Belgen in Kieldrecht eten Schouwse „krukels" als patates-frites Oud-premier Reynaud van Frankrijk sprak met Chroesjtsjef De heer D. A. de Hooge maakt bij de Kon. Zeelandia vier kruisjes vol Zierikzee levert jaarlijks veertig ton zeeslakken! dit produkt hier op gehouwen door een bescheiden aantal ouderen een aardig centje kan worden bijverdiend ter verstevi ging van de huishoudelijke kas en dat Zierikzee met de kreukels toch ook nog aan export kan doen. Een export van zoals ge zegd nog altijd zon 40 ton, dat wil zeggen een waarde van ruim 15.000 gulden! de heer A. Boot, een typische krukelaer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. De 75-jarige heer A. Boot uit Zierikzee is één van de ouderen in de stad die dank baar zijn voor hun A.O.W. maar dankzij een goede gezondheid en een aangeboren drang naar zelfstandigheid dankbaar gebruik maken van de mogelijkheid een aardig centje bij te verdienen met het vergaren van alikruiken of kreukels („krukels"), de vooral bij onze zuiderburen zo geliefde eetbare zeeslakken. De slakken zijn in België het hele jaar in trek maar vooral als het kouder wordt. Daarom wordt het in deze weken langzaamaan weer druk ker met de „krukelaers" langs de dijken rond Zierikzee en vooral bij het Schelphoekgat, dat na de ramp de belangrijkste vindplaats voor de rapers op Schouwen- Duiveland is geworden. De vraag in België is het gehele jaar maar vooral des winters gro ter dan het aanbod en daarom wor den in de winter zowel de grote als kleinere exemplaren geraapt, waar in de zomer alleen de kleinere mo gen worden geleverd. De handel in de kreukels is op Schouwen-Duive- land geconcentreerd bij de combi natie firma D. Bleijenberg en W. K. Schot, die de slakken van de rapers afnemen voor de somma van dertig cent per kilo en door-verko pen en verzenden naar Yerseke. Daar worden de kreukels gespoeld, eventueel gekookt en getranspor teerd naar Kieldrecht. De Belgen daar eten ze als wij een zakje patates-frites. Zij zijn be paald verzot op deze zeeslak, die ze kopen „per pint"; de kreukels zijn er net zo geliefd als de wulk, een groter soort alikruik, die in Brussel warm aan een stalletje ge kocht veel aftrek vindt. Daarom blyft de vraag geduren de het gehele seizoen groter dan het aanbod, ondanks het feit dat praktisch de gehele „oogst" van Schouwen-Duiveland naar Kiel drecht en omgeving en Antwerpen wordt geëxporteerd. Deze „oogst" betekent dan altijd nog ongeveer 40.000 kilo „krukels" per jaar, want de firma Bleyenberg-Schot ver zendt wekelijks gemiddeld 700 800 kilo kreukels naar Yerseke. Het eigen gebruik op Schouwen van de gedraaide grauwe zeeslak is in de loop van de jaren zeer sterk terug gelopen en bedraagt thans praktisch nihil. Alleen om streeks de tijd van Pasen zijn er kreukels in de viswinkels te ver krijgen en verschijnen ook de ven ters op straat om te trachten het typische zeebanket aan de man te brengen. Schouwen-Duiveland kent im mers nog altijd het oude gebruik van „krukels en krentebroad" met de Paasdagen en dat is dan ook de enige tijd dat de visboeren verze kerd kunnen zijn van enige afzet van de alikruik. Overigens moet men geen al te grote dunk hebben van deze „afzet" want ook dit volksgebruik is sterk aan slijtage onderhevig en vooral bij de jonge ren zijn er tegenwoordig zeer velen die hun neus ophalen voor de zee slak. Overigens werd vorig jaar met Pasen nog een deel van de Zie- rikzeese jeugd op „krukels" ont haald en wel op een onverwachte plaats, namelijk te St. Hilaire in Frankrijk, waar de kreukels een bijzonder geliefd gerecht vormen. De weken voor Pasen trekken ook de „zelfverzorgers" naar de dijken want vele families gaan er op uit om naar het oude gebruik zélf de Paas-kreukels te vergaren. Intussen blijkt wel dat de krukels" van Schouwen-Duive land het op het eiland nog niet zover hebben geschopt als in België, want zeeslakken eten als patates-frites is er hier bepaald niet bij. Daarom is het echter toch verheugend dat door de voorliefde van de Belgen voor De Westduitse verkiezingen BONN, 18-9. Een coalitie van Christen-democraten en Liberalen wordt als een zekerheid beschouwd schrijft de politieke commentator van het Westduitse nieuwsbureau DPA op grond van verklaringen van de leiders van deze partijen. Hij acht het waarschijnlijk, dat deze coalitie onder leiding zal staan van prof. Ludwig Erhard, de chris tendemocratische minister van eco nomische zaken. In christendemocratische kring vraagt men zich af, welke houding dr. Adenauer zal aannemen. Dr. Eugen Gerstenmaier, de voor zitter van de Bondsdag, heeft be vestigend geantwoord op de vraag of hij zich een kabinet zonder Adenauer kon voorstellen. De liberale leider Erich Mende heeft zich bereid verklaard een coalitie met de CDU aan te gaan, maar niet met Adenauer als Bonds kanselier. Oost-Duitsland kan soevereine staat worden KERKNIEUWS De positie van de kerk in Polen WARSCHAU, 17-9. In de Poolse R.K, kerken is zondag een herder lijke boodschap van kardinaal Wyszynski en zestig bisschoppen voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de ouders moeten waken over het godsdienstonderwijs aan hun kinderen. De R.K. kerk, zo wordt gezegd, zal voortgaan met het ge ven van godsdienstonderwijs en er met alle middelen voor zorgen, dat dit niet wordt belemmerd. Het herderlijk schrijven was zo danig gesteld, dat het de indruk dat het episcopaat het niet tot een openlijk conflict met de overheid wil laten komen. LANDBOUW EN VEETEELT NETHEID OP DE BOERDERIJ geeft voordeel Netheid en orde op de boerderij is niet alleen een kwestie van schoonheidsgevoel, maar ook van materiaalbesparing en arbeidsbe sparing en organisatietalent. En dan gaat het niet om de netheid van de woning, daar dit het terrein van de huisvrouw is, maar om die in en om de bedrijfsgebouwen. Op sommige bedrijven stralen u de reinheid en de degelijkheid te gen. Alles even schoon en ordelijk, het gereedschap schoon en op een vaste plaats. Ook de landerijen, de teelten en het vee getuigen van deze netheid en organisatie. Hebt u wel eens uitgerekend, wat slor digheid kostMotoren en trekkers onverzorgd, roestig en vaak buiten in de regen, rondom in het onkruid en gereedschap zoek als men het nodig heeft. Met slecht onderhou den, roestig gereedschap is het moeilijk te werken. Aankoeken van grond aan ploeg, schoffel, schop e.d. geeft moeilijkheden met het v;erken en doet ze eerder verslij - ten,. Er treden vaak storingen op die veelal op de meest ongelegen ogenblikken komen, als iedereen druk is en ook de reparateur geen tijd heeft, zodat vaak veel geld. en man-uren verloren gaan. In een tijd van dure en schaarse arbeidskrachten speelt ook het tijd verlies een zeer grote rol. Wat eert tijd wordt er niet zoekgebracht met het zoeken naar een bepaald stuk gereedschap dat na het laatste ge bruik op het land is blijven staan. Veelal moet er dan nog de nodige tijd aan besteed worden om het voor het gebruik gereed te maken, als bv. slijpen, smeren, roestvrij maken enz. Eerste vereiste op een bedrijf is, dat er orde heerst, dus dat alles netjes wordt schoongemaakt na gebruik en terugkeert naar zijn vaste plaats. U moet het a.h.w. ii het donker kunnen vinden. Con troleer na de arbeid even of alles wel schoon op zijn plaats hangt of staat. Machines, trekkers enz. worden na de campagne eerst grondig na gezien en schoongemaakt, blanke delen roestvrij gemaakt en ingevet. Wrijvende delen geolied, onderde len die versleten zijn als bv. schij ven enz. worden gerepareerd of vervangen. Verder wordt de gehele machine opnieuw geschilderd, ban den zonodig gerepareerd of ver vangen en dan goed opgeborgen, zodat wanneer u ze weer nodig hebt, ze bedrijfsklaar staat. Voor de winter moet gezorgd worden dat tanks, koelers, slangen en kranen geleegd worden om stuk vriezen te voorkomen. Verder moet rondom de boerderij ook gezorgd worden voor de nodige netheid, zo dat het geen moddertroep wordt, waar het vervoer moeilijkheden oplevert. Zorg voor de nodige ver harding, met wat puin of stenen kunt u al heel wat bereiken. Zorg ook dat de toegangswegen, hek ken, heiningen enz. in goede staat zijn en blijven om narigheden en schade te voorkomen. Zeg nu niet daar heb ik geen tijd voor", want de tijd die u daar aan besteedt is beter besteed dan vruchteloos zoeken of machteloos staan als een machine niet werkt. Het vee en de gewassen zullen er wel bij varen, dus tenslotte u zelf ook. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 18-9. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts, voor het binnenland: Bintje f 9,50-9,75; IJseïster f 8,75- 9,25. Voeraardappelen f 1,50-2,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 18-9. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, basis 17 pet. vocht vol gens monster, tot f 30,45 per schip, franco fabriek; tot f 30,10 per auto. Voedergranen - goed prijshou dend: Maalgerst, volgens monster f 24,50-26,25; Kippegerst, volgens monster f 26,50-27,75; Rogge, vol gens monster f 22-22,50; Haver, volgens monster f 22-23,75. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten, op monster, f 22,50 -26, prima kwaliteiten tot f 29; Schokkers, op monster, f 23-26, prima kwaliteiten tot f 31; Capu- cijners, op monster, f 36. MOSKOU, 18-9. Chroesjtsjef is van mening dat Oost-Duitsland een soevereine staat zoals China kan worden, zonder dat deze door alle landen „de jure" als zodanig is er kend. Dit heeft oud-premier Paul Reynaud van Frankrijk maandag In Moskou op een persconferentie meegedeeld. Hü heeft vrijdag drie uur met premier Chroesjtsjef ge sproken. West-Berlijn als vrije stad en Oost-Duitsland moesten zich jegens elkaar verplichten zich niet te be moeien met de zaken van de ander. De vrije verbindingen van West- Berlijn met de buitenwereld moe ten volgens Chroesjtsjef worden vastgelegd in een internationaal verdrag dat bij de V.N. wordt ge deponeerd. Wat de aan West-Berlijn te ver lenen militaire garanties betreft heeft de Russische premier ver scheidene oplossingen op het oog, waartussen hij de keus aan het Volgens een mededeling van de Oostberlijnse burgemeester Frie- drich Ebert heeft 99.86 procent van de kiezers in oost-Duitsland zon dag bij de aldaar gehouden ge meente- en districtsradenverkie- zing op de kandidaten van het (communistische) Nationale Front gestemd. Van het kiezerskorps was 98,71 procent opgekomen. Westen laat. Er moet volgens hem een scheidsgerecht komen voor de oplossing van eventuele geschillen. De partijen moeten daar op voet van gelijkheid in vertegenwoordigd zijn. Chroesjtsjef heeft er geen be zwaar tegen, dat de zetel van de V.N. in West-Berlijn gevestigd wordt. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Behaalde kampioenschappen sei zoen 1961. Vitesse duif: 1. Fr. Maijs 147936 595 p.; 2. J .Verwest 147620 537 p.; 3. Feleus-Westenbrugge 202160 517 punten. Hok vitesse: 1. Fr. Maijs 1546 p.; 2. J. Wiltenburg en Zn. 1485 p.; 3. J .Verwest 1387 p. Midfond duif: 1. Fr. Maijs 121736 785 p.; 2. J. Verwest 147620 713 p.; 3. Feleus-Westenbrugge 324665 536 p. Midfond hok: 1. Fr. Maijs 1580 p.; 2. J. Verwest 1545 p.; 3. Gebr. Krijger 1442 p. Fond duif: 1. Fr. Maijs 325007 438 p.; 2. J. Wiltenburg en Zn. 273676 272 p.; 3. Fr. Maijs 147947 239 p. Fond hok: 1. Fr. Maijs 983 p.; 2. J. Wiltenburg en Zn. 471 p.; 3. J. C. Dalebout 289 p. Jonge duif: 1. Fr. Maijs 1002428 665 p.; 2. Feleus-Westenbrugge 1002206 630 p.; 3. J. Verwest 10021222 606 p. Jonge duiven hok: 1. Gebr. Krij ger 2157 p.; 2. Fr. Maijs 1992 p.; 3. Feleus-Westenbrugge 1877 p. Aangewezen duif alle vluchten oud: 1. Feleus-Westenbrugge 324665 646 p.; 2. Gebr. Krijger 202163 616 p.; 3. Fr. Maijs 325001 527 p. Eerstgelekende alle vluchten: I. Fr. Maijs 3775 p.; 2. Feleus-Wes tenbrugge 2907 p.; 3. J. Verwest 2804 p. Generaal kampioen: 1. Fr. Maijs 6101 p.; 2. Gebr. Krijger 5023 p.; 3. J. Verwest 4851 p. Navlucht duif: 1. Feleus-Wes tenbrugge 1002232 349 p.; 2. idem 700205 271 p.; 3. J. Verwest 1149123 240 p. Hok navlucht: 1. Feleus-Westen brugge 841 p.; 2. A. Hagesteijn 694 p.; 3. J. Verwest 564 p. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat de ge meentelijke vuilstortplaats nabij Levensstrijd voortaan op zaterdag gesloten zal zijn. Zierikzee, 18 september 1961. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Eéu der eersten van het kantoor Mail die de Zeelandia-wieleii richting geeft ZIERIKZEE, 18-9. Wie bij de Kon. Zeelandia N.V. in het privé- kantoor van de heer D. A. de Hoo ge komt te zitten en de man, die hier de scepter zwaait eens goed aankijkt krijgt de neiging het hoofd te schudden en te zeggen: „Neen, deze Zeelandia-funktionaris kan er by het bedryf nog geen veertig jaar hebben opzitten", tégen de ijzer harde logica van cyfers, feiten en data in. Maar de heer de Hooge is wél jubilaris. Vandaag de dag - 19 september - maakt hy bij Zeelan dia de vier kruisjes vol, maar men zou het hem niet aanzeggen. Hy is er rustig en kalm onder gebleven en wie in Nederland ook last mag hebben van „manager-ziekte", niet de heer de Hooge, die - en dat is dan het verschil met al die achter liggende maanden en jaren - deze week wel wat meer aan vroeger denkt. Voor hem betekent „vroe ger" altijd de pionierstyd, toen hy als 16jarige begon „bij Doeleman", nog niet vermoedend waar het al lemaal op uit zou draaien. Zijn eerste woorden in een al' leraardigst gesprek dat wij met hem mochten hebben, gelden dan ook wijlen de heer H. J. Doeleman, de grondlegger van het bedrijf, een man met een werkdrift en „pus hing power", waaraan de heer de Hooge nog vaak terug moet den ken. Vooral in die eerste „wilde tijd" was het driftige enthousiasme van de „oude baas" het allesbe heersende element bij Zeelandia toen de heer de Hooge als 16-jarig „broekje" bij Zeelandia was opge doken als tweede man op kantoor. Als enig administratief personeels lid was er al eerder de heer J. Le- gemaate. De begintijd uit de doe ken doen zou meer vergen dan een aantal krantenkolommen, maar met betrekking tot de werknemers, met voorop de heer de Hooge - om dat hij ook een snufje verstand had van techniek - wordt alles gety peerd mét het woord „manusje van alles". Zo gek kon het niet gaan en zo iets uitzonderlijks kon zich niet voordoen, of de eersten van velen - onder wie de jubilaris van vandaag - waren er goed voor. Het manusje zijn impliceerde ook het heen en weer draven van kantoor naar fabriek en van fabriek naar kantoor, toen nog gevestigd in het woonhuis van wijlen de heer Doe leman aan dé Poststraat. Specialisatie kwam later Inderdaad, de specialisatie is la ter pas gekomen", zo vertelde de heer de Hooge, „men moest de bus sen etiketteren, maar ook de or ders inboeken en met de pen wer den soms per week tienduizend adressen geschrevenallemaal keurige briefjes aan vaderlandse bakkers, die op de enveloppe het gilderudiment „Mr. Bakker" droe gen. Geen wonder dat het op zater dagavonden doorgaans acht uur was, want een vrije dag „neen, dat was er in die begintijd niet bij". „Eerlijk had ik aanvankelijk ook niet gedacht dat er zoveel muziek in het toen toch altijd nog betrek kelijk kleine bedrijf zou zitten", zo vervolgde de heer de Hooge, die een glimlach van herinnering om de mond speelt, vooral als hij los komt met het verhaal van de ex plosie van de gasmotor in de twin tiger- jaren, met een knal die er zijn mocht. Hadden de mannen van de fabriek de kantoorman de Hoo ge ook maar niet bij dat technische klusje moeten halen, maar het is al gezegd, Zeelandia-kantoormen- sen waren toen voor alles bruik baar. Bevoorrading depots De heer de Hooge is thans hoofd van de administratieve verkoopaf deling, een afdeling waaronder ook het vervoer ressorteert. Een vari ant op een bekende slagzin zou kunnen zijn: „alle wielen staan stil, als zijn machtig arm het wil". Maar zo iets wil de heer de Hooge be paald niet, want het gaat er hem om vlug en efficiënt de dertig Zee- landia-depöts te bevoorraden en de bewegingen van het wagenpark zo goed mogelijk voor te bereiden en te leiden. Als dat voortdurend goed loopt, wist een nog flinke en fitte heer de Hooge zich het zweet van het voorhoofd en prijst hij zich nog dagelijks gelukkig, zijn baantje bij de toenmalige Zierikzeese boot - a raison f 7,50 per week - er maar aan gegeven te hebben. „Overigens nog dit", zegt de heer de Hooge, „uitstekend is altijd de verhouding met de direktie geweest en dat lijkt mij in welk bedrijf ook dringend nodig". En tot slot: „overigens veertig jaar gaan wel vlug". Hij aarzelt even en voegt er nog aan toe: „het is feitelijk of ik pas be gonnen ben". Direktie en personeel zullen straks wel vertellen dat dit beslist niet waar is en hulde brengen aan de man die Zeelandia hielp groot maken. Oók het personeel, want als penningmeester van de reisver- eniging en de ontspanningsvereni ging, weet men wat men heeft aan deze „man van het eerste kantoor uur", die - dit moet er volledig heidshalve wel bij - zich ook reeds jarenlang belast met het sekreta- ris-penningmeesterschap van „Be ter Wonen", een „job", die hij er even bijpakt, zij het dat een strook je grijs in zijn dunnende haren daar wel verantwoordelijk voor is. DE NIEUWE WERELD 51. „Nou nou, die is ook niet meer in z'n beste jaren", mompelt Agua, die met Presto en Tim na Aram de hut is binnengekomen. Het oude, door een netwerk van rimpeltjes overdekte gelaat van de grijsaard, verraadt geen enkele emotie als hij de vier blanken met een flauwe beweging van zijn uitgeteerde hand beduidt te zitten. „Hij is kennelijk niet zo ondersteboven van onze aanblik als zijn stamgenoten", merkt Aram op. De oude man haalt uit een leren zak een voor de blanken onbe kend voorwerp tevoorschijn. Het is een fraai versierde pijp met een lange steel. Aram en zijn vrienden, die nog nooit tabak gezien hebben, kijken verbaasd toe als de oude de pijpekop volstopt met een voor hun onbekend bruin gewas. „Bij Neptunus, wat doet hij nou?!" roept Tim ontzet als de grijsaard vuur slaat en het vlam metje bij de tabak brengt. De inboorling blaast met een uitdruk kingsloos gezicht een paar geweldige rpokwolkcn uit z'n neus en biedt dan zwijgend de pijp aan de verblufte Tim.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6