alléén bij uw bakker! Tcw Goed weer maakt snelle aardappeloogst mogelijk op Schouwen-Duiveland Poy°lot«c *%ÜtSar do enige echte Twee Nederlandse toeristen in Sowjet-Unie aangehouden Speculaas en VERSE koekjes ,,Als een „aarpeltje" van een plankje" Reeds verder gevorderd dan op 20 november 1960 (Van onze redakteur) gevulde zakken markeren de velden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SCHOUWEN-DUIVELAND, 22-9. - Weinig jaren zyn geschikt om een vergelijking te maken met de omstandigheden, waaronder thans op Schouwen-Duiveland de aardappelen worden gerooid. Het gaat - als gevolg van de uitzonderlijk gunstige weersomstandigheden- als een „aarpeltje van een plankje" en in dit opzicht is er een reusachtige tegenstelling met verleden jaar, toen de landbouwers moesten ploeteren en zwoegen in de modder om de aardappelen de grond uit te krijgen. Er zijn thans - 22 september - reeds meer aardappelen gerooid op het eiland dan verleden jaar op 20 november. Er zijn zelfs boeren die de oogst er hebben opzitten en dat is bijzonder vroeg. Zijn de weersomstandigheden dus gunstiger dan verleden jaar, ook de kwaliteit en de opbrengst overtreft die verre. Hoofdzakelijk wordt in deze streek het ras Bintje verbouwd en de opbrengsten vari ëren van redelijk tot zeer goed. Daar verleden jaar grote percelen aardappelen eenvoudig niet te rooi en waren, ziet het er naar uit, dat ook de totale opbrengst die van verleden jaar aanmerkelijk zal overtreffen. Wat de prijzen van de „piepers" betreft mogen de boeren niet zon der enige verwachting zijn. De ex portkansen naar Duitsland liggen goed, hetgeen misschien iets te ma ken kan hebben met de politieke toestand van het moment. Voor het binnenland blijft opvallen het grote verschil tus sen de producentenprijs en de consumentenprijs van de aard appelen. De Bintje doet thans 8 a 10 cent, maar in de steden betaalt men voor een kilo aardappels nog altijd 25 a 26 cent. Wat dit betreft schijnt de marktprijs voor aardappelen zonder invloed te zijn. Zou de pro ducentenprijs bv. 17 cent zijn, dan betaalt men in de steden ongeveer ook wel de genoemde prijs van 25 a 26 cent. Niet helemaal eerlijk ten opzichte van de producent, maar een verschijnsel dat al heel wat jaartjes oud is. Mechanisatie Intussen blijkt de mechanisatie bij het aardappelrooien ook steeds meer door te zetten. In dit opzicht werken de weersomstandigheden dit jaar natuurlijk mee. Er is reeds een landbouwer op het eiland in geslaagd het volautomatisch te doen. De gerooide aardappelen worden omhoog gevoerd met een Jacobsladder en komen terecht in bietennetten, die voor de noodza kelijke maas verkleining met zak ken zijn benaaid. De zakken ko men op de wagen terecht en met een transportband komende aard appelen op de plaats waar zij wor den gesorteerd. Er is - summa summarum - dus wel enig goed nieuws van het aardappelfront te melden en na al de tegenslagen van vorige jaren, zullen de boeren daar wel geen bezwaar tegen heb ben. Hoe in de „slechte delen" van Schouwen het uiteindelijke resul taat zal zijn, moet echter nog af gewacht worden. Los daarvan ech ter - in het algemeen dus - mag van een goed aardappel jaar wor den gesproken. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 14 sept.: Cornelis, z. van Marinus van der Werf en Mar tina Cornelia Bom; 14 sept.: Adrana Johanna, d. van Jacobus Marinus van Vossen en Johanna Martina Wiltenburg; 17 sept.: Jan Frans, z. van Samuel de Vlieger en Hendrika Maria van Huisstede;18 sept.: Re- nata, d. van Kornelis Postmus en Gerda Magdalena Fischer, wonende te Duiveland; 19 sept.: Elisabeth, d. van Albertus van Engelen en Hendrika Clasina van Dijk; 19 sept. Marinus Dirk, z. van Cornelis de Rijke en Wilhelmina van der Welle. Het Milanese blad „La Notte" zegt uit betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat enige spionnen zijn gearresteerd, die foto's van ge heime stukken van het Euratom- atoomcentrum te Ispra in Italië aan de Sowjet-Unie leverden. On der de gearresteerden zou zich een jonge Oostduitse vrouw bevinden. Ingezonden mededeling voor mensen die kwaliteit verlangen! Ingezonden mededeling BEURS YOOR MODE EN HUISHOUDING I De vakbeurs 'voor het gezin I presenteert I De gedekte tafel van.Europa I Hulsvrouwengymnastlek I 5 Modeshows per dag I Machinaal borduren I DruWentuIn In 286 stands nationale en in' 1 ternationale'gebruiksgoederen I Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 27 SEPT. De infiltraties in Nieuw-Guinea Nederlandse politieman verloor het leven HOLLANDIA, 22-9. Bij 'n botsing tussen 'n mobiele politiebrigade en Indonesische infiltranten in de buurt van Sorong, heeft een Ne derlandse politieman het leven verloren. In een officiële medede ling wordt gezegd, dat militaire eenheden en mariniers de politie ter zijde staan in de strijd tegen „enkele dozijnen Indonesische in filtranten". Voorts werd medege deeld, dat de plaatselijke bevolking de politieke actie ondersteunt en dat dorpelingen een gewonde In donesiër naar een Nederlands le gerkamp hebben gebracht. Bejaarde bromfietser omgekomen BOXTEL, 21-9. Donderdagavond is op de rijksweg 's-Hertogenbosch- Eindhoven, op het kruispunt St. Charles nabij Boxtel een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 79-jarige bromfietser, de heer van Roosmalen uit Den Dungen, die de rijksweg wilde oversteken en zich daarbij haastte passerende auto's uit de weg te gaan, had blijkbaar niet in de gaten, dat uit de richting 's-Hertogenbosch een andere bromfietser naderde. Deze kon de oude man niet meer ontwij ken, de botsing had tot gevolg, dat de heer van Roosmalen in een sloot gevuld met water en modder te recht kwam. Toen men het slacht offer op de kant had, mocht kunst matige ademhaling niet meer ba ten. Mr. H. R. Nord, voorzitter van de Europese Beweging in Neder land, is benoemd tot secretaris-ge neraal van het Europese Parle ment. Russisch protest in Deu Haag MOSKOU, 21-9. In Sowjet-Trans- karpathië z(jn op 20 augustus twee Nederlandse toeristen gearresteerd die zich schuldig zouden hebben gemaakt aanspionnage. Het Sow- jet-persburcau Tass, dat dit don derdag bekend maakte, voegde hieraan toe, dat b(j de Nederlandse regering een protest is ingediend. In het protest dat op de Neder landse ambassade te Moskou is overhandigd, werd gezegd, dat de Waardevaste bedrijfspensioenen moeilijk probleem AMSTERDAM, 21-9. „Na drie jaar studie heeft de Sociaal-Econo mische Raad aan de minister van Sociale Zaken een advies uitge bracht met betrekking tot de vraag of de bedrijfspensioenen niet waar devast gemaakt zouden kunnen worden. Degenen die gehoopt had den dat de S.E.R. een afdoende oplossing zou brengen, zullen na kennisneming van het advies mis schien teleurgesteld zijn. Toch kan men de S.E.R. geen verwijt maken. Een afdoende oplossing bestaat n.l. niet. Het S.E.R.-advies heeft be tekenis door het aangeven van en kele wegen, die tegemoet komen aan de bezwaren die aan de be staande vormen van oudedagsvoor- zièningen in het bijzonder door middel van bedrijfspensioenen, kleven". Dit schrijft de heer C. P. A. Bak ker, accountant N.I.V.A. te Ut recht, in het jongste nummer van economisch-statistische berichten. Jaarverslag Prins Bernhartl Fonds AMSTERDAM, 21-9. Als belang- rijkste ontwikkeling gedurende het verslag jaar 1960 noemt het Prins Bernhardfonds de verwerving van aanmerkelijk nieuwe inkomsten uit de opbrengst van de voetbalpool. De „Stichting Centraal Overleg Fondsenwervingsacties" heeft in nauw overleg met de Nederlandse sportfederatie een regeling getrof fen, waarmede de overheid kon in stemmen; deze waarborgt dat de netto-opbrengst van de voetbal pool ten algemenen nutte kan wor den aangewend. Deze regeling be gon in het najaar van 1960 vruch ten af te werpen, hetgeen reeds ge durende dit verslagjaar in het rui mere subsidiebeleid tot uiting kon komen. Hiermede kon o.a. worden aangevangen met de Anjerfondsen ruimer te financieren, zulks met het oog op het eminente belang, dat vooral op het lokale en regio nale plan aan het bevorderen van zelfwerkzaamheid op cultureel ge bied moet worden toegekend. Voorts met het verlenen van steun in de sector *,cultuurconservering", waaronder het behoud van kunst schatten, cultuurmonumenten, na tuur- en landschapsschoon valt. SPORT VOETBAL MEVO I-Spui I Morgen (zaterdag)middag heeft MEVO I weer een thuiswedstrijd en wel tegen de kampioen 1ste klasse van het vorige jaar, Spui I. De eerste wedstrijden hebben wel bewezen dat MEVO in een zware klasse is ingedeeld en vooral het uithoudingsvermogen en de dek king zullen bij de oranje-witten moeten worden verbeterd, willen zij goede resultaten boeken. Ook nu mag een spannende wedstrijd worden verwacht, waarin de thuis club, mits zij er in kan slagen het middenveld te beheersen, zeker niet kansloos is. De belangstelling voor deze ontmoeting, die om kwart over vier aanvangt, zal bij gunstig weer zeker groot zijn. PREDIKBEURTEN Ger. Kerk BROUWERSHAVEN. In afwij king van hetgeen in de lijst van predikbeurten staat vermeld, preekt 2.30 uur ds. Huijzer van Zonne- maire. ZONNEMAIRE: 2.30 uur ds. Wentzel. twee toeristen hadden bekend, dat zij in opdracht van de Nederlandse geheime dienst Sow jet-gebied be zochten om spionage-inlichtingen voor de N.A.V.O. te verkrijgen. Bij hun aanhouding hadden zij films en een notitieboek in hun bezit met spionagegegevens. Ook beza ten zij „technische apparaten voor visuele waarneming en voor het fotograferen van militaire objek- ten". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De heer J. v. d. Bos, ambte naar ter secretarie is benoemd tot adjunct commies le klas ter secre tarie van de gemeente Capelle a.d. IJssel. Winterprogramma Nutsdepartement Per circulaire is aan de leden van het Nutsdepartement het win terprogramma bekend gemaakt. Het voorziet in een zevental avon den, waarvan de eerste gehouden wordt op 11 oktober. Op deze avond wordt de kleurendia-serie „Zierikzee in kleur" vertoond. „Inter Amicos" uit Dordrecht brengt op 27 oktober het blijspel: „Vriend op bezoek". Ook op 24 november vindt een Nutsavond plaats, maar het programma hier van is nog niet aangekondigd. Franse films zullen worden ver toond op 13 december. Lezingen vinden plaats op 17 januari, 16 fe bruari en 16 maart. Als sprekers zijn uitgenodigd de heren J. F. den Tonkelaar, J. Jans en prof. dr. E. H. Hermans, die respektievelijk de onderwerpen: „Hoe het weerbe richt tot stand komt", „De bouw kunst in oost-Nederland" en „Hu mor in de geneeskunde" zullen be handelen. Première Circus Toni Boltini We kunnen wel zeggen „de tra ditie getrouw" heeft Schouwen- Duiveland donderdagavond een zeer grote belangstelling getoond voor het circus van Toni Boltini, dat in de enorme acht masten tent op het Zierikzeese industrieterrein van start ging met een nieuwe Zeeuwse tournee. Een succesvol be gin, want ruim 4000 personen uit alle delen van het eiland waren aan het eind van de avond in hun hooggestemde verwachtingen niet teleurgesteld. Integendeel, de tal rijke indrukwekkende internatio nale nummers ontlokten vele spon tane reacties, zodat spreekstal- meester Willy Klijs vast kon stel len dat het publiek van Schouwen- Duiveland weer een dankbaar pu bliek was geweest om voor op te treden, ondanks het feit dat de aangekondigde skelterwedstrijd aan het slot van de avond moest komen te vervallen. Over het programma schreven wij al uitvoerig en zo kon ieder een zich gistereai dan overtuigen dat circus Toni Boltini zich inder daad met recht „het grootste cir cus van Nederland" noemt, waar aan tal van vermaarde artisten weer hun medewerking hebben willen verlenen. Daar waren ze dan, de indrukwekkende luchtsen- saties als de drie Picids en de Se ven Eagle Troupe, die niet voor el kaar onderdeden in het tarten van alle hoogtevrees en met hun pres taties het publiek werkelijk onge ëvenaarde sensaties boden. Onge ëvenaard mag zeker ook worden genoemd het optreden van mr. Lin met z' nlOO bierglazen en plateaux, die niet alleen de balanceerkunst maar ook de show uitstekend bleek te beheersen. De nummers met de leeuwen en bruine beren deden niet onder voor liet toch wel meer „fijnere" werk van de bejaarde heer Wilke met tijn prachtige paar den, waaronder een zestal Friese exemplaren van. klasse. Het spon tane applaus van een opgetogen publiek heeft alle medewerkers, niet te vergeten Captain Lens met zijn humoristische apennummer, Jose Lane met haar kunst en lenig heid onder de circnskoepel, en de uitstekende clowns Les Courtials, alle voldoening gegeven en deze moeilijke reis naar Schouwen-Dui veland de moeite waarii doen zijn. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze dochter en zusje MARIEKE SUZANNE K. MANDEMAKER C. S. MANDEMAKER- PENNING MARJOLEIN ARNOLD LIESBETH Zonnemaire, 21 september 1961 I. M. v. d. Bijlstraat 12 Na een kortstondig ziekbed ging van ons heen, onze ge liefde man, vader, behuwd- en grootvader CORNELIS WESDORP in de ouderdom van ruim 65 jaar Uit aller naam: T. P. WESDORP-BOS Zierikzee, 22 september '61 Condoleantie-adres: P. D. de Vosstraat 16 De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene be graafplaats te Zierikzee, op maandag 25 september a.s., des namiddags 1 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Publieke verkoping Notaris KLAASSEN te Zierik zee zal dinsdag 3 oktober 1961 publiek verkopen: I. 's Morgens 11 uur in hotel Den Hollander te Schudde- beurs (Noordgouwe) Het fraai gelegen woonhuis met schuur erf en tuin aan de Klooster- weg B 38 te Schuddebeurs, groot 7.97 aren. Bewoond geweest door nu wij len de heer J. van der Werf. Direct ontruimd te aanvaar den, behoudens goedkeuring b. en w. van Brouwershaven. Te bezichtigen zaterdag 30 sep tember 1961, 's middags van 2 tot 4 uur. II. 's Middags twee uur in ge meld woonhuis a contant: De gehele huishoudelijke inboedel Nadere inlichtingen ten nota- riskantore, Oude Haven 14 te Zierikzee, telef. (01110) 2168. SINT PHILIPSLAND M.A.C. „Sint Philipsland" De M.A.C. „Sint Philipsland" or ganiseert morgen (zaterdag 23 sep tember) een oriënteringsrit voor auto's, motoren, scooters en brom mers. Start en finish vinden plaats bij hotel „De Druiventros". Scheepvaartberichten Ampenan, 22-9 te Montreal. Pendrecht, 21-9 te Cartagena. Tegelberg, 21-9 te Okinawa. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Prov. Kerkver gadering van Gelderland te Barne- veld (noodgemeente): M. J. Top, laatstelijk predikant te Bergeijk, wonende te Gouda; te Amsterdam als predikant met bepaalde op dracht (ziekenhuispredikant), toez.: J. van der Wiel, Haarlem; te Vroomshoop (toez.): K. M. de Bruyn, Marrum. Geref. Kerken Beroepen te Asperen: kand. M. J. Bos, O verveen; te Wissenkerke: kand. M. van der Heiden, Sassen- heim; te Oosternijkerk: kand. C. Gros, Voorburg; te Mildam (Fr.): kand. M. Berg, Sappemeer. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Examens. Aan de Theologi sche Hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaatsexamen de heer M. Bakker te Haren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3