DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOORSTEL TOT ALGEMENE HUURVERHOGING INGAANDE 1 JULI 1962 Waarschuwing voor gevolgen kernproef rfv V.S. en Rusland „volstrekt oneens" over nieuwe benoeming Overstromingen in Italië Storm over West-Europa Naj aars-campagne anti-honger-actie begint volgende week 118e jaargang No. 19061 VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 MRIKZEEMKSMEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, (el. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Verhoging gaat gepaard met verlaging woningbouwsubsidies DEN HAAG, 19-10. B\j de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarbij een nieuwe algemene huurverhoging, ingaande 1 juli 1962, wordt voorge steld. Met deze datum wordt afgeweken van het aan vankelijke voornemen de huurverhoging op 1 april te doen Ingaan. Over de verschuiving van de ingangsdatum merkt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid I op, dat inmiddels een wetsontwerp is ingediend hou- dende het voorstel om de reeds wettelijk vastgestelde verlaging van inkomsten- en loonbelasting met in gang van 1 juli 1962 te doen ingaan. Hoewel tussen beide maatregelen geen innnerljjk verband bestaat, is h|j tot de conclusie gekomen, dat het toch zekere voordelen heeft een coördinatie in de tijd tussen deze maatregelen tot stand te brengen. Het wetsontwerp voorziet in: 1. Een huurverhoging van 10 pro cent voor de eerste gemeente klasse. 2. Voor de tweede en derde ge meenteklasse een huurverho ging van 11 procent. 3. Voor de vierde en vijfde ge meenteklasse wordt een huur verhoging van 12 procent voor gesteld. De regering gaat er hierbij van uit dat er na de thans voorgestelde verhoging in vier jaar tijds nog twee verhogingen van gelijke per centages zouden moeten volgen, n.l. in 1964 en 1966. De huurverhoging zal gepaard gaan met een verlaging van de subsidies voor de woningbouw. Over de omvang en de vorm van een compensatie voor de loontrek- kenden is reeds advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. Het S.E.R.-advies Volgens het advies van de Soci aal-Economische Raad in het begin van 1961 over het huurbeleid op langere termijn heeft gegeven, zou globaal bezien, nog een huuraan- passing van circa 30 procent nodig zijn, alvorens het peil zou zijn be reikt van de kostprijshuren van nieuw te -bouwen woningwetwo ningen. De minister merkt hierover op, dat, hoewel de beschouwingen en berekeningen op grond waarvan de S.E.R. tot deze conclusie komt, op sommige punten wel tot het maken van enig voorbehoud aanleiding kunnen geven, zij als grondslag voor de bepaling van de grote lij nen van het toekomstige huurbe leid over het geheel genomen aan vaardbaar zijn. De huurverhoging De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle woningen, met uilzondering van: a). De „vrije sector-woningen"; de huur van deze woningen kan vrij tussen huurder en verhuurder wor den overeengekomen; b). de met een rij kssubsidie volgens de premieregeling van 1950, 1953, 1957 of 1958 gebouwde woningen, voorzover de huurprijs daarvan tot dusverre niet bij of in verband met een algemene huurverhoging is ver hoogd; Vrachtauto met aanhanger reed Amsterdamse gracht in AMSTERDAM, 19-10. Een zware vrachtwagen is donderdag in de Ljjnbaansgracht te Amsterdam ge reden, waarbij zijn aanhangwagen achter het voorste wielenstel op de kademuur bleef hangen. Het ge beurde speelde zich af vlak tegen over het hoofdbureau van politie. De chauffeur, C. de H. uit Dord recht, wilde met zijn vrachtwagen combinatie, die een totale lengte van zestien meter en een gewicht van circa vijftien ton heeft, van de Looiersgracht rechtsom de Lijn baansgracht oprijden. Door de leng te van de combinatie kon dat niet in een keer. De chauffeur verliet zijn cabine om een op de hoek staand paaltje uit de grond te ha len. Op dat moment ging de vracht wagen plus aanhanger uit zichzelf rijden en landde in de gracht. Met de kraanwagen van de brandweer werd de aanhangwagen weer op de wal gezet en voorts de lading van vijf ton stukgoed uit de vracht wagen gelost. Dit geschiedde onder douanetoezicht, omdat de goederen uit het buitenland kwamen. Om middernacht waren nog twee kraanwagens van een partikuliere onderneming doende om de vracht wagen uit de gracht te halen. Neerslag in Duiveland De nu vrijwel uitgewoede na jaarsstorm ging vergezeld van een zeer grote regenval. De regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemon- den" registreerda in twee maal 24 uur 63.4 mm neerslag en wel van 17 op 18 oktober 42.6 mm en van 18 op 19 oktober 20.8 mm. c). de woningen waarvan de huur prijs op 31 maart 1960, naar gelang van de gemeenteklasse, niet hoger was dan f 9,f 8,f 7,f 6, of f 5,per week, tenzij de wo ning, volgens een verklaring van de huuradviescommissie, geen ge breken heeft en er geen achter stand in het onderhoud is. Onder de huurverhoging zullen ook alle woningwetwoningen val len. Indien hierdoor bij na-oorlogse woningwetwoningen uitzonderlijk hoge huren zouden ontstaan, kan de huurverhoging tot een geringer percentage dan het in de wet vast gestelde worden teruggebracht. Voor de premiewoningen, waar van de huurprijs niet automatisch zal worden verhoogd, kan bij af zonderlijke ministeriële beschik king een verhoging worden toege staan, indien de huur beneden peil zou komen te liggen. Verzoeken daartoe zullen binnen een bepaalde termijn moeten worden ingediend. NEW YORK, 19-10. De Ameri kaanse geleerde dr. Linus Pauling heeft donderdag in een speciale radio-uitzending voor de Sowjet- Unie er voor gewaarschuwd dat de voorgenomen proef met een vijftig megaton-bom by 40.000 kinderen van de komende generaties, die nog geboren moeten worden, ernstige afwijkingen zal veroorzaken. Hij voorspelde dat misschien 400.000 kinderen de komende eeu wen door de radio-aktiviteit in de atmosfeer zullen worden aangetast. Dr. Pauling heeft in 1954 de No belprijs voor biochemie gewonnen. Hij is lid van de Sowj et-Russische academie van wetenschappen. Om uit te vinden hoe lang het duurt en welk materieel nodig is om na een treinramp onder oorlogsomstandigheden de spoorlijn weer be rijdbaar te maken, heeft de Zweedse genie op het landelijke spoorlijntje tussen Urlchamn en Jongköping in midden Zweden, niet ver van het stationnetje Galta- sen, de rails opgeblazen vlak voor een oud stoomtreintje zonder passagiers, dat met een snelheid van zeventig kilometer per uur kwam aandenderen. De foto toont de ravage. Het verhaal vermeldt niet hoe het met het op ruimen is gegaan. Meer dan honderdduizend kinderen en volwassenen zijn in Kingston bij de Engelse stad Huil, waar gevallen van kinderverlamming zijn voorgekomen, behandeld tegen polio door middel van een voor Europa geheel nieuw medicijn, Sabin, dat opgenomen in een suikerklontje - voor babies in 'n zoete siroop - door de mond wordt toegediend. - Ter wijl'zijn moeder toekijkt neemt een jongetje hier met een bedenkelijk gezicht een klontje, waarvan de samenstelling hem tegen polio zal moe ten beschermen. HET SECRETARIAAT DER V.N. NEW YORK, 19-10. Donderdag is te New York van diplomatieke zij de vernomen dat de V.S. en de Sowjet-Unïe het volstrekt oneens zijn over de benoeming van een secretaris-generaal der V.N. voor de nog onvervulde periode van Dag Hammarskjoelds ambtstermijn. Gemeld wordt dat de V.S. nu hun voorlopige instemming met het voorstel, om een waarnemende se cretaris-generaal door de Veilig heidsraad te doen aanwijzen, heb ben terug genomen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de V.S. thans deze zaak aan het oordeel van de Algemene Ver gadering waar geen recht van veto heerst - zullen onderwerpen. Het bovenstaande was het voor naamste resultaat van de jongste ontmoeting tussen Stevenson, per manent Amerikaans vertegenwoor diger bij de V.N. en de Sowjet- Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Zorin. Wanneer de aanwijzing van een fungerend secretaris-generaal in- ROME, 20-10. De hevige regenval in Italië gedurende de laatste twee dagen heeft tot dusver tien slacht offers geëist, terwjjl grote mate riële schade werd aangericht. Het meest bedreigde gebied is dat waarin de stad Benevent gele gen is, ongeveer zeventig kilometer ten noordoosten van Napels, waar de rivier de Sebeto buiten haar oevers is getreden. Het water staat tot aan de eerste verdieping der woonhuizen. Een kindje van acht maanden is verdronken. De bewo ners der onder water staande hui zen worden door reddingsploegen geëvacueerd. Ten zuidwesten van Benevent zijn verscheidene bruggen inge stort. Het spoorwegverkeer tussen Benevent en Salerno is verbroken, evenals het telefoon- en telegraaf- verkeer. In Amalfi, twintig kilometer ten noordwesten van Salerno, is een Duitse toeriste verdronken. Zij werd met haar metgezel, met wie zij op een weg langs de kust liep te wandelen, door een golf in zee gespoeld. derdaad aan de Algemene Verga dering zal worden overgelaten, be tekent dit automatisch de uitscha keling van de kandidatuur van de Birmaan Oe Thant voor deze post. Oe Thant, die zowel voor de V.S. als voor de Sowj et-Unie aanvaard baar zou zijn, heeft namelijk uit drukkelijk verklaard zijn kandida tuur slechts te zullen handhaven, indien deze twee grootste mogend heden het eens zouden zijn over alle voorwaarden voor zijn benoe- ming._ Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iemand, die nooit zijn hals uitrekt, komt nooit boven de menigte uit. LONDEN, 19-10. Voor de tweede achtereenvolgende dag wordt west- Europa door storm geteisterd. Het scheepvaartverkeer over Het Ka naal lag donderdag stil, het lucht verkeer ondervond hinder. In Italië gaat de storm gepaard met sneeuw, koude en overstromingen. Op het stadsplein van het stadje Altripal- da bij Avellino stond het water twee meter hoog. In de Apenijnen is sneeuw gevallen. De passen in de Dolomieten zijn door sneeuw versperd en de temperatuur is er onder het nulpunt. Water in Italiaanse zwavelmijn ROME, 19-10. - Brandweerlieden en politie hebben donderdag tach tig mijnwerkers gered uit een zwa velmijn te Altavilla Irpina, tien kilomeier van Benevento in zuid- oost-Italië, zo heeft het Italiaanse persbureau Ansa gemeld. De mijn liep onder water door dat de rivier Sabato overstroomde. De „Via Appia", een oude Romein se heirbaan, die via Benevento naar net zuidoosten loopt, is afgezet om dat een brug over de Sabato op instorten staat. 50 jaar Nederlanders in Brazilië SAO PAULO, 19-10. Donderdag zijn in het Braziliaanse plaatsje Carembei in de staat Parana de eerste plechtigheden begonnen ter viering van het 50-jarig jubileum van de vestiging van een Neder landse kolonie in Brazilië. De eer ste kolonisten kwamen hier in 1911 aan. In Parana en Santa Catarina staan0 nu meer dan zestig boerde rijen, die door Nederlandse boeren zijn gebouwd. Sommige daarvan behoren tot de modernste ter we reld. De Braziliaanse pers heeft deze Nederlandse kolonie eer betuigd, omdat de Nederlanders niet alleen bijdragen tot verhoging der pro- duktie, maar bovendien met hun technisch kunnen een nieuwe im puls aan de landbouw in Zuid-Bra- zilië hebben gegeven. Hulp gevraagd voor de wereld van morgen DEN HAAG, 19-10. - „Vandaag wordt U hulp gevraagd voor de wereld van morgen". Dit is een leidraad voor de najaars-campagne in de „Anti-Honger-Aktie", die in de week van 23 tot en met 28 ok tober in ruim zevenhonderd ge meenten in ons land gevoerd zal worden. Deze aktie is georganiseerd dooi de stichting „Nederlandse Organi satie Voor Internationale Bijstand" (NOVIB), onder auspiciën van het Nederlands nationaal F.A.O.-comi- té en in samenwerking met het Nederlandse comité UNICEF en met het UNESCO-centrum Neder land. „Drie tot vijfhonderd miljoen mensen in onze wereld lijden hon ger. Dat wil zeggen: hebben per manent tekort aan dagelijks voed sel". Dit zei vanmiddag dr. B. R. Sen, de direkteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), die donderdag in een te Den Haag gehouden bijeenkomst een uiteen zetting heeft gegeven over de „An ti-Honger-Aktie". Het vorig jaar hééft dr. Sen de wereld opgeroepen tot een gemeenschappelijke, geza menlijke inspanning - de „Free- dom-from-hunger-campaign" - om aan honger en ondervoeding, die nog steeds voor tenminste de helft van de mensheid realiteit zijn, een halt toe te roepen. „De „Anti-Honger-Aktie" mag geen vorm van liefdadigheid zijn; de aktie dient de aandacht van de gehele wereld te richten op de noodzaak om de voorwaarden te scheppen voor een effektieve aan pak, zo dat het honger-vraagstuk definitief tot een oplossing wordt gebracht", aldus dr. Sen. Met de opbrengst van de vol gende week te houden nationale inzameling zal in West-Afrika (men denkt aan Nigeria of Ghana) een zogenaamd moestuin- of erfgewas- senprojekt ter hand worden geno men. Gedood door elektrische stroom MAASTRICHT, 19-10. Donder- dagmiddag is de 24-jarige onge huwde stukadoor H. W. Otten uit Schinnen, die aan het werk was in de kelder van de nieuwbouw van de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek te Maastricht, bij het verplaatsen van een steiger door elektrische stroom gedood. Het on geluk gebeurde toen het slachtoffer met drie medearbeiders een ijzeren stellage verplaatste en een van de buizen door het gewicht van de steiger door de rubber bekleding van een 220 volt kabel met loop lamp drong en met de stroomdraad in aanraking kwam. De drie medearbeiders konden zich bevrijden van de onder stroom staande steiger, de 24-jarige Otten niet meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1