DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK ORGANISEERT POLITIEMACHT VOOR VOORLOPIG ALGERIJNS BEWIND Nieuwe Russische kernproef Luns bij Gromyko Veel aanslagen in Frankrijk Formule voor onderhandelingen over Berlijn nog niet gevonden Twee Nederlanders naar Amerika om kind van doodstraf te redden Precaire toestand in Zuid-Vietnam Syrië en de Verenigde Naties DINSDAG 3 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19051 ZIER1KZEESCHEHNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Radiorede van De Gaulle Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Definitieve poging tot een volksstemming vóór 1962 PARIJS, 2-10. - De Franse president, generaal Charles de Gaulle, heeft maandagavond in zyn aan gekondigde radiotoespraak tot het Franse volk ver klaard: „WU zijn nog steeds bereid om te proberen tot een overeenkomst met de leiders der Algerijnse opstandelingen te komen, teneinde een definitieve vrede in Algerië te vestigen, de voorwaarden voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht te re gelen en vast te stellen onder welke omstandigheden de Frans-Algerijnse samenwerking kan worden ver wezenlijkt". Hij vervolgde: „Tezelfdertijd zouden wij willen dat personen waarvan kan worden gezegd dat zij de be volking van Algeric vertegenwoordigen, uit eigen be weging voorbereidingen treffen voor de te houden volksstemming". WASHINGTON, 2-10. De Sowjet- Unie heeft maandag opnieuw een kernproef in de dampkring geno men, aldus een mededeling van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dit is de zestiende in de huidige serie. De ontploffing - in de buurt van Nova Zembla waar verscheidene vorige proeven zijn genomen - had een kracht van ongeveer een megaton (een miljoen ton t.n.t.). NEW YORK, 2-10. Minister Luns heeft maandag gedurende drie kwartier besprekingen gevoerd met de Sowjetleider van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. Zij heb ben onder meer gesproken over de kwestie Berlijn, aldus heeft een Nederlandse woordvoerder meege deeld. De Nederlandse bewindsman heeft zijn Sowjetambtgenoot een uiteenzetting gegeven van het plan Nieuw-Guinea onder beheer van de Verenigde Naties te plaatsen. Het was de eerste formele ont moeting van beide staatslieden sinds de aanvang van de zitting van de Algemene Vergadering. PARIJS, 2-10. Met revolvers ge wapende Algerijnen drongen in de nacht van zondag op maandag in Longuyon, in oost-Frankrijk, een slaapzaal binnen en schoten drie Algerijnse arbeiders dood. In Parijs werd nabij een sta tionsemplacement het in een zak verstopte lijk van een gewurgde Algerijn gevonden, terwijl drie honderd meter verder een zwaar gewonde landgenoot van hem werd aangetroffen. Maandagmorgen drongen twee Algerijnen in Parijs een consulta tiebureau voor Algerijnse arbeiders binnen, waar zij het vuur openden, een politieman doodschoten en een andere politieman en kantoorbe diende zwaar verwondden. De da ders ontvluchtten. In Frankrijk zijn de laatste vier maanden acht politiemannen als gevolg van aanslagen door Algerij nen om het leven gekomen. Een zondag in de tuin van de Turkse ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet ontplofte bom heeft slechts schade aan ruiten van de ambassade en van in de nabij heid gelegen huizen aangericht. DE WERELDSITUATIE Moskou begint gevaar in te zien In diplpmatieke kring te Londen heeft men intussen de indruk, dat Moskou het gevaar begint in te zien van een taktiek van doorzet ten om Berlijn. De recente verkla ringen uit Moskou vertonen welis waar geen fundamentele wijziging, maar bij het contact met Gromyko is het verlangen van de Russen om te onderhandelen duidelijk geble ken, aldus waarnemers te Londen. Gromyko gaat waarschijnlijk aan het eind van deze week naar Mos kou terug. Het Westelijke contact met hem kan dan langs diploma tieke weg worden voortgezet. In dc Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Ame rikaanse afgevaardigde, Stevenson, zich tegen het plan van de Sowjet- Unle gekeerd een voorlopig secre tariaat-generaal van vier personen te benoemen. Bij de Israëlische plaats Ein Gef aan het meer van Galilea zijn voor werpen gevonden, die wellicht af komstig zijn uit een nederzetting uit de tijd van koning Salomo, on geveer duizend jaar vóór Christus. In elk geval zal de Franse rege ring thans reeds een politiemacht voor Algerië organiseren, die ter beschikking zal staan van het voor lopige Algerijnse bewind, wanneer dit de verantwoordelijkheid aan vaardt om het land naar zijn be slissing te leiden. Wij zeggen tot de Algerijnen: „De vrede en de toekomst van Algerië liggen in uw bereik". En tot de Fransen in Algerië zeg gen wij: „Welke ook de gevoelens van spijt mogen zijn die het ver leden in u doen opwellen, blijf Frankrijk steunen en geef uw op rechte steun aan de geboorte van het nieuwe Algerië, dat Frankrijk wenst en waarin u uw eigen plaats zult innemen", aldus president De Gaulle. Reacties Waarnemers maken uit de uit lating van De Gaulle, dat er in elk geval in Algerië een voorlopig be wind komt, dat over een eigen po litiemacht zal beschikken en „het land naar een beslissing zal leiden", op, dat de Franse regering defini tief zal pogen voor eind 1961 in Algerië een volksstemming te or ganiseren, waarbij de inwoners van het land hun recht tot zelfbeschik king tot uitdrukking kunnen bren gen. In het gebied van Oran, in vvest- Algerië, heeft een ontploffing ver oorzaakt dat de radio- en televisie uitzending van De Gaulle's toe spraak moest worden stopgezet. In Algiers vond de uitzending over radio en televisie echter zonder in cidenten plaats. ALGIERS, 2-10. De eerste reac tie van de Europese inwoners van Algiers op de radio-toespraak van De Gaulle was er een van opluch ting, dat de rede weinig nieuws be vatte. Velen spraken er hun ver bazing over uit, dat de president niets had gezegd over de Sahara. Een Franse waarnemer verklaarde: „De gemiddelde Europeaan in AI- SCHIPHOL, 2-10. Teneinde in Amerika al het mogelijke te doen om te bevorderen dat het vonnis zal worden herzien, waarbij de 15- jarige negerjongen Preston Cobb in de staat Georgia tot de dood op de elektrische stoel is veroordeeld, zijn maandagmiddag twee Neder landers van Schiphol naar New York vertrokken. »Wij gaan in alle bescheidenheid en zeker niet om in enige vorm kri tiek op een rechterlijk vonnis uit te oefenen", aldus mr. B. W. van Houten, vice-president van de Arn hemse rechtbank. „Wat wij hopen te doen geschiedt uit zuiver men selijke overwegingen. Wij menen dat een kind van 15 jaar niet op de elektrische stoel hoort en hopen daarvan hen te overtuigen, die de terechtstelling kunnen tegenhou den". Wie dat precies zijn is in Neder land nog niet bekend. Mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom, lid van de gemeenteraad van Rotter- H.K.H. Prinses Margriet zal van begin november gaan studeren aan de békende Franse universiteit van Montpellier. Verwacht wordt, dat de prinses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelingen in Mont pellier wordt gegeven, en zich zal verdiepen in de Franse literatuurge schiedenis. - Foto: de faculteit van de letteren van de universiteit in Montpellier. giers is bevreesd voor zijn toe komst in dit land. Zijn houding zal niet veranderen, zolang hij niet het onwederlegbare bewijs in handen heeft, dat ook hij een plaats zal hebben in een onafhankelijk Al gerië. En in de toespraak van De Gaulle was een dergelijk bewijs niet te vinden". „Kaasmeisjes" terug uit Engeland dam, die door het comité Preston Cobb is aangewezen om samen met mr. van Houten de reis door Ame rika te ondernemen, deelde op Schiphol mede, dat de gouverneur alleen gratie kan verlenen, maar dat hij zich voor zover hier bekend laat voorlichten of leiden door een uit drie leden bestaande gratie commissie. Onze landgenoten ho pen deze Amerikanen te kunnen opzoeken. Ook mevrouw Eleanor Roosevelt, weduwe van de vroegere Ameri kaanse president, heeft zich het lot van Preston Cobb, wiens executie midden september reeds een keer is uitgesteld, aangetrokken en heeft op gratie aangedrongen. De jongen is ter dood veroordeeld, omdat hij een 70-jarige blanke boer heeft doodgeschoten. In Amsterdam is het 'het hoofd van de A.H. Gerhardschool (voor moeilijk opvoedbare kinderen), de heer J. van der Molen uit Haar lem, die het initiatief tot redding van Cobb heeft genomen. SAIGON, 2-10. „Wij bevinden ons niet meer in een guerilla, maar in een werkelijke oorlog, gevoerd door een vijand, die zich tot een macht heeft verenigd, en die is uitgerust met zware en gevarieer de wapenen", aldus heeft de pre sident van Zuid-Vietnam Ngo Ding Diem, in een boodschap aan het parlement verklaard. De president zei, dat de vijandelijke eenheden van het noorden uit via naburige landen infiltreren, hetgeen in strijd is met de overeenkomsten van Genève. NEW YORK, 2-10. De premier van de voorlopige regering van Sy rië, dr. Koezbari, heeft de voorzit ter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, Mongi Slim telegrafisch meegedeeld dat zyn regering de beginselen van de Volkerenorganisatie onderschrijft. Staten die lid willen worden van de Verenigde Naties zijn verplicht een dergelijke verklaring af te leg gen, en het telegram van Koezbari wordt dan ook beschouwd als een inleiding tot een formeel verzoek om toelating. Syrië was voor de vorming van de Verenigde Arabische Republiek lid van de V.N. In februari 1958 gingen de zetels van Syrië en Egyp te op in een zetel voor de V.A.R. Jongetje verongelukt NUMANSDORP, 2-10. Het 3-ja- rig zoontje van de familie Kersten is maandagmiddag op de Hallinx- weg in Numansdorp verongelukt. Het jongetje reed mee in een jeep. Onder het rijden is hij eruit gevallen en onder de wielen van een achter de jeep voortgetrokken wagen geraakt. Hij was op slag dood. DÉ REVOLTE IN SYRIË. - Foto boven: pantserauto's en militairen bewaken een huis in Damascus. Op de voorgrond toeschouwers, die het gebeuren met belangstelling gadeslaan. - Foto onder: een onbekende onderofficier van het Syrische leger wordt hier door demonstranten op de schouders genomen. DE WONINGBOUW Eerste halfjaar 1961: Gemeentelijke bouwvergunningen tot een totaal van 52.680 DEN HAAG, 2-10. Blykens de driemaandelijkse publikatie van 't ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is in het eerste halfjaar 1961 voor 52.680 woningen een gemeentelijke bouwvergunning afgegeven. Daarvan zullen er 35.979 of 68 procent worden gebouwd in op dracht van partikulieren. Onder de hiervoor genoemde 52.680 woningen zijn er 23.479 of 45 procent waar voor geen financiële steun van rijkswege werd gevraagd. Geduren de het eerste halfjaar 'van 1961 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 53.265 woningen, tegen 40.058 in de overeenkomstige perio de van 1960. Er kwamen in de verslagperiode 37.890 woningen gereed, waaronder 20.533 woningen in opdracht van partikulieren en 16.241 woningwet woningen. Het aantal gereedgeko men woningen, gebouwd zonder rijkssteun, bedroeg 7.198. De sterke toeneming van het aan tal begonnen woningen had tot ge volg, dat het aantal woningen in uitvoering steeg tot 105.104 op 1 juli 1961. In de eerste helft van 1961 wer den premiebeschikkingen afgege- SCHIPHOL, 2-10. Na zes maan den lang eerst in Schotland, later in Engeland „onze vlag en onze produkten te hebben verdedigd", zoals de directeur van het Neder lands Zuivelbureau, de heer F. Baart, het maandagmiddag op Schiphol uitdrukte, zijn de 10 Ne derlandse kaasmeisjes, nog steeds in hun zuivel-kostuum gekleed, op vaderlandse bodem teruggekeerd. Daarmee is aan het grootste avon tuur, dat zij in hun nog jeugdig bestaan hebben meegemaakt, een einde gekomen. Het zuivelbureau zendt nl. nooit tweemaal het zelfde meisje uit. Toch was er één meisje, voor wie het avontuur niet definitief ten einde is. Zij is de 22-jarige Elly Bruijn uit Epe, die een enorme van marsepein natuurgetrouw na gemaakte kaastaart kreeg, ter vie ring van het feit, dat ze zich tij dens haar kaasverblijf in Schot land met een kolenhandelaar heeft verloofd. ven voor de bouw van 17.104 wo ningen, waarvan er 9.045 zijn be stemd voor verhuur. In de verslag periode werd voor 10.811 door de eigenaren te bewonen woningen een toeslag op de premie toegekend ingevolge het besluit bevordering eigen-woningbezit. Voorts werd voor de bouw van 15.381 woningwetwoningen finan ciële steun toegezegd. In dit aantal zijn begrepen 2.209 woningen waar voor een extra subsidie werd toe gekend (zogenaamde keuzeplannen) alsmede 560 woningen voor bejaar den en 134 woningen voor alleen staanden. LONDEN, 2-10. De woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag middag verklaard, dat Engeland en de Verenigde Staten bly ven zoeken naar een formule, die het beginnen van onderhandelingen „op aan vaardbare basis" over de kwesties Berlijn en Duitsland mogelijk zou maken, doch dat een dergelijke for mule nog niet gevonden is tijdens de besprekingen van de Ameri kaanse en Britse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk en Lord Home met hun Russische ambtgenoot Gromyko. Oostduitse spion gearresteerd BERLIJN, 2-10. De Westberlijn- se politie heeft een 26-jarige Oost- berlijner gearresteerd, die heeft er kend te hebben gespioneerd voor de Oostduitse staatsveiligheids dienst. Hij kreeg 650 mark (540 gulden) per maand voor het bespio neren van personen en instellingen in oost- en west-Berlijn en het in dienen van schriftelijke rapporten aan de Oostduitse staatsveiligheids dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1