z°% m m TWIN! jemre halve znfare! Straks weer vliegtuigen op vliegveld „Haamstede"? Gemeenteraad Zierikzee Bluswatervoorziening buiten bebouwde kom stuit op grote moeilijkheden Krediet gevraagd voor inrichting aula De agenda voor de dinsdag 24 oktober a.s. te houden gemeente raadsvergadering, telt een vijftien tal punten. Inzake de voorziening van blus water buiten de bebouwde kom, wijst het college van b. en w. op de zeer hoge kosten, die hiermede gemoeid zouden zijn. Mitsdien Ts het niet verantwoord deze kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De desbetreffende bewo ners zal op het ontbreken van bluswater worden gewezen en hen zal in overweging worden gegeven zelf voorzieningen te treffen. De heer M. Beije, Regenboogstraat 13 heeft een perceel, groot 26.72 are aan de gemeente te koop aangebo den. Voorgesteld wordt tot deze koop te besluiten, met het oog op het toekomstig saneringsplan. Eveneens wordt voorgesteld voor het bouwrijp maken van het bouw plan Malta een stuk grond over te nemen. In verband met de aftre ding van mr. F. Th. Dijckmeester als commissaris van de N.V. Brug- verbinding „Haringvliet" in 1962 stellen b. en w. de aftredende als no. 1 op de voordracht voor be noeming. Ter voorziening in de vakature door de heer W. J. Lan- gedijk, bevelen b. en w. aan: 1. P. R. M. van Sneppen, 2. M. A. Sweere. Voorgesteld wordt een subsidie van f 750 te verlenen aan de Z.V.U. voor het speelseizoen 1961-1962. Subsidie „Kunst en Eer" Met betrekking tot een subsidie aan de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" wordt voorgesteld het jaar lijks subsidie van f 750 te verho gen met 50 pet. van het schoolgeld, verschuldigd voor de leden, die een opleiding volgen aan de Zeeuwse Muziekschool. Reisje voor kameeldrijver Een kameeldrijver uit Ka- ratsji is zaterdag per vlieg tuig naar Washington ver trokken. Hij is tijdens een bezoek aan de Amerikaan se vice-president Lyndon Johnson aan Karatsji door deze uitgenodigd voor een bezoek aan de V.S. Tijdens zijn ajwezigheid zorgt de Amerikaanse ambassade voor het kameeldrijversge zin en de kameel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 13-jarige Pau- lus Schoonens uit Amsterdam heeft een val van 12 meter overleefd. Met inwendige kwetsuren is hij in het Weesperpleinziekenhuis opge nomen. De jongen moet het even wicht verloren hebben toen hij in de keuken van zijn ouderlijk huis in de Quellijnstraat door het raam Viel en van de derde etage op de straat tussen het glas terecht kwam. AMSTERDAM. Tijdens werk zaamheden aan een perceel in de Bilderdijkstraat te Amsterdam is de 62-jarige uitvoerder J. H. Beth door onbekende oorzaak van het dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op een vier meter lager ge legen betonnen vloer van een gang tussen twee percelen terecht. Hij Iferd ernstig gewond en is enige tijd later in het Wilhelminagast- huis overleden. ROTTERDAM. Het m.s. „Groote Beer" vertrekt op donderdag 19 oktober uit de Rotterdamse haven voor een lange reis - bijna twee maanden - naar Australië en Nieuw-Zeeland. Het schip zal 20 havens aandoen, waarvan sommige nog nooit in zijn routes zijn opge nomen. Op de heenreis o.a. Bey routh en op de terugweg het eiland Mauritius. ROTTERDAM. Een 12-jarige jongen uit Rotterdam, die geplaagd werd door een groep vriendjes, heeft een mes getrokken en een van hen in de rug gestoken. Ge lukkig liep het goed af: het 13- jarige slachtoffer werd niet ernstig gewond. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp houdende fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw. In dit wetsontwerp stelt de staatssecretaris van financiën in de eerste plaats voor een derde deel van de jaarlijkse arbeidsinkomsten van de werkende gehuwde vrouw, doch ten hoogste f 2.000 per jaar, belastingvrij te laten. ROTTERDAM. H.M. de Koningin zal een bijzonder geschenk worden aangeboden, een fraaie pop in de nationale klederdracht van Ceylon Vermoedelijk een zeer gewaardeer de aanwinst voor de poppenverza- meling van koningin Juliana. De pop is een geschenk van de 115 kinderen van de St. Josephschool voor blinden en doofstommen, die de zusters van Kortrijk in Colombo beheren. Voor het Verbouwingsfonds van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt een subsidie voorgesteld van f 50. Een ander voorstel heeft be trekking de kindertoelageregeling van de gemeente Zierikzee van toepassing te verklaren op de ge meenschappelijke regeling School- artsendienst. Tenslotte vragen b. en w. een krediet van f 2660 beschikbaar te stellen voor de nieuw ge bouwde aula op de algemene begraafplaats. De aanschaf is nodig van 70 stoe len, een lessenaar, een glas-in-lood -raam en enkele lichtarmaturen. In de dekking van de inrichtings kosten zal mede worden voorzien door de aanwending van de op brengst van de koopsommen van eigen graven. SPORT VOETBAL District Zuid I Zondagcompetitie 4e klasse: Burgh-NSV 2-3; Vos meer-Brouwershaven 6-0; Halste- ren-SC Gastel 5-2; De Schutters- Zierikzee 3-1; Kruisland-Cluzona 0-3; Nieuw Borgvliet-NVS 5-3. Afdeling Zeeland le klasse B: Zierikzee II-Burgh II 0-0; Dreischor-Renesse 3-0. 2e klasse C: Brouwershaven II- Dreischor II 1-1; Zonnemaire I-Re- nesse II 3-1 (gestaakt). Zaterdagcompetitie 4e klasse A: Tern. Boys-MEVO 10-0; Smerdiek-AZW 5-4; Nieuw- dorp-Dinteloord- 2-2; Spui-Chris- landia 1-1. Afdeling Zeeland le klasse: Veere-Bruse Boys 3-3 (o.p.v. Veere); SVD-Yerseke II 4-3; Wolfaartsdijk-Hoek 0-3; Kapelle- Middelburg V 1-3; VCK-AZVVV II 3-3. 2e klasse C: Duiveland-MEVO II 13-1; Brouwershaven III-Burgh III 6-1; WIK-Duiveland II 8-2. 3e klasse D: Zeemeeuwen-SK NWK 2-0; Bruse Boys II-WIK II 6-1; Zwaluwen-MEVO III 15-1. Junioren. Groep A V: Zierikzee A I-KloetingeA I 1-3. Groep B VII: Zierikzee B I-Renesse B I 3-0; Brouwershaven B I-Burgh B I 0-8; Bruse Boys B I-Dreischor B I 5-1. Groep B VIII: Zonnemaire B I- Zwaluwen '61 B I 2-1; Zierikzee B II-SKNWK B I 3-2; Burgh B II- Bruse Boys B II 2-1; WIK B I-Zie- rikzee B III 16-0. Zierikzee B I-Renesse B I 3-0 Renesse B I, dat niet in zijn sterkste opstelling speelde, liet een goede indruk achter. Het nu volle dige Zierikzee B 1 had de handen meer dan vol en mocht zich geluk kig prijzen reeds spoedig een 3-0 voorsprong te kunnen boeken via Visser, v. d. Hoek en de Hooge. De duinbewoners pasten zich aan het tempo aan, en vooral na de rust vergden hun open aanvallen uiter ste krachtsinspanning van de Zie- rikzee-verdediging, waarin doel man Stoel éénmaal een zeker schij nend doelpunt voorkwam. Enige goed besloten Zierikzee-aanvallen strandden op de onverschrokken doelman Simons. VOLLEYBAL „Kwiek"-dames eerste in tournooi te Nieuwerkerk Bij de deze week te Nieuwerkerk gehouden volleybalwedstrijden ble ken de Bruënaars voor de grote verrassing te zorgen door alle par tijen te winnen. Dat is deze dames het vorige seizoen nimmer gelukt en hieruit blijkt wel dat de Kwiek- dames goed getraind hebben in het afgelopen zomerseizoen al was dit fraaie resultaat zeker ook te dan ken aan een grote dosis geluk. Minder gelukkig waren de Platte landsvrouwen, die geen enkel puntje in de wacht wisten te sle pen. De uitslag was als volgt: Bruinisse-Plattelandsvrouwen 2-0 (15-8, 15-12); Kwiek Bruinisse- Sportclub Nieuwerkerk 2-0 (8-15, 15-8, 15-11); MEVO-Plattelands- vrouwen 2-0 (10-15, 15-13, 15-1); MEVO-Bruinisse 0-2 (16-14, 9-15, 13-15)Plattelandsvr.-Nieuwerkerk 0-2 (15-7, 10-15, 5-15); MEVO- Nieuwerkerk 0-2 (15-11, 11-15, 11 -15). Uitslag Bruinisse 6 punten, Nieu werkerk 4 punten, MEVO 2 pun ten, Plattelandsvrouwen 0 punten. De eerste wedstrijd in het heren- toernooi zal op 25 oktober worden gespeeld. Ir. P. A. v. d. Velde (Sehelphoekgat) directeur Delta-werken DEN HAAG, 13-10. De hoofdin genieur A van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, de heer P. A. van de Velde treedt sinds 1 augus tus op als hoofd van de directie Deltawerken-Noord van deze dienst in de rang van hoofdingenieur- directeur. De heer van de Velde werd op 22 november 1913 te Utrecht ge boren. Hjj studeerde voor civiel in genieur aan de Technische Hoge school te Delft. Op 1 november 1945 werd ir. van de Velde belast met de dagelijkse leiding van de afdeling dij ksver hogingen te Breda en op 1 juli 1948 werd hij benoemd tot hoofd ingenieur. Op 1 juni 1952 volgde overplaatsing naar de directie Zee land van de'Rijkswaterstaat, waai de heer van de Velde werd belast met de dienst in het arrondisse ment Terneuzen. Tijdens zijn de tachering bij het dijkherstel van Schouwen-Duiveland heeft de heer van de Velde zich zeer bijzonder onderscheiden bij de herstelwerk zaamheden aan het grootste stroomgat van de stormramp, nl. het sluitgat te Schelphoek op Schouwen-Duiveland. Op 1 september 1953 werd hij benoemd tot hoofdingenieur A ter standplaats Terneuzen, waarna op 1 oktober 1954 overplaatsing volg de naar de directie Benedenrivie ren van de Rijkswaterstaat met Den Haag als standplaats. Bij het formeren van de Deltadienst werd ir. van de Velde met ingang van 1 februari 1956 benoemd tot hoofd ingenieur A bij de directie Delta werken Noord. EEN VROLIJK BOLWERK Kinderfeest „De Hoofdpoort" te Zierikzee werd een succes De voorgenomen bijeenkomst over de kwestie-Berlijn van leiden de diplomaten van buitenlandse zaken uit Engeland, Frankrijk, west-Duitsland en de Verenigde Staten, die deze week in Londen gehouden zou worden, zal niet doorgaan omdat Frankrijk er op tegen is, zo hebben Amerikaanse functionarissen zondag in Washing ton gezegd. Zaterdagmiddag hebben de kin deren uit de buurt enorm genoten van een feest, dat door de buurt vereniging „De Hoofdpoort" op het Bolwerk werd georganiseerd. Een goede voorbereiding droeg er toe bij dat het traditioneel geworden feest op rolletjes liep. Het Bolwerk was vrolijk versierd en het gebeu ren van de dag werd omlijst door de opwekkende klanken van het draaiorgel „Neptunus". Bovendien was het uitzonderlijk fraai weer, zodat de jassen er nog bij uit moes ten. Een serie spelen werd door de jeugd beoefend, onder leiding van het bestuur der actieve vereniging, dat deze dag verschillende pluim pjes in ontvangst mocht nemen, Een spectaculair nummer was het ringsteken, waarbij de jeugd ge bruik maakte van een glijbaan, in het midden waarvan de te nemen ring was opgehangen. Ook mast- klimmen om prijzen trok de aan dacht en niet minder de hindernis- baan, die genomen moest worden na een buurtrace, die de jonge hartjes snel deed kloppen. Talrijke kinderen hadden zich geslaagd verkleed en het publiek „langs de lijn" genoot zichtbaar van al deze feestelijkheid. Fraai waren de prij zen die voor de kinderen beschik baar bleken, uiteraard de mooiste voor de winnaars en winnaressen van de verschillende wedstrijden; maar voor allen was er een troost prijs en aan gulle tractaties ont brak het niet. Hoogtepunt van het feest vormde het optreden van het bestuur, waarvan de leden zich uiterst fraai hadden uitgedost en de heren zich niet altijd strikt aan het geijkte patroon broek, over hemd en stropdas hadden gehou den. Rijkelijk was er met lippen stift gewerkt op mannengezichten, SPORT VOETBAL Zierikzee A I-Kloetingc A I 1-3 Zierikzee, dat niet elke week in dezelfde opstelling uitkomt, en nu in een zwakkere opstelling speelde als tegen Goes A I verloor in deze competitie voor het eerst en wel tegen Kloetinge, één van de best geplaatsten. Kloetinge nam al spoedig de lei ding. De voorhoede der rood-zwar- ten miste een afwerker der aan vallen, en voorts zat het enkele malen beslist niet mee, o.a. bij een schot tegen de paal. Na de rust wist Kloetinge beter van de kansen te profiteren en scoorde 2 maal (0-3), waarna Zie rikzee de eer redde (1-3), na eerst een strafschop gemist te hebben. De matrozen van de Franse Middellandse Zee-vloot mogen hun schepen niet meer verlaten, nadat honderden van hen vrijdag en za terdagavond strafexpedities tegen de nozems van Toulon hadden on dernomen. Als wraak voor de aan vallen op matrozen zagen tientallen nozems hun „uniform", een leren Jekker, in flarden scheuren. waardoorheen de baard al aardig kwam doorprikken, want de zon deed nog opvallend zijn best. Over vijven werd het feest besloten en werden de attributen snel opge ruimd. „De Hoofdpoort" heeft weer een prachtig feest achter de rug, mogelijk geworden door gelden uit de kas en een extra gift van de le den, die hun kroost op deze dag blij en gelukkig zagen. Premier Verwoerd heeft zater dag in een verkiezingsrede te Kim- berley verklaard, dat Zuid-Afrika niet de Verenigde Naties zal ver laten, maar „aan het wereldforum trouw zal blijven met alle kracht van een kleine natie die vasthoudt aan de vrijheid van spreken". Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag een brief van president Kennedy ontvangen, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse regering meegedeeld. De Bonds kanselier was „zeer tevreden over de inhoud". De woordvoerder wilde echter geen nadere bijzonderheden geven. h Zaterdagochtend zijn vijf Oost duitsers er in geslaagd over de grensversperring naar west-Berlijn te ontkomen, zo is door de West- berlijnse politie meegedeeld. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Winterprogramma Culturele Vereniging gereed Het bestuur der Culturele Ver eniging alhier, onder voorzitter schap van de vice-president de heer Jac. van der Maas Pz., in ver gadering bijeen, stelde het pro gramma samen voor het a.s. win terseizoen. Eerst werd met enige woorden herdacht de onlangs plot seling overleden voorzitter der ver eniging, de heer W. Bakker. Gewe zen werd op het vele dat de heer Bakker voor de vereniging heeft betekend. Zijn nagedachtenis zal dan ook ongetwijfeld door bestuur en leden in dankbare nagedachte nis worden gehouden. Besloten werd in het komende seizoen een viertal avonden te organiseren, twee voor en twee na de jaarwis seling. Op 26 okt. a.s. zal een film worden vertoond van het uitge breide bedrijf van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst. Op 28 nov. a.s. zal Willem van Iependaal een causerie komen houden over het onderwerp: „Volkstaal en volkshumor". In de tweede helft van januari zal worden getracht de bekende film „Fanfare" van Bert Haanstra op het doek te krijgen en in de eerste week van maart is aan een voordrachtkunstenaar gedacht. Zo zal er weer voor elk wat wils zijn op deze veelbelovende avon den. BRUINISSE Bazar muziekgezelschap „Nu met Hope" Ter verkrijging van de (hoog) no dige geldmiddelen organiseert het muziekgezelschap „Nu met Hope" te Bruinisse op donderdag 19, vrij dag 20 en zaterdag 21 oktober a.s. een bazar met talrijke attracties. In de 63 jaar van haar bestaan kende de vereniging tijden van grote bloei naast perioden waarin het gezelschap met moeite op de been gehouden kon worden. Ook in 1961-1961 had „Nu met Hope" een crisis te overwinnen, maar dank zij enkele trouwe leden - waarvan sommige al meer dan 40 jaar lid zijn - wist men de moeilijkheden te overwinnen. Een reeks van zomer avondconcerten in de afgelopen zo mer bewees wel dat het de ver eniging weer ernst is de zaken goed aan te pakken en dat de toekomst er opnieuw gunstig uitziet. Het is hiervoor echter in de eerste plaats wel noodzakelijk dat er verbete ring komt in de financiële positie en daarom is het te hopen dat de komende bazar een groot succes zal worden. Immers „Nu met Hope" verdient het, daar is men het te Bruinisse wel over eens. Sprake van luchtverbinding met Rotterdam WESTHOEK, 14-10. Volgens het „Algemeen Dagblad" heeft Sinbegs Luchtvaartbedrijf N.V. te Rotter dam van de minister van verkeer en waterstaat een concessie gekre gen voor vijf geregelde luchtver- bindingen in het binnenland, waar onder een dienst Rotterdam-Haam stede. Wij vernemen in verband met dit bericht van bevoegde zijde, dat er nog genoeg praktische moeilijk heden zijn, om zonder meer in de absolute juistheid van het bericht te kunnen geloven. Dé grote moei lijkheid is nl. de toestand van het vliegveld „Haamstede", dat feite lijk niet geschikt is voor toestellen van iets groter type. De startbaan schijnt niet geschikt te zijn en zou uit het veld moeten worden ver wijderd. Opbreken evenwel impli ceert de noodzaak van een op deze plaats nieuwe grasmat en er gaan jaren overheen voordat gras het goed doet op het dorre veld. Men deelt ons nog mede dat te Middelburg recentelijk besprekin gen zijn gevoerd over de hoedanig heden van het vliegveld en de eventuele noodzakelijkheid tot ver betering. Misschien dat de verleen de concessie er iets toe kan bijdra gen, dat het veld goed bruikbaar wordt gemaakt. Schouwen-Duive land zou er stellig geen bezwaar tegen hebben. Scheepvaartberichten Kelletia (t.), 13-10 van Liverpool naar Southampton. Pendrecht, 13-10 te Philadelphia. Philippia (t.), 14-10 van Suez naar Perzische Golf. DEN HAAG. Nu het wenselijk is gebleken de werkingsduur van de „Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen" opnieuw te verlen gen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp hiertoe ingediend. De werkingsduur van de noodwet, zo wordt voorgesteld, zal worden ver lengd tot 1 januari 1963. MANILLA. Een boot, met onder meer 33 scholieren aan boord, is op de onstuimige Phillippijnse rivier de Sabangan, die ongeveer 160 km. ten noorden van de hoofdstad Ma nilla stroomt, omgeslagen. Vijf jon gens worden vermist. Bewolkt Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan bewolkt met slechts en kele verspreid voorkomende buien; matige, af en toe vrij krachtige westelijke wind; over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43. Maan op 14.40, onder 23.44. Eerste kwartier: 17 okt. te 5.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 okt. 7.58 v.m. 20.42 n.m. BROUWERSHAVEN 17 okt. 7.33 v.m,. 20.06 n.m. Doodtij: 19 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde was het bijzonder fraai herfstweer. De nachten waren koud, maar door de dagelijkse gang in de temperatuur werden 's middags waarden boven de normale bereikt. Het hogedruk- gebied dat voor het zonnige en droge weer zorgde is intussen naar de Balkan weggetrokken en in om vang afgenomen. Verder naderde van de oceaan een nieuw hoge- drukgebied en dit leidde tot een weersverandering. De droge con tinentale lucht heeft plaats moeten maken voor vochtigere en zachte maritieme lucht. Deze wordt met westelijke winden aangevoerd. En kele zwakke fronten veroorzaken van tijd tot tijd bewolking maar de regen blijft beperkt tot enkele lichte buitjes. De mist die zich vormde werd door de wind verdre ven. Ingezonden mededeling N.V. Tabaksfabriek J. Gruno - N ij kerk DE NIEUWE WERELD 66. Over het zacht rimpelende water van het grote meer glijden twee kano's. Het geplons van de paddels is het enige geluid dat de vredige avondstilte verstoort. Dan stuurt Aram, die in de voorste kano zit, zijn bootje naar een der tientallen eilandjes, waarmee het meer bezaaid is. „Hier zullen we vannacht ons kamp maar op slaan", zegt hij tot Agua, als diens kano naast hem vastloopt op het oeverzand. De gewonde Indiaan slaat de ogen op als Agua en" Tim hem uit de boot tillen en naar een dichtbegroeide plek op het eilandje dragen. Tim scheurt lange repen van zijn hemd af en begint op deskundige wijze de gewonde schouder te verbinden. Inmiddels bouwen de anderen onder Arams leiding een primitieve hut van boomstammetjes en takken. Als de nacht daalt over het grote meer, liggen in de hut drie blanken en een Indiaan reeds in diepe slaap. Alleen Aram, met he musket in de handen, zit op de hoogste top van het eilandje, wakend over zijn vrienden en'de gewonde Indiaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2