GEEN BOOMGAARD voor een appel „De Stad Parijs" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 No. 19056 Wekelijkse wereldschouw Hoewel het er even op heeft ge leken dat Rusland en het westen tot een vergelijk zouden komen in zake de Berlynse kwestie, is de si tuatie thans weer allesbehalve duidelijk en kan van een oplossing zeker nog allerminst worden ge sproken. De taktiek van de Russen, dreigen - wat vriendelijker doen - weer dreigen - de schuld op de ander werpen, enz. enz. wordt langzamerhand in de vrije wereld toch wel doorzien. Men laat zich door de dreigementen noch door de woorden van toenadering meer be ïnvloeden doch beziet nuchter de situatie in het licht van de eigen kracht en de eigen mogelijkheden. Sinds Frankrijk in generaal de Gaulle een sterke figuur bezit, die mede het buitenlands beleid be paalt, is Frankrijk niet meer tot overleg met en concessies aan Rus land bereid, zonder ook van die kant getoonde bereidheid iets te willen geven inplaats van alleen maar te nemen. Engeland, dat door zijn sterk pacifisme na de oorlog steeds het eerst bereid was om te gaan praten en bemiddelen en dus concessies te doen, begint het com munistisch spel kennelijk ook te doorzien en toont thans geen ini tiatief meer tot een bemiddelings poging. En Kennedy, omringd door een grote schare van adviseurs, wikt en weegt zijn woorden, houdt de deur tot onderhandeling open, doch laat zich niet verleiden tot het nemen van enige concessie om tot een gesprek daarover te komen. Zo staan oost en west praktisch nog evenzo tegenover elkaar als in augustus, toen de Berlijnse kwestie haar dreigende aspect verkreeg. Het heeft er even op geleken, dat de in Amerika vertoevende Russi sche minister van buitenlandse za ken Gromyko met ideeën naar vo ren kon komen, die een gesprek en onderhandeling over Berlijn voor het westen aanvaardbaar konden maken, maar na een gesprek met Kennedy hierover is daar nog geen uitzicht op. Gromyko heeft een appel aange boden om een boomgaard te kun nen krijgen, zo heeft Kennedy ver klaard en dat tekent voldoende het communistische standpunt. Rusland eist wel concessies, overal waar het dreigingen oproept, bouwend op de vredeswil van de democra tische landen, maar het wil zelf geen stap terug doen. Lukt het niet direct met dreigingen, dan zullen de communisten eerst weer vrien delijk gaan doen, in de verwach ting, dat er onder de tegenstanders dan wel zullen zijn, die week wor den en op onderhandeling met die vriendelijk doende Russen zullen aandringen. Slaagt dat en komen er onderhandelingen, dan zijn de Russen als enige concessie bereid om af te zien van geweld ter be reiking van het door hen gewenste, mits het westen ze dan natuurlijk maar tegemoet komt door aan en kele van die wensen te willen vol doen. Ht is een kwestie van pappen en nat houden, meent men in Mos kou. Tenslotte zal het op winst en dus op vrede uitzijnde westen wel door de knieën gaan en iets van de verlangens inwilligen. Dat is dan weer pure winst voor het com munisme en na een poosje ver legt men het strijdtoneel naar een ander stukje van de wereld, waar dan weer dezelfde taktiek wordt toegepast. We geloven dat er nu echter een eind begint te komen aan het Rus- Ingezonden mededeling Weer of geen weer? 'n Regenjas waarmee U perfekt gekleed bent. Kleuren marron en velvet blue. sische vliegertouw. Dulles, de vroe gere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, doorzag de taktiek reeds, doch vond toen niet immer voldoende steun bij de bondgenoten. Die situatie is nu veranderd. Frankrijk en Engeland zijn ook niet meer bereid tot on derhandelen met Moskou zonder dat de Russen eerst hebben laten weten tot welke concessies of com promissen zij bereid zouden zijn. De Russisch vlieger zal dus dit maal vermoedelijk niet opgaan, al thans niet hoog genoeg kunnen stijgen om victorie te kunnen kraaien. Dat wordt voor Chroesjtsjef dan een uiterst moeilijk dilemma. Hij kan wel een vrede sluiten met oost-Duitsland, maar als er geen verandering komt in de situatie in Berlijn, doordat het westen te dien aanzien op zijn stuk blijft staan, dan is dat vredesverdrag een slag in de lucht en wordt de positie van oost-Duitsland er niet door verbe terd. Dat zal de positie van Chroesjtsjef niet ten goede komen. Daarin schuilt een nieuw gevaar. Het westen moet dus een oplossing zoeken, waarbij Chroesjtsjef niet zijn gezicht behoeft te verliezen. Men moet zelfs een aanvaller wei eens in bescherming nemen om er ger te voorkomen! H. v. W. Aanrijding te Deventer Arts en echtgenote omgekomen DEVENTER, 10-10. De Ensche- dese arts E. J. van Blommestein en zijn echtgenote zijn het slacht offer geworden van een aanrijding. Nabij de oude molen in de rijks weg Deventer-Holten moest de vertegenwoordiger van L. uit Apeldoorn, rijdend in de ridhting Deventer, plotseling remmen voor een voor hem rijdende bulldozer Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waarop de auto tegen een halte-paaltje van een buslijn bot ste en daarna naar links schoot, waarbij de auto van de uit de richting Deventer komende heer van Blommestein gegrepen werd. De heer en mevrouw van Blom mestein werden vrijwel op slag gedood. Het echtpaar laat vier kin deren na. De geestelijke achterstand van mensen Onderzoek in de Ver. Staten WASHINGTON, 11-10. President Kennedy heeft aangekondigd een commissie te zullen benoemen, die een diepgaand onderzoek zal moe ten instellen naar het probleem van de geestelijke achterstand, waaraan vijf miljoen Amerikanen zouden lijden. In een door het Witte Huis uit gegeven verklaring zegt de Ame rikaanse president, dat de gehele mensheid profijt zal kunnen trek ken uit het Amerikaanse onder zoek naar de „geheimen van de De president verklaart het de plicht der Verenigde Staten te ach ten de geheimen van de menselijke geest te doorgronden en hun ken nis ter beschikking van de gehele wereld te stellen. De Verenigde Staten beschikken over alle mid delen om dit ernstige probleem aan te pakken. Duits dorp in hongerstaking BAD KREUZNACH, 10-10. Alle 183 inwoners van het west-Duitse dorpje Rhenan, bij Bad Kreuznach hebben besloten in hongerstaking te gaan uit protest tegen de ves tiging van een basis voor straal jagers op het vliegveld Pferdsfeld. Zij vrezen niet alleen de over last van de straalmotoren, maar ernstige ongelukken, omdat de start- en landingsbaan over het dorp loopt. De gemeente heeft twee processen aanhangig gemaakt om de komst van de straaljagers te vertragen, overigens zonder re sultaat. Miljoen spijkers By opgravingen in midden- Schotland is een voorraad van ongeveer een miljoen spijkers gevonden uit de Romeinse tijd. De vondst werd gedaan nabij Inchtut- hil waar de Romeinen in 83 voor Christus een fort bouwden. Na zes jaar trok ken de Romeinen zich te rug, na het fort te hebben verwoest. De voorraad spij kers, waarvan de lengte va rieert van vijf tot veertig cm., konden zij wegens het gewicht - bijna zeven ton - niet meenemen. Gromyko was in Londen LONDEN, 10-10. De Sowjet-Rus- sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft dins dag een onderhoud gehad met de Engelse minister-president, Mac- Millan, over de kwesties Berlijn en Duitsland en andere internationale vraagstukken. Gromyko heeft een uur en drie kwartier met MacMillan gesproken. Het onderhoud was geheel aan Berlijn gewijd. Naar van Britse zijde verluidt, is de kans op suc cesvolle onderhandelingen tussen oost en west er niet groter door ge worden. Syriërs in Egypte hebben het slecht In een door het Syrische opper bevel uitgegeven mededeling wordt de beschuldiging geuit dat Syri sche officieren in Egypte, „die op waardige wijze hebben geweigerd zich door de Egyptische leiders te laten kopen", thans slecht worden behandeld. Volgens de mededeling geldt dit onder meer voor het Syrische regi ment valschermtroepen, dat zich in Cairo bevond, toen Syrië zich los maakte van de unie met Egypte. „Generaal Ali Amer, chef van de Egyptische generale staf en de mi nister van openbaar welzijn en huisvestingszaken Tome Awada- talla hebben de Syrische parachu tisten voordelige aanbiedingen ge daan, om hen over te halen zich boven Aleppo te laten afwerpen en zich meester te maken van het radiostation aldaar. Toen zij wei gerden werden de Syrische val schermtroepen geïnterneerd. Hun behandeling is slecht", aldus de be kendmaking van het Syrische op perbevel. Kindertoeslag verhoogd voor ambtenaren DEN HAAG, 11-10. De minister- raad heeft besloten in verband met de verhoging van de kinderbijslag volgens de bestaande kinderbijslag wet, de kinderbijslag voor het rijkspersoneel eveneens te verho gen en met terugwerkende kracht per 1 oktober 1960 te wijzigen. De minister van binnenlandse zaken heeft tevens aan de burge meesters en wethouders verzocht te willen bevorderen, dat de uit keringen ook worden verleend aan het gemeentepersoneel, dat daar voor in aanmerking komt. Het ligt in het voornemen deze verhoging over het laatste kwar taal van 1960 en over het jaar 1961 te realiseren in de vorm van vijf kwartaalsuitkeringen (zo mogelijk in eenmaal te betalen) en de ver hoging eerst per 1 januari 1962 for meel in de kindertoeslagregeling te doen opnemen. ADVERTENTIE De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt vol ledig tot haar recht, als U deze koffie maalt direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de nieuwe elec- trische D.E. koffiemolen, die ver krijgbaar is op 3000- punten, ver pakt bij Douwe Egberts koffie en thee. Ook de bekende, speciale D.E. wandkoffiemolen blijft verkrijgbaar (1500 punten). én potje Moccoua OLYMPISCHE SPELEN IN 1964 De Olympische vlam moet enorme tocht maken NIEUW DELHI, 11-10. De tocht die de Olympische vlam in 1964 moet maken, zal een van de lang ste in de historie zijn. De toorts zal over afstanden van duizenden mij len over wegen, door woestijnen en over heuvels moeten worden ge dragen. Het grootste gedeelte van de reis zal de fakkel door voertui gen, waaronder jeeps en fietsen, moeten worden vervoerd. Zelfs ka melen zullen moeten worden inge schakeld om woestijnen door te trekken. Een Japanse commissie, bestaan de uit zes man, heeft onlangs de reis gemaakt die de Olympische vlam in 1964 zal moeten afleggen om van Griekenland naar Japan te komen. Het groepje startte midden juni - de tijd waarop ook de fakkel in 1964 zal moeten vertrekken om in oktober van dat jaar in Tokio te arriveren - in Olympia, de ver trekplaats van de vlam. Door Tur kije trok men naar Syrië, waar wegens de grote hitte 's nachts ge reisd moest worden. Daarna ging de tocht door Irak, Perzië en Afgha nistan. Het plan was om de fakkel voorts via Rusland en China naar Japan te vervoerenhet is echter zeer onwaarschijnlijk dat deze weg gevolgd zal worden, aangezien China geen lid van het internatio nale Olympische comité is. De lei der van het Japanse onderzoek-- comité, Takeji Aso, verklaarde, dat zo de route niet door China kan leiden, men van plan is de fakkel vanuit Afghanistan door Pakistan, India, Birma, Thailand en Malakka naar Singapore te brengen, van waar de reis per vliegtuig zal wor den voortgezet. In elk land zal de Olympische fakkel door nationale estafette-lo pers worden vervoerd. SPORT SCHAKEN Wedstrijden Zierikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gehou den wedstrijden van de Zierikzee sche Schaakvereniging zijn de uit slagen als volgt: M. de Raat-A. Kooy 1-0; dr. J. Westendorp Boerma-F. Nauta 1-0; P. C. Tak-C. Nolet 0-1; J. v. d. Ende-H. Bevelander 1-0; A. J. Hen- drikse-D. Kleinendorst 1-0; R. Huneman-O. Vleeshouwer 1-0; R. P. Hogerheijde-E. Statema 1-0; A. J. Scheele-M. J. Enzlin 0-1; M. J. Enzlin-F. Nauta 1-0. KERKNIEUWS Kerken starten met ZIERIKZEE. Zaterdagavond om 7 uur ds. T. Dorresteijn van Op- heusden. DE NIEUWE WERELD 64. Zacht ritselend wijkt het riet uiteen als Agua de kano met krachtige slagen in .de richting van de vluchteling paddelt. De scherpe ogen van de Indiaan hebben zijn achtervolgers al spoedig ontdekt en met uiterste krachtsinspanning paddelt hij z'n kano naar het open water. Maar het kost Agua, ondanks de viervoudige last van zijn kano, weinig moeite om de uitgeputte gewonde in te halen. De Indiaan maakt nog enkele krampachtige slagen met zijn paddel, maar als de kano's met een bons elkaar raken, zakt hij plotseling voorover op de voorplecht. „Voorzichtig, Aram", waarschuwt Tim, als Aram zijn musket terzijde legt en in de andere kano overstapt. „Welnee, hij is totaal uitgeput", zegt Aram, maar eensklaps richt de Indiaan zich half opde strijdbijl in zijn vuist gaat dreigend omhoog. t.v.-programma HILVERSUM, 10-10. Op 18 okto ber starten de kerken van Neder land, voorzover zij gebruik maken van het bepaalde in het T.V.-be- sluit van 1956, in de Nederlandse televisie vertegenwoordigd te wil len zijn ,met een programma, waarvoor zij tezamen ,via de be voegde organen, verantwoorde lijkheid nemen. Dit programma is een jeugdprogramma. Het draagt de titel „logboek" en heeft tot on derwerp de bijbel. Aan de organisatie werken mee: het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap, het convent van kerken (waarin voor T.V.-uitzendingen de Gereformeerde Kerken in Neder land, de Unie van Baptistenge meenten, de Bond van Vrij-evan- gelische gemeenten en het Leger des Heils samenwerken) en !het Ikor. Ger. Gemeenten in Nederland Poststraat 1 9 Telefoon 2184, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5