DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWEE LEDEN VAN RUSSISCHE AMBASSADE AANGEZEGD NEDERLAND TE VERLATEN Kwestie Nieuw-Guinea in de V.N.-beïieerscliapscommissie Hervatting proeven in atmosfeer mogelijk noodzaak voor de V.S. De bevolking van Nederland Kennedy: „Rood noch dood" Groentendrogerij in EIburg ernstig door brand geteisterd VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19057 ZIER1KMS«MNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Aide Menioire over incident op Schiphol DEN HAAG, 12-10. De Sowjet tydeiyk zaakgelastigde, de heer N. P. Gaenko, is donderdag te 17.30 uur ontboden bü het ministerie van buitenlandse zaken. Aan hem is ter bevestiging van de monde linge mededeling hem door de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. II. R. van Houten, ge daan, de volgende aide memoirc overhandigd: „De Nederlandse regering heeft thans de rapporten van de justi tiële autoriteiten ontvangen om trent hetgeen zich op 9 oktober in het stationscomplex op het vlieg veld Schiphol heeft afgespeeld. Hieruit is gebleken dat het op Schiphol aanwezige personeel van de Sowjet-Russische ambassade met inbegrip van de ambassadeur zich heeft schuldig gemaakt aan gewelddadig optreden tegenover Nederlandse ambtenaren in de uit oefening van hun functie. Voorts heeft de ambassade niet geschroomd door de heer A. D. Po pov een persconferentie te doen houden, waarin een aantal laster lijke en derhalve onaanvaardbare aantijgingen jegens Nederlandse autoriteiten werden geuit. De Nederlandse regering kan op grond van het bovenstaan de het verblijf in Nederland van de heer S. W. Chibaew, die de eerste was die op Schip hol tot handtastelijkheden overging, en van de heer A. D. Popov, die de bewuste pers conferentie heeft gehouden en zich bovendien mede schuldig heeft gemaakt aan het plegen van geweld tegen Nederlandse ambtenaren, niet langer toe staan. De ambassade wordt verzocht de nodige maatregelen te nemen op dat de heren Chibaew en Popov uiterlijk zaterdag, 14 oktober 1961, te middernacht, het Nederlandse grondgebied zullen hebben verla ten. De Nederlandse regering heeft ook overigens ernstige redenen tot beklag over het optreden van de ambassadeur van de Unie van So cialistische Sow jetrepublieken die aanwezig was op Schiphol en de bedoelde handtastelijkheden daar door niet slechts heeft gedekt, doch daaraan ook persoonlijk heeft deel genomen. Zij zal hierop nog nader „DEEL VAN INDONESIë" NEW YORK, 12-10. De Indone siër L. N. Palar heeft donderdag in de beheersehapscommissic van de algemene vergadering der V.N. weer met nadruk verklaard, dat „West-Irian deel uitmaakt van In donesië". Palar en de Nederlandse verte genwoordiger mr. C. W. A. Schür- mann voerden verschillende malen het woord over deze kwestie. Zo zei mr. Schürmann dat Nederland altijd bereid is geweest en dit nog is, om het geschil voor te leggen aan het internationale gerechtshof. Nederland had voorgesteld om de soevereiniteit over westelijk Nieuw Guinea over te dragen aan 't volk van dat land, dit dan na een refe rendum onder auspiciën van de V.N. Palar verklaarde, dat de kwestie als politiek probleem zal blijven bestaan en als zodanig door de volkerenorganisatie geregeld zal moeten worden. Ook al zou het internationale gerechtshof de zaak op juridische wijze tot oplossing brengen. Hij stelde dat de Neder landers een politiek, gericht op vervreemding van Indonesië, uit voeren door te pogen „de taal in het gebied te wijzigen" en de be volking te beletten naar de Indo nesische radio te luisteren. in lyioskou bij de Sowjet regering terugkomen. Tenslotte constateert de Neder landse regering dat de voorstelling van zaken, zoals deze door de am bassadeur van de Unie van Socia listische Sowjetrepublieken in zijn telegram van 9 oktober 1961 werd gegeven, in strijd is met de feiten". De heer Gaenko heeft het minis terie te 17.40 uur weer verlaten. NEW YORK, 12-10. De Ameri kaanse onderhandelaar bij de op geschorte conferentie over het sta ken van kernwapenproeven in Genève Arthur Dean, heeft in de politieke commissie van de V.N. verklaard, dat de Verenigde Staten genoodzaakt zouden kunnen wor den te overwegen de kernwapen proeven in de atmosfeer te her vatten indien de Sowjet-Unie met dergelijke proefnemingen voort gaat. Hij zei dat de V.S. drie „kleine" proeven hadden genomen zonder radioactieve neerslag sedert de Sowjet-Unie haar proefnemingen heeft hervat. Als de Sowjet-Unie hierin blijft volharden wensen wij de commissie „plechtig en met spijt" mee te delen, dat de V.S. hun besluit, geen proeven in de atmosfeer te nemen, zullen moe ten herzien. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie ervan dat zij nieuwe kernproeven heeft voorbereid, zelfs terwijl zij akkoord ging met een moratorium. Dean verklaarde, dat de V.S. en Groot-Brittannië bereid zijn met de Sowjet-Unie onmiddellijk een verdrag te sluiten om atoomproe- ven in de atmosfeer, in 'de ruimte, op en in oceanen en onder de grond „nu meteen" te beëindigen. Twaalf nieuwe Duitse duikboten BONN, 12-10. Op de werven van de Howaldswerke in Kiel zal za terdag 21 oktober de eerste van een serie van twaalf duikboten voor de Westduitse marine te water wor den gelaten. De schepen meten 350 ton, zijn ongeveer 40 m. lang en hebben een bemanning van twintig koppen. De bewapening bestaat uit acht lan- ceerbuizen. Elk schip is voorzien van een „schnorkel"-apparatuur. DEN HAAG, 12-10. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg volgens opgave van het C.B.S. het aantal huwelijken in Nederland 58.111 tegen 56.299 in de eerste acht maanden van 1960. Het aantal le vendgeborenen steeg in de ge noemde periode van 162.038 in 1960 tot 167.267 in 1961, terwijl het aan tal overledenen daalde van 58.974 tot 57.782. Voorts trad er een da ling in van het aantal emigranten van 40.012 in 1960 tot 32.104 in 1961 en steeg het aantal immigranten van 25.943 tot 33.022. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 september jl. 11.665.786. CHAPEL HILL (Noord-Carolina) 12-10. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft donderdag aan de universiteit het eredocto raat in de rechtswetenschappen in ontvangst genomen. In een rede ter gelegenheid van deze onderscheiding zei Kennedy o.m. dat indien de Verenigde Sta ten onverschrokken staan tegen over fanatici en hysterici in eigen land en daarbuiten „wij noch rood noch dood" zullen zijn. Voor de eerste maal in de geschiedenis be vinden we ons in een tijdperk waarin twee machten tegenover elkaar staan, die elkander kunnen vernietigen, aldus Kennedy en hoewel we niet van plan zijn toe te laten dat de vrije wereld het opgeeft, zullen we alles in het werk stellen te voorkomen dat de vrije wereld wordt opgeblazen. AFKEURENDE MOTIE JEGENS ZUID-AFRIKA „Onprettige" Nederlandse verrassing NEW YORK (Yer. Naties), 13-10. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft vrjjdag in een radio-uitzen ding naar Zuid-Afrika het feit dat Nederland woensdag in de V.N. assemblee de motie van afkeuring jegens Zuid-Afrika heeft gesteund, een „onprettige verrassing" voor de Zuidafrikaners genoemd. „Voor de Nederlandse regering zijn banden van gemeenschappelijke afkomst en taal van geen waarde, vergeleken bij haar verlangen haar twee negerkolonies - Suriname en de Antillen - te behagen". „Daar komt nog bij dat zij de steun van de niet-blanke delegaties nodig heeft voor haar politiek%ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea". De Russische ambassadeur in Nederland, Z.E. P. K. Ponomarenko, is donderdag van Schiphol naar Moskou vertrokken met een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot", teneinde, aldus een zegsman van de Russische ambassade in Den Haag, het 22ste congres van de Russische communistische partij bij te wonen. - De foto toont de ambassadeur voor zijn vertrek bij het vliegtuig. ELBURG, 12-10. Donderdagavond omstreeks negen uur, is in de groenten- en vruchtendrogerij van het „Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland" op het industrieterrein te EIburg brand uitgebroken. Binnen enkele minuten stond het grote gebouw in lichter laaie. De brandweer van EIburg stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee en werd bij de blussings- werkzaamheden geassisteerd door een groot aantal brandweren uit de omtrek. Met tientallen stralen bestreed men de vuurzee. De brand joeg door grote hoe veelheden gedroogde groenten, een waarvan een groot deel bestemd was voor export. Na enkele urenis geconstateerd, dat de sorteer-, de pakafdeling en de opslagplaats geheel zijn uitge brand Men hoopt dat het kostbarema- hinepark behouden kan. blijven. Alleen de schade aan de gedroogde groenten bedraagt ruim twee mil- jo engulden. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Volgens de Een der infiltranten van de recente Sorong-infil- tratie, een Indonesiër die als telegrafist dienst deed, wordt door twee agenten voor verhoor geboeid weggeleid (foto links). Op de rechterfoto een deel van de wapens 5jvelke buitgemaakt wer- 'den. brandweer zal de brand eerst vrij dagavond geblust zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zoek de zon op, maar laat u door de zon niet verbran den. Oorlogsmisdadigers veroordeeld DORTMUND, 12-10. Een 54-jari- ge Duitser, Wilhelm Gerke, is don derdag in Dortmund tot drie en een half jaar dwangarbeid veroordeeld wegens medeplichtigheid aan 909 moorden op Joden en communis ten in Litauen tijdens de tweede wereldoorlog. Tegelijk met hem stonden nog twee oorlogsmisdadi gers terecht. De 50-jarige Alfred Krumbach kreeg hetzelfde vonnis als Gerke voor zijn aandeel in 827 moorden en de 52-jarige advocaat Hermann Jahr, destijds hoofd van de gestapo in Tilsit werd veroor deeld tot 38 maanden dwangarbeid voor medeplichtigheid aan zes moorden. Belgische straaljager verongelukt BRUSSEL, 12-10. Donderdagmid dag is een straaljager van de Bel gische luchtmacht nabij de lucht machtbasis te Florennes veronge lukt. De piloot kwam om het leven. Het toestel, een F 48 F, stortte neer bij het uitvoeren van lan dingsoefeningen. Het kwam op drie kilometer van de basis terecht. Noorse opdracht voor Verolme ROTTERDAM, 12-10. De Noorse rederij A./S. Mos void Shipping Co. te Christiansand heeft dezer dagen bij Verolme's Verenigde 'Scheeps werven N.V. in Rotterdam de bouw opgedragen van een tankschip met dieselmotoren met een draagver mogen van 54.000 ton d.w. Het schip zal worden uitgerust met een Verolme-M.A.N. diesel motor met een vermogen van 18.000 p.k., de grootste dieselmotor die tot dusverre in Nederland is ge bouwd. AMSTERDAM. Donderdagmid dag is de 14-jarige Maria Meinde- rink uit de Linnaeusstraat te Am sterdam door een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje dat naast haar vriendinnetje in de Linnaeusstraat ter hoogte van de Vrolijkstraat fietste werd op een tot nog toe onbekende wijze door een vrachtauto gegrepen. „Muiterij" van vijftien veroordeelden in Belgische gevangenis BRUSSEL, 12-10. Een vijftien ver oordeelden in de gevangenis \in de Belgische plaats Oudenaarde zyn woensdag in opstand gekomen om dat zij - zoals zij zeiden - te wei nig eten kregen. Nadat alle pogingen van het per soneel om hen te bewegen na het „luchten" naar de cellen terug te keren waren mislukt, werd een beroep gedaan op de gendarmerie. Intussen richtten de muiters met behulp van tafels en banken een versperring op de binnenplaats van de gevangenis op. Hoewel zij zich hadden „gewapend" met stuk ken meubilair, slaagden vijf rijks wachters er zonder veel moeilijk heden in de gevangenen tot inkeer te brengen. Een van de gendarmes werd licht aan het been gewond. Enkele ruilen sneuvelden. De aan stokers werden naar de gevangenis in Gent overgebracht. Ook buiten de gevangenis trok de opstand veel aandacht, doordat een jeugdige gevangene van 22 jaar op het dak van de gevangenis had weten te klimmen en daar voor vele voorbijgangers zichtbaar was. De boerenacties in Frankrijk PERIGUEUX, 12-10. Boerenlei- ders. burgemeesters en gemeente raadsleden in zuidwest-Frankrijk hebben donderdag de boeren ver zocht om nieuwe demonstraties te gen de regering voor te bereiden. Zoals bekend is het regeringsplan tot verhoging van de inkomsten van de boeren nog steeds in behande ling bij de Nationale Vergadering. Statiegeld voor melkflessen DEN HAAG, 12-10. Het bestuur van het Bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelproduk- ten heeft donderdag een verorde ning vastgesteld, waarbij melkver- kopers verplicht kunnen worden aan hun klanten statiegeld voor de flessen in rekening te brengen. De bedoeling is dat deze publiekrech telijke regeling alleen van kracht zal worden in gebieden, waar geen bevredigende privaatrechtelijke re geling op dit punt bestaat. Het da gelijks bestuur van het bedrijf schap zal die gebieden aanwijzen, nadat het met de voor die gebieden representatieve organisaties van werkgevers en/of werknemers overleg heeft gepleegd. Doel dei- verordening is vooral, te voorko men dat er ongewenste verschui vingen in omzetverhoudingen tus sen detaillisten optreden, doordat de ene wel, de andere geen statie geld berekent. Een Westduitse journalist, Kurt Liechtenstein, is door de Oostduitse politie nabij de zönegrens, onge veer 40 km. ten noorden van de controlepost Helmstedt, neerge schoten en ontvoerd, zo is door de Westduitse politie bekend gemaakt De politiek van de Britse rege ring ten aanzien van de Europese Economische Gemeenschap heeft donderdag de steun gekregen van het jaarlijks congres der conser vatieve partij, dat in Brighton ge houden wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1