NEDERLAND BETREURT HOUDING VAN INDONESIË INZAKE NIEUW-GUINEA-PLAN Ir. A. G. Maris verricht opening van dam bij Vrouwenpolder Nederlandse resolutie Rus over plan-Luns IX. OLYMPISCHE WINTERS Ff Elf INNSBRVCK VROUW VAN RUSSISCHE CHEMICUS VERKOOS DE SOWJET-UNIE Antwoord van de heer Schürmann Met onaanvaardbaar De verklaring van Subandrio DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEW YORK, 10-10. De permanente vertegenwoor diger van Nederland by de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft na Subandrio's rede ge zegd het te betreuren dat Indonesië zo gauw en zon der verdere studie „een negatieve houding" jegens het Nederlandse plan heeft aangenomen. De heer Schürmann zei in de Algemene Vergade ring dat Nederland dikwyis heeft voorgesteld het Internationale Gerechtshof zich te laten uitspreken over de Indonesische stelling dat Nederlands Nleuw- Guinea deel uitmaakt van Indonesië. Nederland is daar nog altyd toe bereid. Indien de Indonesische stelling dat de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea van mening is dat zij deel van Indonesië uitmaken, juist is, kan zulks uit een volks stemming blijken. Indien Indone sië dit eerlijk meent, dient het een kans het te bewijzen met instem ming te begroeten. Verder zei de heer Schürmann, dat indien de bevolking van Nieuw- Guinea besluit zich bij Indonesië te voegen, Nederland zich daar niet tegen zal verzetten. Om die reden is het onjuist te zeggen dat er een „anti-Indonesische" geest achter het Nederlandse plan schuil gaat. De heer Schürmann drong er bij Indonesië op aan, het plan nog eens te bestuderen. Hij zei dat de Nederlandse voor stellen volledig in overeenstemming zijn met het Handvest van de V.N. en niet als onaanvaardbaar voor Indonesië beschouwd mogen wor den. De voorstellen zijn in het be lang van de Papoea-bevolking. Dr. Subandrio heeft een aantal „ongerechtvaardigde en onplezie rige dingen" over Nederland ge zegd, aldus mr. Schürmann, die er aan toevoegde de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken niet te willen volgen op deze weg, ook al is Indonesië zo ver gegaan dat het een aantal infiltraties van ge wapende mannen in Nieuw-Guinea heeft georganiseerd. De heer Schürmann kondigde aan dat hij later uitvoeriger op Suban drio's verklaring zal ingaan. De Nederlandse regering heeft niet meer gedaan dan enkele plan nen ingediend. Volledige behande ling van de voorstellen dient ach terwege te bleven totdat de Neder landse ontwerp-resolutie door de Algemene Vergadering in behande ling wordt genomen, aldus de heer Schürmann. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft - zei de heer Schürmann - in plaats van zelfbeschikking „volledige verant woordelijkheid voor plaatselijke autonomie" van Nieuw-Guinea aan bevolen. „Toen hij deze aanbeve ling deed, moest ik wel denken aan het verhaal van de kok die een kip de keus liet of ze met een dikke of een dunne saus gegeten wilde worden. Hij gaf het dier echter niet de vrijheid te zeggen of het mis schien helemaal niet opgegeten wilde worden", aldus de Neder landse vertegenwoordiger. VER. NATIES, 9-10. De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft maan dag in de V.N.-assemblee verklaard dat een Nederlands plan om het toezicht en de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea aan de Oplevering binnen enkele weken VLISSINGEN, 9-10. De opening van de dam by Vrouwenpolder en van de ter plaatse aanwezige pro vinciale weg zal op zaterdag 28 oktober worden verricht door de directeur-generaal van Rykswater- staat, ir. A. G. Maris. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft verklaard, dat men hierdoor uitdrukking wil ge ven aan de grote dankbaarheid die in Zeeland leeft voor het vele dat ir. Maris, die binnenkort met pensioen zal gaan, vooral na de watersnood van 1953 voor deze provincie heeft gedaan. Het werk aan de dam (de pri maire dam van het drie-eilanden plan) is in een zodanig stadium ge komen ,dat binnen enkele weken het werk kan worden opgeleverd. Vorig jaar november kwam de dam door de Zandkreek (de se cundaire dam van het drie-eilan denplan) gereed. Het werk aan de dam bij Vrouwenpolder heeft meer dan vijf jaar in beslag genomen. De dam werd op Deltahoogte ge bracht, dat wil zeggen 13.50 meter plus N.A.P. De voet van de dam is zestig meter breed ,aan de kruin meet ze nog 4.50 meter. Bovenop de dam liggen een rijwiel- en een voetpad. Het overige verkeer dient gebruik te maken van een rijweg, die aan de binnenzijde van de dam ligt. Ook de aansluitende wegen op Walcheren en Noord-Beveland zijn grotendeels gereed. V.N. over te dragen, het vraagstuk niet zou oplossen en „niet het doel van de vrede" zou dienen. Hij zei dat het plan niet een con flict tussen Indonesië en Nederland zou voorkomen. De kwestie zou on opgelost blijven en zou zelfs ver ergeren, zei hij. Minister Soebandrio noemde acht punten in „een poging om oprecht bij te dragen tot de oplossing van het geschil-West-Irian, dat te lang de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland verstoorde". NEW YORK, 9-10. - Nederland heeft maandag by het bureau van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-re solutie - met bybehorend memo randum - ingediend, volgens welke de Algemene Vergadering besluit een commissie van de Verenigde Naties voor Nederlands Nieuw- Guinea in te stellen. De samenstel ling wordt in het midden gelaten. De Algemene Vergadering ver zoekt volgens deze ontwerp-resolu tie de mogeiykheden na te gaan van een spoedige uitvoering van een re solutie over overdracht van alle macht aan de inwoners van nog niet onafhankelijke gebieden. In het by zonder zal de commissie de politieke, economische, sociale en opvoedkundige toestanden in het gebied onderzoeken, evenals de mening van de bevolking met be trekking tot haar huidige en toe komstige situatie, de mogeiykheid van het organiseren van een volks stemming onder toezicht van de Verenigde Naties en de wenseiyk- heid en de mogeiykheid het gebied in de overgangstyd geheel of ge- deel teiyk onder het bestuur van een internationale ontwikkelings autoriteit te brengen, die zal wor den opgericht en geleid door de Verenigde Naties. NEW YORK (Ver. Naties), 9-10. De Russische afgevaardigde S. G. Lapi heeft maandag in de Beheer- schapscommissie van de V.N. ge zegd, dat het Nederlandse voorstel om Nederlands Nieuw-Guinea on der V.N.-toezicht te plaatsen, de si tuatie in het gebied zou laten zoals deze nu is. Hij zei dat het gebied „dat aan Indonesië behoort, onrechtmatig door Nederland was afgescheiden". In en om Insbriick wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de 9e Olympische Winterspelen welke daar in 1964 (van 29 januari tot 9 februari) zullen worden gehouden.. - Op de bijgaande foto zien we de maquettes van de acht wolkenkrabbers welke samen het Olympisch dorp vormen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gelach te onpas is gevaarlijk. Mount Everest Nepalese berg KATMANDOE, 9-10. Volgens be- richten in de dagbladen in Kat- mandoe, heeft communistisch Chi na ingestemd met de aanspraken van Nepal op de Mount Everest. De Chinese regering zou een Nepa lese kaart, waarop de Mount Ever est binnen Nepalees grondgebied ligt, hebben aanvaard. Gevaarlijke brand snel bedwongen ROTTERDAM, 9-10. De Rotter damse brandweer heeft maandag avond nog juist op tijd een brand met een vrij gevaarlijk karakter kunnen bedwingen, die was uitge broken in een meubelfabriekje in het volkrijke en oude stadsdeel Crooswijk. Het eerste alarm werd om twee minuten over half tien gegeven - en twee minuten later was de eer ste 'brandweerwagen al in de smal le Van Reijnstraat, waar het fa briekje is gevestigd. Kort daarop verschenen nog twee wagens en twee blusgroepen, want de brand liet zich ernstig aanzien. Zij woed de aan de achterzijde van het pand vlak naast een. doorsmeerinrich- ting voor auto's. Juist op 'het kritieke moment van uitbreiding konden de brandweer lieden, die waren uitgerust met persluchtmaskers en nevelspuiten, de vlammen intomen. Dat was pre cies 23 minuten na de eerste mel ding. SCHIPHOL, 9-10. - De 35-jarige Russin Irena Golub, wier man het afgelopen weekeinde biy de Am sterdamse politie asiel had ge vraagde, is maandagavond om kwart over tien van Schiphol ver trokken om naar haar vaderland terug te keren. De procureur-generaal by het Amsterdamse gerechtshof, mr. H. R. de Zaayer, had tevoren ruim een uur met haar gesproken. By het over leg in het Aeroflot-kantoor waren, behalve mevrouw Golub, de procu reur-generaal en de Russische am bassadeur, ook de chef van de Am sterdamse vreemdelingendienst en de commissaris IJ. Theenis van de ryksrecherche aanwezig. De avond bereikte zijn eerste dra matische climax, toen enkele re chercheurs van de Amsterdamse vreemdelingendienst samen met wachtmeesters van de Koninklijke Mareohausse kort na negen uur plotseling en onverwacht de hall binnenkwamen met de 35-jarige Alexej Golub, de Russische chemi cus, die zaterdagavond om politiek asiel in Nederland vroeg. Hij werd Een beeld van de ge beurtenissen op Schip hol, waar het maandag middag tot een treffen is gekomen tussen de Koninklijke Marechaus see en vijf leden van de Russische ambassade uit Den Haag om mevrouw Golub uit Swerdlowsk wier man zaterdagavond in Amsterdam om asiel heeft gevraagd en die maandag zonder haar man naar Rusland zou terugkeren. De foto toont mevrouw Golub, die te midden van het tumult wordt getroost door een land genoot. Op de achter grond leden van de Rus sische reisgroep, waar van het echtpaar Golub deel uitmaakte, die op Schiphol zijn gestrand omdat 't Tupolev-vlieg- tuig waarmee zij zouden vertrekken op verzoek van de Russische am bassade was blijven staan. snel het kantoortje binnengeloodst, waar hij dus met zijn vrouw werd geconfronteerd. Na circa twintig minuten werd de chemicus weer weggevoerd. Men bracht hem töa het platform naar een kantoor van de marechaussee in de aankomsthal, waar hij onder bewaking bleef. Intussen werden vanaf negen uur uitgebreide veiligheidsmaatregelen op Schiphol getroffen. Bij de hoofd ingang moest iedere aankomende zich legitimeren, de meeste van de vele toegangsdeuren van de ver trek- en aankomsthallen werden op slot gedaan en door leden van ma rechaussee, rijkspolitie en de Schip hol orde- en veiligheidsdienst be waakt, dit alles wegens een gerucht dat uit Amsterdam „een groep ver ontwaardigde communisten op weg zou zijn naar de luchthaven". Terwijl de procureur-generaal zich, achtervolgd door een grote groep verslaggevers en fotografen naar het restaurant begaf en ter- wyi de chemicus Golub zich nog steeds in het afgesloten kamertje van de marechaussee bevond, werd mevrouw Golub te voet naar het platform gebracht, waar ze plaats nam in een auto en onder begelei ding van de marechaussee naar het vliegtuig werd gevoerd. „Ze gaat terug naar haar vader land, dat heeft ze vrijwillig ver kozen", zei gelijktijdig procureur- generaal De Zaayer in het restau rant „Het is een afschuwelijke tra gedie vol van menselijke misère, waarvan wij allemaal diep onder de indruk zijn gekomen. Haar man heeft verkozen in het vrije Neder land te blijven. Ik heb haar alle gelegenheid gegeven om het te zeg gen als ze hier wilde blijven. Ik heb haar man bij haar toegelaten. Man en vrouw hebben samen ge sproken. Hij heeft haar trachten te overreden bij hem te blijven, maar ook toen bleef ze er bij dat ze naar Rusland terug wilde keren". Desgevraagd deelde de procu reur-generaal mede, dat in het Aeroflot-kantoor een zeer bewogen gesprek gevoerd was. Met de chef van de vreemdelingendienst en de commandant van de rijksrecherche had hy „deze ellendige geschiedenis meegemaakt". Hij had de vrouw alle gelegenheid gegeven om te zeggen wat ze wilde. „Ze was daar toe volkomen vry", zette de procu reur-generaal uiteen. „Ik heb haar gezegd dat ze hier kon blijven, ik heb haar de situatie in Nederland uitgelegd en haar uiteengezet dat ze in dit land volkomen onbedreigd zou zijn". Om half elf nam de Tupoelev van de Aeroflot met mevrouw Golub aan boord tenslotte zyn aanloop en vertrok naar Moskou. Het was de eerste nachtvlucht voor een ïyn- toestel van deze maatschappy. De Aeroflot vliegt normaal slechts overdag op haar routes van en naar west-Europa. Voor deze vlucht was speciaal vergunning uit Mos kou ontvangen. Zeelieden in Stille Oceaan gered TOKIO, 10-10. Hefschroefvlieg- tuigen van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Princeton" hebben maandag vier-en-zeventig opva renden gered van 't Libanese schip „Sjeik" en het Amerikaanse schip „Pioneer Muse", die nabij het eiland Kitadaito Djima in de Stille Oceaan op een rif zijn gelopen. t>e kapitein en de hoofdmachinist van de „Sjeik" zijn omgekomen. Lugubere ananasplanten RIO DE JANEIRO, 10-10. Een Braziliaanse landeigenaar in de staat Espirito Santo, Francisco De- clindo, heeft - naar thans is geble ken - korte metten gemaakt met mensen op zijn boerderij die hem niet bevielen. Hy doodde hen, be groef hun stoffeiyk overschot in zyn grond en plantte een ananas plant op het graf. De politie heeft op de boerderij van Declindo reeds twaalf graven met een ananasplant gevonden. Slachtoffer werd overreden ALKMAAR, 9-10. De 64-jarige J. Putting uit Den Helder is maan dagavond by het oversteken van de ryksweg in Alkmaar, door een motorrüwiel, bestuurd door de 26- jarige H. S. uit Breezand, aange reden. Het slachtoffer, dat onge huwd was, lag zwaar gewond op het wegdek, toen hy nogmaals werd aangereden. Ditmaal door de 29-jarige B. uit Utrecht, die een scooter bereed. De man overleed ter plaatse. Het stoffeiyk over schot is overgebracht naar het rusthuis „Zuiderzon" te Schager- brug. DINSDAG 10 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19055 ZIERIKZEESwraNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGEKOMEN 1797-1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1