België staakt financiële bijdrage voor V.N. in Kongo Last' van zenuwen r IJmuidense treiler „Elie Cheneviere" in zwaar stormweer lek geslagen De V.P.R.O. en de programma-coördinatie. BRUINISSE, 18-10. Na de oorlog is er te Bruinisse geen jaar voorbü gegaan waarin er in die gemeente geen bouwaktiviteit heerste. Brui nisse was dan ook bij het einde van de oorlog de meest verwoeste plaats van Schouwen-Duiveland met meer dan 200 geheel verwoeste woningen. De wederopbouw begon met de bouw van 70 noodwoningen. Een ander groot bouwproject vorm den de 105 woningwetwoningen die verrezen alsmede nieuwe huizen in de Kerkstraat, Schoolstraat, Goud zwaardstraat en voormalige Lecu- wenbuurt. Momenteel is in Bruinisse in uit voering het zg. plan West, waarin het laatste jaar echter weinig vor dering valt te bespeuren. Toch zul- Nieuwbouw en weglierstel in Bruinisse len binnen enige weken weer vier woningen gereed komen. Nóg vier woningen van hetzelfde type wor den dit jaar gebouwd en boven dien zijn er plannen voor de bouw van nog eens 26 woningen in 1962. Een belangrijk wegenproject dat thans te Bruinisse in uitvoering is, betreft de nieuwe bestrating van de Dorpsweg, de belangrijkste ver bindingsweg van het dorp met de straatweg Zijpe-Zierikzee. In de vorige eeuw bestond deze verbin ding uit een grindweg en daarom sprak men op Bru over de mensen die woonden ,,'t enden de grind", waarmee dan de mensen bedoeld werden die woonden aan het eind van de Dorpsweg, nabij de straat weg. Ook de tramhalte kwam ,,'t enden de grind". Een fraaje dubbele rij iepen stond eerlang langs deze weg, totdat deze bomen in de dertiger jaren nogal door iepenziekte werden aangetast en definitief verloren gingen bij de inundatie door de Duitse bezetters. Het grind van de weg werd in de loop der jaren vervangen door de bekende „kinderkopjes" die echter uit de tijd raakten. Vooral na 1946 was de weg hoog nodig toe aan een grondig herstel. Dit werd echter van jaar tot jaar uitgesteld omdat aan andere pro jecten ten gevolge van de oorlog voorrang moest worden verleend. Toen de voornaamste herstelwerk zaamheden echter waren voltooid bleek het inmiddels aan de nodige middelen om tot herstel over te kunnen gaan te ontbreken. De toestand werd de laatste ja ren echter onhoudbaar en prak tisch iedere maand hadden op de Dorpsweg ongelukken plaats en kwamen auto's in de sloot terecht. In maart jl. kreeg de gemeente ein delijk de nodige subsidie met het gevolg dat het werk thans in volle uitvoering is. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mogelijk straks definitieve intrekking BRUSSEL, 18-10. De Belgische regering heeft de Verenigde Naties medegedeeld dat België zijn finan ciële bijdrage voor het V.N.-optre- den in Kongo „tijdelijk" staakt. De inhoud van de brief van de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Spaak, aan de Verenigde Naties, is woensdag bekendgemaakt door de Belgische onderminister van Financiën, Tielemans, tijdens een vergadering van de commissie voor financiën uit de Belgische Se naat. Het besluit van de Belgische re gering werd in de senaatscommis sie medegedeeld, nadat door enkele senatoren van de twee regerings partijen - de C.V.P. en de socialis tische partij - was aangedrongen op intrekking van een aanvullende begrotingspost van 61 miljoen franc - bijna 4.5 miljoen gulden - be stemd voor de Belgische bijdrage aan de kosten van de V.N.-opera- ties in Kongo. Het voorstel van de senatoren om de Belgische bijdrage definitief in te trekken, werd na de mededeling van minister Tielemans niet ingetrokken en zal de volgende week met minister Spaak worden besproken. Belgisch materieel Minister Tielemans deelde voorts nog mede, dat tussen de V.N. en de Belgische regering overeenstem ming was bereikt over het bedrag, dat de wereldorganisatie zou beta len voor het in Kongo door de V.N. overgenomen Belgische mate rieel. Een commissie van het Bel gische ministerie van Landsverde- Amsterdamse raad akkoord met ontwerp nieuw raadhuis Kosten: vijftig miljoen gulden AMSTERDAM, 18-10. De Amster damse gemeenteraad heeft na een discussie van ruim drie uur met alle stemmen, behalve die van de beide P.S.P.'ers, het definitieve ontwerp voor de bouw van een nieuw stadhuis op het daarvoor bestemde terrein aan de Amstel, de Zwanenburgwal en het Waterloo- plein aanvaard. De ontwerpers van het stadhuis zijn de architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter. Naar hun schatting zal het reali seren van hun ontwerp, dat zes jaar zal vergen, in totaal 50 mil joen kosten. Waarschijnlijk kan in 1964 met de bouw worden begon nen. Aan het begin van de behande ling van het voorstel, verklaarde burgemeester mr. G. van Hall te leurgesteld te zijn door het feit dat de kritiek op het ontwerp pas en kele dagen voor de raadsbehar^de- ling is gekomen. Hierdoor is de po sitie van b. en w. moeilijker ge worden. „Het plan heeft een lange voor geschiedenis. Het is steeds met grote omzichtigheid behandeld, om dat het hier niet gaat om zomaar een gebouw of een stadhuis, maar om het stadhuis van Amsterdam, waar heel Nederland belangstelling voor heeft getoond", aldus burge meester van Hall. diging en van de V.N. hadden dit bedrag bepaald op 600 miljoen Bel gische franc, plus een vergoeding van 75 miljoen franc voor diensten verlening. Vijftien procent van dit bedrag zou voor eind 1960 worden betaald. Wijlen secretaris-generaal Hammarskjoeld verminderde ech ter dit bedrag tot in totaal 265 mil joen franc (ongeveer 19 miljoen gulden), waarvan de V.N. tot dus verre slechts ruim 8.5 miljoen franc heeft voldaan. Ingezonden mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Vreemde muis AMSTERDAM, 18-10. Of schoon men in Artis de laatste maanden niet mag klagen over 't aantal merk waardig uitziende aanwin sten, heeft thans een nieu weling zijn intrede gedaan, waarvan het uiterlijk dat van de overige dieren met stukken slaat. Het is een olifant-spitsmuis, een we zentje ter grootte van een kleine goudhamster met een lange staart, lucifer achtige pootjes en aan z'n spitsmuizige snuit een flink uit de kluiten gewassen slurfje, waardoor het dier tje bepaald een lachwek kende indruk maakt. Bo vendien kan het, als er ge vaar dreigt en de benen moet nemen, springen als een kangoeroe en graven als een konijn. Deze vreemdsoortige dier soort, waarvan men helaas maar één exemplaar heeft binnengekregen, is afkom stig uit Afrika, waar d'eze insekteneters wel voorko men. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk Tweetal te Haamstede-Kerk- werve: T. Brienen, Mussel' en H. van Leeuwen, Arnhem. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE De Zeeuwse collekte heeft in de gemeente Middenschouwen op gebracht f 223,34, t.w. f 21,45 in Ellemeet, f 98,92 in Kerkwerve en omgeving en f 102,97 in Scharen- dijke en omgeving. Gemeente Duiveland De in de gemeente Duiveland ge houden Zeeuwse collecte heeft op gebracht een bedrag van f 467,07. In de verschillende kernen wa ren de opbrengsten als volgt: Sir- jansland f 12,94; Oosterland f 150,13; Ouwerkerk f 139,—; Nieuwerkerk f 165,—. Reddingsboot met tien overlevenden opgepikt Eén bemanningslid overleden - drie vermisten DEN HAAG, 19-10. Stonehaven- radio heeft gemeld, dat de Britse treiler „Granby Queen" vannacht de reddingboot van de IJmuidense treiler „Elie Cheneviere" heeft ge vonden en tien opvarenden aan boord heeft genomen. Eén van hen was overleden. Er worden nog drie bemanningsleden van de IJmui dense treiler vermist. Omstreeks half elf woensdag avond heeft de schipper van de „Elie Cheneviere" gemeld dat het schip in zwaar stormweer was lek geslagen ter hoogte van de Neder landse kust. De schipper meldde, dat via een lek in de buurt van het vliegwiel van de hoofdmotor water in de machinekamer van he( schip binnendrong. Omstreeks half elf stond ongeveer anderhalve meter water in de machinekamer. De hoofdmotor van het schip, moest worden gestopt. De schipper van de Helderse trei ler „Helder 74 Michiel", deelde kwart voor twaalf aan Schevenin- gen-radio mede, dat ook dé licht installatie aan boord van de „Elie Cheneviere" was uitgevallen. Het schip kon toen vermoedelijk ook niet meer zenden, want na half twaalf werd het niet meer gehoord. De laatste mededeling die de schipper van de „Michiel" van de „Elie Cheneviere" ontving, luidde dat de machinekamer nu geheel vol water stond, tot het dek aan toe. Omstreeks twaalf uur kwam .echter de stem van.de schipper van het in nood verkerende schip weer in de ether. Het bleek de schipper ge lukt te zijn een noodzender in te schakelen. Om half één meldde de „Elie Cheneviere" dat het schip steeds meer slagzij begon te maken en dat dringende hulp noodzakelijk was geworden. Om kwart voor één deelde de kustvaarder „Westereems" aan Scheveningen-radio mee dat schip per en dertien opvarenden van de „Elie Cheneviere" het niet langer aan boord konden houden en dat allen het schip hadden verlaten en in de reddingboot waren gegaan. De sloep dreef met veertien man in het stormweer rond, totdat het de Britse treiler „Granby Queen" ge lukte tien opvarenden aan boord te nemen- Drie bemanningsleden worden nog steeds vermist. Weggebruiker Koenraad... DELFT, 18-10. De in Delft gehou den provinciale verkeersdag is be sloten met een forum, dat onder leiding stond van mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland. In zijn antwoord aan een der vragenstellers hekelde mr. Klaasesz het wat hij noemde infan tiele gedrag van vele weggebrui kers, dat zich bv. uit door tijgers en andere beesten, die door de ach terruit van de auto liggen te kij ken of popjes die voor de ruit heen en weer bengelen. Infantiel is ook het gedrag van automobilisten, zei hij, die op snelverkeerswegen hu welijksaanzoeken doen en brom- fiptsers, die twintig maal op een avond hetzelfde blokje rijden. Het zou een mooie zaak zijn voor teke naars van spotprenten om de men sen die zich zo infantiel gedragen op de hak te nemen door deze uit te beelden in een stripverhaal en ze dan bv. Koenraad te noemen, aldus mr. Klaasesz. DEN HAAG. De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk zal op 30, 31 oktober en 1 novem ber op „Woudschoten" te Zeist ver gaderen. De synode zal daarbij een concept-nota behandelen over de oecumenische avondmaalsviering, die in een aantal gemeenten plaats vindt. commissie AMSTERDAM, 17-10. De V.P.R.O. kan de maatregelen, die de pro grammacoördinatie commissie (P. C.C.) die de Nederlandse Radio Unie de V.P.R.O. heeft opgelegd (van twee rubrieken met een deel der gesproken woord uitzendingen vervangen worden door muziek), niet anders zien dan als een „be straffing". Zo heeft de economische directeur van de V.P.R.O., de heer N. Padt, verklaard op een perscon ferentie waarop bestuur en direc tie van de V.P.R.O. nadere mede delingen over deze affaire en haar achtergrond hebben gedaan. Vol gens dominee E. D. Spelberg, pre dikant secretaris, is het uitgangs punt van deze actie tegen de V.P. R.O. geweest het plan voor een na tionale omroep dat de V.P.R.O. in dertijd heeft gepubliceerd. Dit plan van de V.P.R.O. heeft zijns inziens medegewerkt aan deze hele coör dinatie-affaire. De voorzitter dr. J. A. de Koning, merkte op dat de propaganda die de V.P.R.O. maakt voor een nationale omroep wordt uitgelegd als een opportunistische geste om aan een ledental te ko- FLITSEN UIT HET BUITENLAND NEW YORK. Vierenzeventig le den van de Verenigde Naties heb ben toegezegd een bedrag beschik baar te stellen van 97.685.000 dollar voor hulpverlening aan ontwikke lingsgebieden. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard gekant te zijn tegen de communistische voorstel len om in midden-Europa een ge bied aan te geven, waarin zich geen kernwapens zouden mogen bevin den. PARIJS. De Verenigde Staten zal de luchtbasis Chaumont in oost- Frankrijk weer in gebruik nemen, zo heeft de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht in Pa rijs bekendgemaakt. KAAPSTAD. De 262 inwoners van Tristan da Cunha zijn in Kaap stad overgestapt van de .Tjisadane' naar de .Stirling Castle', het schip dat hen naar Engeland zal bren gen. In diensten in een Anglicaan se en een Roomskatholieke kerk dankten zij voor hun redding. STRAATSBURG. Het Europese parlement is begonnen aan een de bat van twee dagen over voorstel len van de E.E.G.-commissie voor heffingenstelsel voor een aantal landbouwprodukten,' dat de eerste steen zal leggen voor het toekom stige gemeenschappelijke land bouwbeleid van de zes landen. PARIJS. Het Franse onafhanke lijke blad „Le Monde" heeft ge meld, dat president De Gaulle wel licht in het begin van de volgende maand een bezoek aan Londen zal brengen voor besprekingen met premier Macmillan. MUNSTER. De 36-jarige Hein- rich Habsburg - Lotharingen - Ky- •burg, een neef van de laatste Oos tenrijkse keizer Karei, is in de dom van Münster in het huwelijk getre den met de 22-jarige Ludmilla gra vin Von Galen, achternicht van wij len Clemens kardinaal Von Galen. BONN. De nieuwe Duitse bonds dag is voor het eerst bijeen ge weest. Het parlement koos de chris ten-democraat, dr. Gerstenmaier, tot voorzitter. Gerstenmaier was ook voorzitter van de vorige bonds dag. DEN HAAG. De N.V. tentoonstel lingsgebouw „Houtrust" in Den Haag heeft medegedeeld - zulks naar aanleiding van het besluit van de A.N.W.B. om de tentoonstelling „Goed Kamp" volgend jaar in Am sterdam te houden, gecombineerd met de „Hiswa", dat er volgend jaar in de Houtrusthallen toch een expositie van gelijke aard zal wor den gehouden. dezelfde temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 20 okt. Zon op 7.12, onder 17.37. Maan op 16.27, onder 2.17. Volle maan: 23 okt. le 22.31. Hoog wa ters tanden ZIERIKZEE: 20 okt. 11.54 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 20 okt. 11.50 v.m. t n.m. Doodtij: 19 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het K.N.M.I. deelt mede. De grote hoeveelheden regen, die de laatste dagen in onze omgeving zijn gevallen werden veroorzaakt door een depressie, die aanvanke lijk langs de Waddenkust naar het oosten trok, maar die in de Duitse Bocht van koers veranderde om in zuidelijke richting verder te gaan. Het centrum passeerde daarbij het oosten van het land. Plaatselijk is er in ons land sinds dinsdag meer dan 50 mm. gevallen. In verband met de opvulling van de depressie zijn sinds woensdag de winden in ons land echter gaan afnemen. Op de Noordzee handhaafde zich ech ter nog een noorderstorm. De ko mende 30 uur zal de storing verder opvullen, waardoor de wind nog meer zal afnemen. De regenkansen blijven echter groot. In de tempe ratuur komt weinig verandering. Sclieepvaartbericliten Alchiba, 19-10 te Djeddah. Japara, 18-10 te Hamburg. Kelletia (t.), 17-10 te Southampton. Tegelberg, pass. 18-10 Madagascar naar Lor Marques. Weltevreden, 19-10 te Hongkong verwacht. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging 22 oktober; Uitgesteld: SVOWK-Renesse. BILJARTEN Om het kampioenschap 5e klass libre District Schouwen-Duiveland A.s. vrijdag en zaterdag 20 en 21 oktober zullen te Dreischor in het clublokaal van de B.V. „De drie Schapen" de finale wedstrijden ge speeld worden voor het kampioen schap 5e klas libre van het dis trict Schouwen-Duiveland. Aan deze voor wedstrijden hebben in to taal 28 spelers deelgenomen. Bij deze wedstrijden promoveerden J. v. d. Weijde (K.V.L.), J. Romeijn (K.V.L.), B. de Vrieze (Witte van Haemstede) en A. Hage (Concordia) naar de 4e klas. Voor de finale wisten de volgende spelers zich te plaatsen: J. Visser (O.K.K.), 1.19; J. Thiery (O.K.K.), 1.18; I. den Boer (D.O.S.), 1.15; J. de Jonge (B.V.O.), 1.13; C. Tanis (Postiljon), 1.09; Jac. Verseput (B.V. Renesse), 1.06; J. Quant (Concordia), 1.06; P. v. d. Berge (K.V.L.), 1.03. Reserve is J. Koopman van de vereniging K.V.L. met een alg. gem. van 1.06. Gezien het feit dat het alg. gem. van de finalisten weinig uiteenloopt zal het aan spanning bij deze wedstrij den zeker niet ontbreken. DE NIEUWE WERELD 68. Urenlang jagen Tim en Agua in hun kano op de grote troepen eenden en ganzen, die de rietvelden van het meer be volken. Maar Agua kan niet erg overweg met de kleine Indiaanse boog en de lichte houten pijlen, die hij in de kano gevonden heeft en als ze tegen de middag vermoeid bij het eiland terugkeren, be staat de hele jachtbuit uit één eend. „Is dat alles", hoont Presto, die hen bij de oever ontmoet. „Daar zullen we onze buik niet vol mee krijgen! Die Indiaan is weer helemaal opgeknapthij lust die eend wel alleen, denk ik". „Nou, dan zal ik die eend wel voor hem braden", zegt Agua nijdig. „Misschien krijgt hij er genoeg kracht van om zelf met die gammele boog te kunnen schieten!" En even later stijgt de heerlijke geur van het bradende wild op tussen de dennen van het eiland. Maar Wanata, de Indiaan, die. geholpen door Aram, de hut uitkomt, slaakt een kreet van schrik, als hij de dunne blauwe rookkolom boven de bomen ziet uitstijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2