DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOSTDUITSE POLITIE ONTRUIMT WONINGEN AAN BERLIJNSE SECTORGRENS Geraken Kongolese troepen slaags met Katangaanse troepen? Amerika acht bestaan van twee Duitslanden een feit Hongeroproer in Elisabethstad De Gaulle beëindige succesvolle reis door enkele departementen Kennedy gaat gehele buitenlandse beleid onder de loep nemen Turkse Fokker „Friendship" omlaag gestort MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19046 ZIERIKZEESCHE» EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Poging oiji ontvluchtingen te voorkomen BERLIJN, 24-9. - De Oostduitse politie is zondag begonnen met de ontruiming van woningen aan de Bernauer Strasse, vlak aan de grens tussen de Franse sector en Oost- Beriyn, waar vele Oostduitsers naar West-Berlijn zijn uitgeweken door uit ramen te springen. Volgens de Westberlijnse politie zijn schildwachten bij de achter deuren van deze huizen geplaatst. Desondanks is toch nog een vrouw uit een raam op de tweede verdie ping van een der huizen gesprongen en ernstig gewond op de straat ge vallen, die bij West-Berlijn behoort. Zij is naar een Westberlijns zieken huis vervoerd. Haar echtgenoot, die klaarblijkelijk ook uit het raam wou springen, werd door de Oostber- lijnse politie, die het huis was bin nengegaan, nog juist gegrepen. Ook een lid van de ontruimingsploeg is uit een raam gesprongen, aldus een mededeling van de Westberlijnse politie. Vijfhonderd mensen? Een Oostberlijnse politie-officier heeft tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat de evacuatie van bewoners van de Bernauer Strasse voornamelijk bewoners be trof van flats op de eerste verdie ping en woningen, waaruit de laat ste dagen mensen naar het Westen zijn gevlucht. Er zouden ongeveer vijfhonderd mensen bij betrokken zijn, die allen tevoren van de maat regel op de hoogte waren gesteld, Na gevechten met V.N.-troepen ELISABETHSTAD, 23-9. Presi dent Tsjombe van Katanga heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat in Stanleystad vijf en dertig Sowjet-vliegtuigen - „II- joesjins" -, bestuurd door Tsjecho- slowaken, Chinezen en Polen, zijn aangekomen om Kongolese troepen naar Katanga te vervoeren. Vierduizend zeshonderd man van het Kongolese nationale leger zijn thans in Loeloeaburg, Stanleystad en Coquilhatstad bijeengebracht voor een inval in Katanga, aldus Tsjombe. De president voegde hier aan toe: „Indien wij worden aange- valllen zullen wij ons tot de laatste man verdedigen". Waarnemers in Elisabethstad zijn zeer pessimistisch. Zij vrezen dat het conflict tussen de V.N. en Ka- tanga zal worden gevolgd door een burgeroorlog tussen Katangaanse troepen en strijdkrachten van de centrale regering. Talrijke Euro peanen, die een nieuw conflict vre zen, hebben bij het Britse consulaat een visum voor Rhodesië aange vraagd. DE KWESTIE-BERLIJN BERLIJN, 23-9. Van gezagheb bende Amerikaanse zijde in West- Berlijn is verklaard dat het be staan van twee Duitse staten een „realiteit" is en dat West-Duitsland dit behoort te aanvaarden. De woordvoerder, die sprak op een persontvangst ter ere van pre sident Kennedy's vertegenwoordi ger generaal Clay, verklaarde dat West-Duitsland méér kans op her eniging heeft „door met de Oost duitsers te praten dan door ze te negeren". Ten aanzien van de vrije toegang tot West-Berlijn van Amerikaanse troepen voor het geval een afzon derlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland wordt gesloten, merkte hij op dat „werkelijke inmenging niet zal worden geduld". Hij voegde hier aan toe dat „een bepaalde vorm van contact met Oost-Duits- land noodzakelijk kan zijn". De Oostduitsers zouden het recht kunnen krijgen de identiteit van de Amerikanen die zich over de auto snelweg of per trein van West- Duitsland naar West-Berlijn te be geven te controleren. Dit zou niet gelden voor geüniformeerde solda ten, maar voor militairen in burger. „Maar het tonen van de identiteits papieren impliceert niet het recht van controle. De Oostduitsers kun nen niet de toegang weigeren". FLITSEN UIT HET BUITENLAND DOVER. Twee uitgeputte Belgen zijn vrijdag in een bootje dat als een fiets wordt voortbewogen van de Panne aan de Belgische kust in Dover aangekomen. „De volgende keer nemen wij de stoomboot", al dus hun commentaar. De mannen waren door sterke stromingen af gedreven en hadden in vijftien uur 120 inplaats van 80 kilometer af gelegd. LONDEN. Negen mannen zijn in Londen tot een totaal van achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van juwelen en geld ter waarde, van twee en een half miljoen gulden uit postzakken op Londen Airport. Onder hen be vinden zich zeven mannen die op het vliegveld werkten. Een vraag of het aanvaarden van de realiteit van twee Duitslanden ook het aanvaarden van de reali teit van twee delen van Berlijn be tekent, antwoordde de woordvoer der ontkennend. „De muur in Ber lijn is niet blijvend. Het kan drie of vier jaar duren, maar dan zal hij worden neergehaald". Grootste kantoorgebouw MONTREAL, 22-9. Er be- staan plannen om in Mon treal (Canada) „het grootste kantoorgebouw ter wereld" te bouwen. Het zal bestaan uit drie gelijke wolken krabbers van 51 verdiepin gen, aan de top verenigd en rustend op een gemeen schappelijke onderbouw van drie verdiepingen. 15 no vember wil men met de bouw beginnen, die 90 mil joen dollar gaat kosten. Verscheidene buitenlandse ondernemingen, waaronder twee Nederlandse banken, nemen deel. Het gebouw zal voornamelijk uit gewapend beton worden opgetrokken. ELISABETHSTAD, 22-9. De Ka tangaanse politie heeft vrijdag in Elisabethstad een menigte van ver scheidene honderden leden van de Kasaïstam met geweerkolven en stokken uiteen geslagen. De stam leden waren uit het grote vluchte lingenkamp van de V.N. op fietsen naar het centrum van de stad ge gaan op zoek naar voedsel. Zij wa ren begonnen winkels te plunderen, toen de politie in actie kwam. In het vluchtelingenkamp wonen ongeveer 30.000 mensen in zeer be hoeftige omstandigheden. Volgens genoemde politie-officier zouden de weggevoerde mensen zo dicht mogelijk bij hun vroegere wonnig worden ondergebracht. In derdaad kon worden waargenomen dat een twintigtal vrachtauto's met meubels enz. in nabijgelegen stra ten werd gelost. De Westberlijnse politie heeft meegedeeld dat in de periode van zaterdagavond tot zondagmiddag in totaal minstens twintig Oostberlij- ners - onder wie een politieman - naar West-Berljjn zijn uitgeweken. „De Efteling" zeven miljoen bezoekers KAATSHEUVEL, 24-9. Het sprook- jespark „De Efteling", dat dit jaar het tweede lustrum viert, boekte zondagmiddag de 7.000.000ste be zoeker in die tien jaar. Het was de 28-jarige heer M. Sterreveld uit Drunen, die per fiets met zijn ver loofde een bezoek aan het park bracht. Uit handen van de burge meester van Loon op Zand, mr. L. G. T. van der Heyden, mocht hij een nieuwe DAF-personenauto in ontvangst nemen. Bovendien wer den nog tal van andere geschenken aangeboden. W er elddovendag in Amsterdam AMSTERDAM, 24-9. Ongeveer vijfhonderd doof geboren Neder landers hebben zondag in „Belle- vue" te Amsterdam deelgenomen aan de werelddovendag, die ieder jaar op de vierde zondag in sep tember in vele landen ter wereld wordt gehouden. Evenals het vorig jaar, toen in ons land voor het eerst aandacht werd besteed aan de Werelddoven dag, hebben de organisatoren bij de samenstelling van het program ma enigszins moeten experimente ren, maar na afloop was men over het verloop van de dag uiterst te vreden. Niet alleen de lezingen (uiteraard in gebarentaal) over de specifieke problemen van de doof stommen vielen in de smaak van het publiek, ook het door de aan wezigen zelf verzorgde amusement oogstte veel succes. De „Noord-Holland" in Djakarta IJMUIDEN, 23-9. De zeesleep boot „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, is opgebracht naar Djakarta. Het schip was, zoals gemeld, door de Indonesische marine op 1 septem ber tijdens de hulpverlening aan Het Britse stoomschip „Georgios Tsavliris" aangehouden ter hoogte van Singapore in de Indonesische territoriale wateren en werd daar na vastgehouden te Pulu Sambu in de Rious-archipel. Oud-minister Welles overleden Voormalig Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken BERNARDSVILLE, 24-9. Sumner Welles, de voormalige Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken onder Roosevelt, is zondag in de ouderdom van 68 jaar te Bemardsville, in de staat New Yer- sey, overleden. Hij was reeds enige tijd ernstig ziek. Welles die kort nadat hij aan de Harvard-universiteit was afgestu deerd, bij de Amerikaanse buiten landse dienst kwam als ambassade secretaris in Tokio, bereikte het hoogtepunt van zijn loopbaan onder het New Deal-bewind van wijlen president Roosevelt, wiens advi seur hij was tijdens de tweede we reldoorlog. De leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft in een tele visievraaggesprek voorgesteld, pre mier Nehroe van India te benoe men als secretaris-generaal der Verenigde Naties. Diens benoeming zou volgens hem, een doeltreffende manier zijn om het Sowjet-voor- stel voor een driemanschap te be strijden. De Waalse socialisten hebben op een congres, dat het afgelopen weekeinde in Charleroi is gehou den, herziening van de Belgische grondwet en invoering van een fe deratief stelsel in België geëist. President heeft nu voldoende steun in de rug TOULON, 24-9. - President De Gaulle heeft zondag zijn reis door een aantal Franse departementen a/gesloten. Aangenomen wordt dat door z(jn reis zijn persoonlijke po sitie aan de vooravond van zijn be sprekingen met de leiders van de politieke partijen is versterkt. De president trok zondag door het Rhönedal naar het noorden. Overal werd hij begroet door jui chende mensen, muziek en het lui- dtn van klokken. De bevolking van Privas had hem zaterdagavond een overweldigende ontvangst bereid. Waarnemers zeiden dat het wel duidelijk is geworden dat pogingen van tegenstanders van de president in de politieke partijen, de vakbon den en de boerenorganisaties om het bezoek van De Gaulle aan de minder ontwikkelde departementen te doen boycotten, op een misluk king zijn uitgelopen. Verwacht wordt dat president De Gaulle met deze steun in de rug tijdens zijn besprekingen met de partijleiders die maandag (van daag) beginnen, zal zeggen dat her vatting van de partijpolitiek in de Nationale Vergadering een ernstig gevaar voor het land zal betekenen in verband met de toestand in Al- gerië en de internationale spanning. Na ervaring van acht maanden NEW YORK, 25-9. In de „New York Times" van maandag schrijft James Reston dat president Ken nedy, als gevolg van de kwestie- Beriyn en de crisis in de Verenigde Naties, het gehele buitenlandse be leid onder de loep neemt. Niet alleen de betrekkingen met de Sowjet-Unie, maar ook die met de bondgenoten, de niet-gebonden landen, de Verenigde Naties en de republikeinse oppositie zijn in een kritiek stadium gekomen. De eerste acyt maanden van zijn president schap heeft Kennedy getracht met deze krachten tot een vergelijk te komen, maar de resultaten zijn te leurstellend geweest. De „crisis- Berlijn en de Ver. Naties heb- voor truitjes Ons land heeft een echt truitjes klimaat; niets is fijner dragen bij dat kille nazomerweer, als de mist slierten tussen de bomen hangen en de dauw alle spinnewebben ver zilvert, dan een knus pullovertje met korte mouwtjes (kort, want we willen de winter namelijk zo vér mogelijk houden) in één of an der lief kleurtje en motiefje. Geen verhoging loongrens voor sociale wetten DEN HAAG, 23-9. Zoals bekend is de hoogte van de loongrens voor de Ziektewet, het Ziekenfondsen- besluit, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet, gekoppeld aan het indexcijfer der lonen en het prijsindexcijfer van het levenson derhoud. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee, dat - gezien de ontwikkeling van deze indexcijfers in de afgelopen pe riode - de loongrens voor genoemde wetten, welke sedert 1 januari 1961 f 8.000,— bedraagt, per 1 januari a.s. niet zal worden gewijzigd. Voorts zal het aan de loonindex gekoppelde maximum - inkomen, waarover premie wordt geheven ingevolge de Algemene Ouderdoms wet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet, hetwelk sedert 1 jan. 1961 f 8.250,— per jaar bedraagt, per 1 januari a.s. geen wijziging te brengen in het maximum-dagloon, waarover ingevolge de sociale ver zekeringswetten premie wordt ge heven en uitkering wordt gedaan. Dit maximum - dagloon bedraagt thans f 22, ben een hernieuwd onderzoek naar de juistheid van het beleid nood zakelijk gemaakt", aldus Reston. Vermindering van het gevaar van oorlog door misrekening is van het allergrootste belang, en wanneer dit is bereikt zijn de vooruitzichten op serieuze onderhandelingen over Berlijn en Duitsland, ontwapening en proeven met kernwapens beter. Kennedy kreeg in Wenen de in druk dat Chroesjtsjef niet bereid was tot redelijke besprekingen van hetgeen waarover wel en waarover niet kon worden onderhandeld. R.T.M.-stoomloc van stal DEN HAAG, 22-9. Ter ere van een bezoek van Engelse spoorwegvrienden zal de Rotterdamsche Tramweg maatschappij op zaterdag 7 oktober nog eens een van haar stoomlocomotieven in dienst stellen. Ongeveer zestig leden van The Railway Enthusiasts- club uit Farnborough in Engeland zullen op die dag vanuit Rotterdam een rit met een extra-treintje ma ken naar Oostuoorne en. Héllevoetsluis en vandaar terug naar Rotterdam. De R.T.M. heeft diesello comotieven in dienst, maar beschikt nog over enkele stoomlocomotieven. STRAATSBURG. Humane be handeling van dieren is een van de kenmerken der westerse bescha ving, maar zelfs in de landen van de Raad van Europa ontbreekt daar nogal wat aan. De raadgevende vergadering van de Raad van Eu ropa heeft er daarom op aan ge drongen, dat de zestien landen van de raad zich zo spoedig mogelijk aansluiten bij een internationale conventie, waarin normen worden gesteld voor het internationale ver voer van dieren. TOKIO. De Japanse politie heeft meegedeeld dat tengevolge van de wervelstorm „Nancy" 185 mensen zijn omgekomen en 3.879 gewond. Vijftien personen worden vermist. „Nancy" trof Japan in het afgelo pen weekeind. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De grootste gedachten zijn niet alleen uit het hoofd ont sproten: ook het hart heeft er deel aan. Betaling abonnementsgeld Abonné's van buiten Schou- wen-Duiveland, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het vierde kwartaal 1961 vóór 1 okt. a.s. storten op onze post rekening 13767 7. Na die datum wordt per postkwi- tantie over het verschul digde bedrag beschikt. De administratie Herdenkingsdienst voor Hammarskjoeld LEOPULDSTAD, 23-9. In de schouwburgzaal van het Albertcol- lege in Leopoldstad is een herden kingsdienst voor wijlen Dag Ham marskjoeld, de verongelukte secre taris-generaal van de V.N., gehou den welke door funktionarissen van de V.N. in Kongo werd bijgewoond. Dr. Sture Linner, de voornaam ste vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, las voor uit een verhaal van een Franse schrijver over het leven van Christus, het enige boek dat Hammarskjoeld meegenomen had naar Kongo, en uit de tekst van de eed die de overledene bij zijn ambtsaanvaarding als secreta ris-generaal had afgelegd en welke op een stukje papier in het boek was gevonden. EEN ZELDZAAMHEID Trein verloor een stukje VTRECHT, 24-9. Zonder dat de bestuurder iets merkte, verloor de trein, die zaterdagmorgen om 12.26 uur vanuit Amsterdam naar Enk huizen vertrok, nabij Avenhorn het achterste wagenstel. Van dit ge deelte - een drie wagen-diesel - traden automatisch de remmen in werking, waardoor het ongeveer een km. verder tot stilstand kwam. Terwijl het voorste wagenstel, be staand. uit een dieselstel van vijf wagens, rustig de resterende kilo meters naar Hoorn aflegde, kreeg men op het station aldaar een tele foontje van de blokpost te Aven horn, waar men had gezien, wat er was gebeurd. Een reserve treinstel heeft het verloren gedeelte later opgehaald. De reizigers, die zich in dit gedeelte bevonden, kwamen met 35 minuten vertraging te Hoorn aan. Het losschieten van een kop peling tussen twee treinstellen is een zeer grote zeldzaamheid. AMSTERDAM. De 41-jarige J. L'. C. uit Loosdrecht is met grote snel heid met zijn raceboot tegen een dwars over het water van de Wees- pertrekvaart te Amsterdam gespan nen kabel van het pontveer ge varen en met zijn bootje de wal opgeschoten. De bestuurder is daarbij ernstig in zijn gezicht ge wond geraakt. Acht en twintig mensen omgekomen ANKARA, 24-9. Slechts één in- zittende van een Turkse Fokker „Friendship" die zaterdagavond met 29 inzittenden nabij Ankara verongelukte, heeft het ongeluk overleefd. Op het vliegveld van Ankara is vernomen dat zeker 25 jnensen zijn omgekomen. De vier bemanningsleden waren Turken. De enige overlevende is een Turkse passagier. Er waren tien Duitsers aan boord. Het wrak van het toestel werd pas zondagochtend gevonden. De gehele nacht had men tevergeefs gezocht. Ooggetuigen hebben gezegd dat het vliegtuig al in brand stond voordat het neerstortte. Het was onderweg van Cyprus naar Ankara en had een tussenlan ding te Adana gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1