DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overleg van westelijke mogendheden over kwestie-Berlijn wordt voortgezet Noordelijke doorvaart van Grevelingen wordt met kabelbaan gesloten Nederland heeft 4.000 kilometer aan dijk en kaden Café-] ruzie: man doodgestoken Plan voor Zuid-Vietnam DINSDAG 17 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19059 ZIERIKZEESCHEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110~2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Ambassadeurs vergaderen in Washington WASHINGTON, 16-10. Het over leg der ambassadeurs van de vier vvesteiyke mogendheden over de kwestie-Bertyn, zal worden voort gezet met zodanige versterkingen van de groep als de deelnemende landen elk voor zich wenselijk ach ten. Aldus heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, White, maandag op de dagelijkse perscon ferentie meegedeeld. Hij zei dat de ambassadeurs maandagmiddag opnieuw hebben vergaderd onder voorzitterschap van de onderminister voor Euro pese aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Kohier. De woordvoerder zei dat de be richten, volgens welke een bijeen komst in Londen tussen Engelse, Amerikaanse, Franse en Westduitse functionarissen definitief was over eengekomen, niet juist waren. „Het was slechts één van een aantal mo gelijkheden die door de groep am bassadeurs verleden week zijn be sproken". Het overleg tussen de ambassa deurs in Washington, dat nu reeds enige tijd geregeld wordt gehouden heeft ten doel de ontwikkelingen in de crisis om Berlijn te bespreken en te trachten een gemeenschappe lijk westelijk standpunt ten aan zien van verdere maatregelen hier bij te bereiken. De woordvoerder deelde mee dat de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Llewellyn Thompson, die de laatste week in Washington is geweest voor besprekingen met president Kennedy, deze week zal blijven om het overleg tussen de ambassadeurs bij te wonen. Eerder was bekendgemaakt dat Thompson op tijd naar Moskou zou terugke ren om de opening van het com munistische partijcongres bij te wonen. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter Dowling, die even eens voor overleg over de Berlijnse crisis in Washington is geweest, zou maandagavond of dinsdag naar de Westduitse hoofdstad terugke ren, aldus White. Twee overspanningen van elk 600 meter BRUINISSE, 16-10. Het staat nu wel vast dat de noordelijke door vaart van de Grevelingen zal wor den gesloten met behulp van een kabelbaan. Vorig jaar is men op dat idee gekomen en heeft men het gelanceerd, maar toen moesten de mogelijkheden en eventuele voordelen nog nader worden be studeerd. Het resultaat van deze studie is nu, dat men het experi ment wil wagen, omdat men naast de afsluiting met doorlaatcaissons nog wel een andere mogeliikheid achter de hand wil hebben. Het betekent beslist niet, dat men van de methode van de doorlaat caissons wil afstappen. Bij de af sluiting van het Veerse Gat en andere stroomgaten heeft de me thode met de doorlaatcaissons zijn doeltreffendheid bewezen. De nieu we manier van afsluiting, waarbij aan een kabelbaan hangende bak ken het voor de afsluiting te ge bruiken materiaal in het sluitgat zullen storten, is een experiment, dat men wil proberen, om eventu eel later (naast de andere methode) te worden toegepast. Het af te slui ten gedeelte van de Krammerplaat naar de Flakkeese wal is 1.200 me ter breed. Er komt een mast in het midden waaraan naast de begin en eindpunten de kabel wordt opge hangen. Men krijgt dan dus twee overspanningen van elk 600 meter. Eigenlijk is de nu te volgen me thode niet helemaal nieuw. Door het bouwen van een steiger boven bepaalde sluitgaten heeft men met behulp van kipkarren, die met rails naar het sluitgat werden toegere den, reeds meer dijkgaten gedicht. Wel nieuw is dat de manier van transport thans per kabelbaan gaat gebeuren, dus uit de lucht geheel los van de grond. In plaats van kipkarren zullen bakken gebruikt worden, die zich zullen openen bo ven de plaats die men daarvoor heeft bepaald. De afsluiting van de noordelijke Grevelingen is" in het voorjaar van 1963 gepland. De zuidelijke Greve lingen zal in het voorjaar 1962 wor den afgesloten. Russische raketproef MOSKOU, 16-10. In de Sowjet- Unie is zondag een meertrapsraket gelanceerd, die na een geslaagde vlucht op het 12.000 km. verder ge legen doel in de Stille oceaan is te rechtgekomen, aldus meldt het Sowjetpersagentschap Tass. Het was de zesde proef in de huidige serie. De proefnemingen zullen tot het einde van deze maand worden voortgezet. Vliegtuig van Hanunarskjoeld beschoten NEW YORK, 16-10. Het Ameri- kaanse blad „Newsweek" schrijft in kringen van de Verenigde Naties te hebben vernomen dat de leden van de commissie van onderzoek in Noord-Rhodesië over bewijzen beschikken dat het vliegtuig waar mee Hammarskjoeld is verongelukt is beschoten. Verscheidene Afrikaanse landen overwegen thans er met klem op aan te dringen, dat de zaak van Hammarskjoeld's dood uit de doe ken wordt gedaan, aldus „News week". Proces-Erhlinger begonnen KARLSRUHE, 16-10. Gisteren (maandag) is in Karlsruhe het pro ces begonnen tegen de voormalige oberführer van de S.S. Erich Erh- linger en drie van zijn voormalige ondergeschikten. Allen worden be schuldigd van moord of medeplich tigheid aan moord op meer dan tweeduizend Joden in Kowno, Dü- naburg en Rossitten. De drie an dere beklaagden zijn de voormalige leden van de S.S. Ludwig Hüttig, Hans Kraus en Siegfried Kulasch. Men schat de duur van het proces op twee maanden. Ehrlingen en Hüttig hebben maandag hun levensloop beschre ven. ARKA ontevreden over ambtenarensalarissen ARNHEM, 17-10. De voorzitter van de algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging, mr. G. A. A. M. Boot, heeft op het A.R.K.A.- congres dat dinsdag en woensdag in Arnhem gehouden wordt, zjjn ernstige ontevredenheid uitgespro ken over het regeringsbeleid met betrekking tot de bezoldiging van het overheidspersoneel. De A.R.K.A., zo zei hij, past er voor, ten aanzien van het toekom stig salarisbeleid per 1 januari 1962 dezelfde wegen te gaan die bij de eerste fase in de toepassing van de gedifferentieerde loonvorming voor het overheidspersoneel zijn gevolgd „Laat de gedifferentieerde loonvor ming voor het partikulier bedrijfs leven dan geslaagd heten, voor het overheidspersoneel moet zij een mislukking worden genoemd", zo zei hij. Als oorzaak hiervan noem de hij de door de regering gehan teerde befaamde en beruchte trend. STRIJD TEGEN DE ZEE ROTTERDAM, 16-10. „Eigenlijk zou men ook de Nieuwe Waterweg en de weg naar de Schelde moeten afsluiten. Rotterdam en Antwerpen zouden zeer goed door grote slui- zencomplexen bediend kunnen wor den", was maandagavond een op merking, waarmee prof. ir. J. T. Thysse, hoogleraar aan de techni sche hogeschool in Delft, schrik bracht aan zijn Rotterdams gehoor van leden van het koninklijk aard rijkskundig genootschap en 't Rot terdams natuurkundig genootschap Maar de hoogleraar stelde het weer onmiddellijk gerust door te verklaren dat dit punt zelfs niet ter sprake is gekomen in de Delta commissie. Nederland heeft vierduizend ki lometer aan dijk en kaden; de be schermende gordel tegen zeewater is zevenhonderd kilometer lang. Overal is een zeer hoge mate van veiligheid, alleen bij zeer extreme stormvloeden zou het kunnen ge beuren dat enkele dijken het niet kunnen houden. Maar de kans daar op is zo verschrikkelijk klein - een maal in de duizend jaar - dat het economisch onverantwoordelijk zou zijn de hoogte der dijk daarop af te stemmen. De storm van 1953 was de hoogste die men zich sedert eeu wen kon herinneren. Volgens prof. Thijsse zal Neder land in de komende drie a vier eeuwen niet meer dan vier centi meter dalen ten opzichte van de zeespiegel. Dit punt vormt dus geen probleem voor de dijkontwerpers. Prof. Thijsse verwacht dat de in poldering van het Deltagebied ge reed zal zijn voor het geprojecteerd tijdstip 1978. STIJGING VAN AANTAL CARAVAN-KAMPEERDERS Geen noemenswaardige vermeerdering van buitenlands bezoek DEN HAAG, 16-10. De A.N.V.V, de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, heeft aan de hand van een groot aantal steekproeven in de gehele toeristische sector getracht zich een beeld te vormen omtrent het toe ristenverkeer naar en in ons land in het afgelopen seizoen. Ten aanzien van het bezoek van buitenlanders is haar uit dit onder zo^: gebleken, dat hierin over het algemeen geen noemenswaardige vermeerdering ten opzichte van '60 optrad. Het bezoek van Amerika nen nam af, hetgeen vermoedelijk is toe te schrijven aan de politieke spanningen, aan een verhoogde voorkeur voor het doorbrengen van de vakantie in eigen land en aan het ontbreken van grote, spectacu laire evenementen in Europa. Op het buitenlands dagbezoek in het bijzonder hadden de ongunstige weersomstandigheden een nadelige invloed. Het binnenlands toerisme liet wat de meeste soorten accomoda- tie-verblijven betreft in het geheel genomen een stijging ten opzichte van vorig jaar zien. In het aantal tentkampeerders viel 'n teruggang te constateren. Daarentegen bleef de stijging van 't aantal caravankampeerders zich voortzetten. Het slechte weer verhinderde niet, dat het bezoek aan de kust zeer groot was. Voor het overige had het een verschui ving van de belangstelling van de openluchtrecreatie- en attraktie- bedrijven buiten de bevolkings centra naar de culturele instellin gen en de amusementsbedrijven in de steden tot gevolg. Het gebrek aan medewerking om De afdeling modellen van het bureau publici teit van de Britse ver- voerscommissie, heeft het hier getoonde model gebouwd van het Engel se eindpunt van de on der het Kanaal te bou wen spoorwegtunnels. Het station zou moeten komen tussen de hoofd spoorlijn van Londen naar Dover en rijksweg A 20, tussen beide ste den. Tussen beide spoor tunnels loopt een klei nere tunnel voor onder houdsploegen e.d. De duur van de rit tussen Londen en Parijs door de tunnels zou 4 uur en 20 minuten zijn. Het mo del is geheel op schaal. Alleen zal in werkelijk heid het station zes mijl van de uitgang van de tunnel liggen. tot de zo gewenste vakantiesprei ding te komen was oorzaak, dat in het voor- en naseizoen de bezetting van vele logiesbedrijven matig was. Nieuw gevonden voorwerp AMSTERDAM, 16-10. Inde rubriek gevonden voorwer pen is men bij de Amster damse politie reeds de meest vreemdsoortige goe deren tegengekomen, maar een televisietoestel was er nog nooit bij. De „primeur" daarvan komt toe aan de politie van het bureau War moesstraat, die maandag zo'n kijkapparaat als ge vonden voorwerp regis treerde. Het was opgevist uit het water van de Sin gel. Hoe het daar terecht is gekomen zou volgens de politie een verhaal apart kunnen zijn. Aan misdaad wordt niet gedacht. Eerder gaan de gedachten uit naar een familievete met de te levisie of het nog in goede staat verkerende toestel met 53 cm beeldbuis als in zet. Dat zal pas kunnen blijken als de „verliezer" zich meldt. DEN HAAG, 16-10. In een café in Den Haag is maandagavond een man doodgestoken na een korte ruzie met een mede-bezoeker. In een café op de hoek van de Veenkade en de Hemsterhuisstraat bevonden zich omstreeks half acht onder meer de 34-jarige heer J. C. J. en de 68-jarige heer J. N. Deze twee bezoekers raakten in gesprek. Er ontstond een korte woorden wisseling, waarbij N. een mes trok en J. in de hals stak. De halsslag ader werd geraakt en het slachtof fer bloedde in enkele ogenblikken dood. De dader vluchtte uit het café, doch werd door andere be zoekers nagezet en met behulp van omwonenden gegrepen en aan de politie overgegeven. Deze heeft de man ingesloten. Volgens de politie waren zowel J. als N. enigszins onder de invloed van sterke drank. Zij waren opper vlakkige kennissen en de steek partij schijnt geen diepere achter grond te hebben dan de woorden wisseling van het ogenblik. Anti-honger-actie DEN HAAG, 16-10. Z.K.H. prins Bernhard, algemeen voorzitter van de NOVIB, (Nederlandse organisa tie voor internationale bijstand) zal op maandag 23 oktober om onge veer 20.15 uur voor de televisie een opwekkend woord spreken ten behoeve van de najaarsinzameling voor de anti-honger-aktie, die in de week van 23-29 oktober zal ge houden worden. Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, zal de ze aktie op donderdag 19 oktober in het t.v.-journaal openen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie niet boos kan worden, is dwaas, wie het niet wordt is wijs. I Al zijn zijn zwierige baret en witte uniform van weleer verdwenen, toch is deze man nog wel herken baar als kapitein Henrique Galvao, de man die zich in het begin van dit jaar wereldvermaardheid heeft verworven, door zich op volle zee meester te maken van het Portu gese passagiersschip „Santa Maria" Humberto Delgado, leider van de Portugese oppositie in balling schap en groot vriend van Galvao, vertoeft op het ogenblik in Ma rokko. Hij zal in Tanger een co mité van actie vormen in verband met de komende verkiezingen in Portugal. Galvao, die we hier zien bij zijn aankomst op het vliegveld van Casablanca, heeft zich bij Delgado gevoegd. Hij zal zich belasten met de ontvangst van leden van de or ganisatie van Portugese ballingen in Brazilië. Bij oversteken gedood ZUIDLAREN, 16-10. Op weg naar de landbouwbeurs „De Zuidlaarder Markt" werd de 50-jarige heer J. Koopman, wethouder van Annen, bij het oversteken van de weg tus sen Annen en Zuidlaren door een achteropkomende auto gegrepen. De man was op slag dood. Hij was gehuwd. Opzettelijke dierenmishandeling BREDA, 16-10. De officier van justitie bij de rechtbank te Breda heeft een maand gevangenisstraf geëist tegen de landbouwer M. P. uit Nieuw Vossemeer wegens op zettelijke dierenmishandeling. Ver dachte werd ten laste gelegd een koe achter een trekker met land- bouwwagen gebonden te hebben en met een zodanige snelheid te heb ben gereden, dat de koe enkele malen kwam te vallen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. SAIGON, 17-10. Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten wer ken aan een programma dat be oogt de aktiviteit van pro-commu nistische guerillera's in te perken. Krachtens een overeenkomst tus sen president Kennedy en presi dent Ngo Dinh-Diem zal het pro gramma in anderhalf jaar worden uitgevoerd. Het maakt deel van een Amerikaans vijfjarenplan voor hulp aan Zuid-Vietnam. Het aantal kijkers en luisteraars DEN HAAG, 17-10. Volgens een mededeling van de P.T.T. bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen op 1 oktober 966.727 tegen 950.223 op 1 september. (Tot en met 16 oktober 979.533). In hetzelfde tijdvak daalde het aantal geregi streerde radio-ontvangtoestellen van 2.622.304 tot 2.602.002. Op 1 ok tober waren er 477.603 aansluitin gen op het draadomroepnet tegen 478.229 op 1 september. De Wereldbank heeft bekend gemaakt, dat zij India een lening tot het equivalent van vijftig mil joen dollar heeft verstrekt ten be hoeve van het ontwikkelingspro gramma van de Indiase spoorwe gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1