DE ZIERIKZEESCHE COURANT .BIJNA OVEREENSTEMMING" TUSSEN SOWJET-UNIE EN DE V.S. OVER SECRETARIS-GENERAAL De zaak Reydon en De Jager Ernstig spoorwegongeluk in Hamburg eist vele doden Dertien jaar voor Nederlanders Evert Reydon en Lou de Jager Laatste nieuws VRIJDAG 6 OKTOBE1 118e jaargang No. MRIKZbESWWNIEUwSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Birmaan Oe Thant? Voorstel tot vorming van „waakliondcommissie wereldvrede" NEW YORK, 5-10. Donderdagavond werd in krin gen der V.N. vernomen dat de V.S. en de Sowjet- Unie thans „bijna overeenstemming hebben bereikt" over een formule, die het mogelijk zou maken een waarnemende secretaris-generaal te benoemen, die tot april 1963, de datum waarop Hammarskjoeld's tweede ambtstermijn zou eindigen, in functie zou blijven. De keus zou - als reeds eerder werd gemeld - zijn gevallen op Oe Thant, permanent Birmaans ver tegenwoordiger bij de V.N. Een hoge communistische func tionaris verklaarde tegenover .Reu ter' dat het enige punt, dat nog door -Amerika en Rusland moest worden geregeld, het aantal te be noemen plaatsvervangers of mede werkers van de nieuwe secretaris generaal betrof en de wijze, waar op hij hen zou raadplegen bij het vervullen van zijn taak. De permanente Griekse ver tegenwoordiger in de V.N., Pipine- lis, deed donderdag in de Algemene Vergadering een beroep op deV.N.- leden om recht boven eigen belang te stellen en uitvoering van door de Algemene Vergadering genomen besluiten niet te ontduiken. Hij drong er ook bij de leden op aan hun financiële verplichtingen je gens de Verenigde Naties na te ko men. Togo en Ghana De minister van Buitenlandse Zaken van Togo, Freitas, klaagde er over dat de Ghanese president Nkroemah „nog steeds bezeten is van het denkbeeld van een samen voeging van Togo en Ghana. Hij - verklaarde dat het aantal vluchte lingen, dat uit Ghana in Togo bin nenkomt, dagelijks stijgt. Togo heeft verzocht deze zaak op de agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen. De Ghanese vertegenwoordi ger, Quaison-Sackey, verklaarde dat „Freitas beweringen even on gegrond als onvriendelijk zijn". De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Knoman, riep op tot vorming van een uit tien leden bestaande „waakhondcom missie voor de wereldvrede", die in Berljjn „of in elke andere geëigen de plaats ter wereld" bijeen zou moeten komen. Knoman stelde voor dat de commissie, in het raam van het V.N.-werk, het gehele jaar door geregeld zou vergaderen. Hij meende dat zij best zou kun nen worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van de vijf per manente leden van de Veiligheids raad - de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Nationalis tisch China -, terwijl er verder vijf of meer afgevaardigden van Euro pa, Amerika, Afrika en Azië zit ting in zouden moeten hebben. DE LANDBOUW Sociale politiek moet gelijk zijn aan andere bedrijfstakken ROME, 4-10. „De sociale poli tiek in de landbouw zal er op ge richt moeten zijn dat de sociale voorzieningen gelijkgesteld zullen worden aan die in andere bedrijfs takken. Dit is een middel waar door aan de agrariërs grotere ze kerheid kan worden gegeven dan via de prijspolitiek", zo zei dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter der E.E.G.-commissie in de rede waar mee hij de te Rome gehouden con ferentie over de sociale aspecten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid sloot. In de gemeenschap is het prijs niveau voor een groot aantal pro- dukten in verhouding tot de pro- duktiekosten, te laag. De heer Mansholt vond het volkomen ge rechtvaardigd, dat de prijs voor een aantal produkten op een ho ger niveau ligt dan dat van de we reldmarkt dat onder zware druk staat. Alleen al dit feit is van grote invloed op het levensniveau van de agrarische bevolking. Men zal ook moeten streven naar verlaging van de produktiekosten door struc tuurverbetering, rationalisatie en de ontwikkeling van coöperaties, aldus dr. Mansholt. Ongeval op bouwwerk SITTARD, 5-10. Donderdagmid dag is de 56-jarige monteur H. uit Sittard om het leven gekomen toen hij op een bouwwerk te Waterschei -Sittard de stroomleiding van een transportlier raakte. Het slacht offer was vader van zeven kinde ren. DOORNSPIJK. De stichting „Re- vako" (recreatie-, vakantie- en conferentie-oorden) heeft zich ge wend tot de raden van vijftien Gel derse gemeenten. Deze gemeenten treffen voorbereidingen tot het op richten van een recreatie-gemeen schap. De voornaamste taak van de ..waakhondcommissie" zou moeten bestaan uit het wegnemen van de scherpste kanten van elk interna tionaal geschil of van elke, de vre de in gevaar brengende toestand. Knoman meende dat de handen van de Veiligheidsraad op het ogenblik, al9 gevolg van zijn sa menstelling en werkwijze, gebon den zijn. Na de gehele nacht durende ex plosies begon donderdagmorgen lava uit de krater van de Etna te stromen. Deskundigen achtten geen reden tot bezorgdheid aanwezig. DEN HAAG, 5-10. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft bericht ontvangen, dat de tweede secretaris van de Ne derlandse ambassade te Moskou, de heer J. Polak, donderdag te Kiev een onderhoud heeft gehad van een uur met de Nederlanders E. Rey don en L. de Jager die elk tot 13 jaar vrijheidsstraf zijn veroordeeld op beschuldiging van spionage. Dit gesprek vond plaats in het bijzijn van de tolk van het proces, twee vertegenwoordigers van het minis terie van buitenlandse zaken van Oekraine, de griffier van het mili taire tribunaal te Kiev en de ge bruikelijke parketbewaking. De heer Polak zou vrijdagoch tend om tien uur een onderhoud hebben met de aan de twee Ne derlandse zeelieden toegewezen ad vocaten. Copieën van de_aanklacht. en het vonnis zuil ennaar Moskcu worden gezonden om daar aan het hoog ge rechtshof te worden voorgelegd. Daarna zullen deze stukken via het ministerie van buitenlandse zaken de Nederlandse ambassade worden toegezonden. Uit mededelingen van de twee veroordeelde Nederlanders is gebleken dat zij in de grens plaats (Oezjgorod) werden aange houden en daar in hun eigen hotel kamer onder bewaking werden ge steld. Ook nadat zij naar Kiev wa ren overgebracht stonden zij in hun hotelkamer onder bewaking totdat zij op 24 augustus officieel in hechtenis werden genomen, al dus het in Den Haag ontvangen bericht. De Zweedse fabrikant en kunstverzamelaar Sven Elmqvist heeft enige ja ren geleden voor dertig gulden een Goya gekocht. Het schilderij toont een jong meisje met gele blouse en rode mof. Een restaurateur in Malmö, die het doek schoonmaak te, ontdekte de handteke ning van Goya. Ook an dere experts zijn ervan overtuigd met een origi nele Goya te doen te hebben. De waarde van het doek, dat 75 x 62 cm, meet, wordt geschat op 750.000 gulden. De heer Elmqvist, die we hier bij zijn schilderij zien, wil het doek verko pen. Onder ongunstige weersomstandigheden wordt in Llandrindod Wells, noord-Wales, de internationale motorzesdaagse om de zilveren vaas verreden. Verscheidene Nederlandse deelnemers zijn uitgevallen. - Op de foto: onze landgenoot H. K. van Olst in actie. Hevige botsing in mist HAMBURG, 6-10. Een ernstig spoorwegongeluk in Hamburg, in de nacht van donderdag op vrijdag, heeft naar schatting van de bij het reddingswerk betrokken deskundi gen tussen 25 en 40 doden en van 50 tot 70 gewonden geëist. Het ongelukgebeurde in de na bijheid van het station „Berliner Tor". Een uit drie wagons samen gestelde trein van de S-bahn reed met een snelheid van zeventig ki lometer door sen bocht. De be stuurder merkte door de mist niet op, dat er op zijn spoor een wagen voor herstelwerkzaamheden reed, die met rails beladen was. Er volg de een buitengewoon hevige bot sing, waarbij twee veertien meter lange en bijna één meter dikke sta len balken in de eerste wagon drongen, die vol met passagiers zat. Deze werden op een oppervlakte van ongeveer één meter tegen dé achterwand van de wagon samen geperst. De gehele nacht zijn politie, spoorwegbeambten, arbeiders van de reparatietrein en brandweerlie den bezig geweest bij het licht van de schijnwerpers van de reparatie- trein de gewonden en doden te bergen. Verscheidene passagiers en omgekomenen moesten met snij branders uit de wrakstukken wor den bevrijd. Verscheidene dokters uit zieken huizen in de nabijheid snelden te hulp en verleenden de gewonden eerste hulp. In de vroege morgen uren van vrijdag waren volgens de brandweer meer dan vijftig ernstig gewonden naar ziekenhuizen over gebracht. Alle beschikbare red- dingsmaterieel in Hamburg is in gezet. Twintig ongevallenwagens van de brandweer en tien van het Duitse Rode Kruis alsmede zes zie kenauto's en een speciale grote zie kenauto werden ingezet. Het ongeluk gebeurde op onge veer vijfhonderd meter afstand van het station. Het is het derde ern stige spoorwegongeluk bij de „Ber liner Tor" sedert 1952, toen bijna op dezelfde plaats een sneltrein ontspoorde, waarbij acht mensen omkwamen en 35 deels ernstig ge wond werden. Verleden jaar botste een sneltrein op een andere trein, waarbij 72 passagiers werden ge wond. ZWAAR VONNIS IN KIEF MOSKOU, 5-10. De Nederlanders Evert Reydon en Lou de Jager zijn donderdag door het militair tribu naal van het district Kief - zo meldt Tass - wegens spionage in de Sow- jet-Unle ieder veroordeeld tot der tien jaar gevangenisstraf, waarvan de laatste zeven jaar in een ar beidskamp moeten worden doorge bracht. Reydon en De Jager hoorden het vonnis vrijwel onbewogen aan. De Jager scheen even geschokt te zijn want hij verborg zijn gelaat een ogenblik in zijn handen. Beide man nen hebben het recht binnen zeven dagen in hoger beroep te gaan. De rechters hadden zich drie uur te ruggetrokken voor het vonnis viel. Reydon las zijn slotwoord voor. De Jager sprak voor de vuist weg. Hij hield een korte, ietwat uitda gende rede, waarin duidelijk tot uiting kwam dat hij als christen tegenstander van het communisme was. Het was muisstil in de rechts zaal, toen De Jager - een tengere man met kort donker haar - ver klaarde dat hij het spel slecht ge speeld en verloren had. „Maar met Gods hulp zal ik mij in elk geval een goede verliezer tonen". De Ja ger verklaarde zich schuldig te achten en de wetten van de Sow jet-Unie overtreden te hebben. „Ik heb berouw maar ik moet hier nog iets aan toevoegen". „Als een soldaat vecht voor ztfn zaak", aldus De Jager, „en men neemt hem gevangen en vraagt hem of h\J berouw heeft, moet hU „neen" ant woorden. Mjjn antwoord luidt ook zo. Het spijt mij dat ik in een der gelijke situatie ben en ik zou nu liever in Holland zijn. Maar ik acht spionage oneerlijk en een verkeer de strijdmethode". „U vraagt mij waarom ik hier ben", zo vervolgde De Jager, „ik moet hierop al» volgt antwoorden: in de eerste plaats werd ik aange trokken door het avontuur. Maar dit was het niet alleen. Er speelde nog een andere factor een rol, na melijk mijn christelijke opvoeding en mijn christelijk geloof. Ik be schouw de communistische ideolo gie als atheïstisch en als zodanig tegengesteld aan die van 'het chris tendom". Na het proces mocht de heer Po lak, tweede secretaris van de Ne derlandse ambassade in Moskou, even met belde mannen praten. H.M. de Koningin beschermvrouwe van vroedvrouwenschool AMSTERDAM, 6-10. In het Ko- ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam is een herdenkings bijeenkomst gehouden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de kweekschool voor vroedvrou wen in de Campertstraat. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van de stichting, mr. W. Bakhuys Roozeboom, mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd ter gelegen heid van dit jubileum bescherm vrouwe te worden van de vroed vrouwenschool. Jeugdherberg in Rotterdam ROTTERDAM, 5-10. De gemeen teraad van Rotterdam heeft goed keuring gehecht aan de verlening van een aanvullend krediet van ruim 100.000 gulden voor de bouw van een jeugdherberg aan de Ro- chussenstraat te Rotterdam. De rijksgoedkeuring voor dit gebouw is reeds verkregen. De totale kosten van de bouw zullen zeven ton bedragen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rampspoed is de ware toets steen des mensen. Zeer krachtige atoomontploffing in Rusland PARIJS, 6-10. Van gezaghebben de Franse zijde te Parijs is verno men dat vrijdagochtend om 6.21 uur een zeer krachtige atoomont ploffing in de Sowjet-Unie is gere gistreerd. Deze ontploffing was krachtiger dan alle voorgaande. Boerderij te duur verkocht BREDA, 5-10. De rechtbank in Breda heeft donderdag twee in woners uit Hilvarenbeek M. B. en A. B. veroordeeld tot 300 gulden boete of 30 dagen hechtenis om dat zij in 1960 een boerderij van 9 hectare in Diessen (N.B.) 25.000 gulden duurder hebben verkocht dan de vastgesteld prijs van 22.000 gulden. De zusters W. en M. B. tegen wie, evenals tegen de gebroeders 500 gulden boete was geëist, wer den vrijgesproken. Ook de echtge noten van de zusters J. L. en J. T. werden vrijgesproken. De officier van justitie achtte het veertien dagen geleden na het ho ren van zes getuigen bewezen dat in ieder geval 12.000 gulden „onder de tafel door werd betaald". Daar waren getuigen bij geweest. De kopers kunnen na dit vonnis een civiele procedure beginnen om het te veel betaalde terug te vor deren. Gedood door rangeerlocomotief ROTTERDAM, 5-10. De 67-jarige C. van Batenburg is donderdag avond omstreeks zes uur door een trieste samenloop van omstandig heden om het leven gekomen in het Rotterdamse havengebied. Hij werd op de Parallelweg, bij de terreinen van de Holland Amerika Lijn, ge grepen door een kleine rangeerlo comotief en op slag gedood. Hoe het ongeluk is gebeurd, is nog niet duidelijk. Vermoedelijk heeft de man, nadat hij de op het spitsuur zeer drukke Parallelweg was overgestoken, geen erg gehad in de kleine locomotief, die op het onbewaakte spoor langs de weg naderde met een snelheid van niet meer dan 5 km. per uur. Mogelijk ook is hij over het trottoir gestrui keld en op de rails gevallen. De zo genaamde begeleider, die voorop de locomotief stond, heeft nog ge schreeuw om hem te waarschu wen maar toen was het al te laat. De man kwam onder de locomotief en werd overreden. Vopo's schieten vluchtelingen neer BERLIJN, 6-10. Twee Oostber- lijnse vluchtelingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag omge komen bij een poging de rivier de Spree over te zwemmen. Het twee tal wilde naar west-Berlijn uitwij ken toen het halverwege de daar 150 meter brede rivier werd gezien door leden van de Oostduitse volkspolitie. Deze mannen vuurden eerst lichtkogels af en openden daarna van drie punten af het vuur. Ooggetuigen zagen hoe één van de vluchtelingen zijn armen om hoog stak en onder water ver dween. De andere kwam tot op en kele meters afstand van de west- Berlijnse oever maar zonk toen ook. Het lijk van deze laatste werd geborgen. Men heeft geen schot wonden gevonden. Het spoorwegongeluk in Hamburg De Hamburgse politie maakte vrijdagochtend bekend dat de lijst van slachtoffers uiteindelijk 29 do den en 45 gewonden bevat. De laatste slachtoffers werden van morgen vroeg uit de wrakstukken gehaald. De spoorlijn is nu weer vrij voor verkeer. De politie verklaarde voorts dat zij een seinwachter heeft gearres teerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1