Huisjes Zevengetijstraat verdwijnen voor nieuwbouw Chr. Gereformeerde kerk Defensieplafond voor 1962 verhoogd tot f Met nieuw jacht er vandoor OHJKERD ZIERIKZEE, 22-9. Dc hand van de sloper vindt steeds meer werk in het oude Zierikzee, waar in de laatste jaren de opruiming van ver gane panden en onbewoonbare krot ten stevig is aangepakt. Nu zijn ook de elf woninkjes aan de Zevengetijstraat gedoemd om te verdwijnen, in verband met de voorgenomen nieuwbouw van een christelijk gereformeerde kerk op deze plaats, waar de huisjes onge veer vijf en tachtig jaar geleden werden gebouwd voor rekening van de landbouwer de heer Mar. Moer- mond. De huisjes zijn toen gebouwd voor nog geen 300 gulden per stuk en tot de dag van vandaag hebben ze altijd nog hun eerste deuren en kozijnen, vervaardigd uit Ameri kaans grenenhout. In het begin be droeg de huurprijs drie kwartjes per week, de hoogste prijs ooit door de bewoners aan huur be taald was voor enige jaren f 2,90. Oorspronkelijk telde de rij twaalf huisjes, maar ter verbreding van de uitrit Marisstraat werd al eer der overgegaan tot de afbraak van het exemplaar op de hoek. In de zeer bescheiden huisjes woonden in de voorbije jaren soms grote ge zinnen en ook figuren die algeme ne bekendheid kregen bij de Zie- rikzeese bevolking. Eén van hen, de oude metselaar en huisslachter Freek Simmers, was er in zijn le ven trots op te kunnen vertellen van zijn werk aan de bouw van de Grote Kerk en over de* brand van de oude kerk die hij van nabij had meegemaakt. Lange jaren woonde ook in de Zevengetijstraat de heer Joh. Nolet, de bekende postloper, die aanvankelijk te voet maar la ter per hittewagen de post naar oost-Duiveland bracht. Overigens is het wel duidelijk dat de huisjes aan de Zevengetij straat weinig „historie" hebben ge maakt. In vroeger jaren hebben ze mogelijk aan minimale eisen vol daan, maar dat neemt niet weg, dat de Zevengetijhuisjes voor deze tijd totaal voor bewoning onge schikt zijn, ondanks het feit dat nog tot voor kort hier enige ge zinnen woonden. gebouwd voor nog geen 300 gulden per stuk (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HOGE BEGROTINGSCIJFERS Amerikaanse financiële steun valt weg DEN HAAG, 21-9. Het defensie plafond voor 1962 van f 1.850.000.000 wordt verhoogd tot f 2.068.988.000. In deze verhoging zit een bedrag van f 135.000.000 ter compensatie voor het wegvallen van de Ameri kaanse steun. Voorts zitten in deze verhogingen begrepen meer uitga ven als gevolg van de pensioen- en salarisverhogende maatregelen e.d. na 31 december 1959, meer uitga ven als gevolg van de wijziging van de arbeidsweek en de uitgaven voor de civiele zelfverdediging. Er is naar gestreefd de mechani satie en de motorisatie van de pa rate troepen zo snel mogelijk te doen verlopen als de produktiemo- gelijkheden toelaten. Deze mecha nisatie en motorisatie zal op zijn laatst in 1965 zijn voltooid. De bestelling van het F.A.L.-ge- weer is geplaatst .In 1962 zal een tweede volgen. Besloten is de pi stool-mitrailleur (sten) en een deel van de geweren te vervangen door de nieuwe pistool-mitrailleur Uzi. Personeelsvoorziening Over de personeelsaangelegenhe den zegt de minister onder meer, dat de aanmelding van adelborsten in 1961 iets verbeterd is ten op zichte van 1960, maar nog niet zo danig, dat de behoefte van alle officierskorpsen van de marine ge heel kon worden gedekt. Het aan tal aanmeldingen voor de opleiding van officier aan de K.M.A. was in 1961 omstreeks tien procent hoger dan in 1960. Wat vliegtuigen en helikopters voor de Marineluchtvaartdienst be treft, wordt o.a. vermeld, dat bin nenkort acht helikopters beschik baar zullen zijn voor het vliegdek- schip „Karei Doorman". Verder zullen er twintig hef- schroefvliegtuigen voor opsporen en vernietigen van onderzeeboten worden aangeschaft voor een be drag van naar schatting vijftig miljoen gulden. Wat de Koninklijke Landmacht betreft wordt o.a. gemeld, dat voor het aanschaffen van helkopters ter ondersteuning van operationele eenheden van de landmacht een bedrag van achttien miljoen gul den is opgebracht. Deze helikop ters zullen de huidige lichte vlieg tuigen vervangen. Daarnaast zul len middelgrote helikopters wor den aangeschaft. Straaljagers In de verdere behoefte aan ge vechtsvliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht, ter voldoening aan de verplichtingen van de N.A. V.O., zullen de F 84 F „Thunder- streak"-straaljagers worden aange houden. Minister Visser deelt in de me morie van toelichting op de begro ting voor zijn departement nog me de, dat voor de verwerving van de tweepersoons TF 104 G „Super Starfighter"-lesvliegtuigen geen Amerikaanse hulp meer kan wor den verwacht. Daarom zijn de hier voor nodige bedragen van de eer ste termijn op de begroting ge bracht en wel 12.5 miljoen gulden. Geleide wapens Over de geleide wapens wordt gemeld, dat drie van de vier squadrons van de eerste groep ge leide wapens, uitgerust met „Nike" raketten (van de grond afgeschoten tegen doelen in de lucht), nog in de loop van 1961 hun operationele stellingen zullen hebben betrokken De vierde stelling is nog in aan bouw. Een sociologisch onderzoek naar de behoefte van dienstplichtigen aan een geldelijke uitkering ter te gemoetkoming in de kosten van aanschaffen van burgerkleding bij dienstverlating, heeft aangetoond, dat deze behoefte minder groot is dan wordt aangenomen. De minister heeft desondanks besloten de soldij met f 0,10 per dag te verhogen, met ingang van 1 januari 1962. Ingezonden mededeling Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen Anders kunt D straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te onder vinden - en al spoedig - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat ter wijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen .De kleine dage lijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis in Groningen is over leden de 71-jarige weduwe J. de Klerk-Iestra uit Rotterdam. De vrouw logeerde bij haar zuster in Groningen en maakte een ernstige val van een buitentrap. Zij werd met een hersenbloeding in het zie kenhuis opgenomen. Het is niet onmogelijk dat ze, voordat ze de trap afdaalde, onwel is geworden. VL1SS1NGEN, 21-9. De 28-jarige Fransman Claude Guil uit Duin kerken is sinds donderdagmorgen op zoek naar zijn praktisch nieuwe zeiljacht, voorzien van een motor. Woensdag meerden in de jachtha ven bij Duinkerken een 25-jarige Nederlandse jongen en een 20-jarig meisje met een klein scheepje. De beide Hollanders gedroegen zich zeer vreemd, hetgeen argwaan wekte bij de bemanningen van de andere bootjes in de haven. Bo vendien bleek dat het scheepje waarmee ze gekomen waren kort geleden een andere naam had ge kregen. Men ontdekte, dat onder de nieuwe naam de oorspronkelij ke naam nog duidelijk te zien was. Deze was „Scippy". Donderdagmorgen vroeg stapten de jongen en het meisje n\et hun bezittingen plotseling over in de nog nieuwe zes meter lange zeil boot van Claude Guil en kozen zee. De Fransman, die onmiddellijk de politie van de verdwijning,, van zijn boot op de hoogte stelde, is inmiddels de gehele kust van Bel gië en Nederland aan het afreizen in de hoop een spoor van zijn scheepje te ontdekken. Het jacht is wit geschilderd. De namen van de jongen en het meisje zijn tot dus verre nog niet bekend. Begroting Maatschappelijk Werk DEN HAAG, 21-9. De begroting van het departement van Maat schappelijk Werk wordt voof 1962 geraamd op f 136.462.000 voor de gewone dienst, tegen f 135.378.000 voor 1961. De stijging met f 1.084.000 houdt verband met toenemende subsidiekosten (o.m. van de gezins verzorging en de huishoudelijke voorlichting - resp. met f 1.611.000 en f 765.000 gestegen -) en de ver hoogde uitkeringen krachtens de wetten Buitengewoon pensioen en de Algemene oorlogsongevallenre- geling, resp. f 3.539.000 en f 1.097.000 hoger. De uitgaven ten behoeve van de gerepatrieerden uit Indonesië konden bijna 8 miljoen lager wor den geraamd; de materiële uitga ven voor de woonoorden voor Am bonezen daalden met f 1.584.000. N.O.V.-commissie voor verlenging leerplicht AMSTERDAM, 21-9. Leerplicht- verlenging is dringend noodzake lijk, omdat onze steeds ingewik kelder wordende samenleving een betere voorbereiding van de jonge mens op zyn levenstaak vraagt. Deze verlenging is in het alge meen pas mogelijk indien er voor zover de ouders in het algemeen de noodzaak van verder onderwijs voor hun kinderen gevoelen. Een belangrijk middel om deze nood zaak te onderstrepen is het treffen van maatregelen via de arbeids wetgeving. Dit is een van de conclusies van een door het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging (N.O.V.) ingestelde commissie, die een .opdracht van de algemene vergadering van deze organisatie een studie heeft gemaakt van de problemen, die samenhangen met een verlenging van de leerplicht tot 18 jaar. Wat betreft het par tiële onderwijs heeft de commissie, die voorstander is van een volledi ge (negenjarige) leerplicht tot 15 jaar, zich beperkt tot een voor lopige terreinverkenning. Zij heeft de N.O.V. aanbevolen zich blijvend intensief bezig te houden met de problematiek van het verplichte partiele onderwijs. Het rapport van de N.O.V.-commissie zal worden behandeld op de algemene verga dering van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, die eind de cember in Amsterdam zal worden gehouden. RECHTBANK MIDDELBURG Drie jaar geëist tegen K. wegens brandstichting in Nieuwland MIDDELBURG, 21-9. Een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Middel burg, mr. J. L. Andreae, donderdag geëist tegen de zestigjarige L. K. uit Nieuw- en St. Joostland. Deze stond terecht verdacht van brand stichting in een in aanbouw zijnde woning en van diefstal, subsidiair heling, subsidiair schuldheiing van onder meer een hoeveelheid ramp- goederen uit het depot in Arne- muiden. Voorts is in de woning van K. een bedrag van f 20.000 ge vonden, dat eveneens door diefstal of heling moet zgn verkregen. Op 11 maart brak in 'n in aanbouw zijnde woningen in Nieuw- en St. Joostland brand uit na 'n zwa re explosie, die door een blik ben zine bleek te zijn veroorzaakt. Een deskundige van de rijkspolitie ver klaarde, dat de explosie aan de man die de bus in brand had ge stoken ernstige verwondingen toe gebracht moest hebben. In het dorp viel het op, dat K .zich niet liet zien. Twee dagen na de brand klopte de rijkspolitie aan diens woning, doch de man deed niet open. Eerst na herhaald aandrin gen van de politie'opende de man '9 avonds laat de deur en maakte licht. Toen bleek dat hij ernstige brandwonden aan het gezicht en aan een der handen had opgelopen. De man werd ingesloten in het Huis van Bewaring in Middelburg. De politie onderwierp zijn woning aan een nauwkeurig onderzoek. Daarbij ontdekte men een luik, dat toegang gaf tot een geheime werk plaats. Hierin vonden de politie mensen een enorme hoeveelheid textielgoederen. In een sok, die deel uitmaakte van het gevonden goed, zat een briefje van een dame, waarin deze schreef dat ze de goe deren had gebreid voor slachtof fers van de watersnoodramp. K. verklaarde dat hij de goede ren had verkregen door allerlei transacties vóór en na de oorlog. Bij verder speuren ontdekte de po litie in een bergplaats onder het toilet een bedrag van circa f20.000. De vondst van dit geld werd des tijds in verband gebracht met de moord op de jonge weduwe Sientje Kodde-Roose, een schoonzuster van verdachte. In verband hiermede is destijds een taxichauffeur uit Nieuw- en St.- Joostland gearres teerd, doch deze werd wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken Deze chauffeur was nu als getuige opgeroepen omdat hij enkele za ken met verdachte K. en diens in middels overleden broer P. K. had gedaan. Over de herkomst van het geld werd echter ter zitting geen enkele vraag gesteld. De officier wees er in zijn re quisitoir op, dat verdachte vol ran cunes zit en een uiterst gevaarlijk man is. De verdediger, mr. W. Bruin bepleitte vrijspraak, er op wijzend dat wat heling en schuld heiing betreft, de termijn reeds in 1959 was verjaard. De rechtbank zal op 4 oktober uitspraak doen. Zaterdag aanstaande ballonnenwedstrijd Winter-jeugdwerk Leger des Heils weer van start ZIERIKZEE, 21-9. Het Leger des Heils gaat in het jeugdcentrum „De Lichtboei" weer van start met het winter-jeugdwerk. Zeer om vangrijk is het programma van ak- tiviteiten dat - gedrukt op een fraai stencil - in alle Zierikzeese brievenbussen is gedeponeerd. Vooral de verschillende hand vaardigheids- en handwerkcursus- sen nemen in het programma een belangrijke plaats in. Zaterdag 23 september organi seert „De Lichtboei" een pittige stunt voor de jeugd, n.l. een bal lonnenwedstrijd. Evenals vorig jaar mag men voor deze wedstrijd weer grote belangstelling van de zijde van de jeugd verwachten. Honderden ballonnen zullen wor den opgelaten op het Havenplein en dat betekent dan de officiële start van het clubhuisseizoen 1961- 1962 van „De Lichtboei". Vanzelf sprekend worden weer fraaie prij zen beschikbaar gesteld voor de ballonnen, die de verste reis ma ken. De ballonoplaters gaan in op tocht van „De Lichtboei" naar het Havenplein, met voorop een trom melend en blazend „D.T.M.". Als de wind wat helpt wordt het een gezellige middag voor de jeugd.' Koningin Juliana Fonds aanvaardt toto-gelden DEN HAAG, 21-9. In zijn verga dering van donderdag heeft de Raad van Beheer van het Koningin Juliana Fonds (Nationaal fonds ter bevordering van maatschappelijk werk) met algemene stemmen be sloten het bedrag, dat over 1960 en 1961 uit de voetbal toto aan het fonds is toegewezen en de bedra gen, die nog uit deze bron in het Koningin Juliana Fonds zullen vloeien, te aanvaarden. Om tegemoet» te komen aan die organisaties voor maatschappelijk werk, die principiële bezwaren heb ben tegen aanvaarding van subsi dies uit toto-gelden, werd besloten Brand te Groningen GRONINGEN, 21-9. Een brand in een opslagplaats van chemische stoffen heeft gisteren urenlang een stinkende gele damp verspreid over de binnenstad van Groningen. Al die uren hebben brandweerlieden toegerust met zuurstofmaskers en asbestpakken in een oud pakhuis aan de Lage ter A een hardnekkig gevecht geleverd tegen schijnbaar onblusbare vlammen. In een grote cirkel rondom het pakhuis hield de politie de mensen op een afstand, omdat de kans groot was dat zich gevaarlijke gassen zouden ontwik kelen. Pas tegen de avond was het vuur gedoofd. Een groot deel van de voorraad chemische stoffen was verbrand, het pakhuis was onher stelbaar beschadigd. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Wel is gebleken dat de aangrenzende pakhuizen, die de brandweer met moeite had weten te behouden, door het oog van de naald waren gekropen; in één daarvan stond dertigduizend liter spiritus. Amerikaanse ruimtecabine naar ons land? DEN HAAG, 22-9. Op verzoek van de Koninklijke Landmacht on derzoekt de Amerikaanse ambas sadeur in ons land de mogelijkheid een ruimtecabine van hetzelfde type als waarmee de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder zijn reis maakte, naar Den Haag over te brengen. Men wil de cabine tentoonstellen op de luchtmachtavond, die 29 sep tember in de dierentuin in Den Haag zal worden gehouden. Er zal ook een tentoonstelling worden ge houden onder het motto „Berlijn in de strijd tussen oost en west", die tot stand is gekomen met me dewerking van het departement van defensie en de Navo. Zij om vat o.m. de laatste foto's uit Ber lijn. jaarlijks een bedrag af te zonderen uit de inkomsten, welke niet uit toto-gelden afkomstig zijn. Dit be drag zal volgens dezelfde normen, als in acht worden genomen ten aanzien van alle andere subsidie verleningen, worden bestemd voor subsidie-aanvragen, komende van de zijde van hen, die de eerder ge noemde bezwaren hebben. Opening Landbouw centrum te Goes Op 5 oktober a.s. zal de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, het Landbouwcentrum Zeeland, gevestigd aan de Westsin gel 58 te Goes, officieel in gebruik stellen. GEMENGDE BERICHTEN VIANEN. In een ziekenhuis te Culemborg is overleden de 67-jari- ge mevrouw Gertrud Graupner uit Dusseldorf. Zij werd op 19 augus tus ernstig gewond bij een ver keersongeval op rijksweg 26 onder Vianen. Bij dit ongeluk werd de schoonzoon van mevrouw Graup ner op slag gedood. AMSTERDAM. Tegen de 41-ja- rige chauffeur G. C. B. uit de hoofdstad, bijgenaamd „Gerrit de stotteraar", heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam terzake van vier gevallen van diefstallen uit woningen vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. ROTTERDAM. Toen de 30-jarige matroos George Potyka uit Muhl- heim aan boord van zijn schip, de Duitse rijnaak „Johann Winscher- mann", in de Waalhaven te Rot terdam, wilde gaan, is hij misge stapt en verdronken. Donderdag is zijn stoffelijk overschot gevonden. UTRECHT. De 40-jarige Duitser Heinz Birkenhagen uit Rensburg is tussen Oldenzaal en de Duitse grens uit de trein gevallen en om het leven gekomen. ROTTERDAM. In dé monding van de Merwehaven, bij de Nieuwe Maas, is de tjalk van de 67-jarige schipper K. Stemmer omgeslagen en gezonken. Gevreesd wordt, dat de echtgenote van de schipper hierbij is verdronken. HAARLEM. Op het particuliere terrein van een opslagplaats van een kolenhandel in Haarlem is het driejarig dochtertje van de familie Kletters onder het wiel van een achteruit rijdende vrachtauto ge komen. Het kind was op slag dood. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden maar ook enkele wolkenvelden; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige oostelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 23 sept. Zon op 6.26, onder 18.38. Maan op 18.29, onder 4.42. 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.35. Maan op 18.57, onder 6.04. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.33. Maan op 19.24, onder 7.26. Volle maan: 24 sept. te 12.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 sept. 2.10 v.m. 14.19 n.m. 24 sept. 3.05 v.m. 15.06 n.m. 25 sept. 3.50 v.m. 15.51 n.m. BROUWERSHAVEN 23 sept. 1.28 v.m. 13.59 n.m. 24 sept. 2.20 v.m. 14.46 n.m. 25 sept. 3.06 v.m. 15.31 n.m. Doodtij: 26 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het westen van Rusland handhaaft zich een om vangrijk hogedrukgebied, dat ge vuld is met tamelijk koude lucht, waarin de temperatuur in de nacht tot om het vriespunt daalt. Het weer in onze omgeving staat onder invloed van een uitloper van dit hogedrukgebied. In deze situatie komt weinig verandering. Voor hei gehele weekeinde wordt droog en rustig weer verwacht. De ko mende avond en nacht zal zich plaatselijk weer mist vormen, die in de loop van dé ochtend echter weer oplost. Hier en daar kunnen wolkenvelden voorkomen. Wat „doet" liet Jeugd Rode Kruis Voorlichtingsavond woens dag 27 september a.s. in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw, 't Vrije. Causerie door mej. M. E. van Dijk uit Den Haag. Toelichting bij een flinke hoeveelheid tentoongesteld materiaal. Na de pauze kunt u een Jeugd E.H.B.O.-demonstra tie zien uitgevoerd door een B-team uit Zierikzee. Wij verwachten U de 27e! Wij rekenen op uw belang stelling! Zo vervuld van het mooie na- zomerse weer, vergeten de mensen voor geestigheden te zorgen en voor deze keer daarom maar het verhaal, dat vijf en veertig jaar geleden in deze kolommen werd afgedrukt. Een „oorlogs"-verhaal, want men schreef toen 1916 en Europa stond in vuur en vlam. Vooral de zeevissers profiteerden van de omstandigheden en haalden verdiensten, die er niet om logen. Zo was er één van deze lieden, die een dikke duizend gulden incas seerde, na een reisje van luttele dagen, dat overigens niet zonder gevaar was. De zeeman was er confuus van en de krant schreef: niet wetende wat met het geld te doen, verviel hij tot dwaze dingen". De krant had gelijk, maar men kan onze zeeman toch wel het epitheton „originele olijkerd" meegeven, want hij deed toch echt wel iets met het geld. Hij huurde drie rijtuigen. In het ene legde hij zijn hoed, in het tweede ging hij zelf zitten en in het derde kwam zijn wandelstok te recht. De koetsiers dreven in stijl de paarden over de straat, regel recht naar een goede gelegenheid, waar nog meer werd geschonken dan priklimonade. Daar aangeko men stapte de zeeman uit en richt te zijn schreden naar het eerste rij tuig. Hij opende het portier en in formeerde of de hoed een goede reis had gehad. Het bleef doodstil, waarop de zeeman de hoed uit het rijtuig nam, die opzette en naar het derde rijtuig wandelde om te vragen of de wandelstok tijdens de reis nogal stil had kunnen liggen. Toen ook hier het stilzwijgen be amen betekende, nam hij de stok van de zitbank en begaf zich, ge volgd door drie koetsiers naar de gelegenheid, waar men een dronk wijdde aan het financieel succes, onder het motto: „een slecht land, waar het niemand goed gaat". Zeer lakoniek schreef de ver slaggever van 1916 cr nog bij: „de koetsiers, onvast ter been, hadden de handen vol de rijtuigen weer keurig weg te rijden". Wat moet men nu met zo'n ver haal? Fluks denken aan de spreuk van de apentent van vorige week: „apen spreken niet, maar hun ma nier en die der mens is frap pant". Toen al en nog altijd! EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2