Véél meer praten dan alleen over Berlijn De V.N. in Straaljager neergestort China op agenda van Assemblee EERSTE WENS VAN SOWJET-UNIE INZAKE BERLIJN: OVEREENSTEMMING MET HET WESTEN Overstromingen in Birma DE ZIERIKZEESCHE COURANT KENNEDY BEPLEIT NIEUWE VOORSTELLEN VOOR ONTWAPENINGSPROGRAMMA Russisch „Troika"-plan voor U.N.O. afgewezen NEW YORK, 25-9. President Kennedy heeft maandagmorgen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nieuwe voorstellen gedaan voor een ontwapeningsprogramma. Kennedy zei te geloven dat een vreedzame overeenkomst ten aanzien van Berlin kan worden gesloten, waarby de geallieerde toegangsrechten tot deze stad behouden blyven en de historische en wettelijke belangen van andere landen met het oog op de vrede in Europa zouden worden erkend. De president zei dat vastbeslotenheid en redeiykheid tot een vreed zame oplossing van de kwestie-Beriyn kunnen leiden en dat de Ver enigde Staten niet noodzakeiyk vasthouden aan een vaste formule. Hy verwierp het Sowjetrussische „Troika"-plan en zei dat de Ver. Naties gezameniyk de samenstelling van de diverse organen van de V.N. moeten herzien. Kennedy stelde voor het Hand' vest van de Verenigde Naties uit te breiden tot het onderzoek van de ruimte. Hierbij zou het verboden moeten worden vernietigingswa pens de ruimte in te zenden of deze van hemellichamen af te vuren. Hij stelde tevens een wereldomvattend communicatiesysteem met behulp van kunstmanen voor. Zes voorstellen Het ontwapeningsprogramma dat president Kennedy voorlegde om vat de volgende voorstellen. 1 Ondertekening door alle lan- den van een verdrag tot het verbod van kernproeven. O Het stopzetten van de pro- duktie van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden en het beletten van het overdragen hiervan aan ieder land dat nog geen kernwapens bezit. O Het verbod van overdracht van toezicht op kernwapens aan landen die deze nog niet be zitten. A Het verhinderen dat kernwa- pens nieuwe slagvelden ver oorzaken in de ruimte buiten de atmosfeer. Geleidelijke vernietiging van de bestaande kernwapens en het gebruiken van het daarin aan wezige splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden. A Het stopzetten van ongelimi- teerde proeven en van de pro- duktie van strategische wapens met kernbommen en de geleidelijke ver nietiging hiervan. „Iedereen leeft onder de dreiging van het nucleaire zwaard van Da mocles, dat aan een zijden draad hangt, die ieder ogenblik per onge luk kan worden doorgesneden, door een misrekening of een dwaasheid. Deze wapens moeten worden ver nietigd voor wij er zelf door ver nietigd worden", zo zei Kennedy. „Wy nodigen de Sowjet-Unie uit tot een principe-akkoord te komen om een overeenstemming over praktische plannen te bereiken". Kennedy stelde voor de onderhan delingen „onmiddeliyk te hervat ten en zonder onderbreking voort te zetten tot dat een algeheel en volledig ontwapeningsplan niet al leen wordt bereikt, maar in feite toegepast". Na verklaard te hebben dat de Verenigde Staten verplicht waren hun kernproeven te hervatten, na dat de Sowjet-Unie dit gedaan had, maar dat de Amerikaanse proeven de atmosfeer niet besmetten, stélde Kennedy voor, tegelijk met de ver nietiging der wapens, een interna tionaal recht op te bouwen en een strijdmacht van de V.N. te schep pen, waaraan ieder lid-staat spe ciaal geoefende contingenten be schikbaar zal stellen. Reacties NEW YORK, 25-9. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, heeft maandag in New York gezegd, dat Kennedy's rede „een sterke stimulans is voor al degenen die de Verenigde Na ties willen behouden als een doel matig instrument voor de vrede". Luns noemde de verklaring „in drukwekkend". In leidende kringen van het Ame rikaanse Congres werd de rede SPAAK'S BEZOEK AAN MOSKOU NEW YORK, 25-9. De New York Times" meldt uit Bonn, dat pre mier Chroesjtsjef bereid is tot on derhandelingen tussen oost en west over veel meer onderwerpen dan alleen Berlin en Duitsland. Volgens de correspondent van het blad te Bonn, Gruson, hebben diplomaten in de westduitse hoofd stad het verslag ontvangen dat de Belgische minister van buitenland se zaken, Spaak, aan de N.A.V.O.- raad heeft uitgebracht over diens bezoek aan Moskou. Gruson schrijft tevens vernomen te hebben dat Chroesjtsjef heeft gezegd niet gebonden te zijn aan een bepaald tijdstip waarop de on derhandelingen tussen oost en west moeten zijn begonnen. De premier had gezegd nooit te heb ben gesteld dat de onderhandelin gen voor het einde van dit jaar moesten worden gehouden vooral geprezen om de kritiek op het „Troika"-plan en de vastbeslo ten houding ten aanzien van Ber lijn. De republikein Everett Dirk- sen zei dat Kennedy de hoop op vreedzame oplossing van de vraag stukken „schitterend" had uitge drukt. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Home, noemde de rede „een zeer mooie rede, die ons werkelijk hoop geeft op het oplos sen van de vraagstukken door on derhandelingen. De Engelse rege ring zal de voorstellen voor ont wapening volledig steunen". NDOLA, 25-9. De voornaamste vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, dr. O'Brien, heeft op een persconferentie in Elisabethstad verklaard, dat de V.N. geen verster kingen, maar alleen levensmidde len, benzine en andere voorraden per vliegtuig aanvoeren. Dit wordt gezegd in berichten, welke in de Noord-Rhodesische plaats Ndola zijn ontvangen. MIJDRECHT, 25-9. Maandagmid dag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het type F 102 Delta Dagger, dat op de basis Soes- terberg was gestationeerd, in de lucht onklaar geraakt en neerge stort. De vlieger, eerste luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 kilometer af stand ten noordwesten van Soes- terberg zijn machine met de schiet stoel verlaten. Hij is ongedeerd in de Vinkeveense plassen terechtge komen. Het toestel stortte neer bij Zevenhoven. De helm van de vlie ger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. Kleuter verdronken APELDOORN, 25-9. Zaterdag morgen is het 1%-jarig meisje Aaltje Peters tijdens het spelen in de tuinvijver van de ouderlijke woning te Hoogsoeren gevallen en verdronken. Haar blijft kort SCHIPHOL, 25-9. Volgens de Franse haarmode-createur Maurice Franck zal het haar voorlopig kort blijven. Hij deelde dit mede op Schiphol, toen hxj vijf van zijn ster mannequins uit het lijntoestel uit Parijs kwam afhalen. Deze dames hebben maandagavond in het Am sterdamse Concertgebouw met keu rig gekapte hoofden de nieuwe haarmode „Charme" vertoond op de „Coiffure-parade Pays-Bas", die door de echtgenote van de Amster damse burgemeester, mevr. E. van Hall-Nijhoff werd geopend. Tientallen boeren hebben maandagochtend uit protest tegen maatrege len van het Landbouwschap met allerlei vervoermiddelen en landbouw werktuigen de rijksweg Amersfoort-Zwolle bij Nunspeet versperd. Foto boven: te midden van de chaos voeren de boeren spandoeken mee, waarvan de opschriften er niet om liegen. Foto onder: een politieman verwijdert een boer met een trekker van de weg. Betaling abonnementsgeld Abonné's van buiten Schou- wen-Duiveland, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het vierde kwartaal 1961 vóór 1 okt a.s. storten op onze post rekening 1 3 767 7. Na die datum wordt per postkwi- tantie over het verschul digde bedrag beschikt. De administratie NEW YORK, 26-9. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft maandagavond voor de eerste maal besloten een debat te houden over de kwestie van de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. De Assemblee nam twee voor stellen van de agenda-commissie aan, één afkomstig van Nieuw- Zeeland over „de vertegenwoordi ging van China" een tweede af komstig van de Sowjet-Unie, „her stel van de wetteiyke rechten van de Chinese volksrepubliek". Gromyko over opvolging Hammarskjoeld en Duitse kwestie NEW YORK, 25-9. „Het is mogelyk tot een akkoord over een voor lopige regeling van de opvolging van de secretaris-generaal der V.N. te komen, maar dan op basis van de „Troika", zo heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, maandag in New York verklaard. „Deze Troika zou kunnen worden gevormd door drie ad junct-secretarissen-generaal en zy zou kunnen dienen om te zien of dit stelsel kan functioneren". Gromyko zei dat „zekere aspecten" van de rede van president Ken nedy van Russische zyde geen bezwaren ontmoetten. Dit gold met name voor de mogelykheid van onderhandelingen over Duitsland. De Sowjet-Unie was overigens nog steeds vastbesloten een vredesverdrag met Oost-Duitsland te tekenen. De Sow jet-minister zei dit na af loop van een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot Lord Home. Volgens Reuter zei Gromyko, dat het Troika-beginsel ook op een in terim-regeling zou kunnen wor den toegepast. Het viel de persver tegenwoordigers op, dat hij niet van moeten sprak. Sinds ongeveer een jaar wordt door hon derden mensen met veel zwaar materieel gewerkt aan het aan leggen van de dijken welke straks Neder lands nieuwste polder, Zuidelijk Flevoland zal omsluiten. De foto toont het aan leggen van een perceel dijk enkele kilometers benoorden Muiden. Op de voorgrond eenzink- stuk met daarnaast een bak met stortsteen waarmee het zinkstuk zal worden verzwaard. Op de achtergrond een grote zandzuiger, wel ke zand spuit tussen twee perskaden, welke straks de versterkte taluds van de dijk gaan vormen. Indien het werk volgens de ver wachtingen vordert, hoopt men tegen 1968 de nieuwe polder te kunnen droogpompen. Bevoegdheden De drie adjunct-secretarissen-ge neraal met interimbevoegdheden zouden het - volgens Gromyko - eens moeten worden over „de voor naamste kwesties". Overeenstem ming over „elk klein punt" achtte hij onnodig. Het denkbeeld van de drie adjunct-secretarissen-generaal zou voor een proefperiode dienen. Waarnemers merkten op dat dit denkbeeld impliceert dat er één voorlopig administratief hoofd van het secretariaat zou komen. Gro myko weidde echter over dit punt niet uit. De eerste wens van de Sowjet- Unie inzake Beriyn is het bereiken van overeenstemming met het Wes ten - zo zei Gromyko. „Maar wan neer geen overeenstemming wordt bereikt zullen de Sowjet-Unie en verscheidene andere staten een vredesverdrag met de Duitse De mocratische Republiek tekenen". Gevraagd of de Sowjet-Unie de toegangsrechten van het Westen zou garanderen antwoordde Gro myko: „Wanneer wij eenzijdig een verdrag sluiten, zal het Westen met de D.D.R. moeten onderhandelen". „Wat kan ik garanderen? Garan ties kunnen slechts de basis van een overeenkomst zijn. Wanneer er geen overeenstemming met het Westen is, wat zijn er dan voor garanties?", vroeg hij schouderop halend. Premier Chroesjtsjef heeft het standpunt van de Sowj et-re gering duidelijk uiteengezet. Het is niet „de vraag" of een vredesverdrag zal worden getekend. „Het gaat er om of overeenstemming met het Westen zal worden bereikt". Gromyko wilde geen commentaar leveren op de rede van Kennedy, maar liet doorschemeren dat hij wellicht vandaag (dinsdag) deze rede zal beantwoorden. UTRECHT, 25-9. Door een zware regenval in Birma, zyn de rivieren de Sattang en Salween buiten hun oevers getreden waardoor meer dan 90.000 gezinnen in 210 dorpen werden getroffen. Voor de directe hulpverlening wordt door de „Burma Christian Council" een bedrag van 85.000 pond gevraagd, teneinde 50.000 personen, 10 procent van het to taal aantal slachtoffers, van voed sel te kunnen voorzien. De Wereld raad van Kerken in Genève doet een dringend beroep od alle aange sloten kerken, een bijdrage te wil len geven in de hulpverlening aan dit zo zwaar getroffen land. Giften hiervoor worden gaarne in ontvangst genomen op giro 5261 ten name van de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Rotterdam. Onderzoek vliegtuig ramp Hammarskjoeld NDOLA, 25-9. In Ndola is maan dag bekendgemaakt, dat het open baar onderzoek naar de vliegramp waarby Hammarskjoeld en 15 an deren zyn omgekomen, waarschyn- ïyk pas over enige weken kan wor den gehouden. De directeur van de burgerlucht vaart van de Rhodesische federa tie, kolonel M. C. H. Barber, zei maandagavond op een persconfe rentie, dat „de ondervragingen niet op stel en sprong kunnen worden voltooid. Indien mogelijk zullen we getuigenverklaringen moeten af nemen in een aantal plaatsen, waaronder Leopoldstad". Hij zei, dat de uit 16 leden bestaande raad van onderzoek „zeer waarschijn- ïyk" een verklaring zal afleggen omtrent de beweringen van sabo tage. De meeste zaken zyn nog in onderzoek en moeten als subjudice behandeld worden, aldus Barber. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Amerikaanse president in de V.N. Een snob is iemand, die lie ver een schop met een lak schoen krijgt, dan een hand druk met een vereelte hand. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1