Hete zomer van 1911 eindigde met verwoestende orkaan Gemeente Bruinisse staat voor schulden last van bijna 3.5 miljoen Reis met pech De Anti-Honger-Actie klopt bij alle Nederlanders aan de deur STAD EN PROVINCIE Chefarine 4 PUDDING VIJFTIG JAAR GELEDEN Sehouwen-Duiveland deelde in enorme schade ZIERIKZEE. 30-9. Zaterdag 30 september ].L was het vijftig jaar geleden, dat de droge en gloeiend hete zomer van 1911 eindigde met een orkaan, die geweldigde schade aanbracht in het gehele land en daarbuiten. Sehouwen-Duiveland deelde rykelyk in deze schade, waarvan de kranten uit die dagen vol stonden. Bü alle ontreddering was er slechts één lichtpunt, er was weer water in stad en eiland, nadat het weken lang uit Rotter dam en Middelburg moest worden aangevoerd, want de orkaan ging gepaard met hevige plasregens. Voor de rest vertoonde het eiland - en met name ook Zierikzee - een triest toen de storm weer was gaan luwen. Sinds mensenheugenis in 1911, was tevoren een zo hevige storm niet over deze streek getrokken. Was deze orkaan opgetreden in combinatie met een vloed van de allure van 1953, dan zou het eiland stellig onder water zijn gegaan. Het centrum van Zierikzee ver toonde een chaos. Reuzen van bo men in het Havenpark werden ont worteld en vielen om als waren het bonenstaken. Eén zo'n boom viel door de vensters van de bur gemeesters woning en van een daar naast gelegen pand en richtte grote verwoestingen aan. Niet alleen echter in Havenpark en Haven plein, maar ook in het Slingerbos werden talrijke bomen geknot. Pannen en schoorstenen werden van de daken gerukt en pleinen lagen bezaaid met stenen en tak ken. Uiteraard werd ook het water van de Schelde opgestuwd. De ka den van de Oude en Nieuwe Haven werden hoog overstroomd, zodat de waterkerende vloedplanken aan 'n zware proef werden onderworpen. De verbindingen - ook de tele foon- en telegraafverbindingen met het eiland werden verbroken. De spoorboten werden tegen de dijk by Wolf aartsdijk geworpen. De Zijpse boot werd door een vloed golf hoog op het steiger geworpen. Ook van andere plaatsen op het eiland kwamen onheilspellende be richten. Te Noordgouwe woei de haan van de toren en te Schudde- beurs veranderden de bossen van „Buitenrust" en „Mon Plaisir" in een chaos. Te Dreischor ging een schuur geheel tegen de grond. Klokgelui riep de bevolking te hulp om te helpen bij het blokke ren van een dijkgat, dat dreigde te ontstaan. Ook te Brouwershaven woei een schuur om en ook de gro te Ned. Hervormde kerk liep zware schade op. Te Serooskerke liepen vrijwel alle woningen meer of min dere schade op en te Scharendijke werd een schip met tien last bieten op het havenplateau geworpen. Te Ellemeet werden in het mooie bos van de heer A. Schalkwijk een rij zware olmen ontworteld. Te Renes- se werden honderden Canadese po pulieren geknakt. In de "Westhoek moesten trouwens talrijke fruitbo men het ontgelden en tegenover Burghsluis liep een Engelse twee mastschoener aan de grond. Op grote schaal werden riet- en rijs- houtschermen aan de voet van de duinen weggeslagen. Vreselijk was ook de schade in Duiveland. Met name Bruinisse werd" zwaar geteisterd, hetgeen aanleiding vormde voor H.M. de Koningin zich persoonlijk van de noodtoestand op de hoogte te stel len. Zij stelde een groot bedrag beschikbaar voor het lenigen van de nood en het herstel van de scha de. Sociale zaken vraagt f 52.000,— krankzinnigen en andere lichame lijke gehandikapten zijn bijna f 18.000,terwijl ziekenhuizen, sa natoria, enz. („Der Boede" en an dere gestichten) ruim f 30.000, opeisen. De gemeente wordt geacht op 1 januari 1962 een bedrag van f 3.365.676,aan vaste schulden te hebben. Hierop wordt jaarlijks f 54.000,afgelost, terwijl aan rente moet worden betaald f 140.226, Oorlog en ramp en de werk zaamheden daarna waren de voor naamste oorzaken van de schulden last. De gemeentebegroting 1962 biedt interessante gegevens. De verlich ting en verwarming van het ge meentehuis worden geraamd op f 2.600,een bedrag dat iets hoger is, dan uit verhuur van het gebouw aan diverse instanties wordt ver kregen. De leges zullen ongeveer f 1.200,moeten opbrengen, ter- xvijl woonwagens en woonschepen worden geacht voor f 300,aan ontvangsten te zorgen. Terwijl voor de brandweer op de begroting f 1.400,staat, kost de straatverlichting f 5.600,dat is dus meer dan f 100,per week, De uitgaven voor bescherming be volking zijn geraamd op f 1.080, De subsidie voor de plaatselijke Groene Kruisvereniging is f 1.700,-, het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee vraagt f 3,per in woner of f 7.080, Tegenover een uitgaaf voor het gemeentelijk badhuis van f 5.400, staat een geraamde ontvangst van f 2.400,Een exploitatietekort dus van f 3.000,De schoolmelk kost de gemeente f 300, De bijdrage voor de gemeente aan de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht wordt geraamd op f 7.200,daar staat een ge raamde ontvangst van bouwleges tegenover van f 2.600, Wie in 1962 zijn woning wil ver beteren door woningsplitsing, zo dat meer woonruimte ontstaat, kan daarvoor bij de gemeente om sub sidie aankloppen. Geraamd worden vier verbeteringsgevallen a f 1.000,- is f 4.000,één splitsingspremie a f 1.500, en gedacht wordt aan zes personen die hun privaatton veranderd willen zien in een mo dern watercloset. Kosten vergoe ding f 150,per geval is f 900, Gedacht wordt dat in 1962 zal worden ontvangen: aan kaai- en havengeld f 12.000,de belasting op de gebouwde eigendommen (straatbelasting) f 5.300,de wa terkraan op de haven f 325,de begrafenisrechten f 500,de ri oolbelasting f 12.500,en de reini gingsrechten f 9.000,Tenslotte brengen de precariorechten f 700, op. Geraamd wordt voor het onder houd van straten en pleinen f 4.500,voor onderhoud van pom pen en riolen (zuiveringsinstallatie) eveneens f 4.500,voor de plant soendienst f 1.300,de kosten van de haven zijn ongeveer gelijk aan de geraamde inkomsten (f 12.500, De reinigingsdienst zal vermoede lijk f 12,vragen, is een uitgaaf van f 9.360,—. De muziekvereniging „Nu met Hope" zou oorspronkelijk f 600, subsidie krijgen; dit voorstel werd door de heer M. J. van de Velde geamendeerd; het zal nu maximaal f 850,worden. Het sportterrein vergt een jaar lijkse uitgave van f 1.700, „Jeugdontspanning" krijgt f 200, subsidie, de bibliotheek f 150,de gezinszorg f 1.508,De grootste slokop is de gemeentelijke instel ling voor Sociale Zorg met f 52.000. Daarmee doet deze dienst echter nuttig werk als: ondersteuningen in geld f 3.484,—, met levensmid delen f 240,bijdrage in de huur van sommige bejaard en woningen f 1.560,en brandstoffentoeslag f 5.720,—. De verpleging van behoeftige Ingezonden mededeling De herindeling van Walcheren DEN HAAG, 2-10. Minister Toxo- peus hoopt in het vroege voorjaar 1962 een ontwerp van wet tot her indeling van de gemeentelijke grenzen van het eiland Walcheren bij de Kamer in te dienen. Hij deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.). De minister zegt voorts, dat hij begin januari 1961 aan gedeputeer de staten van Zeeland heeft gezegd dat hij zich niet in alle onderdelen met het voor een gemeentelijke herindeling van Walcheren opge stelde plan kon verenigen. De voor- en nadelen van die onderdelen van het plan, onder meer met betrek king tot de opheffing van de ge meente Oost- en West-Souburg, heeft de ministerdaarbij omstan dig beschreven. Een uitzonderlijke zomer vond opk hier een uitzonderlijk einde, dat nog vele jaren nadien tot de verbeelding der mensen heeft ge sproken. Maar ook dit leed is reeds lang overwoekerd door andere vor men van ontreddering in later tij den en niets rest van de storm van 1911 dan de vage herinnering bij hen, die er bij waren. Het aantal t.v.-toestelleu DEN HAAG, 2-10. Op 1 oktober waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 966.727 televisietoestel len geregistreerd tegen 950.223 op 1 september jl. In de eerste negen maanden van 1961 was de stijging 8 pet. groter dan in de overeen komstige periode van 1960. In het eerste kwartaal van 1961 bedroeg deze stijging 20,2 pet., in het tweede kwartaal slechts 6,2 pet. De stijging in het 3e kwartaal bleef met 6, pet. ten achter bij die van 1960. De vermoedelijke oorzaak hier van kan o.m. gezocht worden in het ontbreken van een groot eve nement als bijv. de vorig jaar ge houden Olympische Spelen. Verwacht mag worden, dat de miljoenste tv-ontvanger omstreeks half november geregistreerd zal worden. Een reisgezelschap van ruim honderd Amerikanen, van wie de meesten hun vakantie in Ierland door brachten, heêft telegrafisch de hulp van president Ken nedy ingeroepen, nu zij reeds vijf nachten op het vliegveld van Shannon heb ben moeten doorbrengen omdat het vliegtuig van de „President Airlines" waar mede zij naar de Verenigde Staten zouden vliegen, te laat arriveerde en vervol gens motorpech kreeg. Al het geld van de reizigers is op en de piloot van het vliegtuig zou hebben gezegd geen geld te hebben om r brandstof in te nemen. Het begin september bij Shan non verongelukte vliegtuig met Duitse toeristen be hoorde eveneens tot de „President Airlines". Hoge temperaturen in september De maand september 1961 laat in Duiveland wat het weer betreft aangename herinneringen achter. Tegen een gemiddelde neerslag van normaal 66 mm, viel er in deze maand slechts 46.4 mm, waarvan dan nog 12.2 mm in 'het etmaal van 29 september. Er kwamen deze maand twee zomerse dagen voor tegen normaal twee en de tempe ratuur was hoger dan normaal. Zo hoog als sedert 1848 niet voorkwam Zo bedroegen de minimum-tempe raturen in september 1961 12.4 gr. Celsius tegen 10.3 gr. Celsius in 1960. De maximum-temperaturen waren in september 1961 20.9 gr. Celsius tegen 17.8 gr. in september 1960. Een verhoging dus van 2.1 en 3.1 graad Celsius. Vrouwelijke trambestuurders in Amsterdam AMSTERDAM, 2-10. „Als alles volgens plan verloopt zullen in de cember a.s. de eerste vrouwelijke trambestuurders van Nederland op de Amsterdamse trams verschij nen", aldus de directie van het ge meente vervoersbedrijf van Am sterdam. Binnen een week hebben zich ruim dertig van de ruim 100 con ductrices die bij het G.V.B. werk zaam zijn, opgegeven om voor een opleiding tot trambestuursters in aanmerking te komen. Men zal zo gauw mogelijk overgaan tot medi sche en psychologische keuring van de dames, waarna een opleiding van zes weken begint. Het plan zal alleen worden uitgevoerd wanneer na de keuring een redelijk percen tage van de kandidaten is overge bleven. VISSERIJBERICHTEN De mosselhandel De mosselhandel vertoonde in de maand september een gevoelige in zinking als gevolg van de warmte waarin vooral bij de handel ge voelige verliezen moesten worden geïncasseerd van mosselen die voor de warmte overgevoelig waren en niet fris meer in Parijs aankwa men. Dc laatste week van septem ber had de handel zich echter goed van de genoemde inzinking her steld en zaterdag 30 september waren er weer een bevredigend aantal bestellingen aan de kwekers. De mosselen zijn van uitstekende kwaliteit, dit geldt voor de leve ringen van de Waddenzee, maar ook van de Zeeuwse stromen. Vele kwekers hebben al 50 pet. van hun standaardcapiciteitscijfer geleverd. Jaarvergadering N.V. „Solidair" In de vorige week gehouden jaarvergadering van de mosselhan- del „Solidair" N.V. werd de voor zitter van het bestuur, de heer Chr. Schot Wz. te Zierikzee herkozen. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet van de N.V. c.q. het aandeel in de algemene handel van jaar tot jaar toeneemt. De heer L. W. Par- levliet, directeur van de N.V. zette de situatie van de handel en de vooruitzichten voor het seizoen 1961-'62 uiteen. De heer de Wijs, accountant te Bergen op Zoom, gaf toelichting bij de verlies- en winst rekening. De F.A.O. bindt de strijd aan tegen de honger Dikwijls blijken in ontwikkelingsgebieden de tot nu toe gekweekte produkten volkomen onvoldoende om een gezonde voeding te garan deren. In schooltuinen en om het huis zullen de Afrikanen die gewassen moeten leren verbouwen, die de goede samenstelling van het dagelijks menu bevorderen. De honger klopt in Nederland bij niemand meer aan de deur. De An- ti-Honger-Aktie zal echter weldra bij alle Nederlanders aan de deur kloppen. In de komende weken na melijk, in de meeste plaatsen in de week van 23 tot en met 28 oktober, zullen openbare inzamelingen ten bate van de Anti-Honger-Aktie ge houden worden. Minister Marijnen zal deze aktic by het publiek in leiden. Helaas is zulk een aktie aller minst overbodig. Weliswaar stijgt de voedselproduktie in de wereld, maar nog steeds lijdt twee-derde deel van de mensheid aan brute honger of chronische ondervoeding. Bij ons ligt het voedsel overdadig in de winkels uitgestald en moeten de medici waarschuwen tegen te véél eten; in andere landen echter, in Afrika, in Azië, in Zuid-Ameri- ka, lijdt een groot deel van de be volking honger of- verkeert zij per manent in een toestand van onder voeding, die haar een gemakkelijke prooi maakt voor allerlei ziekten, welke miljoenen vroeg ten grave slepen. In ons land worden de men sen gemiddeld 72 jaar oud; in de ontwikkelingslanden maar onge veer 40Terwijl in ons land van elke honderd babies twee bin nen het eerste jaar sterven, berei ken in Birma 16 van de honderd babies hun eerste levensjaar niet, in Egypte is dat het geval met 17 van de honderd babies, in Afrika zelfs 25 en meer. De Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties, de F.A.O. trekt ten strijde tegen hon ger en ondervoeding en wel door maatregelen te nemen, die niet slechts een tijdelijke verlichting in de nood brengen, maar die blijvend de honger kunnen uitbannen. De KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk BRUINISSE. Donderdag 5 okto ber 7.30 uur ds. J. van der Poel, Ede. F.A.O. stelt daarvoor grootse plan nen op, waarvan de wereldomvat tende Anti-Honger-Aktie de uit voering mogelijk moet maken. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. n Bij pijn, griep cl ,.l3ndcrlg" gevoel zorgt een enkel leblel, dal II mei plezier Uw workkunt doenKoker 4 20 tabletten 10.80. AMSTERDAM. Het driejarig dochtertje van mevr. de Lang-Snij- der uit de Amsterdamse tuinstad Osdorp is maandagmiddag in de Tussenmeer dodelijk verongelukt. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand september 1961 Geboren: 1. Leendert C., z. van A. J. van Strien en M. M. Knop; 9. Leentje Adriana, d. van A. Versen- daal en T. P. Capelle; 16. Helena Hendrika, d. van J. Verkamman en W. den Herder; 28. Anthonia Pie- ternella, d. van L. J. IJzelenberg en J. Dorst. Gehuwd: 14. Cornelis Z. Hooger- heide, 25 j. j.m. en Sara Abraham- se, 24 j. j.d. Ingekomen: H. Hettenbach-Kol- bach en kind uit Leerdam; Corne lis Kik en echtg uit Nieuw Vosse- meer; Elisabeth van Hoeve uit Zaamslag; Willemina S. Meerman uit Oosterland. Vertrokken: Michiel de Visser naar Wierden; Jacomina W. C. Hanse naar Valburg-Zetten; Tiny Hanne Aarden naar Breda; Eva P. Schout naar Wemeldinge. ZIERIKZEE Brandje in Hoofdpoortstraat Omstreeks tien uur heden (dins- dag)morgen werd alarm gegeven voor een brandje dat bleek te zijn ontstaan in een aan de straat ge legen slaapkamer op de eerste ver dieping van de woning, bewoond door de familie J. L. v. d. Sande aan de Hoofdpoortstraat alhier. Het brandalarm kon echter worden ingetrokken toen een toevallig pas serende postbesteller met een em mer water het vuur had weten te doven. Het schijnt dat de gordijnen vlam hebben gevat toen een jongetje in een onbewaakt ogenblik met luci fers aan het spelen was gegaan in de vensterbank. Overgordijnen en vitrage gingen verloren; de ven sterbank werd beschadigd evenals een gedeelte van het behang. De heer H. C. Dees, onder wijzer aan de Chr. Nationale school te Zierikzee is met ingang van 1 januari aanstaande in gelijke be trekking benoemd aan een C.V.O.- school te Woerden. Z.V.U. ZIERIKZEE Kunstmaand Orkest speelt voor schooljeugd Het Kunstmaand-Orkest onder leiding van Anton Kersjes, speelt in de middaguren van vrijdag 20 oktober a.s. voor leerlingen van de middelbare-, u.l.o.- en nijverheids scholen in de Concertzaal. Het vol gende programma zal ten gehore worden gebracht: Mozart: Duitse dansen; Mendels sohn: Nocturne en Scherzo uit „Midzomernachlsdroom"; Mozart: Fluitconcert (solist:1 Jan Lok); Bo rodin: Steppenskizze; Joh. Strauss: Ouverture „Zigeunerbaron". De „Italië-avond" van dr. L. van Egeraat Gelijk gemeld vindt woensdag 4 oktober a.s., onder auspiciën van de Z.V.U. een „Italië-avond" plaats die wordt verzorgd door dr. L. van Egeraat. Van de zijde der Z.V.U. verzoekt men ons te willen atten deren op de gewijzigde aanvangs tijd van genoemde avond, NOORDGOUWE Uitbreiding zaak De autospuitinrichting van de heer A. P. Kort heeft een uitbrei ding ondergaan, wat betreft de technische uitrusting door de aan schaf van, een moffeloven. Niet al leen motoren, bromfietsen e.d. kun nen in deze oven een behandeling ondergaan, maar ook kachels en allerlei onderdelen. Verschillende kleuren, naar smaak van de op drachtgever, kunnen worden aan gewend. SIRJANSLAND Dc gehouden collecte voor de reclassering alhier heeft f 6,12 op gebracht. Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt weer met plaatselijk enige regen, maar hier en daar ook op klaringen; zwakke wind; ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.12. Maan op 00.56, onder 16.17. 5 okt. Zon op 6.46, onder 18.10. Maan op 01.57, onder 16.45. Nieuwe maan: 9 oktober te 19.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11.04 v.m. 4 okt. 5 okt. n.m. v.m. 12.27 n.m. BROUWERSHAVEN 4 okt. 5 okt. 11.00 v.m. 12.18 v.m. 23.34 n.m. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-10. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing in de ho gere luchtlagen veranderde maar weinig van plaats en veroorzaakte daardoor vooral in het zuidwesten van het land langdurige regen. Op sommige plaatsen viel ongevëer 15 mm regen. Boven Scandinavië handhaaft zich een omvangrijk ho- gedrukgebied. Aan de zuidelijke flank ervan stroomt droge lucht met weinig bewolking over Duits land naar het westen. Deze opkla ringen kunnen echter moeilijk tot Nederland doordringen, aangezien de oostelijke stroming boven ons land ophoudt. In verband met de langzame verplaatsing van de luchtdruksystemen is er in het hui dige weer over het algemeen maar weinig verandering te verwachten. DEN HAAG. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp heeft van morgen de werkgroep-verpleeg sterstekort geïnstalleerd. DEN HAAG. Zaterdag 14 oktober wordt in het Kurhaus te Scheve- ningen de jaarlijkse reünie van oud-gevangenen van het „Oranje- hotel" en nabestaanden gehouden. Vooraf wordt gedefileerd langs de dodencel in de Scheveningse ge vangenis en langs het monument, dat in de buitenmuur van de ge vangenis is aangebracht. Hoewel mensen, inzonderheid mannen, oorspronkelijk voorbe stemd waren om stukken bloederig vlees rauw te verslinden heeft bar veel eeuwen geleden de beschaving hieraan een einde gemaakt. Sinds jaar en dag is de cultuurontwikke ling reeds zover dat het begrip „pudding" gemeengoed is gewor den, een lillende en labiele variant op het melkspijsthema. Het aller nieuwste van het puddingfront is dat allerlei mensen op een goede dag een pakje pudding van dr. Moddermans in de bus vinden en worden verzocht de inhoud te nut tigen en wereldkundig te maken, hoe zij het hebben gevonden. Eerst waren - gelijk begrijpelijk - de burgemeesters aan de beurt. De hoogedélachtbare en edelachtbare heren zijn met de neus in de pud ding gedrukt en nadien werden de stewardessen uitverkoren. Men zoekt het dus wel in categorieën, die niet al te dik bezet zijn, hetgeen wel een economische achtergrond zal hebben. Zowaar echter zijn ook de krantenschrijvers ingeschakeld in het puddingproefproces. Mits dien heeft de trouwe postbode Eilandman een pakje bezorgd en dit vreemde feit is wereldkundig gemaakt ook. Als gevolg hiervan beginnen de vaklieden uit de mid denstandsbranche te bellen: „hoe het was?" Een vergefelijke, maar pijnlijke vraag, want hij zal zich er niet over uitlaten. Men moet vele jaren habitueel proever zijn geweest om een volstrekt betrouw baar en objectief oordeel te kun nen vellen. Men moet extra fijnge voelige tongpapillen hebben om nadien een mening te kunnen for muleren, die voor andere mensen enige waarde heeft. Men zou een geheel verpuddingd leven achter de rug moeten hebben, om te kun nen zeggen: „dit is het of dit is het nu net niet". Om toch nog iets zinnigs over de pudding te kunnen zeggen, wil Eilandman wel verklaren dat bij hem, na het gebruik, geen maag kramp is opgetreden of zich ver schijnselen hebben voorgedaan, die het considteren van een dokter noodzakelijk maakten. Men trekke hieruit geen verkeerde conclusies, ivant het „geen kramp en geen dokter" dunken ons conditio sine qua non te zijn voor alle puddin gen, ook die dus uit de brievenbus. Bovendien heeft een onbeduiden de verkoudheid het aroma licht, maar toch fnuikend omfloerst, en zal door alle puddingen heen bij ondergetekende de liefde voor ha vermout en pruimemoes zich doen gevoelen, een gebrek dat hem als puddingbeoordelaar tot een lor stempelt. Opbellen heeft dus geen zin! EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2