Veefcless 121/2 jaar in „Mondragon Jjood will Gemeenteraad Westerschouwen wijzigt aantal straatnamen De uitspraak in het Eichmann-proces ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag u oktober mi No. isoss Ober-kellner H. G. van Veldhoven Doorzicht, oplettendheid, mensen kennis en vooral; afstand kunnen bewarenAls je over deze eigenschappen beschikt is het een prachtig vak waarin je nooit klaar geleerd komt, maar waarvan je wèl moet weten dat op een uurtje kyken er nu eenmaal niet by is Met kalmte en waardigheid ont hult ober-kellner H. G. van Veld hoven in deze woorden het geheim van zjjn ruim veertigjarige loop baan. Veertig jaren, waarvan de zer dagen een periode van twaalf en een half jaar in Zierikzee werd afgesloten. Of deze eigenschappen ook het hele simpele eieren-eten vormen van de altijd correcte en waar dige houding die de heer van Veldhoven bij zo velen bekend en bemind hebben gemaakt? Leer afstand bewaren - doe niet populair.en voor de rest het zwijgen er toe. Deze woor den tonen wel aan dat van Veld hoven niet alleen vergrijsd is in zijn moeilijke vak maar bovenal wijs geworden. En juist die wijsheid vormt het wezenlijke ge heim van zijn statige ei* correcte waardigheid, zoals het publiek hem immers heeft leren kennen en waarderen. „Het is de afstand die er zijn moet wat 't hem doet", zegt ober- kellner van Veldhoven. Het is deze houding van het personeel die het altijd wint van de naar het goedkope neigende populari teit die in een „late" sfeer soms wel even leuk kan zijn maar het vast niet langer houdt dan de (om in „late-vak"-termen te blijven) beruchte kater. Afstand bewaren, vriendelijk zijn en correct, nooit uit jezelf een praatje maken maar wachten tot de klant je aanspreekt. De klant, die het in de zaak altijd net iets beter moet hebben dan thuis. Veel hiervan is te leren maar toch - een mens moet met aanleg voor het vak geboren zijn. Daar helpt geen enkele, al is het nog zo'n beroemde, hotelschool aan. Voor het restau- rantwerk is de praktijk de beste leermeester al komt er uiteraard een grote dosis technische kennis bij kijken, want de kellner moet immers niet slechts de tong kun nen aanbevelen maar ook fileren en overigens tóch zeer goed op de hoogte zijn met de gerechten die de kok, voor van Veldhoven dus Jan Verhoeven van „Mondragon", in de keuken bereidt. Ober-kellner van Veldhoven heeft er twaalf en een half jaar „Mon dragon" opzitten, dat wil dus zeg gen even zoveel jaren als deze ge renommeerde Zierikzeese zaak nu bestaat. Van Veldhoven - er is geen klant in al die jaren geweest die hem ooit bij de voornaam noemde en dat is juist zoals hij zelf vindt dat het behoort - kwam in 1947 naar Zierikzee, na werkzaam te zijn geweest in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en een periode van 16 jaar in Enkhuizen. Na twee jaar te hebben gewerkt in hotel Van Oppen alhier trad hij op 17 maart 1949 in dienst van wijlen de heer G. L. van Toombergen, die op 15 juli van dat jaar het café-restau rant „Mondragon" - toen nog uit sluitend bovenzaal - opende. Met zijn eerste directeur had de heer van Veldhoven een rotsvast geloof in de toekomstmogelijkheden van de nieuwe zaak. De grondlegger van de zaak èn zijn rechterhand wanhoopten nooit, al waren die eerste jaren soms heel moeilijk. Acht jaar lang bleef de heer van Veldhoven als enige kellner in het Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHIUMRUBBERBEP met versterkte middensector j fabrieken Zevenbergen i IJSSELSTEIN. In IJsselstein is een verkeersongeluk gebeurd, als gevolg waarvan de vertegenwoor diger E. van S. uit Utrecht om het leven is gekomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode), restaurant werkzaam. Thans wordt hij geassisteerd door drie commies- en regelmatig verschijnende ambu lant-kellners. „Mondragon" k w a n tot bloei. Ondanks de moeilijke jaren - het is al gezegd - bleef de heer van Veldhoven altijd en voor iedereen dezelfde correcte per soonlijkheid. Een man van ver fijnde sfeer, waarin de gasten van het huis juist dat spoortje van aangeboren stijl en exclusi viteit herkennen waardoor zij allen ervaren het inderdaad net iets beter te hebben dan thuis. En dat „iets" maakt van Veldho ven tot een volgroeid meester in zijn vak. Een vak waarvoor je ge boren moet wórden omdat het geheim van de meester nu een maal nooit aan te leren valt, al beschikt men over nog zoveel doorzicht, mensenkennis en op lettendheid. DODELIJKE ONGELUKKEN WINSCHOTEN. Op de Kamper- weg bij Finsterwolde is de 54-ja- rige arbeider B. Bisschop uit Oude Pekela bij een verkeersongeval om het leven gekomen. NIJMEGEN. Op de weg door Jonkerbos in Nijmegen is een 13- jarige jongen F. Peereboom gegre pen door een hem achteropkomen de bestelauto. Hij is hierbij zo ern stig gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. SCHIEDAM. De 53-jarige schil der A. J. A. Stout uit Schiedam is om het leven gekomen bij een be drijfsongeval op de werf van de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg" te Schiedam. SCHIEDAM. De 49-jarige classi ficeerder J. J. Zuidwijk uit Den Haag is door nog onbekende oor zaak om het leven gekomen tijdens werkzaamheden in het ketelhuis van de N.V. Tankercleaning te Schiedam. Ingezonden mededeling Bij Rheumatisehe Fijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krnscben uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mi nerale zouten hebben zo'n aanspo rende werking op de bloedzuive rende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de ge wrichten en zo veroorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Ekster vindt trouwring Een doodgewone ekster heeft op het 6 ha. grote natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg dat nu verlaten ligt te wachten op de ko mende winter, een gouden trouwring gevonden. De vogel liet de ring uit zijn snavel vallen, toen hij in zijn speelse activiteiten met het in de zon blinkende „ding" werd gestoord door een oppasser uit het die renpark, die toevallig de grote zonneweide passeer de. De man raapte het kleinood op, waarin bleek te zijn gegraveerd „Wouter 26-12-1941". De ring ligt nu op het kantoor van Ouwe hands Dierenpark in af wachting van de komst van de eigenaar, vermoedelijk een vrouwelijke badgast van de afgelopen zomgr. SPORT DAMMEN Damclub Zierikzee Uitslagen jongste wedstrijd. W. Stoutjesdijk-J. P. Geleijnse .1-1; Jac. de Vrieze-J. C. Koster af gebroken; J. Kostense-A. Knuist 2-0; S. W. M. Dijkman-P. Coppool- se 0-2; Stoutjesdijk Jr.-J. Willemse 0-2; F. Harthoorn-J. Merle 2-0; H. Kouijzer-J. Huigens 2-0. PREDIKBEURTEN voor zondag 15 oktober Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10.30 uur zondagsschool, 2.30 uur ds. Don Serooskcrke: 9.30 uur ds. v. d. Ban (zondagsschool 11 uur). Burgh: 10 uur ds .Don (gezinsdienst). Haam stede: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds .van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 11 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Duvekot. Zonnemaire: 11 uur ds .Duvekot (H.D.). Noord- gouwe: 11 uur vicaris Keiling. Dreischor: 9.30 uur vic. Keiling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Westerhof. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 uur ds. Rijks, 6.30 uur ds. v. d. Sar. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. T. Poot, Drie bergen. Bruinisse: 10 uur ds .v. d. Sar, 5 uur ds. Rijks. St.-Philips- land: 9.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. P .Alblas. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee; 10 en 5 uur ds. Nagel- kerke, Overschie. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: Geen dienst. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. H. Offers, Sittard. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr .Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. A. Nagelkerke. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Visser, Zwijndrecht. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Ha verkamp. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds .v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Kleissen, schipperspred. Utrecht. Haamstede: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Kleissen. Nieu werkerk:" 10 en 3 uur ds. v. d. Klis (bed. H.A. en dankzegging). Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: Zaterdagavond 7 uur ds. T. Dorrestein, Opheusden. Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6 uur ds. T. Dorrestein. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Maandag 16 oktober, om half acht: ds. B. Toes, Kinderdijk. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad (oogstcollecte en bed. H.A.). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholicke Kerk Zierikzee: Eucharistie-vieringen op zondag te 7.15 en 10 uur, in de week te 7.15 en 8 u. Haamstede: Eucna- ristieviering om 9 uur. Nieuw gemeentewapen vastgesteld In de gemeenteraadsvergadering van Westerschouwen - zie ook ons nummer van gisteren - werd voorts besloten tot wijziging van een aantal straatnamen. Dit in verband met het feit dat na de gemeentelijke herindeling in de verschillende kernen dezelfde straatnamen voorkomen, wat ver warrend werkt. Zo zal de Burghseweg nu door lopen tot aan de weg naar het sportterrein. Het gedeelte tot sla gerij de Koning, dat thans Noord straat heet, wordt Kerkstraat. De straat rondom de kerk te Burgh heet in het vervolg „Brink". De naam Kloosterweg te Burgh wordt genoemd naar het voormalige klooster „Leliëndaleweg". De Zand straat te Burgh krijgt ook een an dere naam. De weg vanaf de Hoge- weg over het oude Westenschou- wen tot de Lageweg: Westen- schouwseweg. De naam Renesse- weg wordt Vroonweg,. doorlopend tot Renesse. De naam Serooskerk- seweg vanaf de hoek Hogezoom Haamstede doortrekken tot de grens van de gemeente Midden- schouwen nabij Hoosjesweg .De Smalweg zal dezelfde naam hou den, of zoals op de kaart van het waterschap te noemen: Omloops- weg .De benaming Stoofweg van de kom Renesse laten doorlopen tot splitsing provinciale weg Haamstede-Serooskerke. Ook de weggetjes bij de vuurtoren naar de woningen van dr. Motmans en mr. van Houten krijgen een naam: Zeesterweegje en Zeepaardjes- weegje .Verder komen een aantal nieuwe wegen in de uitbreidings plannen waarover we later de na men zullen geven. De raad heeft geen bezwaar met het aangaan van een vaste geld lening bij de Bank voor Ned. Ge meenten groot f 600.000,- tegen 4V4 Dit bedrag is bestemd voor bouw bejaardenwoningen in Re nesse, 4 Woningwetwoningen in Haamstede, bouwrijp maken van gronden en de riolering. Bij de verder voorkomende za ken dankt de burgemeester, ook namens zijn echtgenote, voor de bijzondere raadsvergadering en de receptie met de daaraan verbonden geschenken op 29 aug .j.l. Gemeentewapen vastgesteld Het verheugt de voorzitter te kunnen mededelen, dat het inge diende gemeentewapen door de Hoge Raad van Adel is vastgesteld Het is een samenstel van de 5 wa pens van de kernen met de kroon over,-het geheel. Fraaie kleuren maken het een bijzonder fraai wa pen. De voorzitter brengt dank aan de samensteller van het wapen, oud-adj. der Rijkspolitie A. Kou wen te Renesse. De voorzitter dankt vervolgens namens de raad de verenigingen N.F.O. en Pomona, door welks toe doen de zilveren appel en de f 1000,- als dorpsprijs weer naar Haamstede kwamen. B. en w. besloten verder de vrije zaterdag in te voeren. Tot nu toe geschiedde dit om de 14 dagen. Volgend jaar juni zal dit herzien worden. De werktijden lopen nu van 8.30-5.30 uur. Volgende week zal alhier de doorlichting plaats hebben. De voorzitter vestigt dan de aandacht op een Ie houden B.B.-avond, waarop het hoofd van de B.B., de heer de Boer, zal spreken. Er komt een avond in Haamstede en een in Renesse. De voorzitter deelt dan mede, dat er nieuwe uitbreidingsplannen ge maakt moeten worden. Deze moe ten gereed zijn eind 1962 en de kosten zullen rond de f 20.000 be dragen. De rondvraag Schriftelijk diende de heer Hen- drikse een aantal vragen in, o.a. over de bergplaats van het materi aal te Noordwelle, die volgens hem veel te klein is. Op een volgende vraag zegt de voorzitter, dat een nieuwe Kampeerverordening in de maak is. De heer Hendrikse wijst op de mistoestanden in huur en verhuur van gemeente-zomerwo ningen. Ook vindt de heer Hen drikse de gemeente-werklieden in verschillende kernen te klein in aantal. Het onderhoud gaat ach teruit. De voorzitter zegt dat G.S. reeds heeft gewezen op te veel personeel. Wethouder Vis geeft hier een toe lichting op. Op vragen van de heer Goossens zegt de voorzitter, dat de kwestie van het wachthuisje voor de bus in Renesse nog niet op te lossen is en dat de waarborgsommen voor de huurwoningen in alle kernen gelijk getrokken zullen worden. Ook wijst de heer Goossens op enkele slechte weggedeeltes bij het Watergat. Op een vraag van de heer Pad mos over de Jan van Renesseweg zegt de voorzitter, dat er nieuwe plannen zijn ingediend. De heer van Nieuwenhuijze ziet gaarne oude rioleringen opgestopt Ingezonden mededeling POTTER'S „LINIA MINTHOLPIUiTS Teden hoest en Keelpijn Uitwerking frappan»-— 'in verband met rattentoename. De heer Geluk stelt een vraag over mogelijke inzage van de raadsstukken. Tot slot vraagt de heer den Boer de aandacht voor de paadjes tus sen de graven op de nieuwe be graafplaats. Hij zou gaarne hier wat grint over zien gestrooid in verband met het moeilijk bezoeken der graven. Tevens vraagt hij mo gelijke subsidie van Staatsbosbe heer voor beplanting Oostenrijks Dorp. Ingezonden mededeling Zl€!3\KZ€S f JERUZALEM, 12-10. De uitspraak van de rechtbank van Jeruzalem in het tegen de voormalige luite nant-kolonel van de S.S. Adolf Eichmann gevoerde proces wordt eerst in de eerste helft van decem ber verwacht, hetgeen een maand later is dan aanvankelijk werd voorzien. De drie rechters moeten 1.500 door de openbare aanklager inge diende stukken doorworstelen. Zij konden hier eerst na de vijftiende augustus, de dag, waarop voor het laatst zitting werd gehouden, mee beginnen. HAARLEM. De vereniging „Si- mavi" (medische hulp in de tropen voor alle gezindten) heeft een poli kliniekboot verscheept naar Nieuw Guinea, voor medisch werk in de kuststreek van Merauke. C.F.A. - ZIERIKZEE Kleurenfilm Dertien ezels De Chr. Film Actie vertoont za terdagavond in het Herv. Vereni gingsgebouw de prachtige kleuren film „Dertien ezels". Hoofdpersoon in deze film is de globetrotter Don Chaussee, die alle werelddelen als zijn broekzak kent. Hij is een bon vivant, die de we reld graag van de zonnige kant be kijkt. Zijn vrouw is heel anders. Zij leidt een tehuis voor kinderen die door hun ouders verlaten zijn en doet dat met strakke tucht en strenge hand. De kinderen hebben het niet gemakkelijk, want het op gestelde werkschema laat weinig vrije tijd toe. Als Don Chaussee na jarenlange afwezigheid weer bij zijn vrouw terugkomt, vreest zij dat hij de orde in het huis geheel zal versto ren. Don Chaussee, die van nature van gezelligheid houdt, ziet geen brood in de strenge tucht van zijn vrouw. Hij vindt dat de kinderen er recht op hebben van tijd tot tijd plezier te maken en hij meent daar ook iets aan te moeten doen. In de herberg van het dorp vertelt hij aan de daar aanwezige notabelen over zijn reizen door Amerika en hij weet ze zover te krijgen dat ze schrijlings op hun stoel gezeten met rode zakdoeken voor de mond een groep comboys voorstellen die achtervolgd worden. De dan bin nenkomende onderwijzer weet niet meer waar hij aan toe is. Op dat moment breken dertien ezels uit een goederenwagon. Na een in spannende jacht besluit Don Chaussee de ezels mee te nemen naar het jeugdhuis, waar hij door de kinderen met gejuich wordt ontvangen. Dan beginnen de ver wikkelingen pas goed. Na een onderbreking van een week, (een weekje rust kan mis schien geen kwaad gelet op het fraaie najaarsweer), starten wij weer met een nieuwe reeks puz zels in onze rubriek, waarvan de eerste hieronder afgedrukt. Horizontaal: 2. groep leerlingen, 5. luizenei, 9. feestdos, 10. scherp van een zwaard, 12. toespraak, 13. jongensnaam, 14. bid (Lat.), 15. deel v. Sumatra, 17. Frans lidwoord, 19. Chinese maat, 20. poel, 23. eens (oud), 24. organisme tot waarne ming, 28. evenwichtig, 32. bijwoord 34. reeds, 35. sportterm, 37. voor zetsel, 38. zangnoot, 39. landbouw werktuig, 40. klaar, 41. de somma van, 42. bevestiging, 43. voorzetsel, 44. naaml. vennootschap (Fr. afk.), 45. jongensnaam, 47. voegwoord, 49. windrichting (afk.), 51. cijferen, 54. vroeger, 57. geen keer, 58. ka rakter, 61. pers. voornaamw., 62. maanstand (afk.), 63. Romeinse keizer, 65. vreemde munt, 67. kran tenjongen, 68. uiteinde de aardas, 69. limonade, 72. jongensnaam, 73 meerplaats, 74. plaats in Friesland. Verticaal: 1. edelknaap, 2. chemi sche stof, 3. plant, 4. te zijner plaats (Lat. afk.), 5. de onbekende (afk.), 6. zelfzuchtige, 7. schop, 8. oude literatuur, 11. pers. voornm., 15. aanw. voornw., 16. touw, 18. dus (Lat.), 19. truc, 21. werkschuw, 22. muziekteken, 25. meisjesnaam, 26. zoals de akten getugien (Lat. afk.), 27. gewapende ruiter, 29. niet die, 30. uitroep, 31. herkauwer, 36. Frans lidwoord, 43. meisjesnaam, 44. sele nium (afk.), 45. uitheems zoogdier, 46. onbesmeurd, 48. deel v.d. bijbel (afk.), 50. Europese hoofdstad, 52. mandje, 53. griezel, 55. dag, 56. dunne, 59. uitheemse plant, 60. wa pen, 63. vrucht, 64. groot stuk steen 66. Frans pers. voornw., 70. als eer der (afk.), 71. pers. voornw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5