TZhcVi Nota Nederland stelt voor Nieuw-Guinea onder toezicht van V.N. te plaatsen sterk... prachtig STAD EN PROVINCIE uw zuivere vleesbouillon! Sanapirin ZIERIKZEF.SCHË NIEUWSBODE DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 No. 19048 Zelfbeschikkingsrecht bevolking staat voorop NEW YORK, 26-9. Minister Luns heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorstel len ingediend teneinde tot een vroegtijdige beëindiging van het Nederlandse bestuur in Nieuw Guinea te komen zonder afbreuk te doen aan het recht van zelfbe schikking van dit gebied. In zyn verklaring zeide de minister, dat Nederland bereid is het bestuur van 't gebied onder 't actieve toe zicht van de Verenigde Naties te plaatsen, mits duidelijke waarbor gen voor zelfbeschikking worden gegeven. Te dien. einde is Nederland be reid de souvereiniteit af te staan aan de bevolking van het gebied. Het voorstel behelst voorts, de vor ming van een internationaal be stuur door middel van een ont wikkelingsautoriteit onder toezicht der Verenigde Naties. Nederland zou daarbij bereid zijn zijn financiële bijdrage aan de ont wikkeling van het gebied te blij ven geven en zijn ambtenaren te vragen als internationale ambtena ren in functie te blijven. De Ne derlandse regering heeft in over weging gegeven een V.N.-commiS' sie te benoemen, die ter plaatse de Onteigening krachtens Onteigeningswet Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat van 29 sep tember tot en met 28 oktober 1961 ter gemeentesecretarie (eertse af deling), voor een ieder ter inzage ligt een uitgewerkt, bij besluit van de raad dezer gemeente, d.d. 19 september j.l., voorlpoig goedge keurd. plan van onteigening met bijbehorende stukken, als bedoeld in artikel 80 van de Onteigenings wet, voor de uitvoering van het goedgekeurd plan van uitbreiding (bouwplan Malta), ten behoeve van de bouw van woningen, straataan- leg en rioleringswerkzaamheden op de percelen kadastraal bekend ge meente Zierikzee, sectie G nos. 25, 26, 58 en 60. Belanghebbenden kunnen gedu rende bovengenoemde termijn, als mede tot uiterlijk veertien dagen na afloop van deze termijn, hun be zwaren schriftelijk aan het ge meentebestuur van Zierikzee op geven. Zierikzee, 26 september 1961. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. FLITSEN UIT HET BUITENLAND WASHINGTON. Een commissie uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat is het eens geworden over een voorstel dit jaar een bedrag van bijna 4000 miljoen dollar aan buitenlandse hulpverlening te besteden. Het voorstel moet nog door Senaat en Huis worden goedgekeurd. NEW YORK. President Kenne dy heeft zijn handtekening onder een wetsontwerp gezet dat voor ziet in de oprichting van een ont wapeningsbureau. De president zei in een verklaring in de oprichting van het bureau een symbool te zien van het belang dat de Verenigde Staten aan ontwapening van de mensheid hecht. ELISABETHSTAD. De afgevaar digde van de Verenigde Naties in Elisabethstad, Conor O'Brien, heeft meegedeeld dat president Tsjombe van Katanga bereid is een delega- toe naar Leopoldstad te zenden om onderhandelingen met de centrale Kongolese regering te voeren. BERLIJN. Twee Oostduitse po litiemannen in uniform zijn met hun machinepistolen naar west- Berlijn gevlucht. Eerder op de dag slaagde een Oostduitse politieman erin bij de Brandenburger poort naar west-Berlijn te ontsnappen, aldus de Westberlijnse politie. MOREHAED. De Amerikaanse stad Morehaed in Nord-Carolina is opgeschrikt door een reeks hevige ontploffingen. Een tankboot van de marine, die werd volgepompt met vliegtuigbenzine, was in brand ge vlogen. Er zijn verscheidene ge wonden. mogelijkheid van een dergelijke ontwikkeling zou moeten onder zoeken en aanbevelingen zou moe ten doen aan de volgende algemene vergadering der V.N. Minister Luns heeft in zijn ver klaring het recht van zelfbeschik king voor de bevolking van Nieuw Guinea centraal gesteld en zich daarbij gebaseerd op de tekst van de vorig jaar door de algemene vergadering aanvaarde resolutie, waarin beherende mogendheden werden verzocht onmiddellijk stap pen te ondernemen om zo snel mo gelijk alle bevoegdheden aan de bevolking zelf over te dragen. De lijst met cijfers is verschenen, Het huishoudboekje van de staat, Waarin je aardig wat kunt lezen, Doch naar nog veel meer dingen raadt. Je duizelt van de vele nullen, Maar daarbij voel je opperbest Datals het om je eigen zorg gaat, Je één zo'n nul krijgt op 't rekest Want de verlaging der belasting, Daar zijn we allemaal zo vóór, Die gaat althans de eerste maanden Met kans op uitstel, nog niet door Ons leger zal wat meer gaan kosten We zijn weer de sigaar helaas, 't Moet uit de lengte of de breedte, Dus aan de kat of aan de kaas. De olie zal wat duurder worden, Daarmee vanzelf de oliestook, Dan houden we nog wat in petto: Waarschijnlijk gaan de kolen ook. Toch mogen we beslist niet klagen, Dus geef niet toe aan droefenis, Want de minister heeft^ een lijstje Van landen waar 't véél erger is. De eindjes aan elkaar te knopen Is méér dan een belastingsport; Zo blijft er dan voor twee-en-zestig Betrekkelijk een klein tekort. Natuurlijk wordt dat aangezuiverd: Tweehonderdzeventig miljoen Mijn hoofd er af als de ministers Dat voor de natie zélf niet doen! JAAP MIJDERWIJK. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Jaarvergadering Rode Kruis-korps Op dinsdag 3 oktober a.s. zal in het Ned. hervormd verenigingsge bouw de jaarvergadering van het Rode Kruis-korps worden gehou den. In het kader van de agenda wordt o.m. het winterprogramma onder de loep genomen. Een „ltalië"-avond Dr. L. van Egeraat voor Z.V.U. Blijkens rondschrijven van de Z.V.U. hoopt op woensdag 4 okto ber a.s. in de Concertzaal te Zie rikzee op te treden de bekende en toeristische socioloog dr. L. van Egeraat, die een „Italië-avond" zal verzorgen, in een speciale combi natie van woord, beeld, en muziek. De naam dr. van Egeraat heeft een zeer bekende klank gekregen bij allen, die zich voor reizen interes seren. Niet minder dan een veer tigtal boeken en reisgidsen ver schenen van zijn hand, hetgeen een bewijs vormt voor de grote toeristische kennis die dr. van Ege raat zich eigen heeft gemaakt. De persverslagen over zijn optreden in zalen zijn zeer enthousiast, zo dat ook hier op een grote belang stelling mag worden gerekend. OOSTERLAND De reclasseringscollecte Deze week wordt - zoals reeds gemeld - alhier de reclasserings- collekte gehouden. Een beroep wordt gedaan op de mildheid der burgerij voor dit hoogst nuttige doel. Het comité van aanbeveling uit onze gemeente, bestaande uit burgemeester van Eeten, ds. Rijks, dokter de Putter en de drie hoof den van scholen, t.w. de heren P. van Dijk, A. Heule en P. Knuijt, de heren W. Bakker, J. de Waal en A. W. van Zweden bevelen dit werk in de belangstelling der dor pelingen ten zeerste aan. Niemand sture één der collectantes van de deur. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Kandidaat M. H. Boogert (Oosterland) deed intrede in Aarlanderveen Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. H. Boogert, theol. kandi daat, en tot voor kort vicaris bij de Ned. herv. gemeente te Schevenin- gen, heeft op zondag 24 september jl. zijn intrede gedaan als predi kant der hervormde gemeente te Aarlanderveen in de classis Leiden. De bevestiging geschiedde in de morgendienst door ds. A. Groot te Scheveningen, met als tekst: Deut. 32 39. Aan de handoplegging na men deel behalve de consulent ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop, ds. A. S. Klüsener van Nieuwveen, ds. J. J. Poldervaart van Schevenin gen, ds. C. L. van den Broeck van Zwammerdam en de bevestiger. In de namiddagdienst deed ds. Boo gert zijn intrede met de woorden uit 1 Joh. 5 12: „Die de Zoon heeft, die heeft het leven, die de Zoon van God niet heeft, die heeft het leven niet". De nieuwe predi kant noemde als zijn roepingsop dracht: medewerker te zijn aan de blijdschap van de gemeente Aar landerveen. Die blijdschap bete kent: „zoals de apostel Johannes hier duidelijk formuleert "De Zoon Gods te hebben, Christus als eigen dom bezitten, dit is „het Leven Ingezonden mededeling U raakt pijn en pijntjes kwijh90c hebben". Dit is eeuwig bezit. De nachtzijde van de tekst mag echter niet verdoezeld worden, ook al is het een afschuwwekkende werke lijkheid. Dwaas is de mens die Christus afwijst in zijn of haar le ven, met als gevolg: de eeuwige dood. De nieuwe leraar hoopte de gemeente Aarlanderveen ih zijn ambtsperiode dan ook gedurig voor te stellen: „De zegen en de vloek, belofte en bedreiging, leven en dood". Namens de classis Leiden en de ring Ter Aar sprak ds. A. M. Knot- nerus, namens de Ger. Kerk ds. W. J. van Hoek, burgemeester Kam- minge van Leimuiden namens het bejaardencentrum „Aar en Amstel" Ds. C. L. van den Broeck, als oud predikant van Oosterland, ds. L. Verseput als vriend en oud-studie genoot en tenslotte namens de ge meente de consulent ds. W. H. de Jong. De nieuwe predikant beant woordde de verschillende sprekers en hoopte op een goede samenwer king met de diverse colleges en verenigingen. Voorts dankte hij de gemeente voor de zeer vele atten ties en de enthousiaste ontvangst. Vele familieleden en vrienden, vooral uit Oosterland en Scheve ningen, waren aanwezig, zodat de dorpskerk overvol was. Verder wa ren aanwezig bijna alle ringpredi- kanten en vrienden-vicarissen, als mede een groot aantal oud-dis puutleden uit Utrecht en burge meester Bruins Slot van Alphen aan de Rijn met enkele wethouders. Nog geen verbetering van de situatie in de vlaswereld Kwaliteit van oogst 1960 was niet best STEENBERGEN, 27-9. „De situ atie in de vlaswereld heeft zich in het afgelopen jaar beslist niet ver beterd. Na de vorig jaar gesigna leerde opleving in de prijzen van het vlaslint, waarschijnlijk het ge volg van het uitblijven van Rus sische exporten, maar ook door de vrij rigoureuze inkrimping van de vlasteelt in west Europa, is toch weer een langzame daling ingetre den. Tot op dit moment is deze nog niet verontrustend maar de Russen zijn ook nog niet weer aan de markt verschenen en wanneer dit onverhoopt weer mocht gebeuren, dan voorzie ik grote moeilijkhe den". Dit zei ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van de coöperatieve vlasfabriek „Dinteloord" te Steen bergen in zijn openingsrede tijdens de algemene vergadering van aan deelhouders in Steenbergen. De voorzitter vervolgde, dat het bijzonder teleurstellend voor de Nederlandse vlassers geweest is, dat de regering niet het voorbeeld van de Belgische regering gevolgd heeft, die de Belgische vlassers op nieuw «met een verwerkingspremie heeft bijgestaan. „Daardoor ont staat een kunstmatigeachterstand voor de Nederlandse vlassers t.o.v. zijn Belgische collega's", aldus de voorzitter, die eveneens meende, dat de tweede slag, die de regering de vlassers toebracht de revaluatie geweest is. De omzetten zijn daar door met 5 pet. verminderd. De uitbetalingsprijs is in 1960 niet zo goed geweest als in 1959. Dit werd veroorzaakt door de bij zonder slechte kwaliteit van de oogst 1960 en door de zeer slechte prijs van het zaad. De heer Knottnerus was van me ning dat het voortbestaan van de vlasteelt in west Europa alleen dan kan worden gewaarborgd wanneer de bewerking van het vlas vanaf het zaaien tot en met het weven minstens even sterk gemechani seerd kan worden als dat van an dere natuurlijke 'vezels en zelfs kunstmatige vezels. Het bestuur hoopt dat dit i.v.m. het novivlas- procedé zal gelukken, zo zei hij. Raadslid fraudeerde voor een ton BUSSUM, 27-9. Bij de politie te Bussum zijn thans reeds tien aan giften van particulieren binnenge komen, die gelden ter belegging hadden toevertrouwd aan het Bus- sumse raadslid J. F. J., dat sinds vorige week is verdwenen. De aan de heer J. ter hand gestelde bedra gen belopen samen een ton. Ze zijn afkomstig van inwoners van Bus sum, Amsterdam en Rotterdam. Het is nog niet duidelijk of de heer J. deze bedragen ter beleg ging ontving als particulier of in zijn functie van procuratiehouder bij de Amsterdamse Bank te Bus sum. Ook bij de Marine moet men wat langer dienen Diensttijd verlengt tot 24 maanden DEN HAAG, 26-9. De minister van defensie heeft medegedeeld, dat hij na overleg in bondgenoot schappelijk verband heeft besloten thans ook voor de Koninklijke Ma rine bepaalde voorzorgsmaatrege len te nemen, teneinde de paraat heid van de Nederlandse zeestrijd- krachten verder te verhogen. Deze maatregelen zijn: a. Verlenging van de diensttijd voor een aantal categorieën dienstplichtigen van 21 tot 24 maanden; b. onthouding van het ontslag van een aantal categorieën be- roepspersoneel tot maximaal één jaar na de datum waarop het ontslag zou ingaan. Aldus zal het mogelijk zijn in de loop van 1961 en het volgende jaar een aantal nader te bepalen sche pen in dienst te stellen. De maatregelen op personeels gebied zullen zich niet verder uit strekken dan tot de categorieën, die nodig zijn om de gewenste ver hoging van de paraatheid te berei ken. „DE WET OP DE MIDDELEN" Hoe het Rijk aan geld komt DEN HAAG, 26-9. De thans ver schenen „Wet op de middelen" brengt in beeld hoe de overheid de inkomsten denkt te verkrijgen om de uitgaven van ruim 10 miljard gulden over 1962 te dekken. Hier volgen enige der belang rijkste bronnen; Aan gerechtelijke boeten zal 19 miljoen gulden naar het departe ment van justitie moeten vloeien. De minister van onderwijs ver wacht bijna 33 miljoen gulden uit luisterbijdragen (dit jaar f35.4 mil joen) en ruim f 43 miljoen uit kijk gelden (dit jaar f 32.8 miljoen). Aan rente op verstrekt kapitaal aan staatsbedrijven zal onder het hoofdstuk nationale schuld f 59.3 miljoen moeten binnenkomen en van de Spoorwegen f 3.7 miljoen. Daarbij komt nog f 85.5 miljoen aan rente uit Woningwet-voor schotten. De minister van financiën ver wacht aan inkomstenbelasting bijna f 2.2 miljard, aan vermogens belasting f 143 miljoen, aan ven nootschapsbelasting f 1.5 miljard, aan loonbelasting bijna f 1.7 mil jard, aan dividendbelasting bijna f 130 miljoen, aan commissarissen- belasting bijna f 22.5 miljoen, aan motorrijtuigenbelasting f 190 mil joen, aan invoerrechten ruim een miljard gulden, aan diverse ac cijnzen f 769 miljoen, waarvan f 471 miljoen van tabak, aan om zetbelasting ruim f 1.5 miljard, aan zegel- en registratierechten pl.m. f 195 miljoen, aan successierechten f 160 miljoen en aan grondbelas ting f 38 miljoen. Voorts wordt op f 10 miljoen winst van de Ned. Bank gerekend, f 13 miljoen uit liquidatie rijks- markengebied en uit diverse on dernemingen f 11.5 miljoen winst. P.T.T. zal f 26.3 miljoen aan ba ten uit verkeersdiensten moeten afstaan, benevens f 15 miljoen uit het voordelige saldo. Daarnaast wordt op de buitengewone dienst f 118.8 kapitaalsaflossing verwacht en ruim f 98 miljoen toevoeging aan reserves. Aan dividend van de Staatsmij nen wordt over 1962 ruim f 18.7 miljoen verwacht. De buitengewone dienst verwacht volgend jaar f 17.9 miljoen nieuw afgeleverde munt tegen f 23.2 mil joen dit jaar. Het staatsbedrijf zal ruim f 8.5 miljoen kapitaal moe ten aflossen en ruim f 3.3 miljoen aan de reserves toevoegen. KERKNIEUWS Diakonale conferentie Gereformeerde Kerken AMSTERDAM, 27-9. Onder grote belangstelling is in Krasnapolsky in Amsterdam de 71ste centrale diaconale conferentie van de dia conieën van de gereformeerde ker ken geopend. Om de ontwikkeling in de loop der jaren te schetsen memoreerde de voorzitter, de heer J. de Vries, dat het onderwerp van een der eerste conferenties was: „Wie moet het eerst voor de armen zorgen, de familie of de diaconie"; het on derwerp van de conferentie luidt: „het werelddiaconaat". De voorzitter deelde mede, dat de vakantie-kampen voor bejaarden en rustbehoevende huisvrouwen zich in een grote belangstelling hebben verheugd. Men overweegt het volgend jaar vakantie-kampen voor minder-validen te organise ren. Marihuana-gebruik is gevaarlijk SCHIPHOL, 26-9. Het gebruik van marihuana leidt tot gewoonte vorming en is dus schadelijk voor de volksgezondheid. Met deze op wetenschappelijke ervaringen ge baseerde indruk is de substituut officier van justitie te Amsterdam mr. W. K. baron van Dedem op Schiphol uit Washington terugge keerd. Hij heeft daar op uitnodi ging van de Amerikaanse regering een veertiendaags werkcollege voor hogere politiefunctionarissen van het Federal Bureau of Narcotics (een onderafdeling van het minis terie van financiën) bijgewoond. Aan een stakingsoproep onder het personeel van de Franse mij nen is door 95 procent van het on dergrondse en bovengrondse per soneel gevolg gegeven. De synode heeft een studie-coi*- missie ingesteld, die het wezen van het diaconaat en de diaconale ta ken zal bestuderen. De hulp der gereformeerde kerken zal vooral gericht zijn op Hongkong en Pa kistan. SPORT J VOETBAL 7 V NS V-Brouwershaven 8-0 Een met drie invallers (voor de vleugelspelers Wurth en v. d. Wee- Ie en doelman v. d. Bos) spelend Brouwershaven heeft zondagmid dag in Nispen een bittere pil te slikken gekregen. Het eerste half uur waren beide ploegen goed aan elkaar gewaagd en het was vooral spil van Ham die de zeer actieve midvoor Rogers (oud R.B.C.'er) in bedwang hield. De score werd in de 15e minuut geopend door Uit- denhaag (1-0). Brouw kwam enige malen gevaarlijk voor doel waar bij een hard schot van Duinhou wer goed door de NSV-doelman werd gestopt. Alleen voor doel schoot Platteschorre ver naast. In de 29e minuut had doelman de Jonge geen antwoord op het schot van Rogers, dat van zeker 40 m. afstand werd gelost (2-0). Het was dezelfde speler, die drie minuten voor rust het derde doelpunt liet aantekenen (3-0), terwijl 1 minuut voor rust Uitdenhaag de stand op 4-0 bracht. Na de thee was het op nieuw NSV dat de lakens uitdeel de met razend snel spel. Rogers loste een hard schot in de 56e mi nuut dat doel trof (5-0). Zes minu ten later dook de Jonge over een rollertje van Uitdenhaag (6-0) en het was dezelfde speler, die even later opnieuw handig scoorde (7-0). Bij Brouw zat er geen vaart in de voorhoede, door het gemis der vleugels. Zeven minuten voor tijd bracht Rogers de eindstand op 8-0. DE NIEUWE WERELD 56. De gewonde krijger zo goed mogelijk ondersteunend loopt Aram tussen de hutten door naar de grote hut van het opperhoofd. Zwijgend, roerloos, zien de dorpelingen het aan. Tn hun ogen vlamt de toorn op, nu ze begrijpen dat de blanke hun gevangene in be scherming neemt, maar het respect voor Aram, die in hun ogen wel een soort halfgod moet zijn, weerhoudt hen van elk ingrijpen. Bij de hut van het opperhoofd staat Agua met een bezorgd ge zicht Aram op te wachten. „Heb jij die knaap geschoten?" vraagt hij geschrokken. „Nee, het is een van de aanvallersgetroffen door een pijl van een Indiaan van dit dorp", zegt Aram, terwijl hij de gewonde de tent binnenbrengt en hem voorzichtig neerlegt. „Heeft die soms ook zitten roken?" vraagt Tim Tyler, die nog duizelig van de zware pijp, die hij rookte, op de grond zit. Maar de ogen van het oude opperhoofd fonkelen, als hij de krijger van de vijandelijke stam in zijn hut ziet. Moeizaam staat hij op en strompelt, nijdig mompelend, de hut uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5