Gemeente Bruinisse treedt weer toe tot Stichting Zeeuwse Muziekschool Nieuw raadslid benoemd Loswal in nieuwe gemeentehaven is te kort BRUINISSE, 30-9. In de zater dagmorgen gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinis se waren alle leden aanwezig. (Een vacature). De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, verzoekt aan een commissie uit de raad, bestaande uit de heren D. de Koning en L. Bal, tot onderzoek van de geloofs brieven van de heer M. J. van de Velde. Nadat de commissie tot toe lating heeft geadviseerd, legt de heer van de Velde de belofte af. Burgemeester Van de Linde heet hem als nieuw raadslid welkom, waarmee dan de raad weer voltal lig is. De heer Van de Velde heeft zitting voor de P.v.d.A. Besloten wordt de kindertoelage van de schoolarts en de schooltand- arts op Schouwen-Duiveland in overeenstemming te brengen met de wettelijke normen. Slecht nieuws heeft de voorzitter betreffende de onderhands aanbe stede woningen in plan-West. Voor deze woningen wa9 gedacht aan het type keuzewoning dat onder meer in Arnhem is gebouwd en daar door b. en w. is bezichtigd. Met de aannemers is over de bouw van deze woningen overeenstem ming bereikt, maar thans is be richt ontvangen, dat de prijs waar voor men wil bouwen f 32.000,of ongeveer f 1.400,per woning te hoog ligt. Traditioneel woningtype Opnieuw is nu met de plaatse lijke aannemers geconfereerd. Hoe wel met grote egenzin, is men nu genoodzaak het type Arnhemse wo ning los te laten en terug te vallen op het woningtype waarvan in 1961 een viertal werd gebouwd. De aannemers hebben nog geen definitief antwoord gegeven. Zij zullen de aannemingssom opnieuw berekenen, maar de voorzitter meent, dat voor dit laatste type woning de norm van f 51,per m3 niet behoeft te worden overschre den. De heren J. J. van de Velde, J. Kostense, Jst. Haak en S. A. Ju- melet worden herbenoemd als lid van de advies commissie Woon- ruimtewet. Als nieuw lid in de vakature C. Kik, die wegens zijn benoeming tot wethouder, niet langer deel kan uitmaken van die advies-com missie wordt gekozen de heer L. J. van den Bos-van Luik. In de commissie voor sportzaken wordt in de vakature D. van den Berg benoemd de heer M. J. van de Velde. In de gemeenschappelijke instel ling sociale zorg wordt in de va kature C. Kik benoemd de heer S. A. Jumelet. In het algemeen be stuur van de gemeenschappelijke regeling Beatrixschool wordt ge kozen de heer L. J. Hoogerheide. Deze neemt echter zijn benoeming niet aan, waarna de heer Jumelet wordt gekozen. In de ideeënbuscommissie volgt de heer L. Bal de heer C. Kik op. Bezoeken aan het ministerie van defensie om vrijstelling van dienst plicht te krijgen voor een pa9 ge slaagde onderwijzer, die men wilde benoemen als opvolger van de heer B. P. Hollestelle, hebben duidelijk gemaakt, dat op vrijstelling van dienstplicht voor pas afgestuurden niet valt te rekenen. Aan de heer B. P. Hollestelle, wordt op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school per 1 november aanstaande. Het ge meentebestuur zal niets nalaten om de daardoor ontstane vakature zo spoedig mogelijk te doen vervullen. De heer Jumelet spreekt er zijn misnoegen over uit, dat men op het ministerie van Defensie niet wilde meewerken om de afgestuurde on derwijzer die men op het oog had, te doen benoemen. Een 54-tal inwoners van Bruinis se heeft een verzoekschrift aan de raad gericht, om deel te nemen aan de Stichting Zeeuwsche Muziek school. Vorig jaar heeft de raad de deelneming afgeschaft omdat toch geen leerlingen de muziek school bezochten. Thans blijken 8 leerlingen uit de gemeente hun muziekkennis op de school in Zie- rikzee te willen verrijken. Met 6-1 stem (wethouder van Gilst) wordt het verzoek toegestaan en besloten opnieuw tot de Zeeuwsche Muziek school toe te treden. de verschillende perceeltjes grond verhuurd voor 7 cent per m2. per jaar, ingaande 1 januari 1962. De gemeentebegroting Aan de orde is thans de gemeen tebegroting voor 1962. De heer S. A. Jumelet (C.H.) heeft behoefte aan het houden van alge mene beschouwingen. Hoewel dit misschien slechts zijdelings te ma ken heeft met de begroting wil hij, als man van de oppositie, toch niet nalaten er opnieuw op te wijzen, dat de samenstelling van het col lege van b. en w. niet beantwoordt aan de samenstelling van de bevol king als men deze opdeelt in ver schillende partijen en stromingen. Hij sluit zich aan bij de andere le den, die hun compliment hebben gemaakt voor de keurige uitvoering van de begroting als overzichtelijk boekwerk. Ook wat de cijfers van de verschillende hoofdstukken be treft, kan hij zich wel neerleggen bij de verschillende ramingen. Maar het valt hem tegen, dat b. en w. de kledingtoelage voor de gemeen tewerklieden nog steeds als een pro memoriepost hebben opgeno men, terwijl de meeste ,hij meent zelfs alle gemeenten op het eiland, deze toelage kennen. Verder mist hij, wat hij een vorig jaar al eens noemde, de grote lij nen. Hij had verwacht dat in 1962 toch zeker een onderzoek zou wor den ingesteld naar de kosten en de mogelijkheid van het verlengen van de loswal in de nieuwe ge meentehaven. Hij stelt voor dat op korte termijn daarnaar een onder zoek zal worden ingesteld. Verder zal in 1962 als de Greve- lingendam met de vaste wal van Duiveland verbonden is, het strand langs die dam zeker bezoekers trek ken. Ook op ander terrein zijn er perspectieven voor recreatie. Hij stelt voor een stichting in het le ven te roepen voor deze recreatie, waarin de gemeente samen met partikulieren zeggingschap heeft. Een gymnastieklokaal, groter dan het bestaande, zou Jumelet even eens gerealiseerd willen zien. De kleuterschool zou dan ook minder klachten hebben dan nu het ge val is. Loswal tekort Alle leden zijn het er over eens dat de loswal te kort is. B, en w. zeggen toe op korte termijn, bij het E.T.I. advies in te winnen over verlenging van de loswal. Wat de recreatie betreft meent de voorzitter, dat Bruinisse dan eerst moet zorgen, dat er mogelijk heden voor recreatie zijn. Dit is ook het geval met een an dere zaak, waarover de voorzitter al eens door de middenstandsver- eniging is benaderd, nl. de moge lijkheid om straks van de grote weg over de Grevelingendam af te buigen naar het dorp. Hij betwij felt of dit zal worden toegestaan Maar het zal zeker niet worden toegestaan als Bruinisse aan toe risten niets te bieden heeft. De heer de Koning (V.V.D.) meent dat met betrekkelijk weinig kosten een voorziening is te maken om van bedoelde weg straks over de havendijk af te buigen naar' het dorp. Hij beveelt deze mogelijkheid sterk aan en verzoekt b. en w. de ze mogelijkheid ter kennis te bren gen van de bevoegde autoriteiten. Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting deelt de voorzitter bij het hoofdstuk Volks huisvesting mee, dat de Centrale Dienst Noord Zeeland van* Bouw en Woningtoezicht waarschijnlijk niet zal worden opgeheven. Bij de post kleding en uitrusting gemeentewerklieden herhaalt Ju melet zijn voorstel om kledingtoe lage te verstrekken. De heer v. d. Velde (P.v.d.A.) zou naast een kledingtoelage ook laar- zengeld willen geven. Wethouder van Gilst zegt dat het verstrekken van deze toelagen reeds eerder bij b. en w. leefde. Men zou echter de toelagen voor het gehele eiland gelijk willen stel len, maar tot heden is daarvan nog niets gekomen. DE BETEKENIS VAN DE PSYCHOLOGIE Congres: „Mensen als schaakstukken'1 Verlaging haven- en kadegeld Algemene instemming vindt het voorstel van b. en w. om haven- en kadegeld tarieven te verlagen voor de landbouwprodukten, aardappe len, granen en uien. Het tarief voor de aardappelen wordt nu 1 cent per 70 kg, voor granen 1% cent per hl en voor uien cent per 50 kg. De heer de Koning wil nog verder gaan en hij wil ook de ta rieven verlagen die voor de fabriek van de heer Griep hier worden aangevoerd. Van de zijde van b. en w. wordt er op gewezen, dat de tarieven voor de lossing van zand en grind zeker niet hoge rliggen dan in naburige havens. Besloten wordt na te gaan wat aan kade- en havengeld wordt berekend in plaatsen waar concur rerende betonfabrieken zijn geves tigd, omdat men de heer Griep als industrieel, zeker niet te veel wil laten betalen. Aan enige aannemersmaatschap pijen die op gemeentegrond bun galows hebben gebouwd, worden LAGE VUURSCHE, 30-9. Op de tweede en laatste dag van het con gres „Mensen als schaakstukken", dat is georganiseerd door het Ver bond van wetenschappelijke onder zoekers, heeft prof. dr. J. Lïnscho- ten, hoogleraar in de algemene ex perimentele psychologie in Utrecht, gesproken over „Proefpersoon en cliënt in de psychologie". De cliënt is een persoon die door de wetenschap wordt gediend, zo zei hij, daarbij wordt door de cliënt zelf dit dienen in bepaalde .situa ties veeleer beschouwd als een be heerst worden. In dit verband doen zich een aantal problemen voor: men voelt zich beoordeeld aange nomen of afgewezen op gronden die eigenlijk niet ter zake doen. De persoonlijke subjectiviteit zou niet zo tot haar recht komen als be hoorde. Het psychologisch ondei*- zoek zou inbreuk makep op de menselijke intimiteit. Terloops merkte prof. Linschoten op dat de resultaten van psycholo gische onderzoekingen te vaak in handen komen van onbevoegden. Dubbelzinnigheid Hij constateerde dat de psycho loog voldoet aan een maatschap pelijke vraag, de toepassing van zijn kennis overschrijdt in het al gemeen de geldende normen en menswaarderingen niet. Er is ech ter, zo zei prof. Linschoten, een fundamentele dubbelzinnigheid in de betekenis van het fenomeen mens in de psychologische benade ring. M Als toepassing staat de psycholo gie ten dienste van de mens als persoon. Als wetenschap reduceert zij die mens noodzakelijk tot proef persoon, tot een ding met eigen schappen die beoordeeld worden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Schoolleerling had ongelukje Bij het schoonmaken van een machine had de uit Bruinisse af komstige leerling J. v. d. Berge Az. van de technische school, het on geluk een onderdeel op zijn boven been te krijgen, waardoor een bloedende wonde boven de knie ontstond. Na verlening van eerste hulp werd in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis een definitief ver band aangelegd. De leerling werd daarna per auto thuis gebracht. NOORDGOUWE Wedstrijden te Terneuzen Brandweerkorps moei afstand doen van beker De zaterdag te Terneuzen gehou den wedstrijd in brandblussen, waaraan verschillende brandweer korpsen deelnamen, is voor Noord- gouwe op een grote teleurstelling uitgelopen. Dit keer moest men, na driemaal achtereen de eerste prijs te hebben behaalcl de beker aan Domburg overdragen en genoegen nemen met een vierde plaats. De oorzaak hiervan ligt wel in het feit, dat men door samenloop van omstandigheden, elkaar niet goed begreep. Als herinnering aan de afgelopen succesvolle jaren mocht men toch een prachtige bek) ér in ontvangst nemen. ZIJPE Vrachtauto reed achteruit op pont Toen de kapitein van de veer pont te Zijpe het sein tot oprijden gaf, reeds een vrachtauto van het vervoersbedrijf Van der Wekken te Zierikzee achteruit in plaats van vooruit. Van de in file op het par- keerplein wachtende auto's, werd een achter de vrachtauto staande bestelwagen van de firma West- strate te Krabbendijke beschadigd. BRUINISSE De in de Nederlands hervorm de kerk te Bruinisse gehouden col- lekte voor de medische zending bracht f 366 op. SEROOSKERKE Onze vroegere dorpsgenote mej. C. A. Klompe slaagde te Lei den voor het examen, ter verkrij ging van het, diploma apothekers assistente. Alhier heeft de reclasserings- collekte f 21 opgebracht. Een woord van dank aan de collektanten is zeker op zijn plaats. ZIERIKZEE Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg slaagde voor de akte van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer, de heer W. Hack, onderwijzer aan de Chr. Na tionale School te Zierikzee. NIEUWERKERK Bazar voor „Oefening en Uitspanning" Op zaterdag 14 oktober a.s. zal in „Ons Dorpshuis" alhier een ba zar worden gehouden ten bate van het uniformfonds van het fanfare korps „Oefening en Uitspanning". Veel geschenken zijn voor deze ba zar reeds ontvangen, doch om nie mand die nog voorwerpen heeft te leur te stellen, heeft het comité nogmaals kennis gegeven dat deze kunnen worden bezorgd bij het co mité of dat deze op verzoek ook gaarne worden afgehaald. De collekte, die dezer dagen gehouden is te Nieuwerkerk en te Capelle, ten bate van de reclasse ring, heeft f 46,22 opgebracht. OOSTERLAND Ter aarde bestelling wijlen W. Bakker Onder grote belangstelling had zaterdagmiddag alhier de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen de heer W. Bakker, de dezer dagen op 71-ja rige leeftijd plotseling overleden oud-kantoorhouder van de P.T.T. te Oosterland. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer J. M. de Waal namens de afd. Oos terland en Sirjansland van het Groene Kruis. De heer de Waal ge waagde met grote dankbaarheid van het vele dat de overledene voor de afdeling heeft gedaan. De directeur van het postdistrict Zee land en west-Brabant, de heer Eel- sing, getuigde van een goede sa menwerking in het verleden. „Al was de heer Bakker al zes jaar uit de dienst, we waren hem nog niet vergeten", aldus de heer Eelsing. Namens het personeel sprak de heer L. Klink te Sirjansland, die met dankbaarheid gewaagde van wat de oud-chef voor het personeel is geweest. Ds. Rijks, herv. predi kant alhier, citeerde hierop enige lievelingsverzen van de overledene en las enige verzen uit de Corin- the-brief. Hij sprak de hoop uit dat God de beproefde familie met Zijn troost nabij mag zijn en bad het Onze Vader. De oudste zoon van de overle dene, de heer H. Bakker, sprak tot slot een dankwoord voor de be toonde belangstelling en de ge sproken vriendelijke en troostvolle woorden. ZONNEMAIRE Afdeling Brouwershaven Rode Kruis in oprichting Tweede vergadering 19 oktober a.s. Op 29 september vond te Zonne- maire een bijeenkomst plaats van bestuursleden van de afdeling Zie rikzee van het Ned. Rode Kruis met de bestuursleden van de on der-afdeling Zonnemaire en con tactadressen van Noordgouwe en Brouwershaven, terwijl mede aan wezig waren enkele bestuursleden van de onderafdeling Dreischor. De voorzitter der vergadering, mr. F. Th. Dijckmeester, heette de aanwezigen welkom en gaf in grote trekken de bedoeling van deze bij eenkomst weer. De plaatsen Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwers haven, tot heden deel uitmakende van de afdeling Zierikzee, zullen voortaan, met Dreischor (tot heden verbonden met de afdeling Duive land) een zelfstandige afdeling gaan vormen. Een voorlopig bestuur werd ge vormd, bestaande uit: A. N. van Wijk, Noordgouwe, voorzitter; K. Mandemaker, Zonnemaire, secreta ris; C. van der Linde, Dreischor, penningmeester; H. Verhoeff, Brou wershaven en A. H. Vermeulen, burgemeester van Brouwershaven. Dank werd gebracht door de se cretaris-penningmeester voor de prettige samenwerking. Op donderdag 19 oktober zal op nieuw een vergadering plaats vin den ter definitieve regeling van een en ander. NOORDWELLE Bejaardensociëteit van start De eerste bijeenkomst van de Bejaardensociëteit wordt gehouden op dinsdag 3 oktober a.s. in het dorpshuis. SCHARENDIJKE Bliksem sloeg in gemeentewoningen Ruitjes van kachel vernield Tijdens een hevig onweer is vo rige week de bliksem op enkele plaatsen ingeslagen in enkele ge meentewoningen. Bij de heer M. L. Hoogenboom te Looperskapelle werd de schoorsteen vex-nield en raakte de elektrische installatie onklaar. Bij de postcommandant der rijks politie de heer J. de Haan aan de Irenestraat werd het lood rond de schoorsteen beschadigd. Als curio siteit zij vermeld dat de micaruit jes van de haard in de kamer dooi de luchtdruk werden vernield. Absoluut recordhouder OOSTERLAND, 30-9. Het gaat er naar uitzien dat de heer W. bij de Vaate te Oosterland, absoluut re cordhouder wordt op het punt van grote aardappe len. Hij rooide een non plus ultra met het respektabele gewicht van 1400 gram. Het exemplaar is te bezichtigen in de sorteerloods van de heer J. de Bruine, groot handelaar in landbouwpro dukten. Dezelfde dag rooi de de heer A. Flikweert te Nieuwerkerk, op een veld aan de Galgeweg een aard appel van het ras Alpha met een gewicht van 1340 gram. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zondagcompetitie 4e klasse G: Burgh-Zierikzee 2-1; Brouwershaven-SC Gastel 1-4; Vos- meer-NSV 5-4; Halsteren-Cluzona 1-1; Kruisland-NVS 3-1; Nieuw Borgvliet-De Schutters 3-1. Afdeling Zeeland le klasse B: Renesse-SVOWK 0; Burgh II-Zierikzee II 4-1. 2e klasse C: Renesse II-SVOWK II 8-0; Zonnemaire-Dreischor II 6-2. Zaterdagcompetitie 4e klasse A: Nieuwdorp-MEVO 3-2; Tern. Boys-WN 2-1; Spui- Arnemuiden 0-1; AZVV-Chrislan- dia 2-3. Rustig weer Verwachting to\ dinsdagavond: Bewolkt en droog weer, morgen ook enkele opklaringen; zwakke tot matige oostelijke wind; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.14. Maan op onder 15.44. Nieuwe maan: 9 oktober te 19.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 okt. 9.37 v.m. 22.36 n.m. BROUWERSHAVEN 3 okt. 9.32 v.m. 22.13 n.m. Springtij: 3 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front dat in de nacht van zaterdag op zondag ons land pas seerde kwam boven Duitsland tot stilstand. Daarna kwam het in de nacht van zondag op maandag op nieuw in beweging, maar in tegen gestelde richting. Tegelijkertijd breidde de frontale bewolking zich weer over Nederland uit. De west- waartse beweging van het front hangt ook samen met een hoge- drukgebied boven Rusland dat in omvang toeneemt, waardoor aan zijn zuidflank een oostelijke stro ming van droge continentale lucht sterker wordt. Het is mogelijk dat de droge lucht morgen heel langzaam de oostelijke provincies zal binnen vloeien en de bewolking gaat bre- en .Uit de frontale bewolking valt niet veel regen. De doortocht van oceaandepressies wordt door het Europese hogedrukgebied dat ook in de hogere luchtlagen goed ont wikkeld is, geblokkeerd. Afdeling Zeeland le klasse: Bruse Boys-SVD 3-4; Wolfaartsdijk-Middelburg V 4-3; Kapelle-AZVV II 7-1; Hoek-Yer- seke III 5-2; Veere-VCK 3-3. 2e klasse C: Duiveland II-Duive- land I 2-12; MEVO II-Burgh III 3-1. 2e klasse D: Zwaluwen '61-SK NWK 2-2; MEVO Ill-Zeemeeuwen I 0-14; WIK II-Bruse Boys II 0-7. Junioren: Groep B VII: Zierikzee B I-Burgh B I 3-1; Groep B VIII: Zierikzee B III-Burgh B II 0-4; Bruse Boys B II-SKNWK B I 0-19; WIK B I-MEVO B I 1-1; Zonne maire B I-Zierikzee B II 10-2. Gemeenteraadsvergadering Middenschol!wen op 3 oktober a.s. Belangrijke punten op omvangrijke agenda MIDDENSCHOUWEN, 30-9. Op dinsdag 3 oktober wordt in de noodsecretarie van Scharendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad van Middenschou- wen. De agenda telt niet minder dan 24 punten. Aan de orde komt o.m. een voor stel tot het toekennen van een sub sidie voor in bedrijf zijnde wind molens. Andere voorgestelde sub sidies hebben betrekking op de Bond tegen het vloeken, het Ver bond voor Veilig Verkeer en voor het bejaardencomité Scharendijke- Ellemeet (f 125). De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Ei kerzee verzocht om de kosten voor het torenuurwerk voor rekening van de gemeente te nemen. Voor gesteld wordt het verenigingsge bouw» (voormalige noodschool) te Ellemeet te verhuren aan de S.V. „Zwaluwen" te Scharendijke. Een ander voorstel heeft betrekking op een nieuwe huisnummering in de voormalige gemeente Duivendijke. B. en w. wensen een bijdrage uit nog aanwezige adoptiegelden te verlenen aan het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" te Ellemeet voor de kosten van de aanschaf v$n uniformen. Aan de orde komt verder een verordening op de hef fing van straatbelasting en van een rioolbela sting in de gemeente. Het bestuur der vereniging „Sa- muël" tot stichting en instandhou ding van een school met de bijbel verzocht om drie nieuwe olieka-' chels voor de school en de bouw van een klasselokaal met de in richting van een zolderruimte voor handenarbeid. Voorgesteld wordt tenslotte eervol ontslag te verlenen aan mevr. P. A. den Boer-Boone als hoofdleidster der openbare kleuterschool te Kerkwerve. DE NIEUWE WERELD 58. Met stijgende verontrusting slaat Tim bij de ingang van de hut de gedragingen van de Indianen gade. Op een open plek tussen de hutten wordt een hoge paal opgericht en dan beginnen de Indianen een wilde dans rond de paal, zwaaiend met knotsen en strijdbijlen. Oïd de rytmische dreigende roffels der trommen klinkt een woest, schor gezang uit tientallen kelenwilder cn wilder wordt de dans Het oude opperhoofd, die tijdens de dans roerloos als een stand beeld heeft zitten toekijken, heft zijn hand op en schreeuwt een bevel, wijzend naar de hut waarin Aram cn zijn vrienden zich met de gewonde krijger der vijandelijke stam bevinden. De man. die het hertengewei als hoofdtooi draagt en die de krijgsdans heeft geleid, loopt langzaam op de hut toe „Nu gaat het mis", roept Tim benauwd naar binnen, „daar komt er eens om ons te lialcn!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2