Verbroken Banden Beschuit is licht en toch zo vol energie. Burghse dorpsperen werden voor flinke prijs geveild T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 26 septimber i%i no. 19947 Ingezonden mededeling - Een behoorlijke vrucht zonder spatje spuitsel BURGH, 23-9. Het fruit is duur. Wie het nog niet wist werd het za terdagmiddag wel gewaar by de verkoop van de Burghse dorpspe ren, die - voor de herindeling - altijd gemeenteperen werden ge noemd. Gelijk bekend worden elk jaar de „roodkokertjes" te Burgh geveild. Bovendien mag het als maatstaf voor de dorpse idylle rond de peertjes gelden, dat nie mand ze aanraakt, voordat ze ge plukt en daarna verkocht worden, al kan het na storm wel eens ge beuren dat omwonenden een maal tje afgewaaide kookperen bU el kaar zoeken. Want echte kookperen zijn hel van de rassen Gieser Wildeman, Katte- koppen aangevuld met St. Remy. Vooral het laatste ras is de laatste jaren in de dorpsboomgaard ruim schoots bijgeplant, zodat de oogst steeds groter gaat worden. Het is jammer dat hier en daar gaten in de rijen bomen gemaakt moeten worden, doch de techniek zoekt ook Burgh op en daar moet zelfs een pereboom voor wijken. De oogst was niet groot dit jaar, een alge meen verschijnsel. Ondanks het feit, dat in de winter alleen maar wat gesnoeid wordt aan de pere- bomen en er geen spatje vergif op komt, zien de vruchten er toch be hoorlijk uit. Vlotte verkoop De leiding bij de verkoop had de gemeente-werkman, de heer Slager, die er slag van heeft om er uit te halen wat er in zit. Er kan dan ook gerekend worden dat de uiterste prijs van de peren is ge haald. Voor de juiste administratie MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 25-9. Klei-aard appelen 35 mm .opwaarts voor het binnenland: Bintje f 9-10; IJsselster f 8,75- 9,25; Meerlander f 11-12. Voeraardappelen f 1,50-2,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 25-9. Officieuze noteringen per 100 kg.: Tarwe - basis 17 pet. vocht vol gens monster tot f 30,55 per schip franco fabriek, tot f 30,30 per auto. Voedergranen - goed prijshou dend: Maalgerst - volgens monster f 24,50-26,50; Kippegerst - volgens monster f 26,50-27,75; Rogge - vol gens monster f 22-22,75; Haver - volgens monster f 21-24,25. Peulvruchten - franco Rotter dam: Groene erwten op monster f 22,50 -25, prima kwaliteiten tot f 28; Schokkers op monster f 23-25, pri ma kwaliteiten tot f 28; Capucij- ners op monster f 35. ze bloeiden goed en droegen redelik zorgde de heer Bossers, gemeente ambtenaar, terwijl ook de secreta ris, de heer J. W. de Jonge, aan wezig was. Ook wethouder Vir hield een oogje in het zeil. Wel een teken dat deze perenverkoop in Burgh in de belangstelling staat van het publiek, maar dat toch ook de bestuurders van de gemeente Westerschouwen dit betrekkelijk kleine inkomstenbedrag niet ge heel wegcijferen. De prijzen waren hoog, hoog in vergelijking met vo rig jaar, want ze zijn toch altijd nog lager dan dat men ergens in een winkel of op een bedrijf kook peren gaat kopen. Twee bomen droegen welgeteld tachtig peren en hiervoor werd zes gulden betaald. Vier vijf peren van deze grootte gaan er in een kilo, zodat de prijs op ongeveer 30 cent per kilo komt. RADIOWEDSTRIJD „TOT ZIENS IN JERUZALEM" Haamsteedse bijbelkenner behaalde eervolle derde plaats Met ongewone belangstelling heb ben talrijke Haamsteedse en ook zeker andere Schouwse radioluis teraars de laatste donderdagen aan hun radiotoestel gezeten, om te luisteren naar de prestaties van de inwoner uit Haamstede, de heer M. v. d. Wekken. Laatstgenoemde kon het in de landelijke wedstrijd van de N.C.R.V., in parate bijbel kennis, die de toepasselijke naam kreeg van: „Tot ziens in Jeruza lem" tot in de finale brengen, dank zij zijn uitmuntende antwoorden in twee eerdere uitzendingen. Het begon allemaal toen de Om- roepgids van de N.C.R.V. in april een wedstrijd uitschreef voor pa rate bijbelkennis, met als hoogste prijs een reis naar Jeruzalem. De heer v .d. Wekken, die in zijn dagelijkse doen op het kampeerter rein „De Duinhoeve" werkt, bedacht zich niet, want daar bijbelkennis zijn hobby is, schreef hij dadelijk in. Hij werd met 175 andere Ne derlanders, die ook inschreven, voor een testproef opgeroepen. Een gedeelte van die 175, waarvan 12 deelnemers uit Zeeland, werd in Breda getest, waar de heer v. d. Wekken met glans zijn testproef doorstond. Tesamen met nog twee Zeeuwen, „meester" de Jong uit Heinkenszand en dominee Jonker uit Oudelande, kon de heer v. d Wekken zich klaar gaan maken voor de wedstrijd in de N.C.R.V.- studio in Hilversum. Op 14 juni vertrok hij om reeds in de middag zijn 15 vragen met succes te kun nen beantwoorden. Op deze mid dagen, waarvan de opname in de avonduren werd uitgezonden, had de bekende reporter Herman Fel- derhof de leiding. De jury bestond uit de heren prof .Koole, dr. Kool haas en rabbijn Soetendorp. Ook in de tweede uitzending maakte de heer v. d. Wekken geen fouten, zo dat hij op 21 september in de fi nale uitkwam. Zijn mede-candida- ten waren toen de heer Meppeling die bij de K.L.M. op Schiphol werkt en de heer Ten Have ,lid van de gemeenteraad van Scheem- da en van de Prov. Staten. De vra gen waren niet eenvoudig, doch de antwoorden waren alle in de bijbel te vinden. Derde keer ging het mis Behouden» dit gezelschap waren alleen nog maar enkele journalis ten aanwezig. En juist op deze avond faalde de fenomenale bij' belkenner uit Haamstede, want hij moest enkele malen op zijn Schouws: ..Da kank nie segge" .la ten horen. Winnaar werd de heer Meppeling, die volgens de man uit Haamstede, alles wist. Tweede werd de heer Ten Have, terwijl onze dorpsgenoot derde werd. Als prijs kreeg hij echter toch de fraaie atlas van de bijbel. Het resultaat viel ook de jury tegen, want gezien de eerste avon den, vroeg dr. Koolhaas aan de heer v. d. Wekken, „wat of er op deed". Raden deed hij echter niet. Een direct goed antwoord of an ders niets. Hij faalde op het ant woord op de vraag: „Het ambts gewaad van de Hogepriester, uit welke stof bestond die en op welke dag de Hogeproester dit gewaad niet dragen mag. De heer v. d. Wekken heeft ons dorp waardig vertegenwoordigd en hij laat de moed geen moment zak ken, want hij zegt: „aan de vol gende wedstrijd doe ik weer mee". Ingezonden mededeling vrijetijdsverf kwallteltsverf Prins Bernhard bezocht Groningen GRONINGEN, 25-9. Z.K.H. Prins Bernhard bracht maandag een werkbezoek aan de provincie Gro ningen. Op het programma stond de bijwoning van de stapelloop van een kustvaartuig van 950 ton dw. voor Deense rekening bij de N.V. Scheepswerven Gebroeders van Diepen in Waterhuizen en een be zoek aan de gemeente Delfzijl. Jongste deelnemer haalde de eerste prijs Succesvolle gewestelijke ploegwedstrijden op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE. De gewestelijke ploegwedstrijden op Schouwen- Duiveland zijn onder gunstige om standigheden verreden. In een sportieve strijd heeft een zestal ploegen in de categorie wentelploe- gen en twee deelnemers met rond gaande ploegen elkander bestreden De vijf leden tellende jury had dan ook een moeilijke taak, daar de verschillen tussen de resp. deel nemers zeer gering waren. T.a.v. vorig jaar viel ongetwijfeld een verbetering waar te nemen, het geen tot uiting kwam in een hoger puntentotaal. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de secr.- penningmeester van het ploeg- comité, de heer W. den Boer. Namens de jury werd nog het woord gevoerd door de heer J. J. Bouman, die beklemtoonde, dat het aantal deelnemers beslist groter had kunnen zijn. Tenslotte richtte de voorzitter van het ploegcomité, de heer A. Hanse, het woord tot de jury en de deelnemers. De jury leden en de heren van de voorlich tingsdienst overhandigde hij een rokertje. De heer de Vlieger, die ook dit jaar weer een perceel grond beschikbaar stelde, werd niet vergeten. De uitslag De wisselbeker voor de rond gaande ploegen verwisselde van eigenaar en werd uitgereikt aan de heer W .den Boer uit Haamstede, die als jongste deelnemer dus op de eerste prijs beslag wist te leg gen met totaal 413% p. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Door de sigarenma kers-associatie „De Volharding" is aangekocht het voormalige veiling gebouw in de Kinderstraat. ZIERIKZEE. Voor de zendings vereniging „Modjo Warno" sprak in hotel „Juliana" de zendeling dr. A. J. Duijmaer van Twist. BkUINISSE. De Nutsvereniging „Eloquentia" hield de eerste win tervergadering, die werd verzorgd door de deklamator August de Laat HAAMSTEDE. Het Zierikzeesch Strijkorkest gaf een geslaagde s ree wusicale in de zaal van hotel Bom. DREISCHOR. Een in deze ge meente gehouden collecte voor de hongerenden in noodlijdend Rus land heeft opgebracht de som van f. 152,15, ZIERIKZEE. Op het G.V.V.-ter- rein aan de Blokweg werd een wedstrijd gespeeld tegen „Quick" uit Steenbergen. Bij gelegenheid van de officiële opening van het terrein werd een zilveren medaille uitgeloofd. ELLEMEET. In deze gemeente kwam weer de Haagse Auto-bios coop met enkele actuele films. Ver toond werden: de onthulling van het standbeeld voor leger en vloot te Scheveningen, Louis Bouwmees ter te Weenen en enkele komische films. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" vond een vergadering van melkleveTanciers op Schouioen- Duiveland plaats, die besloten tot oprichting van een eïlandelijke bond. ZIERIKZEE. Voor zover kan worden nagegaan doet zich voor de tweede maal in de stedelijke ge schiedenis, het feit voor van een honderdjarige. De verdere uitslag luidde: 2. O. Bij de Vaate 398% p.; 3. F. Klaas- sen 394% p.; 4. J. J. A. van der Velde 363 p.; 5. D. I*ge 359% p.; 6. J. Bil 307% p. Mede dank zij een aantal be drijven ontvingen alle deelnemers met 371% p. en de 2e pr. was voor P. Hendrikse met 339 p. Mede dank zijij een aantal be drijven ontvingen all edeelnemers een fraaie of nuttige prijs. Het ploegcomité kan op een geslaagde middag terugzien en ziet met belangstelling de verrichtin gen der best geplaatsten op de pro vinciale wedstrij 30 september a.s., in de Wilhelminapolder tegemoet. Per fiets naar Engeland BRUSSEL, 25-9. Twee Bel gen uit de badplaats De Panne zijn er in geslaagd het Kanaal met een water fiets over te steken. Don derdagavond vertrok Luc van Malderen en zijn vriend Paul Mohammed Omar om half twaalf uit De Panne. Na een aanvankelijk voor spoedige tocht kwamen zij in moeilijkheden onder de Engelse kust. Zij verloren daarbij het enige navigatie middel dat zij bij zich had den: een kompas. Vrijdag middag half drie wisten zij toch Dover te bereiken. Hoewel de afstand in vo gelvlucht tussen De Panne en Dover niet meer dan 86 km. is, hadden zij in de 15 uren een afstand van 110 km. afgelegd. Zaterdag avond zijn zij aan boord van een Belgisch vissers vaartuig, dat hen op de tocht had begeleid, naar België teruggekeerd. Het volgend jaar willen zij de oversteek heen en terug met hun waterfiets maken. SPORT VOETBAL Renesse I-Zierikzee II 8-1 Renesse was in deze wedstrijd zeker een klasse sterker dan de gasten die er prakties niet aan te pas kwamen. Reeds na 5 minuten spelen weet de thuisclub de leiding te nemen als J. Verboom een voor zet van linksbuiten P. Jonker fraai inkopt (1-0). In de 8e minuut lost N. Goossens een vleugelschot, dat in de bovenhoek verdwijnt (2-0). Zierikzee tracht wel het spel te verplaatsen, maar de voorhoede krijgt weinig gelegenheid om de Vriezes heiligdom te belagen. Als er 25 minuten zijn gespeeld vangt P. Jonker een uittrap van Kouijzer ineens op waarbij het leder onder de lat in het doel verdwijnt (3-0). Na een half uur spelen krijgt Zie rikzee binnen het strafschopgebied een vrije trap te nemen, welke door G. Kosten via Dalebout en de Vrieze wordt ingeschoten (3-1). Na de hervatting is het spel nog maar nauwelijks begonnen of Koo- man werkt zich handig door de verdediging, waarna hij laag en onhoudbaar inschiet (4-1). In de 58ste minuut gaat Goossens alleen door de verdediging, wat 5-1 be tekent. Nog geen minuut later schiet J. Verboom nummer zes in de touwen. Uit een onmogelijke positie ziet P. Jonker in de 70e mi nuut kans de voorsprong op te voeren tot 7-1. Renesse laat de teu gels hierna wat vieren, waardoor Zierikzee enige aanvallen weet op te zetten, zonder hierbij erg te ver ontrusten. In de laatste minuut zet Renesse nog eens een goede aanval op, waaruit J. Verboom de eind stand op 8-1 weet te brengen. Zierikzee i-Halsteren i 2-2 „Zierikzee" heeft zich keurig her steld van de zware nederlaag te gen „Vosmeer". De rood-zwarten hebben van de le tot en met de 90ste minuut hard gewerkt voor een zo goed mogelijk resultaat. Het werd dan uiteindelijk een gelijk spel tegen het goed spelende „Hal steren", maar blijven de spelers de trainingsavonden goed bezoeken, wat behalve de lichamelijke condi tie ook het zelfvertrouwen ver sterkt, dan kunnen betere resulta ten niet uitblijven. Het moreel van de thuisclub werd al in de eerste minuut van de wedstrijd zwaar op de proef ge steld, toen middenvoor van Til- burgh de bezoekers de leiding gaf met een onhoudbaar schot (0-1). „Zierikzee" reageerde echter zeer fel op deze snelle openingstreffer, want in de 3e minuut was het linksbinnen Hoppener, die na goed aangeven van linksbuiten Th. Kra mer, de bal onhoudbaar achter de Halsteren-doelman schoot (1-1). Daarna ontwikkelde zich een fraaie gelijk opgaande' strijd met een licht overwicht van de gast heren .Enkele schoten van rechts binnen de Vlieger stuitten af op de uitstekende doelman van de gas ten. Ook een tot driemaal achter een ingeschoten bal belandde ten slotte in zijn veilige handen. Het verwachte doelpunt viel echter aan de andere zijde, toen midden voor van Tilburg onverwachts vrij voor doelman Stoutjesdijk kwam en deze met een hard schot kans loos passeerde (1-2), dit in de 23e minuut. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de hervatting niet meer dat hoge tempo van de eerste speel- helft, terwijl de strijd ook een for ser karakter kreeg. In de 19e mi nuut maakte „Halsteren" een der de doelpunt, maar dit werd door de scheidsrechter afgekeurd we gens buitenspel. De thuisclub kreeg weer een licht overwicht, maar de aanvallen van de gasten bleken in die periode toch gevaarlijker. Goed doorzetten van middenvoor van Beveren bracht in de 25e minuut de verdiende gelijkmaker voor „Zierikzee", waardoor de in het nauw gebrachte verdediging van de bezoekers de bal uiteindelijk in eigen doel schoot (2-2). Enige se conden voor het eindsignaal scoor den de rood-zwarten nog een derde treffer, maar deze werd door de scheidsrechter geannuleerd op ap pèl van de grensrechter. Tegen de ze beslissing heeft de thuisclub na afloop van de wedstrijd protest aangetekend, terwijl wij ook ver namen, dat de wedstrijd enige mi nuten te vroeg zou zijn beëindigd. ONDERWIJS Prakty kdiploma Machineschrftven Op de te Breda gehouden exa mens slaagden voor het praktijkdi ploma machineschrijven: de dames S. v. d. Berg en E. van Duivendijk, Bruinisse; mej. T. Kooman, Elle- meet; mej. W. D. Quist, Haamstede; dhr. L. A. Hendrikse, Kerkwerve; de heren P. van de Kasteele en M. A. Viergever, Noordgouwe; dhr. W. Stouten, Oosterland; mej. C. W. Deurloo, met lof, Westerschouwen; mej. T .J. W. Simmers en de heren J. v. d. Heuvel en J. Uil; met lof slaagde dhr. C. L. de Hooge, Zie rikzee; mej. N. Schilperoort, Zon- nemaire. HOEK VAN HOLLAND. Maan dagmorgen heeft een korte cere monie in Hoek van Holland het be staan van het zestien jaar oude Britse „Transit Camp" aldaar be ëindigd. FEUILLETON 56 door Marlise Kolling Om vijf uur 's middags liet Ro bert Eschberg zich met de villa van de Lohrs verbinden. „Daisy is niet thuis. Zij is met meneer Gattersworth naar de ten nisbaan gegaan", deelde de huis houdster hem mede. De toon, waar op juffrouw Schellberg dit zei, klonk wat koeltjes. Zij mocht Ro bert Eschberg niet. Zij voelde, dat hij haar in stilte verweet Daisy, na de dood van haar moeder, niet an ders te hebben opgevoed. Maar Aline Schellberg had zeer goed ge weten, wat zij deed, toen zij Daisy volkomen vrij liet en haar in veel, wat de oude Lohr niet welgevallig was, nog heimelijk ondersteunde. Daardoor had zij zich een onaan tastbare positie weten te verschaf fen. In Robert Eschberg zag zij echter een tegenstander, die haar. de baas was. Daar de oude Lohr waarschijnlijk wel niet meer zo heel lang zou leven, had zij zich al voorgesteld na Daisy's huwelijk haar jonge meesteres in het door deze te stichten huishouden te kunnen volgen, maar Robert Esch berg had zich daar, van het eerste ogenblik, waarop dit plan ter spra ke kwam, ten sterkste tegen ver zet .Zo restte Aline Schellberg ten slotte nog slechts de hoop, dat dit huwelijk ter elfder ure nog zou af springen. Toen Robert Eschberg zo hals over kop met onbekende be stemming uit Moskou was vertrok ken, had het er werkelijk een ogen blik naar uitgezien, dat haar wens in vervulling zou gaan, maar de door Daisy geforceerde verzoening daarna had .alle hoopvolle ver wachtingen dienaangaande de bo dem opnieuw ingeslagen. Nu was Gattersworth plotseling weer opge doken en juffrouw Schellberg was er van overtuigd, dat deze veel be ter bij haar beschermelinge paste. Hij was een man, die Daisy naar haar hand kon zetten en waarmee dus ook zijzelf geen moeilijkheden zou hebben. Robert Eschberg voelde zich enigszins onaangenaam getroffen. Niet dat hij jaloers was, o nee, daarvoor was de verwijdering tus sen hen te groot geworden. Maar dat openlijke geflirt met Gatters worth had reeds eerder tot allerlei praatjes aanleiding gegeven; zo kort voor zijn huwelijk had hij er waarlijk geen behoefte aan op nieuw het mikpunt te worden van de spotlust der brave kennissen. „Heeft Daisy gezegd wanneer zij terugkomt?" „Nee, daar weet ik niets van me neer Eschberg". „Enfin, zegt u dan maar, dat ik vanavond precies op tijd bij dr. Kurtius hoop te zijn. Daisy en ik zouden daar vanavond een visite maken". „Ik zal het Daisy zeggen, als zij terugkomt, meneer Eschberg". Klokslag acht uur maakte Ro bert zijn entree ten huize van dr. Kurtius. Er waren tien, twaalf mensen, kunstenaars, enige beken de figuren uit de wetenschappelij ke wereld en een paar zakenvrien den van Robert, waartoe Kurtius zelf eveneens behoorde. „Goed, dat jij tenminste bent ge komen, Eschberg", begroette hem de heer des huizes. Robert Eschberg keek hem ver baasd aan. „Hoezo ik? En Daisy dan?" De jonge gastvrouw begreep hem niet. „Uw verloofde heeft toch van middag al afgezegd. Ze had onver wachts bezoek gekregen. - Ja, hebt u haar dan niet meer gesproken?" Het bloed steeg Robert naar het hoofd. Dat was dus Daisy's wraak. Hij had zich deze ochtend niet aan hun afspraak gehouden, nu meen de zij hem met gelijke munt te moeten betalen. Maar op welk een onhebbelijke manier. Hij had haar tenminste tijdig laten weten, dat hij verhinderd was. Zij echter liet hem hier een allerdwaast figuur slaan tegenover al deze mensen! „Vermoedelijk heeft mij haar mededeling niet bereikt", zei hij, zo rustig mogelijk. „Ik ben van kantoor niet thuis geweest, dat wil zeggen, ik heb niet meer op mijn schrijfbureau gekeken- ik had nog een afspraak". Hij bemerkte wel, dat dit nood leugentje geen geloof vond. Wie kwam nu ook in avondtoilet van zijn kantoor? Maar als er Daisy zo weinig aan gelegen was althans de schijn van eensgezindheid tegen over de buitenwereld te bewaren, goed - ook hij wenste tenslotte niet voortdurend comedie te spelen! (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5