheffen met ingang van 16 november aanstaande. De burgemeester heeft tegenover de raad verklaard, dat het in het belang van de gemeente is, dat spoedig wordt teruggegaan naar "de normale verhoudingen. Naar de burgemeester meende, zijn deze verhoudingen than9 weer hersteld. „Om deze reden heb ik zelf het ini tiatief genomen om ontslag te vra gen uit mijn funktie van waarne mend burgemeester". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad uitgesteld De tegen dinsdag 24 oktober a.s. uitgeschreven raadsvergadering is - zo vernemen wtf - uitgesteld tot dinsdag 7 november a.s. (20.00 uur). Vergadering N.C.V.B. Woensdagavond vergaderde de afdeling N.C.V.B. te Zierikzee in het verenigingsgebouw. Geopend werd met het zingen van Ps. 89 vs. 1, waarna de presidente, mevr. A. van Vloten-van Rijswijk, voorging in gebed, en een meditatie hield n.a.v. Ezechiël 37 1-10, welk bij belgedeelte zij eerst voorlas. Het verdere van de avond was gewijd aan het werk onder de melaatsen te „Bethesda", het protestantse te huis voor lepralijders (ook wel ge noemd Hansen-patiënten) in Suri name. Hierover sprak nl. de heer W. J. Sijthoff te Acquoy, die lange tijd daar werkzaam was. Lepra, de ziekte der uitgestotenen, is het schrikbeeld uit de bijbel, aldus spr. Door toepassing van de nieuwste geneesmiddelen is er thans hoop op algehele genezing; de laatste tien jaren keren gènezen mensen huiswaarts, maar deze ontslagen patiënten vragen veel nazorg, zo dat dit betekent een nieuwe taak voor „Bethesda". De heer Sijthoff sprak een warm propagandawoord, terwijl in de pauze contribuanten zich konden opgeven en lepeltjes werden verkocht om dit goede doel te steunen. Hierna werd vertoond de nieuwe kleurenfilm „De kansen keren", die de aanwezigen zeer boeide. Ook was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de spreker uitvoerig werden beant woord. Na een hartelijk woord van dank aan de heer Sijthoff, deelde de pre sidente mee dat 't In de bedoeling ligt om in november de jaarlijkse „pakjesavond" te houden ter ver sterking van de kas. Spreekster op deze avond zal zijn mej. A. H. Hei- nen, maatschappelijk werkster al hier. Na dankgebed werd deze verga dering gesloten met gemeenschap pelijk zingen van Gez. 112 1 en 2. Dr. Nóoteboom werd vorig jaar oktober belast met de waarneming van het burgemeesterschap te Goes nadat burgemeester H. K. Michaë- lis van de minister van Binnen landse Zaken opdracht had gekre gen zijn taak te Goes als burge meester beëindigd te beschouwen. Ingezonden mededeling SanapiH" Snel uitdegreepvandegriep.9Qct Voordracht over vrijmetselarij Op maandag' 30 oktober a.s. zal in hotel Van Oppen te Zierikzee een voordracht worden gehouden over: „Doel en wezen van de Vrij metselarij". Daar van de Vrijmet selarij bij velen alleen de naam bekend is en er onjuiste en zelfs dwaze meningen bestaan, biedt de ze avond aan belangstellenden de gelegenheid over deze geesterich ting nader ingelicht te worden door een spreker, die dit onderwerp reeds vele malen ingeleid heeft. NIEUWERKERK De „Instuif" van start Zaterdag 21 oktober begint de instuif weer .Evenals voorgaande jaren is er voor de jeugd van der tien jaar en ouder iedere zaterdag avond gelegenheid om zich met verschillende spelen bezig te hou den. Chr. Gem. Zangvereniging behaalde succes Op het woensdag jl. gehouden concours, uitgaande van de Kon. Chr. Bond van Zang en Oratorium Verenigingen afd. Zuid-Holland te Rotterdam, behaalde de Chr. Gem. Zangvereniging „Één Naam is onze hope" te Nicuwerkerk een tweede prijs met 295 punten. Het vereiste aantal punten voor een eerste prijs was 300, zodat men met uiterst klein verschil van een eerste prijs verwijderd bleef. Intussen voor koor en dirigent een fraai succes, dat trouwens niet alleen staat, want vorig jaar verwierf de ver eniging een eerste prijs in de twee de afdeling, zodat promotie volgde naar de eerste afdeling. Op het woensdag gehouden concours fun geerden als juryleden de heren Mees van Huis, Herman de Wolf en Henk Pijlman. SIRJANSLAND Makkers staakt uw wild geraas' Morgen - zaterdag - opent de Culturele Vereniging alhier het winterprogramma met een uitste kende filmavond in het Vereni gingsgebouw. Om direct al deze eerste avond goed voor de dag te komen en zo veel mogelijk publiek te trekken is het bestuur er in geslaagd de beschikking te krijgen over de bijzondere Neder landse speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas". Overigens is het bestuur voor het komende seizoen voornemens het doel van de Cult. Vereniging zo hoog mogelijk te houden. BRUINISSE Gereformeerde Kerk Beroepen kandidaat kwam kennis maken Woensdagavond bezocht kandi daat M. J. Vos uit Overveen, be roepen pi-edikant bij de Gerefor meerde Kerk te Bruinisse, deze ge meente. Ter nadere kennismaking met de beroepen kandidaat was een gemeenteavond belegd in de consistoriekamer. De voorzitter van de kerkeraad, de heer W. van den Berg Dz., las een Schriftgedeelte, ging voor in gebed, sprak een ope ningswoord en een welkomstwoord tot kandidaat Vos. Men was daarna gerujme tijd ge zellig bijeen waarbij over en weer nader kennis werd gemaakt met de aanwezigen. Dr. Becker uit Nieu- werkerk, consulent voor Bruinisse, sprak een slotwoord, terwijl kan didaat Vos dankte voor de prettige ontvangst die hem en zijn verloof de ten deel was gevallen. Daar hij echter een vijftal beroepen op zich verenigde, kon hij niet anders doen dan toezeggen het beroep naar Bruinisse in ernstige overweging te nemen. KERKWERVE N.C.V.B. verzorgde bijeenkomst zelf De Ned. Chr. Vrouwen Bond te Kerkwerve kijkt met voldoening terug op de woensdag zelfverzorg- de bijeenkomst in het verenigings gebouw, waarbij dank zij de grote opkomst de kas door eigen midde len verstevigd werd. Na de opening - zoals gewoon lijk door mevr. Francke - mocht de presidente zo al f 17,50 in ont vangst nemen gevolgd door de gel den die de zelf meegebrachte pakjes bij verkoping opbrachten (f 55). Al was er voor deze avond geen spreker, toch slaagde men er in na nog een tweetal verlotingen met prachtige prijzen, het kaste kort weg te werken met de fraaie som van f 125. Mevr. v. d. Huis las nog een stukje over een kastekort. De volgende bijeenkomst wordt gehouden op 15 november a.s. HAAMSTEDE Gezinsdienst Ned. Herv. gemeente Op zondag 22 oktober wordt in de Ned.. Herv. kerk te Haamstede een gezinsdienst gehouden, waar alle gezinnen van harte welkom zijn. In verband hiermede komen de zondagsscholen te vervallen, ook die aan de vuurtoren. De ouderö worden verzocht hiermede rekening te houden. Ingezonden mededeling Maak 'n einde aan dat laaiend zuurbranden voor vandaag, voor morgen, voor altijd. Rennies nemen, bij de eerste aanwijzing. Niet wachten tot die snerpende zuurbrand losbreekt en opstijgt tot hoog in uw keel. 'n Prettig middel en smakelijk óók - die Rennies. Gewoon maar laten smelten op de tong. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 21-22 oktober: C. M. van Hoorn, tel. (01110)-2080. WEEKEINDE-ARTSENDIEN ST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 21-22 oktober: Jhr. H. Backer, Noordgouwe. Tel. (01112)- 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 21-22 oktober: W. A. M. Kalkman, Renesse. Tel. (01116)- 310. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: vie. A. N. Doorn- heim, Vlissingen. Aangenomen naar Huizum (vac. wijlen II. A. J. Smits): K. M. de Bruyn, Marrum; naar Rheden- West: J. de Ruitex', Hallum; naar Nieuwe Pekela: H. N. de Mooy, Oldeboorn. Bedankt voor Bodegraven (2de pi-ed.pl.): P. J. Bos, Sprang; voor Hasselt: A. v. Brummelen, Schoon- rewoerd. Ger. Kerken Beroepen te Idskenhuizen: R. der Nederlanden: Zuidbroek. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Almelo: W. van 't Spijker, Dr-ogeham; voor Zeist: M. Baan, Dordrecht. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Utrecht: H. Liglenbcrg, Rotterdam-West. Herv. gemeente Serooskerke Men vestigt onze aandacht op een zondag a.s. alhier te houden ge zinsdienst, die om 2.30 uur aan vangt. In verband hiei'mede wordt 's morgens geen zondagsschool ge houden. Judo-kampioenschappen van Nederland J. Pcetcrs (derde dan) won in district V Tc Utrecht worden de judokam pioenschappen van Nedexland ge houden en in dc districtsvoorwed- strijden won derde dan J. Peeters te Breda van Van Gent te 's-Herto- genbosch. De andere uitslagen wa ren: eerste dan; 1. Henny Schafer, 2. P. Snijdcx's; tweede dan: 1. J. van Ierland, 2. J. van Es. Iets minder koud Vei'wachting tot zaterdagavond: In hoofdzaak vanavond en van nacht nog plaatselijk regen, mor gen op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen; van nacht hier en daar mist; iets min der koud; matige wind uit zuide lijke richtingen, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtig. 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.34. Maan op 16.55, onder 3.37. 22 oki. Zon op 7.16, onder 17.32. Maan op 17.22, onder 4.57. 23 okt. Zon op 7.18, onder 17.30. Maan op 17.49, onder 6.18. Volle maan: 23 oktober te 22.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 okt. 0.50 v.m. 13.04 n.m. 22 okt. 1.48 v.m. 13.58 n.m. '23 okt. 2.42 v.m. 14.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 okt. 0.16 v.m. 12.51 n.m. 22 okt. 1.10 v.m. 13.38 n.m. 23 okt. 2.01 v.m. 14.25 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Nooi*dzee is het hoofd centrum terecht gekomen van een lagedrukgebied dat het weer in on ze omgeving nu al dagenlang be heerst. De storing trekt langzaam naar het westen weg. Boven de Balkan bevindt zich een andere storing, die naar het noordwesten trekt. Deze zal ons morgen ver moedelijk niet kunnen bereiken. In verband met een en ander wordt er voor morgen geen regen van betekenis verwacht. De wind die aan de achterzijde van de sto- ripg boven de Noordzee vandaag tijdelijk nog weer is toegenomen, zal morgen zwakker zijn dan van daag. GEOGRAFIE Zoonlief wordt in de geheimen van de aardrijkskunde ingeleid en deze geografische ontdekkingsreis kost veel zweet en peinzen en mo gelijk zelfs tranen, want het jeug dig gemoed druipt van het Hoen- diep en het Rijdiep, de Opster- landse en de Schoterlandse Com pagnonsvaart, noordelijke namen die bij ondergetekende ook weer uit de grijsheid van een schimmig verleden zijn opgedoken. Want een maal hebben we zelf ook ge-Hoen- diept en U wellicht ook. Onze meester hanteerde nog het mono tone dreunsysteem, waar bij wij als muzelmannen het rijtje: „Hoen- diep, Boteriep" enz opdreunden als was het een litanie. Tegenwoordig gaat dat een beetje moderner. De namen komen op het bord en de lieve jeugd schrijft die over in het schrift. Verder worden kaartjes gebruikt met summiere aanduidin gen, die voor het Hoendiep een „H" en het Boterdiep een „B" inhouden en met behulp van het rijtje en het kaartje moeten dan thuis deze geografische namen worden ont sluierd. Dit zelfstandig studiepro ces vergt zelfs het raadplegen van de Bos-Niermeijer-atlas en laten we het maar mogen samenvatten met de woorden „hele heisa" om van het proces een typering te geven. Intussen gaat er voor Eilandman van het Hoendiep een hele troost uit. Het is een roerige wereld, ze ker, maar de jeugd verdiept zich in het Hoendiep en het Iiaringma- 1:anaal. Het zullen wel opgepepte sloten zijn, maar dat hindert niet. In Waterlandkerkje en Sittard, in Broek op Langendijk en Zierikzee leert de jeugd - nog net als vroe ger - doordringen in de geheimen van de wateren in Groningen en Friesland, want het Slotermeer en de 'Fluësen ontbreken natuurlijk ook niet op het programma. Dit is de hoopvolle continuïteit der din gen. Wat al passeren mag in ons goede vaderland, de jeugd komt uiteindelijk toch weer bij de Lang- weerderwielen en het Sneekermeer terecht en al is het dan nog een hele reis naar Koealaloempoer of Bangkok, het begin is er en de rest komt vanzelf, of niet natuurlijk, ivant geografie is uiteindelijk toch een moeilijk vak. In één van zijn ontwapenende buien voor het slapen gaan heeft zoonlief de pikante vraag eens ge steld: „waarom moet je dat alle maal eigenlijk leren?" Daar krijg je wel even een schok van, want we zullen naar Jules de Corte moeten om een antwoord te krij gen. We hebben er ons - zielig ge noeg - maar met een filosofische dooddoener van afgemaakt: „bij het Hoendiep begint alles jongen". Geen volmaakte leugen overigens, want nietwaar, bij het Hoendiep ligt al jarenlang het beginpunt van on2e geografische edukatic, al zul len wc eerder nog naar de Foedji Jama in Japan reizen, dan naar het Hoendiep. Dat wel! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2