/L U" DE ZIERIKZEESCHE COURANT GESPREK KENNEDY-GROMIKO SCHIJNT NIET ERG BEMOEDIGEND TE ZIJN GEWEEST De toestand in Berlijn Britse Dakota verongelukt in Pyreneeën Russisch-Amerikaans gesprek De kwestie Nieuw-Guinea Jhr. R. J. H.Q. Röell trad af als voorzitter van de provinciale Groene Kruisvereniging Voor ken*gevind aangfcnotnea MAANDAG 9 OKTOBHR\19<;X. ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOD WVUWi. ]J_m54 Wth. Jurotm. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Iruy afdeling lnvueodige Diensi DE BERLIJNSE KWESTIE Mogelijk binnenkort westelijke ministersconferentie WASHINGTON, 8-10. De west- Duitse ambassadeur in Washington Wilhelm Grewe, heeft zondag in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie verklaard, dat het resultaat van het gesprek tussen president Kennedy en de Russi sche minister van buitenlandse za ken Gromyko zijns inziens gezien moet worden als een „stap terug" wanneer men dit gesprek verge lijkt met het daarvoor gehouden oriënterend overleg over Berlijn tussen de V.S. en de Sowjet-Unie Grewe vond het verontrustend dat deze gesprekken negatiever zijn geëindigd dan zij begonnen zijn. Hij was niet gemachtigd om ook maar iets te zeggen over de inhoud van het gesprek tussen Kennedy en Gromyko. Hij had echter uit artikelen in de pers op gemaakt, dat men nu niet bepaald optimistisch was over de uitslag van dit gesprek en hij had dezelf de mening. Grewe legde er de nadruk op, dat de verkennende besprekingen met de Sowjet-Unie tot nu toe geen enkele basis hadden opgele verd voor zinvolle onderhandelin- gen. Westelijke conferentie LONDEN, 7-10. Waarnemers ach ten het ,na het onderhoud Ken- nedy-Gromyko van vrijdag, thans waarschijnlijk dat in de nabije toekomst een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland Frankrijk en west-Duitsland zal worden gehouden, eventueel in Londen, om een gemeenschappe lijk standpunt ten aanzien van de kwesties Berlijn en Duitsland vast te stellen. Hieraan zou overleg lang9 diplomatieke kanalen voor afgaan om de resultaten van de peilingen, die Rusk bij Gromyko heeft gedaan, te analyseren. WASHINGTON, 7-10. Intussen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zaterdag te Washington in een te levisiegesprek met mevrouw Elea nor Roosevelt verklaard, dat hot Amerikaans-Russische overleg van de laatste tijd in welgemeende en opbouwende geest is gevoerd, doch dat het nog te vroeg is om iets over het resultaat ervan te kunnen zeg gen. Er blijven zich incidenten voordoen langs de sectorgrens BERLIJN, 7-10. Een blijkbaar aangeschoten Westberlijner kwam zaterdagavond in de buurt van de prikkeldraadversperring tussen oost- en west-Berlijn. Hij uitte, volgens ooggetuigen, enige verwen singen aan het adres van een op wacht staande Oostduitse politie man. Deze schoot hem daarop in de arm, waarna hij door verschei dene vopo's door het prikkeldraad werd getrokken. De Westberlijner kreeg handboeien om en werd in een vrachtauto weggevoerd. Op een andere plaats langs de prikkeldraadversperring dwongen Oostduitse politiemannen drie Westberlijners, die zich in de buurt van de versperring bevonden, on der bedreiging met revolvers zich op Oostduits gebied te begeven, waarna ook zij werden weggevoerd. Dit geschiedde voordat de Westber- lijns politie kon ingrijpen. De Oostduitse grenspolitie heeft zondag vier Westberlijnse jonge- Dramatische reportage HILVERSUM, 6-10. Tienduizen den Nederlanders hebben - zij het kort - de stem kunnen beluisteren van de Nederlander Reydon, zoals deze geklonken heeft in de rechts zaal in Kief, zo wordt van de zijde van de N.C.R.V. medegedeeld. Even voordat de Radiokrant de lucht in ging werd de N.C.R.V. namelijk op gebeld door een luisteraar. Hij ver telde toevallig een Russische zen der te hebben opgevangen, die een reportage uitzond van het spiona- geproces. Op zijn bandrecorder had deze luisteraar het slot opgenomen van de door Reydon in het Nederlands afgelegde en door een Russische tolk vertaalde verklaring, waarin hij met het oog op zijn gezin cle mentie bepleit bij het hof. In ijltempo werd er met een te lefoonlijn via de radiokamer van de P.T.T. in Hilversum een geïm proviseerde verbinding tot stand gebracht, waardoor het mogelijk was de opname van de heer Be rends uit Zuidwolde naar Hilver sum door te spelen. Om half acht precies konden de luisteraars ken nis maken met dit korte stukje dramatische improvisatie. De Kinderpostzegelactie 1961 DEN HAAG, 7-10. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zal maandag avond 9 oktober na het nieuws van acht uur over de zender Hilversum I een radiotoespraak houden ter inleiding van de kinderpostzegel actie 1961 „Voor het kind - door het kind". mannen en vier Oostberlijnse jonge meisjes aangehouden, die probeer den van oost-Berlijn uit west-Ber lijn binnen te komen. Toen het achttal trachtte de sec torgrens te overschrijden, opende de Oostduitse politie het vuur. De Westberlijnse politie neemt aan dat de vier jongelieden zaterdag naar oost-Berlijn zijn gegaan om hun verloofden mee terug naar West-Berlijn te nemen. Nog altijd onrust in Algerië ALGIERS, 8-10. Mohammedaan se verzetsstrijders hebben zondag in Oran een Europeaan van zijn fiets gesleurd, daarna doodgescho ten en zijn lijk in brand gestoken na het met benzine overgoten te hebben. Door 21 explosies in Algiers en 10 in Oran is in de loop van het weekeinde voorts zware schade toegebracht aan huizen, winkels en auto's. Volgens de politie hebben Euro pese extremisten in Algerië in de laatste veertien dagen van septem ber gemiddeld 28 aanslagen en overvallen per dag gepleegd. Hier bij kwamen 8 mensen om het leven en werden er 90 gewond. Nasser's politiek was slecht voor Syrië DAMASCUS, 7-10. De Syrische premier, dr. Koczbari, heeft nu een kabinetszitting verklaard dat het Syrische volk „een sterke hand uit strekt naar zijn broeders in Egypte en naar alle andere Arabieren, die bereid zijn samen te werken bij het opstellen van een handvest voor wezenlijke en onbaatzuchtige Ara bische eenheid". Dr. Koezbari verwierp Nasser's verklaringen over Egyptische pres taties in Syrië gedurende de tijd dat beide landen in de V.A.R. ver bonden waren. „Wat Nasser nu zegt toont aan dat hij beseft, hoe ramp zalig zijn politiek in Syrië is ge weest", aldus de Syrische eerste minister. Hij vervolgde: „Toen Nasser van Syrië een politiestaat wilde maken, kwamen leger en volk van Syrië in verzet om dit te verhinderen". Minister Cals naar ele West SCHIPHOL, 7-10. Do minister van O. K. en W., mr. J. M. L. T. Cals, is zaterdag voor zijn eerste bezoek aan de Nederlandse Antil len en Suriname van Schiphol ver trokken. Zijn reis gaat via New York, omdat hij in de V.S. eerst een week lang een aantal univer siteiten wil bezoeken. Vreemde weddenschap BARNEVELD, 7-10. Een pluimveehandelaar, de 27- jarige heer J. Veldhuizen uit Kootwijkerbroek ge meente Barneveld) heeft de afgelopen nacht een vreem de weddenschap gewonnen, waardoor hij f 200,rijker werd. Met een twaalftal vrienden had hij namelijk gewed, dat hij des avonds met een kinderwagen van Kootwijkerbroek zou lopen naar Amersfoort, een af stand van 25 kilometer. Zou hij vóór de volgende mor gen op de Varkensmarkt in de „Keistad" arriveren, dan zou hij f 200,hebben ver diend. Gaf hij onderweg om welke reden dan ook op, dan zou hij f 200,moeten betalen. Maar de Kootwij- kerbroekse vrijgezel heeft gewonnen. Vannacht om kwart voor één arriveerde hij op de afgesproken plaats waardoor hij acht gulden per kilometer had verdiend. Per taxi werd de winnaar met zijn kinderwagen weer naar Kootwijkerbroek ge bracht. Drie volgauto's had den de route gecontroleerd. Men had de heer Veldhui zen één korte rustpauze toe gestaan. Vier en dertig slachtoffers PERPIGNAN, 8-10. Zondag is bij het aanbreken van de dag uit het plaatsje Vernet-les-Bains bij Per- pignan een reddingsploeg vertrok ken om de lijken te bergen van de 34 slachtoffers van een zaterdag hoog in de Pyreneeën gebeurd vliegtuigongeluk. De ploeg bestaat uit gendarmes, parachutisten, brandweerlieden en andere specialisten. Zij zijn met jeeps vertrokken naar een schuil hut, die ongeveer een uur klimmen verwijderd is van het wrak van de Britse Dakota. Het wrak van het toestel, dat met vakantiegangers op weg was naar Costa Brava in Spanje, ligt ongeveer 2000 meter hoog op de Canigou, de hoogste top van de oostelijke Pyreneeën. De 34 inzittenden waren 30 Britse passa giers (onder wie 21 vrouwen), een Duitse koerier en een bemanning van drie. Ondanks vriendelijke sfeer geen belangrijke toenadering WASHINGTON, 7-10. In wclin- gelichte kringen te Washington heeft men over het onderhoud van president Kennedy en de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, gezegd de indruk te hebben dat de Amerikaans-Russi sche verkennende besprekingen niet hebben geleid tot een belangrijke toenadering. Aan genomen wordt dat Kennedy en Gromyko behalve over Duits land ook over de opvolging van Dag Hammarskjoeld als secretaris generaal van de Verenigde Naties hebben gesproken. In genoemde kringen heeft men voorts gezegd dat een positief punt van de Amerikaans-Russische be sprekingen de hartelijke en dikwijls vriendschappelijke sfeer is geweest. Gromyko heeft in de gesprekken die hij met Kennedy en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft gehad, nooit een ultimatum gesteld. De twee Ame rikanen kregen van Gromyko enige aanwijzingen over de mogelijkhe den van onderhandelingen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Vele vrouwen kunnen beter geld opmaken dan een bed. NEW YORK, 8-10. De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken dr. Subandrio heeft aangekon digd dat hij maandag in de alge mene vergadering van de Verenig de Naties opnieuw het standpunt van zijn regering zal uiteenzetten, volgens hetwelk westelijk Nieuw- Guinea een deel van Indonesië is. „Wij zullen nooit terugkomen van ons standpunt dat West Irian een deel van Indonesië is", zo ver klaarde hij tegenover een Ameri kaanse journalist. Kleuter verdronk in singel UTRECHT, 8-10. Een tweejarig zoontje van de familie Wijnen in Utrecht is verdronken in de singel langs de Musketierlaan in Utrecht. Het kind is bij het spelen te water geraakt. De vader ging gekleed in het water en bracht zijn zoontje aan de wal. Kunstmatige ademha ling baatte echter al niet meer. Ontsnapping met veerboot GEDSER. Twee Oostduitse vluch telingen zijn te Gedser in Dene marken bevrijd uit een verzegelde goederenwagon waarin zij zich hadden schuilgehouden. De wagon was met een veerboot overgezet van het Oostduitse Warnemünde naar het Deense Gedser. De vluch telingen deelden mee dat acht an dere Oostduitsers die zich in de wagon bevonden, door de Oostduit se politie waren gegrepen voordat zij aan boord van de veerboot werd gereden. Sleepboot „Zwarte Zee" beleefde hachelijk avontuur ROTTERDAM, 7-10. De sleep boot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s internationaal sleepbedrijf is in ernstige moeilijkheden geraakt. De sleepboot was onderweg van Kopenhagen naar Baltimore met een z.g. „Midbody". Ongeveer 40 mijl ten zuidwesten van Lands End raakte de sleep in zwaar weer, waardoor de tros is gebroken. Bij het inhalen van de tros is de ny lontrekker in de schroef van de „Zwarte Zee" geraakt. De sleep boot is daardoor in een hulpeloze positie geraakt, terwijl de „Mid body" met aan boord zeven run ners, wegdreef. Om kwart over zeven zondag avond heeft de sleepboot „English man" de „Midbody", die door de „Zwarte Zee" verloren werd, in de omgeving van het eiland Jersey vastgemaakt en daarmede een eind gemaakt aan een hachelijk avon tuur. K.V.P. in Zeeland wil vrije veren AARDENBURG, 8-10. Op de ka derdag, die door de kring Middel burg van de K.V.P., omvattende de gehele provincie Zeeland, te Aar denburg is gehouden, werd met het oog op de komende verkiezingen in het provincieprogramma opge nomen, dat de voornaamste veren, dat wil zeggen de hoofdverbindin gen tussen de verscheidene delen van de provincie, vrij moeten wor den, d.w.z. dat de veergelden moe ten worden afgeschaft. Gestreefd moet worden, aldus het program ma, naar vaste oeververbindingen waar mogelijk en naar een verbe tering .van de verbindingen, waar geen vaste oeververbinding moge lijk is. Jhr. Röell in actie. De opening van het Groene Kruis-gebouw te Ouwerkerk in 1956. Veel lof voor de man die het G.K. leidde na de oorlog gekenschetst als een charmant voorzitter en gastheer van de wijk- verpleegstersdagen en mevrouw Röell als een goede gastvrouw, bood hij hem namens het bestuur een fotoviewer met plakmachine aan, te gebruiken bij het vervaar digen van smalfilms. Dokter Kat uit Utrecht, voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" kon aan Jhr. Röell de gouden medaille als blijk van waardering en ver dienste niet uitreiken om de een voudige reden dat men dat al eer der had gedaan. Hij wilde dat dan nu bij dit afscheid nog eenmaal symbolisch doen en hij memoreer de een uitspraak van de scheidende voorzitter dat hij drie liefdes had, zijn vrouw, zijn gemeente en het Groene Kruis. Dat nu het Groene Kruis moest worden losgelaten omdat de gemeentelijke bestuur- derstaak zwaarder was geworden, kon hij als Groene Kruisman wel betreuren maar hij kon het ook be grijpen. De heer Kodde, wethouder van Veere en voorzitter van de plaat selijke afdeling van Het Groene Kruis stelde eveneens de grote verdiensten van jhr. Röell in het licht. Opnieuw werd mevr. Röell in de hulde betrokken door het aanbieden van een bloemstuk, ter wijl namens de afdelingen aan jhr. Röell een filmtoestel werd aangeboden. Namens de districtsverpleegsters sprak mej. zuster Voobergen, die er aan herinnerde dat jhr. Röell de wijkverpleegsters wel eens een zame figuren had genoemd. Of dit zo was liet ze in het midden, maar zij stelde in elk geval vast, dat de belangstelling van jhr. en mevr. Röell voor het werk van de wijk verpleging menige verpleegster ge stimuleerd had in het goed vol brengen van haar taak. Zij bood aan jhr. en mevr. Röell elk een boekwerk aan, dat van jhr. Röell met als titel: „Ik kan tuinieren". Zuster van der Slikke, die na mens de wijkverpleegsters sprak, schetste de verhouding van jhr. Röell tot de wijkverpleegsters als van een vader met vele dochters. Deze 59 dankbare dochters hadden zelf een plak- en fotoboek gemaakt waarbij ieder iets in proza, poëzie of foto-materiaal had bijgedragen, maar zij hadden bovendien in hun spaarpot gegrabbeld en daarom werd ook nog een geschenk onder couvert aangeboden. Namens de medici sprak dokter de Haas en namens de Stichting „Het Wit Gele Kruis" burgemees ter van Dongen uit Aardenburg. Geroerd dankte jhr. Röell voor alle blijken van sympathie en voor het hartelijk afscheid en de vele cadeaus, waarmede men hem ver wend had. Na de pauze hield dr. J. J. Mie- dema, geneesheer-directeur van 't revalidatiecentrum De Hoogstraat te Leersum, een causerie over „De gehandicapte mens en de maat schappij". VEERE, 7-10. De algemene ver gadering van de provinciale ver eniging „Het Groene Kruis", op zaterdag 7 oktober te Veere ge houden, was buitengewoon goed bezocht. Meer dan 200 afgevaar digden, vertegenwoordigende pl.m. 60 verenigingen, hadden de tocht naar het oude Markiezaatstadje ge maakt, vooral ook om mede getui ge te zijn van het afscheid van jhr. R. Röell als voorzitter der vereni ging. Uit diens openingswoord memo reren we dat in het afgelopen jaar het 56e Groene Kruis wijkgebouw in de provincie gereed kwam en dat ruim 47.000 leden plm. f 312.000 contributie bijeenbrengen, dat is ongeveer f 6,22 per lid. De Commissaris der Koningin in Zeeland en het college van Gede puteerde Staten hadden bericht van verhindering gezonden. De burgemeester van Veere Jhr. de Beer Poortugaal heette de aan wezigen welkom in Veere en me moreerde hoe Jhr. Röell in 1945 als voorzitter voor een chaos stond. Jhr. Röell memoreerde verder de grote veranderingen die zich in het Groene Kruis na de oorlog hadden voltrokken en hoe hij had gemeend zijn taak te moeten neerleggen, nu hij als burgemeester een veel gro tere gemeente dan voorheen te be sturen had gekregen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de begroting alsmede de goedkeuring van reke ning en balans gingen vlug onder de hamer door. De heren P. L. Abrahamse, J. Blok en dokter L. P. Maas (Vlissin- gen) werden verkozen verklaard omdat geen tegenkandidaten waren ingediend. In de vakature Jhr. Röell waren als kandidaten aanbevo len burgemeester H. P. Ever- wijn, Zuidzande; burgemeester H. Rijpstra, Terneuzen en bur gemeester A. A. Schuit, Kort- gene, maar eerstgenoemde won royaal het pleit door direct 104 van de 124 stemmen op zijn naam te verenigen. Terneuzen werd aangewezen als plaats om de vergadering 1962 te houden, terwijl de rondvraag niets opleverde. Punt 11, als laatste punt voor de pauze, afscheid van de voorzitter vergde wat meer tijd. Veranderingen in dertig jaar Opnieuw ging Jhr. Röell na wat in een tijdperk van bijna 30 jaar was veranderd, in 1933 werd hij in het bestuur gekozen, in 1945 (15 de cember) werd hij voorzitter. Met liefde had hij altijd de belangen van het Groene Kruis behartigd, de taak was veel zwaarder geworden, dan men aanvankelijk had ge dacht, maar kon in vele gevallen tot een goed einde worden ge bracht. Hij dankte allen die daar aan hadden meegewerkt, in het bij zonder echter de heren de Lange (secretaris) en Abrahamse pen ningmeester), zonder wie het werk niet mogelijk zou ^ijn geweest. Eerste spreker was (namens het bestuur) dokter Vaandrager uit Domburg, die de goede kwaliteiten van Jhr. Röell als voorzitter me moreerde en hem daarvoor dank bracht. Niet minder dan 56 wijk- gebouwen werden na de oorlog ge bouwd en dat vergde van Jhr. Röell als voorzitter niet alleen veel tijd, maar ook veel werk aan het verkrijgen van subsidies en rente loze voorschotten. Op voorstel van dokter Vaandrager werd onder luid applaus de afti'edende voorzitter tot ere-lid benoemd, terwijl mevr. Röell als echtgenote die zo dikwijls ten behoeve van het Groene Kruis haar man had moeten missen in de hulde werd betrokken door het aanbieden van bloemen. Nadat dokter Vaandrager Jhr. Röell had

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1