DRUM SHAi z.v.u. Laatste nieuws geniet van zo'n lekkere verse sigaret van Half zwaar - heel lekker! Kunstmaandorkest naar Zierikzee Op vrijdag 20 oktober a.s. speelt het Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes, voor de Z.V.U. in de Con certzaal. Als solist zal optreden de violist Jacques Holtman. Het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: Symfonie in D gr. t. KV 385 - „Haffner-symfonie", W. A. Mo zart (1756-1791): allegro con spi- rito; andante; menuetto; finale: presto. Concert voor viool en orkest g kl. t. op. 26, M. Bruch (1838-1920): vorspiel: allegro moderato; ada gio; finale: allegro energico. Pauze. Steppenskizze, A. Borodin (1834- 1887). Ouverture, nocturne en scherzo („Midzomernachtsdroom"), F. Mendelssohn-Bartholdy (1809- 1847). Ds. B. T. Mossel overleden (van 1901-1907 te Serooskerke) Vrijdagmiddag 13 oktober 1.1. vond op de begraafplaats Berg- schenhoek de begrafenis plaats van ds. B. T. Mossel, in leven emeritus predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk, die dinsdag 10 ok tober 1.1. op achtentachtig jarige leeftijd te 's-Gravenhage is over leden. Ds. Mossel werd in 1873 geboren. Nadat de heer Mossel in 1896 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland wastoegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 2 mei van het daaropvolgend jaar (1897) bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Sebaldeburen in de classis Gronin gen, waar hem ruim drie jaar later met ingang van 1 augustus 1900 vervroegd emeritaat werd verleend. Ruim een jaar later keerde ds. Mossel weer als dienstdoend pre dikant in de Nederlandse Her vormde Kerk terug en werd hij op 6 oktober 1901 bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeen te van Serooskerke op het eiland Schouwen-Duiveland. Deze, zijn tweede en laatste gemeente diende de thans overledene tot 1 juni 1907, toen hem om gezondheidsre den voor de tweede maal vervroegd emeritaat werd verleend. FLITSEN UIT HET BUITENLAND MOSKOU. Het Russische pers bureau Tass meldt uit Minsk, dat 13 mensen die in de oorlog met de Duitsers hadden geheuld, door een rechtbank in Minsk ter dood zijn veroordeeld. HONGKONG. Naar alhier uit goede bron wordt vernomen ver richt communistisch-China via handelsagenten alhier omvangrijke aankopen van levensmiddelen en granen. SAIGON. Volgens in Saigon ont vangen berichten zijn de laatste tien dagen ongeveer honderd men sen omgekomen als gevolg van een overstroming van de rivier de Me kong ten noorden van Saigon. On geveer 400 huizen werden door de overstroming weggespoeld. DJAKARTA. Het Indonesische parlement heeft met algemene stemmen het door. Nederland in de algemene vergadering der Verenig de Naties voorgebrachte voorstel tot internationalisatie van weste lijk Nieuw-Guinea verworpen. CANBERRA. De Australische re gering stelt een diepgaand onder zoek in naar aanleiding van be richten, dat zeventig zakken voor Israël bestemde post door Egypte in beslag zouden zijn genomen. HANNOVER. De Westduitse journalist Kurt Lichtenstein, die door de Oostduitse volkspolitie werd neergeschoten en ontvoerd, nadat hij de Oostduitse grens had overschreden om een gesprek te voeren met Oostduitse landarbei ders, is volgens in Hannover ont vangen berichten nog dezelfde mid dag aan zijn verwondingen over leden. BERLIJN. De Oostduitse pers maakt melding van massale ver plaatsingen van in het wild leven de hamsters. De hamsters trekken in groten getale op, waardoor het land hier en daar als door een le vend tapijt bedekt schijnt. Grote aantallen hamsters steken land- en autowegen over, waarbij vele van deze diertjes worden doodgereden. MARKTBERICHTEN Eierprtfzen V.E.C.E. In de periode van 9 oktober tot en met 14 oktober werden door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) de volgende eierprijzen uitbetaald: 63 gram en hoger f 1,95 per kg. 61 tot en met 62 gr. f 1,88; 59 tot en met 60 gr. f 1,78; 57 tot en met 58 gr. f 1,68; 55 tot en met 56 gr. f 1,58; 54 gr. f 1,50; 53 gr. f 1,45; 51 tot en met 52 gr. f 1,40; 50 gr. en daar beneden f 1,35. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk minder uitbetaald. Vonnis in Djakarta DJAKARTA, 16-10. - De gezag voerder en de eerste stuurman van de sleepboot „Noord-IIolland" zjjn maandag in Djakarta ieder tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank heeft inbeslag neming van de sleepboot gelast. ROME. In de necropolis van Cer- veteri ten noorden van Rome is een Etruskisch terracotta beeldje gevonden dat waarschijnlijk uit de tiende eeuw voor Christus dateert. DEN HAAG. Een storing in de elektriciteitsvoorziening strekt zich uit tot het gehele noorden. De sto ring wordt waarschijnlijk veroor zaakt door een mankement bij de koppeling met het Overijsselse net. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden wederopbouw- collecte bracht f 381,20 op. Financiën en Economie De economische toestand in de Verenigde Staten CHICAGO, 14-10. Dr. Walter Hel ler, voorzitter van de raad van economische adviseurs van presi dent Kennedy, heeft op een bijeen komst van het levensverzekerings bedrijf te Chicago verklaard, dat er thans een mogelijkheid als nooit tevoren aanwezig is voor een ge zonde expansie van de Amerikaan se economie zonder dat dit tot in flatie leidt. Hij zei, dat het bruto- nationale produkt in de laatste drie maanden van dit jaar zou toene men tot 540 miljard dollar op jaar basis en tegen het tweede kwartaal van het volgende jaar tot 565 a 570 miljard dollar op jaarbasis. in plastic tabakszak! KERKNIEUWS Bijeenkomst Jonge-kerkers in Burglise „Koebel" Ds. J. B. Assendorp keert zich tegen bewapening Voor de eerste maal in het win terseizoen had op vrijdag 12 okto ber het districtsbestuur der Jonge Kerk op Schouwen-Duiveland een avond voor de Jonge-Kerkers uit geschreven. De bijeenkomst, die vooral goed bezocht was door de leden uit Duiveland, werd gehou den in de grote zaal van de Koebel te Burgh. De voorzitter, de heer de Waay, opende de vergadering met Schrift lezing en heette de aanwezigen welkom. Tevens leidde hij de spre ker van de avond met een enkel woord in. Ds. J. B. Assendorp van Zierikzee had de niet eenvoudige opdracht zijn gehoor te bepalen bij het actuele vraagstuk der bewape ning. De inzet van zijn betoog was van getuigende aard. Spreker wil de niet spreken over anti-militai risme of pacifisme zonder meer, maar over christen-pacifisme. Im mers voor de christen-pacifist is de grond voor zijn pacifisme niet ge legen in humanistische of ideaalis- tische motieven, maar in de per soon van de Christus. In Christus is de vredeswil Gods bekend. Van uit het christelijk geloof valt er over de oorlog alleen te spreken als over het niet-door-God-gewil- de. Oorlog is in strijd met de ge openbaarde wil van God. Uitvoerig stond de spreker stil bij teksten en pericopen uit de bij bel, die nog al eens gebruikt worden als wapen tegen het pacifisme. Zo wel uit het Oude Testament als uit het Nieuwe Testament haalde ds. Assendorp een aantal plaatsen naar voren. Steeds wees hij daarbij met kracht op het centrale gegeven van de liefde, welke maatstaf dient te zijn bij al ons handelen. Zo wees hij er op, dat Romeinen 13 de over heid tekent als zwaarddragend, waarbij evenwel niet uit het oog verloren mag worden, dat het ge- MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 16-10. Aangevoerd 2009 dieren, w.o. 1218 koeien en ossen, 701 varkens, 90 schapen en lammeren. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,05-3,40, f 2,75-3,00, f 2,55- 2,70; varkens f 1,67-1,65-1,62; per stuk schapen f 120-100-90; lamme ren f 110-90-80.. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel traag, prijzen iets gedrukt, enkele extra vleeskoeien boven notering. Varkens: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen aanvankelijk iets boven notering, afloop met dalende prijzen, prima vleesvarkens boven notering, zwa re vleesvarkens f 1,54 en slacht- zeugen f 1,40-1,45 per k.g. Schapen en lammeren: aanvoer groter, han del willig, prijshoudend. hele stuk is ingeklemd tussen een herhaalde oproep tot betoning van de liefde. Ds. Assendorp besloot zijn inleiding met de woorden: „Luisterend naar het getuigenis van de bijbel beantwoord ik de vraag of wij ons moeten bewapenen met een volstrekt neen". Fasant in Bruse keuken BRUINISSE, 14-10. De ge- braden vogels vliegen in luilekkerland de lekkerbek ken in de mond, maar nu is het in Bruinisse zover gekomen dat levende vo gels op eigen initiatief de keuken 'en dus de braadpan invliegen. Uiteraard schrok mevrouw T. van den Berge- Hoogerheide aan de Prinses Wilhelminalaan vrijdag avond hevig toen zij glas gerinkel hoorde. Een grote fasant bleek dwars door de keukenruit te zijn gevlo gen. De ruit was verbrij zeld en de gewonde vogel lag voor het oprapen. Het is een raadsel hoe de vogel in de achtertuin terecht is kunnen komen, maar in ieder geval was er die dag gratis bout voor de buren' aan wie het wild werd af gestaan. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 24 oktober (8 uur) zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. Nieuw kantoor Waterleiding Maatschappij? In het directioneel verslag over het derde kwartaal 1961 van de N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen- Duiveland" wordt opgemerkt dat bestek en tekeningen gereed zijn gekomen voor een nieuw kantoor gebouw, met garage, werkplaats en magazijn. Voordat evenwel kan worden gebouwd - aldus het ver slag - zal nog heel veel geduld no dig zijn, welke opmerking impli ceert dat spoedige bouw nog niet te verwachten valt. De verkoop van kinderpost zegels en -briefkaarten heeft op de Chr. Nat. school alhier f 1816 op gebracht. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. ,De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt haar oktoberbij eenkomst op woens dag 18 oktober a.s. Als spreker hoopt op te treden de eerw. heer W. J. Sijthoff, herv. huiprediker te Acquoy, met als onderwerp „De protestantse leprozerie „Bethesda" in Suriname". Als toelichting zal een kleurenfilm worden vertoond. Ook belangstellende dames niet- leden zijn van harte welkom. Automobilist richtte schade aan Bij het verlaten van het Haven plein heeft een 20-jarige Duitse automobilist schade aangericht aan een eveneens op het plein gepar keerd staande auto. Hoewel de automobilist wist te vertrekken, werd door de politie het veer te Zijpe geblokkeerd. Bij het veer kon de automobilist worden aange houden en werd tegen hem proces verbaal opgemaakt. •BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven zal op vrijdag 20 oktober a.s. in openbare vergadering bijeenko men, des avonds 8 uur in. het Plaatsenhuis te Dreischor, ter be handeling der volgende agenda punten: vaststelling 13e wijziging der begroting 1960 van de voor malige gemeente Brouwershaven; vaststelling 3e wijziging der begro ting 1960 van de voormalige ge meente Noordgouwe; aanvraag ex art. 72 der L.O.-wet 1920 door de Vereniging tot Stichting en In standhouding van een School met de Bijbel te Brouwershaven; wijzi ging gemeenschappelijke regeling Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duivelandvaststelling verordening op de heffing en in vordering van Haven- en Kaaigel- den in de gemeente Brouwersha ven; wijziging gemeenschappelijke regeling inzake de oprichting van een schoolartsendienst in het dis- trikt Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland; vaststelling 8e wijziging der begroting 1961. OOSTERLAND De Zeeuwse collekte heeft al hier opgebracht de- mooie som van f 150,13, waarvoor de milde gevers (sters) en ijverige collektanten een dankwoord toekomt. Opbrengst collektes De busjescollekte, die voor de stichting „Valkenheide" te Maars- bergen alhier regelmatig wordt ge houden door enige collektantjes on der leiding van mevr. Bakker-Bal, heeft in het derde kwartaal van dit jaar opgebracht de som van f 49,67 en die voor de stichting „Kinder- zorg" te Middelburg, gehouden door een viertal collektantjes onder lei ding van mevr. van 't Hoff-van der Maas, de som van f 83,20. Op deze plaats een woord van dank voor deze mooie bedragen ten bate van de beide inrichtingen. Café-restaurant „Mondragon'' Bridge-drives De eerste drive wordt gehouden zaterdag 21 oktober. Behalve paren kunnen ook inschrijven personen die geen partner hebben. Voor de laatsten zal dan getracht worden combinaties te vormen. Aanmeldingen voor deze uiterlijk woensdag 17 oktober aan het adres: J. TH. BROUWER, Nieuwe Haven 57 (telefoon (01110) 2546). De Bridgecommissie - Zierikzee „SPORT DIE WAT OPLEVERT' Geslaagde eindles cursus bijenteelt voor gevorderden ZIERIKZEE, 14-10. In de koffie kamer van het „Huis van Nassau" alhier vond zaterdagmiddag een ge slaagde en goed bezochte eindles plaats van de door de vereniging van bijenhouders op Schouwen- Duiveland georgansieerde cursus voor gevorderden in de bijenteelt. De les werd bijgewoond door o.a. de heer J. Evers, leraar in alge mene dienst en plaatsvervanger van de Rijksbijentccltconsulcnt te Aalst en door de heer C. L. de Wilde, die de inspecteur van het landbouwonderwijs vertegenwoor digde. Beide heren werden door de voorzitter, de heer C. O. J. Hen- drikse, welkom geheten voor het bijwonen van deze les, als afslui ting van een geslaagde cursus. Deze eindles vond overigens in een unieke vorm plaats. De cursus leider, de heer A. J. van Willigen, liet na de gebruikelijke vragen te stellen, de leerlingen, waarvan ver schillende op al enigszins gevor derde leeftijd, vrijuit iets vertellen over een bepaald onderdeel van het interessante en altijd boeiende leven van de bijen. Uit wat naar voren werd gebracht bleek wel dat de deelnemers aan de cursus hun tijd goed hebben besteed en heel wat hebben opgestoken. Het was de heer De Wilde die dit met vreugde constateerde, toen de heer v. Willigen, om der wille van de tijd, een definitief eind aan deze eindles moest maken. Overigens hoopte de heer De Wilde dat deze laatste les niet zal betekenen dat nu ook de band met de docent zal worden verbroken, want in de bijenteelt raakt men nooit uitgestu deerd. In zijn woorden van dank betrok de heer De Wilde vooral de cursusleider en verder de Commis sie van Toezicht in de persoon van de heer Hendrikse en de heer Evers uit Aalst, die vervolgens met Bra bantse hartelijkheid overging tot uitreiking van de diploma's. De geslaagden voor deze cursus van gevorderden zijn: J. Fluijt, P. J. Flik weer t,.|yi. C. van der Schelde, A. Stins, C. v.d. Sluis, J. Vermunt, G. L. Heijboer, A. Matthijsse, H. Padmos en H. Heijboer-Kloet. Nadat ook de heer Van Willigen woorden van dank had gesproken bracht de heer C. v. d. Sluis als oudste van de cursisten dank aan het bestuur van de vereniging, de Z.L.M. en de heer Eveleens (voor het beschikbaar stellen van het schoolgebouw) ,de heer C. O. J. Hendrikse als voorzitter van de C. van T„ de heer Heijboer voor het beschikbaar stellen van zijn bijen stand voor de praktische lessen en de heer v. Willigen voor het weer op uitstekende wijze verzorgen van de cursus. De dank van de cursis ten bracht de heer v. d. Sluis mede tot uitdrukking in het overhandi gen aan de docent van een enve loppe met inhoud. Tot slot sprak de heer C. Fasol uit Renesse, bij ontstentenis van de heer C. A. Hartogh, namens de or ganiserende vereniging een slot woord, waarin ook hij woorden van dank sprak en de bijenteelt karak teriseerde „als een spor die wat op levert". Het zij nog gezegd dat de tra ditiegetrouw deze middag de dank woorden werden onderstreept met rijk gevulde potjes op Schouwen- Duiveland gewonnen honing. MARKTBERICHTEN Uicnvciling Steenbergen Veiling vrijdag 13 oktober jl. Grove f 12,50; middel f 15,27- 14,50; drielingen f 17,90; pickels f 21. Geveild werd plm. 30 ton. Scheepvaartberichten Alchiba, 14-10 te Beyrouth. Korenia (t.), 15-10 van Punta Car- don naar Rotterdam. Lelykerk, 16-10 van Abadan naar Khorramshar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3