ra Niet-te- beschrijven - lekkere pepermunt - dragee Raad Westerschouwen voelt niet voor grondverkoop aan buitenlanders schilder zelf met OUD WORDEN IS EEN KUNST Ingezonden mededelinf 1 m Woonruimtecommissie met aparte kamers voor Burgh/Haamstede en Renesse Bij de raadsvergadering van woensdagmorgen waren met ken nisgeving afwezig de heren C. A. van Oord en J. Westhoeve. Een voorstel van b. en w. om onderhands de bouw van 4 Wo ningwetwoningen aan te besteden, wordt toegelicht door de voorzit ter. Het college heeft de firma Daane bereid gevonden tegen een rede lijke prijs de woningen te bouwen. De heer Hendrikse vraagt of de woningen dan toch aan de eisen voldoen, waarop de voorzitter ant woordt, dat er bijna niets aan „uit gekleed" is. De raad heeft geen be zwaar; de bouw moet de goedkeu ring nog hebben van G.S. De vroegere raad van advies van de stichting Rode Kruis Ziekenhuis Sohouwen-Duiveland bestond voor de herindeling uit 18 personen. Deze raad is nu weggeschrapt, doch nu zijn de 6 gemeenten ver tegenwoordigd in de raad van be heer. Tegen deze wijziging heeft de raad geen enkel bezwaar. B. en W. komen dan met een voorstel om een sympathie-bijdra ge te verlenen aan de Europese Beweging in Nederland over 1962. Met het steunen van de éénwor ding van Europa zien de raadsle den geen bezwaar in een bijdrage, groot f 10,-. Eveneens gaat de ge meente een subsidie verlenen, groot 1 Oprocent van f 1000,-, aan het onderhoud van in bedrijf zijn de windmolens. Vastgesteld wordt de rekening 1960 van 't Burgerlijk Armbestuur van Serooskerke met in- en uit gaven een bedrag groot f 4208,46 en een batig saldo van f 61,-. De rekening van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg te Burgh, was nog niet aan wezig, daarom wordt dit punt aan gehouden tot dè volgende vergade ring. Verkoop bouwgTond Vervolgens polst de voorzitter de leden over mogelijke verkoop van bouwgrond aan buitenlanders. De voorzitter herinnert er aan dat de aangekochte bouwgronden speci aal voor Nederlanders te koop zijn. De animo van buitenlanders om hier te kopen vindt zijn oorzaak in de dure grondprijzen aan de Belgische en Duitse kuststreken. De heren van Nieuwenhuijze en Padmos zijn de tolk van de gehele raad als ze mededelen dat de grond niet voor buitenlanders te koop is. De heer M. de Boer herinnert aan de f 10,- subsidie die juist goed gekeurd is voor de éénwording van Europa, waarbij nu reeds een an dere lijn getrokken wordt. Hoofd motief is echter het grote verschil in grondprijzen, waardoor ook hij accoord gaat met de uitspraak. De raadsleden hebben geen be> zwaar tegen de verkoop van ge meentegrond in Burgh aan de vol gende binnenlanders: A. Anker te Zonnemaire; W. H. Kromhout te Den Haag en W. J. G. M. Anker- Verheul te Zonnemaire. Deze aan vragen betreffen gronden aan de W. G .Boot- en de J. M. Beijelaan. Te Renesse aan: J. Baas te Zierik- zee, J. W. van den Doel idem en R. L. Boerma te Renesse. Alle ver kopen a f 10,- per m2. Door de oude raad van Renesse is destijds een stukje grond ver kocht aan de „Stichting Renesse' met een voetpad er bij, in de buurt van het kampeerbedrijf „Schou wen". De stichting had het onder houd'van dit pad. B. en w. stel len voor om dit voetpad toch in eigen beheer te nemen en het raadsbesluit aldus te wijzigen, waarmede de leden accoord gaan. Aan mevr. A .den Boer- v .d. Weele wordt op haar verzoek eer vol ontslag verleend als schoon houdster van het Dorpshuis te Noordwelle. In deze vacature wordt voorzien door benoeming van de beide school-schoonhoud- sters. Ook hiertegen zijn geen be zwaren. Riolering Haamstede Komen verder aan de orde een aantal begrotingswijzigingen 1959 en 1960 voormalige gemeente Se rooskerke, en 1961, o.a. t.b.v. bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie te Haamstede en te Noordwelle. Bij de aanleg van de riolering te Haamstede heeft men enkele om leggingen moeten maken omdat anders de kans groot zou zijn dat huizen in zouden storten. Kosten hiervan f 10700,-. De installatie zal rond de f 285.000,- gaan kos ten. De P.P.D. heeft nu bezwaar tegen de plaats waar de installatie zal komen en deze wordt iets ver der geplaatst. Meerkosten f 7230,-. Ook zal in de toekomst de Hoge- weg naar Westenschouwen aange sloten moeten worden, daar hier kampeerterreinen liggen en de nieuwbouw steeds toeneemt. Al leen de plannen kosten f 17000,-. De zuiveringsinstallatie in Noord welle komt op f 80.000,-. Noord welle loost nu nog in de water gangen van het waterschap, doch laatstgenoemde komt hier tegen op Het is verder niet onmogelijk dat de bestaande riolering in Westen- schouwen, die nog gewoon in af- voersloten naar de Burghse polder lozen, ook een zuiveringsinstallatie nodig zal hebben. De raadsleden hebben verder geen bezwaar tegen de f 8,- die de in woners van Noordwelle en Seroos kerke gaan betalen per vuilnis emmer per jaar. Na 31 december Bloemstuk voor stuwende kracht mej. S. Grootjans Bejaardensociëteit te Brouwershaven vierde eerste lustrum BROUWERSHAVEN, 11-10. De bejaardensociëteit te Brouwersha ven vierde woensdagmiddag haar eerste lustrum in het Hervormd Jeugdgebouw, welke bijeenkomst tevens werd bijgewoond door de bejaarden uit Dreischor, Zonne maire en Noordgouwe. Burgemeester A. H. Vermeulen verwelkomde de vele aanwezigen waarbij hij tevens 'n felicitatie uit sprak tot de 5-jarige sociëteit van Brouwershaven, hierbij de hoop uitsprekend, dat dit belangrijke ontspanningswerk voor de bejaar den in de toekomst bestendigd zal blijven. Mevrouw Vermeulen werd tot voorzitster gekozen van de Brou- wershavense sociëteit. Felicitaties werden uitgesproken door de afdeling Noordgouwe, bij monde van haar voorzitter, de heer Goossen en door de afdeling Drei- Ingezonden mededeling DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PR0DUKT VAN 0E SIKKENS-QR0EP schor. Deze bejaardensociëteit bood tevens een fraai bloemstuk aan mej. S. Grootjans aan, die als grote stuwende kracht in het Brouwse bestuur hiermede geëerd werd voor het vele werk, wat betrok kene iedere bijeenkomst verricht. Ontroerd dankte mej. Grootjans voor deze spontane bloemenhulde. Uit volle borst zongen de bejaar den hierna staande het Zeeuwse volkslied, waarna thee met gebak en versnaperingen werden gepre senteerd. Oud-burgemeester C. Gast had de heren verrast met een drietal kistjes sigaren en de dames met snoeperij, welke geste bijzonder op prijs werd gesteld. Natuurfilm Genoten werd van een zeer prachtige natuurfilm over Zuid- Afrika, welke werd gedraaid door de heer J. M. J. van 't Hof. Nadat nog enige Brouwse be jaarden enkele gedichten hadden gedeclameerd, volgde een pauze, waarin opnieuw verversingen aan geboden werden. In de pauze werd door de oudjes naar hartelust gekeuveld waarbij vele herinneringen van vroeger werden opgehaald. Tot slot van deze feestmiddag werd staande gezongen Gezang 156 waarna dc nieuw benoemde presidente, mevrouw Vermeulen een hartelijk dankwoord sprak. Voldaan keerden de bejaarden huiswaarts met dankbare herinne ringen aan deze onvergetelijke middag. 1961 wordt dit f 12,50, aangepast aan de gehele gemeente of f 11,50 voor een goed passende eigen em mer. De voorzitter deelt nog mede, dat zo gauw de nieuwe gesloten wagen er is het huisvuil 2 keer per week opgehaald zal worden. Het punt over de vaststelling van de verordening op de heffing van ri oolbelasting wordt aangehouden, Volgens de heer Steur is er te veel onbillijkheid in het minimum en het maximum bedrag, n.l. varië rend van f 17,- tot f 47,-. Deze bedragen werden gevonden naar de maatstaf opbrengst belasting bebouwde eigendommen. De raad gaat accoord met de heer Steur, zodat een en ander opnieuw uit gewerkt zal woren. Het voorstel van b. en w. inzake wijziging gemeenschappelijke re geling Centrale Werkplaats vindt geen bezwaren, evenals de ge meenschappelijke regeling van de Schoolartsendienst. Bij de eer ste regeling is het weer het terug brengen van 18 naar 6 gemeenten (hier 7 met St.-Philipsland) en de laatste wijziging betrof de rege^ ling van de kindertoelage. De raad gaat accoord met een voorstel van b. en w. tot intrek king en vaststelling nieuwe scha devergoedingsverordening. Deze was reeds naar G.S. verzonden, doch er kleefden enige moeilijk- heidjes aan. Dit was ook het ge val met de aanvulling I en II van de bouwverordening. De heer Hen drikse zegt, dat het nakomen van de bouwverordening te wensen overlaat en er zijn „legio overtre dingen". Twee houten schotjes en een golfplaat noemt men een zo merhuis, zegt de heer Hendrikse. De burgemeester zegt, dat hier successievelijk gesaneerd moet worden. Haven Burghsluis Over de erfpacht haven Burgh sluis zegt de voorzitter, dat de Herverkaveling de gemeente toe bedeeld heeft de haven Burghsluis Het waterschap gaat nu eisen stel len, want deze geeft de haven in erfpacht aan de gemeente. De voorzitter zag liever de haven in handen van het waterschap, waar bij de gemeente de haven kon huren. Komt verder aan de orde de sa> menstelling en de werking van de Woonruimtecommissie. Er komt één commissie met 2 kamers; één voor Haamstede-Burgh en de an dere voor Renesse, Noordwelle en Serooskerke. Er komt maar één voorzitter met een plaatsvervan gend voorzitter. Na schriftelijke stemming wor den in de kamer I benoemd: L. Hanse (M. den Boer), C. J. v. d. Maas (C. A. Prince), J. C. den Boer (P. Slager), B .Bossers (J. Duson), J. C. de Feiter (W. G. Jonker). De tussen haakjes genoemde personen zijn de plaatsvervangers. Kamer II: Z. Roseboom (D. Quaak), M. J. Steur (J. J. Hanse), H. J. Simons (C. N. v .d. Male), J. de Wit (J. W. de Jonge), J. P. Berrevoets (M. Geluk). In verband met periodieke aftre ding van twee leden uit het be stuur van de „Stichting Renesse" worden de aftredende heren J. Majoie en D. Hack herkozen. Tot leden van het algemeen be stuur van het Rusthuis „Duinoord" worden benoemd: L. v. d. Klooster (J. Duson), J. C. de Feiter (W. G. Jonker), jhr. R .J. H. Q. Röell (P. L. Vis), C. A. van Oord (M. den Boer), M. C. v. d. Bout (C. Goos- sens), J .Padmos (J. Westhoeve); M. J. Steur (J. Hendrikse), M. Ge luk (C .v. d. Male). Na de verkiezing van de leden van het alg. bestuur zullen de sla- tuten van het rusthuis worden her zien. (Slot volgt). bevolking geëvacueerd Van Tristan da Cunha KAAPSTAD, 11-10. Het Neder- landse passagiersschip „Tjisadane" is woensdag bij het eiland Nachte gaal aangekomen en heeft een be gin gemaakt met de inscheping van de 300 bewoners van Tristan da Cunha, die dinsdag het laatstge noemde eiland hebben verlaten in verband met een vulkanische uit barsting. De kapitein van de „Tjisadane" heeft geseind, dat hij verwacht dat de bewoners van Tristan da Cunha op 17 oktober in Kaapstad aan land kunnen gaan. Zij zullen daar na naar Engeland gebracht wor den, in afwachting van de te ne men maatregelen aangaande hun toekomst. De sjah van Perzië, Reza Pah- levi, en zijn gemalin Farah zijn woensdag voor een vierdaags staatsbezoek in Parijs aangekomen. die geléérd kan worden! Oud worden en oud zijn wil niet zeggen, dat u by de pakken moet gaan neerzitten. Het zal ongetwijfeld velen onder ons bekend zijn, in welke mate juist ouderen hebben bijgedragen tot het welzijn van de mensheid. Uw energie behoeft niet bepaald opgebruikt te zijn op uw oude dag. Vandaag de dag zijn er meer mensen dan ooit tevoren van 65 jaar en ouder, die na de leeftijd waarop zij gewoonlijk gepensio neerd worden, hun verdere jaren niet in ledigheid doorbrengen, maar integendeel nog even levens lustig zijn als altijd en van hun aktiviteiten blijk geven. Niet valt te ontkennen, dat zij bewust of onbewust een aantal re gels toepassen die belangrijk zijn voor de juiste mentaliteit. Drie hoofdregels Neem de volgende regels in acht en gij zult er wél bij varen. o. Stel u in op ouder worden. Maak u niet te zeer bezorgd over de oude dag. Bezorgdheid kan het proces toch niet tegen houden, maar zal dit integen deel juist verhaasten. b. Verbreed uw horizon, ook als u ouder wordt. Geestelijke ak tiviteiten, of het nu hobbies zijn of het bieden van hulp aan an deren, of een passende werk kring, eventueel voor gedeelten van dagen, zullen u goed te pas komen in tijden, dat u mogelijk niet (meer) aan het arbeidspro ces deel neemt. Houdt u op de hoogte van alles wat nieuw is, het zal u geestelijk jong houden. c. Laat uw gezondheid echter wel regelmatig controleren. Na uw 50ste jaar dient u zich jaarlijks te laten onderzoeken, het is van belang voor uw latere oude dag. Een medisch advies van wat u nog kan of niet meer (goed) kunt doen, zal heilzaam voor u kunnen zijn, als u dit advies niet in de wind slaat. Andere wenken Tracht verder op latere leeftijd slechte gewoonten af te leren. Hier vallen o.m. onder te overvloedig eten, te weinig gevarieerd voedsel, niet voldoende lichaamsbeweging nemen, te weinig slapen, uren ach tereen rustig (bewegingloos) naar de televisie blijven kijken (sta dus ook eens even op om „een blokje om" te lopen). SPORT VOETBAL K.N.V.B. Renesse B I-Brouwershaven B I 10-0 In deze ontmoeting heeft Renes se zonder veel moeite beslag weten te leggen op beide winstpuntjes. Na 5 min. spelen wist H. Simons zich goed vrij te spelen en de rood- witten de leiding te geven (1-0). 2 min. later werd het door dezelf de speler 2-0, waarna M. Everaers, na goed aangeven van J. Dekker, in de 13e min. er 3-0 van maakte, met welke stand ook de rust aan brak. De 2e helft was nog maar nauwelijks begonnen toen H. Si mons een misser van de Brouwse achterhoede afstrafte (4-0). Uit een uitstekende pass van C. Everaers weet M. Everaers er na 3 min. 5-0 van te maken. Als er 15 min. in de 2e helft zijn gespeeld maakt H. Simons het halve dozijn vol (6-0). In de slotfase komen de bezoekers er totaal niet meer aan te pas. Met doelpunten in de 18e, 23e, 25e en 26e minuut brengt M. Everaers de eindstand op 10-0. Voor zijn moedig volhouden had Brouwershaven wel een tegen- puntje verdiend. De voorhoede bracht het in deze wedstrijd echter maar tot een goed gericht schot dat op sublieme wijze door Jan Simons werd gestopt. District Zuid I Het programma voor zondag 15 oktober a.s. luidt: 4e. klas G: Burgh-NSV; De Schut- ters-ZierikzeeVosmeer-Brouwers haven; Halsteren-S.C. Gastel; Kruisland-Cluzona; Nw. Borgvliet- NVS. VOLLEYBAL Volleybaltoernooi te Nieuwerkerk Ook dit jaar zullen de volley balclubs in Duiveland onderling een toernooi houden, waarvan de dames ondertussen al zijn gestart. Het zijn de clubs Nieuwerkerk, MEVO, Plattelandsvrouwen en „Kwiek" Bruinisse. Nieuwerkerk heeft ook dit jaar weer de leiding, wat betreft de organisatie van de wedstrijden, die ook op Nieuwer kerk weer worden gehouden. De heren zullen eveneens hun krach ten met elkaar meten, maar de juiste datum van de eerste wed strijd is nog niet bekend. STAD EN PROVINCIE SEROOSKERKE Bibliotheek gaat open Zaterdag a.s. gaat de bibliotheek weer open voor het publiek. Be halve de eigen bibliotheek is een vijftigtal boeken aangekomen van de plattelandsbibliotheek, zodat er keuze te over is. De uitreiking der boeken vindt plaats in het dorps huis. Dit is beslist niet o verdreven, maar een goede levensgewoonte, die op oudere leeftijd nog lang vruchten afwerpt. Begin er niet te laat ir.ee! Er zijn voorbeelden te over om u van het nut te overtuigen. Edi son kon op S3-jarige leeftijd nog pioniersarbeid verrichten op het gebied van synthetische rubber. Von Hindenburg was op 78-jairge leeftijd nog president van Duits land. Adenauer is nog met 85 ja ren minister. Joh. Sebastian Bach schreef op 62-jarige leeftijd nog zijn „Kunst der Fuga". Haydn be stond het nog tussen zijn 65ste en zijn 68ste jaar „Die Schopfung" en „Die Jahreszeiten" te componeren. Onze koningin Wilhelmina re geerde tot haar 6Se jaar en zij heeft het niet gemakkelijk gehad. Ghan- di was tot z'n dood (79 jaar) nog leider van het 'passieve verzet. Churchill was op 78-jarige leeftijd nog minister-president Clemen- ceau stelde zich op 80-jarige leef tijd nog kandidaat als president van Frankrijk. Franklin bekleedde op 78-jarige leeftijd het ambt van Amerikaans ambassadeur in Frankrijk. Esther de Boer-van Rijk was 70 jaar toen zij haar zwemdiploma haalde. Wat te zeggen van Mistin- quet die op 80-jarige leeftijd nog op de planken stond? A. F. de Savornin Lohman was bijna 80 jaar toen hij lid van de Tweede Kamer was. Koning Gus- taaf V van Zweden tenslotte ging op 80-jarige leeftijd nog tennissen en jagen. Ouderen van dagen. Blijf werk zaam en doe niet meer dan ge ge makkelijk kunt doen. Opvallend incident te Warschau WARSCHAU, 11-10. Bij een door een misverstand ontstaan gevecht zijn in de west-Poolse plaats Thorn verscheidene mensen gewond. Na dat "twee weken geleden een stu dententehuis was afgebrand had den de. eigenaars de studenten een leegstaand gebouw in het complex van een Redemptoristenklooster toegewezen. Toen de eerste studen ten daar in wilden trekken ver zamelden zich verscheidene dui zenden mensen op het voorplein. Zij hadden bij geruchte vernomen dat het klooster geheel in beslag zou worden genomen. Een sterke politie-afdeling zette het gebied af en trachtte de menigte te ver spreiden. Hierbij namen echter vooral de jongeren een dreigende houding aan, wierpen stenen en begonnen te vechten, terwijl vrouwen uitrie pen: „Wij willen God, wij willen de kerk". Pas nadat de overstevan het klooster de menigte geruststellend had toegesproken, kon de rust, laat in de nacht, worden hersteld. Boer zat onschuldig in de gevangenis De Siciliaanse boer Salvatore Gallo, die zeven jaar onschuldig in de gevangenis heeft doorgebracht, is dinsdag op last van het Itali aanse hooggerechtshof in vrijheid gesteld. Salvatore was wegens moord op zijn broer Paole in 1954 tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, hoewel diens lijk nooit gevonden werd. Dezer dagen werd de „ver moorde" ergens op Sicilië in le vende lijve ontdekt. Hij had zich al die jaren schuil gehouden. Er zal thans een herziening van het strafproces tegen Salvatore plaats hebben. GEMENGDE BERICHTEN De Amerikaanse senator Hu- bert Humphrey heeft woensdag tijdens een persconferentie ver klaard, dat de reis die hij door ver scheidene west-Europese landen gemaakt heeft, hem het volle ver trouwen heeft gegeven in de ver dediging van de geallieerden. Hij heeft zich ervan kunnen overtui gen dat deze landen een formida bele maoht bezitten. De nu 83-jarige Amerikaanse schrijver Upton Sinclair heeft woensdag in Californië een huwe lijkslicentie aangevraagd. Hij wil huwen met de 79-jarige weduwe Mary Elizabeth Willis. Het Witte Huis te Washington heeft woensdagavond meegedeeld, dat geheime Amerikaanse appara ten meer Russische kernontplof fingen in de dampkring hebben geregistreerd dan de negentien ex plosies waarvan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie mel ding heeft gemaakt. Twee Engelsen hebben tezamen 320.000 pond sterling (f 3.200.000) gewonnen in de voetbalpool. Een van hen woont in Lancashire, de ander in Schotland. Zij willen ano niem blijven. In westerse delegatiekringen van de V.N. is woensdag verklaard dat er geen afspraken zijn gemaakt voor een nieuwe bespreking over de aanstelling van een tijdelijke secretaris-generaal. Plaatselijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar overdag hier en daar ook zonngie perioden; weinig wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 13 okt. Zon op 7.00. onder 17.52. Maan op 10.44, onder 20.07. Eerste kwartier: 17 okt. te 5.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 okt. 5.41 v.m. 17.40 n.m. BROUWERSHAVEN 13 okt. 4.49 v.m. 17.00 n.m. Doodtij: 12 okt. HET WEER OVER ZICHT DE BILT, 12-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een depressie, die de afgelopen 24 uur van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar de Noorse kust trok, is de barometer zeer snel gaan stijgen. Er kwam een gebied van hoge- luchtdruk tot ontwikkeling, waar van het centrum vanmorgen in zuid-Engeland lag. De fronten, die gisteren boven de Britse eilanden lagen, verplaatsen zich als gevolg van deze ontwikkeling naar het vasteland en Nederland kwam bin nen het bereik van polaire lucht- massa's. Er trad een sterke nachte lijke afkoeling op en in het binnen land daalde de temperatuur tot tus sen 8 en 5 graden. Een diepe depressie, op het mid den van de oceaan gelegen, ver plaatst zich maar weinig en zal morgen geen invloed op het weer in west-Europa kunnen uitoefenen. Het rustige herfstweer met mist in de nacht en ochtend, gevolgd door zonnige perioden, zal daarom aan houden. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 11-10 van Rotterdam naar Banias. Philippia (t.), pas. 10-10 Malta naar Port Said. Weltevreden, 11-10 te Bangkok. Fles iu kreefte- tengel Een jonge Zweedse visser trof dinsdag in zijn kreef tenfuiken een grote kreeft aan, die in zijn scharen een fles had geklemd. In de fles bevond zich een brief van een Deens meisje, dat daarin vroeg of een jonge Zweed haar eens wilde schrijven. De visser ging naar huis, waar hij onmid dellijk aan zijn brief begon. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Veiling van dinsdag 10 oktober Bonken f 12.70, grof f 12,30, mid del f 13,30-13,51, drielingen f 16.71. pickles f21,10. Geveild 60 ton. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND r'3ê>r— vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, //aar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren ZIERIKZEE TELEFOON 2255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2