SUNIL WASDAG - SMULDAG wasmiddel Singapore eist onafhankelijkheid STAD EN PROVINCIE iemands mmmmi Zeldzaam mooi en méér dan dat! De zilveren bruiloft van onze Landsvrouwe en Haar Gemaal op 7 januari 1962 is de verblijdende aanleiding tot het verschijnen van Pro Juventute's vijftiende kalender in het teken van deze heuglijke gebeurtenis. Deze Oranje-jubileum-kalender: hartver warmend, getuigend van Nederlands verbondenheid met het Huis van Oranje en van Nederlands helpende hand ten bate van extra zorg behoevende kinderen. Verkrijgbaar bij alle Pro luventute verenigingen en haar verkoopadressen: f 2.90 (voor toezending per post f 0.30 extra). Waar niet verkrijgbaar volgt toezending per post na ontvangst van genoemd bedrag op postgiro 51 74 00 of per postwissel aan: Kalenderactie Pro Juventute postbus 7101 - Amsterdam zuid 2 telefoon (020) 79 09 49 R. Katholieke jeugtfaktiviteit te Zierikzee Na simpel begin lijkt „Inter Nos'' te zullen wortelen Vereniging gaat zich aan parochie voorstellen Maart 1960. - Een bekende „song" klinkt boven het geroeze moes der stemmen van een groepje jongens en meisjes in het Patronaatsgebouw van de R.K. 'pastorie. De tonen dringen zelfs door tot op de gang, waar een meisje, onopgemerkt voor ande ren, nog gauw een kam door het haar haalt. Zo ziet zij alleen enkele per sonen in de deuropening ver schijnen, nieuwsgierig rond kij ken en onmiddellijk hun kom- mentaar leveren bij het horen van de dansmuziek. Wanneer de stemmen weg ebben, stopt ze het kammetje te rug in haar tas en dringt alleen die ene opmerking tot haar door: „Dat houdt toch geen stand". Dat dit juist een aansporing was door te zetten hebben die „belang stellenden" toen niet kunnen ver moeden. Evenmin dat uit dat klei ne groepje een vereniging zou groeien, die wat op touw kan zet ten en waar het uiteindelijk om gaat: weet vol te houden. Want ongetwijfeld blijkt het „zelf-doen" de juiste richtlijn ge weest om nu na anderhalf jaar zulke resultaten te kunnen boeken. „Inter Nos" heeft daardoor wei nig overeenkomst met andere op gerichte en weer verdwenen ver enigingen in de r.k. parochie. Deze vereniging is immers dui delijk gekenmerkt door zelfinitia- tief Simpel begin Het ontstaan van de vereniging is heel simpel. Voor het eerst werd het plan opgevat een ontspan ningsavond te organiseren, tijdens een cursus voor achttienjarigen in het voormalige patronaatsgebouw, half maart 1960. Het voorstel vond direct instem ming en binnen een week was een 18-tal jongens en meisjes vanaf 16 jaar bij elkaar gezocht om tot werkelijke actie te komen. Een af gevaardiging toog naar de heer Jac. v. d. Brand, met het verzoek de leiding van een ontspannings avond op zich te willen nemen. Die eerste avond kwam en wel op 27 maart 1960. Niet zonder trots hadden de ini tiatiefnemers de aankondiging in het voorportaal van de kerk aan geplakt en iedereen kon op de hoogte zijn van de „Halfvasten- avond". Het werd één van de weinige keren dat de sombere muren en kasten in het patronaat, waar men gewend was vergaderingen te hou den, neerkeken op de enthousiaste jongelui. Die avond werd een suc ces. Duidelijk lag voor de hand, dat het hier niet bij kon blijven. Na afloop werd ernstig „geboomd" en ging het groepje tenslotte uit een met een volgende ontspan ningsavond in het verschiet. Om de maand werd een avond gegeven en in het begin ging het niet van een leien dakje! Gezamenlijk doel Onderlinge meningsverschillen werden echter prompt besproken en uit de weg geruimd, omdat men een gezamenlijk doel had. Zo ont stond door saamhorigheid de juis te grondslag die nodig bleek te zijn Ingezonden mededeling Kb SUN 11. IK W om tot de vorming van een vereni ging te komen. De herinnering aan de oprichting kunnen de leden nog duidelijk voor hun geest halen. Onofficieel werd met een uitbundig „hoera" de nog naamloze vereniging een feit. Kapelaan Fischer was 't uit eindelijk, die de naam „Inter Nos" naar voren bracht en unaniem werd dat de beste op de vereniging van toepassing zijnde naam gevon den. Het ledental bedroeg toen reeds 32 .waaruit een bestuur van zes leden gekozen werd. Sindsdien is er veel veranderd, of beter gezegd verbeterd. On danks de verbouwing en uitbrei ding, die het patronaatsgebouw onderging, 'bleef „Inter Nos" niet alleen zijn avonden organiseren, maar konden de leden ook op zon dagmiddagen naar hartelust tafel tennissen, sjoelen en meespelen in een dam-competitie onder eigen leiding. De kale muren, de cement- lonnen verscholen achter tafel kleedjes of een grote hoeveelheid kalk op de tafels en stoelen deed niets aan de stemming af. Parochie Centrum Na de voltooiing van de uitbrei ding met bibliotheek, keuken en garderobe, kreeg het gebouw de naam „Parochie Centrum". De hui dige aanblik herinnert in niets meer aan het voormalige patronaat Kasten werden verwijderd en op die plaatsen verrezen gezellige zit jes. Tussen de muren in zachte groene, rose en grijze tinten voelen de leden van .Inter Nos' zich thuis. Zelf maakten ze het nog wat ge zelliger ,door iets aan de wand te hangen, als een schilderij' in Pi- casso-stijl, duidelijk voorstellend het dansende „Inter Nos", een schilderij, herinnerend aan de op richting .terwijl ook een zelfge maakt dienblad getoond kan wor den. Dat is overigens nog maar een bescheiden deel van het bezit. Van de contributie werd een complete geluidsinstallatie aangeschaft en kunnen een 38-tal eigen grammo foonplaten gedraaid werden. Een struikelblok is de leeftijds grens, die, zoals in het overige bis dom Breda, nu op 17 jaar gesteld moet worden. Een onderwerp dat al meer stof tot praten heeft gege ven, waarbij buitenstaanders ver gaten, dat „Inter Nos" een „eigen" vereniging is, zonder bepaalde ver plichtingen tegenover hen te heb ben. Winterseizoen Inmiddels is het nieuwe winter seizoen weer begonnen. Ook de komende periode zal men dus de „ouwe hap", zoals Jac. v. d. Brand het begingroepje schertsend noemt weer in het gezellige Parochie Centrum kunnen aantreffen. Platen uitzoekend rond de pick up en bekritiseren van de nieuw ste „toppers" die prompt na ver schijning aanwezig zijn, of plan nen makend voor hoogtepunt avonden als het vorig jaar zo ge slaagde Sint Nicolaasfeest en het onvergetelijke karnavalsbal. De touwtjes van „Inter Nos", uit eigen beweging in handen gelegd van Jac. van den Brand, worden niettegenstaande de aanpassing naar de eisen der moderne jeugd, strak gehouden, maar op een heel eigen manier. Telkens komt duidelijk naar vo- ren, dat het niet louter en alleen om ontspanning gaat, maar dat het in het leven roepen van een jeugd vereniging eveneens tot de toe komstmuziek behoor. Doch de eer ste stappen hiertoe zullen pas ge zet worden, als men van de. „ouwe hap" werkelijk serieuze jeugdlei ders en -leidsters heeft gevormd. „Inter Nos" schijnt inderdaad de organisatiedrift van Jac. v. d. Brand overgenomen te hebben, gezien de reacties op zijn voor stel een parochieavond te verzor gen. Uitdrukkingen als „we moe ten eens laten zien wat we kun nen" hebben een verrassende uit werking, zodat nog deze winter „Inter Nos" zich aan de paro chie zal „presenteren". Niet schuldig In Workingham, Groot- Brittannië, is een vrouw, die beschuldigd werd van overtreding van de maxi mum, snelheid, wegens bij zondere redenen vrijge sproken. De vrouw had zo'n haast omdat haar pekinees op het punt stond gezins uitbreiding te krijgen en zij dat wilde laten geschie den onder toezicht van een veearts. De pekinees schonk in aanwezigheid van de dierenarts, het levenslicht aan een jong. Ingezonden mededeling Ontsnapte aap beet meisje ROERMOND, 11-10, Een uit het dierenpark „Heiderust" te Horn (L.) ontsnapte* aap heeft het drie jarig dochtertje van de familie Susterzeel aangevallen. Het meisje, dat in een f ietskarretje zat, dat werd voortgetrokken door haar grootvader, is door de aap gebeten. Zij is naar een ziekenhuis te Roer mond overgebracht. De aap ontvluchtte dezer dagen het dierenpark en hield zich in de omgeving in het struikgewas op. Het dier kon vanmiddag, in de om geving van het sanatorium „Hor- nerheide" worden afgemaakt. Goedkope reis voor emigraiitenouders SCHIPHOL, 11-10. Woensdag- avond zijn met een van de K.L.M. gecharterde DC-7c-machine 80 fa milieleden van in Amerika en Ca nada wonende Nederlandse emi granten voor een reis van ruim een maand van Schiphol naar New York vertrokken. Het was de eer ste chartervlucht die de „Nederl. vereniging ouders van emigran ten" in de bijna vijf jaar van haar bestaan organiseerde. Op 15 no vember hoopt het gezelschap op Schiphol terug te keren. Dank zij de samenwerking tussen een Rot terdams reisbureau („Blue Air") en de vereniging, was de prijs f 730 retour (minder dan de helft van het goedkoopste IATA-tarief in de economy-klasse). SINGAPORE, 11-10. De premier van Singapore, Lee Koean Yew heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat Engeland spoedig zal moeten besluiten onafhanke lijkheid te geven aan Singapore en Brits Borneo, wil het niet in bot sing komen met de communistische expansionistische doelstellingen. Malaya, Singapore en Brits-Bor- neo zullen'tegen juni 1963 gereed zijn zich met elkaar te verenigen, aldus de premier. Zes Amerikaanse militairen on der wie generaal Henry M. Speng- Ier, bevelhebber van de 32ste lucht- machtgroep, zijn dinsdag om het leven gekomen bij de ontploffing van een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger. De afgevaardigde van Niger, Issoefou Saiduo Djermakoye, heeft in de algemene vergadering der Verenigde Naties het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea gesteund. ZIERIKZEE Prima Nuts-avond met „Zierikzee in kleur (Van een bijzondere medewerker) Het Nutsdepartement heeft het winterseizoen woensdag geopend met de dia-kleurenreportage „Zie rikzee in kleurDe reportage bleek geheel opnieuw „gecompo neerd" en de nieuwe versie tilde het geheel op een niveau, het Nut waardig. De goed bezochte Nuts- avond in de Concertzaal, werd ge opend door de voorzitter dr. J. C. Röhner, die in een toespraak nog eens herinnerde aan het afscheid van zijn voorganger, de heer D. C. A. Lugt. Hij vond het een gelukkig verschijnsel, dat „eigen krachten" ditmaal deze eerste Nutsavond konden en wilden verzorgen. Het woord was hierna aan de heer M. J. Bij de Vaate, die in een vlot causerietje wees op de uitzonder lijke schoonheid, die te Zierikzee uit een rijk verleden nog is over gebleven. De schoonheid intussen brengt ook zijn (behouds)-proble men mee, die men trouwens in alle oude vaderlandse steden vindt. In dit verband herinnerde hij aan de op 24 oktober te Rotterdam te hou den expositie van de Stichting „Levend erfdeel", bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Bond Heemschut. Spr: wandelde hierna met zevenmijlslaarzen door de historie der stad en wees op de vele toppen en dieptepunten, die de curve der stedelijke geschiede nis vertoont. Hij riep tot bezinning op hetgeen de stad nog is gelaten op een moment dat Zierikzee feite lijk staat „op de drempel van een nieuwe tijd". Hierna volgde de reportage „Zie rikzee in kleurdie een ge boeid kijkend en luisterend publiek bijna twee uur in de ban hield. E>e fraaie, zeer goed belichte en ori ginele kleurenfoto's van de heer J. van Ast kwamen haarscherp op 't doek. Het commentaar van uit muntend gehalte, gecombineerd met zeer illustratieve en toepasse lijke muziek, maakten de reportage tot een eenheid, waarover de zaal zich met voldoening verbaasde. In hartelijke bewoordingen dankte dr. Röhner de heren Bij de Vaate, van Ast en de heer H. Blankers (geluidsregie) voor het gebodene. Hij meende dat 't bekende spreek woord van „de profeet in eigen land" ditmaal bepaaldelijk niet op ging. Hij prees het sprankelende, bijna Frans aandoende proza van de commentator en de technische en artistieke prestaties van de fo tograaf. Zo werd de eerste Nuts- avond bijzonder succesvol. BRUINISSE Sperling dook naar flessen Tot de artikelen die regelmatig naar de Krammerplaat worden vervoerd en die op de haven te Bruinisse worden ingeladen, beho ren ook flessen zuurstof. Bij het overladen kwamen vorige week echter 2 stalen flessen voor de fir ma Heijmans uit Rosmalen, tussen wal en schip terecht en vielen in de haven. Nu vertegenwoordigt iedere- fles een waarde van f 100, maar ook om redenen van ander belang, namelijk om te voorkomen, dat langs de loswal merende sche pen op de een of andere manier be schadigd zouden worden, was dus berging van deze flessen noodza kelijk. Een kolfje naar de hand van duiker Sperling, die in dienst van Rijkswaterstaat veel te Bruinisse vertoeft, omdat hij moet nagaan, of experimenteren met nieuwe en oude methoden bij de aanleg van de Grevelingendam geslaagd zijn of niet. Sperling dook naar de Hessen, die spoedig waren gevon den en op deze manier spoedig weer op de loswal lagen. Kind werd gewond Het zes-jarig dochtertje van de heer A. van Popering stak bij het Hervormd verenigingsgebouw on verhoeds de straat ovër, toen de bromfietser S. Wiebrens aan kwam rijden. Wiebrens kon niet anders dan het kind omver rijden. Met wonden in het gezicht werd het kind opgenomen en naar dokter van der Spek gebracht. Deze hecht te de tamelijk diepe wond in het gezicht, waarna het kind naar de ouderlijke woning werd vervoerd. OOSTERLAND Openingsles tuinbouwcursus Op maandagavond 15 oktober, zal in de Conferentiekamer alhier de openingsles worden gegeven van de tuinbouwcursus die onder auspi ciën van de tuinbouwvereniging „Oosterland en Omstreken", in sa menwerking met de tuinbouwafd. van de Z.L.M., deze winter zal wor den gehouden. De ongeveer dertig leerlingen zullen het onderwijs, dat ook de overschakeling van land- op tuinbouw zal behandelen, ont vangen van de heren v. d. Weele en Hack, resp. hoofdass. van de tuinbouwvoorlichtingsdienst en le raar tuinbouw, beiden geen onbe kenden in de tuinbouwwereld. Het belooft een zeer belangrijke leer gang te worden, vooral in deze tijd nu er grote veranderingen in het land- en tuinbouwbedrijf te ver wachten zijn. Predikant sprak voor Chr. vrouwenvereniging Onder leiding van de vice-presi- dente, mevr. Boogert-v. d. Weele vergaderde de Chr. vrouwenver eniging „Martha" dinsdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Nadat de vice-presidente de Ingezonden mededeling vergadering had geopend met ge bed, volgde de gewone huishoude lijke vergadering. Hierna trad voor de vereniging op, ingeleid door me vrouw Rijks, ds. Strating uit Goes met als onderwerp „Het gezin in een veranderende samenleving". Deze belangwekkende causerie werd met grote aandacht gevolgd, terwijl van de gelegenheid tot vra gen stellen gebruik werd gemaakt. Jammer dat de uitgenodigde ver enigingen van Ouwerkerk en Sir- jansland verstek lieten gaan, alleen Nieuwerkerk gaf acte de presence. Ten slotte dankte mevr. Westerhof van Nieuwerkerk voor de uitnodi ging van deze gezellige middag. Nadat mevr. Rijks de spreker van deze middag dank bracht voor de leerzame en buitengewoon prettige manier waarop hij zijn gehoor heeft geboeid, eindigde zij met dankzegging deze zo zeer geslaagde middagvergadering van de vrou wenvereniging. Instuif brengt film Op zaterdagavond 10 oktober zal weer de jeugdinstuif in de Confe rentiekamer een filmavond organi seren. Evenals vorig seizoen zal de jeugdinstuif te dezer plaatse niet meer iedere week haar poorten openen voor de jeugd. Wegens ge brek aan belangstelling heeft zij met deze jarenlange gewoonte ge broken. Alleen zal zij in het ko mende seizoen zo mogelijk elke maand een filmavond houden, die, gezien de ervaring van vorig jaar zich in een grote belangstelling mocht verheugen. De film, die op het programma staat, belooft iets moois te worden voor de jongeren. BROUWERSHAVEN De Zeeuwse collecte, welke te Brouwershaven door de vijf plaat selijke vrouwenverenigingen werd gehouden, heeft het mooie bedrag van f 62 opgebracht. Ledenvergadering Nutsdepartement Dinsdagavond hield de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Brouwershaven een ledenverga dering in hotel „Jacob Cats", on der voorzitterschap yan de heer H. Stouten, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder verwelkomde de ere-voorzitter de heer P. Lijbaart. De heer Stouten deelde mede, dat het afgelopen jaar bijzonder suksesvol is geweest, vooral de bi bliotheek-afdeling mag zich in een groeiende belangstelling verheu gen. Er werden opnieuw veel nieu we boeken aangeschaft, vooral in de serie jeugdlektuur. Tot lid van de bibliotheek-com missie werd in de vakature-R. van Hassel gekozen de heer E .L. de Koeijer. Het aftredende bestuurs lid, de heer J. A. van Schelven, werd met algemene stemmen in zijn funktie van penningmeester herkozen. Uitvoerig werd het winterpro- gramma besproken, waarbij uit de bus kwamen een lezing door de heer Verhagen, die vorig jaar zo'n enorm sukses boekte met zijn le zing over de zeesleepvaart, nu over het boeiende onderwerp van het reddingswezen. In januari zal er een filmavond worden gehou den en in maart een toneelavond tot besluit. De heer Stouten sloot deze ver gadering onder dankzegging voor de aangename diskussies. SIRJANSLAND De P.I.T.-collekte Eind deze week zal alhier de zg. P.I.T.-collekte worden gehouden. Voor een aanbeveling voor deze belangrijke inzameling, die de mi litairen ten goede komt, mogen wij verwijzen naar een „ingezonden" onder Zierikzee. SCHARENDIJKE Bromfietsberijdster verongelukt Woensdagmiddag omstreeks 12 uur reed mej. B. uit Renesse bij de Herv. kerk alhier met haar brom fiets tegen een trottoirrand. Met ernstig letsel aan haar hoofd werd betrokkene, buiten bewustzijn, naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. ZIERIKZEE Collekte Prot. Interk. Thuisfront (Ingezonden) Van 16 tot 21 oktober 1961 hoopt het Protestants Interkerkelijk Thuisfront een huis aan huis-col lecte te organiseren. We zijn er ons van bewust, dat er reeds veel van U wordt ge vraagd. Toch zouden we U willen verzoeken, om uw steun aan deze collecte niet te onthouden. Immers, U steunt hiermede het werk, dat verricht wordt in het be lang van onze militairen. Deze heb ben niet alleen een goede verzor ging nodig in de kazerne. Er moet ook een Chr. Militair Tehuis zijn, waar onze jongens iets terug vin den van de huiselijke sfeer, en waar ze op verantwoorde wijze ontspanning kunnen zoeken. Dit alles kost geld. U kunt meehelpen deze gelden bij elkander te brengen door een gift in de collectebus te deponeren. Mogen we op uw steun rekenen? Bij voorbaat dank. Namens de afd. Zierikzee: J. C. SPAANS, voorzitter. Ingezonden mededeling mSU|||L ZIERIKZEE Afd. Schouwen-Duiveland Chr. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen bond kwam woensdagmiddag bij een in het Ncd. Herv. Verenigings gebouw in 't Vrije. Daar de presi dente afwezig was, opende de vice- presidente ,mevr. C .de Putter-van Bendegem de vergadering op de gebruikelijke wijze. Een cursus E. H.B.O. werd aanbevolen, evenals een cursus voor „Beter bewegen". In de pauze werd een collekte ge houden voor een kinderbewaar plaats in Griekenland, welke f 16,65 opbracht. Na de pauze werd een bezoek gebracht aan het stedelijk museum onder leiding van de heer P. van Beveren. Deze vertelde vele interessante dingen aangaande de oorsprong van vele voorwerpen uit de historie van Zierikzee en van het eiland. Aan het eind dankte de presidente, mevr. Laurense-Pluys- tcr, namens alle leden de heer van Beveren voor diens voorlichting en rondleiding en bood hem een ro kertje aan. Aanrijding op Havenplein Op het Havenplein te Zierikzee werd gisteren de wandelaarster mevr. J. te Sirjansland aangereden door een auto bestuurd door mevr. H. te Zierikzee. De wandelaarster kwam ten val en werd met een ge broken enkel opgenomen in het Cornelia-ziekenhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3