lekker en gezond Verbroken Banden IJS OM BERLIJN SMELT Gromyko brengt geen nieuws te berde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 28 september i96i No. i90« WEKELIJKSE WERELDSCHOUW In de schaduw van Kennedy's rede in de Verenigde Naties is het rumoer rond de verklaring, die ge neraal Lucius Clay, vertegenwoor diger van de Amerikaanse presi dent in Berlijn, over een mogelijke de-facto erkenning van oost-Duits- land door de westelijke geallieer den zou hebben afgelegd, spoedig bedaard. Dat is ook het beste. Want zelfs, indien Clay's woorden on juist zijn weergegeven, zoals hij heeft gezegd, is toch het bestaan van twee Duitslanden een onweer legbaar feit. En waarom zou men verzwijgen wat een ieder, die geen oogkleppen voor heeft, kan zien? Zeker, voor de Duitsers is het niet aangenaam om te horen, dat een illusie, waarin zij jarenlang hebben geleefd - namelijk, dat de hereniging van hun land binnen afzienbare tijd mogelijk zou zijn - overboord dient te worden gezet. En evenmin is het prettig voor hen èn voor de Amerikanen en andere volken van het westelijk bondge nootschap, dat er bepaalde conces sies aan het Russische standpunt zullen moeten worden gedaan. West-Berlijn ligt nu eenmaal in oost-Duitsland en om het te berei ken moet men Oostduits gebied passeren. Dat is, zoals de Londènse „Daily Express" met recht opmerkt geen zaak van politiek, maar van geografie. Erkenning van feiten Overigens gaat het niet eens om echte concessies, maar ook al om de erkenning van een reeds lang bestaande situatie: de controle op de toegangswegen tot west-Berlijn wordt al sinds 1949 in negen van de tien gevallen door Oostduitsers uitgeoefend. Wanneer men derhalve uitgaat van de toestand, zoals deze al ja ren is, kan êen overeenkomst met de Russen, die de vrijheid van de Westberlijners en de onbelemmerde toegang tot hun stad garandeert in ruil voor een feitelijke - niet een juridische - erkenning van oost- Duitsland, zo'n slechte zaak niet zijn. En in geen geval is het nodig, een dergelijke erkenning van de werkelijkheid een „Milnchen" te noemen, zoals door een deel van de Amerikaanse pers is geschied. Inderdaad heeft het er op het ogenblik alle schijn van, dat een accoord volgens de hierboven aan gegeven lijnen in het verschiet ligt. De ondertekening Zo is thans bekend geworden, dat de ministers van buitenlandse zaken der westelijke grote vier op hun recente bijeenkomst in Was hington een de-facto erkenning van oost-Duitsland in overweging hebben genomen - vooropgesteld, dat deze niet zou zijn onderworpen aan vernederende voorwaarden ten aanzien van de controle op het verkeer met west-Berlijn. Daarnaast kwam, aan de voor avond van Kennedy's rede, de ver klaring van senator Humphrey, die een zekere bevestiging inhield van de aan Clay in de mond gelegde woorden. Verder is er het rapport van Spaak over zijn gesprek in het Kremlin volgens hetwelk Chroesjt sjef van zijn kant zich ook inschik kelijker zou hebben getoond en on der meer zou hebben verklaard, dat hij er niet op staat, zijn vre desverdrag met oost-Duitsland nog voor het einde van dit jaar te te kenen. Komen er onderhandelingen met het westen, dan zou deze onderte kening tot na de afloop van die conferentie kunnen wachten. Dat geeft zowel west als oost wat meer tijd en die is zeker nodig, indien het - en dat zou ook de wens van Chroesjtsjef zijn - komt tot een bespreking van een groter aantal vraagstukken dan slechts die van Duitsland en Berlijn. Op een keerpunt Tenslotte is de kans niet uitge sloten, dat Chroesjtsjef zelf naar New York komt, om persoonlijk te antwoorden op de rede, die Ken- Het wegen van miljoenste grammen De nieuwste weegschaal weegt ongelooflijk kleine gewichten bij zonder nauwkeurig, waarbij het spreekwoordelijk „wegen op een goudschaaltje" ver in de schaduw wordt gesteld. Deze fantastische nauwkeurig- hied wordt verkregen, door de weegbalk te lageren tussen twee uiterst fijne synthetische saffieren. Een ander belangrijk onderdeel om zuiver te wegen is de mikroskoop waaronder de schaaluitslag met behulp van een nonius wordt af gelezen. Om daarbij een eventuele nulpuntverschuiving door tempe ratuur sinvlo eden uit te schakelen, vindt de verlichting van de mikros koop niet plaats door een elektrisch lampje, maar door een spiegel die licht van buiten opvangt. Boven dien is het hele weegsysteem opge borgen in een huis met drie wan den, dus in drie in elkaar gescho ven kasten. Met deze weegschaal zijn onder delen van mikrogrammen te we gen. Wat dit zeggen wil blijkt wan neer men bedenkt, dat een tiende deel van 'een mikrogram zich tot een gram verhoudt als één gram tot tien ton. Het is nu bijvoorbeeld mogelijk om het gewicht te bepa len van het gif dat een insekt af scheidt wanneer het mens of dier steekt. nedy maandag heeft gehouden. En dan zouden de leiders van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie elkaar wel moet en ontmoeten on der omstandigheden, die men het begin van een nieuwe topconfe rentie zou mogen noemen. Er is dus in ieder geval wel re den, om te geloven, dat men op het ogenblik staat voor een keer punt in de Beflijnse crisis, die een wereldomvattende crisis is. Op een paradijselijke toestand van vrede mag men daarbij helaas nog be slist niet hopen, wel echter op een vermindering van het oorlogsge- Twee doden door gasverstikking TILBURG, 26-9. In een woning aan de Houtmanstraat te Tilburg heeft zich een geval van gasver stikking voorgedaan, waarbij het echtpaar Pijnenburg om het leven is gekomen. Om vier uur 's middags, toen de kolenman aan de eerst een dag te voren door de familie Pijnenburg betrokken woning belde, werd na lang wachten de deur geopend door het 12-jarig dochtertje van het echtpaar, dat onmiddellijk flauw viel. Bij een onderzoek in de woning werd een hevige gaslucht waarge nomen. Op de bovenverdieping werden beide ouders levenloos aan getroffen. Het meisje werd naar het zie kenhuis vervoerd. Haar toestand is redelijk, maar zij kon nog niet worden gehoord. Vermoedelijk is een gasslang van de muurkraan afgeschoten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het programma voor zaterdag 30 september a.s. luidt als volgt: le klas: Wolfaartsdijk-Middel- burg V; Kapelle-AZW II; Hoek- Yerseke III; Bruse Boys-SVD (4 uur, scheidsr. A. J. Dorst); Veere- VCK. 2e klas C: Brouwershaven III- WIK (4 u., scheidsr. J. v. d. Linde); MEVO II-Burgh III (4 uur, H. Schot scheidsr.); Duiveland II- Duiveland I (4 uur, scheidsr. K. Nou wen). 3e klas D: Zwaluwen-Nieuwer- kerk (4 uur, scheidsr. A. de Looze); MEVO Hl-Zeemeeuwen (4 uur, scheidsr. J. Schol ten); WIK II- Bruse Boys II (4 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). ?- Junioren Groep B VII: Brouwershaven B 1-Bruse Boys B I (2.45 uur, J. v. d. Linde scheidsr.); Dreischor B I- Renesse B I (2.45 uur, scheidsr. -M. A. Fonteine); Zierikzee B I-Burgh B I (2 uur, scheidsr. Th. Sies). Groep B VIII: Zierikzee B III- Burgh B II (3.15 uur, scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys B li-Nieuwer- kerk B I (2.30 uur, scheidsr. A. J. Dorst); WIK B I-MEVO B I (2.30 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Zonnemaire B I-Zierikzee B II (2.30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas) Het programma voor zondag 1 oktober luidt als volgt: le klas B: Burgh II-Zierikzee II (12.30 uur, scheidsr. J. v. d. Linde); Renesse-SVOWK (2.30 uur, A. de Looze scheidsr.). 2e klas C: Renesse II-SVOWK II (12.30 uur, scheidsr. W. J. v. d, Maas); Zonnemaire-Dreischor (2.30 uur, scheidsr. N. Speelman). KORFBAL Competitiewedstrijd S.D.O. (Anna-Jacobapolder) Op de eerste competitiewedstrijd van S.D.O. uit Anna Jacobapolder die jl. zaterdag werd gehouden wisten de juniorpn een prachtige 2-0 overwinning te behalen op de Kivieten uit Fijnaart. De doelpun ten werden gezet door Saar Quist en Sammy Quist. SCHAKEN Zierikzeesche Schaakvereniging Dinsdagavond is de onderlinge competitie van de Zierikzeesche Schaakvereniging weer begonnen. De navolgende partijen werden ge speeld: R. Huneman-R. P. Hoger- hcijde 0-1; dr. J. W. Boerma-ir. J. Elzerman 0-1; J. J. van den Ende- O. Vleeshouwer 1-0; C. Nolet-D. Kleinendorst 1-0; M. J. Enzlin-A. Bin 1-0; J. Bevelander-A. J. Hen- drikse 0-1; A. Kooy-F. Nauta 0-1; H. E. S. Sinck-M. de Raat 1-0. h. l. o. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door de heer J. J. de Vrieze te Eikerzee. MARKTBERICHTEN Uicnvciling Steenbergen STEENBERGEN. Veiling van 26 september: Bonken f 10,10-10,51; Middel f 10.65; Drielingen f 15,00; Picklers f 20,00. Geveild plm. 40 ton. De bietencampagne overal begonnen AMSTERDAM, 26-9. De bieten- campagne is begonnen. Op de meeste fabrieken en laadplaatsen is de levering opengesteld. Op 2 ok tober zullen alle fabrieken in be drijf zijn. Men verwacht een aan voer van circa 3.900.000 ton suiker bieten. Het suikergehalte is op het ogen blik 15,4 pet., zodat een produktie van ongeveer 505 tot 515.000 ton suiker wordt verwacht, dat is circa 25.000 ton meer dan de te verwach ten consumptie. Het overschot zal moeten worden geëxporteerd. De verwerkingscapaciteit is circa 48 duizend ton suikerbieten per dag. De duur van de campagne wordt alnaar het gebied geschat op 75 80 dagen. Volgens een voorlopige indruk is de houdbaarheid van de bieten matig en de sapreinheid be hoorlijk. De aandrang tot leveren is groot, als gevolg van het mooie weer en de vergevorderde werkzaamheden op de boerenbedrijven, zo wordt van de zijde der centrale suiker maatschappij gemeld. De Koningin en de Prins bezochten vierde divisie ELSPEET, 29-9. Koningin Juli ana .en Prins Bernhard brachten een bezoek aan de vierde divisie te velde, op de noord Veluwe. Zij heb ben daarmee een oude belofte in gelost. H.M. en de Prins zouden namelijk de vierde divisie bezoe ken in La Courtine. Dat kon toen niet doorgaan omdat wegens de in ternationale gespannen toestand de troepen teruggeroepen werden. De commandant van de vierde divisie generaal majoor F. van der Veen uitte in een toespraak de ver knochtheid van de vierde divisie aan het Koninklijk Huis. Hij zei dat de parate vierde divisie zoals die nu te velde oefent haar ware gezicht toont. Hij" meende dat H.M. juist in deze tijd van internationale spanningen wel de oefeningen wil de bijwonen maar H.M. antwoord de hem: „Ons bezoek heeft niets te maken met de internationale span ningen, we lossen nu alleen maar een oude belofte in, ook al waren er helemaal geen spanningen in de wereld geweest, dan waren we toch gekomen". Jougelui pleegden overval op zaak MAASTRICHT, 26-9. Drie jon- gelui hebben getracht een overval te plegen op een patates friteszaak in de Orleansstraat te Maastricht. Zij hadden nylonkousen over hun roodgemaakte gezichten getrokken, Het drietal dreef de vrouw van de eigenaar, die de zaak aan het op ruimen was, terug op een zo drei gende manier, dat de vrouw begon te gillen. Op dat geluid stormde de eigenaar naar voren, die slaags raakte met de overvallers. Een van de overvallers loste met een al armpistool drie schoten om de mensen bang te maken. Op dit ge luid kwamen andere huisgenoten en nog enkele buren toelopen waarna het drietal er snel van door ging. De inmiddels gewaarschuwde po litie heeft direct een onderzoek in gesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. Eis in Oostberlijns proces OOST-BERLIJN, 26-9. Voor een Oostberlijnse rechtbank zijn in de zaak tegen zes buitenlanders, die worden beschuldigd van pogingen om vrouwen naar het westen te smokkelen, gevangenisstraffen van 2 tot 3% jaar geëist. Tegen de Nederlander H. J. P. M. Pierrot eiste de openbare aan klager drie en een half jaar, met inbeslagneming van zijn auto. Scheepvaartberichteu Esso Nederland (t.), 26-9 te Aruba. Kelletia (t.)26-9 te Heyshamn. Tegelberg, 25-9 van Hongkong naar Singapore. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leiden (als jeugd- predikant): A. J. Lamping, Duiven- drecht; te Leiden (vac. J. N. de Ruiter): J. Poort, Oosterbeek; te Alkmaar (toez.): P. C. de Bruyn, Nieuw-Loosdrecht; te Wijckel: A. van de Bovenkamp, Engwierum. Aangenomen naar Babyloniën- broek (toez.): kand. C. van Winger den, Harderwijk. Aangenomen de benoeming tot jeugdwerkadviseur in Gelderland: W. A. Z. Tieman, Surhuizum. Bedankt voor Lunteren (noodge- meente): H. P. Swets, Rijk (Haar lemmermeer); voor Elspeet (stand plaats Uddel) (toez.): B. Haver kamp, Blauwkapel-Groenekan; voor Rilland-Bath en voor Tien hoven (U.): C. D. Kousemaker, Westmaas. Ger. Kerken Bedankt voor Zeist (vac. J. Wil schut): H. J. van Duinen, Zwijn- drecht. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Almelo: W. van 't Spijker, Drogeham. Ger. Gemeenten Beroepen te Bradford (Canada): A. Vergunst, Rotterdam-Centrum. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZAND VOORT. De Zandvoortse brandweer moest uitrukken voor een brandje, dat woedde in een slaapkamer van een bovenwoning aan het Stationsplein. Tijdens de blussing vond men in bed de37- jarige mevrouw M. W. Ploegman- Heemskerk, die brandwonden in de derde graad had opgelopen. Bij aankomst in een Haarlems zieken huis bleek de vrouw te zijn over leden. WATERINGEN. In het bedrijf van de firma Bom in Wateringen is de 34-jarige lasser P. F. Gou weleeuw uit Den Haag tijdens het repareren van een elektrische mo- torpomp door elektrische stroom getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. DEVENTER. De 24-jarige vracht autochauffeur P. E. Bergsma uit Ruurlo is met zijn vrachtwagen op de niet-beveiligde overweg aan de Dortherweg te Gorsel door een personentrein uit Deventer gegre pen en op slag gedood. EIBERGEN. Te Eibergen is het 5-jarig zoontje van de familie Bor- ckink uit Hupsel (gem. Eibergen), bij een verkeersongeval op slag ge dood; zijn achtjarig broertje werd ernstig gewond. ROTTERDAM. Het 3-jarig jon getje F. Nijenhuis is overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat voor zijn ouderlijke wo ning in Overschie plaats vond. Het knaapje stak daar de straat over en werd gegrepen door een zware vrachtauto. DEN HAAG. De 63-jarige visser K. de Rode uit Scheveningen is even buiten de havenhoofden van een baggerschuit gevallen en ver dronken. AMSTERDAM. Te Velp is op 76- jarige leeftijd overleden dr. R. Korteweg, oud-hoofd van de biolo gische afdeling van het Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam en één van de bekendste kankerbe strijders in ons land. AMSTERDAM. Het Veteranen Legioen Nederland, de circa 3.000 leden tellende vereniging van oud strijders uit: 1939-1940, de tweede wereldoorlog en de bezetting, In donesië en Korea, gaat op vrijdag en zaterdag a.s. in Eindhoven zijn tien-jarig bestaan vieren. AMSTERDAM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Amster damse gemeenteraad van 28 juni jl. tot verhoging van het krediet voor de bouw van de IJ-tunnel met 114,5 miljoen gulden tot 159,9 mil joen gulden. Op 2 oktober wordt met de voortzetting van de tunnel bouw begonnen. Ingezonden mededeling Algemene Vergadering der V.N. NEW YORK, 26-9. De Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft in de alge mene vergadering van de Verenig de Naties de kwestie Berlijn be sproken. West-Berlijn is „een broeinest van groot oorlogsgevaar" gewor den, „een actieve vulkaan, die kan ontploffen". De westelijke mogend heden willen dat de vrijheid en welvaart van de west-Berlijners wordt verzekerd .aldus Gromyko. „maar dat willen wij ook, dat heb ben wij talloze malen gezegd en herhalen het nu nogmaals, dat willen wij ook". Gromyko ging nauwelijks in op de rede die president Kennedy maandag in de Assemblee heeft gehouden. Hij zei slechts dat de Amerikaans-Russische gedachten- wisseling tot „bepaalde positieve resultaten" heeft geleid, maar de weg naar algemene en volledige ontwapening is nog lang en moei lijk. De lijken van Hammarskjoeld en de 15 andere slachtoffers van het ongeluk zijn naar Salisbury in Zuid-Rhodesië gevlogen. Na een plechtigheid aldaar zullen de stof felijke resten naar de onderschei dene vaderlanden worden overge bracht. FEUILLETON XV Telkens wanneer Robert de eerst volgende dagen probeerde Daisy te bereiken, trof hij juffrouw Schellberg aan de telefoon. Steeds weer werd hem op dezelfde kwasi- vriendelijke toon meegedeeld: „Het spijt me, meneer Eschberg, maar Daisy is niet thuis. Mister Gatters- worth is haar komen halen". Robert voelde zich steeds ge prikkelder worden. Dat dwaze ge doe van Daisy! Zij behoefde waar lijk niet te proberen door middel van Gattersworth zijn jaloezie op te wekken. Als ze hem liever had, mocht ze hem gerust nemen; hij stond hun geluk niet in de weg! Tenslotte was hij het toch geweest, die had voorgesteld hun verloving te verbreken, maar Daisy had daar niet van willen horen. In zijn ogen was het klein en minderwaardig op een dergelijke manier van haar macht misbruik te maken. De derde dag kreeg hij genoeg door Marlisc Kolling van dit kat- en muisspelletje. Hij besloot haar persoonlijk te gaan bezoeken; vroeg of laat moest er toch een eind komen aan deze on mogelijke verhouding. De huisknecht liet hem in de salon. „Ja, juffrouw Lohr is thuis, maar zij heeft bezoek". „Vermoedelijk mister Gatters worth?" Robert kon zich niet meer beheersen. „Waar is juffrouw Lohr?" „In de tuin". Daisy zat met Gattersworth op een bank onder een grote bruine beuk. Zij kon de tuin tot het ach terhuis overzien en stond op toen zij hem zag naderen. „Hé Robert, jij hier?" Zij reikte hem met een hautain gebaar de hand. „Mister Gattersworth, u hebt, geloof ik, al kennis gemaakt met meneer Esch berg?" De beide mannen begroetten el kaar zeer terughoudend. Het ge sprek, dat aanvankelijk tussen Ingezonden mededeling Daisy en Gattersworth niets te wensen had overgelaten, bleek nu plotseling niet meer op gang te brengen. Robert probeerde het een paar maal, maar Daisy deed een voudig, of hij niet bestond. Na eni ge onverschillige opmerkingen wendde zij zich geheel tot Gatters worth, sprak over zijn kansen bij de tenniswedstrijden, over sport in Engeland en door hen beiden ge maakte uitstapjes. Robert was bij na beledigend uitgeschakeld. Hij kookte van woede. Als Daisy nu alleen was geweest, zou zij wat te horen hebben gekregen. Maar te genover Gattersworth ging dat niet. „Je permitteert?" Hij nam een paar tijdschriften van tafel, welke Daisy daar achteloos had neerge worpen. „Ga je gang!" Zij liet zich niet in haar gesprek storen. Robert bladerde de tijdschriften door. Werktuigelijk bekeek hij alle illustraties en advertenties, zonder dat deze ook maar een ogenblik zijn belangstelling vermochten op te wekken. Hij zat daar als een kwajongen, die verboden was zich met het ge sprek der grote mensen te bemoei en. Wat moest die Engelsman wel van hem denken Hij stond op. „Zo, ga je alweer?" Daisy maak te niet de minste aanstalten om hem tegen te houden. „Ja, ik zie, dat ik hier stoor". Robert's stem klonk ijzig. Ietwat heftig wierp hij het tijdschrift, dat hij in de hand had gehouden, op tafel, waardoor het open viel. Ge boeid staarde hij naar een grote foto, welke vrijwel de gehele pa gina in beslag nam. Zowel uit foto- technisch als uit artistiek oogpunt was deze reproductie ongetwijfeld buitengewoon geslaagd, maar het was vooral het object, dat Robert's aandacht geheel in beslag nam: Twee slanke handen, die een hou ten beeld omklemden. Zijn hart bonsde hem in de keel. Hij kon zijn ogen niet geloven. Vergeten was Daisy en de man naast haar. Alles om hem heen scheen weg te vallen. Hij zag al leen, alsof zij leefden, die handen en dat kleine houten figuurtje Daisy keek verwonderd op. Ro bert's gezicht was plotseling zo veranderd. Waarom staarde hij zo naar dat blad? „Wat scheelt je?" vroeg ze, „Voel je je niet goed? Je ziet plotseling zo bleek". „O nee, niets, dank je, ik voel me uitstekend!" Met een ruk keer de Robert tot de werkelijkheid te rug. „Tot ziens Daisy". Hij vergat geheel haar een hand te geven en Gattersworth scheen hij volkomen over het hoofd te zien. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 13