Jm DE ZIER1KZEESCHE COURANT KATANGA EN DE VERENIGDE NATIES BEREIKEN WAPENSTILSTANDSOVEREENKOMST Tunesiër Mongi Slim voorzitter Algemene V.N.-vergadering Koningin en Prins brachten beleefdheidsbezoek aan De Gaulle Een zwak „thuisfront" De Gaulle wil afstand doen van volmachten LI Landbouwschap malcontent over akkerbouwproduktenbeleid DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 118e jaargang No. 19044 MRIKZEESGHE»NIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. V.N.-troepen naar hun posten terug NDOLA (Noord-Rhodesië), 20-9. Katanga en de Verenigde Naties hebben woensdag een voorlopige wapenstilstandsovereenkomst gete kend, die een minuut na midder nacht (in de nacht van woensdag op donderdag) van kracht Is ge worden. President Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie ge zegd, dat de overeenkomst voorziet in een uitwisseling van gevange nen en een volledige staking van troepenbewegingen en het trans port van wapens en munitie. Tsjombe las een communiqué voor op het vliegveld van Ndola, dat - naar hij zei - getekend was door hemzelf en Mahmoed Chiari, leider van de V.N.-delegatie. Naar de Katangaanse president zei, be helst de voorlopige overeenkomst voorts de oprichting van een com missie van vier man, die volledige bevoegdheid heeft om de bepalin gen van de overeenkomst ten uit voer te leggen. De bestandsbesprekingen tussen Katanga en de Verenigde Naties zijn dinsdag begonnen en woens dagochtend hervat. De V.N.-troepen Voordat hij de overeenkomst voorlas zei Tsjombe, dat hangende de vorming van een gemengde com missie om de terugtrekking van V.N.-troepen uit Katanga tot stand te brengen, deze troepen onmiddel lijk naar hun posten dienden terug te keren. Tsjombe voegde er aan toe, dat Chiari tijdens de bespre kingen had gezegd, dat hij deze be paling naar de V.N. in New York zou moeten verwijzen. Eerste Afrikaan in deze functie NEW YORK, 20-9. Mongi Slim van Tunesië is woensdag gekozen als voorzitter van de Algemene Ver gadering der V.N. Het is de eerste maal dat een politicus van het Afri kaanse continent deze functie ver vult. Slim kreeg 96 van de 97 geldig uitgebrachte stemmen. Er was één onthouding en de Israëlische dele gatie was afwezig wegens een Joodse feestdag. De stemming was geheim. Toen de waarnemende voorzitter, de Ier Boland, de uitslag bekend maakte, stonden de afgevaardigden op en applaudiseerden. Slim verklaarde bij zijn ambts aanvaarding dat de Algemene Ver gadering nog steeds leed onder de gevolgen van de dood van Ham- marskjoeld. De secretaris-generaal was gevallen tijdens de uitoefening van zijn ambt en hij was een in spirerend voorbeeld voor allen die de internationale gemeenschap wil len dienen. Eén der grootste taken van de Algemene Vergadering is een „apo calyptisch conflict" te voorkomen. De V.N. zouden deze taak met suc ces kunnen uitvoeren. Er is geen probleem dat niet door de hard nekkige pogingen van mensen van goede wil kan worden opgelost. Korte trip naar de Lichtstad PARIJS, 20-9. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben presi dent De Gaulle woensdag een be leefdheidsbezoek gebracht. Aan vankelijk was het plan dat het Ko ninklijk Paar de Nederlandse troe pen in La Courtine zou inspecteren en de gast van president De Gaulle zou zijn. De troepen zijn echter In verband met de internationale toe stand uit La Courtine teruggeroe pen. Men besloot het bezoek aan Parijs te handhaven. Koningin Juliana en Prins Bern hard kwamen woensdagochtend omstreeks half één op het vliegveld Orly aan. Zij reisden met een Fok ker Friendship, die door de Prins werd bestuurd. De officiële ontvangst, met het spelen van de volksliederen, had plaats bij aankomst op het Elysee, het presidentieel paleis. Op het vliegveld was de Franse minister Gouverneur van Nieuw-Guinea terug SCHIPHOL, 20-9. Na een verlof van vier maanden is de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Plat- teel, van Schiphol naar Hollandia vertrokken. „Ik laat helaas op het thuisfront supporters met een zwak moreel achter", zei hij voor zijn vertrek en hij zette uiteen, dat „al het geschrijf over weggeven van Nieuw-Guinea" op de autochtone bevolking en op de hardwerkende Nederlandse ambtenaren uitermate deprimerend werkt. „De stemming is in Nieuw-Gui nea veel beter dan in Nederland, de verwachtingen veel hoopvoller. Bijna iedereen bouwt er met en thousiasme aan de toekomst van het eiland, maar de pessimistische politieke beschouwingen in de kranten doen sommigen de das van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, aanwezig. Het Koninklijk Paar was niet vergezeld van poli tieke persoonlijkheden uit Den Haag en de conversatie met gene raal De Gaulle droeg een algemeen karakter. Na de lunch gebruikten koningin en prins en president De Gaulle de koffie op het terras van het Elysee. Het bezoek aan Parijs heeft an derhalf uur geduurd. Om kwart voor drie vertrokken Koningin Ju liana en Prins Bernhard naar het vliegveld. PARIJS, 20-9. President de Gaulle heeft woensdag het kabinet mee gedeeld, dat hjj aan het eind van deze maand afstand wil doen van de speciale volmachten, waarmee hij sinds de militaire putsch in AI- gerië in april regeert. De Gaulle had deze volmachten gekregen op 23 april daags na het uitbreken van de Algerijnse putsch Zij hadden ten doel de president in staat te stellen buiten het par lement om sneller en efficiënter die maatregelen te nemen die no dig waren om de opstand neer te slaan, de schuldigen te straffen en het kader van leger- en overheids organen te zuiveren. Intussen kon het parlement zijn wetgevende en controlerende taak zonder bezwaar voortzetten .hetgeen tussen 25 april en 24 juli dan ook geschiedde. Na het einde van de opstand in Algerije kon de Gaulle het Franse volk mededelen dat hij de vol machten wilde behouden tot ook de laatste sporen van die opstand uitgewist zouden zijn. De begrafenis van Hammarskjoeld STOCKHOLM, 20-9. De staats begrafenis van Dag Hammarskjoeld zal op 29 september te Uppsala plaats vinden. In de Lutherse ka thedraal aldaar zal een rouwdienst worden gehouden, die zal worden bijgewoond door koning Gustaaf Adolf en koningin Louise. De verliezen van de V.N. in Katanga LEOPOLDSTAD, 20-9. De ver- liezen van de V.N .in Katanga be dragen tot dusver dertien doden en 63 gewonden. Onder de gesneu velden bevinden zich zeven Indi ase, vijf Zweedse en één Ierse mi litair. Gewond werden 39 Indiërs, onder wie 24 Ghoerka's, achttien Ieren, vijf Zweden en één Noor. Een woordvoerder van de V.N. in Leopoldstad, die dit meedeelde, zei, dat er 25 Ierse militairen wor den vermist. Men meent echter, dat zij door de Katangaanse gen darmerie gevangen zijn genomen. Jamaica wil onafhankelijkheid KINGSTON (Jamaica), 21-9. De premier van Jamaica, Norman Manley, heeft donderdag in de hoofdstad Kingston, na een spoed- bijeenkomst van zijn kabinet, ver klaard, dat hij de Britse minister van koloniën MacLeod zal verzoe ken een afvaardiging van zijn re gering te ontvangen voor overleg over het vaststellen van een da tum, waarop de onafhankelijkheid van Jamaica zal ingaan. Manley achtte het wenselijk dat deze datum zo nabij als slechts mogelijk zou worden gesteld. Beschermde taxi FRANKFORT, 20-9. Op de internationale automobiel tentoonstelling in Frankfort is een door Daimler-Benz vervaardigde taxi te zien, die de chauffeur bescher ming beoogt te geven tegen een gewapende overval. De chauffeur is van zijn pas- sagier(s) gescheiden door kogelvrij glas, voorzien van een kleine opening, waar door de betaling kan ge schieden. Vanaf zijn plaats kan de chauffeur de portie ren gesloten houden, zodat weglopen zonder te hebben betaald eveneens kan wor den verhinderd. De onrust onder de Iraakse Koerden BAGDAD, 21-9. Het Bagdadse dagblad „Al-Ahd Al-Jadeed" meldt dat de Molla (Mohammedaanse priester) Moestafa el Barzani, die een mislukte opstand van in Noord Irak wonende Koerden zou hebben geleid, zich thans schuil houdt. Vele van zijn volgelingen zouden de bergen zijn ingevlucht. Volgens het blad is de toestand in Noord- Irak weer normaal geworden. Volgens „Al-Ahd Al-Jadeed" heb ben opstandige Koerden in de af gelopen dagen medeburgers dood geschoten en andere ontvoerd, om het volk te dwingen eveneens te- tegen de regering te Bagdad op te staan. „Zij, die zich verzetten, werden de oren afgesneden", aldus het blad. Klap met naaldhakschoen In Londen is woensdag een 22- jarige barjuffrouw, Lilly Gadey, tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij haar huisbaas een zodanige klap met een schoen had gegeven, dat de naaldhak ope ratief uit het schedeldak van de man moest worden verwijderd. Het slachtoffer overleefde de operatie. De beklaagde verklaarde dat zij de man eerst een klap met een gewone schoen had gegeven. Toen dit geen effect sorteerde, had zij haar toevlucht tot een schoen met naaldhak genomen. p*mi? t .t/" Een beeld uit de strijd om de grote prijs van Zweden voor motorfietsen, welke dezer dagen in de stad Kristianstad in zuid-Zweden is gehouden. Men moet wel even goed kijken om de verschillende berijders van de motoren te vindenGelukkig werd niemand bij deze tuimelpartij gewond. Publiek kan Nederlands comité Melkfonds Unicef helpen Melkcoupons bij slijters en kruideniers AMSTERDAM, 20-9. De aktie, die het Nederlands comité Melk fonds Unicef deze zomer onder de Nederlandse veehouders is begon nen, zal vrijdag 22 september aan staande haar tweede fase ingaan en worden uitgebreid tot het „grote publiek". Deze tweeledige aktie heeft'tot doel geld bijeen te bren gen om daarvoor in ons land volle melkpoeder te kopen en deze ter beschikking te stellen van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De melkpoeder is bestemd voor de kinderen in de zogenaamde ont wikkelingslanden. Het comité Melkfonds Unicef had zich enige tijd geleden in een oproep tot de veehouders gewend met het ver zoek gedurende veertien dagen een halve cent per geleverde kilogram melk bij de fabriek te laten staan. De landbouw- en zuivelorganisaties steunden deze aktie. De commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die voorzitter is van het comité Melkfonds Unicef, maakte tijdens een persconferentie in het Havengebouw te Amsterdam het bedrag bekend, dat tot nog toe door de fabrieken aan het comité is afgedragen en dat ongeveer 250.000 gulden bedraagt. Verwacht wordt dat dit bedrag nog zal stij gen. Tijdens de tweede fase van de aktie zal het publiek bij kruide niers en melkslijters melkcoupons ter waarde van één gulden kunnen kopen. Het zijn geen loten en deze bonnetjes hebben verder geen en kele waard. Maar de opbrengst zal in het Melkfonds worden gestort. DENEMARKEN ALS VOORBEELD Nieuwe wegen bij de bestrijding van abortus bang DEN HAAG, 20-9. In Denemar ken kan de rundveestapel als ge heel vry van de ziekte abortus bang, het „besmettelijk verwer pen", worden beschouwd. Het Landbouwschap, dat zich in tensief bezighoudt met de bestrij ding van deze gevaarlijke veeziekte in Nederland, heeft de Denen ge vraagd hoe zij tot dat mooie resul taat zijn gekomen. Uit het Deense antwoord heeft het Landbouwschap nu geconclu deerd dat zijn eigen, sinds een jaar van kracht zijnde regeling, waar bij veehouders een vergoeding krij gen voor het doen slachten van be smette en „verdachte" runderen, zeer goed bruikbaar is alsbasis voor de bestrijding. De Deense inlichtingen hebben ook enige Nederlandse directeuren van gezondheidsdiensten voor vee, die een paar wijzigingen in de re geling wensten, in het gelijk ge steld. In zijn vergadering van woensdag heeft het bestuur van het Landbouwschap tot deze wij- gingen besloten. De wijzigingen zullen niet direct voor het hele land ingaan, maar per provincie op de door de ge zondheidsdiensten in die provincie voorgestelde tijdstippen. Zij schep pen de mogelijkheid dat, als zich in een reeds vrij verklaard veebe- slag in een geheel of nagenoeg abortusvrij gebied toch nog een besmetting voordoet, niet alleen de besmette, maar ook andere, nog niet reagerende runderen van dat veebeslag snel worden afgeslacht. DEN HAAG, 20-9. In zjjn gehou den vergadering heeft het bestuur van het Landbouwschap kennis kunnep nemen van het onbehagen, dat bü de hoofdafdeling akker bouw van dat schap heerst over het door de overheid gevoerde be leid ten aanzien van de akker- bouvvprodukten. De ongerustheid der hoofdafde ling wordt veroorzaakt door de af wijzing door de overheid van een garantie voor koolzaad en een sub sidie op vlas, en wordt nog geac centueerd door de bijzonder on gunstige prijsvorming in het afge lopen oogstjaar van zowel de gega randeerde voedergranen (f 30 mil joen gulden minder dan met de richtprijs overeenkomst) als van een aantal belangrijke niet-gega- randeerde produkten. Bij het for muleren van voorstellen voor het in het najaar te voeren prijsover- leg hoopt de hoofdafdeling reke ning te houden met het ongunstige risico, verbonden aan de prijsvor ming der voedergranen. „Transit Camp" in Hoek van Holland wordt gesloten DEN HAAG, 20-9. Op maandag 25 september, aldus een medede ling van de Britse ambassade ,zal het zogenaamde Transit Camp in Hoek van Holland officiëel wor den gesloten. Deze sluiting zal met een be scheiden plechtigheid worden ge markeerd. In het kamp zal op die dag namelijk de Engelse vlag wor den gestreken en de Nederlandse daarvoor in de plaats worden ge hesen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Er zijn drie dingen, waar aan men begint zonder het einde te weten, n.l.: een liefde, een loopbaan en een revolutie. Betaling abonnementsgeld Abonné's van buiten Schou- wen-Duiveland, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abon nementsgeld voor het vierde kwartaal 1961 vóór 1 okt. a.s. storten op onze post rekening 13 7 6 7 7. Na die datum wordt per postkwi- tantie over het verschul digde bedrag beschikt. De administratie De verhoging van de radio-activiteit OTTAWA, 20-9. De Canadese minister van openbare gezondheid, Montieth, heeft woensdag in het parlement gezegd, dat er in het af gelopen weekend in midden- en oost-Canada „zeer sterke verhogin gen" van de radio-activiteit zijn geregistreerd. Dit zou een gevaar voor de gezondheid kunnen ople veren indien dit peil „voldoende" tijd zou worden gehandhaafd, al dus de minister. Ook in Japan is een verhoging van de radio-aktiviteit in de damp kring geconstateerd. Volgens een Japanse geleerde zou het feit dat er geen uranium-isotopen in het regenwater zijn gevonden, erop kunnen duiden, dat de Sow jet- Unie een nieuwe methode hebben toegepast om een waterstofbom te ontsteken. Verhoging salaris rijkspersoneel? DEN HAAG, 20-9. Met het oog op de mogelijk in 1962 te nemen salaris-maatregelen voor het over heidspersoneel en enige analoge uitgaven is in de begroting 1962 van het hoofdstuk „onvoorziene uitgaven" f 200 miljoen gebracht, teneinde voor deze maatregelen de nodige budgetruimte - vanzelf- sprekend, als ruwe benadering - te scheppen. De bedoeling van deze raming is geenszins - zelf de minister van Sociale Zaken - enige indicatie te geven omtrent de hoogte van een eventuele salarismaatregel of voor uit te lopen op salarismaatregelen voor welke categorie van personeel dan ook, hangende het overleg daaromtrent in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Een „filmdraak" van Tom Manders AMSTERDAM, 20-9. Tom (Do- rus) Manders gaat een speelfilm maken. Het is natuurlijk geen ge wone film, want Tom Manders en Dorus zouden niet identiek zijn wanneer serieuze bedoelingen ten grondslag zouden liggen aan deze rolprent. Het wordt een „film draak", vol herinneringen aan het schoorvoetende begin van de film geschiedenis, die onder de titel „dramatisch epos van de zelfkant" in acht afleveringen aan de bezoe kers van Manders' cabaret en aan televisiekijkend Nederland zal worden vertoond. Deze film is de hoofdattraktie van de nieuwe Do- rus-show, die de V.A.R.A.-televisie in het komende seizoen weer maandelijks op zaterdagavond na het N.T.S.-journaal gaat uitzenden. De west-Duitse regering heeft besloten ongeveer 30.000 dienst plichtigen, die eind september zou den afzwaaien, onmiddellijk aan herhalingsoefeningen te laten deel nemen, waardoor zij nog drie maanden in dienst zullen blijven. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend ge maakt, dat de Russen woensdag ochtend vroeg een kernexplosie in de dampkring hebben teweeg ge bracht. Het was de veertiende proef sinds de Russen op 1 sep tember de proeven hervatten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1