Beddenreparatie HERFST Mooi herfstweer bevordert fruitoogst in Schouwse Westhoek Gebr. THIEN BANANEN miui/uiiiiiiiJiiiiiM s (Bij een beeldje in het bos van „Heesterlust" te Schuddebeurs). In diepte van het bos, sereen, eenzaam het beeld, tegen het late, moede groen goudbestikt door oktoberlicht. De blanke stilte van een durend zwijgen spreekt woordeloos van vredig zijn. Trillend streeplicht uit de schrijn van de hemel, omspeelt de draperie. In steen gevangen glimlach om een faun of om het ploffen van kastanjevrucht in okergeel bldrenbed Voedt heimweevol weten van zomers wijken. mjIMIIMMIIIWIIIIIIIIIfliMIIIIMIIIIIIMIIII/IIIIJIMIIim Prijzen liggen dit jaar zeer hoog WESTHOEK, oktober. De pluk van de fruitoogst schiet met het fraaie weer hard op, en over enkele weken behoort deze vrj) rustige pluk weer tot het verleden. Rustig omdat tot nu toe de najaarsstor men nog geen intrede deden. Het weer was dermate gunstig dat bü- na elke dag geplukt kon worden, zodat by de meeste kwekers het werk zeer vlot gaat. De goudreinetten zitten zo goed als in de kist, zodat alleen nog wat late peren en de Golden Delicious blijven hangen. Deze mogen nog wat bijkleuren. De Jonathan die op de meeste plaatsen slecht van kleur is, moest noodgedwongen te vroeg geplukt worden omdat plotseling een grote schare kleinere trekvo gels zich op de vruchten wierp. Dit is een jaarlijks terugkerend verschijnsel en er is bijna niets te gen te doen. Meestal zit de Jona than al in de kist als de vogeltjes komen, doch dit jaar zijn ze wat vroeger en proberen op deze ma nier wat bijvoeding op te halen. Knalapparaten kunnen nog wel eens gunstig werken op deze ap pelpikkers. Op de restanten peren zijn grote scharen merels neerge streken en sommige peren, zoals de late Comtesse de Paris laten alleen nog een steel met een klokhuis zien, de rest is verdwenen. Fruitkwekers worden wel eens razend op dat „gespuis", want dit jaar betekent elke opgepikte peer ongeveer een dubbeltje. Het is niet bekend hoeveel peren een merel per dag op kan, doch het is wel zeker dat het niet bij één blijft. Toch ziet iedereen deze zangers graag, het hoort nu eenmaal bij een boomgaard en alleen als het fruit duur is komen de klachten. Als het erg goedkoop is, doet het de kweker niets als er eens wat ingepikt wordt door de vogels. Er ger wordt het als de Vlaamse gaai en komen, die ware appelvreters zijn geworden. Ze zijn echter de laatste jaren in geringe mate bo ven de Westhoek te zien geweest. Zeer hoge prijzen De prijzen zijn hoog, zeer hoog. Vooral de appels hebben zich op een hoog peil opgetrokken. Het is een abnormaal jaar geworden en we spraken er reeds eerder over in ons blad ,dat een normaal jaar voor de Nederlandse kwekers geen zoden aan de dijk zet, met andere woorden, indien het buitenland zelf over een goede fruitoogst kan beschikken, heeft ze aan Neder lands fruit geen behoefte, zodat de consument in eigen land maar zien moet dat ze de massale opbrengst zelf verwerkt. Thans zit het buitenland met een minimale oogst, terwijl als bijkomstige omstandigheid ons land zelf ook een niet zo grote oogst heeft. De gevolgen zijn dan ook al zeer snel merkbaar geworden in de fruitprijzen. Reeds de zomerrassen draaiden voor goede prijzen, doch het herfst- fx%uit met name de James Grieve kon af en toe de gulden passeren. De Cox Orange die dit jaar slecht houdbaar is, wordt ook voor zeer hoge prijzen verkocht. De keuken kwaliteit komt regelmatig boven de twee kwartjes, terwijl de goede ook rond de gulden noteert. Het wachten is nu op de Goudreinet, waarvan het kwantum in Neder land erg tegenvalt. Op de veilingen worden ze rond de zestig cent ver kocht, maar de verwachtingen zijn hoger. Het kan toch vreemd gaan met de Goudreinetten. In normale jaren brengen ze de kostprijs niet op, terwijl nü de val boven de veertig cent komt te liggen, een prijs dus waarvoor men in een ge woon jaar twee kilo goede kwali teit moet leveren. Over het alge meen is het fruit zeer groot van stuk, terwijl ook de kleur, behalve dan van de Jonathan erg meevalt. Het vele water heeft hier op de grote vruchten nog een goede wer king gehad, behalve dan die per celen die te veel water kregen en verdronken zijn. Het is dit jaar niet te verwach ten dat er veel fruit bewaard en in koelhuizen geplaatst zal worden. Daarvoor liggen de prijzen te hoog. Als het rustige weer nog wat aan houdt, kan de kweker trots zijn op het in uitstekende staat binnen ge brachte fruit, terwijl de hoge prij zen hem een goed jaar bezorgen. DINSDAG 10 OKTOBER DE GROTE DAG Duizenden meisjes en jongens gaan weer op pad met kinderpostzegels Men hoopt de f 25 miljoen vol te maken Landbouwcentrum Goes geopend door Commissaris der Koningin GOES, 5-10. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jonkheer mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft donderdagmiddag het landbouwcentrum in Goes geopend. De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van genodigden, onder wie de direkteur-generaal van de land bouw, ir. J. W. Wellen, en de oud- direkteur-generaal, ir. A. W. van der Plassche. Het landbouwcen trum, het eerste in zijn soort, is ondergebracht in een gebouw, dat een hoogte heeft van 23 meter en een totaal vloeroppervlak van 4.000 vierkante meter. Er is een tiental diensten ondergebracht. In het ge bouw zullen 140 a 150 personen werkzaam zijn. De kosten hebben ruim anderhalf miljoen gulden be dragen. Zeeland is de eerste pro vincie waar het plan om tot de grootste concentratie van de voor lichtingsdiensten per provincie te komen kon worden verwezenlijkt. Het gebouw telt vijf verdiepin gen en per verdieping zijn er vijf tien units, gelijkvormige kamers, beschikbaar. Ieder unit heeft een vloeroppervlakte van 22 vierkante meter. In totaal zijn er 89 units plus drie laboratoriumruimten, een grote kantine, een filmzaal voor 150 personen en enkele vergader ruimten. Het is mogelijk om in de grote-hal land- en tuinbouwmachi- nes te exposeren. De waarnemend burgemeéster van Goes, dr. J. W. Noteboom, maakte tijdens de openingsplech tigheid bekend, dat uit erkentelijk heid voor hetgeen de oud-direk- teur-generaal ir. Van der Plassche voor de totstandkoming van dit landbouwcentrum heeft gedaan hem de eremedaille in zilver van de gemeente Goes, de hoogste ge meentelijke onderscheiding, was toegekend. Toenemend aantal crematies AMSTERDAM, 5-10. Het aantal crematies is in 1960 aanzienlijk ge stegen. In het crematorium te Vel- sen werden 2551 stoffelijke over schotten gecremeerd (ruim 11 pet. meer dan in 1959) en in Dieren 950 (plus 18 pet.). Dit blijkt uit het jaarverslag van de vereniging voor facultatieve crematie die beide cre matoria exploiteert. De vereniging die aan het einde van het verslag jaar 118.334 leden en op 1 septem ber jl. 124.049 leden telde, houdt zaterdagochtend 21 oktober a.s. haar 85ste algemene vergadering in hotel Vrigge te Groningen. Het landbouwcentrum is eigen dom van de gemeente Goes. Het wordt aan het rijk voor landbouw organisaties verhuurd. Vreemde „trekvogel" in Westhoek BTJRGH, 5-10. De laatste dagen komen zeer veel vo gels „op de trek" over de Westhoek gevlogen. Talloze kieviten zoeken hun heil in het zuiden van Europa, ter wijl ook veel kleinere zan gers weggaan. Ze blijven bij goed weer nog een dag je hier rondhangen, om de volgende dag weer verder te vliegen. Donderdagmid dag vloog een vreemde vo gel dwars tegen de trek richting in over een boom gaard bij Burgh. Het beest werd achtervolgd door kauwtjes en gaf onbedaar lijke schreeuwen. Met zijn geel en groene kleuren viel hij zeer op bij andere vo gels, daarom zaten ze hem allen na. Het was een pa pegaai! Mogelijk is het het zelfde dier dat vorig jaar in Westenschouwen gerui me tijd heeft rondgevlogen. Nadere informaties maken uit dat het toch wel een nieuwe papegaai is, die hier rondvliegt. Mogelijk ont vlucht uit een particuliere verzameling? UTRECHT, 7-10. Dinsdag aan staande, klokslag twaalf uur, zul len weer duizenden jongens en meisjes uit de hoogste klassen van de lagere scholen als een zwerm bytjes neerstrijken voor zo goed als alle voordeuren in Nederland. De vraag „wilt U kinderpostzegels bestellen?" zal weer klinken in het Zeeuws, het Fries, het Limburgs en het Amsterdams. „Door het kind voor het kind", ook in 1961. De kinderpostzegelac tie wordt dit jaar voor de 35ste maal' gehouden. Op 13 november zullen de plaatselijke comité's star ten met de kinderpostzegelverkoop. Sinds 1924 - in de oorlog moest de actie enkele malen worden over geslagen - hebben de kinderpost zegels en -kaarten in totaal 22 mil joen gulden opgebracht. Dove, blinde, debiele, moeilijk opvoedba re, spastische en op welke andere wijze dan ook gehandicapte kinde ren hebben hun deel gekregen van deze totaalopbrengst, zonder on derscheid des persoons en zonder dat verschil werd gemaakt naar religie of politieke overtuiging. Nog wel nodig? In dit jubileumjaar hoopt men de 25 miljoen vol te maken. Er wordt wel eens gevraagd, of dat geld, nu de overheid op sociaal ge bied zoveel subsidies verstrekt, nog wel nodig is, maar, om met mgr. drs. J. C. van Overbeek, directeur van het R.K. doofstommen instituut St. Michielsgestel, te spreken, er zijn nog talloze noden die niet met overheidsgelden kunnen worden gelenigd. Van de opbrengst van de kin derpostzegelactie 1960, die niet minder dan twee en een# half mil joen gulden bedroeg, is een deel besteed aan zogenaamde „grote projekten". Bij de start van de kinderpostzegelactie werd uitslui tend hulp verleend op basis van het aantal verpleegdagen. Meer en meer is echter gebleken, dat voor nieuwbouw, research en uitbreidin gen van bestaande tehuizen en in richtingen enorme bedragen ineens nodig zijn, die onmogelijk uit par ticuliere middelen gefinancierd kunnen worden. Deze keer is bij voorbeeld twee ton uitgereikt aan de Rooms-katholieke en protes tantse instellingen voor dove en slechthorende kinderen. WEEKEINDE-ARTSENDIENST ZEERIKZEE Weekeinde 7-8 oktober: C. M. van Hoorn, tel. (01110)-2080. WEEKEINDE-DIEN ST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 7-8 oktober: J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112)-280. DIERENARTSEN Weekeinde 7-8 oktober: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110)- 2180. De Syrische opperbevelhebber generaal Zahredding heeft woens dag jl. bij een bezoek aan leger eenheden verklaard dat de „heer sers te Cairo" hebben gepoogd de Syrische goudreserves vóór de re volutie naar Egypte over te bren gen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Zoele herfst Do zoele herfst heeft het in de tuin van de heer R. aan het Kerk plein alhier mogelijk gemaakt, dat een Gouden Regen fraai in bloei is gekomen. Het merkwaardige is dat het boompje nog niet eerder heeft gebloeid. Intussen een lente gezicht onder een door het najaar getekende lucht. BRUINISSE Verongelukt jongetje overleden Het tienjarig knaapje Jaapje Giljam, dat - gelijk gemeld - op woensdagavond bij de haven van Bruinisse van een wagen met sui kerbieten is gevallen, is in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. ANNA JACOBAPOLDER Afd. Ned. Rode Kruis Op de laatst gehouden bloedaf- name-avond van de afdeling Sint Philipsland van het Nederlandse Rode Kruis waren in totaal 231 do nors verschenen. Dit is een voor uitgang van 51 vergeleken bij vo rig jaar toen er maar 180 versche nen. Deze vooruitgang is wel toe te schrijven aan de meerdere op komst der jongeren. Ingezonden mededeling 1 Voor ZIERIKZEE - TELEF. 2604 KINDEREN REDEN LINKS Zierikzeeënaar met auto in sloot SCIIARENDIJKE, 6-10. Donder- dagmiddag is de Zierikzccsc auto mobilist C. J. v. B. op de Elkerzee- seweg gemeente Middenschouwen, door enige kleine kinderen die van school kwamen en links op de rij baan reden, op een dwaalspoor ge bracht en met zijn Opel-Rckord in de sloot terecht gekomen. Er ont stond materiële schade maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om de kinderen, die van de lin kerzijde van d5 weg plotseling naar rechts zwenkten, te kunnen ontwijken moest de heer van B. de weg verlaten en schoot hij door de berm heen in de sloot. De auto werd later op het droge gebracht door een kraanwagen van de firma G. C. Anker üit Zierikzee. Koningin gaat Hooft's „Warenar" zien DEN HAAG, 6-10. Hare majes teit de koningin heeft het voorne men om op 22 november in Rotter dam de uitvoering van de amateur toneelgroep „De Maasstadspelers" bij te wonen. ,De Maasstadspelers' is een ama teurgezelschap, dat door de Neder landse Amateur Toneel Unie als het beste Nederlandse amateurge zelschap werd afgevaardigd naar het tweede internationale festival van het amateurtoneel in Monaco, Het gezelschap zal op 22 novem ber de „Warenar" van P. C. Hooft opvoeren. De jaarvergadering van de R.T.M. ROTTERDAM, 5-10. In de eerste jaarvergadering van de N.V. Rot- terdamsche Tramweg Mij. onder de nieuwe constellatie - de gemeente Rotterdam heeft ruim '99 procent van de aandelen in haar bezit ge kregen - is door de twee vertegen woordigers van de zogenaamde „oude groep", tesamen met 0,2 pro cent der aandelen, gepleit voor de belangen van de grote groep van obligatiehouders en houders van restantbewijzen. Alle vragen, die zij stelden, hadden een ondertoon van vrees voor te grdte afschrij' vingen en reserveringen, en meer malen werd gepoogd het bestuur op dit punt een verklaring te ont lokken. De nieuwe president-commissaris, de heer J. U. Schilthuis (loco-bur gemeester van Rotterdam), wenste geen enkele uitspraak te doen. Al les blijft, zoals vroeger, afhankelijk van de liquiditeit van het bedrijf, zo zei hij. Spreker deed slechts de toezegging dat het bestuur zal over wegen de aandeelhouders eventu eel een bericht te zenden of uitlo ting en aflossing inderdaad in de cember aanstaande zullen plaats hebben. Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse dienstplichtigen, die de ze herfst hun twee jaar dienst plicht hebben vervuld, tot nader order onder de wapenen zullen moeten blijven. KERKNIEUWS Vertrek zendingsarbcidcr naar Afrika UTRECHT, 6-10. Maandag aan staande zal ds. Overdulve, als eer ste missionair predikant uitgezon den door de Gereformeerde zen ding naar Ruanda Urundi vertrek ken. De zending van de Gerefor meerde Kerken werkt in Ruanda Urundi samen met de Sociétés Beige de Missions Protestantes au Congo. Het gezin van ds. Overdulve zal voorlopig in Nederland achterblij ven in afwachting van de ontwik keling van de politieke gebeurte nissen. Fraude te Vlagtwedde VLAGT WEDDE, 6-10. De gemeen tepolitie van Vlagtwedde heeft de 44-jarige B. K. gearresteerd, die er van verdacht wordt als ambtenaar van sociale zaken, belast met de uitkering van steungelden, fraude te hebben gepleegd. Hoe groot het bedrag van de fraude is, staat nog niet vast. De knoeierijen zouden in een periode, omvattende enkele ja ren, zijn gepleegd. Vooral de minst bedeelden in de maatschappij zou den er de dupe van zijn geworden. De inwoners van Sellingen (ge meente Vlagtvvedde) waar K. woont zijn zeer verbaasd over deze arres tatie, omdat K. zeer gunstig bekend stond. K. is bestuurslid van diverse plaatselijke verenigingen en maak te voor kort deel uit van het kerk bestuur van de Gereformeerde Kerk in Sellingen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 29 sept.: Hendrika Anna, d. van Iman Leendert den Boer en Sara Janna Jakobsen, wo nende te Duiveland; 30 sept.: Pie- ter Samuel, z. van Jacob de Bruijne en Maria Jacoba Catharina de Vlieger; 30 sept.: Cornelis, z. van Maximiliaan van Klinken en Ar- dina Jacoba Smits, won. te Duive land; 2 okt.: Marinus Johannes, z. van Pieter Tonis Nuijens en Cor nelia Johanna Hubert. Gehuwd. 29 sept. Jacob Fiere, 26 j. en Jannetje Geertruida Beije, 23 j.; 29 sept.: Willem Bolijn, 28 j. wonende te Duiveland en Janna Catshoek, 21 jaar. Overleden. 1 okt.: Trijntje van Bcrkel, 79 j., gehuwd geweest met Leendert Bartel Jonker; 2 okt.: Elizabeth Pieternclla van der Welle 66 j., echtg. van Hendrikus Pad mos, wonende te Duiveland. Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, mogelijk met onweer. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.05. Maan op 4.02, onder 17.34. 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.03. Maan op 5.07, onder 17.55. 9 okt. Zon op 6.53, onder 18.01. Maan op 6.13, onder 18.17. Nieuwe maan: 9 okt. te 19.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 okt. 2.11 v.m. 14.16 n.m. 8 okt. 3.00 v.m. 14.56 n.m. 9 okt. 3.34 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 7 okt. 1.27 v.m. 13.51 n.m. 8 okt. 2.08 v.m. 14.25 n.m. 9 okt. 2.39 v.m. 14.56 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De circulatie in onze omgeving heeft zich gewijzigd, waardoor het mogelijk is geworden, dat oceaan storingen weer wat gemakkelijker tot west-Europa kunnen doordrin gen. Een actieve depressie naderde vanochtend Ierland. Ze deed in on ze omgeving de wind wat toene men. Aan de voorkant van de de pressie komen boven Frankrijk storingen voor, die naar het noor den bewegen. In verband met een en ander zal het weer in ons land de eerstvol gende dagen enigszins onvast zijn. De temperaturen worden iets lager. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), pass. 5-10 Al giers naar Rotterdam. Lelykerk, 5-10 van Kuwait naar Mena Al Ahmadi. Tegelberg, 5-10 van Singapore naar Penang. Weltevreden, 5-10 van Port Swet- tenham, 6-10 te Singapore. Wie tijd en geld heeft mag naar Indië gaan om een bananenboom te zien, maar hij of zij kan ook te Zierikzee terecht, hetgeen uiter aard iets gemakkelijker en goed koper bereikbaar is. Het is zover vrienden, er staat ergens te Zie rikzee een bananenboom „met vruchten belaan" en dit nieuwtje dunkt ons een krent te zijn in de taaie rijstebrijberg, die kranten de lezers plegen voor te schotelen. De Zierikzeese bananenboom werd door een zeevarende als pril en nietig plantje meegebracht uit tropische gewesten en kwam hier terecht in een serre-achtige kamer, waar het boompje zich zo senang voelde, dat dra uitspruitsels ont stonden en tenslotte bloesems. In middels was de boom zo welig ge groeid dat de bovenste bladeren en takjes het plafond van de ka mer hadden bereikt. Gedachtig aan het feit dat de groeikracht van een erwt zelfs een stenen muur te machtig is, zat de bananenboom familie wel een beetje in zorg over deze tropische weligheid. Voorlopig vertrouwde men echter op de de gelijke constructie van het dak. De gestuite groei overigens deed zich gelden, want de bladeren be gonnen wat te verkleuren en juist op het moment, dat men met be trekking tot het tropische unicum in dit koude gewest, begon te den ken in termen van: „o, die bana nenboom", toonde de natuur zich mild en verschenen er vruchten en niet weinig ook. Met een oogst in het vooruitzicht is de belangstel ling voor de boom uiteraard weer sterk toegenomen. Wie immers tegen de heer des huizes kan zeggen: „toe, pluk nog even een maaltje bananen", is ori gineler gesitueerd dan degene, die naar de bananenkoopman moet. Overigens behoeft .de familie zich niet te haasten met de plukkerij, want het duurt nog wel zeven a acht maanden voordat de vruchten rijp en eetbaar zijn. Maar dan heeft men ook pisangs van eigen kweek" en plaatsgebonden als wij vaste- ivallers zijn, moet dit een verruk kelijke sensatie zijn. Niets beters immers voedt de fantasie over de prachtvolle natuurwonderen in strekeyi rond de evenaar, dan con crete attributen uit deze gebieden. Nog slechts wat kolibri's of rijst vogeltjes in de boom en een wit- gebaarde gibbon op de venster bank van de bananenkamer en men heeft - drinkend zijn splitje in de aansluipende avondschemer - zijn eigen tropen thuis. En dat nog wel zonder de ellende van vlees etende jungleplanten, de kwelling van muskieten of de razernij van bloedzuigers in de ondoordringbare wirwar van rimboe-lianen. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2