STAD EN PROVINCIE Forse iepen sierden de Oude Haven van poorten tot Mol REEKS A-PROEVEN WORDT BINNENKORT BESLOTEN MET H-BOM VAN 50 MEGATON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 No. 19060 BUURTFEEST „DE HOOFDPOORT" Dit deftig maar vrolijke jongeheertje is bijna symboliek voor de prettige sfeer die heerste op het jeugdfeest dat de buurtvereniging „De Hoofdpoort" voor de jeugd organiseerde op het Bolwerk te Zierikzee. Een geslaagd feest, waaraan oud en jong goede herinne ringen bewaren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Wekelijkse wereldschouw Recalcitrante DE GAIJLLE maakt ivestelijke eenheid moeilijk Er is, helaas, enige twijfel aan mogelijk, of het westen het res pijt, dat het bij het zoeken naar een onderhandelingsbasis met de Russen over Berlijn en het gehele Duitse vraagstuk heeft gekregen, wel verstandig zal gebruiken. Het is er immers mee begonnen, de rest van de wereld een demonstra tie van verdeeldheid te geven. De Gaulle, die daar al enige tijd mee had gedreigd, heeft het voor overleg van de vier grote wectelij- ke landen, dat deze week met be sprekingen der experts in Londen zou beginnen, getorpedeerd. De Amerikanen en de Britten, zo had de Gaulle verklaard, maken veel te veel haast, zij tonen een al te grote neiging om met de Russen te gaan onderhandelen en zij lopen daardoor het risico tot ongewenste concessies te worden verleid. Een geërgerd Washington en een even geërgerd Londen hebben daarop besloten de besprekingen in de Britse hoofdstad niet te laten doorgaan. Dat ivas misschien niet de bedoeling van de Gaulle, maar men kan begrijpen, dat de bondge noten er weinig voor gevoelden met tegenstribbelende Fransen te gaan praten. Er moet nu maar eerst eens voor worden gezorgd, aldus menen Amerikanen en Britten, dat het overleg tussen de westelijke geallieerden in eensgezindheid ver loopt. Gevaarlijk plan Natuurlijk heeft de Franse pre sident zijn redenen voor de nogal recalcitrante houding, die hij aan neemt. Eén daarvan is, dat hij het scheppen van een geneutraliseerde zone in midden-Europa (een plan, dat in Washington en Londen wordt overwogen en dat, naar men moet aannemen, Moskou niet on welgevallig zou zijn) uitermate ge vaarlijk acht, omdat de Russen over een veel groter achterland be schikken dan het westen. Boven dien kan het communistische oos ten eventuele troepenbewegingen geheim houden, iets dat het demo cratische westen met zijn vrije nieuwsorganen niet kan. In de opvatting van de Gaulle mag van een neutralisering van centraal Europa slechts sprake zijn, wanneer het Duitse probleem be vredigend is opgelost, dat wil zeg gen door een hereniging op demo cratische basis. Overigens staat de Gaulle met deze mening in Frankrijk niet al leen. Guy Mollet, de leider der Franse socialisten, verklaarde zon dag in een rede: „Als Duitsland binnen vijf jaar niet is verenigd, gaan wij naar een nieuwe oorlog toe. Een door ons teleurgesteld Duitsland zal zich met Rusland verbinden. Wij krijgen ton een herhaling van het pact Blb,b«nt.™P" Molotof, dat definitief het huidige militair-politieke evenwicht in. ons nadeel zal verbreken". Niet zij™ wil geschiede Men moet toegeven, dat de re denering van de Cautie en zijn me destanders niet lichtzinnig ter zo de map worden geschoven. Het is ook zeer wel mogelijk, dat er t>v Moskou met een onwrikbare hou- dinp meer te bereiken is dan met het tonen van een bereidheid tot onderhandelen. Maar het is even eens waar, dat een dergelijke poli tiek in het tijdperk van de kern wapens de aller rampzaligste ge volgen zou kunnen hebben. En dan is er nog dit: natuurlijk heeft de Gaulle het recht van mee spreken, maar hij heeft geen recht om, wat hij thans tracht te doen, de anderen zijn wil op te leggen. Het is niet Frankrijk, dat de hoofd- last van de verantwoordelijkheid voor de beveiliging van het westen draagt. Het is zelfs zo, dat de Fran se troepen die op dit ogenblik meer dan ooit tot de volledige beschik king van de N.A.V.O. zouden moe ten staan, nog steeds zijn ver strikt in het onvruchtbare Alge rijnse conflict. De Verenigde Staten zijn het, die veruit het meeste bijdragen aan de veiligheid van Europa. Daarom heeft de leider van die mogend heid, president Kennedy, het be slissende woord bij de bepaling van de westelijke politiek tegenover de Sowjet-Unie. En er is gelukkig geen reden om aan te nemen dat slechts de Gaulle de wijsheid in pacht heeft, of om te moeten vre zen, dat Kennedy west-Europa aan de Russen zou willen uitleveren. Integendeel! Een vluggertje LUCHTMACHTBASIS ED WARDS CALIFORNIE, 17- 10. Testpiloot Joe Walker heeft dinsdag in Amerika met een „X-15-„Rocket" vliegtuig een snelheidsre cord behaald door op 33,5 km. hoogte 6.309 km. per uur te vliegen (zesmaal de geluidssnelheid) waarbij hij van het vliegtuig de rem- kleppen had neergelaten om niet nog sneller te gaan. Het oude record, verleden week op een hoogte van 66.356 meter behaald be droeg 5.869 km. per uur. Het vliegtuig legde een boogvormige baan af. Wal ker remde af omdat func tionarissen de snelheid niet hoger opgevoerd wilden hebben, zodat zij meer ge gevens konden verzamelen voordat het vliegtuig op zijn maximumsnelheid 6.437 km. per uur, beproefd zal worden. ZIERIKZEE De heer E. W. Cashoek, com mies-titulair ter inspectie registra tie en successie te Zierikzee, is be vorderd tot commies. SPORT BRIDGE Te Zierikzee begint het bridge- seizoen op 21 oktober, de dag waarop de eerste drive zal worden gehouden in café-restaurant „Mon- dragon". De inschrijving staat open voor paren en alleenstaanden. Van de zijde der bridgecommissie wijst men op de noodzaak van tijdige aanmelding. SCHETS VAN ZIERIKZEE IN 1861 Bij de „Steenenbrug" vond de jeugd vertier OOGGETUIGE Een gelukje heeft ons een stuk in handen gespeeld, geschreven in de negenti ger jaren van de vorige eeuw. In dit stuk schetst een vroegere leerling van de Latijnse school te Zie rikzee een beeld van zijn jeugd, zo rond de jaren 1860-1861, thans honderd jaar geleden dus. Herschre ven biedt het wat houvast aan het beeld van het leven „toen hier ter stede. In enkele artikelen - waarvan - het eerste hiernaast afge drukt - hopen wij deze stof in ons blad te publiceren. Uiteindelijk een stuk van een ooggetuige en dus re delijk betrouwbaar. Zou men nu feitelijk van 'n „Oud Haven-tje" moeten spreken, in de zestiger jaren van de vorige eeuw was de Oude Haven nog werkelijk een haven. Van Witte Brug tot Mei stroomde er helder-groen fris wa ter van de Schelde doorheen. Aan de noordwestzij de werd de haven overspannen door de legendarische „Steenenbrug", een „curieus monu ment", dat getuigenis aflegde van de solide bouwtrant die het voor geslacht hanteerde. Ter hoogte van het Kraanplein vond men - gelijk bekend - een houten ophaalbrug, vroeger collega van de brug die Zierikzee tussen Noord- en Zuid- havenpoort thans nog bezit. De bruggen waren helderwit ge schilderd, hetgeen luisterrijk con trasteerde met het donkergroen der hoge forse iepen, die de haven om zoomden van de poorten tot de Mol. Deze iepen gaven decennia lang een eigen intiem karakter aan de bin nenstad van Zierikzee. Ze maakten de Oude Haven gezellig en temper den mild hel zonlicht in het warme jaargetijde. Maar het lot van de iepen was een tragische. De eerste weien als slachtoffers van het gas, dat ontsnapte In de bodem onder het wegdek, waardoor de reuzen begonnen te kwijnen. Na het rooien werden weliswaar nieuwe aange plant, maar ook deze vertoonden maar weinig fleur en levenskracht. Winters vermaak En dan de „Steenenbrug". Het was vooral het paradijs voor het jonge geslacht, vooral in de winter als er sneeuw was gevallen en de brug fluks was omgetoverd tot een gladde baan, die met priksleetjes gèmakkelijk te nemen viel. Met de slee of glijdend op de baan vloog de jeugd langs de afgesleten trap jes van de brug wel tot in de Beurs. Aan de andere zijde gleed men tot aan het ijzeren hek voor de deftige woning van de burgemeester. Soms zelfs kwam de joelende jeugd wel met een vaart in een kelder terecht van een huis naast de woning van de burgemeester. Dat was een win ters beeld, maar ook in de zomer speelde voor jongeren en ouderen de Steenenbrug een rol van bete kenis. Brandpunt van gezelligheid De brug had een ijzeren afslui ting, die vroeger wit geverfd was geweest. Maar de laatste sporen waren reeds lang afgewist door de jeugd, die de afsluiting gebruikte als gymnastiektoestel. In de herfst verenigden zich op de brede gebo gen rug van de brug allen die ge noten van koekhappen, koekslaan en taailappen. Hoog genoteerd amu sement vond men in een hier ge posteerde draaimolen. Jongens en meisjes wandelden langs de kra men over de eerste houten brug, slenterden over de Dam of gingen over de brug aan de „Kraane", als daar schetterende muziek hen riep. Maar altüd was de Steenenbrug het brandpunt van de gezelligheid en werkelijk niet alleen voor de jeugd. Op alle mogelijke tijden van de dag - en zelfs des nachts - ver zamelden zich op de Steenenbrug de weerkenners van de stad, zui gend aan hun lange Gouwenaars. Zij gaven acht op de tekenen des hemels, constateerden de wind richting en keken of het water „van vloeien" was of „van ebbe" en keerden nadien bedachtzaam huiswaarts om hun huispenaten mededeling te doen van hun be vindingen. Turf, talhout, bier De haven was - gelijk gezegd - een echte haven, want er voeren vrij frekwent schepen naar binnen. De turfschepen kozen ligplaats ter hoogte van het Vrijpoortje. De turf werd overgeladen in de lange kar ren van het zakkendragersgilde, na behoorlijk - onder toezicht van een stadsmeter - eerst in tonnen te zijn overgestort, hetgeen met een eigen aardig dof geluid gepaard ging. Voor de turfkarren werd een man „gespannen" en twee mannen liepen er achter. Uiterst zelden verving een paard de zwoegende mannen. Vaste bezoeker van de ha ven was een schipper uit Ouden bosch, die talhout en tinnetjes dun bier aanvoerde. Op dit schip was vaak tumult, want de zoon van de schipper was een te groot minnaar van geestrijk vocht. Vaak weer- onk ruw geschreeuw op dit schip, dat de stilte van de Oude Haven verstoorde. Een winter lang lagen tegenover het gerechtsgebouw twee vislog- gers afgemeerd, op goed geluk ge bouwd door een scheepsbouwer, die woonde naast de zetel van Vrouwe Justitia. De bouwer hoopte op op leving van de grote visserij, maar die hoop bleek ijdel en de twee log gers betekenden de laatste finan ciële stuiptrekking vóór de onder gang van de scheepsbouwer. ..de „brug aan de Kraane' Chroesjtsjef bindt wat in Moskou houdt vast aan „vreedzame coëxistentie" MOSKOU, 17-10. Chroesjtsjef zei op het partijcongres dat Rusland tot eind oktober zal doorgaan met z(jn kernproeven. De proeven zul len beëindigd worden met het tot ontploffing brengen van een water stofbom van vijftig megaton (vijftig miljoen ton t.n.t.). Hij zei voorts dat Rusland een kernduikbootvloot bouwt, uitgerust met 'ballistische raketten en raket ten die zelf hun doel opsporen. Chroesjtsjef voegde hier aan toe dat de bom van honderd megaton niet tot ontploffing zal worden ge bracht. Wij hebben die bom wel, maar als wij haar zouden laten exploderen, zouden onze eigen rui ten misschien sneuvelen, aldu9 de Russische premier. „God geve dat wij een dergelijke bom nooit tot ontploffing hoeven te brengen". Hij noemde verder de voornaam ste doelstellingen van de Russische politiek: 1. Rusland zal vasthouden aan de grondslagen van vreedzame co- existentie; 2: het zal voortgaan met de ver sterking van de eenheid der communistische landen; 3. het zal een aktieve en soepele buitenlandse politiek voeren en daarbij trachten door middel van onderhandelingen tot oplossing van de wereldproblemen te ko men en de „intriges en manoeu vres van de oorlogsophitsers ont maskeren" ;- 4. het zal de contacten en samen werking met „allen die de we reldvrede verdedigen" bevorde ren; 5. het zal de solidariteit van de OUWERKERK Duivelandse bejaarden hielden geslaagde contactmiddag OUWERKERK, 17-10. In 't Dorps- huis te Ouwerkerk kwamen de be jaarden uit de gehele gemeente Duiveland bijeen, hetgeen beteken de dat een honderdtal bezoekers door de presidente van het bejaar dencomité, mevrouw Romejjn, kon den worden verwelkomd. Mej Heinen, hervormd maat schappelijk werkster, gaf een toe lichting op het terrein dat maat schappelijk werk bestrijkt, wijzend op de mogelijkheden tot verzor ging van de ouder wordende mens. Zij verduidelijkte haar inleiding met verschillende gevallen uit de praktijk. Na haar causerie - waar naar met interesse werd geluisterd - vertoonde zij dia's van Zierikzee en de mosselfeesten te Bruinisse en Yerseke. Verschillende leden van de di verse sociëteiten kregen hierna hun kans met enkele Zeeuwse schetsjes, die veel bijval verwier ven. Namens de bezoekers sprak mevr. van Eeten woorden van dank, evenals de heren Bolle en Hoogerhuis. Mevr. Romeijn dankte ieder die had bijgedragen tot het welslagen van deze middag, wij zend op het grote belang van het samenwerken en samenzijn. Een slotwoord werd gesproken door ds. Assendorp, die uiteenzette hoe vooral de ouder wordende mens de tijd en de gelegenheid heeft vele kleine en goede dingen in het le ven op te merken. Een met al een geslaagde middag voor de Duive landse bejaarden. Zingend Romeintje naar Nederland SCHIPHOL, 18-10. „Hij komt", dat waren de eerste woorden die de Deense impresario Sigvard Larsson sprak toen hij uit het vliegtuig stapte dat hem uit Ko penhagen naar Schiphol had terug gebracht. Hiermee doelde hij op Robertino, het 14-jarige Italiaanse zangertje, idool van vele Neder landse teenagers. „Hij komt op 1 november optreden voor de radio, waarbij Dolf van der Linden met zijn Metropole-orkest hem zal be geleiden". Het 14-jarig Romeintje heeft voor zijn vertolkingen van „Oh solo mio" en „Mamma" in Scandinavië reeds een gouden plaat ontvangen, d.w.z. dat er meer dan 100.000 gramrpofoonplaten van één nummer zijn verkocht. arbeidersklasse versterken en de grootst mogelijke morele en ma teriële steun geven aan hen, die „vechten om van het imperia listische en kolonialistische juk los te komen of hun onafhanke lijkheid willen versterken"; het zal met kracht zijn pogingen voortzetten om de handel met alle landen, die deze handel wil len, uit te breiden. Legpenningen van beroemde mannen AMSTERDAM, 18-10. De Ko- ninklijke Begeer te Voorschoten heeft het initiatief genomen tot het uitbrengen van „een eerste serie legpenningen ter ere van personen, die zich op de gebieden van we tenschap en cultuur of op andere, ideële wijze in hun werk voor de mensheid in bijzondere mate ver dienstelijk hebben gemaakt". De eerste penning in deze serie is gewijd aan de kunstenaar Pablo Picasso, die op 25 oktober 1961 tachtig jaar zal worden. Op die dag zal aan Picasso deze aan hem en zijn werk opgedragen penning worden overhandigd. b De Verenigde Staten hebben een beroep op de Sowjet-Unie gedaan, af te zien van een proef met een kernbom van vijftig megaton. VRIJWILLIGE KRACHTEN AAN HET WERK Hervormde pastorie te Noordgouwe kreeg grondige opknapper NOORDGOUWE, 18-10. Noord- gouwe paradeert met een subliem voorbeeld van gemeenschapsbesef en liefde voor de kerk, want vrij willigers hebben een groot karwei geklaard, n.l. het opknappen van de hervormde pastorie, die - na vertrek van dominee Buinink enige jaren heeft leeg gestaan - en nodig toe was aan een heel goede beurt, uiteraard temeer daar de hervorm de gemeente van Noordgouwe thans weer over een eigen predi kant beschikt. Een onbewoond huis gaat vlug achteruit en men was het er te Noordgouwe wel over eens, dat de pastorie niet zonder meer door de opvolger van ds. Buinink kon wor den 'betrokken. Men voelde ook wel aan dat restauratie een flinke duit zou kosten, die de kas maar moei lijk zou kunnen opbrengen. Der halve werd een oproep gericht tot gemeenteleden om vrijwillig mede te werken aan dit karwei en daar werd te Noordgouwe prompt ge hoor aan gegeven. Een groep vrij willigers ging van start en zij stop ten niet eerder voordat de gemeen te weer een pastorie had, Noord gouwe waardig. Werkverdeling Het begin 'bestond uit het afslui ten van de kelder, want dit geleek meer op een zwembad dan op een ruimte tot bewaring van voedsel. Daarna heeft men de aanval op de muren gewaagd. Wie schuurpapier hoorde knisteren te Noordgouwe, wist dat het geluid uit de pastorie kwam, want de oude verf moest er af, althans moest zo glad gemaakt dat een nieuwe verflaag er over heen kon. De vrijwillige werkers hebben de taken eerst onderling verdeeld De een schilderde, de an- liet zich in met licht en water, een zaak overigens die hem vlot afging want het is zijn dagelijkse hante ring. Ook de tuin werd betrokken in het aanvalsplan, want de pas'o- rietuin was meer jungle dan tuin. Avond aan avond hebben de vrij willigers geploeterd en nu - na vier weken - is de pastorie herschapen in een fraai en goed bewoonbaar huis. De herder en leraar en niet minder diens echtgenote waren er vol lof over. der plakte behang en een derdegenwoordig? Ook de dames Gratis voor niets hebben de vrij willigers het allemaal gedaan en zij deden de materialen er nog bij present en als zij aan een verfris sing toe waren kwamen des avonds de echtgenotes met hete koffie op dragen voor het moreel. Zo fiksten de mannen een karwei dat betaald minimaal f 4.000,zou hebben ge kost en al zullen enkele dingen wél moeten worden betaald, de kas zal er niet van overstuur raken. Toen het huis eenmaal klaar was kwa men de dames op de proppen om de pastorie van onder tot boven te kuisen. Na zoveel zwoegen past een uit je. Dat kwam er ook, want maan dag troffen de werkers elkaar op een gezellig avondje, waar natuur lijk het licht i9 gevallen op de mo gelijkheden, die saamhorigheid on der de mensen biedt. De nieuwe vikaris dankte voor dit prachtige werk en de ontvangst hem bereid. Zo maakte Noordgouwe een bes te 'beurt. In het klein trouwens al eerder, want de heren Kort sr. en jr. zorgden altijd voor het gazon en de bloemen rond de kerk, ook belangeloos. Wie spreekt daar mee smuilend over de mensen van te-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5