STEMM DE WENDING" KIJK BIJ BATA NAAR WAT DEZE HERFST NIEUW EN MOOI IS VOOR KIESKEURIGE MANNEN ONZE PUZZELRUBRIEK STAD EN PROVINCIE kousen en sokken SUCCESJES 1395 ^SCgCf^CScK^QgC^ WIJ OUDERS Heeft moderne muziek een slechte invloed? Wat is er met de muziek en de jeugd aan de hand? Het is geen verschijnsel van de laatste maanden, doch reeds en kele jaren doen zich bij tijd en wijle gebeurtenissen voor, die de kranten en ouderen reden tot klachten geven over de moderne jeugd. Helaas hebben zich in de loop der jaren excessen voorgedaan bij jazz-festijnen en soortgelijke gele genheden. We zagen het vele jaren geleden in de tijd van de Rock en Roll, toen uitgelaten jeugdigen zich niet ontzagen de inventaris van theaters en schouwburgen te verwoesten. In verschillende plaat sen van ons land is dit gebeurd en we hebben het nog enkele malen bij andere feesten beleefd, zowel in het groot als ook in het klein. Het is geen typisch verschijnsel van de Nederlandse jeugd, want ook in het buitenland komt het voor en natuurlijk wordt er braaf gespeurd naar mogelijke oorzaken. Is het de muziek? Velen staan snel klaar met hun oordeel en zeggen: „Het is die ver derfelijke jazz-muziek, die onze jeugd tot razernij brengt. Men moest over dergelijke uitvoeringen een veto uitspreken en de ouders moeten de kinderen het beluisteren en beoefenen van deze muziek ver bieden, dan zijn we er af". Zou dit werkelijk de oplossing zijn? Wij menen het te moeten be twijfelen. Men mag over jazzmu ziek denken zoals men wil, doch men veile geen oordeel, dat op vooroordeel berust. Slechts zij, die insiders zijn, mogen over deze mu ziek oordelen. De jazzmuziek is een cultuuruiting, die bewezen heeft geen ééndagsvlieg te zijn, doch een onmisbaar en onvervangbaar deel van onze muziekcultuur. Hoezeer smaken mogen verschillen (de één hoort nu eenmaal liever Chopin, de ander Beethoven) aan dit feit kan niet getornd worden. Het is er en het blijft. Wie wel eens dergelijke uitvoe ringen, die eindigen met ongere geldheden, heeft bijgewoond, weet dat het zeker niet alle aanwezigen waren die zich misdragen hebben. Slechts een klein deel heeft de normen van het fatsoen uit het oog verloren en is tot excessen geko men, waaronder het merendeel der anderen moest lijden. Opvoeding en tijdsomstandigheden Wanneer we de oorzaak willen zoeken bv de muziek, waarom re ageert dan slechts een kleine groep van alleen jongeren hierop. Waar om zoveel anderen en ouderen niet? Bij gebruik van alcohol eVi verdovende middelen is er vrijwel niemand die de invloed hiervan ontgaatWaarom bij deze muziek dan wel? Omdat de oorzaak niet bij de muziek gezocht moet wor den, doch in het schrikwekkend gebrek aan zelfdiscipline van een deel van de tegenwoordige jeugd! In wezen is er weinig aan de jazzmuziek veranderd, vergeleken met de muziek van jaren geleden. Ritme was en is in sterke mate steeds aanwezig. Er zijn genoeg voorbeelden van optreden van be roemde jazzgrootheden aan te ha len, zeker van voor de oorlog, waarbij de zeer enthousiaste zaal toeschouwers zich binnen de per ken van fatsoen hield. Waarom kon het toen wel en nu niet? De oudere jazzliefhebbers laten zich nu ook niet door het optreden beïnvloe den, dus ligt de oorzaak bij een deel van de jeugd zelf en niet bij de muziek. Het is het verschrikkelijk gebrek aan zelfbeheersing dat zekere jon geren demonstreren, niet alleen bij bovengenoemde gelegenheden doch eveneens in vele andere opzichten, zoals gedrag op straat en in an dere openbare gelegenheden als bioscopen, dansgelegenheden en eveneens in fabrieken en op kan toren. Wie heeft er schuld? Zijn zij zelf schuld hieraan? Neen beslist niet, de schuldigen zijn de ouders en opvoeders die geen kans zagen deze jongeren de normen van fatsoen bij te brengen en die nu het hardst schreeuwen over de verschrikkelijke ketelmuziek, die volgens hen de oorzaak van alles is. Toch kunnen de fatsoenlijken on der ons ook hun steentje bijdragen om dergelijke excessen te voorko men. Blijf bij zoiets jezelf. Laat je niet meeslepen in het kuddever- band. Tracht belhamels tot beda ren te brengen en de rust te hand haven. Wanneer we daar allemaal aan mee doen, zou de naam van de moderne jeugd niet door deze en kelingen door het slijk worden ge sleurd! Nora van Heemstede. Dinsdag heeft de bevolking in het gebied van Sorong nog drie on gewapende infiltranten aan de po litie overgeleverd. Het aantal uit geschakelde infiltranten - met in- berip van de gesneuvelden - heeft hierdoor de twintig ruim over schreden. Verrassend dik was ook ditmaal de stapel inzendingen, die binnen kwamen op de puzzel van vorige week. De durende belangstelling stemt tot dankbaarheid en vormt een bewijs dat velen vreugde aan deze rubriek beleven. Ten over vloede mogen wij wellicht inzen- ders(sters) nog eens verzoeken bij de puzzel geen andere zaken bij te sluiten, als berichten, advertenties e.d., daar zulks, tot misverstand aanleiding kan geven. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer W. A. Dorst Molenweg 31, Oosterland. De tweede prijs gaat naar: de heer J. Th. Brouwer Nieuwe Haven 57, Zierikzce. Dc oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. plas, 4. vee, 6. nis, 8. es, 10. ia, 11. tol, 12. git, 13. port, 15. aai, 17. oma, 19. oran, 21. onder, 23. ulo, 24. edele, 26. erosie, 28. sie, 29. dun, 31. ets, 32. jan, 33. eos, 35. dra, 37. neon, 38 .ala, 40. maand, 41. gas, 43. krap, 45. ako, 47. mos, 49. bef, 50. nar, 51. atm, 53. oer, 54. meloen, 56. crepe, 58. zee, 59. menie, 6L geld, 63. une, 65. lot, 66. noor, 68. ent, 69. eed, 70. er, 72. t.t., 73. alk, 74. elk, 75. emma. Verticaal: 1. pi, 2. laan, 3. stier, 4. vlo, 5. egale, 6. nto, 7. spade, 8. er, 9. stee, 14. one, 16. aden, 18. muis, 20. reine, 21. oud, 22. roer, 25. leo, 27. stamper, 28. sandaal, 30. uil, 33. eng, 34. sas, 36. lat, 38. alm, 39. aks, 42. alt, 44. abeel, 46. krom, 48 .oir, 50. neen, 51. anno, 52. moe, 53. opera, 54. meute, 55. eelde, 56. cent, 57. ego, 60. item, 62. dek, 64. eek, 67. o.t., 71. ra. Door omstandigheden moet de nieuwe puzzel een week overstaan. Volgende week hopen wij hier weer present te zijn met nieuwe denk stof. Red. Afdeling Chr. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 11 oktober hoopt de afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen- bond te vergaderen in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Na afdoening der agenda, zal onder leiding van de heer P. van Beveren een bezoek worden gebracht aan het gemeentelijk museum. ZIERIKZEE Reisclub naar Duitsland De reisclub „Ons Genoegen" maakte een geslaagde drie-daagse trip naar Duitsland. De eerste nacht werd doorgebracht te Rüdesheim. De volgende dag was er gelegen heid de stad te bezichtigen, waarna men de tocht voortzette via Co- chem en een tocht werd gemaakt door het Moezeldal. De derde dag ging het weer richting Roermond uit. Het gezelschap gebruikte te Oosterhout de afscheidsmaaltijd. Vol lof over de reis keerde men weer te Zierikzee terug. De reis werd gemaakt met een bus van de firma Van Oeveren, met aan het stuur de heer M. de Smidt. HAAMSTEDE De Nederlandse Blindenbond vertoont nieuwe film Op 13 oktober aanstaande pre senteert de Nederlandse Blinden bond aan de inwoners van Wester- schouwen een nieuwe film waar mee ze dit aanstaande seizoen door het land trekt. De avond wordt ge houden in de Ned. Hervormde Win- terkerk. Een openingswoord zal ge sproken worden door de edelacht bare heer jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Westerschouwen. Verder verleent het kerkkoor der Ned. Hervormde Kerk haar mede werking. Het bestuur van het kerk koor heeft eveneens de voorberei ding van deze avond in handen. Gezien de vroegere programma's van de Blindenbond mag ook nu weer op een bijzondere avond ge rekend worden, waar een goede be langstelling verwacht mag worden. Ook de bekende propagandist van de Blindenbond, de heer Joh. v. d. Berg, die reeds 31 jaar zijn orga nisatie en de belangen van zijn lot genoten dient, zal een toelichting geven op het streven van de Bond. Ook worden door hem enige ge dichten van Annie Schmidt gede clameerd. „De stoute schoenen" is de titel van de nieuwe film, waarin de be kende acteur Paul van Gorcum de hoofdrol speelt. BRUINISSE Spaarregeling i.v.m. hogere huren Als straks te Bruinisse een aan tal bewoners van de noodwoningen zal worden overgeplaatst naar de woningen in plan-West, die men in 1962 hoopt te bouwen, betekent dat voor deze gezinnen een huurverho ging van minstens f 7,tot f 9, per week. Teneinde deze gezinnen aan deze hogere huren te wennen, wil het gemeentebestuur een zoge naamde spaarregeling in het leven roepen, waarbij de huur geleidelijk omhoog gaat en waarbij de over heid een bijslag verleent. Deze re geling wil men reeds doen ingaan, eer de woningen worden gebouwd en geheel op basis van vrijwillig heid. Alleen zij die een bepaald maximum-inkomen niet te boven gaan, komen voor deze regeling in aanmerking. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft een 24-jarige Britse demonstratrice, M. A. B. uit Bris tol, en haar 26-jarige vriend, de koopman V. R. uit Londen, gearres teerd wegens diefstal en oplichting. Alleen in handwerkhuis fl Havenpark 11 Zierikzee Diversen: Feestzaal beschikbaar voor bruiloften, partijen, vergade ringen, recepties. - Freddy de Groot, tel. 01117-287, Scharen- dijke. Het klassieke zwart nobel door eenvoud, heel modern en altijd correct. Slanke leest, spitse neus, sterke zool en hak. De ideale schoen voor de kieskeurige man. Model 52 Hèt succes van deze herfst. Glad bruin of zwart leer in een nieuwe zachte nuance - zeer modern! Sterk Marco Polo model met 6 maanden garantie. Model 36 Het favoriete model in Italië: glad zwart of bruin leer, slanke leest, neus in de nieuwe moderne carré-lijn. Lederen zool en hak, zeer solide afwerking. Model 86 DE NIEUWE WERELD 61. De speer van de medicijnman suist met dodelijke zekerheid toe op de gewonde Indiaan, die met de gelatenheid van een offer dier roerloos wacht op de stoot. Maar dan davert het schot uit Arams musket. De trotse hoofd tooi van de medicijnman wordt hem met kracht van het hoofd gerukt en ploft enkele meters verder vernield in het zand. De medicijnman tuimelt schreeuwend van schrik achteroverdc andere Indianen vluchten gillend naar de hutten. Alleen de ge wonde staat, nog steeds roerloos, midden op het dorpsplein Maar dan is het of hij uit een verdoving ontwaakt en na enkele wankele passen zet hij het op een lopen, naar de dorpspoort. „Vooruit, hem achterna!" roept Aram tot zijn vrienden, die in de hut van het opperhoofd hebben toegekeken. Hij kan nooit ver komen met die schoudcrwond.wc moeten hem helpen!" mm xxtMHttt mm mnn 61SCH£NK. 'n gouden ting van OM DE MODE OP DE VOET TE VOLGEN! ER IS EEN FILIAAL VLAKBIJ.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 10