Landbouwers demonstreren tegen Landbouwschap en blokkeren Rijksweg Amersfoort-Zwolle Amerika's militaire macht té groot en té gespreid voor Moskou De Amerikaanse ontwapenings voorstellen ACTIE VAN „VRIJE BOEREN' NUNSPEET, 25-9. Enkele hon derden landbouwers hebben giste ren - maandag - morgen met land bouwwerktuigen en tractoren de ryksweg Amersfoort-Zwolle ten noorden van de dorpskern van Nunspeet geblokkeerd. De demon stratie was bedoeld als protest te gen het ingrijpen van het Land bouwschap tegen de voorzitter van dit comité, de heer Koekoek uit Bennekom .Deze weigert contribu tie te betalen aan het Landbouw schap. Op 12 oktober komt zijn boerderij onder meer onder de ha mer. Uit de opbrengst van de ver koop kan dan het Landbouwschap de achterstallige contributié met kosten verhalen. De demonstran ten maken deel uit van het „comité van vrije boeren". De politie was in grote getale in Nunspeet aanwezig en maakte ver scheidene processen-verbaal op te gen landbouwers, die met trekkers of werktuigen op een plaats stil stonden, waar dit verboden is. Van tien tot ongeveer half een onder vond het verkeer ernstige stag natie door de activiteiten van de demonstrerende boeren. Omstreeks twaalf uur kwam het tot een hand gemeen tussen politie en boeren. Dit gebeurde toen de politie op een gegeven moment een gat in het cordon van voertuigen had ge maakt. De politie had een vracht auto van een der boeren in een sloot geduwd. Eén van de agenten verloor bij de vechtpartij zijn helm Tijdens de demonstraties zongen de boeren verscheidene malen het Volkslied. De demonstratie werd gehouden door enkele honderden boeren, voor het merendeel leden van de landelijke vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw. In overleg met de politie besloten de landbouwers later uit eigen bewe ging de blokkade op te heffen. De heer Koekoek heeft in één van zijn toespraken ter plaatse nog meegedeeld, dat de minister van landbouw vandaag „nog de gele genheid" krijgt te zorgen, dat het beslag op land en boerderijen op geheven wordt. Tegenover een ver slaggever van het A.N.P. verklaar de de heer Koekoek, dat deze de monstratie de ogen van de Neder landers moet openen. „Niet alleen in Rusland komen de boerderijen aan de staat. Het gebeurt ook hier langs slinkse wegen omdat de re gering en de kranten ons in de steek laten, hebben we dit op touw gezet. We gaan er mee door totdat het beslag op mijn land is opge heven". Beslag Het land van de heer Koekoek, dat donderdag voor de rechtbank te Arnhem zal worden verkocht, is ruim 1% hectare groot. Het Landbouwschap heeft er beslag op doen leggen, omdat dhr. Koekoek de heffingen over de jaren 1956, 1957, 1953 en 1959 niet meer heeft betaald. De heffing bedraagt f 3,50 per hectare per jaar. Het gaat dus om een klein hef fingsbedrag, maar wel komen daar nu enige honderden guldens bij aan deurwaarders- en proceskos ten. De waarde van het land van de heer Koekoek is sterk gestegen, doordat het in een uitbreidings plan ligt. Bij het Landbouwschap ziet men het nemen van maatregelen om aan de ongeregeldheden een einde te maken in de eerste plaats als een taak van de politie. Met het oog op een gelijke rechtsbedeling, zo werd het A.N.P. van de zijde van het Landbouwschap meegedeeld, heeft men zich daar indertijd ver plicht geacht via de justitie op te treden tegen hen die weigerden hun heffing te betalen. Achterwege laten van zo'n optre den, zo meende men, zou een on billijkheid inhouden tegenover de meer dan 95 procent van de Ne derlandse boeren, die wèl op tijd hun heffing voldoen. Het Land bouwschap heeft het middel van beslaglegging ook toegepast tegen een tiental boeren uit de omgeving van Hoogeveen ,die eveneens ge weigerd hebben heffingen te beta len. Hun boerderijen zullen op 12 oktober voor de rechtbank te As sen worden verkocht. Ingezonden mededeling BALANS VAN KRACHTEN WASHINGTON, 26-9. Volgens het Amerikaanse blad „U.S. News and World Report" liggen in Amerika 35 miljoen ton t.n.t. „op welke agressor dan ook te wachten". De militaire macht van de Ver enigde Staten is „te groot en te zeer verspreid", dat de Sowjet Unie een atoomoorlog kan winnen, „en de Sowjet-regering weet dit". „Met één druk op een knop gaan meer dan 200 raketten met water stofbommen naar Russische ste den, en 500 kleinere raketwapens zouden op andere doelen worden afgevuurd. Van al dan niet nabij gelegen vliegvelden kunnen meer dan 5.000 bommenwerpers opstij gen". In de eerste 24 uur van een grote oorlog kunnen de Verenigde Staten een ontploffingskracht van 16 mil jard ton t.n.t. ontketenen - of wel 4.000 maal de hoeveelheid spring stof die in de tweede wereldoorlog is gebruikt. „Wanneer de eerste Amerikaanse aanvalsgolf succes heeft" zou 80 a 90 procent van de 200 miljoen inwoners van de Sow- jet-Unie worden gedood. Chroesj- tsjef „doet wanhopige pogingen" om het atoomarsenaal van de Sow- jet-Unié gelijkwaardig te maken aan dat van de Verenigde Staten, aldus „U.S. News and World Re port". NEW YORK, 25-9. De Ameri kaanse ontwapeningsvoorstellen, die ingediend zjjn bü de V.N. zijn vervat in een plan, neergelegd in een door het Amerikaan.se mini sterie van buitenlandse zaken uit gegeven boekwerkje, getiteld: „Freedom from War". In het plan wordt ontwapening in drie etap pes uiteengezet. Tijdens de eerste etappe moeten de strijdkrachten van de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie teruggebracht worden tot 2.100.000 man - het laagste cij fer dat ooit voor een eerste sta dium van ontwapening is voorge steld. Het plan voorziet tevens voor de eerste maal in het stopzetten van de produktic van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden, zonder voorwaarden, in de eerste etappe. Het programma, dat volgens Amerikaanse kringen „het meest stoutmoedige, volledigste en voor uitstrevendste van alle tot nu toe ingediende ontwapeningsplannen" is, voorziet in het terugbrengen van het aantal strategische wa pens met atoomkoppen en het verbod voor atoommachten aan andere landen de controle over deze wapenen of de voor de ver vaardiging ervan noodzakelijke middelen te verlenen. Verminderde mosselexport De weerslag van het warme weer, dat voor de mosselexport fu nest is, was maandag terdege te merken aan de ingekomen bestel lingen. Deze liepen namelijk zater dag terug tot ongeveer 1/4 van wat de laatste weken regel was. De aanhangers van de heer Koe koek voerden spandoeken met zich waarop hun wensen tot uiting kwamen. De doeken vermeldden teksten als: „Weg met het Land bouwschap", „Weg met Biewenga", „Wij eisen opheffing van beslag op boerderijen en land". Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der T.B.C. Op dinsdag 17 oktober a.s. wordt in hotel „De Korenbeurs" te Goes, de algemene vergadering gehou den van de Provinciale Vereniging tot Bestrijding der T.B-C. Be stuursverkiezing is noodzakelijk in verband met het aftreden van dr. A. J. Schilstra, i.v.m. diens vertrek naar Haarlem. De Zeeuwse collecte Ook dit jaar zal de bekende Zeeuwse collekte weer worden ge houden en wel in de periode van 1 t.m. 7 oktober. Wij vernemen dat het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk in over leg met het provinciaal bestuur van de Ned. Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland, heeft besloten de op brengst van de collekte 1961 te be stemmen voor: polio- en spastische kinderen en voor de vakantie van huisvrouwen, die hieraan dringend behoefte hebben .Onnodig te zeg gen hoe nuttig deze doelstellingen zijn en we hopen dan ook met het bestuur, dat ook de bevolking van Schouwen-Duiveland de Zeeuwse collekte - evenals op andere jaren - weer mild zal willen gedenken. ONGELUKKEN OP DE WEG MAASTRICHT. In het zieken huis „St. Annadal" in Maastricht is overleden de 26-jarige bankwer ker J. M. G. Westenberg. De man was gistermorgen omstreeks half zeven door een voorbijganger be wusteloos naast zijn motorrijwiel aan "de kant van de Heugemerweg in Maastricht gevonden. Het is niet duidelijk hoe hij is verongelukt. DENEKAMP. De 52-jarige Duitse douanebeambte K. F. K., die sedert kort gestationneerd was te Frens- dorferhaar bij Denekamp, is, toen hij de Nordhornsestraat overstak, door een hem achterop rijdende autobus van de O.N.O.G. aange reden en gedood. DEVENTER. De twintigjarige bromfietser A. E. P. Schamhart uit Deventer is op de onbewaakte overweg van het Dernhorstlaantje in Twello, in de lijn Deventer- Apeldoorn door de om 12.19 uur uit Deventer vertrokken personen trein gegrepen. Hij was op slag dood. Duikboten botsten TOULON. Twee Franse duikboten zijn maandag in een droogdok te Toulon op genomen, nadat zij in het weekeinde bij oefeningen langs de kust van de Ri- vièra onder water met el kaar in aanvaring waren gekomen. De twee duikbo ten, de zeer moderne Les- padon van 1200 ton die 51 man aan boord had, en de 510 ton metende voormali ge Duitse duikboot Laubie, die een even grote beman ning had, liepen zware schade op, maar zij slaag den er in veilig naar de oppervlakte terug te keren. Zij moesten naar de vloot- basis Toulon worden ge sleept. Men verwacht dat de herstelwerkzaamheden drie maanden zullen ver gen. De vaccinatie tegen kinderverlamming DEN HAAG, 25-9. Het resultaat van de gedurende een aantal jaren geboden gelegenheid om de kinde ren geboren na 1 januari 1945 te laten vaccineren tegen poliomyeli tis is, dat thans 85 pet. van de voor deze ziekte meest gevoelige kinder bevolking is geënt met Salk-vac- cin. De verwachting bestaat, dat de vaccinatie tegen polio-meylitis in 1962 volledig kan worden ingepast in het entschema voor zuigelingen. Overwogen wordt of in 1962 voor het gehele land het viervoudig vac cin tegen difterie, kinkhoest, teta nus en polio (D.K.T.P.-vaccin) kan worden toegepast, zo staat te lezen in de toelichting op de begroting voor 1962 van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. DEN HAAG. De delegatie van het Nederlandsche Roode Kruis naar de internationale Rode Kruis- conferentie, die van 30 september tot 6 oktober te Praag zal worden gehoüden, bestaat uit de voorzitter mr. F. H. A. de Graaff, en de di recteur, de heer A. van Emden. Kerkrestauratie Noordwelle Te Noordwelle is een begin ge maakt met de restauratie van de hervormde kerk, waarvan wjj hier nog eens een oude afbeelding af drukken. Begonnen is men met het afhakken van de pleisterlaag aan de buitenzijde. De restauratie zal meer dan een jaar in beslag nemen. Bij het langzaam verdwijnen van de pleisterlaag, blijkt dat in vroe ger tijden allerlei steensoorten zijn gebruikt bij de verschillende op knappertjes, die het gebouw reeds heeft gehad. In enkele steunberen komen vier a vijf steensoorten voor. Hetzelfde is het geval met de vroegere omlijsting der ramen. Overigens blijken de muurstenen over grote oppervlakten bescha digd. Er zal heel wat aan op te knappen zijn, om deze muren har monisch aan te passen bij de ge restaureerde toren. Vanzelfspre kend geldt dit ook voor het oude koor, dat - gelijk bekend - vele jaren als schoollokaal in gebruik was. De later bijgebouwde lokalen STAD EN PROVINCIE ZJEKIKZEE Vergadering P.v.d.A. De afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid hield onder voorzitterschap van de heer J. Pom- per maandagavond de eerste leden vergadering van het winterseizoen in het „Huis van Nassau". De agenda voor deze huishoude lijke vergadering vermeldde als be langrijkste punten: de kandidaat stelling voor Provinciale Staten en bespreking verkiezingen voor Pro vinciale Staten en gemeenteraad 1962. In verband met dit laatste punt sprak oud-minister J. G. Suur- hoff als landelijk voorzitter van de P.v.d.A., via een grammofoonplaat, voor de komende verkiezingen een aanmoedigend woord. Naar aanleiding van het punt „kandidaatstelling Prov. Staten" besloot de vergadering bij het ge westelijk partijbestuur aan te drin gen op een billijker vertegenwoor diging van de verschillende Zeeuw se gewesten bij deze kandidaatstel ling. Men achtte het niet redelijk dat bijv. van Schouwen-Duiveland en Tholen slechts één van de kan didaten afkomstig is. Het besluit werd genomen alle zittende Staten leden opnieuw kandidaat te stellen met toevoeging van de heren A. Brand, M. C. Verheijen, mr. K. A. Keuning, J. Pomper, M. de Moor, L. Broekema (uit Zierikzee), C. Kuijper (Ouwerkerk) en mevr. Ly- sen-Beerends (Burgh. De benoeming van dr. A. J. Schilstra Aanvullend op de benoeming van de schoolarts dr. A. J. Schil stra tot directeur van de provin ciale raad voor de volksgezondheid in Noord-Holland, vernemen wij over deze raad nog het volgende. De provinciale raad die op 10 november 1960 werd geïnstalleerd, is in Haarlem gevestigd. Hij telt 24 leden, van wie de helft bestaat uit vertegenwoordigers van parti culiere organisaties en instellin gen werkzaam op het gebied van de volksgezondheid en de andere helft uit vertegenwoordigers van openbare lichamen. De taak van de raad omvat uitsluitend het sti muleren van de volksgezondheid, het bevorderen van de coördinatie van werkzaamheden op het gebied van de volksgezondheid, het uit brengen van adviezen en het sa menwerken met andere provinciale raden. RENESSE Hervatting Bejaardensociëteit Wij vernemen dat op woensdag 27 september a.s. de bejaardenso ciëteit weer van start gaat. BRUINISSE Voorstel tot verlaging kade- gelden landbouwprodukten B. en w. van Bruinisse stellen aan de gemeenteraad voor de ka- degelden voor het verschepen van enkele belangrijke landbouwpro dukten via de gemeentehaven be langrijk te verlagen, omdat deze tarieven aan de hoge kant waren. Aardappelen worden van 2 cent per 70 kg teruggebracht tot 1 cent per 70 kg., granen van 2 ct. per hl tot 1% cent en uien van 2 cent per 50 kg tot cent. Serenade „Nu met Hope" De muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse bracht maan dagavond een serenade aan het echtpaar Jde Ronde-Duson, dat zijn zilveren huwelijksfeest vierde. vallen thans onder de slopersha mer, zodat er heel wat afbraakru- moer op het dorp valt te vernemen. Het is zonder twijfel de oeverture op een toestand, die veel oude schoonheid terug zal zien, vooral als ook de resterende krotten van de „Driehoek" worden meegepikt. C. Kik uit woonruimtecommissie De heer C. Kik heeft wegens zijn benoeming tot wethouder afscheid genomen als voorzitter van de Adviescommissie Woonruimtewet. Alle leden dankten de heer Kik voor de wijze waarop hij sedert 1959 het voorzitterschap heeft waargenomen. De heer Kik maakte 8 jaar deel uit van deze commissie. Eerste bieten aangevoerd De eerste bieten aan de haven te Bruinisse werden voor de fa briek te Dinteloord aangevoerd door de landbouwer W. M. P. Bie- mond te Oosterland, voor de fa briek te Puttershoek was het de heer J. H. van de Zande, Kapelle- weg, Nieuwerkerk. Belastingmensen zagen de Deltawerken Maandag was het een gedeelte van het personeel van de Inspectie der Rijksbelastingen, dat te gast was bij de Deltawerken te Brui nisse. Zij konden zien, waar een gedeelte van de door hen behan delde belastinggelden in het jaar 1961 was gebleven. Een gedeelte dat in het water terecht kwam, zonder nochtans in het water ge smeten te zijn, een deel dat als Grevelingendam straks een monu ment zal zijn voor de kunde van onze waterstaatsmensen, maar dat tevens een begin is om een deel van de inkomsten van Zeelands ingezetenen af te dammen. Ir. P. H. van der Weele gaf ook nu weer de theoretische uiteen zetting; de heer van der Veen was de geleider bij het bezichtigen van de werken op de Krammerplaat. Inspecteur Statema dankte voor de goede ontvangst en voor de zeer gewaardeerde en heldere uiteen zettingen door de heren van der Weele en van der Veen gegeven. De in de Ned. Hervormde kerk te Bruinisse gehouden collecte voor noodlijdende kerken en personen bracht f 252,45 op. OOSTERLAND Reclasseringscollekte Deze week - van 25 tot en met 30 september - wordt alhier de re- classeringscollecte gehouden. Een comité van aanbeveling staat ach ter deze belangrijke inzameling. 1962 druk jaar voor Sociale Zaken en Volksgezondheid DEN HAAG, 25-9. Blijkens me dedelingen in de begroting van so ciale zaken en volksgezondheid voor 1962 rekent minister Veld kamp tot de meest dringende aan gelegenheden, die zijn aandacht vragen, de volgende onderwerpen: totstandkoming der algemene Kin derbijslagverzekering, een noodza kelijke herziening der Algemene Weduwen- en Wezen verzekering; bevordering van de indiening van een ontwerp-arbeidsonge- schiktheidsverzekering definitieve regeling van de zie kenfondsverzekering overweging van de indiening van een Arbeidsvoorwaardenwet, nadat de S.E.R. daarover advies zal heb ben uitgebracht; nagaan in hoeverre de huidige spelregels voor het loonbeleid her ziening behoeven, nadat de S.E.R. hierover advies heeft uitgebracht; bepalen van een standpunt in zake het in de toekomst te voeren emigratiebeleid. Tot de vraagstukken op langerÊ termijn rekent de minister: uitbouw en unificatié van de so ciale verzekering; planning van de overige behoef ten op sociaal en vooral op medisch gebied; mogelijkheid van een zo doel treffend mogelijke arbeidsvoorzie ning. WAT HOT Dl BUT KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen, te Kerkwerve-Seroos- kerke (vac. F. v. d. Grift): vie. J. van 't Kruis, Katwijk aan de Rijn. Zuidelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking maar waarschijn lijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer; tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.28. Maan op 20.22, onder 10.03. 28 sept. Zon op 6.34, onder 18.26. Maan op 20.55, onder 11.16. Laatste kwartier: 1 okt. te 15.10. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 sept. 5.13 v.m. 17.17 n.m. 28 sept. 5.53 v.m. 18.01 n.m. BROUWERSHAVEN 27 sept. 4.34 v.m. 16.54 n.m. 28 sept. 5.15 v.m. 17.35 n.m. Doodtij: 26 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot deel van west Europa werd vanmorgen bedekt door een hogedrukgebied waarin rustig weer heerste en plaatselijk mist voor kwam. Bij IJsland lag een diepe depressie waaromheen polaire lucht met stormachtige winden over de oceaan in de richting van de Britse eilanden werd gevoerd. Het front dat deze lucht begrenst, bereikte vanmorgen de westkust van Ier land en Schotland, voorafgegaan door luchtdrukdalingen en verge zeld van een regenzone. Dit front zal morgen ons land naderen. On der invloed hiervan zal de wind aanwakkeren uit zuidelijke rich ting, de bewolking zal toenemen en later zal er wellicht ook enige regen vallen. De mistkansen ne men in verband met het toenemen van de wind af. Vannacht zal het minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Overigens zal er in de tem peratuur niet veel verandering ko men. Scheepvaartberichten Ampenan, 24-9 te Toronto. Crania t.), pass. 25-9 Azoren naar Landsend. Esso Amsterdam (t.), 23-9 van Ras- tanura naar Rotterdam. Japara, 25-9 te Emden. Lemsterkerk, pass. 25-9 St. Vincent naar Amsterdam. STAART Natuurlijk hier en daar wordt wat gouddraad door het lang niet meer prille groen geweven en kan jers van spinnekoppen zitten te wachten op buit, in de vorm van een sappige vliegenbiefstuk, maar voor de rest ziet men alleen aan de etlages, dat het herfst is. Een zeer vreemde en uitzonderlijke zaak vrienden, die we in de duis ternis en dompigheid van augustus niet hadden kunnen voorspellen. Kunstenaars zijn het die kleuren voor winterstoffen hebben uitge dacht. Al staat de zon aan het fir mament, ze spreken van verwarm de kamers, van mensen die be dachtzaam een boek uitkiezen en zich er mee nestelen in een goede stoel. Van de gloed van de haard, die een koperen weerschijn geeft op het karpet. Van betraande rui ten en het aanzwellend huilen van de wind in de schoorsteen. Maar het zijn nog slechts inbeeldingen van de geest, want de zomer breit een lange staart aan zichzelf, al zijn de stilte en de verdroomde sfeer in de tuinen met de gloed der herfstbloemen toch voorboden van de onstuimigheid van komende maanden. Maar op kantoren en in de scho len kan het nog knap zweterig zijn, een vreemde onnatuurlijke warmte feitelijk, die doet verlangen naar de helderheid en frisheid van de velden, waarop nu de landman gaat om de oogst te bergen voor de winter. Overigens worden in de kraam kamer van de depressies, toch de nodige voorbereidingen getroffen en straks zal er misschien geen uitloper meer zijn, maar meert het schip met zure appelen zonder veel poespas af aan de kade. Al hangen hier en daar de zwembroeken nog te wapperen aan de waslijn en is de overwinning op het vesten- en truienfront nog lang niet bevochten, toch zijn alweer de bejaardensociëteiten begonnen en vliegen de schijven op de sjoel bakken. Allen die zich bekomme ren om ons intellectueel en este- tisch welzijn hebben hun program ma's gelanceerd; de vergaderingen de demonstraties en de lezingen staan al in de agenda's vermeld of worden hier en daar al gehouden. Het leven richt zich toch meer op de kalender dan op het weer en zo gaan we de winter tegemoet, met <ingst en beven hier en daar, maar toch ook niet zonder hoop. Mis schien is die fraaie, volle lange staart van de zomer toel symboliek voor een goed seizoen. Als het flu weel van het eerste lentegroen zich straks hecht aan de velden, zullen we het wetenl EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2