UICTAD geeft plezier nia 1 UJM. VOOR JAREN Zierikzees' „draogerie" - hete lucht, klavers, waterdamp MUIS STAD EN PROVINCIE Ingezonden mededeling Dr. J. T. Barendregt (vroeger te Nieuwerkerk) schreef psychologisch studiewerk Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 okt. 15 okt. 16 okt. 6.09 v.m. 6.39 v.m. 7.15 n.m. 18.18 n.m. 18.56 n.m. 19.42 n.m. 17.35 n.m. 18.15 n.m. 19.02 n.m. BROUWERSHAVEN 14 okt. 5.21 v.m. 15 okt. 5.57 v.n?r.„ 16 okt. 6.42 v.m. Doodtij: 19 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt geheel beheerst door een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het cen trum vanmorgen dicht ten noorden van de Waddeneilanden lag. Tij dens de heldere, vrijwel windstille nacht, die hiervan het gevolg was, daalde de temperatuur op sommige plaatsen tot 3 graden. Een depressie op het midden van de oceaan vult op en beweegt nu in de richting van IJsland. Een an dere depressie verlaat de kust van Labrador en trekt de oceaan op. Geen van beide zal het weer in west-Europa gaan beïnvloeden. Er komt in onze omgeving dientenge volge weinig verandering in de weerssituatie. Het rustige en over wegend zonnige weer met koude nachten duurt voort. Scheepvaartberichten Ampenan, 13-10 te Chicago. Esso Nederland (t.), 12-10 van Rot terdam naar Aruba. Philippia (t.), 12-10 te Port Said. De muis kan het nooit bevroed hebben wat hij teweeg zou bren gen, door het eenvoudige feit van zijn aanwezig zijnin de oven, een huisoventje wel te verstaan, dat de muis wel een aardige ver blijfplaats leek en het ook was. Mevrouw vond de muis toen zij het oventje voor hernieuwd ge bruik opende. O, maar vrouwen zijn dapper. Ze kunnen alles door staan en zijn op het punt van pijn- lijden de heren der schepping ver de baas, maar er moet geen muis door de kamer hippen of nog veel minder in een oventje zitten, want dan slaakt mevrouw gillen, die de buren vier huizen verder angstig naar het raam doen snellen. De ovendeur werd met een knal dicht gesmeten en mevrouw holde naar de telefoon en zond een S.O.S. naar haar man, die kort nadien arri veerde. Gewapend met een pook ging pa op muizenjacht. Hij opende behoedzaam het deurtje, zag niets, maar roefelde veiligheidshalve toch maar met zijn vuurijzer in het in terieur. „Niets te zien vrouw", sprak de goede man, die zich daarop verwij derde. Eenmaal weer alleen tegenover het muizengevaar geplaatst, be dacht mevrouw dat felle hitte het ondier wel zou kunnen verjagen en ze stookte de oven op een wijze, zoals eenmaal Nebukadnezar in het dal Dura zijn ondergeschikten moet hebben bevolen. Na dit uitbranden zou de cake dan wel de oven in kunnen, maar mevrouw was nog niet tevreden gesteld en belde ijlings de installateur, een deskun dig ovenman, die snel reageerde op de telefonische oproep. De oven man gluurde behoedzaam in het oventje, maar zag niets en hij heeft toen mevrouw plechtig verzekerd, dat de muis een goed heenkomen moet hebben gezocht of reeds lang moest zijn gesneuveld. Eerst toen is de cake de oven in gegaan. Inderdaad, vrouwen zijn toch anders. Ze blijven het hoofd koel houden als er grote gevaren dreigen. Alleen als ze schrikken gillen z6, maar dat is zelden een teken van angst. Die komt eerst als men bij hen met spinnen of muizen aan boord komt. Dan is het vrouwelijk gemoed geschokt, is de oven onbruikbaar en moet het mannendom er toch nog aan te pas komen. Zo nu en dan een trippelend muisje dóór de kamer, kan de heren intussen wel wat geschon den superioriteitsgevoel terug ge ven. Dat is dan de lichtzijde! EILANDMAN. By de uitgeverij Mouton Co. te Den Haag-Parijs verscheen de zer dagen „Research in Psycho- diagnostics" van de hand van dr. J. T. Barendregt, geboren te Nieu werkerk en oud-leerling van de toenmalige R.H.B.S. te Zierikzee. Voor dr. Barendregt betekent dit een mijlpaal in zijn wetenschappe lijke loopbaan, temeer daar hij vandaag precies zeven jaar gele den, op 13 oktober 1954, de graad va ndoctor in de wis- en natuur kunde aan de universiteit van Am sterdam behaalde, op een acade misch proefschrift „De hypothese der psychosomatische specificiteit getoetst aan de Rorschach-reacties van patiënten lijdende aan asthma- Ingezondcn bronchiale". Bekendheid als psy choloog verkreeg dr. Barendregt vooral door zijn wetenschappelijke arbeid in de Psychosomatic Rese arch Unit van professor dr. J. Groen. Momenteel is dr. Baren dregt verbonden als research-psy- choloog aan de afdeling psychiatry en neurologie van het Wilhelmina- hospitaal in de hoofdstad en de stedelijke universiteit. „Research in Psychodiagnostics" is het eerste deel van een nieuwe serie uitgaven psychologische stu dies waarin speciale aandacht be steed wordt aan de nieuwe onder zoekingsmethoden in de heden daagse psychologie. Het werk van dr. Barendregt verscheen in de En gelse taal. Aanhoudend droog Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit ooste lijke lichtingen; weinig verande ring in temperatuur. 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.45. Maan op 13,50, onder 22.37. Eerste kwartier: 17 okt. te 5.35. Kunst- en filmavond Ned. Blindenbond te Bruinisse „Nu met Hope" verleende muzikale medewerking BRUINISSE, 12-10. Donderdag avond hield de Nederlandse Blin denbond te Bruinisse een kunst en filmavond ,waar als spreker op trad, de heer Joh. van den Berg, bekend propagandist van deze bond. Na een inleidend woord van burgemeester C. H. van de Linde werden door de muziekvereniging „Nu met Hope", welke vereniging geheel belangeloos haar medewer king gaf, enige opgewekte muziek nummers ten gehore gebracht. De heer Joh. van den Berg is op Bruinisse geen onbekende, want in zijn propagandaspeech herinnerde •hij aan zijn vroegere bezoeken aan de gemeente. Speciaal het eerste bezoek, toen hij kennis maakte met burgemeester S. Hage, lag nog goed in zijn geheugen. Reeds 36 jaar is de heer van den Berg, die zelf op zijn 17e jaar blind werd, op het propagandapad en veel is in die 36 jaar ten goede veranderd, mede door het werk van de nu 66-jarige Nederlandse Blindenbond. Spreker wékte zijn gehoor op, de blinden te beschou wen als gewone mensen, die welis waar gehandicapt zijn, maar die van medelijden niet gediend zijn. In de vijf Nederlandse blinden instituten, die ons land rijk is, zijn in de loop der jaren resultaten be reikt met de revalidatie van blinde mensen en met de opvoeding van blinde kinderen, die aan het onge looflijke grenzen. De blinde vak man behoeft in geen enkel opzicht onder te doen voor zijn ziende col lega. Zomerkampen Op „De Horst" In Driebergen wordt voor de leden van de Blin denbond iedere zomer gedurende 6 keer een week een vakantiekamp ingericht. De Hervormde Kerk en de Stichting Kerk en Wereld doen daaraan een zeer goed wefk, want eerst als men zo'n kartipweek heeft meegemaakt, kan men enigs zins beseffen, wat het vooral voor een blinde in de stad moet zijn om er met vakantie tussenuit te trekken en dan te verkeren met gelijkgezinden, die allen dezelfde handicap hebben, maar die allen ook hebben geleerd, zelfstandig door het leven te gaan. Met verschillende voorbeelden uit de praktijk lichtte hij zijn cau serie toe. De Braille-demonstratie met verrassingen bleek een aar dige wedstrijd te worden. Het ont cijferen van het Braille-sohrift bleek voor vele aanwezigen een zeer moeilijke bezigheid, maar een tiental goede oplossingen werden op originele wijze beloond. De kleurenfilm „Betoverend Tul penland" was een prachtige film, met een bijzonder goede reclame voor de Nederlandse bloembollen. De bloembollenkwekers hadden deze film gratis ter beschikking van de blindenbond gesteld. Nadat de muziekvereniging zich nogmaals met enkele pittige mar sen had laten horen, werd de film „De stoute schoenen" gedraaid. Het scenario van deze film is geschre ven door de blinde predikant ds. Jan Wit. Zij vertolkte de geschie denis van een student, die als ge volg van een ongeluk blind wordt. Burgemeester van de Linde sprak een slotwoord. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 14-15 oktober: P. W. J. Vogelaar, tel. (01110)-2280. WEEKEINDE - ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 14-15 oktober.' W. Terpstra, Br.haven. Tel. (01119)- 280. WEEKEINDE -DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 14-15 oktober: W. A. M. Kalkman, Renesse. Tel. (01116)- 310. DE NIEUWE WERELD 65. Met de fanatieke moed van een wild dier, dat zich in het nauw gedreven weet, doet de Indiaan met zijn laatste krachten een uitvalDe bijl suist op Aram toe, maar snel als de bliksem schiet Aram's hand vooruit en sluit de pols van de gewonde in een ijzeren greepHet kost Aram weinig moeite de bijl aan zijn tegenstander te ontwringen. Maar dan, als hij de Indiaan even loslaat, ziet hij plotseling weer de panische angst in de ogen van de gewondeDe Indiaan Spanning, stof en hitte, hakken de messen, de geur van vers ge maaide maar gekneusde groene klaversKlavers die bij tonnen tegelijk aan de ketel geofferd worden om uiteindelijk te dienen voor het welzijn van de kippen en varkens op de vaderlandse boeren bedrijven. mededeling 14 okt. Zon op 7.02, onder 17.50. Maan op 11.51, onder 20.48. 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 12.54, onder 21.38. volle zakken worden dichtgenaaid om een bezoeker iets van het be drijf te laten zien: we werken van maandagmorgen 5 tot zaterdag avond 9 uur In een machtige beweging grom men de maaikneuzers over d,è rijke klaverakkers van het land, dat wil zeggen de polders van Beddèwaer- de, Bruinisse, Noordgouwe en Brou wershaven want Schouwen-Duive- land is in vier districten verdeeld. Ieder jaar is een ander district het eerst aan de beurt om gemaaid te worden. Immers - in het voorjaar komen de wagens van stal en dat betekent dat alle boeren tegelijk geholpen willen worden. Vandaar die verdeling in districten. Intus sen bedroeg de oogst aan lqcerne op Schouwen-Duiveland weer 8000 ton, dat wil zeggen dat door de fa briek dit seizoen weer ongeveer 2000 ton gedroogd produkt zal Wor den afgeleverd. Vijf en negentig procent van het eindprodukt gaat naar de coöperaties in het land. Als de avond valt volbrengen de mannen van de trekkers hun laatste rit uit het al stille land naar de stortplaats aan de* ach terzijde van de fabriek. Zijstor ten ae natte klaver in grote hoe veelheden in de ontvangstbak, de trommels en transportbanden draaien, de ketel is onverzadig baar. De mensen van de nacht ploeg zijn er weer en onafgebro ken worden de zakken gevuld. Hete lucht en waterdamp drijven over de slapende stad. Het werk in de draogerie" gaat door kwartet Harry de Groot en Herman van Keeken. Bovendien wordt een muzikale quiz gehouden. Het pro gramma wordt herhaald op 18 ok tober. Op deze uitvoering zullen ook „The Jacksons" hun medewer king verlenen. De heer P. C. Boogerd 25 jaar bij „De Zoom" Dinsdag 17 oktober a.s. hoopt de heer P. C .Boogerd de dag te herdenken waarop hij 25 jaar ge leden in dienst kwam bij wasserij „De Zoom" .De directie is voorne mens de jubilaris dinsdagmiddag a.s. in bet hoofdkantoor te Bergen op Zoom te huldigen, een huldiging waarbij ook mevrouw Boogerd zal worden betrokken, gezien haar aandeel in de groei van het bedrijf in deze streek. De heer Boogerd begon zijn loopbaan 25 jaar ge leden als hulpje van de chauffeur in Zierikzee en wist zich door be toonde ijver op te werken tot ver tegenwoordiger en kantoorhouder van „De Zoom" voor Noord-Beve land, de Zuid-Hollandse en Zeeuw se eilanden. Het zal de jubilaris ze ker ook in Zierikzee niet aan be langstelling ontbreken. Oud-president Eisenhower heeft donderdagavond in een televisie gesprek verklaard dat hij zijn hart aanval in 1955 gekregen heeft na dat hij herhaalde malen van een spelletje golf aan de telefoon was geroepen voor staatszaken, die naar zijn mening best hadden kunnen wachten. Hij had zich bij de laat ste keer vreselijk boos gemaakt. trekt zich op aan de kant en doet een poging over boord te springenMaar met één welgemikte vuistslag stelt Aram hem buiten gevecht. „Het spijt me, ouwe jongen", mompelt hij tot de Indiaan, die bewusteloos in de kano ligtmaar het was voor je eigen bestwil Even later glijden de twee kano's verder over het meer. In de voorste kano zitten Aram en Tim met de bewusteloze Indiaah", in de achterste Agua en Presto Niets bijzonders, ware het niet dat he$ eerste woord zo merkwaardig overeenkomt met de aard van dit bedrijf, waar mensen en machines dag en nacht onder hoogspanning staan. De geladenheid is op z'n he vigst voelbaar in de stof en hitte van de drogerij. Daar wentelt de enorme ketel de hete buik onafge broken in een onverzadigbare hon ger naar verse klaver en lucerne. Spanning die zich ontlaadt in een wolk van hete lucht en water damp, dag en nacht hoog boven Zierikzee uitgebraakt. niet meer weg te denken De stalen deur van het transfor matorhuisje van de Coöp. Groen- voederdrogerij „Schouwen-Duive land" G.A. draagt het bekende af schrikwekkende opschrift van al dergelijke gepantserde huisjes: „Hoogspanning - levensgevaarlijk" Zoals de „grasdraogerie" met z'n altijd dampende schoorsteen is gaan behoren tot het stadsbeeld van Zierikzee als bijv. de nabijgelegen Nobelpoort is de heer C. J. van Burgh niet weg te denken uit dit bedrijf waarbij tachtig landbou wers op Schouwen-Duiveland zijn aangesloten. Op uitgesproken wijze is hij de drukte van het seizoen de baas, met z'n mannen opgewas sen tegen hitte en stof, nooit afla tend de trekkers met hun indruk wekkende hoge huifkarren over het eiland te dirigeren. Er gaan dagen voorbij voordat hij kans ziet zich een half uurtje vrij te maken door een ingewikkeld stelsel van pijpleidingen komen de tot meel gedroogde en gemalen klavers tot rust in de zg. „cyclonen". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). WESTERSCHOUWEN Ongeluk met zaaimachine De heer J. H. had het ongeluk, bij het stellen van een zaaimachine een springend veertje in het oog te krijgen. Te Goes werd hem genees kundige hulp verleend. Men heeft alle hoop dat het licht in het ge schonden oog nog behouden zal kunnen worden. HAAMSTEDE De E.H.B.O.-cursus Voor een E.H.B.O.-cursus, te houden door de afdeling Schou- wen-West van het Ned. Rode Kruis hebben zich 22 deelnemers aange meld. De cursus gaat op 23 okto ber van start in het wijkgebouw. ZIERIKZEE Eindles bijencursus Morgen - zaterdagmiddag - vindt alhier in de koffiekamer de eind les plaats van de cursus voor ge vorderden in de bijenteelt van de bijenhouders vereniging afd. Sch.- Duiveland. Artisten-show-avond in Concertzaal In samenwerking met de N.V. Phonogram te Amsterdam, organi seert een stedelijke zaak in radio en t.v. (radio Weltevreden) een „show"-avond in de Concertzaal op dinsdag 17 oktober a.s. Het pro gramma, onder het motto: „Opna me 5 tellen na nu", wordt gebracht door een keur van vaderlandse ar- tisten, waarvan wij noemen: „The Fouryo's", de zangeres Ria Valk, „De Wama's", „The Stefani's", het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2