Chefarine,A PRACHTBIJTS Verbroken Banden HET VERPLEECSTERSBEROEP is een wettelijk beschermd beroep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 OKTOBER 1961 No. 19059 MEISJES, WAAROM NIET? Zo af en toe lezen we in de bla den, dat een patiënt niet kon wor den opgenomen in een ziekenhuis ter plaatse en soms ook, dat de pa tiënt lang moet wachten om voor opneming in een ziekenhuis terecht te kunnen. Veelal is de oorzaak hiervan „geen verpleegsters". Weet u wat dat zeggen wil? Waarom te weinig hulp? Het is toch nog altijd zo, dat snelle hulp dubbele hulp is, en dat geen of halve hulp mensenlevens kan kosten. Thuis verplegen is dikwijls erg bezwaarlijk, opereren is daar on doenlijk. Toch kan de zieke geen plaatsje veroveren in een zieken huis. Waarom is er zo weinig aanbod voor 't beroep van verpleegster? Is het toe te schrijven aan angst voor te lange diensttijd of staat de be trokkenen het salaris niet aan? In vele ziekenhuizen is de salarisre geling belangrijk verbeterd en zijn de arbeidsvoorwaarden sterk voor uit gegaan. Vrijwel overal bestaat er nu een 45-urige werkweek! Een ziekenhuis kan echter op vrijdag avond niet sluiten en de patiënten naar huis sturen met de boodschap „kom maandagmorgen maar te rug". Vrije dagen zijn er dus bij toerbeurt. In de verpleging Het is feitelijk de taak van de jonge Nederlandse vrouw die ge schikt is voor dit werk „in de ver pleging" te gaan. Het is altijd beter dan er straks toe te ivorden ver plicht. Het 17-jarige meisje kan in vele ziekenhuizen terecht, als ze maar een opleiding heeft gehad gelijk aan minstens m.u.l.o.-onderwijs. Natuurlijk begint de aspirant- leerling-verpleeg ster op de laagste sport van de maatschappelijke lad der. Daar geniet ze gedurende die leeftijd een zeker zakgeld plm f 50) plus kost en inwoning of een hoger zakgeld 80 en daarnaast al leen maar een warme maaltijd. Het begin is er dan echter; een dertiental weken is bestemd voor „wederzijdse verkenning", dus een selectieperiode gericht op lichame lijke zieken, waarbij aantekeningen kunnen ivorden behaald voor kin- der-, kraam- en wijkverpleging. Een B-opleiding is bedoeld voor verpleging van geesteszieken. Ve len behalen een A- en B-diploma. Hoger op de ladder Na het behalen van de 3-jarige opleiding moet een officieel exa men, dus een staatsexamen, wor den afgelegd; hieruit blijkt dus dat het verpleegstersberoep een weke lijks* beschermd beroep is. In de verpleging kent men ran gen, bv. verpleegster, verpleegster A (of waarnemend eerste), eerste verpleegster (of waarnemend hoofd verpleegster) en hoofdverpleeg ster A. Het is niet uitgesloten, dat een „gewone" verpleegster in een ze vental jaren tijds wat salaris be treft, stijgt van f 400 tot f 550 per maand en in de hogere rangen naar evenredigheid meer, tot f 612 als eerste en tot f 744 als hoofdver pleegster. Een verpleegster in de leeftijd van midden in de 30 kan thans doorgaans rekenen op een salaris van plm. f 600 per maand De verpleegsters behoeven zich in onze moderne ziekenhuizen niet te vervelen, want naast de studie- en werktijd, bestaat er ook. gele genheid voor ontspanning, bv. ten nissen, volleybal enz. Zoals u ziet is het verpleegsters- vak nog zo slecht niet, het is een geschoold beroep, dat natuurlijk zekere eisen stelt op het gebied van ontwikkeling en persoonlijkheid, maar vergeet daarbij ook niet dat het een beroep is, dat veel moois biedt. J. Holtslag. EEN LEGE HAVEN Bruse vissersvloot vertrok naar Waddenzee BRUINISSE, 14-10. In Bruinisse biedt de vissershaven thans een lege aanblik. Slechts een of twee schepen zijn van de gehele vissers vloot nog over gebleven. De rest is naar de Waddenzee vertrokken, tegelijk ook met bijna de gehele mosselvissersvloot uit Zeeland. Er blijkt op de Waddenzee hier en daar nogal wat- mosselzaad ge vallen te zijn, zaad dat door de meeste mosselkwekers wel kan ge bruikt worden. Maar ook de zee sterren tieren welig in dit mooie najaarsseizoen. Nu is de kans groot dat deze zeesterren het jonge mos selzaad gaat consumeren en dat zou jammer zijn. Om dit te voorkomen en te be vorderen dat het zaad op de per celen van de kwekers komt, zijn over het gehele Friese Wad die ge deelten voor mosselzaadvisserij vrij gegeven waar deze zeesterren voorkomen of waar men vermoedt dat zij schade kunnen doen. Het noordelijk gedeelte van het Friese Wad mag niet worden be vist. Twee dagen, maandag 16 en dinsdag 17 oktober mogen Zeeuw se en noordelijke mosselkwekers proberen de zeesterren te slim af te zijn. Op 30 en 31 oktober zal op nieuw twee dagen gelegenheid ge geven worden mosselzaad te vis sen. Woensdag kunnen dan weer consumptiemosselen worden ge vist die naar de verwaterplaatsen te Yerseke aan de handel kunnen worden afgeleverd. De handel on dervindt zodoende geen stagnatie. a President Soekarno zal donder dag naar Wenen vertrekken waar hij op advies van zijn artsen ge opereerd zal worden. Volgens wel ingelichte kringen had hij begin vorige week nierklachten. VOETBAL K.N.V.B. Zaterdagcompetitie Terneuzense Boys—MEVO 10—0 Op hun nieuw sportterrein heb ben de Boys zaterdag hun gasten een zware nederlaag bezorgd. Be paald een feestmaal was het voor MEVO niet, al konden de spelers uit Zierikzee na de wedstrijd een warme douche nemen. Trouwens, de koude hadden ze al achter de rug. De oorzaak van de grote ne- derlaag? Het constant onvolledig zijn van de oranje-witten. Met liefst vijf invallers trok de ploeg naar Terneuzen, waardoor alle ver band in het elftal tenslotte zoek raakte. Keeper Boy Simmers heeft practisch 90 minuten onder hoge druk zijn doel moeten beschermen. Aan de doelpunten heeft hij beslist geen schuld, want het overwicht der Boys was zo groot, dat zij een voudig deden wat ze wilden. De narigheid begon al in de eerste mi nuut, toen een bal zo slap werd teruggespeeld, dat Simmers met veel moeite redding kon brengen. Even later weer zo'n stunt. Enfin, langzaam maar zeker werd de ME- VO-ploeg van de kaart geveegd, hoewel de spelers een compliment verdienen voor hun moedig stand houden. De achterlinie mag hier zeker genoemd worden, zij heeft vele malen redding gebracht. Om 3.35 uur laat scheidsrechter Wissel beginnen. De gastheren trekken vlot van leer, maar MEVO ontsnapt net aan een doelpunt. Tern. Boys beleeft ook een gevaar lijk ogenblik, maar door resoluut ingrijpen weet men daar erger te voorkomen. Duidelijk is al gewor den, dat de MEVO-achterhoede een zware wedstrijd tegemoet gaat. Na 8 minuten begint het feest. Een goed opgezette aanval wordt door Kraker (de midvoor) met een goed doelpunt besloten (1-0). Vrouwe Fortuna is MEVO nog even ter- wille als een gevaarlijke bal kan worden weggewerkt. Lang duurt deze goedgunstigheid niet, want T. B. loopt nu snel uit tot 5-0 (4 doel punten van Kraker, 1 v. d. Jonge). Dan is het pauze. Na de half-time hetzelfde beeld. Kraker weet nog 5 maal te doel punten en maakt dus het 10-tal vol. MEVO slaagt er niet in een tegen- puntje te maken, zodat deze ietwat trieste vertoning bij stralend zon- neweer in een enorme nederlaag resulteert. Volgende week moet MEVO naar Arnemuiden; laat men nu volledig gaan, voor zover mogelijk. De moed voor alles niet verliezen. De prijs voor huisbrandolie AMSTERDAM, 16-10. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt wordt met ingang van heden de prijsberekening voor de levering van huisbrandolie gewijzigd. Ons land was tot dusverre verdeeld in twee zones, waartussen een prijs verschil bestond van 20 cent per 100 liter in verband met de ver schillen in transportkosten. Dit ver schil houdt op te bestaan, zowel voor levering aan partikulieren als voor de industrie, openbare instel lingen e.d. Voor partikulieren in het gehele land bedraagt de prijs voor huis brandolie I van 16-10 af 12 gulden per honderd liter netto, en voor huisbrandolie II 11,20 gulden per honderd liter netto, onafhankelijk van woonplaats en tankgrootte. SCHIPHOL. Mevr. mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom en mr. B. W. van Houten, die een reis van twee weken door Amerika hebben ge maakt om te bevorderen dat het vonnis zal worden herzien, waarbij de 15-jarige negerjongen Preston Cobb tot de dood op de elektrische stoel is veroordeeld, zijn uit New York op Schiphol teruggekeerd. De 29o bewoners van Tristan da Cunha, het eiland dat door een vulkaan-eruptie is getroffen, zijn met het Nederlandse schip „Tsjisa- dane" in Kaapstad aangekomen. President Tsjombe van Katanga heeft de autoriteiten der V.N. in Katanga gewaarschuwd voor even tuele schendingen van de bestands overeenkomst tussen Katanga en de V.N., zo meldt het semi-officiële Belgische persbureau Inbel uit Eli- sabcthstad. Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Bi] pijn, griep ol „landerig" jeroel wrgT een enVel Uttel, dal II met plezier U» warklunl doen I Kokeri 20UbUlten 10.80. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HOOGEVEEN. De 31-jarige land- bouwer H. B. uit Alteveer is op de Stuifzandseweg tegen een autobus van de Dabo gebotst. Hij werd hierbij op slag gedood. B. was ge huwd en vader van vijf kinderen. BRUMMEN. Te Brummen zijn in het huwelijk getreden jonkvrouw Maria Theodora baronesse van Sytzema en jonkheer Frederik Ro bert Otto Groeninx van Zoelen uit Amersfoort. De burgemeester van Brummen, de heer R. W. Keiser voltrok het huwelijk in het ge meentehuis. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft het nieuwe Syrische bewind erkend. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. IJLST. De 15-jarige lyceist de J. uit Oudega (W.) is bij het passeren van een vrachtauto verongelukt. De jongen fietste achter een brom fietser aan, welke uitweek. De J. kwam te vallen en kwam in aan raking met de vrachtwagen. Hij was vrijwel op slag dood. WIJCHEN. De 52-jarige mevr. Chr. R.-H. te Wijchen (bij Nijme gen) is als gevolg van kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. VENLO. Te Baarlo (in de omge ving van Venlo) is de 73-jarige M. K. door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn echtgenote is in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis te Venlo overgebracht. DEN HAAG. In de strafgevan genis te Scheveningen hebben de oud-gevangenen en nabestaanden van gevangenen van het „Oranje Hotel" hun jaarlijkse herdenking gehouden. KOUDEKERK a/d RIJN. De 11- jarige J. F. uit Koudekerk a/d Rijn is in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen was met en kele vriendjes aan het spelen in een in aanbouw zijnde fabriek van de N.V. Latexfalt. Hij is van tame lijk grote hoogte naar beneden ge vallen en op een betonnen vloer terecht gekomen, waarna hij on middellijk overleed. Ingezonden mededeling Sclieepvaartberichten Alchiba, 14-10 te Beyrouth. Tegelberg, 15-10 te Mauriutius. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te 's-Gravenhage (wijkgem. 14): K. L. W. van der Maden, catecheet en hulpprediker aldaar. Beroepen te Bergen op Zoom: dr. H. Brouwer, Holwerd; te Wierden: A. van Brummelen, Schoonrewoerd Aangenomen het beroep van de classicale vergadering van Emmen als predikant voor het bedrijfsvor- mingswerk in Z.O. Drente: L. Lu- teijn aldaar; de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Nijme gen: J. Ribbink, Gendt (Betuwe). Ger. Kerken. Beroepbaar: H. Boswijk, 't Harde Beroepen te Ermelo (vac. J. van Herksen): H. van Rhijn, Leeuwar den; te Assen: I. Tammeling, Gro ningen. Aangenomen naar Roermond: P. Boonstra, Ameland, die bedankte voor Vinkeveen. Ger. Gemeenten Beroepen te Sint Catharines (On tario, Canada): H. van Gilst, Lisse. DAGEN OM NOOIT TE VERGETEN De Westhoek blijkt medio oktober nog mensen aan te trekken WESTHOEK, 14-10. Het milde najaarsweer heeft nog mensen ver lokt zich met het weekeinde du in waarts te begeven, een groot ver schil met verleden jaar, toen het aanmerkelijk kouder was en de re gen doorgaans het verblyf buiten onaangenaam, zo niet onmogelijk maakte. Maar dit weekeinde zag men bijvoorbeeld aan het einde van de Duinroosweg te Haamstede een echtpaar gemoedelijk „picknicken". Niet alleen dit gezin, maar ook vele anderen profiteerden van de fraaie herfstdagen. Het zijn de pensionhouders die hun reeds opgeschudde bedden voor 1962 nogmaals beslapen zien in het zelfde jaar, waarvan zij dachten dat de verdienste reeds afgelopen was. Daardoor liep men zondag op het strand niet alleen en als men een vreemdeling vraagt waarom hij hierheen komt in dit late na seizoen dan kunnen ze hier prak tisch geen antwoord op geven. Het weer en nog een paar centen over; dpze combinatie doet de kantoor man uit Rotterdam op 15 oktober 1961 nog in shirt en short over de stranden van Westenschouwen wandelen. De late strandlopers zijn nu ook weer niet zo groot in aantal dat van druk gesproken kan wor den, doch sommige pensions kon den nog voor drie weken verhuren. Als deze gasten drie weken mooi weer treffen dan kunnen de ei landbewoners hier ook van profite- FLITSEN UIT HET BUITENLAND CHICAGO. De „Chicago Sun Ti mes" meldde dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, er mee heeft ingestemd het door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, op gestelde plan voor het instellen van een midden-Europees gebied waar in zich geen kernwapens zouden mogen bevinden, te bestuderen. FRANKFORT. Honderden leden van de vereniging van dragers van het ridderkruis uit de tweede we reldoorlog hebben het afgelopen weekeinde in 't Westduitse plaatsje Bensheim een bijeenkomst gehou den. BERLIJN. De Oostberlijnse po litie heeft meer dan 250 schoten afgevuurd op een aantal Oostduit- se vluchtelingen die naar West- Berlijn hebben weten te ontsnap pen. IN'GLEWOOD. De capsule van d/-uVrijdag gelanceerde kunstmaan Discoverer 32 is zaterdagmiddag boven de Stille Oceaan opgevangen door een Amerikaans transport vliegtuig van het type C-130. MOSKOU. In een resolutie van het centrale partij comité, die door radio-Moskou is bekend gemaakt, wordt gezegd, dat negen miljoen nartijleden en 82 miljoen werkers het nieuwe partijprogram hebben besproken en goedgekeurd. BRIGHTON. De Britse premier, Harold Macmillan, heeft op de slui tingsdag van het conservatieve par tijcongres in Brighton een rede uit gesproken, waarin hij onder meer zei, dat de kwestie-Berlijn de eer ste werkelijke toetssteen kan wor den waaruit zou blijken of de Sow- jet-Unie ontspanning en een pauze wenst in de strijd tussen oost en west. Ik hoop, dat de Russen, in hun eigen belang, een dergelijke ontspanning willen en Berlijn zou dit kunnen bewijzen, aldus Mac millan. ren, want zaterdag was de eerste dag dat ze zich lieten stoven op het strand. De tijd van verbranden is voorbij, doch stoven is volgens kenners aangenamer. Des avonds moet er hier en daar wel eens een houtje in de kachel, doch dan zijn we nog voordeliger uit dan vorig jaar, toen een dag na Burghse „markt" in de avonduren Burgh een grote rookwolk geleek door de vele kachels die door het kille weer aangestoken werden. Het zijn verder toch ook de men sen die de bossen gekozen hebben om deze zondag door te brengen. Temidden van de door de lichte nevel gedoopte goudgele zonne stralen wandelden ze dan; nog zon der jas waarbij ze af en toen een blad van een zich in naderend win- tergewaad stekende loofboom dwarrelend op hun hoofden kregen hoofden die soms reeds voorzien waren van herfst kransen in de vorm van lange slierten herfstdra den, terwijl de trekvogels over hen heen naar het nog warmere zuiden vlogen. Het zijn dagen om nooit te vergeten. Ingezonden mededeling Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 16-10. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje f 9-10,50; IJselster f 8,75- 9,50; Meerlander f 10,50-12; Beve lander f 12-13. Voeraardappelen f 1,25-2,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 16-10. Officieuze noteringen per 100 kg.: Tarwe - matig aanbod - door sneekwaliteit op basis 17 pet. vocht tot f 31,05 per schip franco fabriek, tot f 30,80 per auto. Voedergranen: Maalgerst, vol gens monster f 24,50-26,50; Kippe- gers, volgens monster f 26,50-28; Rogge, volgens monster f 21,25- 22,25; Haver, volgens monster f 21- 24. Peulvruchten - franco Rotter dam: Groene erwten, op monster f 22,50-26, prima kwaliteiten tot f 29; Schokkers, op monster f 23-26 prima kwaliteiten tot f 30; Capu- cijners op monster tot f 36,50; Brui ne bonen, boerenschoon en droog, volgens monster f 55-62,50. Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 16-10. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn 331 dieren aangevoerd. De prijzen waren: Luxe paarden f 1100-1300; werk paarden f 900-1250; oude paarden f 800-1150; 3-jarige paarden f 900- 1150; 2-jarige paarden f 700-950; veulens f 300-600; hitten f 600-800. Slachtpaarden f 2-2,40 per kg. geslacht gewicht; jonge slachtpaar den f 2,40-2,70 per kg. geslacht gewicht. De handel was redelijk. De gebeurtenissen op Scliiphol DEN HAAG, 16-10. Naar verno men wordt is het lid der Tweede Kamer de heer M. Bakker (C.P.N.) voornemens in de vergadering der Kamer van woensdag aanstaande een interpellatie aan te vragen over de gebeurtenissen op Schiphol rond om mevrouw Golub en wat daarop is gevolgd. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Geslaagde avond Ned. Blinden Bond Jhr. Röell belichtte vrijdagavond in de wintei'kerk, tijdens zijn ope ningswoord als inleiding op de avond van de Ned, Blindenbond op de belangrijke rol die de vele Blin- den-organisaties hebben gespeeld bij de tot stand koming van de Ned. Blindenbond. Het kerkkoor ver- leende vei'volgens haar medewer king, door o.l.v. haar dirigent de heer J. Schouls een viertal liederen te zingen. Spreker op deze bijeenkomst was de heer Joh. v. d. Berge, blinde propagandist van de Ned. Blinden bond, die op vaak humoristische, nu en dan ook ontroerende wijze er in slaagde, de nodige belangstel ling te wekken voor de vele en fi nanciële moeilijkheden waarmee de bond te maken heeft. In de pauze werd thee gedron ken en de Braille-puzzle opgelost, waardoor een 10-tal aanwezigen een prijsje kregen. Het kerkkoor zong vervolgens weer een viertal nummers, waai'bij ze aan het slot de dank van de heer v. d. Berge verkregen. Het voorfilmpje toonde onze Ned. bloembollenteelt in kleuren, gezien door Amerikaanse cineasten. De hoofdfilm „De stoute schoenen" toont het leven van Paul van Leer, die zijn studentenloopbaan ziet af geknakt door plotselinge blind heid, hem overkomen door een auto-ongeluk. Ook hij weet zich later in de maatschappij weer vol ledig aan te passen. Tot slot sprak Jhr. Röell nog een algemeen dankwoord en de heer en mevr. v. d. Berge, die als filmope- ratrice fungeerde, een tot weer ziens. OOSTERLAND Giften in natura gevraagd voor „Kinderzorg" Evenals vorige jaren wordt weer een beroep gedaan op de landbou wers en tuiniers, nu de oogst van aardapelen, groenten, peulvruch ten, uien, bieten enz. weer aan de gang is, of reeds klaar, een kleine hoeveelheid van genoemde produk- tën te willen afstaan voor het grote huisgezin van de stichting „Kin derzorg" te Middelburg. Er is hier zoveel nodig om de eetgrage mon den der kinderen open te houden dat iedere hoeveelheid welkom is -en door de diakenen der Ned. Her vormde kerk alhier gaarne zal wor den opgehaald. Ingezonden mededeling FEUILLETON Robert betaalde en zag reeds een andere chauffeur op zich toekomen. „Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer?" Robert nam de jongeman, die een zeer intelligente indruk maak te, even op. Hij sprak uitstekend Frans, maar het accent verried een vreemdeling. „Bent u Rus" vroeg hij. „Jawel, meneer". „Aha - misschien kunt u mij dan wat wijzer maken. Ik zoek iemand die mij inlichtingen kan geven over een Russische jongedame, die drin gend mijn hulp nodig heeft". De chauffeur glimlachte. „Dat is niets ongewoons hier, meneer. Het gebeurt herhaaldelijk, dat men op die manier een mijner landgeno ten tracht op te sporen. Als u mij de naam zoudt willen noemen; niet onmogelijk, dat ik haar ken. Robert aarzelde. Èr zwierven zo veel Russen door Europa, die bij nadere kennismaking spionnen of geheime agenten" bleken te zijn. Hij moest de nodige voorzichtigheid in acht nemen, niet zozeer voor zich zelf dan wel voor Alexei en Lisa- weta. „Ik weet niet De jonge chauffeur scheen zijn gedachten te raden. „U behoeft niet bang te zijn, meneer. Mag ik mij even legitimeren?" Hij haalde een Franse pas uit zijn zak. Fedor Stolyn, luitenant bij het tweede garderegiment, las Robert „Als u mocht twijfelen, meneer, hier is mijn rijbewijs. U ziet, de door Marlise Kolling beide foto's gelijken sprekend op elkaar1". „Neemt u mij niet kwalijk, me neer Stolyn". „Uw wantrouwen is volkomen begrijpelijk, meneer. En nu - wie zoekt u, als ik vragen mag?" „Ik zoek een zekere Lisaweta von Bernekamp". „Lisaweta Michaelowna?" „Kent u die dame?" „Ja". Stolyn keek Eschberg plot seling vijandig aan. Op hetzelfde ogenblik begreep hij, wie hij voor zich had - de man, om wie Lisa weta hem had afgewezen. „Dan weet u dus ook, waar ik juffrouw von Bernekamp kan vin den? Doet u mij een genoegen én rijdt u er mij zo snel mogelijk heen. Ik zei u reeds, dat juffrouw von Bernekamp dringend mijn hulp no dig heeft". „Stapt u maar in!" Stolyn zat reeds aan het stuur cn gaf gas. Robert was te zeer in zijn eigen gedachten vei'diept om op te merken, hoe op korte afstand een andere taxi hem volgde waai'in de heer, die zich even tevoi'en ach ter de reclamezuil verborg, had plaats genomen. Helena Trubetzkoy wachtte van uur tot uur tevergeefs op een tele foontje van Stolyn. Die geschiede nis met Lisaweta wilde haar niet uit het hoofd. Zij voelde zich ner veus en onrustig, van werken kwam vandaag niets en daar na de drukte der laatste weken een pe riode van stilte was ingetr-eden, sloot zij het atelier reeds lang voor de gewone tijd. Lucilla en Ninette kwam dit zeer van pas. Zij hadden zich dit bezoek aan Lisaweta nu eenmaal in het hoofd gezet en nu moest het ook maar zo spoedig mogelijk gebeui'en. Nochtans klopte het hai't de bei de meisjes in de keel, toen zij de trap, die naar Lisaweta's kleine woning leidde, beklommen. Maar wat zij daarbinnen zagen, was nog veel erger dan zij zich hadden voorgesteld. Zij vonden Lisaweta vrijwel versteend", zoals Lucilla het uitdrukte. Er was geen woord uit haar te krijgen. Zij sprak niet, zij zweeg in alle talen en bleef zelfs op de drin gendste vragen het antwoord schul dig. Alle goed bedoelde pogingen der beide meisjes om haar te tx-oos- ten, of althans iets van de moei lijkheden, waaronder zij blijkbaar gebukt ging, te weten te komen, leden volkomen schipbreuk. Bo vendien scheen Lisaweta, naar zij konden constateren, reeds tot een besluit te zijn gekomen, waarvan zij zich zeker niet wenste te laten afbrengen. In het midden van de kamer stond een half gevulde kof fer; de particuliere eigendommen van Lisaweta, kleine snuisterijen, die vroeger het vrij sombere ver trek een wat gezelliger aanzien ge geven hadden, waren blijkbaar al ingepakt. De koffer leek een ver scheurend dier, dat het laatste restje behaaglijkheid weldra zou verslinden. „Kwel mij toch niet", smeekte Lisaweta, toen Ninette nog eens voor het laatst probeerde haar aan het praten te krijgen, „ik kan jullie immers niets vertellen!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5