GOUDEN KOETS DROEG KONINKLIJK PAAR DOOR JUICHENDE MENIGTE NAAR RIDDERZAAL SECRETARIS-GENERAAL DAG HAMMARSKJOELD OM HET LEVEN GEKOMEN Afrikaans-Aziatische groep eist onmiddellijk onderzoek Europese uitvoer naar Sow jet-blok aanzienlijk gestegen PRINSJESDAG 1961 FONKELEND SCHOUWSPEL DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 118c jaargang No. 19043 MRliaU(Q«EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Vliegtuig neergestort Explosies aan boord van het toestel NDOLA, 18-9. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarsjijoeld, is gedood toen zjjn vliegtuig zondagavond op enkele kilometers van het Noordrhodesische plaatsje Ndola verongelukte. Twaalf anderen, onder wie zjjn adviseurs, vonden eveneens de dood. Er is één overlevende, die zwaar gewond is. Het is de Amerikaanse sergeant Harold Julian. Het vliegtuig, een DC-6, werd bestuurd door een Zweedse beman ning van vijf koppen. Dit vliegtuig is twee dagen geleden boven Eli- sabethstad door machinegeweren beschoten, waarbij een der vier motoren werd beschadigd. Naar in Brazzaville verluidt werd deze mo tor in Leopoldstad „haastig" gere pareerd. De Verenigde Naties zul len een onderzoek instellen naar de omstandigheden waaronder deze reparatie is uitgevoerd, aldus heeft Jacques Poujoullat, de persoonlijke assistent van dr. Sture Linner mee gedeeld. De vlucht van Leopold stad naar Ndola - 18.00 km over sterk verschillend terrein, stelde de piloten voor een opgave, omdat het luchtverkeer in Kongo het zon der radiobakens moet stellen. Hammarskjoeld zou in Ndola met president Tsjombe besprekin gen voeren over een wapenstil stand in Katanga. Het toestel was zondagmiddag uit Leopoldstad ver trokken en nam kort na midder nacht radiocontact op met de ver keerstoren van Ndola. Daarna werd niets meer vernomen. De enige overlevende van het on geluk bjj Ndola heeft verklaard dat zich aan boord van het toestel meerdere explosies hebben voorge daan. De overlevende, de Amerikaanse sergeant Harold Julian, is zwaar gewond en verkeert in ernstige toe stand. Hij maakt deel uit van de internationale politiemacht. Julian vertelde dat toen het toe stel bij Ndola kwam, Hammars kjoeld tot een andere bestemming besloot. Kort daarop deed zich een krachtige, ontploffing voor, gevolgd door enkele zwakkere explosies. Het toestel stortte neer. Een politieman uit Nufulira, een plaatsje op circa 50 km van Ndola, heeft verklaard lichtflitsen tegen de nachtelijke hemel te hebben ge zien. Tot op heden zijn dertien lijken geborgen. In kringen van de Verenigde Na ties in Leopoldstad acht men het niet uitgesloten dat de activiteit van de Katangaanse straaljagers ver band houdt met het verongelukken van het toestel van Hammars kjoeld. Men wees er op dat Ham- marskjoeld's toestel laat uit Leo poldstad is vertrokken, zodat het gedurende de nacht over Katanga zou vliegen. Sabotage NEW DELHI, 18-9. Premier Neh- roe van India heeft de mogelijk- HAMMARSKJOELD'S DOOD NEW YORK, 18-9. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft maandagavond de nadruk gelegd op „de dwingende nood zaak van een onmiddellijk onderzoek" naar het verongelukken van Hammarskjoeld's vliegtuig. Kenneth Kaunda, leider van de Noordrhodesische verenigde nationale onafhankelijkheidspartij, heeft aangedrongen op een onderzoek door een internationale commissie. Deze commissie zou ook moeten onder zoeken waarom het vliegtuig niet - zoals het plan was - in Ndola geland is en wie de samenkomst van Hammarskjoeld met president Tsjombe heeft voorgesteld. OPRUIMING DOOR TILBURGSE POLITIE Jonge inbrekers verfeestten in half jaar tijd vijf-en-twintigduizend gulden TILBURG, 18-9. Twee jonge Til- op hun naam hebben staan, werden burgers, een 17-jarige bankwerker en een 18-jarige stoffeerder, heb ben kans gezien om in amper een half jaar tjjd het grootste gedeelte van een door hen gestolen bedrag van f 25.000,op te maken met feesten en de aanschaf van brom fietsen en dergelijke. Maandagmorgen werden beiden op het hoofdbureau van politie in Tilburg ingesloten, nadat ze voor een verhoor waren ontboden en vlot bekenden in april van dit jaar te hebben ingebroken in een le- vensmiddelengrossierderij in Til burg. Via de regenpijp waren ze op het dak geklommen en door het weg schuiven van een ruit in een licht- kap vonden ze gemakkelijk de weg naar kantoren en magazijnen. Na dat ze de bureaus overhoop hadden gehaald, gingen ze met ter plaatse aanwezige werktuigen de brand kast te lijf. Daarin vonden ze de f 25.000,—. Of er nog iets van het geld over is, en waar dit te vinden zou zijn, is nog niet bekend. Het tweetal zal voor de officier van ju stitie in Breda worden geleid. De Tilburgse recherche heeft de afgelopen week geducht huis ge houden onder het vooral jeugdig inbrekersgilde. Niet minder dan acht inbrekers, die tezamen een aanzienlijk veelvoud van inbraken aangehouden en in arrest gesteld. heid geopperd dat sabotage aan het vliegtuig van Hammarskjoeld de oorzaak van de dood van de se cretaris-generaal is. „Ik weet niet of de dood van Hammarskjoeld een gevolg is van een ongeluk of van enige vorm van sabotage. De omstandigheden in Kongo zijn van dien aard dat alles mogelijk is", zo zegt Nehroe in een verklaring die maandag in New Delhi is gepubliceerd. Nehroe noemde Hammarskjoeld een „groot internationaal ambte naar". „Hij stond vaak bloot aan kritiek en ook wij hebben kritiek op hem geoefend, maar wij twijfel den niet aan zijn loyale dienst aan de Verenigde Naties voor de zaak van de vrede". Premier Nehroe vond het „bijzon der tragisch" dat Hammarskjoeld in Kongo is gestorven. India was verheugd dat Hammarskjoeld „"ftn- delyk" had besloten de resoluties over de eenheid en onschendbaar heid van Kongo en het verwijderen van de buitenlandse huurlingen uit te voeren. GENÈVE, 18-9. De uitvoer van West-Europa naar het Sowjet-blok is in 1960 met bijna 25 procent toe genomen, zo blijkt uit een maan dag gepubliceerd rapport van de Economische commissie voor Euro pa. De toegenomen aankopen van het Sowjet-blok weerspiegelden de gestegen invoerbehoeften aan afge werkt staal en industriële uitrus tingen. Meer dan de helft van de Westeuropese leveranties van deze goederen ging naar de Sowjet-Unie. De uitvoer van de Sowjet-Unie was in 1960 kleiner dan in 1959 en voorts had de Sowjet-Unie een te kort van 280 miljoen dollar in haar handel met de minder ontwikkelde landen. Een en ander moest wor den gefinancierd door grote goud verkopen. Volgens onofficiële West europese schattingen hebben de goudverkopen van de Sowjet-Unie in 1960 ongeveer 200 miljoen dollar bedragen. In de eerste maanden van 1961 scheen het jaarniveau van deze verkopen zelfs nog hoger te zijn. Volgens voorlopige cijfers zijn de aardolie verkopen van het Sowjet- blok aan West-Europa in 1960 met éénderde gestegen. De Italiaanse invoer van Sowjet-olie steeg van 2.2 miljoen ton in 1959 tot 3.9 mil joen ton in 1960. De prijzen daal den echter met ongeveer 25 pro cent. Ruwe olie uit de Sowjet-Unie kost Italië ruim éénderde minder dan ruwe olie uit het Midden-Oos ten. Van de Italiaanse invoer van ruwe olie kwam in 1960 14 pro cent uit de Sowjet-Unie. Produk- ten, uit deze olie geraffineerd, gaan naar Frankrijk en andere West> europese landen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Over de diepste wateren slaat de liefde een brug. Kapitein H. Bartels van de gezonken kustvaarder Heronverlaat met zijn echtgenote de tanker „Port de Bouce", die hen redde en hen naar de haven van Saint Malo bracht. Tienduizenden stroomden aan van alle oorden en kanten DEN HAAG, 19-9. Opnieuw heben de gulden zonnewielen van de gouden koets koningin Juliana en prins Bernhard door een dicht op eengepakte, juichende menigte naar de Ridderzaal gedragen. Het laaiend, juichend enthousiasme gold natuurlijk ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, gezeten in een caleche met postiljonsbe spanning, die voor de gouden koets uitreed. Prinsjesdag 1961, zoals immer een fonkelend, oogbekorend schouwspel met hoofse zwier en waardigheid, waarbij tienduizenden rond Voor hout, Kneuterdijk, Lange- en Korte Vijverberg en Binnenhof de ogen uitkijken en de kelen schor juichen. Prinsjesdag 1961 met drie stra lende jonge prinsessen in het ge volg van haar vorstelijke moeder, rijdend onder hoog geboomte, langs militaire erehagen uit de bloem van onsvolk gevormd. En rondom tien duizenden van alle oorden en kan ten aangestroomde mannen, vrou wen en kinderen, die hier in vele toonaarden het „Oranje boven" to nen en beleven. Reeds vele uren, voordat de stoet van het plaleisje aan de Lange Voorhout vertrok, hadden zeer ve len zich van een goede plaats langs de route meester gemaakt. In dichte drommen kwamen reizigers per spoor, autobus en eigen auto's naar Den Haag om zich via de poorten in de afzettingen van de binnen stad te voet naar het hart van de Residentie te spoeden. Voor het paleis aan de Lange Voorhout werd de erewacht betrok ken door honderd man van het garderegiment jagers met vaandel- wacht en vaandel, alsmede de ka- Prins Bernhard heeft zondag in het Engelse plaatsje Guilford dertien honderd leden van de „St. John ambulance-brigade", een vrijwilligers organisatie voor het verlenen van eerste hulp, geïnspekteerd. De in- spektie vond plaats voor de nieuwe kathedraal van Guilford, waar later een dienst voor de leden van de brigade werd gehouden. pel van de koninklijke luchtmacht. Langs het Voorhout vormden vijf honderd man van de 42ste infante riebrigade de afzetting. De insturc- tie- en militaire opleiidngsschool van de luchtmacht vormde met een detachement van het marine-oplei dingskamp een afzetting van drie honderd man langs de Kneuterdijk en een deel van de Lange Vijver berg. Hierop sloot via de^Korte Vij verberg tweehonderdvijftig man van de 43ste pantser-infanteriebri gade aan. Op de hoek van het Plein en de Korte Vijverberg en bij de ingangen van het Binnenhof waren drie detachementen van elk dertig leden van Marva, Milva en Luva opgesteld. Tegen één uur in de middag ver stomde het geroezemoes van de me nigte bij het paleis Voorhout. Lang zamerhand werd de stoet gefor meerd, waarin de koninklijke fa milie zich naar de Ridderzaal be gaf. De prinsessen werden bij het instijgen hartelijk toegejuicht. Deze jubel groeide aan en deed het eer ste minuutschot, op het Malieveld afgevuurd door een batterij van de artillerieschool, nauwelijks hoor baar zijn, toen de koningin en de prins minzaam groetenr instegen. Rjjtuigen, caleche en statiekoets, omstuwd door vele figuren in de schitterende uniformen van het groot-tenue hunner wapenen vor derden langzaam langs de met schelpengrit en zachtgeel zand be strooide route. De menigte juichte achter de strategisch opgestelde, handig saamgeklonken hekken. Men rekte de halzen om ook maar iedere mogelijke glimp van de ko ninklijke familie en de pracht en praal rondom op te vangen. De iedere minuut afgegeven sa luutschoten hadden intussen de wachtenden op het Binnenhof de komst van Koningin Juliana en haar gevolg gemeld. Lang voordien reeds kortte men zich daar de tijd met het luisteren naar de vrolijke muziek van de marinierskapel en het kijken naar de vele vaak in uniform gestoken leden van de Raad van State, de Kamerleden, ministers van het koninkrijk, di plomaten en hun dames alsook tien leden van de Nieuw-Guinearaad, die zich naar de Ridderzaal be gaven. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd gepresideerd door de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Aankomst Hoefgetrappel, aanzwellend ge juich en vrolijke muziek van de Koninklijke militaire kapel kondig den het naderen van de stoet aan. Negen bereden manschappen van de Haagse politie in ceremonieel tenue, gevolgd door de Haagse hoofdcommissaris en zijn adjudant te paard, zwenkten het Plein voor de Ridderzaal op. Hierna volgden de escortes, de garde-grenadiers, de hof rij tuigen en tenslotte de ca leche van de prinsessen en de gou den koets onder donderend gejuich van de menigte, die zo gelukkig was geweest zich een plaats op het Binnenhof te veroveren. Daar ston den ook dragers van de Militaire Willemsorde en burgemeesters. Paardegetrappel, het klappen van portieren. De leden van de hofhou ding stapten af en stegen uit. De prinsessen yerlieten haar caleche en wachtten aan de voet van de statietrap op hun ouders, die na dien uit hun glanzende gouden voer tuig, gesierd met maatschappelijke symbolen en fraai geschilderde pa nelen, stegen. Tijdens het spelen van het Volks lied en na een groet aan het vaan del bestegen vervolgens de konin gin, prins Bernhard en de prinses sen en hun gevolg de trap van de Ridderzaal. De leden van de com missie van in- en uitgeleide be groetten het hoge gezelschap. Met drie tikken van zijn staf op de vloer kondigde vervolgens de cere moniemeester, jhr. D. G. de Graeff, de komst van Hare Majesteit in de bijeenkomst aan. De koningin werd door de voorzitter van de commis sie, het lid der Eerste Kamer mr. G. Vixseboxse, naarde troon bege leid. Het lid van de tweede Kamer mr. A. B. Roosjen vergezelde prins Bernhard naar zijn zetel, het lid van de Eerste Kamer, de heer J. H. M. Derksen, prinses Beatrix naai de hare. Aan 't lid van de Tweede Kamer ir. C. N. van Dis en het lid van de Eerste Kamer mr. G. J. P. Cammelbeeck, viel de eer te beurt de prinsessen Irene en Margriet naar hun zetels te begeleidden. Nadat de koninklijke familie ge zeten was, stelden de grootmeeste res, de dame du palais, de groot officieren en de chef van het mili taire huis zich achter de konink lijke zetels op, de leden van het civiele huis rechts, die van het mi litaire huis en de gouverneur van de residentie links van de troon. Na het uitwisselen van hoofse groeten nam vervolgens koningin Juliana het woord tot het voorle zen van de troonrede. (Afgedrukt op pagina 2). Nadat zjj de zitting van de Sta- tcn-Gcncraal voor geopend liad verklaard, begaven Hare Majesteit, de Prins der Nederlanden en de prinsessen zich, begeleid door de commissie van In- en uitgeleide en de grootmeester, zich naar de ont vangkamer van de Ridderzaal. De andere leden van de hofhouding begaven zich naar hun rijtuigen, waarna de koninklijke familie zich via de statietrap naar de calache en de gouden koets begaven, om de terugweg naar het paleis aan het Voorhout langs dezelfde route te aanvaarden. Opnieuw klonk het Wilhelmus, opnieuw klonk gejuich. De prachtige stoet reed weg van het Binnenhof. Het oogbekorend schouwspel van Prinsjesdag 1961 was voorbij. Nieuwe Russische kernproef WASHINGTON, 18-9. De Sow jet-Unie heeft maandag de der tiende kernontploffing in de damp kring teweeggebracht sedert de hervatting der proeven. De proef werd genomen in het gebied van Nova Zembla en had de kracht van meer dan een megaton. Het is de vijfde ontploffing met de kracht van een megaton of meer. De mededeling over de dertiende proef werd gedaan door de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie. Doodvonnis in Moskou MOSKOU, 18-9. Het militaire tri bunaal van het district Moskou heeft een zekere Petoekhov, „een doortrapte vijand en een fascisti sche huurling", wegens verraad ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door een vuurpeloton worden vol trokken, aldus heeft radio-Moskou meegedeeld. Nationale rouw in Zweden STOCKHOLM, 18-9. Koning Gu- staaf van Zweden heeft besloten, dat de vlag op het koninklijk paleis in Stockholm halfstok zal hangen ten teken van nationale rouw over de dood van Dag Hammarskjoeld. Ook van alle andere openbare gebouwen, zowel in Stockholm als in andere Zweedse steden, zullen de vlaggen halfstok gehangen wor den. SCHIPHOL. Met een lijntoestel van de BEA is de nieuw benoemde primaat van de kerk van Engeland, dr. Arthur Michael Ramsey, aarts bisschop van Canterbury, op Schip hol aangekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1