DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oe Thant van Birma RUSLAND EN V.S. WORDEN HET EENS OVER NIEUWE V.N.-SECRETARIS-GENERAAL Wie „wij" zijn Franse troepen bedreven gruwelen in Bizerta BRAND! Sluit de gordijnen Werktuigkundige van ..Noord-Holland" vertelt ervaringen Ned. ambassadeur in Moskou terug in Nederland MAANDAG 16 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19058 ZIERlKMSOnNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. dij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Rest van de regeling „een cijferspelletje" NEW YORK, 15-10. De Ameri kaanse afgevaardigde b(j de Ver. Naties, Adlai Stevenson, heeft zon dag verklaard dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het eens z(jn over de benoeming van de af gevaardigde van Birma, Oe Thant, tot secretaris-generaal btf de Ver. Naties. Stevenson maakte dit bekend tij dens een wekelijkse televisie-uit zending getiteld „Adlai Stevenson- reports". Dit prQgramma was reeds vrijdag opgenomen. Stevenson zei dat Oe Thant „voor de Sowjet-Unie aanvaardbaar is en ten zeerste aanvaardbaar voor de Verenigde Staten. Stevenson herinnerde aan het Russische voorstel van een drie manschap. „Wij zijn nu blijkbaar bij een cijferspelletje aangeland. Dat wil zeggen, er zal één secreta ris-generaal komen. Ik kan wel zeggen dat wij het hierover eens zijn. Nu schijnen we in een dispuut gewikkeld hoeveel ondersecretaris sen hij zal krijgen en uit welke windstreken deze zullen komen. Wij hebben een enorme concessie gedaan alleen al met het toestaan van een gedachte aan een kabinet, om niet te spreken van een kabinet dat werkelijk wordt voorgeschre ven bij de aanstelling van een se cretaris, interim of fungerend se cretaris-generaal. Hij voegde er aan toe, dat hij met het woord „wij" niet alleen de Ver. Staten bedoelde. „De manier waar op de kranten er over schrijven is zodanig, dat het grotendeels een twistpunt tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie lijkt, en dat velen in de Verenigde Naties schij nen te menen, dat wij het eens moeten zijn, anders zou er niets ge daan kunnen worden. In feite heb ben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de afgelopen vijftien jaar op belangrijke punten bijna nooit overeenstemming bereikt. zodat we niet geloven dat absolute overeenstemming nodig is". Conclusie van commissie GENEVE, 13-10. Een commisise van onderzoek van de internatio nale commissie van juristen is tot de conclusie gekomen, dat Franse troepen in Bizerta zich aan gru weldaden hebben schuldig gemaakt en de Geneefse conventies hebben geschonden. De commissie komt dan tot de conclusie, dat Franse troepen tus sen 18 en 24 juli in Bizerta en om geving gevangenen hebben dood geschoten en dezen soms, hetzij voor of na hun dood, opzettelijk hebben verminkt. Hierdoor hebben zij de rechten van de mens ge schonden zoals deze zijn vastge legd in de universele verklaring over deze rechten. De commissie legt er de nadruk op dat zij er geen bewijzen voor heeft gevonden, dat de Franse mi litairen, die tot de normale bezet ting van Bizerta behoorden, recht streeks bij deze gruweldaden be trokken zijn geweest. Deze wreed heden zijn begaan door de para chutisten, die op en na 19 juli naar Bizerta zijn gebracht, aldus de commissie. NA VUURGEVECHT TUSSEN TWEE CUBAANSE BOTEN Amerikaanse kotter haalt 43 Cubaanse vluchtelingen op NASSAU, Bahama-eilanden, 15-10. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft zondag een groep van 43 Cubaanse vluchtelingen van het Westindische eilanden Cay Sal opgepikt, na een vuurgevecht tus sen twee Cubaanse vissersboten. Zondagmorgen snelde een poli- tie-eenheid uit Nassau naar het eiland nadat berichten waren ont vangen dat een Cubaanse kanon neerboot de Cubanen op het eiland had beschoten. Er werden in het gebied echter geen schepen aan getroffen. Later meldde de gouverneur van de Bahama-eilanden, sir Robert Stapleton, dat een Cubaanse vis sersboot kwam opdagen nadat twee andere Cubaanse schepen de vluch telingen zaterdag op Cay Sal aan land hadden gezet, en dat „enige schoten" werden gelost. Dit was Delftse studenten misdroegen zich DELFT, 15-10. De wijze, waarop vrijdagavond studenten van de R.K studentenvereniging „Sanctus Vir- gilius" te Delft na de inauguratie van haar kandidaatsleden, tegen de plaatselijke politie zijn opgetreden, heeft in Delft grote verontwaardi ging gewekt. Burgemeester D. de Loor, die een politierapport over het gebeurde heeft ontvangen, heeft - na overleg met de commissaris van politie - besloten de vereniging voorlopig geen toestemming meer te verlenen om naar buiten op te treden. Ver dere maatregelen zullen nog wor den getroffen. Vrijdagavond ontstond op de markt te Delft een studentenrel, waarbij de ter plaatse aanwezige politie-agenten het moesten ontgel den. Twee hunner werden met een brandende fakkel in de nek gesla gen. blijkbaar een vuurgevecht tussen twee Cubaanse vissersschepen. Er werden geen schoten in de richting van de kust gelost en niemand blijkt te zijn gewond. Geruchten dat een Cubaanse kanonneerboot er bij betrokken was zijn onge grond". De vluchtelingen zijn op verzoek van de autoriteiten door de kotter naar ..Florida gebracht. Toepasselijk slot van brandweerfeest: ROTTERDAM, 15-10. 'n Feest met een toepasselijk slot: juist op het moment dat de leden van het Rotterdamse vrijwillige brand weercorps - district 6 - zaterdag avond om even voor middernacht hun periodieke f eestbij eenkomst wilden besluiten, kwam de melding dat in hun rayon een vrij ernstige brand was uitgebroken. De heren konden dus onmiddellijk doorgaan naar hun „werk". Het vuur woedde in het St. Jo zef huis aan de Grondherendijk op de, linker Maasoever - een R.K. verenigingsgebouw voor jeugd- en gezinswerk. De jeugd had het ge bouw - een complex van geïmpro viseerde clublokaaltjes en smalle gangen - al om half elf verlaten, de staf was daarna nog ruim een uur bijeen gebleven, in een kamer tje, waar vermoedelijk enkele mi nuten later de brand is uitgebro ken. Toen de brandweer - nog in feeststemming - arriveerde, was het vuur al van de benedenverdie ping via een trappenhuis overge slagen naar de bovenetage. Die brandde in een kwartier geheel uit hoewel de vlammen direct waren bestreden met nevel-apparatuur en vijf gewone stralen. De verdieping op de begane grond kreeg vrij veel schade. Lucratieve baan MONNIKENDAM, 14-10. Sinds jaar en dag stond de 54-jarige mevr. M. K.-S. uit Monnikendam bekend als verloskundige en ge meentelijke vroedvrouw. Sinds bijna 30 jaar inde zij ook bij de gemeente trouw het haar als gemeentelijke vroedvrouw toekomende bedrag van 1.440 plus de daarbij komende vakantie toeslag en kinderbijslag, by elkaar ongeveer tweedui zend gulden. Totdateen lid van de gemeenteraad ontdekte dat de gemeente lijke vroedvrouw in de af gelopen twintig jaar geen enkele keer actief is opge treden. Hij diende bij de gemeenteraad een voorstel in om de vroedvrouw nu eindelijk maar eens (eervol) te ontslaan. En hij zei erbij, dat in voorkomende geval len de gemeente-arts zijn diensten zou kunnen verle nen. Bij de daarop volgen de stemming haalde zijn motie het net: zes voor, vijf tegen. Tot de vijf die tegen stemden behoorden twee wethouders. Hevige gevechten op West-Java DJAKARTA, 14-10. Op west-Java zijn Indonesische infanterie- en artillerie-eenheden, ondersteund door de luchtmacht, in zware ge vechten geraakt met troepen van de opstandige Daroel-Islambewe- ging. De Indonesische regering wil een definitief einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam, nu deze beweging het amnestie-aan bod van Soekarno, dat vijf oktober is verlopen, kennelijk van de hand heeft gewezen. De Daroel Islam, die de vestiging van een mohanv medaanse theocratische staat in Indonesië wenst, wordt door het Indonesische leger als het voor naamste vraagstuk beschouwd. Zweedse boot begeleidt vluchtelingen STOCKHOLM, 15-10. Een vaar- tuig van de Zweedse kustwacht zal een vissersboot, waarmee een Oost duits gezin donderdag naar Zwe den is uitgeweken, naar west- Duitsland begeleiden om er zeker van te zijn, dat het scheepje niet door de Oostduitsers wordt opge bracht. Het tijdstip van vertrek uit Zweden wordt geheim gehouden. De uitgewekenen zijn een 84-jarige visser met zoon, schoondochter en een nicht. Grote luchtmacht- oefening in de V.S. COLORADO SPRINGS, 15-10. Boven Noord-Amerika is van za terdag 18 uur tot zondag 06 uur een grote luchtmachtoefening ge houden, Het gehele civiele vlieg verkeer in de Verenigde Staten en Canada heeft in die uren stilgele gen. Een Amerikaanse B 52 straal- bommenwerper met acht man aan boord wordt vermist. Hij is ver moedelijk in zee gestort. Een gevecht in Oran ORAN, 14-10. Zes mohammeda nen, waarbij een jong meisje, zijn vrijdag in Oran om het leven ge komen tijdens gevechten tussen Europeanen en mohammedanen. Europese moeders raakten zwaai end met diverse stompe wapens in gevecht met stakende Algerijnse havenarbeiders. In een bloedige botsing tussen Algerijnen en poli tie is geschoten. Twee kneedbommen ontploften in de prefectuur van Oran op het moment dat Jean Morin, Frans al gemeen gedelegeerde in Algerië, binnen was. Zij veroorzaakten schade doch geen persoonlijk letsel Wij zijn moderne mensen, die meeleven met de gehele wereld wan neer wij het knopje van ons televisietoestel omdraaien. Een wereld van grensincidenten en van vliegende en confererende staatslieden om ze weer op te lossen, een wereld van atoomproeven en natuur rampen, van vreugde en verdriet, maar ook een wereld van schoon heid, van kunst, van menselijkheid, van het herkennen van de medemens, waar ook ter wereld. Mensen, die allen niets liever willen dan in vrede hun eigen leven leven. Het eigen leven, in de beslotenheid van het eigen huis, hoe klein of hoe groot ook. Be schut leven. Daarom, als de avond valt en u moe is van alle in drukken van de gehele dag van die wereld daarbuiten, sluit uw velours gordijnen. En al brengt de televisie die wereld dan wel licht weer in uw kamer, een blik op uw gordijnen zal u dat heer lijke gevoel van beslotenheid geven, waarin u uw eigen leven kunt leven. Vooral nu het barre jaargetijde voor de deur staat. Indonesië pikte sleepboot in Bevolking ginds nog zeer pro-Nederlands SCHIPHOL, 15-10. Volgens aar zelend gegeven commentaar van de tweede werktuigkundige, de heer P. Roos uit Den Haag, die zjjn ge vangen genomen kapitein en stuur man geen extra moeilijkheden wilde berokkenen, zou de zeesleepboot „Noord-Holland" van de N.V. Bu reau Wijsmuller thans de Indone sische vlag in top hebben. Het schip ligt nog steeds in de haven van Tandjong Priok. Reeds vóór het proces tegen de kapitein en de stuurman, dat zaterdag in Djakarta is begonnen, zou de naam van het schip zijn overgeverfd. De groep schepelingen werd - zo vertelde de heer Roos - overge bracht naar een bungalowpark. Aan dat bungalowpark heeft de beman ning niets dan prettige herinnerin gen. „Wij zijn er waarlijk uitzon derlijk goed behandeld", deelde de heer Roos mee, „en dat mag u ge rust in de krant zetten ook. We be schikten over een zwembad en wa ren beslist geen gevangenen, hoog stens gedwongen gasten. We kregen het lekkerste eten en konden be stellen wat we wilden. Ook moch ten we gaan en staan waar we wensten". De bevolking Geregeld was de groep dan ook naar Buitenzorg geweest. Op die tochtjes werd zij wel begeleid door een marinier, maar dat was niet ter bewaking, alleen ter bescherming. „Men kan nooit weten of er mis schien eens Indonesiërs zouden zijn die ons als Nederlanders zouden willen lastig vallen". Overigens had hij daar nooit iets van gemerkt, integendeel: hij had zelfs met nadruk deze uitspraak: „Van hoog tot laag is de bevolking er pro-Nederlands. Ze zien toch hoe slecht het nu gaat. Wij hebben er in die zestien dagen ontzaglijk veel vrienden gemaakt, niet alleen in de kampong, maar ook onder de intellectuelen". Ponomarenko is een echte Kozak SCHIPHOL, 14-10. Een grote ge spoten rieten mand meedragend, waarin z\jn huiskat de reis naar Nederland heeft gemaakt, is de Ne derlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, die door de Rus sische regering tot persona non grata is verklaard, zaterdagavond met een K.L.M.-ltfnvliegtuig uit Moskou op Schiphol aangekomen. Er wachtte hem daar een waar spervuur van blitslampen en even later van journalistieke vragen, die hij in restaurant „De wijde wereld" vlot beantwoordde. „Het is mij een raadsel waarom de Russische ambassadeur, Pono marenko, het nodig heeft gevonden om persoonlijk naar Schiphol te ko men, toen mevrouw Golub zou ver trekken", verklaarde mr. Helb. „Het zou normaler zijn geweest, dunkt mij, dat hij zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken had ge wend, wat hij vóór en na het inci dent ook steeds gedaan heeft". Mr. Helb kende de heer Pono marenko uit de tijd, toen beiden hun land in Nieuw-Delhi vertegen woordigden. In die tijd had zijn Russische collega hem verklaard, dat hij uit de Kuban stamde, waar de eigenlijke Kozakken vandaan komen. „Wij, Kuban Kozakken, zijn originele rovers", had de heer Po nomarenko destijds gezegd. „Daar om geloof ik, dat de heer Ponoma renko, al is hij dan nu op wat oudere leeftijd gekomen, nog altijd met grote dadendrang en energie bezield is", voegde mr. Helb er aan toe. „Hij vindt het prettig om aan het hoofd van de troepen de steppe te berijden, hoewel Schiphol geen Russische steppe is". Een beetje opgeblazen De Russische regering bestaat echter niet alleen uit Kozakken en dus verwachtte mr. Helb dat men zich daar wel zal gaan realiseren, dat de zaak op een andere manier had kunnen worden behandeld. De ambassadeur vroeg zich af „of het wel nodig was deze zaak zo ver schrikkelijk op te blazen". Wel zijn er dingen gebeurd, die volstrekt on toelaatbaar zijn, maar er zijn be langrijker zaken, zoals de interna tionale situatie. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Redeneren waar men moet i voelen is eigen aan kleine zie- J len. Kudde schapen sprong in ravijn Twee honden hebben op de Col du Noyer (1.664 meter hoog) in de Franse Alpen paniek veroorzaakt in een kudde schapen. Niet minder dan 750 dieren sprongen in een ze ventig meter diep ravijn. De mees te waren op slag dood. De dieren die nog leefden, waren zo zwaar gewond dat herstel onmogelijk was. Het zit niet pluis met Italiaanse zuivel ROME, 15-10. De mensen in Ro me en andere Italiaanse plaatsen hebben dit weekeinde in hun krant kunnen lezen, dat zij merendeels zwaar besmette zuivelprodukten gebruiken. Ook de in Rome zo ge liefde mineraalwateren zijn, als men een strenge hygiënische maat staf aanlegt, eigenlijk niet voor consumptie geschikt. Het instituut voor hygiëne van de universiteit van Rome heeft - al enige tijd geleden - op grote schaal op eigen initiatief in Rome melk, boter, kaas en mineraalwater on derzocht. Elders in Italië deden universiteiten hetzelfde. De belanghebbende industrieën zijn er een tijd lang in geslaagd de publikatie van de resultaten van het onderzoek tegen te houden. Dit weekeinde is de zaak echter in de pers gekomen. Jongen kreeg schot in been AMSTERDAM, 15-10. De 16-ja- rige los-arbeider A. R. uit Amster dam is in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een kogel uit een pistool nadat de jongeman een politieman in burger had neer geslagen. De jongen heeft in het rechterbeen een vleeswond opge lopen en werd ter verpleging opge nomen in het Binnengasthuis, Russen zeggen bezoeken aan Nederland af MOSKOU, 14-10. Sowjetrussische toeristen, die in oktober een be zoek aan Nederland zouden bren gen, hebben uit protest tegen „pro vocerende handelingen' van de Ne derlandse politie bij het vertrek van mevrouw Irina Aleksejeva (me vrouw Golub) hun voorgenomen bezoek aan dit land afgezegd, aldus heeft het Sowjetrussische persbu reau Tass zaterdag gemeld. De Russische bond van sportver enigingen en -organisaties heeft ge meld dat het bezoek, dat het voet balelftal van Leningrad in oktober aan Nederland zou brengen om de zelfde reden is afgelast. Eerste minister van Oeroendi vennoord OESOEMBOERA, 14-10. - Prins Louis Rwagasore, eerste minister van Oeroendi, is doodgeschoten. De prins, die met leden van zijn re gering en met enkele vrienden op het terras van het Tanganyaka- restaurant in Oesoemboera het di ner gebruikte, werd door een kogel in de keel getroffen. Hij was op slag dood. De dader wist te ontkomen. OVERLOON. Op de Britse mili taire begraafplaats te Overloon heeft, onder zeer grote belangstel ling, de jaarlijkse dodenherden king plaats gehad. Paul Ramadier, die premier van Frankrijk is geweest, is zaterdag avond op 72-jarige leeftijd te Ro- dez in Frankrijk overleden. Hij was al enige tijd ziek. Twee dagen ge leden verergerde zijn toestand en verloor hij het bewustzijn. Zijn twee zoons stonden aan zijn doods bed. Ramadier was een van de lei ders van de Franse socialisten. In Karlsruhe begint vandaag (maandag) het proces tegen de vroegere S.S. „Oberführer" Erich Ehrlinger en zeven van zijn vroe gere medewerkers, verdacht van moord of medeplichtigheid aan moord op meer dan 2.000 Joden. DEDEMSVAART. De 49-jarige A. Leunge uit Westerbork is veronge lukt ter hoogte van de buurtschap „De Pol" op de provinciale weg van Balkbrug naar Dedemsvaart. Toen een voor hem rijdende personen auto, bestuurd door mevrouw P. B. uit Den Hulst, plotseling linksaf- sloeg kwam de heer Leunge met zijn motorfiets met de auto in bot sing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1