VELPON Supralux De verliezen in Katanga Staakt-het-vuren in Katanga VERF EN LAK ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 22 september i96i No. 19015 NDOLA, 22-9. President Tsjombe van Katanga heeft na de aankon diging van de wapenstilstand op een persconferentie gezegd, dat aan Katangaanse zijde in de strijd tegen de V.N.-troepen ongeveer duizend man zijn gesneuveld. De materiële verliezen worden op 50 miljoen dollar geschat. De V.N.-vertegenwoordiger Chi- ari heeft meegedeeld, dat aan de kant van de V.N. 8 doden en 42 gewonden zijn, maar sommige waarnemers hebben de indruk ,dat er veel meer slachtoffers zijn ge vallen. LEOPOLDSTAD, 21-9. Volgens betrouwbare berichten die Leo- poldstad hebben bereikt, is in Eli- sabethstad het vuren gestaakt. Het voornaamste probleem in Katanga wordt nu gevormd door de 30 40.000 Baloeba-vluchtelingen die een toevlucht in de V.N.-kampen hebben gezocht en in zeer behoef tige omstandigheden verkeren. OP DOORREIS NAAR PEKING: Koningin Elisabeth van België op Schiphol SCHIPHOL, 21-9. De kleine 86- jarige nog altijd vitale koningin Elisabeth van België, grootmoeder van koning Boudewijn, is met haar dochter Marie José en een klein select gezelschap in een Russisch vliegtuig naar Moskou vertrokken. Nadat de hoge gasten de reis per auto van België naar Nederland hadden gemaakt, stapten zij van middag kort na twaalf uur in het Tupolev-lijntoestel van de Sowjet- Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. Na een oponthoud van circa twee dagen in Moskou zal het gezelschap, dat uit acht personen bestaat, van Moskou naar Peking doorvliegen. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 september Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur (jeugddienst) ds. Bezemer. Gast- huiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Assen dorp. Kerkwerve: 10 uur cand. van 't Kruis, Katwijk, 11.30 uur zon dagsschool. Serooskerke: 2.30 uur cand. van 't Kruis. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. van Liere, H.D. Noordwelle: 9.30 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharen- dijke); 9.30 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 11 uur ds. v. d. Ban, 9.45 uur zondagsschool. Zon- nemaire: 11 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Duvekot (viering H.A.). Dreischor: 10 uur vic. Keiling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6.30 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Rijks. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. St.-Philipsland: 9.30 uur ds. v. d. Haar (bed. H.A.), 2.30 uur ds. Leen man. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees, Amersfoort. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Tiemersma, 5 uur ds .Boerma. Haamstede: 10 uur ds .Boerma, 5 uur ds. Tiemer sma. Renesse: geen dienst. Scha- rendyke: 10 en 2.30 uur cand. M. J. Vos, Overveen. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonne- maire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. G. Feenstra, em. pred. te 's-Gravenhage. Bruinisse: 10 en 5 uur cand. Woltjes, Delft. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Ha verkamp. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. G. van Kalkeren, Soemba. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Zijle- ma, em. pred. Hoogeveen. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Zijlema. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur dhr. Suijker,, Bergambacht. Oos terland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6 uur dhr. Suijker. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken. Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistie-vieringen op zondag te 7.15 en 10 uur, in de week te 7.15 en 8 u. Haamstede: Eucna- ristie-viering om 9 uur. Ingezonden mededeling is beter, kost minder... en elke streek strak! «fj*. BRINK. Qrott-Ammir» TONEEL EN FILM Het begon iti Napels kleurige komedie met Capri als achtergrond Romantiek in „Flitsende degens" Deze week gaat als hoofdfilm in de Zierikzeese Concertzaal „Het begon in Napels", met in de hoofd rollen Clark Gable en Sophia Lo- ren. Het is de romantische geschie denis van een Amerikaanse advo- kaat die naar Napels komt om de nalatenschap te regelen van zijn lichtzinnige broer. De advocaat, Michael geheten, komt echter voortdurend in botsing met de Ita liaanse volksaard en de Napoli- taanse levenssfeer ,die hem allengs meer en meer imponeren. Michael krijgt in Napels de zorg voor een kind van zijn overleden broer, Nando, die eerder was toever trouwd aan de zorgen van zijn tan te Lucia, een Napolitaanse, die veel te knap is om iemands tante te zijn.... Onvermijdelijk komt Mi chael onder de indruk van Lucia's charmes, maar dat realiseert hij zich pas goed als hij in de trein zit op weg naar huis. Maar ook dan is het nog niet te laat om Lucia en Nando gelukkig te ma kenAls ideale achtergrond voor deze levenslustige komedie dient Napels en Capri, middelpunt van het verhaal is het zorgeloze tienjarige Italiaanse jochie Marie- tro. (18 jaar). Als tweede film brengt de Con certzaal deze week „Mannen van staal" met o.a. Alan Ladd en Mona Freeman, het verhaal over een ge vaarlijke revolverheid in het „Wil de Westen". De bandiet uit het verhaal gaat ditmaal door voor een vermiste zoon en ziet op deze wijze kans een grote slag te slaan. Het goede meisje, dat de ogen van de bandiet op het juiste moment weet te openen en zijn geweten laat spreken, ontbreekt echter ook in deze „western" niet zodat ook nu weer de kwestie tot aller tevreden heid kan worden opgelost. (14 jaar) In Bioscoop Hotel Bom te Haam stede draait „Flitsende degens", met o.a. George Baker en Sylvia Syms, een kleurige en romantische geschiedenis van vroeger, dat wil dus zeggen dat de liefhebbers van Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector 1 fabrieken Zevenbergen i Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. In de Concertzaal bracht het Hollandsche Toneel" de militaire klucht: „Majoor Won derolie" van A. Moezyenon. NOORDGOUWE. De alhier op gerichte „Groene Kruis"-afdeling hield de eerste algemene vergade ring. ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemeene Ontwikkeling" alhier hield dr. Frederïk van Eeden een lezing over het onderwerp: „Oos- tersche en westersche wijsheid". NIEUWERKERK. Wegens het alom heersen van mazelen is de bewaarschool alhier gesloten. Ook op de andere scholen zijn, vooral de laagste, klassen dun bezet. RENESSE. Wij vernemen dat de nieuwbenoemde burgemeester H. W. Scholder op 9 november feeste lijk in de gemeente zal worden in gehaald. ZIERIKZEE. De gemeenteraad heeft beslist dat het houden van varkens- en veemarkten op stoe pen en pleinen verboden zal zijn. Uitsluitend zijn hiervoor aangewe zen de Varremarkt en de Schuit haven. ZIERIKZEE. Aan de bevolking van Schouw en-Duiv eland is een verzoek uitgegaan stoffelijke hulp te verlenen voor 't kleden en voe den van 350 Belgische vluchtelin genkinderen. ZONNEMAIRE. Op 15 november aanstaande zal alhier het tweede lustrum van de chr. school worden herdacht. BRUINISSE. Vele handen alhier vinden werk met het koken van mosselen. Een en ander geeft een grote levendigheid aan de kade. BROUWERSHAVEN. Ook in de ze gemeente worden op grote schaal mosselen gekookt en inge maakt voor Duitsland. schone vrouwen en sensationele duels in dit produkt volop aan hun trek komen. (14 jaar). FLITSEN UIT HET BUITENLAND BERLIJN. De bewoners van drie oost-Berlijnse straten langs de sec torgrens zijn woensdag uit hun woningen gezet. Hun bezittingen werden op vrachtwagens geladen. BRAZZAVILLE. De autoriteiten van het voormalige Frans Kongo hebben bevestigd, dat de Zweedse burgers het land zullen moeten verlaten, als Zweden zijn militai ren niet uit de V.N.-strijdmacht in Katanga terugtrekt. BELGRADO. De Russische am bassadeur in Belgrado heeft presi dent Tito het antwoord overhan digd van premier Chroesjtsjef op een boodschap van de conferentie van Belgrado, waarin er bij de Russische premier op wordt aan gedrongen spoedig een samenkomst te hebben met president Kennedy van de V.S. NEW YORK. Woensdag zijn in New York schilderijen en beeld houwwerken ter waarde van 130 duizend dollar gestolen. Er zijn werken bij van Picasso en Henry Moore. DJAKARTA. Bij twee schipbreu ken in de Indonesische wateren zijn dezer dagen 51 mensen om het leven gekomen. BONN. Een westduitse krant heeft donderdag geschreven, dat dr. Konrad Adenauer zijn tranen niet in bedwang kon houden, toen andere leiders van zijn christen democratische partij maandag aan hem voorstelden het kanselierschap neer te leggen. „Zuiderkruis" haalt landgenoten uit Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 21-9. Nagewuifd door ruim 1000 familieleden of be kenden zijn 150 volwassenen en 69 kinderen met de „Zuiderkruis" uit Hollandia naar Nederland ver trokken. In Manokwarie zullen nog onge veer 100 passagiers aan boord gaan die eveneens voorgoed Nieuw-Gui- nea verlaten. Enkele uren tevoren was de inscheping van de passa giers (merendeels jongere mensen) begonnen, die zich met koffers, kisten, etnografica en zelfs blikken vol orchidee-planten aan boord gingen. Ofschoon niet uitgelaten, was de stemming toch ook niet gedrukt, zoals bij het vertrek van de „Grote Beer" destijds. Vermoedelijk om dat de meesten zich reeds ver trouwd hadden gemaakt met het idee dat alle Nederlanders vroeg of laat toch uit Nieuw-Guinea wegtrekken. Premier Chroesjtsjef heeft Paus Joannes geprezen om zijn „ge zond verstand", toen hij de rege ringen waarschuwde voor een al gemene ramp, aldus meldt het Sowjet-persbureau Tass. De Sow- jet-premier beantwoordde vragen die hem door de Sowjetbladen „Prawda" en „Izwestia" werden gesteld over de jongste oproep van de Paus tot behoud van de wereld vrede. De puzzel van vorige week trok weer veel belangstelling van hen, die niet rusten voordat ze weten hoe de vork in de steel zit. Van deze menselijke neiging moet ten slotte een puzzel het hebben en dank dus maar weer aan allen, die de oplossing inzonden. De eerste prijs gaat naar: De heer J. HANSE, Rode Dorp, Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: de heer J. A. H. C. MULLER, Duinweg 5, Renesse. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. edda; 5. oder; 9. tooi; 10. oever; 12. oase; 13. rem; 14. are; 15. lade; 17.p.s.; 19. el; 20. mars; 23. enige; 24. fanfare; 28. entente; 32. t.a.; 34. an; 35. lol; 37. r.m.; 38. el; 39. r.k.; 40. tij; 41. pi; 42 st.; 43. id.; 44. do; 45. aks; 47. en; 49. r.d.; 51. rekenen; 54. tartaar 57. enter; 58. kast; 61. r.o.; 62. mm; 63. raam; 65. und; 67. sla; 68. vier; 69. eland; 72. alom; 73. fort; 74. aard. Verticaal: 1. noga; 2. eire; 3. dom per; 4. a.e.; 5. oe; 6. dralen; 7. roem 8. isar; 11. v.s.; 15. lift; 16. don; 18. snel; 19. egel; 21. aan; 22. stel; 25. aarde; 26. fa; 27. anton; 29. trier; 30. em; 31. tetra; 36. ook; 43. irak; 44. de; 45. anno; 46. stem; 48. n.t.; 50. drom; 52. kus; 53. eer der; 55. armada; 56. aga; 59. alie; 60. turf; 63. raad; 64. amor; 66. ja; 70. lt; 71. na. DE NIEUWE PUZZEL STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Pernisser bejaarden brachten bezoek De bejaarden van Pernis kozen woensdag voor hun zomerreis je het dorp Bruinisse en wel om ver schillende redenen. De voornaam ste was wel ds. Jac. van der Sar, die deze zomer Pernis verwisselde met Bruinisse, maar als geregeld bezoeker van de bejaardenbijeen komsten daar, nog niet vergeten is Daarnaast verrtokken ruim 40 jaar geleden een aantal inwoners van Bruinisse naar de kunstmest industrie te Pernis. Velen hebben dus op Bruinisse nog familie of zijn daar zelf geboren en in de der de plaats is een bezoek aan Brui nisse uit toeristisch oogpunt aller minst zinloos, omdat de Deltawer ken, die daar aan de gang zijn, toch ook een schouwspel biedt dat de moeite van het zien alles zins waard is. Het Pernisser gezelschap (onge veer 60 personen) arriveerde met een autobus, gebruikte in hetNed. Herv. Verenigingsgebouw de koffie bezichtigde de kerk, het orgel en de pastorie en maakte een wande ling over de Deltawerken en de beide havens (vissershaven en WerkhaVen) alles onder leiding van ds. en mevrouw van der Sar. Voldaan keerde men te pl.m. 6 uur weer huiswaarts. ZONNEMAIRE Oprichting Rode Kruis-afdeling Op vrijdag 29 september aan staande zal in hotel-café van den Berge te Zonnemaire een vergade ring worden gehouden, met het doel te komen tot de oprichting van een Rode Kruis-afdeling Ingezonden mededeling BOUWPLATEN plakt ii met Ceta-Bevcr Brouwershaven, omvattende de plaatsen Noordgouwe, Zonnemaire, Dreischor en Brouwershaven. NOORDGOUWE Kook- en braad-demonstratie De chef-kok van de Eerste Ne derlandse Slagers Vakschool te Utrecht hield een kook- en braad- demonstratie georganiseerd door slagerij C. Quist. Er bestond voor deze demonstratie een redelijke be langstelling. De kok maakte in korte tijd een aantal vleesgerech ten gereed, als biefstuk, speklap pen, gehakt, tomatensoep, e.d., ge rechten die er heerlijk uitzagen en dienovereenkomstig smaakten, want het publiek mocht letterlijk de proef op de som nemen. In een toelichting van deze super-brader, maakte hij. duidelijk, dat niet al tijd het duurste behoeft te worden gekocht om een smakelijke maal tijd te bereiden. Gedachtig aan het spreekwoord dat de liefde van de man door de maag gaat, konden de aanwezige dames heel wat opste ken. Een succesvolle avond derhal ve, zowel voor het aanwezige pu bliek als voor het slagerijbedrijf, dat voor de organisatie zorg droeg. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 22-23 september: C. M. van Hoorn, tel. (01110)-2080. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 22-23 september: W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119-280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 22-23 september: W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. DEN HAAG. H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlan den zullen het bezoek aan de vier de divisie, dat oorspronkelijk in La Courtine zou plaats hebben, thans brengen hier te landen op dinsdag 26 september, aldus meldt de rijks voorlichtingsdienst. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. kleur; 6. beladen; 11. elke; 13. voorzetsel; 15. kust strook; 18. windrichting (afk.); 20. op de wijze van; 21. rivier in Ita lië; 22. de somma van (afk.); 23. vogel; 25. snuiter; 27. al; 29. leng temaat (afk.); 31. soort vis; 33. tan deloos zoogdier; 34. ontkenning; 35. dwingeland; 37. vernissen; 40. on bekende; 41. Spaanse titel; 42. als eerder (afk.); 43. spil; 44. ieder; 46. de dato (afk.); 47. comfort; 50. stil staand water; 52. zoogdier; 54. voorzetsel; 55. vaak (Eng.); 57. voorzetsel; 58. halfedelsteen; 61. draagvat; 63. vlugger; 65. meisjes naam; 66. zangnoot; 67. gewicht; 68 dubbelklank; 69. kwaadsprekerij; 71. stofmaat; 73. vroeger; 75. waard; 76. heimelijk wegnemen. Verticaal: 2. deel v. d. dag; 3. nootje; 4. gelofte; 5. eerwaarde heer (Lat. afk.); 6. kledingstuk; 7. water in Friesland; 8. anno (afk.); 9. bewaren; 10. aanblik; 12. slot (Eng.); 14. wijze van verbinden; 16. meisjesnaam; 17. begin; 19. meis jesnaam; 23. plant; 24. als eerder (afk.); 26. slede; 28. peinzen; 30. deel v. d. dag 32. bevel; 33. grote bijl; 36. ambtshalve (Lat. afk.); 38. kleurling; 39. op geen plaats; 42. vlaktemaat; 45. Fr. lidwoord; 46. om die reden; 48. wondvocht; 49. en omgekeerd (afk.); 51. rovers; 53. tekengerei; 56. tot en met (afk.); 59. meisjesnaam; 60. hitte; 62. maand; 64. aanzien; 66. zangnoot; 69. bijb. naam; 70. Eng. lidwoord; 72. Chin, maat; 73. voegwoord; 74. titel (afk.). Pleidooi voor verkiezingen op een zaterdag DEN HAAG, 21-9. Zoals bekend zullen op woensdag 28 maart 1962 de verkiezingen voor de provinciale staten worden gehouden en op woensdag 30 mei de verkiezingen voor de gemeenteraden. In een brief aan het verbond voor de Ned. groothandel in Den Haag heeft de alg. vereniging „In lands Hout" te Amsterdam naar aanleiding van een uitspraak van haar algemene vergadering ver zocht te bepleiten dat dergelijke verkiezingen voortaan op een-de zelfde dag en bij voorkeur op een zaterdag worden gehouden. De ver eniging motiveert deze wens met er op te wijzen, dat het wettelijk verplicht vrijaf geven van perso neel grote kosten met zich brengt en ten koste gaat van de produk- tie. Het schoolverzuim van de jeugd wordt op zaterdag niet groter geacht dan op woensdag. Speciale vliegtarieven voor ouders van emigranten DEN HAAG, 21-9. Op verzoek van de Nederlandse regering hoopt de K.L.M. met ingang van 15 ok tober aanstaande op haar routes naar New York en Montreal aan wettige ouders van emigranten, die voor hun emigratie in Nederland woonachtig zijn geweest, een kor ting (van dertig procent) te verle nen op het normale economy-klas- se tarief. Deze ouders dienen op het tijd stip van aanvrage ingezetenen van Nederland te zijn. Onder dezelfde voorwaarden kan deze faciliteit ook worden verleend aan degenen, die voogd zijn of geweest zijn over dergelijke emigranten. Rechtsper sonen komen niet in aanmerking en evenmin stief- of pleegouders. MARKTBERICHTEN Aardappelen EMMELOORD, 21-9. De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per 100 kg levering autovrij Noordoostpolder) consumptieaardappelen binnen land: bintje 35 mm klei opw., f 9,0010,00; eigenheimer 35 mm klei opw. f 12,50—16,00. consumptieaardappelen export: bintje 35 mm klei opw., in twee maten, f 10,00. DE NIEUWE WERELD 53. De pijl blijft trillend steken in de wand van de hut. Dan slaakt de jonge Indiaan, die achter Aram staat, een luide kreet en een strijdknots uit zijn gordel rukkend, stormt hij naar buiten. Aram snelt hem onmiddellijk na, het musket in de aanslag. Het hele dorp is in rep en roer. Uit alle hutten komen Indianen, ge wapend met pijl en boog naar buiten rennen. Vanachter de palli- saden, die het dorp omringen, klinkt een hoog schel geschreeuw en aan alle kanten duiken fel beschilderde, met veren getooide ge zichten boven de rand van de pallisaden op. „Een aanval op het dorp, door een vijandelijke stam'!! roept Aram tot Presto. „Terug naar de hut, Presto, daar is het het veiligst!" Snel richt hij zijn wapen op een der krijgers op de palli saden, een met een geweldige veertooi uitgedoste kerel, die met luide kreten zijn 'mannen aanvuurt. Dan davert het schot uit Aram's musket.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5