DE ZIERIKZEESCHE COURANT LORD HOME PRESENTEERT ENGELANDS STANDPUNT OP OVERTUIGENDE WIJZE De ontwapenings kwestie ISI TPJfnflf Nieuwe secretaris-generaal V.N. moet tijdig kunnen worden vervangen De voorstellen inzake Nieuw-Guinea Mislukte infiltratie op Nieuw-Guinea „Westen moet verdrag sluiten met Oost-Duitsland" DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19048 ZIER1KZEES«BN1EUVVSB0ME ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman. Algemene Vergadering der V.N. Oproep aan Moskou: „Laat klassestrijd varen" NEW YORK, 27-9. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in ztfn rede voor de Algemene Vergadering van de Ver. Naties gezegd, dat vijftien jaar na de ondertekening van het statuut van Berlijn enkele wijzigingen wel verantwoord zouden zijn. Die ver anderingen zouden dan moeten worden aangebracht in volledige over eenstemming tussen de betrokken partijen en niet .per ultimatum „Engeland zal alles in het werk stellen om een basis tot onderhandeling te vinden", aldus Lord Home. Minister Home beschuldigde de Sowjet-Unie van „dubbelhartig heid", omdat zij voorbereidingen had getroffen voor een hervatting van de proeven met kernwapens, terwijl zij met het Verenigd Ko ninkrijk en de V.S. onderhandelde over een internationale overeen komst, waarin dergelijke proefne mingen zouden worden verboden. Omti-ent de ontwapeningsvoor stellen, die president Kennedy j.l. maandag in de Assemblee had ge daan, zei Lord Home dat hij ze had vergeleken met het oordeel der pre miers van de leden van het Britse Gemenebest hierover „en ik heb geen wezenlijk vérschil gevonden". De minister wees beschuldigin gen, dat Engeland het optreden der V.N. in Kongo had tegengewerkt, met kracht van de hand. „Wij heb ben dit optreden van het begin af volledig gesteund, omdat wij met het doel ervan instemden". De minister deed een beroep op de Sowjet-Unie om de leer van de klassestrjjd op te geven. „Laat de Sowjet-Unie - indien zjj dit kan - de wereld overtuigen van de voor treffelijkheid van het communisti sche stelsel, opdat allen kunnen pogen hiermede te wedijveren. Mijn land b.v. heeft niets van een der gelijke wedijver te vrezen. Doch laat zij ermede ophouden de ene mens tegen de andere op te zetten, want dat is spelen met kernwapen- vuur" aldus Lord Home. MEER VAN JAAR TOT JAAR Kinderpostzegels brachten tot nu toe 22 miljoen gulden op ZEIST, 27-9. Op een vanmiddag in het Christelijk Blindeninstituut „Bartimeus" in Zeist gehouden bij eenkomst van de Stichting voor het Kind", heeft mr. J. de Vreeze, lid van het dagelijks bestuur van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels, een overzicht gegeven van de resultaten van de 34 kin derpostzegelacties, die tot nu toe zijn gevoerd. Deze acties hebben sinds 1924 in totaal 22 miljoen gulden opge bracht. De opbrengsten van de kinderpostzegels zijn van jaar tot jaar groter geworden. Bij de start in 1924 werden ruim 2 miljoen ze gels verkocht met een batig saldo NEW YORK, 27-9. De poging van de landen van het Sowjetblok de ontwapeningskwestie te laten be handelen door de algemene ver gadering der V.N. in plaats van door de politieke commissie heeft schipbreuk geleden. Een desbetreffend Russisch voor stel werd woensdagavond in de As semblee met 53 tegen 11 stemmen bij 29 onthoudingen verworpen. De vergadering werd daarna verdaagd tot donderdag 15.30 uur. van 51.000 gulden, in 1938 was de opbrengst 212.000 gulden. De eer ste actie na de oorlog in 1946 le verde een bedrag van 32.000 gul den op en in 1958 werd het mil joen op 150.000 gulden na bereikt. Verleden jaar nam bijna 80 procent van de scholen aan de actie deel. Het resultaat was, dat bijna 25.5 miljoen zegels werden verkocht met een netto winst van 2.5 mil joen gulden. V.S. content over Nw.-Guinea-voorstellen „Uitdaging aan Soekarno" NEW YORK, 28-9. Het voorstel van Nederland om zijn bevoegd heden in Nieuw-Guinea over te dragen aan de Verenigde Naties, wordt door de „New York Mirror' beschouwd als „een uitdaging aan Soekarno". Volgens het blad zullen de tragische en kostbare fouten van de Belgische uittocht uit Kongo, die een leegte achterliet welke werd „opgevuld" door heftige beroerin gen en strijd, hier in Nieuw-Guinea niet gemaakt worden. Als het plan van Nederland aan genomen mocht worden, zou dit be tekenen dat de hoop, die Soekarno nog mocht koesteren op territoriale uitbreiding van Indonesië, niet in vervulling gaat, aldus de „New York Mirror". Code voor beoordeling Sprekend over de houding van de niet-gebonden landen tegenover de Sowjet-Unie en het Westen, vroeg Lord Home zich af of er thans een speciale code vcor be oordeling van het internationale gedrag aan het ontstaan was, waar bij voor dezelfde feiten afzonder lijke regels worden toegepast voor de communistische staten en de westelijke democratieën. Hij vroeg zich met name af of de kritiek op Engeland of de V.S. even gematigd was geweest als die op de Sowjet-Unie, indien deze Westerse staten zestien kernwapen proeven in de dampkring hadden genomen en de wereld onder radio actieve afvaldeeltjes hadden be dolven. Plaatselijke radiozendertjes De B.B.C. wil kleine plaat selijke radiozenders in ge heel Groot-Brittannië gaan zetten waarvan de bouw per stuk ongeveer 175.000 gld. en de exploitatie per jaar 300.000 gld. zou kosten. Elk station zou ongeveer twaalf man personeel heb ben en een kleine studio. Deze plaatselijke zenders zouden o.a. bij plaatselijke vrekiezingen van nut kun nen zijn. Nooit op zondag JOHANNESBURG, 27-9. De hen gelaars in de Zuidafrikaanse Oran je-Vrijstaat zijn woedend op de provinciale overheid vanwege een oude wet die hun verbiedt op zon dag te hengelen. Ze zijn onder meer bereid om zelfs 100 procent meer voor hun heng elver gunning te betalen dan de huidige kosten daarvan. Er zijn thans ruim 20.000 hengelaars in de Oranje-Vrijstaat, elk met een vergunning die een rijksdaalder kost. Ze proberen nu al sedert 1952 het zondagsverbod op hengelen af geschaft te krijgen, zonder resul taat. Zou de provinciale overheid blijven weigeren om de wet te schrappen, dan willen ze alle hen gel-activiteit staken en met name het Pretorius-kampeerreservaat boycotten. Hierdoor zou de provin cie grote inkomsten verliezen. Het zondagsverbod op hengelen in de Oranje-Vrijstaat stamt van een wet van 1896 op de zondags heiliging. In 1936 werd deze oude wet veranderd in verband met wet op de bewaring van vis. Na een oproep van het „Franse geheime leger(O.A.S.), door middel van pamfletten en clandestiene radio-uitzendingen, is in het centrum van Algiers een demonstratie gehouden. - Foto: wagens met Franse veiligheidstroepen worden samengebracht bij de universiteit. FRANS IDEE ROME, 27-9. - Jules Moch, de Franse socialistische leider, heeft op de onofficiële ronde-tafelconfe rentie van politici uit Oost en West in Rome voorgesteld, dat een nieuwe secretaris-generaal van de V.N. niet wordt aangesteld voor een bepaalde tij o1, maar slechts voor zolang- hij het vertrouwen van de Algemene Vergadering zal genieten. Hij zei dat de V.N. beter „één paard" konden hebben en „dit ver vangen wanneer het niet voldoet", dan „een span van drie paarden" in de leiding. De afgevaardigden zouden zich voor het merendeel tegen het Sow- jetrussische troika-voorstel uitge sproken hebben. De Sowjetrussi- sche schrijver Alexander Kox'neitt- sjoek zou in deze kwestie een ver zoenende toon hebben aangeslagen maar Alexander Adjoebei, hoofd redacteur van het Sowjetrussische regeringsblad „Izwestja" en schoon zoon van premier Chroesjtsjef, zou daarentegen de Russisch evrees tot uitdrukking gebracht hebben dat de V.N. teveel door het Westen overheerst zou worden. Minister Luns: Gunstige reacties DEN HAAG. 27-9. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagavond tegenover een Nederlandse corres pondent bij de Verenigde Naties in New York verklaard, zeer gunstige reacties te hebben gehoord op de voorstellen inzake Ned. Nieuw- Guinea, die hij dinsdag aan de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft voorgelegd. In zijn verklaring, die woensdag avond door de N.C.R.V. werd uit gezonden, zei de minister dat deze voorlopige commentaren nog niet veel zeggen, zodat men er geen op timistische conclusies uit dient te trekken. Wel was de minister van mening dat, ook wanneer de Ne- Met de „Zuiderkruis" zijn plm. 300 personen uit Nieuw-Guinea naar Nederland vertrokken. Bij de foto's: drukte op de kade in Hollan- dia. Links een beeld tijdens de inscheping, rechts een laatste groet alvorens de „Zuider kruis" het ruime sop kiest. derlandse plannen in de Verenigde Naties geen tweederde meerderheid zouden halen, aan de naam van Ne derland veel goed zou worden ge daan. Een minister van Buitenlandse Zaken van „een der zeer grote na ties" had tegenover minister Luns de Nederlandse voorstellen gel rakteriseerd als een „nieuw hoofd stuk in het proces van de koloni satie". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De heilige eendracht is het zout Dat huis en stad in wezen houdt. Betaling abonnementsgeld Abonné's van buiten Schou- wen-Duiveland, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het vierde kwartaal 1961 vóór 1 okt a.s. storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. Na die datum wordt per postkwi- tantie over het verschul digde bedrag beschikt. De administratie HOLLANDLA, 27-9. Over het op treden tegen de Indonesische infil tranten nabij Sorong heeft 't gou vernement van Ned. Nieuw Guinea het volgende communiqué ver strekt: „De ter bestrijding van de infil tranten ondernomen akties, waar bij van de aanvang af door een heden van het garnizoen te Sorong en door de politie gecombineerd is opgetreden, hebben tot dusver be vredigende resultaten opgeleverd. Bij deze acties is een grote hoe veelheid wapens en munitie, uit rustingsstukken en ander materi aal buitgemaakt, die de infiltran ten nodig hadden voor de uitvoe ring van hun opdracht. Het doel der infiltratie, namelijk het in op stand brengen van de bevolking tegen het Nederlandse gezag, als mede het steunen van die opstand en het plegen van sabotage, kan als volkomen mislukt worden be schouwd, mede dank zij de hou ding en de medewerking van de plaatselijke bevolking. De opsporingsakties door de ge- integreerde eenheden van de strijdkrachten en de politie, inge zet tegen een klein aantal nog voortvluchtige infiltranten, wor den met kracht voortgezet". n Sierra Leone is woensdag tot de Verenigde Naties toegelaten. De volkerenorganisatie telt nu hon derd leden. Na sluiting vredesverdrag: NEW YORK, 27-9. Premier Chroesjtsjef heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Ameri kaanse regering verklaard dat wanneer de Sowjet-Unie een vre desverdrag met oost-Duitsland te kent, het westen zijn rechten in Berlijn en het recht op toegang tot west-Berlijn verliest tot het een nieuw verdrag dienaangaande met oost-Duitsland heeft getekend. Dit bericht de diplomatieke ver slaggever van „The New York Ti mes", James Reston. Vlasfabriek „Dinteloord" bestaat veertig jaar STEENBERGEN, 27-9. „Voor het vlas zal in elk geval in de E.E.G. een vorm van goed vrij verkeer gevonden moeten worden. Daarbij zullen steunmaatregelen van de omliggende landen onderwerp van discussie zijn". Dit zei de directeur van de afdeling nijverheid van het ministerie van landbouw, de heer Y. Zandstra, die namens de minis ter sprak tijdens de herdenkings vergadering van de coöperatieve vlasfabriek „Dinteloord" in Steen bergen, welk bedrijf veertig jaar geleden begon te werken en waar van de directeur, de heer A. L. A. de Jong, zijn veertigjarig dienst verband herdacht. Reston spreekt over „een afge zant van Kennedy die persoonlijk met Chroesjtsjef heeft gesproken", maar noemt hem niet met name. Het wereldsnelheids record te land Ieder jaar opnieuw worden er in de herfst pogingen gedaan om op de zoutvlakte van Bonneville het wereldsnelheidsrecord te land te verbeteren. Terwijl in de periode 1898 tot 1938 de records met 100 pet. werden verbeterd, werd sinds dien de snelheid slechts 12 pet. groter. Waaraan moet dit worden toegeschreven? In het oktober nummer van PM-maandblad voor mannen wordt zelfs de vraag aan de orde gesteld of het objectief nog wel mogelijk is het record scher per te stellen. De factoren die een verbetering van het record belemmeren zijn o.m. de enorme kosten die aan elke poging verbonden zijn en de on mogelijkheid een baan te vinden die groter is dan die van Bonne ville. Voorts speelt ook het mense lijk aspect een rol: voor coureurs zelf is er, bij de enorme snelheden, eigenlijk „geen aardigheid" meer aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1