DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEZE TIJD „GEVAARLIJKSTE IN DE GESCHIEDENIS DER MENSHEID" Russische chemicus wil niet naar Rusland terugkeren V.S. zenden onverwijld nog 10.000 militairen naar Europa De radio-actieve straling Wereldomroep heeft nieuw gebouw Amerikaans-Indonesisch overleg over Nieuw-Guinea Het waarom en hoe van vaste verbinding tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland DONDERDAG 12 OKTOBER 19G1 118e jaargang: No. 19056 ZIERIKMMKMEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Kennedy: „Geen vlotte regeling voor Berlijn" Blijvende hoop op uiteindelijk akkoord WASHINGTON, 11-10. President Kennedy heeft woensdag op zyn persconferentie in Washington-ver- klaard, dat de eerste ronde van de oriënterende besprekingen met de Russen over Berlijn en Duitsland „ons niet direct de hoop hebben geschonken dat deze kwestie gere geld zal worden". Maar wy verlangen nog steeds naar een oplossing, waardoor de oorlogsdreiging zal verminderen en de west-Bcrlyners meer veiligheid zullen krygen, aldus Kennedy. De president zei, dat premier MacMillan dinsdag getracht had te weten te komen wat de Russen nu precies willen met betrekking tot vraagstukken als de toegang tot west-Berlijn en de bepaling van de grenzen en het voorstel om van west-Berlijn een vrije stad te ma ken. Maar hij deze verkennende besprekingen was niet onderhan deld en zal ook niet onderhandeld worden. De Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Llewellyn Thomp son, zou na zijn terugkeer in Mos kou besprekingen met de Russen voortzetten en de V.S. pleegden op het ogenblik overleg met hun bondgenoten om het gemeenschap pelijke standpunt vast te leggen. Maar Gromyko had de Amerika nen niet direct de hoop gegeven dat de kwestie vlot geregeld zal worden. Het Amerikaanse publiek was dan ook „zeer terecht" be zorgd over de mogelijkheid van een oorlog. Russische ambities Kennedy zei dat de Sowjet-Unie al lang politieke ambities koestert in dit buitengewoon belangrijke gebied van Europa. Daarom was dit een zeer belangrijke kwestie. Maar er waren ook nog andere ge bieden waar oost en west bij be trokken konden worden. In verband met de dreiging van een oorlog met kernwapens merkte Kennedy op, dat deze tijd „de ge vaarlijkste was in de geschiedenis der mensheid". Wat de kernproeven betreft liet Kennedy zich niet uit over de vraag of de Amerikanen al dan niet proeven in de atmosfeéf" zul len nemen. Zoals bekend hebben de Russen dit wel gedaan. Kennedy wees er met nadruk op, dat de V.S. hun verplichtingen zullen nakomen. Maar wij hopen, Gesprek met ambassadeur als vrouw terug mag zijn zelfs hier terroristische activi teiten te bedrijven", zei de heer Golub, waarmee hij te kennen gaf dat hij niet bang was, maar wel rekening hield met de mogelijk heid dat er iets zou kunnen gebeu ren. Fel keerde hij zich tegen de verklaring van de Russische am bassade, die hij als een provocatie beschouwde. „Als ze me kwijt wil len raken zullen ze andere midde len moeten zoeken om dat te doen" zei Golub. De persconferentie, die werd ge houden op verzoek van de minister van justitie en volgens de Amster damse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer, die de bijeenkomst leidde, was belegd met volledige instemming van de heer Golub, be perkte zich tot het beantwoorden van vragen met betrekking tot de beschuldigingen van de Russische ambassade. AMSTERDAM, 11-10. De Russi sche chemicus Golub heeft woens dag op een persconferentie in het hoofdbureau van de Amsterdamse politie verklaard, dat hü in prin cipe bereid is een gesprek te voe ren met de Russische ambassadeur Hy verbindt hieraan evenwel de voorwaarde, dat de Russische am bassadeur maatregelen zal nemen om zyn vrouw naar Nederland te laten terugkeren. De heer Golub, die drie kwartier lang rustig en beheerst een sper vuur van vragen van een vijftigtal binnen- en buitenlandse journalis ten. beantwoordde, gaf te kennen, dat hij zich vrij voelt in Neder land en niet van plan is naar Rus land terug te keren. „Ik ben blij dat ik word vastgehouden, ik zou nu nog niet helemaal vrij willen zijn, omdat iedereen weet dat de communistische agenten in staat Met het oog op toestand rond Berlijn WASHINGTON, 11-10. Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft woensdag bekend gemaakt, dat nog ongeveer 10.000 Ameri kaanse militairen naar Europa zul len worden gezonden .Met de over brenging zal onverwijld worden begonnen. O.a. zullen het derde regiment cavalerie en elf squadrons jacht vliegtuigen, alsmede tactische con trolegroepen worden gezonden. Ook zullen voertuigen en zwaar mate rieel voor pantser- en infanterie divisies worden overgebracht, op dat als in geval van nood meer di visies naar Europa zullen worden gestuurd, al het benodigde mate rieel ter plaatse is. De nieuwe maatregel vormt een onderdeel van de opbouw van de strijdkrachten, waartoe president Kennedy met het oog op de toe stand inzake Berlijn heeft opge roepen. Aanvulling op 40.000 man Het Amerikaanse departement van defensie heeft verklaard dat de 10.000 man waarvan de deta chering naar Europa woensdag is aangekondigd, een aanvulling zijn op de 40.000 man die al eerder door de regering bestemd zijn om di verse eenheden op volle sterkte te brengen en de gevechtskracht van het zevende leger te vergroten. Het derde regiment cavalerie zal „op korte termijn" naar Europa worden gestuurd. De elf squadrons jagers ën bijbehorende onderdelen zullen op 1 november beginnen naar Europa te vertrekken. Italianen op de Rotterdamse tram ROTTERDAM, 11-10. De eerste vijf Italiaanse arbeiders, die de Rotterdamse gemeentedienst ko men versterken, zijn hier aangeko men. Ze zijn de eersten van „een stroom van Spanjaarden en Itali anen", zoals de directeur van de „Rotterdamse Elektrische Tram", ir. Bogtstra, het uitdrukte. Er is reeds een leraar aangetrokken om de buitenlanders Nederlands te Ie ren en men hoopt hen zo spoedig mogelijk op de trams te plaatsen. Ir. Bogtstra vertelde, dat er bij de afdeling vervoer op het ogenblik een tekort van 80 man is. Op de werkplaatsen zijn bovendien 44 vaklieden tekort en in de depots 20. De 4e divisie, die wegens de in ternationale spanningen haar oefenschema niet kon uitvoeren in La Courtine in midden-Frankrijk, heeft nu de gelegenheid gekregen in Duitsland haar paraatheid op te voeren. Er ligt een Navo-terrein ten zuiden van Hamburg, dat elk jaar in oktober een maand lang niet gebruikt wordt, omdat het her steld moet worden. Daar kon de 4c divisie nu toch die oefeningen houden, die in Nederland niet mo gelijk zijn. zo voegde hij hieraan toe ,dat een akkoord mogelijk zal zijn, een ak koord dat de belangen en de vrij heid van de betrokken mensen zal beschermen zonder dat het nodig zal zijn om die buitengewoon ge vaarlijke kernwapens te gebruiken Dronken telefoon BURY (Noord-Engeland), 11-10. Herbergier Stanley Payne van taveerne „De drie pijlen" is gerust, zijn telefoon werkt weer nor maal. Steeds tegen slui tingstijd van zijn etablisse ment was er iets vreemds met het toestel. Als men dan het nummer er van draaide hoorde men een vreemd borrelend geluid, maar de volgende ochtend was alles weer normaal. De deskundigen van de tele foondienst kwamen tenslot te achter de oorzaak van het vreemde geluid: „jene ver", was hun ietwat be vreemdende conclusie. Zij wezen naar een jeneverfles op een plank recht boven het toestel. De waard ge bruikte deze fles als hij zijn klanten bediende en de druppels die langs de fles gleden wanneer deze weer op haar plaats stond vielen precies in de hoorn. Tegen sluitingstijd was deze „af geladen". 's Morgens was het vocht verdampt en de telefoon weer „nuchter". De bewuste fles in „De drie pijlen" heeft nu een andere plaats gekregen. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van haar 60-jarig toneel-jubileum zal de actrice Magda Janssens za terdag 28 oktober in de Amster damse stadsschouwburg worden gehuldigd na afloop van de voor stelling van „Een vrije dag", van de Deense schrijver Otto Leek Fi scher. Had Hammarskjoeld voorgevoel van zijn dood? NEW YORK, 12-10. In kringen die nauwe betrekkingen onderhou den met de hoogste leiding van de Verenigde Naties te New York, vraagt men zich af of de veronge lukte secretaris-generaal van de wereldorganisatie, Hammarskjoeld een voorgevoel had van zijn dood. Zeven dagen voor zijn dood trof Hammarskjoeld namelijk 'n schik king voor zyn persoonlijke papie ren voor het geval hij zou over lijden. Deze schikking hield in dat de bewuste papieren ter beschik king dienden te worden gesteld van Per Lind, een ambtenaar van het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken. Lind, die zondag te New York aankwam, was van 1953 tot 1956 persoonlijk assistent van Hammarskjoeld. 'Hammarskjoeld had nooit eerder een dergelijke wilsbeschikking op gesteld. ROME, 12-10. De Italiaanse christen-democratische volksverte genwoordiger dr. Beniamino de Maria heeft meegedeeld, dat hij over onbetwistbare medische gege vens beschikt, volgens welke een Italiaanse vrouw het leven heeft geschonken aan een kind zonder ogen nadat zij in het buitenland tijdens de zwangerschap 'blootge steld was geweest aan radio-ac tieve straling. Terwijl communistische volks vertegenwoordigers hem voortdu rend in de rede vielen, zei dr. de Maria, dat de vrouw in die tijd te Moskou iri de omgeving van een instituut voor kernproeven had vertoefd. In aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana is woensdag in Hilversum het nieuwe gebouw van de wereldomroep officieel geopend. - De foto toont de koningin bij het namens het corps diplomatique door de Bel gische ambassadeur, baron F. X. van der Straten Waillet, aangeboden mozaiek-tafel op het voorplein. Deze tafel bevat op het ogenblik natuur stenen uit 57 verschillende landen waarheen de wereldomroep uitzendt. Op de voorgrond mr. Am. J. d'Ailly, voorzitter van het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep. WASHINGTON, 11-10. De Indo nesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft woens dag een onderhoud van 40 minuten gehad met zijn Amerikaanse ambt genoot, Dean Rusk. Dit gesprek, dat op het „State Department" werd gehouden, was volgens dr. Soeban drio gewijd aan de kwestie Nieuw- Guinea. Op een persconferentie na dit onderhoud zei de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dat zijn regering zoekt naar „we gen en middelen" om het vraag stuk. van westelijk Nieuw-Guinea op te lossen en de betrekkingen met Nederland te normaliseren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina' Canada wil veel dollars van de K.L.M. OTTAWA, 11-10. De Canadese regering heeft tegen de K.L.M. een proces aanhangig gemaakt, omdat deze maatschappij in gebreke zou zijn gebleven een bedrag van 242.840 dollar te 'betalen voor het gebruik maken van Canadese dien- sten bij vluchten over Canada, de Pan-American Worlds Airways wordt aangesproken voor een be drag van 493.228 dollar. Dit is woensdag bekend gemaakt door het Canadese persbureau. Verkeersvliegtuigen die over Ca nadees gebied vliegen zonder daar te landen, moeten een bedrag be talen voor het gebruik maken van de Canadese navigatie-, verkeers controle- en weerkundige diensten. Drukke dag voor Prins Beruhard SCHIPHOL, 11-10. Prins Bern- hard is woensdag aanwezig ge weest in de bestuursvergadering van het Institut du Transport Aerien, die speciaal op Schiphol werd gehouden ten einde de prins in staat te stellen de vergadering bij te wonen. Een jaar geleden is de prins tot ere-president benoemd. De prins bracht woensdag een bezoek aan Vlieland en keerde des middags per helikopter terug om op tijd op Schiphol te zijn. Het toestel landde om 14.50 uur op het platform van Schiphol, waar een auto gereed stond. Daarin reed hij snel naar het gebouw van de ci viele dienst van de K.L.M., waar de vergadering werd gehouden. Provinciaal bestuur doet boekje open Tolheffing tot Oosterschelde-dam gereed is Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft een boekwerkje het licht doen zien: „Vaste verbinding Oosterschelde", waarin het plan voor een brug tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland aan een uitge breide beschouwing wordt onderworpen. In eerste instantie wordt gewezen op het te verwachten feit, dat in 1964 Schouwen-Duiveland door een dam met Goeree-Overflakkee zal zyn verbonden en aan het einde van hetzelfde jaar de voltooiing van de brug over het Haringvliet tegemoet kan worden gezien. Uitgangs punt is derhalve enerzijds het dichter b\j elkaar brengen van drie eilanden in midden-Zeeland en de totstandkoming van een rechtstreekse verbinding van noord-Zeeland met het centrum des lands. Deze struc turele wijziging roept om een ingrijpende verbetering van de vervoers capaciteit over de Oosterschelde. De verbinding over de Ooster schelde wordt onderhouden met betrekkelijk kleine boten met zij- lading. Gesteld wordt dat de veer- verbinding tussen Schouwen en Zuid-Beveland onvoldoende is door een geringe frekwentie van de veerdiensten en de geringe ver voerscapaciteit van de veerboten. Men ziet verder een groot aanbod van vervoer op de spitsuren, maar een relatief geringe gemiddelde be zetting van de boten, als gevolg waarvan exploitatieverliezen op treden. Op de veerdiensten moet door de provincie f 400.000 per jaar worden bijgelegd. Intussen blijft het bestuurlijk van belang, dat de verbinding tus sen Schouwen-Duiveland en Mid den-Zeeland wordt verbeterd en er een situatie ontstaat, waardoor de gehele provincie Zeeland pro fiteert van de betere verbinding, die Schouwen-Duiveland krijgt met het noorden van het land. Tot voor kort kon aan deze verbete ring alleen worden gedacht door middel van een goed geoutilleerde veerverbinding met koplading van af Kats naar Zierikzee. In de toe komst zou dit veer boten vereisen van een type, zoals gebruikt wordt op de dienst Vlissingen-Breskens. Het gereedmaken van „De Val" te Zierikzee voor boten met koplading en de toekomstige aanschaf van twee boten van het Wester-Schel- de-type zou f 15 miljoen vergen. Gerekend moet dan worden op een exploitatieverlies van f 2.500.000 per jaar. Een brug Als gevolg van deze deprime rende cijfers is men gaan denken in de richting van een andere op lossing, n.l. een 'brug, er van uit- 1 gaande, dat een secundaire afslui- tingsdam thans niet te verwezen lijken is. De financiering is ge grond op een voorlopig geraamd kostenbedrag van f 60 miljoen. De gedachten van het provinciaal bestuur gaan uit naar het stichten van een naamloze vennootschap. Het aandelenkapitaal zal slechts een 'deel behoeven uit te maken van de voor de bouw benodigde som. Verdere gelden zullen moe ten worden aangetrokken door le ningen. Essentieel onderdeel van het plan is het heffen van tolgelden van de gebruikers van de brug. Van het rijk wordt geen financiële bydrage gevraagd en als gevolg daarvan moet de provincie uiter aard de risico's van de exploitatie kosten tot het minimale beperken. Gedacht wordt aan tolgelden, die in het kader van de huidige veer- tarieven over de Ooster-Schelde redelijk kunnen worden geacht. De brug zou nagenoeg schuldenvrij moeten zijn op het moment dat het verkeer erover wordt ontlast door gereedkoming van de Ooster- Schelde-dam. De opbrengst van de tol is ge baseerd op een door het E.T.I. voor Zeeland opgestelde prognose. Overigens blijkt de stimulerende factor van een vaste oververbin- ding duidelijk uit de sedert 1 ok- factor van een vaste oeververbin ding tussen Noord- en Zuid-Beve land. Het verkeer is bier met 150 procent gestegen. Het provinciaal bestuur wil biermede zeggen, dat een soortgelijke toeneming van het verkeer mag worden verwacht, als de remmingen van de veerdiensten niet langer meer bestaan. Hoger spaaroverschot bij Boerenleenbanken UTRECHT, 10-10. Bij de stich- ting Spaarbank van de banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eind hoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank in Utrecht is in september ingelegd f 186.2 miljoen en terugbetaald f 142.9 miljoen, zo dat het spaaroverschot f 43.3 mil joen bedroeg. Ten opzichte van september I960 toen een spaaroverschot werd ge boekt van f 29.1 miljoen, betekent dit resultaat een stijging met bijna 50 procent. In de eerste drie kwartalen van 1961 namen de spaargelden toe met f 366.8 miljoen, waardoor het totaal van de besparingen bij de boeren leenbanken in 1960 ten bedrage van f 363.7 miljoen reeds is over troffen. Per 30 september 1961 bedroeg het spaargeld bij het georganiseerd landbouwkredietwezen f 4.576.7 miljoen. HILVERSUM. H.M. de Koningin heeft in Hilversum de officiële opening by gewoond van het nieu we studio- en kantoorgebouw van de Wereldomroep. Schrijver Antoon Coolen viel uit trein UTRECHT, 11-10. De bekende Nederlandse letterkundige, de 64- jarige Antoon Coolen is tussen Geldermalsen en Waardenburg, zonder dat iemand het gemerkt heeft, uit de trein gevallen. De trein heeft op dit traject een snel heid van ruim 110 km. De schrij ver moet van de spoorweghelling gevallen zijn, en is in de berm te recht gekomen, waar hij het be wustzijn verloor. Omstreeks vier uur is hij weer tot bewustzijn ge komen en heeft kans gezien strom pelend de boerderij van de land bouwer van Steenis in Waarden burg te bereiken. De landbouwer riep onmiddellijk de hulp in van de Waardenburgse arts dr. H. J. F. Zijlker, die onder meer een lichte hersenschudding en een schouderfraktuur constateerde. In de woning van dr. Zijlker werd de heer Coolen verbonden, waarna hij later per auto naar zijn woning in Waalre werd vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1