DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe voorstellen algemene kinderbijslagverzekering Adenauer vrijwel zeker weer Bondskanselier Stammengevechten in Katanga De opvolging van Hammarskjoeld Hammarskjoeld herdacht REBELLERENDE OFFICIEREN IN SYRIË ZETTEN OPSTAND DOOR Verklaring van Nasser VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19049 zierikMmheücnieuwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. WAARDEVASTE KINDERBIJSLAG VOORGESTELD Premieverlegging naar werkgever DEN HAAG, 28-9. Eind juni is bjj de openbare behandeling van het ontwerp algemene kinderbijslag wet in de Tweede Kamer een aantal bezwaren ge rezen. Op 2 juli heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, aan H.M. de Koningin ontslag verzocht „wegens re denen van persoonlijke aard, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering". Bij Kon. Besluit van 3 juli is dit verzoek ingewilligd. Nadien is de heer Veldkamp, die staatssecretaris van Economische Zaken was, benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Nadere overweging van de tegen het wetsontwerp gerezen bezwaren heeft de regering aanleiding gege ven een aantal wijzigingen voor te stellen. Deze zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend .De be langrijkste ervan laten wij hier volgen. Verlegging premieplicht naar werkgever De premie voor de Algemene Kin derbijslagverzekering zal - voor zo ver het de loontrekkenden betreft - niet worden geheven van de ver zekerde, doch van de werkgever. De loontrekkenden zullen der halve in het algemeen geen premie ingevolge de Algemene Kinderbij slagwet behoeven te betalen. Alleen in de gevallen, waarin een loon trekkende wegens het genieten van andere inkomsten een aanslag krijgt wegens premie ingevolge Al gemene Ouderdomswet en de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, zal hij eveneens een aanslag wegens premie ingevolge de Algemene Kin derbijslagwet ontvangen, waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met het bedrag dat door zijn werk gever reeds is betaald. Waardevast maken van de kinderbijslagen In het wetsontwerp is thans een bepaling opgenomen ingevolge welke de kinderbijslagen onder meer onder nader te stellen voor waarden, waaromtrent de Sociaal- Economische Raad dient te worden gehoord, bij algemene maatregel van bestuur worden herzien, ten einde de kinderbijslagen aan te passen aan belangrijke wijzigingen in het indexcijfer der lonen. Inkomensgrens voor zelfstandigen Voor niet-loontrekkenden (in het algemeen de zelfstandigen) zal voor het recht op kinderbijslag een in komensgrens gelden van f 12.000, Indien hun inkomen over het voor afgaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan f 12.000,ontvangen zij kinderbijslag van het derde kind af. Bedraagt hun inkomen over het voorafgaande kalenderjaar meer dan f 12.000,dan ontvangen zij kinderbijslag vanaf het vierde kind indien dit inkomen, na aftrek van een bedrag ter grootte van de kin derbijslag voor een derde kind, niet meer bedraagt dan f 12.00,en zo vervolgens. Zo bestaat b.v. recht op kinderbijslag vanaf het zesde kind, indien het inkomen over het voor afgaande kalenderjaar, na aftrek van een bedrag ter grootte van de kinderbijslag over dat jaar voor een derde, vierde en vijfde kind, niet meer bedraagt dan f 12.000, Kinderbijslag voor eerste en tweede kind van kleine zelfstandigen Kleine zelfstandigen zullen, in dien de wetsvoorstellen, zoals deze thans luiden, tot wet zullen worden verheven, recht op kinderbijslag kunnen doen geiden voor hun eer ste en tweede kind, indien hun in komen over het voorafgaande ka lenderjaar niet meer bedraagt dan f 3.500,Een kleine zelfstandige wiens inkomen niet hoger is dan f 3.700,zal nog recht op kinder bijslag voor zijn tweede kind kun nen doen gelden. De kinderbijslagen voor eerste en tweede kinderen van kleine zelf standigen, welke de helft zullen be dragen van de kinderbijslagen voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden, zullen ten laste komen van het Rijk. Vrijstelling premiebetaling ongehuwde vrouw boven 45 jaar In de nieuwe wetsvoorstellen is de mogelijkheid geopend onge huwde vrouwen van 45 jaar en ouder van premiebetaling vrij te stellen. Zoals bekend, bereidt de Sociaal-Economische Raad een ad vies voor over de positie, welke de ongehuwde vrouw in het kader van de gehele sociale verzekering in neemt. Verbetering uitkeringsvoorwaarden voor invalide kinderen Voor invalide kinderen van 16 tot 27 jaar bestaat thans recht op kin- Voor beperkte tijd BONN, 28-9. Erich Mende, de leider van de west-Duitse Vrije Democratische Partij, heeft don derdag verklaard, dat zijn partij misschien Adenauer als bondskan selier zal aanvaarden, maar dan slechts voor een overgangsperiode van een jaar. Hijzelf wil echter geen deel uitmaken van een rege ring onder Adenauer. De vrije democraten zullen alles doen om een coalitie van christen-democra ten en socialisten te voorkomen, zo zei Mende. Waarnemers in Bonn menen nu, dat Adenauer er nu vrijwel zeker van kan zijn, dat hij bondskanselier blijft, zij het voor een beperkte tijd. Zoals bekend is hebben Mende en zijn partij duidelijk laten blij ken dat zij graag willen samen werken met de christen-democra- „Officieel water" op Tien Genieten OUD BEIJERLAND, 28-9. Op het eilandje Tien Gemeten in het Ha ringvliet tussen de Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee is donder dag even na drie uur de drinkwa terleiding in gebruik gesteld. Tal rijke bewoners van het eilandje waren naar deze plaats gekomen, om te zien hoe de president-com missaris van de N.V. „Tien Geme ten", die de sonde op het eiland exploiteert, de Engelse graaf Paul Munster, de burgemeesters van Zuid-Beijerland en Goudswaard, waaronder het gebied ressorteert, en een vertegenwoordiger van de eilandbevolking, gezamenlijk de grote kraan opendraaiden, waar door een fonteintje ging spuiten. ten in de nieuwe regering. Zij heb ben zich echter altijd gekant tegen een coalitie-regering onder Aden auer .De ommezwaai van Mende wordt in Bonn in verband gebracht met de berichten dat de socialis ten - alle voorspellingen ten spijt - ernstig streven naar een vorm van samenwerking met de christen democraten. En hiervoor zijn de vrije democraten bang. Zoals be kend is hebben de christen-demo craten Adenauer aangewezen als kandidaat voor het bondskanse lierschap. Geen Indonesische goederen meer naar Nederland DJAKARTA, 28-9. De Indone sische regering heeft stappen on dernomen om de verscheping van goederen uit Indonesië naar Ne derland, door tussenkomst van bui tenlandse afnemers, stop te zetten. Dinsdag j.l. heeft het Indonesi sche deviezeninstituut een nieuwe order uitgegeven „bij wijze van voortzetting van de maatregelen van de Indonesische regering om alle betrekkingen met Nederland te verbreken". In de order wordt gezegd, dat het instituut geen deviezenhandel zal voeren waarbij de eerste koper „in Londen, Antwerpen, Hamburg of andere steden" de goederen op nieuw verkoopt aan Nederlandse afnemers. Deze maatregel is met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1961 geldig. derbijslag indien zij voor méér dan tweederde invalide zijn. Bij de nota van wijziging is voor gesteld ten behoeve van invalide kinderen van 16 tot 27 jaar voort aan reeds recht opk inderbijslag te verlenen indien zij voor méér dan de helft invalide zijn. Een overeenkomstige wijziging zal worden aangebracht in de Al gemene Weduwen- en Wezenwet (voor het recht op wezenpensioen). KIPOESJI (Zuid-Katanga), 28-9. In de mijnplaats Kipoesji aan de grens van Katanga met noord-Rho- desië, zijn leden van de stammen woensdagavond slaags geweest. Ooggetuigen hebben meegedeeld, minstens 12 lijken op straat te heb ben zien liggen na eenschietpartij tussen Baloeba's uit Kasai en leden van Katangaanse stammen. Ka- tangaanse militaire versterkingen werden in allerijl uit Elisabeth- stad naar Kipoesji gezonden. Wraakgierige Katanganen gin gen gewapend met messen, stok ken en zelfs tuingereedschap de straat op en vielen elke Kasai aan, die zij aantroffen.. NEW YORK, 29-9. Een tiental landen uit alle werelddelen, w.o. Noorwegen, Argentinië, Soedan, Ierland, Mexico en Nigeria zullen maandag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie indienen die be oogt een college van vijf onder secretarissen-generaal te benoemen Deze secretarissen-generaal zou den afkomstig moeten zijn uit de Verenigde Staten, het communis tisch blok, Afrika, Azië en Latijns Amerika aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in New York vernomen. Dit college zou een voorzitter moeten kiezen in New York, zon der dat hij overigens de titel van secretaris-generaal of secretaris generaal a.i. zou ontvangen, het college zou moeten leiden en zijn werkzaamheden coördineren. Legeroefeningen in Duitsland DEN HAAG, 28-9. Enige weken geleden heeft de minister van de fensie, in verband met de inter nationale situatie, de oefeningen voor de vierde divisie en de lichte brigade in La Courtine tot nader order opgeschort. In overleg met de commandant van de noordelijke legergroep en de overige daarbij betrokken in stanties is thans geregeld, aldus heeft de legervoorlichtingsdienst meegedeeld, dat deze onderdelen voor het houden van oefeningen in groter verband in oktober gebruik kunnen maken van de oefenterrei nen Bergen/Hohne in west-Duits- land. De vierde divisie zal naar Hohne gaan in twee gedeelten, die elk ongeveer twee weken daar zul len verblijven. Prijsverhoging beschuit? ROTTERDAM, 28-9. De prijs van beschuit - 30 cent per rol - zal wel licht worden verhoogd. In de jaar vergadering van A. Hooimeijer en Zonen N.V. in Rotterdam deelde de wnd. president- commissaris dr. A. de Graaff nl. mede, dat op het ogenblik door de vereniging van Nederlandse beschuitfabrikanten, in samenwerking met het ministe rie van economische zaken, een on derzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden om tot prijsverho ging te komen. De prijs van be schuit is sinds 1951 praktisch on veranderd gebleven - de lonen en prijzen van grondstoffen zijn even wel belangrijk hoger geworden en de rationalisatie heeft haar gren zen bereikt. NEW YORK, 28-9. In de zaal van de algemene vergadering is don derdag een herdenkingsplechtig heid voor Hammarskjoeld gehou den. De bijeenkomst begon met een minuut stilte en toespraken van de voorzitter van de assemblee, de Tunesiër Mongi Slim en de voor zitter van het stafcomité, Raphaël Klein. Het orkest van Philadelphia onder leiding van Eugene Ormandy speelde het slotkoor uit de Mat- theus Passion van Bach en de ne gende symphonie van Beethoven. Het koor werd gezongen door het „Temple University Choir". Voorts werd een bandopname gedraaid van de rede die Ham marskjoeld vorig jaar op de bij eenkomst ter gelegenheid van de dag van de Verenigde Naties hield. Slim zei o.m. dat Hammarskjoeld's „vertrouwen in rechtvaardigheid, i-echt, menselijke vrijheid en vrede, slechts werd overtroffen door zijn dynamische energie en zijn bran dend verlangen de mensheid te die nen". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Uw beste geloofsbelijdenis is uw leven. Amerika heeft het Russische voorstel, het secretariaat van de Verenigde Naties te vormen uit vier personen, van de hand gewe zen, aldus is in New York verno men. Bij de Nederlandse huis gezinnen zijn deze week brochures bezorgd met richtlijnen voor zelfbe scherming in geval van nood. Ondermeer wordt aangeraden te zorgen voor een noodvoorraad (bij voorkeur geconser veerde) levensmiddelen. De minister heeft deze voorziening gesteld voor het geval de mogelijk heid bestaat, dat men gedurende enige tijd geen leverancier kan be reiken. Deze voorzie ning wordt dus niet ge troffen uit vrees voor een mogelijk voedselte kort. Het heeft dus geen zin om voedsel te gaan hamsteren. Zoals uit deze foto, gemaakt in een groot winkelbedrijf, blijkt, wordt ervoor gezorgd, dat veel gevraagde ar- tiekelen zo goed moge lijk verdeeld worden. Nasser spreekt voor Radio-Cairo DAMASCUS, 28-9. Radio-Damascus heeft omgeroepen dat maar schalk Amer is teruggekomen van zijn beloften aan de Syrische offi cieren, die de opstand hebben geleid. De maarschalk is uit Damascus naar Cairo vertrokken. Dit heeft ertoe geleid dat de leiders van de opstand hun verklaring, dat de toestand in Syrië weer normaal is geworden, hebben herroepen. De „hoge revolutionaire Arabi sche leiding der strijdkrachten" heeft thans voor Damascus en de voornaamste andere Syrische ste den een uitgaansverbod afgekon digd, dat geldt van zonsondergang tot zonsopgang. Het leger heeft op dracht gekregen er op toe te zien, dat het uitgaansverbod strikt na geleefd wordt. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. In uitzendingen van Radio- Damascus, die in Cairo ,na de toe spraak van president Nasser, zijn opgevangen, wordt medegedeeld, dat alle Syrische havens en vlieg velden zijn gesloten. Waarnemers te Cairo menen dat de revolutie is ontstaan door het aftreden van kolonel Sarradi als vice-president van de Verenigde Arabische Republiek. Men meent dat zich mogelijk aanhangers van de kolonel onder de leiders van de opstand bevinden. Radio-Damascus heeft een be roep gedaan op alle Syrische mili tairen in Kongo om onverwijld nóar hun eenheden in Syrië terug te keren. Volgen9 Radio-Damascus heeft het garnizoen van Aleppo zich bij de opstand aangesloten. Radio Cairo deelde echter mee, dat Alep po en Latakia in handen van rege ringsgetrouwe troepen zijn. Diplomatieke waarnemers in Londen beschouwen de situatie in Aleppo als zijnde van beslissend belang voor het welslagen van de revolte. Aleppo, even groot als Da mascus -beide steden hebben ca. 450.000 inwoners - is het zaken centrum van Syrië. Aleppo is bo vendien een bolwerk van het eer ste leger. CAIRO, 28-9. „Ik kan het Syri sche volk, dat zijn toegewijdheid aan de beginselen van de Egyp- tisch-Syrische eenheid heeft bewe zen, niet in de steek laten", aldus president Nasser in een toespraak, die hij donderdagavond voor Radio Cairo hield. Hij vervolgde: „Maarschalk Amer heeft geen enkele overeen komst met de opstandelingen van Damascus gesloten. Wij zullen nimmer instemmen met compro missen of halve maatregelen". Nasser verzekerde dat „de grote meerderheid van het Syrische le ger trouw is gebleven aan de be ginselen van de Arabische een heid". Hij verzocht alle burgers en militairen van de V.A.R hun plicht te vervullen. De president vroeg de opstande lingen „hun geweten te raadplegen en zich bewust te worden van de verantwoordelijkheid voor hun da den". Installatie commissie „Vijfdaagse schoolweek" DEN HAAG, 28-9. De directeur- generaal voor het onderwijs van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. G. M. Broekman, heeft donderdag de commissie „vijfdaagse schoolweek" geïnstalleerd. De commissie zal rapport moeten uitbrengen over eventuele maat regelen die nodig zijn op onder wijsgebied, in verband met de voortschrijdende invoering van de vijfdaagse werkweek. Tot secretaris van de commissie is benoemd mr. H. J. Teulings, re ferendaris bij het ministerie van onderwijs .kunsten en wetenschap pen. De commissie zal uit haar 22 leden een voorzitter kiezen. Mr. Broekman merkte in zijn toespraak onder meer op, dat de vijfdaagse werkweek zich met een tempo heeft verbreid, dat een jaar geleden niet kon worden voorzien. Hij wees er op ,dat de staatssecre taris in een brief aan rectoren en directeuren van middelbare scho len en rijks kweekscholen reeds heeft meegedeeld, dat hij nog niet weet of het wenselijk is het school leven aan de vijfdaagse werkweek aan te passen. De vijfdaagse schoolweek zou een relatieve over lading voor leerlingen van middel bare scholen betekenen. Mr. Broekman zei tenslotte er van overtuigd te zijn, dat de com missie de belangen van het school gaand kind voor alles stellende tot een voor de praktijk bruikbaar re sultaat zal komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1