DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE KOMT MET BENOEMINGSPLAN VOOR SECRETARIS-GENERAAL TOT APRIL 1963 Zware brand verwoest magazijnen van stoffenfabriek te Tilburg Om de erkenning van Oost-Duitsland Landen in Midden-Oosten erkennen nieuwe Syrische regering Franse troepen verlaten Bizerta MAANDAG 2 OKTOBER 1961 118e jaargang No. 19050 ZIEMKZEEMMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Voorziening in vakature-Haminarskjoeld Eén secretariaatshoofd en drie adjuncts NEW YORK, 2-10. De Sowjet- Unie heeft in New York een voor stel gepubliceerd, dat beoogt voor de periode tot april 1963 één man aan het hoofd van het secretariaat der Verenigde Naties te benoemen. Deze zou dagelijks moeten samen werken met drie adjunct-secreta rissen, die echter niet het recht van veto zouden hebben. In april 1963 zou de vijfjarige ambtsperiode van Hammarskjoeld aflopen. Volgens een perscommuniqué van de Sowjet-delegatie bij de V.N. zouden de veiligheidsraad en de algemene vergadering op de voor lopige secretaris-generaal en zijn drie naaste medewerkers een be roep moeten doen om „in een geest van samenwerking op te treden". Met name zouden de vier het eens moeten zien te worden over „de belangrijke kwestie van het secre tariaat". Berichten dat het recht van veto zou gelden worden in het Sowjet-communiqué pogingen ge noemd om de openbare mening te misleiden. De algemene vergadering zou op aanbeveling van de veilig heidsraad iemand moeten aan zoeken, het secretariaat voor een vastgestelde tijd - tot april 1963 - te leiden. Een „verzoeningsvoorstel" Dit „verzoeningsvoorstel", zoals de Sowjet-delegatie het noemt, is enige dagen geleden ter kennis van de westelijke en andere delegaties bij de V.N. gebracht. Voordien had de Sowjet-Unie steeds aangedrongen op aanvaar ding van haar „troika-plan", dat de benoeming van drie secretarissen- generaal beoogde. Tot dusver is de naam van de Tunesische voorzitter van de alge mene vergadering, Mongi Slim, het meest genoemd voor de kandida- Schade wordt geschat op half miljoen gulden TILBURG, 30-9. Zaterdagmiddag is een groot gedeelte van de maga zijnen en de daarin opgeslagen tex- tielvoorraden van de N.V. Wollen- stoffenfabriek Swagemakers Cae sar, gelegen langs de Kuiperstraat te Tilburg, in vlammen opgegaan. De schade aan gebouwen en tex- tielgrondstoffen bedraagt vermoe delijk wel een half miljoen gulden. Het bedrijf was verzekerd. De oor zaak is niet bekend. Terstond na de melding om tien minuten voor één, rukte de brand weer met groot materieel uit. De vuurhaard bleek moeilijk te bepa len, zodat werd besloten het vuur in te sluiten. Van vier zijden wer den enorme hoeveelheden water op de vlammen geworpen. Deze waren door de hevige rook ontwikkeling nauwelijks zichtbaar. Zwarte en vuilgele rookwolken sloegen uit de ramen en de daken van het 70 meter lange gebouwen complex, dat drie verdiepingen telde. Kilometers ver van de brand werd het verkeer in de straten ge- Nieuwe methode van toeristenwerving Gelijkgestemde zielen op reis DEN HAAG, 29-9. De heer G. F. Göhel, directeur van het ANVV- kantoor te Stockholm, experimen teert met een nieuwe methode van toeristenwerving, waarmee reeds succes wordt geboekt. De heer Göbel poogt groepen van mensen met gelijkgerichte belangen of lief hebberijen tot het houden van va kanties in Nederland over te halen. In samenwerking met het Neder landse departement van landbouw is een reisprogramma opgesteld, dat bij Zweedse, Deense en Noorse boeren zeer in de smaak valt. Deze landbouwreizen naar Nederland worden in groepsverband gemaakt. Daarbij worden allerlei voor de landbouwer belangwekkende zaken bedrijven en waterstaatswerken bezocht. De minimumprijzen voor landbouwprodukten DEN HAAG, 29-9. De Nederland se regering hecht groot belang aan de spoedige vaststelling en invoe ring van de objectieve criteria, die voor de bescherming van de Ne derlandse exportbelangen onont beerlijk worden geacht. Immers, naar Nederlands inzicht wordt op dit ogenblik van minimumprijsre gelingen door verschillende part- nerlanden een te ruim gebruik ge maakt. Dit deelt minister de Quay, minister van buitenlandse zaken a.i. mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Vredeling (P.v.d.A.) inzake het beleid van de regering ten aanzien van de in EEG-verband te volgen procedure met betrek king tot de vaststelling van mini mumprijzen voor landbouwproduk ten. hinderd door de neerslaande rook. De activiteit van de brandweer richtte zich voornamelijk op de uiteinden van het complex. Aan de ene zijde werd de aandacht gericht op de brandmuur, waardoor een ander bedrijfsgebouw werd afge scheiden. Aan de andere kant wer den massa's water tegen de front gevel gespoten om de op slechts vijf meter van het brandende ge bouw gelegen woningen langs het Wilhelminapark te behouden. Laag trucje om vrouwen te benaderen DELDEN, 29-9. Op het fietspad van Delden naar Hengelo heeft de 26-jarige mejuffrouw D. E. uit Delden kennis gemaakt met een nieuwe methode om vrouwen met minder goede bedoelingen te bena deren. Ze zag een briefje van tien gulden liggen op het fietspad en stapte af. Juist toen ze het geld wilde oprapen schoot een onguur uitziende man uit de struiken op haar toe. Het hevig geschrokken meisje kon er nog juist vandoor gaan. Het geld heeft ze laten lig gen. De politie zoekt nog naar de man. Prinses Margriet gaat in Frankrijk studeren H.K.H. prinses Margriet zal zich als studente laten inschrijven aan de universiteit te Montpellier in Frankrijk. Het is nog niet bekend «velke van de vijf faculteiten zij zal kiezen. Poststukken verkeerd bezorgd ASSEN, 2-10. De organisatoren van het propagandacentrum „Dren the - Vacantieland" hebben bij de directeur-generaal van de P.T.T. een verzoek ingediend om middels de postale recherche een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het verkeerd bezorgen van post stukken die geadresseerd waren aan dit propagandacentrum. Door dit verkeerd bezorgen is het centrum in grote moeilijkheden geraakt en heeft het grote schade geleden, zo verklaren de organisa toren. Vrachtwagen vernielt auto Eén dode - drie gewonden BARNEVELD, 30-9. Een met lege kisten geladen vrachtwagen uit Spakenburg heeft zaterdagavond in de buurt van Barneveld een Re nault verbrijzeld met vier inzitten den. De 48-jarige H. Bruns uit Over- veen werd zo zwaar gewond dat hij gisteren overleed. Zijn 41-jarige vrouw en hun twee dochters van achttien en vijftien, worden nog in een ziekenhuis verpleegd. Hun toe stand is zorgwekkend. tuur voor de functie van tijdelijk secretaris-generaal. Hij zou in het geval dat hij gekozen mocht wor den, waarschijnlijk de leiding van- de algemene vergadering neerleg gen. Verder zijn de namen van de Ier Frederick Boland en de Bir maan Oe Thant genoemd. De drie adjunct-secretarissen die de Russen in gedachten zouden hebben, zouden de Rus Georgi Ar- kadef, de Amerikaan dr. Ralph Bunch en de Indiër C. V. Nara- simhan zijn, die ook nu deze func tie bekleden. WASHINGTON, 2-10. De Ver enigde Staten dienen de mogelijk heid te overwegen van de facto erkenning van Oost-Duitsland. Dit is zondag in Washington verklaard door de democratische senator Ed mund S. Muskie. Muskie, die onlangs een bezoek aan Berlijn bracht, maakte het voorbehoud, dat de kwestie van hereniging van de twee Duitslan- den buiten het geding zou moeten blijven. Beeld vernield van Tiroolse nationale held WENEN, 1-10. Het in Wenen staande standbeeld van de Tiroolse nationale - held Andreas Holer is gisteren opgeblazen. Het tien meter hoge bronzen beeld viel van zijn sokkel door het ontploffen van een reeks lichte bommen. De ontplof fingen werden in een straal van 65 kilometer gehoord. De Weense politie denkt dat de aanslag het werk is geweest van Italianen die een tegenaanval wil den doen na de golf van terroris tische aanslagen in Zuid-Tirool. De politie acht het echter ook niet onmogelijk dat er Oostenrij kers aan het werk zijn geweest die, in de verwachting dat de Italianen voor de schuldigen zouden worden aangezien, het Oostenrijkse volk tegen Italië in het harnas wilden jagen. Organisatie wil wilde dieren redden Prins Bernhard beschermheer LONDEN, 29-9. De Zwitserse zo oioog professor J. G. Baer heeft vorige week donderdag te Londen de doelen bekend gemaakt van een nieuwe internationale organisatie die van plan is geld bijeen te bren gen voor de bescherming van in het wild levende dieren die het ge vaar lopen uit te sterven. Prins Bernhard is de bescherm heer van het nieuwe fonds. De prins zond naar de desbetreffende bijeenkomst te Londen een bood schap waarin wordt gezegd dat alle mensen met gezond verstand be zorgd zijn over het gevaar dat de wereld binnenkort veel van de wilde schepselen en wilde gebieden zal verliezen „waarin wij genoegen en recreatie vinden". De organisatie, de Worldwide Wild Animal Reservation,, heeft naar schatting zeker vijf miljoen gulden per jaar nodig voor deze „Ark van Noach". Op de donder dag te Londen gehouden bijeen komst is meegedeeld dat mensen in een aantal landen zal worden verzocht steun te geven aan acties om de gelden bijeen te brengen. Volgens „Reuter" heeft te Dja karta de weigering van de Wereld bank om aan Indonesië leningen te verstrekken alvorens het zijn schulden aan Nederland heeft vol daan, geleid tot verontwaardigde reacties. Bij een ontploffing in de Baai van Diego Suarez op Madagascar aan boord van het 9050 ton meten de Noorse vrachtschip Star Carrier zijn zaterdag 22 mensen om het le ven gekomen. ROTTERDAM. Zaterdagmorgen zijn in Rotterdam negen Franse mijnenvegers voor een onofficieel bezoek aangekomen. Zierikzee kreeg kolkenzuiger De gemeente Zierikzee heeft een zg. kolkenzuiger aangeschaft, die onschatbare diensten kan verlenen bij het werk van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Vorige week werd de nieuwe zuiger voor het eerst geprobeerd aan het Slabberswerf. De ervaringen blijken uitstekend te zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Toestand van vóór de V.A.R. wordt hersteld TEHERAN, 30-9. Van officiële zyde wordt in Teheran vernomen, dat Perzië besloten heeft de nieuwe Syr sehe regering te erkennen. Per- zi<SSerbrak vorig jaar de diploma tieke betrekkingen met de V.A.R., nadat president Nasser kritiek op de Sjah had geleverd. De telefoonverbindingen met Jordanië, dat de nieuwe regering ook heeft erkend, zijn hersteld. Verwacht wordt, dat de grens ook spoedig weer open zal zijn. Alle verdragen tussen Syrië en Jordanië van vóór de totstandkoming van de V.A.R. zullen weer van kracht wor den. Ook de telefoonverbindingen met Libanon zijn zaterdagochtend her steld. Officieel wordt in Damascus meegedeeld dat Egyptische para chutisten die bij Latakia zijn neer gelaten, een bedrag van een en een kwart miljoen Syrische ponden in bankbiljetten bij zich hadden. De meeste biljetten waren gloednieuw KLACHT OVER TRAAGHEID VAN JONG EUROPA Prinses Beatrix uitte „cri de coeur" op bijeenkomst te Toulouse TOULOUSE, 30-9. „WIJ willen stevig aangepakt worden". Dat zei prinses Beatrix zaterdag in de Franse stad Toulouse bij de slui ting van de Europese ontmoeting 1961, georganiseerd door het Fran se comité van de Fondation Euro- péenne de ia culture, in een rede over de Europese jeugd, die zij zelf een „hartekreet" noemde. Dat stevig aanpakken zou de ou dere generatie moeten doen als hulp bij het „inspireren, organise ren .inlichten en bezielen van de duizenden jongeren om ons heen, die anders verloren zouden raken, omdat zij geen gemeenschappelijk ideaal hebben. Het is de makkelijk ste weg, ik weet het uit ondervin ding. Het is een kwestie van wil len, steeds opnieuw en bewust be trokken willen zijn bij de grote problemen die ons omringen", al dus prinses Beatrix. „Uit de oudere generatie kunnen onze leermeesters en onze leids mannen komen, op voorwaarde dat zij begrijpen dat de jeugd van nu zich niet meer laat paaien met fraaie woorden. Mooie woorden hebben we genoeg gehoord". „Waar is de wil?" De prinses zei dit na zich fel te hebben gekeerd tegen, wat zij noemde, de traagheid en passivi teit van jong Europa. „Waar zijn de gemeenschappelijke idealen, de onverzettelijke gezamenlijke wil, het alles en allen omvattende en thousiasme om ons te inspireren", zo vroeg de prinses. „Ieder van ons heeft zijn eigen persoonlijk ideaal- tje, zijn eigen kleine ambitie of doel in het leven: een huis, een auto, later een goed pensioen. Maar het is niet met dit soort ambitie dat wij Europa zullen herbouwen, laat staan de wereld". Het ideaal van een verenigd Eu ropa leeft niet onder de grote mas sa der jonge Europeanen, meende prinses Beatrix. Daarom moet de jeugd haar geestelijke instelling veranderen. „Passiviteit is een ver grijp. Zij is handlangster van het verval en zou uiteindelijk onze toekomst vernietigen". Vele jonge Europeanen vinden het onnodig zich op te winden over de internationale politiek. „Daar kunnen wij toch niets aan doen. Dat is een zaak tussen de Ameri kanen en de Russen", zo bracht de prinses hun redenering onder woorden. In het algemeen is zulk een opvatting al verkeerd, maar een intellectueel moet dubbel be seffen hoe verkeerd dat is, aldus prinses Beatrix. Een diner „Ik ben ervan overtuigd", zo zei zij, „dat de daad die deze staande plas van onthouding en berusting in beweging kan brengen, van de jonge intellectuelen moet komen". Na het uitspreken van de rede heeft de prinses met haar vader het stadje Albi bezocht; 's avonds bood de burgemeester van Toulou se een diner aan. Gistermiddag zijn prins Bernhard en prinses Beatrix met de regeringsfriendship naar Nederland teruggevlogen. NA 47 DAGEN VASTEN Sikhs-leider (India) eet weer NEW DELHI, 1-10. Tara Singli, de leider der Sikhs, die reeds 47 dagen heeft gevast in de gouden tempel van Amritsar, in het uiter ste noorden van India, heeft zondag een slok sinaasappelsap gedronken. Zoals bekend, is Tara Singh op 15 augustus met vasten begonnen. Zyn hongerstaking was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen inzake de oprichting van een aparte Poenjabi-talige staat in India. Het teugje sinaasappelsap kan wel de redding van de uiterst ver zwakte Sikh-leider zijn geweest, hoewel het ook een erkenning was van zijn nederlaag. Hij had van de regering alleen de belofte gekregen dat een com missie op hoog niveau zou worden gevormd om onderzoek te doen naar beweerde discriminatie tegen over de Sikhs. Zijn hongerstaking was op 15 augustus om acht uur begonnen en eindigde zondag om 19.00 uur (14.30 uur Ned. tijd). In die 47 dagen en elf uur nam hij slechts zout water tot zich. Toen hij drie dagen ge leden het laatst werd gewogen, bleek hij meer dan 18 kg te zijn afgevallen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De dingen veranderen min- der dan onze kijk er op. BIZERTA, 1-10. De Franse troe pen zijn zondag begonnen met zich uit de stad Bizerta terug te trek ken, op grond van de overeenkomst van vrijdag tussen Frankrijk en Tunesië over het herstel van de normale toestand. Zowel de Fransen als de Tune- siërs begonnen met het weghalen van de prikkeldraadversperringen, die waren aangelegd tijdens de ge vechten in juli. Volgens officiële kringen zal de ontruiming van de stad dinsdag ochtend en die van het vliegveld en de posten op de heuvels die de basis beheersen, binnen een week zijn voltooid. ONDERZOEK IN EINDHOVEN Wat doet de man met zijn vrije zaterdag? EINDHOVEN, 29-9. „De tijdsbe steding van het Philipspersoneel op de vrije zaterdag geeft geen re den tot bezorgdheid. Zoals het zich thans laat aanzien is er derhalve geen directe noodzaak van de kant van de onderneming voorzieningen te treffen op dit gebied". Dit zijn, aldus een artikel in het jongste nummer van de Philips- koerier, de voornaamste conclusies uit een enquête, die het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) in het voorjaar van 1961 op verzoek van Philips onder 1200 employé's heeft gehouden, om een inzicht te krijgen op welke wijze de verschillende categorieën werk nemers hun vrije zaterdag beste den. Van de ondervraagden geeft 73 procent de voorkeur aan de vrije zaterdag in plaats van een loons verhoging van zes procent of bv. veertien dagen extra vakantie. Er bleek een opmerkelijk verschil te zijn tussen Eindhoven en de sprei dingsplaatsen. In Eindhoven was 68 procent voorstander van de vrije zaterdag, in de spreiding 76 pro cent. Veel opvallender wordt in het artikel de afwijkende mening onder de hogere beambten in Eind hoven genoemd. Slechts 59 procent van hen heeft een uitgesproken positieve waardering voor de vrije zaterdag. In de spreiding was dat 80 procent. Voorts kwam tot uiting dat het aantal personen, dat de vrije zaterdag gebruikt voor bij verdiensten, niet overdreven groot is. Winkelen blijkt de belangrijk ste activiteit. Direct daarna komt het helpen in de huishouding. Tui nieren blijkt in vrijwel alle cate gorieën een zeer belangrijke tijd passering. Vervolgens het wassen van de auto en het repareren en onderhouden van rijdend materiaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1