Vliegtuig van Hammarskjoeld neergestort Geen weer kan U deren met from America's Best Tobaccos GEZIN en SCHOOL Blijft er gelegenheid om te spelen? Is er tijd voor muziekles Is het thuis gezellig De ouders doen er goed aan, de invloed van de school, voor zover die schadelijk werkt, te neutrali seren. Daartoe dienen zij de kin deren, ook al komen er langza merhand verschillende plichten op hen te rusten, zoals huiswerk ma ken en moeder helpen met tafel dekken, afwassen, schoenpoetsen en boodschappen doen, thuis nog veel gelegenheid tot spelen te ge ven. Fantasie en ondernemingslust. Het is beslist noodzakelijk, dat het schoolkind zijn spieren sterkt, dat het zijn fantasie en onderne mingslust kan uitleven, dat het een begin kan maken met het ontwik kelen van een prettige mentaliteit. Intensief deelnemen aan vereni gingsleven komt voor kinderen van zes tot veertien jaar nog niet zozeer ter sprake. Voetballen ge beurt nog maar op een primitieve manier. Zwemmen behoort op het schoolprogramma te staan. Dit is wel de leeftijd, die uiter mate geschikt is voor het nemen van afzonderlijke lessen: muziek (piano, blokfluit, koorzingen), han denarbeid, balletdansen. Natuur lijk mag er aan deze lessen niet een zodanige uitbreiding worden gegeven, dat er geen vrije tijd overblijft en het kind van de ene les naar de andere moet hollen! Bedtijd cn maaltijd. De jongste schoolkinderen beho ren stellig nog om zeven uur in bed te liggen. De oudere mogen een uurtje langen opblijven, want die kunnen zo vroeg niet inslapen en ze zouden zich dan maar liggen opwinden of angstig maken. Toch moet het zelfs voor twaalf- tot veertienjarigen als regel niet later worden dan hoogstens negen uur. De voeding dient steeds te be rusten op de principes van juiste samenstelling, variatie en smake lijkheid. Aan gebruik van groen ten en melkkost dient goed de hand te worden gehouden. Een hoeveel heid schoolmelk van viermaal in de week H liter is natuurlijk nog niet genoeg: bij elkaar moet het 94 liter per dag zijn. Matigheid in hel snoepen moet worden nagestreefd. Komt de jeugd 's middags misschien rammelend van de honger uit school, dan mag er wel een kleinigheid worden ge geten, maar vooral geen stapels boterhammen, want dan is er bij het avondeten geen trek meer. Tamelijk rustige levensfase. Het geeft wel te denken, dat het merendeel van de leerlingen die door schoolarts of huisdokter wor den voorgedragen tot uitzending naar een gezondheidskoloniete genwoordig behoefte aan herstel heeft wegens „nerveusheid". Bij deze leeftijd behoort die ze nuwachtigheid eigenlijk helemaal niet; het schoolkind is in een gees telijk vrij rustige periode, dit in tegenstelling tot de kleuter en de puber. De oorzaken van al die zenuw achtigheid en onevenwichtigheid liggen misschien in de drukte van het moderne leven, de angstige ge spannenheid der volwassenen, die het kind in zijn omgeving heeft. Radio en televisie zullen voorts de handhaving van het geestelijk evenwicht niet bevorderen, even min als de bioskoop. School en gezin moeten aan de kinderen geven wat hun toekomt. Voor de ouders betekent dit, dat de jeugd recht heeft op een thuis waar ze zich veilig weet en waar innige banden bestaan tussen de gezinsleden. Moeder is op deze leeftijd nog de centrale figuur, het is van belang dat zij thuis te vinden is als de kinderen haar nodig hebben. Maar ook vader, als de oudere vriend, krijgt in deze jaren ruimschoots zijn kans! Belangstelling wordt gewaardeerd. Laten de ouders toch blij zijn, dat de schoolgaande zoon of doch ter nog graag in hun gezelschap is; laten zij dit benutten om met hun kinderen mee te leven. Zij kunnen in huis eens een ge zellig spelletje met hen doen en hen aan boeiende lektuur helpen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat sprookjes over elfen en kabouters het niet langer doen dan tot een 'jaar of acht, dan moeten het avon turenverhalen worden. Verder kun nen de ouders - en zij zullen daar echt goed aan doen - hun kinderen vergezellen naar kindervoorstellin gen, feestjes, naar zwembad en speelweide, naar tentoonstellingen en optochten. Dr. H. W. Scalongne. LANDBOUW EN VEETEELT De ivereld behoeft niet te hongeren Het schrikbeeld, dat Malthus ons voor ogen heeft getoverd, houdt nog immer de geesten bezig. Zal er steeds voldoende voedsel be schikbaar zijn voor de wereldbe volking? Sommige geleerden gelo ven van niet en willen daarom bv. in de laboratoria volledig synthe tische proteïnen fabriceren. Ande re geleerden menen echter, dat moeder aarde haar kinderen nog eeuwen lang kan voeden, wanneer althans alle mogelijkheden ten volle worden geëxploiteerd. Dat is nu nog niet het geval, helaas, zoals we onlangs konden lezen in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Agriculture". Slechts 10 pet. van het vaste land is tegenwoordig in cultuur. Welis waar bevindt 60 pet. van de niet geëxploiteerde grond zich in stre ken die permanent met ijs zijn be dekt of in streken met uitgestrekte woestijnen en hoge bergen, zodat zij buiten beschouwing moeten blijven als landbouwgrond. Maar er blijft dan nog 30 pet. bebouw bare grond over, wat driemaal zo veel is als wat er nu bebouwd wordt. In vele streken, vooral in het verre oosten, Latijns-Amerika en Centraal-Afrika, stuit men even wel op moeilijkheden door tradi ties, die van oudsher in de geest van de landbouwers ingeworteld zijn. De doorsnee-landbouwer is conservatief van aard en is niet licht geneigd andere landbouwme thoden in zijn bedrijf toe te pas sen. Toch zou men, zo meent het Amerikaanse tijdschrift, met ver betering van de cultuurmethodes kunnen bereiken, dat de mensheid NIJMEGEN. De 48-jarige Am sterdamse oud-ijzerhandelaar J. D. en zijn 33-jarige buitenlandse vriend R. B., die in ons land valse 20-dollar biljetten hebben uitgege ven, zijn in Nijmegen tegen de lamp gelopen. LONDEN, 18-9. Het vliegtuig van Hammarskjoeld zou brandend zijn neergestort kort na de start in Le- opoldstad, zo heeft een woordvoer der van de diplomatieke vertegen woordiger van de Rhodesische fe deratie in Londen verklaard. Hij zou „onbevestigde berichten" hier over ontvangen hebben. Volgens andere berichten zou het vliegtuig van Hammarskjoeld een noodlanding hebben gemaakt, al dus dezelfde woordvoerder. nog vele eeuwen lang voldoende te eten zou hebben. Over de ontginning van de nu nog niet bebouwde grond kunnen we ernstig denken, maar we heb ben daar nog even de tijd mee. Over een jaar of driehonderd zal daar wel meer over gepraat wor den SPORT Zierikzee II-Renesse I 0-4 Beide ploegen waren in het veld volkomen aan elkaar gewaagd, en hoewel mede door de warmte het tempo niet erg hoog was, werd aan beide zijden behoorlijk gespeeld, de toeschouwers dienen nu eenmaal voor ogen te houden dat dit een wedstrijd in het verband der le klasse afd. Zeeland was en geen 3e klas K.N.V.B. bijv. De Renesse-verdediging met spil Frummel in uitstekende vorm heeft het zwaar te verduren gekregen, want dank zij een goede spelop- bouw vanuit verdediging en mid denlinie kreeg de rood-zwarte voorhoede vele malen gelegenheid tot diepe penetraties, het ontbrak Zierikzee aan een speler die de aanvallen kon afwerken. Enkele malen zat het dan nog niet mee ook en bovendien toonde doelman de Vrieze als het tot een flink schot kwam voldoende zijn kunnen. In meerdere aanvallen had doelman Kouijzer een aandeel doordat zijn uittrappen vaak in eens het strafschopgebied der gas ten bereikten, doch ook dan bleef de Renesse-verdediging meester van het terrein. De gasten zelve kregen niet zoveel kansen, de Zie- rikzee-verdediging en middenlinie stonden meestal hun mannetje, hun voorhoede wist beter van kansen te profiteren, hetgeen linksbuiten A. Jonker na 38 min. demonstreer de met een magistraal vleugelschot (0-1). In plaats van de te verwach ten gelijkmaker volgde een doel punt van de andere zijde. Na slecht wegwerken werd door hands een doelpunt voorkomen, de toegestane strafschop schoot linksachter G. Verboom onhoudbaar in. Rust 0-2. Na de rust een serie Zierikzee-aan- vallen, uiteindelijk bleef de rood witte verdediging meester van het terrein. Doelman de Vrize stomp te een paar maal een flink schot over de lat, doch kreeg verder wei nig moeilijk werk. Zo tussen de bedrijven door scoorde A. Jonker het derde doelpunt van de gasten met een verrassend laag schot (0-3) Renesse kan nu vrijuit spelen, mid denvoor A. Kooman wist zich enige malen vrij te spelen, mede door tijdig uitlopen van doelman Kou ijzer leverden deze kansen geen doelpunten op. P. Jonker, die ook dit seizoen nog wel meer doelpun ten op zijn naam zal brengen, be paalde de eindstand op 0-4. Groningse kustvaarder liep op een rots Drie opvarenden omgekomen DEN HAAG, 17-9. De 497 ton metende Groningse kustvaarder „Heron" is zaterdagavond bij de Paternoster-rif ten noordwesten van Jersey op een rots gelopen en gezonken. Drie van de elf opvaren den, de stuurman A. van der Zee uit Franeker en zijn vrouw zijn omgekomen; een Spaanse matroos wordt vermist. De kapitein H. Bart els en zijn echtgenote mevrouw M. Bartels- Steensma uit Groningen zijn te St. Malo aan de Franse kust in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De overige zes leden van de be manning zijn in veiligheid gebracht door de reddingboot van Jersey en het Britse schip „Cranborne". Zij zijn aan land gezet in Bonne Nuit Bay in Jersey, vanwaar zij per vliegtuig naar Schiphol zullen worden overgebracht. Sluiting zitting Staten-Generaal DEN HAAG, 16-9. De minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus heeft bij machtiging van Hare Majesteit de Koningin de zitting van de Staten-Generaal in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer gesloten. Congres van gemeente-secretarissen AMSTERDAM, 16-9. Op 12 en 13 oktober a.s. wordt in Nijmegen het jaarlijkse congres van de Neder landse gemeente-secretarissen ge houden, onder voorzitterschap van de heer P. Bergsma, gem. secr. van Hilversum. In de avond van de openingsdag zal het gemeentebe stuur van Nijmegen de congressis ten met hun dames officieel ten stadhuize ontvangen. Para's springen bij Arnhem DEN HAAG, 16-9. Aan de lan- ding van parachutisten op de Gin- kelse heide op 19 september, ter gelegenheid van de herdenking van de slag om Arnhem, zal wor den deelgenomen door zes Britse veteranen die de historische strijd hebben meegemaakt. Zij zullen sa men met 64 leden van het 10e Britse parachutisten bataillon op de heide worden neergelaten. Toch nog vluchtelingen uit Oost-Berlijn BERLIJN, 16-9. Twee jonge oost- Berlijners zijn er in geslaagd naar west-Berlqn uit te wijken. Zij re den met een vrachtauto tegen de muur aan de sectorgrens, verlie ten hun voertuig en klommen over de afscheiding. Tevoren hadden oost-Berlijnse politiemannen traangasgranaten gegooid naar enige Westberlijnse brandweermannen, die een vang zeil ophielden onder een raam van een huis aan de sectorgrens, waar uit een 21-jarig meisje wilde springen. Het meisje werd bang en trok zich terug. Later, toen de west-Berlijnse brandweerlieden waren weggegaan, waagde zij ech ter toch de sprong uit een raam van de eerste verdieping. Zij brak een enkel. Volgens het oost-Duitse pers bureau ADN heeft de oost-Berlijn se politie vrijdag een boot op de haven bij Potsdam onder vuur ge nomen, die van de kant van west- Berlijn kwam. De twee inzittenden werden aangehouden. Anti-kernwapen demonstratie in Londen LONDEN, 17-9. Ondanks het ver bod van de autoriteiten hebben naar schatting 10.000 personen zondag in de omgeving van Tra falgar Square gedemonstreerd voor een verbod van atoomwapens. Hon derden agenten bezetten de toe gangswegen, maar meermalen slaagden groepen demonstranten er in de cordons te doorbreken en zich naar het plein te begeven. Ruim een uur na het tijdstip dat de betoging had moeten beginnen waren 86 personen gearresteerd. Voor woningbouw was 1960 toch goed DEN HAAG, 16-9. Het afgelo- pen jaar heeft, ondanks vele moei lijkheden, goede resultaten voor de volkshuisvesting opgeleverd. Dit zegt de directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in zijn jaarverslag over 1960. Er kwamen 83.815 woningen ge reed en er werd begonnen met de bouw van 86.025 woningen, een aantal dat tot de hoogste van de naoorlogse tijd behoort. De belangstelling voor de nieu we subsidieregeling voor de par* ticuliere woningbouw \yas zo groot dat veel meer aanvragen werden ingediend dan konden worden in gewilligd. Ingezonden mededeling LEXINGT0H Zich zelf aanstekende sigaretten HAMBURG, 16-9. Na jarenlange pogingen om een combinatie van sigaretten en lucifers te produceren is een Hamburgse maatschappij er thans in geslaagd een aanvullend apparaat voor industriële sigaret- tenmachines te ontwikkelen, waar door het mogelijk is zonder moei lijkheden „zich zelf aanstekende" sigaretten te produceren. Er is reeds sprake van dat een Britse onderneming dergelijke sigaretten tegen het eind van het jaar op de markt zal brengen. Ook in de Ver enigde Staten is men bezig met ontwikkelingen op dit gebied. Men is er echter tot nu toe nog niet in geslaagd, het ontstaan van een vreemde geur bij het aansteken van de sigaret te voorkomen. Slag bij Arnhem herdacht Achtduizend militairen kwamen om het leven ARNHEM, 16-9. Van de tiendui zend Britse en Poolse militairen, die in 1944 tussen 17 en 25 septem ber in de Slag om Arnhem streden, zijn slechts ongeveer tweeduizend in hun vaderland teruggekeerd. Ruim tweehonderd oud-strijders, familieleden en Poolse autoriteiten, herdachten zaterdagmiddag de ge vallenen aan de Rijn bij Ooster beek. De begroetingsbijeenkomst om 3 uur in de Nederlandse Hervormde kerk in Oosterbeek, heeft de aan wezigen teruggevoerd naar de oor logsdagen van 1944. Jonkheer mr. Quarles van Ufford, voorzitter van het algemene Airborne comité, ge neraal Sir Gerald Lathbury, oud commandant van de eerste para chutistenbrigade en ds. P. W. Berg- kotte spraken daar woorden van herinnering. Om vijf uur vertrokken de deel nemers aan de Arnhem-pelgrimage naar het Airborne monument in Oosterbeek. De ministers van buitenlandse zaken van de westelüke landen zün vrijdagmorgen aan de derde ronde begonnen van hun bespre kingen over de Berlijnse crisis. Be halve de ministers van de Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk, nam ook de west-Duitse minister van buitenlandse zaken, von Bren- tano, aan de besprekingen deel, die in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werden ge houden. Tijdens oen orkaan, die zater dag boven Ierland heeft gewoed, zijn elf mensen om het leven ge komen. Vier van deze slachtoffers - drie vrouwen en een baby - kwa men om toen hun auto door een boom verpletterd werd. Ook in Oost-Duitsland verkiezingen BERLIJN, 17-9. Onder het motto „Vredesverdrag met Duitsland, vrede en socialisme" werden zon dag in Oost-Duitsland verkiezingen gehouden voor de ongeveer 200.000 zetels in de gemeente- en kanton nale raden. Met het oog op het fraaie weer waren de meeste stemgerechtigden er vroeg bij. Omstreeks het mid daguur had ongeveer 60 procent zijn stem al uitgebracht. Er was slechts één kandidatenlijst, inge diend door het „Nationale Front", waarin alle toegestane politieke organisaties zijn verenigd. Dodelijke ongelukken DEN HAAG. De 62-j?#rige heer L. P. Buitelaar uit Den Haag is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats ernstig gewond. Hij is aan de gevolgen overleden. OOTMARSUM. De 15-jarige scholier Frits Smidt uit Ootmar- sum is tijdens het zwemmen nabij de stuw in het Dinkelkanaal ver dronken. Waarschijnlijk is het slachtoffer bij het duiken van de stuw ongelukkig terecht gekomen. DELFT. Op de Rotterdamseweg te Delft is een ernstig verkeerson geval gebeurd, waarbij het 4-jarig meisje I. J. Breedveld, dat aan de weg woonde, op slag werd gedood. SITTARD. De 26-jarige G. Grui- sen uit Sittard is in de Dorpsstraat te Overhove-Sittard, voor zijn ouderlijke woning, met zijn scoo ter tegen een passerende auto ge botst. De scooterrijder werd ern stig aan het hoofd gewond. Hij is in het ziekenhuis overleden. ROTTERDAM. Zaterdagavond heeft de 18-jarige ijzervlechter W. Meijer uit Rotterdam na het pas seren van de Willemsbrug door on bekende oorzaak een val met zijn bromfiets gemaakt. De man kwam met zijn hoofd op de trottoirband terecht en bleek te zijn overleden toen hij naar het ziekenhuis Dijk- zigt was overgebracht. GRONINGEN. In een woning aan de Goeman Borgesiuslaan is de 8-jarige Erwin H. J. Winkels die met een zoontje van de aldaar wonende familie op de vliering aan het spelen was, door een glasplaat boven een trapgat gevallen en twaalf meter lager in de gang van het huis terecht gekomen. De jon gen liep bij deze val een schedel- basisfraktuur op en overleed ter plaatse. GENNEP. Bij het baden in de Maas onder Ocffelt is de 23-jarige Duitser H. Asvnlk uit' Dusseldorf afkomstig verdronken. SPORT VOETBAL MEVO-AZW 5-7 De eerste thuiswedstrijd van MEVO in de vierde klasse van de K.N.V.B. is voor de supporters een bittere teleurstelling geworden. Het was een bitter einde van een hoopvol begin. De twaalf doelpunten tonen wel aan dat de beide verdedigin gen nogal eens een steekje lieten vallen. In de eerste minuten echter ver toonde MEVO echter een spel dat het beste van de oranje-witten deed verwachten. H. de Oude benutte in de zesde minuut reeds een bal van Haverhoek (1-0) en nog geen mi nuut later was het Haverhoek zelf die koppend en al vallend met een bal van Lupgens de voorsprong tot 2-0 opvoerde. Het was echter be paald geen veilige voorsprong. AZ VV was de baas op het middenveld zodat de mannen uit Axel steeds weer kans kregen de bal naar vo ren te brengen. De MEVO-verde- diging werd onzeker en na 15 mi nuten maakte Buitenberg aan alle getreuzel een eind en passeerde een kansloze Bij de Vaate (2-1). Hierna was het Haak die de bal de keeper liet passeren. Eén van de backs probeerde het schot nog te keren maar werkte hierbij de bal in eigen net (2-2). Het werd toen minder met de energie van MEVO en een kans op een nieuwe voorsprong ging verloren toen Haverhoek en Scheffers een mooie kans misten. Hei was opnieuw AZVV dat juichte want Buitenberg had in de 40ste minuut opnieuw succes (2-3). Axel gaf MEVO hierop maar weinig kans meer er iets van te maken en het was aanvoerder Haak die kee per Bij de Vaate weer het nakij ken gaf (2-4). Vlak voor rust wist Scheffers uit een schot van Haver hoek de achterstand te verkleinen tot 3-4. Na de rust een beter spelend MEVO. Lupgens had in de elfde minuut succes toen hij alleen wist door te breken en de stand gelijk kon maken (4-4). Axel profiteerde hierna van de vermoeidheid die MEVO parten speelde en het was Buitenburg die dit in een doelpunt tot uitdrukking bracht (4-5). In deze periode was Haverhoek de enige MEVO-speler die het hoge tempo van AZVV wist bij te benen. Een hard schot van Haak bracht de stand op 4-6 en in de resterende elf minuten wist Scheffers voor MEVO de achterstand tot 5-6 te verkleinen. Haak had hierop direct een antwoord klaar door met zijn derde doelpunt de eindstand op 5-7 te brengen. H. L. O. Het H.L.O.-diploma 3e graad werd behaald door de heer P. H. C. Dogger te Zierikzee. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mejuffrouw P. C. A. Verton te Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3