DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemene V.N.-vergadering staat voor rijstebrijberg Verenigde Naties en Katanga RUSK EN GROMYKO SPRAKEN IN NEW YORK OVER BERLIJNSE CRISIS Twee doden en acht gewonden bij auto-ongeluk te St. Michielsgestel De kwestie van de in Rusland aangehouden Nederlanders VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19045 MKMSOIÏMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. DEN HAAG, 21-9. Een van de in Rusland gearresteerde Nederlan ders (men zie elders in dit num mer) is de 25-jarige Louw de Jager de pleegzoon van de burgemeester van Oost-Dongeradeel in Friesland de heer F. Sytsma. De heer Sytsma deelde mede, dat zijn pleegzoon ongeveer zes weken geleden met een vriend naar Rusland is ver trokken. Dit zeer tegen de zin van de pleegvader in. Sind9 het vertrek van de heer de Jager heeft men niets meer .van hem vernomen. De heer Sytsma deelde verder mee, op 11 september ernstige vermoe dens te hebben gekregen dat zijn pleegzoon in moeilijkheden was komen te verkeren. Vandaag wer den die vermoedens bevestigd. Voorts zei de heer Sytsma, dat via diplomatieke kanalen getracht wordt zijn pleegzoon weer naar Nederland te doen terugkeren. De heer de Jager is leerling van een zeevaartschool. De cursus aan die school is gisteren weer begonnen, zodat de heer de Jager in ieder ge val voor gisteren werd terugver wacht. De andere gearresteerde Neder lander is de heer E. B. Reydon, 29 jaar oud en van beroep scheeps- machinist. De heer Reydon is ge huwd en hij woont in Amsterdam. De vader van de gearresteerde, ir. J. Reydon in Bussum, verklaarde van het bericht van de arrestatie van zijn zoon erg te zijn geschrok ken. Regering onkundig Het ministerie van buitenlandse zaken deelt het volgende mede: „De Nederlandse regering was ab soluut onkundig van het verblijf van de heren de Jager en Reydon in Rusland, totdat op 11 septem ber j.l. de stiefvader van de heer de Jager, die reeds geruime tijd niets van hen had gehoord, ver zocht of inlichtingen konden wor den ingewonnen. Dit heeft de am bassade te Moskou gedaan. Daarop werd geen antwoord ontvangen, totdat op 20 september aan de Ne derlandse ambassade werd mede gedeeld, dat de heren de Jager en Reydon op 20 augustus in Trans- Karpathië waren aangehouden. De Nederlandse ambassade heeft aan stonds aangedrongen op het moge lijk maken van het verlenen van de gebruikelijke consulaire bij stand". De dood van Hammarskjoeld WASHINGTON, 21-9. - Samuel Stratton, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft donderdag een wets ontwerp ingediend waarin een be loning van 50.000 dollar wordt uit geloofd voor inlichtingen die leiden tot het identificeren van een per soon of groep die „misdadig ver antwoordelijk" zou blijken te zijn voor de dood van Hammarskjoeld. „Het lijkt mij belangrijk dat wij niet de mogelijkheid uit het oog moeten verliezen dat zijn dood niet een ongeluk maar een moord was", aldus Stratton. gemeen secretaris van de Verenigde Naties. Hammarskjoeld was op weg naar Tjombe voor een onderhoud over de toestand in Katanga, toen hij verongelukte. Streefdatum: 20 december NEW YORK, 21-9. De agenda commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. is donderdag be gonnen met de indeling van het werk voor deze zitting. Als streef datum voor het einde van de zit ting werd 20 december vastgesteld. Zonder stemming besloot de agendacommissie aan te bevelen de kwestie-Angola op de agenda te plaatsen. De 21 leden tellende commissie heeft verder onder meer aanbevo len een Amerikaans-Brits voorstel tot bespreking van de proeven met kernwapens op de agenda te plaat sen. De Sow jet-Unie verzette zich tevergeefs tegen deze aanbeveling. Zestien leden stemden voor. Onder de aanbevolen agendapun ten zijn voorts Cubaanse beschul digingen volgens welke de V.S. de vrede bedreigen met nieuwe aan- vals- en inmengingsplannen tegen Cuba. De Amerikaanse vertegen woordiger, Stevenson, zei dat zijn regering zich niet verzet tegen be handeling van deze beschuldigin gen, al is zij van oordeel dat ze eigenlijk in de organisatie van Amerikaanse staten besproken die nen te worden. De agendacommissie heeft - met vijftien stemmen voor - geen tegen en vijf onthoudingen - een Nieuw- zeelands voorstel aangenomen, waarin de Algemene Vergadering wordt aanbevolen het punt: „de vertegenwoordiging van China in de V.N." te bespreken. Tevoren had de agendacommis sie, met zeventien tegen drie stem men, besloten de vertegenwoordi ger der V.N. voor Hongarije, de Nieuwzeelander Sir Leslie Munro, te horen. Het Sowjetblok had hier bezwaar tegen gemaakt. Het voorlopig Neder lands elftal heeft woensdagavond in het Rotterdamse Feijen- oordstadion met 5-0 van Saarland gewon nen. Foto: met een fraaie kopbal scoort Frans Bouwmeester het 3de doelpunt. LEOPOLDSTAD, 21-9. De leider van de civiele operaties van de Verenigde Naties in Kongo, Mah- moud Khiari, heeft verklaard dat de afscheiding van Katanga een zuiver binnenlandse aangelegen heid van Kongo is, en dat de Ver enigde Naties slechts te maken heb ben met het uitvoeren van de be sluiten van de Veiligheidsraad. De volkerenorganisatie zal er echter bij president Tsjombe op blijven aandringen tot een akkoord met de centrale regering te komen. Zelfs wanneer Katanga de jure een Kongolese provincie is, de facto heeft het zich afgescheiden. Het op treden van de Verenigde Naties heeft slechts ten doel een vreed zame regeling tussen Katanga en de centrale regering tot stand te brengen en de normale omstandig heden in Katanga te herstellen. Het Kanaal in beide richtingen overgezwommen DOVER, 22-9. De 42-jarige Ar gentijnse zwemmer Antonio Aber- tondo is er als eerste in geslaagd Het Kanaal in beide richtingen achter elkander over te zwemmen. Hij deed dit in ongeveer 44 uur. Abertondo was vanaf de Engelse Kanaalkust van start gegaan. Hij is vrijdagochtend vroeg nabij St. Margarets Bay weer aan land ge gaan. Hongersnood verwacht in onderontwikkelde landen LONDEN, 21-9. De deskundige op het gebied van gfoenten en fruit H. Wolf van de voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) der Ver enigde Naties heeft donderdag ver klaard dat er, gezien de bereke ning van een verdubbeling der wereldbevolking omstreeks het jaar 2000, in de onderontwikkelde landen grote hongersnood zou kun nen ontstaan. Hij drong er bij de onderontwikkelde landen op aan voedselreserves te vormen om de hongersnood het hoofd te kunnen bieden. De heer Wolf is naar Londen ge komen voor besprekingen met de Britse groenten- en fruitraad. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrede kan nooit worden verkregen doordat een land zich macht en welvaart ver zekert door de onderwerping en benadeling van andere. Betaling abonnementsgeld Abonné's van buiten Schou- wen-Duiveland, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het vierde kwartaal 1961 vóór 1 okt. a.s. storten op onze post rekening 1 3 7 67 7. Na die datum wordt per postkwi- tantie over het verschul digde bedrag beschikt. De administratie Tiengemeten krijgt waterleiding TIENGEMETEN, 21-9. Het eiland Tiengemeten, dat tot dusverre ver stoken is geweest van leidingwater, zal donderdag 28 september offici eel op het waterleidingnet worden aangesloten. De financiële mede werking van de gemeenten Zuid- Beijerland en Goudswaard, de twee gemeenten op dit eiland, en een bijdrage van de bewoners van Tiengemeten hebben deze aanslui ting mogelijk gemaakt. Kind in bedje gestikt HORST, 21-9. Donderdagmiddag heeft men het zeven maanden oude zoontje van de fam. Maessen dood in zijn bedje aangetroffen. Het kind bleek gestikt te zijn door dat het met het hoofdje tussen een kussentje en de dekens terechtge komen was. Er is nog getracht met behulp van kunstmatige ademha ling de levensgeesten op te wek ken, echter tevergeefs. Ministers in praatstemming NEW YORK, 21-9. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en z\jn Sowjet- ambtgenoot, Andrej Gromyko, zijn donderdag in New York besprekin gen over de Berlijnse crisis en an dere kwesties begonnen Op de conferentie van westelijke ministers van buitenlandse zaken, die vorige weck in Washington ge houden werd, is besloten, dat Rusk de mogelijkheden zou onderzoeken van onderhandelingen met de Sow- jet-Unie over Berlijn. Men ver wacht, dat de ministers ook zullen spreken over de crisis in de V.N., die ontstaan is door de dood van Hammarskjoeld. In kringen van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., acht men het mogelijk dat er tijdens de zitting van de algemene vergadering een serie bijeenkomsten van de minis ters zal worden gehouden ter be spreking van gemeenschappelijke problemen van oost en west. Het onderhoud tussen Rusk en Gromyko duurde vier-en-een-half uur. Een Amerikaanse woordvoer der deelde mee, dat er was gespro ken over een aantal kwesties van groot belang voor beide landen, waaronder het vraagstuk Duits land en Berlijn. „Deze besprekin- zen zijn in een vriendschappelijke en zakelijke sfeer verlopen". Zowel Rusk als Gromyko waren in een „praatstemming" geweest. De volgende week zal men op een nader te bepalen datum op nieuw bijeen komen. De woordvoerder zei, dat de toe stand in de V.N., die door de dood van Hammarskjoeld is ontstaan, „een der problemen van groot be lang voor beide landen" was. Ingewikkeld Gromyko bestempelde het on derhoud al9 een „uitwisseling van meningen". Toen hij naar zijn auto wilde gaan struikelde hij bijna over draden voor de televisieca mera's. Schertsend zei hij, dat de wirwar van draden „bijna even in gewikkeld is als de hedendaagse diplomatie". Van gezaghebbende zijde is later vernomen, dat Rusk en Gromyko feitelijk niet dichter bij een oplos sing zijn gekomen van de bespro ken Amerikaans-Russische kwes ties, ook al was de sfeer bij het ge sprek hartelijk. Het gesprek heeft vooral zo lang geduurd, doordat het nodig was voor beide ministers te vertalen. Van genoemde zijde werd verno men, dat de ministers zich hebben beperkt tot een peilen van de standpunten, zoals van te voren overigens werd verwacht. Britse treilers die op weg zijn naar visgronden in de Witte Zee, hebben de waarschuwing gekregen niet in de Barentsz-zee te komen omdat de Russische marine daar oefent. SINT MICHIELSGESTEL, 21-9. B(j een botsing in Sint Michiels gestel ztfn donderdagavond twee mensen om het leven gekomen en werden acht mensen gewond, waar van er vier in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Het onge luk gebeurde omstreeks zeven uur op de weg tussen Den Bosch en Sint Michielsgestel. Een taxi uit Den Bosch werd daar in een flauwe bocht van de weg door een tegenligger zo naar de kant van de weg gedrukt, dat de taxi een paar bomen schampte en vervolgens frontaal op de vol gende tegenligger botste. De twee inzittenden daarvan, de 49-jarige J. J. W. en de 42-jarige mej. N. J. W. werden op slag gedood. In de taxi zaten - behalve de chauffeur - zeven winkelmeisjes uit Den Bosch, die op weg waren naar Sint Mi chielsgestel voor een felicitatiebe- zoek. De chauffeur en drie van de meisjes werden zodanig gewond, dat zij ter verpleging in een zieken huis in Den Bosch moesten worden opgenomen. De rijkspolitie zoekt naar de be stuurder van de eerste tegenligger, een blauw-grijze Volkswagen, die vermoedelijk ook langs de taxi is geschampt en laksporen daarvan moet dragen. De commandant van de rijkspolitie in Sint Michielsgestel verzoekt voorts eventuele getuigen van het ongeval zich met hem in verbinding te stellen. In de kerk van Ndola in Noord Rhodesia legt Moise Tsjombe, presi- krans b(j de kist van Dag Hammarskjoeld, de bij Ndola door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen al- dent van Katanga, een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1